Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Treba li zabraniti pušenje na javim mjestima

Poll ended at 16/06/2021 17:06

Obavezno
156
80%
N slučajno
40
20%
 
Total votes: 196

belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#1476 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by belfy »

Mariella wrote: 02/06/2023 09:01
belfy wrote: 01/06/2023 17:21
ja sam puno puta cuo kako je cejf zapaliti, ali ovo je prvi put da vidim da neko kaze da mu je cejf ne zapaliti... moram reci da sam iznenadjen. a na stranu sada druga stvar, posto je pusacima pusenje cejf - zasto bi im ti prekidao taj cejf samim svojim dolaskom? ugledas covjek da pusi, pa onda sjednes do njega da bi mu prigovarao? pa nije ti u kucu usao i zapalio, pa jel? ili bi ti radije odredjivao vlasnicima restorana i kafica kako treba da se ponasaju kao da su u tvojoj kuci? o cemu ti, bolan, ovdje pricas?
To da je pusenje cejf je samo izgovor ovisnika kojima je mozak ispran da u to vjeruju, da bi odbranili izbor koji im ocigledno narusava zdravlje. :run:
a ti bi da odredjujes sta je nekome cejf i uspostavljas dijagnoze? i tebi je pusenje cejf, samo to jos ne znas. mozel' 'vako?
User avatar
Didier
Posts: 2208
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1477 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Didier »

Najgluplja od svih priča je da "vlasnici odluče".

Pa kakva je to promjena? Vlasnici i sad odlučuju, i ne žele da rizikuju jer misle da će najebati. Ako bih ikad otvorio pab, bio bi isključivo nepušački i garantujem da bi bio pun jer ima previše ljudi kojima je pun kurac dima.

Ja razumijem Vladu Cabreru koji ne želi rizikovati, ali zato ga treba natjerati. I natjeraće ga se, inače ću slati inspekciju gdje god vidim da se Zakon ne poštuje, i tako unedogled.
User avatar
Logovan
Posts: 94405
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1478 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Logovan »

Didier wrote: 02/06/2023 14:11 Najgluplja od svih priča je da "vlasnici odluče".

Pa kakva je to promjena? Vlasnici i sad odlučuju, i ne žele da rizikuju jer misle da će najebati. Ako bih ikad otvorio pab, bio bi isključivo nepušački i garantujem da bi bio pun jer ima previše ljudi kojima je pun kurac dima.

Ja razumijem Vladu Cabreru koji ne želi rizikovati, ali zato ga treba natjerati. I natjeraće ga se, inače ću slati inspekciju gdje god vidim da se Zakon ne poštuje, i tako unedogled.
Treba isto primijeniti i u saobracaju. Vlasnici vozila neka odluce hoce li voziti 50 ili 100, hoce li se parkirati na parking ili na autobusko stajaliste.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1479 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by darius_maximus »

Ricken wrote: 01/06/2023 22:58
tramvajtrojka wrote: 01/06/2023 22:47

Imas zelju da sa nekim odes na finu veceru da se provedes fino i onda samozivi peksin zapali cigaretu iza tebe i unisti ti noc, isto tako izadjes u pub da pogledas tekmu zbog istih tih likova kad izadjes iz njega smrdis na kilometar dvije ves masine ne mogu isprati smrad. Pozelis popiti kafu u omiljenom kafiću u njega ne mozes uci koliko je zagušljivo sve zbog necije samovolje da njemu bude cejf potaman. Zasto da se svi godinama prilagodjavamo vise narcisima koji ti pri tom ugrozavaju i narusavaju zdravlje
Kako ti je uopšte taj kafić postao omiljeni kad je zadimljen? :D
Niko ne kaže da ograničenja nisu potrebna, priča se povela jer neki ne bi dali da se naprave posebne prostorije za pušače, odnosno ograničavali bi i samim vlasnicima ugostiteljsih objekata mogućnost da donesu odluku o tome. Ali ti isti ne vide potrebu da se ograniče narkotici koje oni uživaju, npr. alkohol, recimo da ga svedemo samo na kućnu upotrebu.
Nema mi ništa mrže nego kad u omiljenom restoranu neko nakon par čašica počne da maltretira druge.
Glavni razlog je taj što bi kod nas "posebna prostorija za pušače" bila prostor na koji su stavljena staklena vrata koja se stalno otvaraju i kao neka lijeva klima koja bi "vukla dim" a pola vremena ne bi bila ni upaljena.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#1480 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Hakiz »

darius_maximus wrote: 02/06/2023 15:18
Spoiler
Show
Ricken wrote: 01/06/2023 22:58
Kako ti je uopšte taj kafić postao omiljeni kad je zadimljen? :D
Niko ne kaže da ograničenja nisu potrebna, priča se povela jer neki ne bi dali da se naprave posebne prostorije za pušače, odnosno ograničavali bi i samim vlasnicima ugostiteljsih objekata mogućnost da donesu odluku o tome. Ali ti isti ne vide potrebu da se ograniče narkotici koje oni uživaju, npr. alkohol, recimo da ga svedemo samo na kućnu upotrebu.
Nema mi ništa mrže nego kad u omiljenom restoranu neko nakon par čašica počne da maltretira druge.
Glavni razlog je taj što bi kod nas "posebna prostorija za pušače" bila prostor na koji su stavljena staklena vrata koja se stalno otvaraju i kao neka lijeva klima koja bi "vukla dim" a pola vremena ne bi bila ni upaljena.
Upravo to.

Kao u Ariji (BBI, Sarajka), onaj kafić uz BH Telecom pult, ima kofol odvojeni dio za nepušače. Pregrada jedan stakleni zid 2x3 metra, a okolo, iznad pregrade itd, naravno, sve otvoreno.
User avatar
Isner
Posts: 811
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#1481 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Isner »

Ne da ne poštujem nego sam lulu nabavio.. I naučio da je punim i palim..
Kad zadimim, visočani stelju oko mene mogu da suše..

Narednih 6 mjeseci mogu da me opominju, kroz oblak dima :izet:
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#1482 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by zubi »

Samo polako... uzivaj dok jos mozes :D
swanfilter
Posts: 7911
Joined: 06/06/2008 18:52

#1483 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by swanfilter »

Ja pusim, al neka.

Jer sam u praski osjetio sta to znaci.

Malo je ciganluk tokom zime kada se iz kafana izlazi svako malo zapaliti ...
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#1484 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by foton »

HelaS wrote: 01/06/2023 23:03
Ricken wrote: 01/06/2023 23:01

Imaš period prilagodbe u kojem nema kažnjavanja.
Ne pitam za kažnjavanje, nego za poštivanje zakona. Pepeljare na stolovima, zatvorene prostorije u kojima se ne puši, itd.
Ja sam ugodno iznenadjen da su vec u par kafica, narocito u centru grada, pepeljare sklonjene sa stolova. Ovaj zakon je dosao da ostane i da se postuje. Bice uvijek par ljudi koji nece postovati zakon i ljude oko sebe, ali tako je sa mnogim zakonima. Ti ljudi ce biti novi papci i inatlije. Percepcija o pusacima u drustvu se mijenja i njima samima ce to biti najbolji poticaj da prestanu sa tom losom navikom.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1485 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by moonca »

Hakiz wrote: 02/06/2023 16:27 Pregrada jedan stakleni zid 2x3 metra, a okolo, iznad pregrade itd, naravno, sve otvoreno.
To je smijeshno... pushachi se moraju osmaknuti od restorana 6-7 metara.. da ispushe cigaretu.. :zoka: :lol: a zima/ kisha ...Image
User avatar
Login77777
Posts: 8689
Joined: 18/05/2021 09:11

#1486 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Login77777 »

belfy wrote: 01/06/2023 17:21
tramvajtrojka wrote: 01/06/2023 12:46

Shvatite to u vasim glavama da vi niste bogom dani da svima kvarite cejf i zdravlje kad neko ko ne pusi odluci izaci na kafu il u restoran da jede, znaci vasa bolesna samovolja da se svi moraju prilagoditi vama je uredu i treba tako da bude, a da se ne pusi dok drugi ljudi sjede pored vas i jedu e to jok ko si ba ti zatvori se u svoja cetiri zida ne izlazi
ja sam puno puta cuo kako je cejf zapaliti, ali ovo je prvi put da vidim da neko kaze da mu je cejf ne zapaliti... moram reci da sam iznenadjen. a na stranu sada druga stvar, posto je pusacima pusenje cejf - zasto bi im ti prekidao taj cejf samim svojim dolaskom? ugledas covjek da pusi, pa onda sjednes do njega da bi mu prigovarao? pa nije ti u kucu usao i zapalio, pa jel? ili bi ti radije odredjivao vlasnicima restorana i kafica kako treba da se ponasaju kao da su u tvojoj kuci? o cemu ti, bolan, ovdje pricas?
A zasto u drugim drzavama tako vlasnici restorana ne kazu? Boli po dzepu ha… :mrgreen:
User avatar
Login77777
Posts: 8689
Joined: 18/05/2021 09:11

#1487 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Login77777 »

Ricken wrote: 01/06/2023 22:58
tramvajtrojka wrote: 01/06/2023 22:47

Imas zelju da sa nekim odes na finu veceru da se provedes fino i onda samozivi peksin zapali cigaretu iza tebe i unisti ti noc, isto tako izadjes u pub da pogledas tekmu zbog istih tih likova kad izadjes iz njega smrdis na kilometar dvije ves masine ne mogu isprati smrad. Pozelis popiti kafu u omiljenom kafiću u njega ne mozes uci koliko je zagušljivo sve zbog necije samovolje da njemu bude cejf potaman. Zasto da se svi godinama prilagodjavamo vise narcisima koji ti pri tom ugrozavaju i narusavaju zdravlje
Kako ti je uopšte taj kafić postao omiljeni kad je zadimljen? :D
Niko ne kaže da ograničenja nisu potrebna, priča se povela jer neki ne bi dali da se naprave posebne prostorije za pušače, odnosno ograničavali bi i samim vlasnicima ugostiteljsih objekata mogućnost da donesu odluku o tome. Ali ti isti ne vide potrebu da se ograniče narkotici koje oni uživaju, npr. alkohol, recimo da ga svedemo samo na kućnu upotrebu.
Nema mi ništa mrže nego kad u omiljenom restoranu neko nakon par čašica počne da maltretira druge.
Odvojene prostorije su sasvim okej ali ako su ispravno odvojene.

Mislim da je ipak malo razlika kada te pusaci usmrde sa tim smecem nego onaj sto popije pivu. Nije mi poznato da smrad od pive poneses kuci kroz odjecu.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#1488 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by belfy »

Didier wrote: 02/06/2023 14:11 Najgluplja od svih priča je da "vlasnici odluče".

Pa kakva je to promjena? Vlasnici i sad odlučuju, i ne žele da rizikuju jer misle da će najebati. Ako bih ikad otvorio pab, bio bi isključivo nepušački i garantujem da bi bio pun jer ima previše ljudi kojima je pun kurac dima.

Ja razumijem Vladu Cabreru koji ne želi rizikovati, ali zato ga treba natjerati. I natjeraće ga se, inače ću slati inspekciju gdje god vidim da se Zakon ne poštuje, i tako unedogled.
Kazu sa Wiki 'vako:

A prominent example involves Philip II of Macedon. After invading southern Greece and receiving the submission of other key city-states, he turned his attention to Sparta and asked menacingly whether he should come as friend or foe. The reply was "Neither."[3]

Losing patience, he sent the message:

If I invade Laconia, I shall turn you out.[4]

The Spartan ephors again replied with a single word:

If.[5]
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#1489 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by belfy »

Login77777 wrote: 02/06/2023 18:38
belfy wrote: 01/06/2023 17:21

ja sam puno puta cuo kako je cejf zapaliti, ali ovo je prvi put da vidim da neko kaze da mu je cejf ne zapaliti... moram reci da sam iznenadjen. a na stranu sada druga stvar, posto je pusacima pusenje cejf - zasto bi im ti prekidao taj cejf samim svojim dolaskom? ugledas covjek da pusi, pa onda sjednes do njega da bi mu prigovarao? pa nije ti u kucu usao i zapalio, pa jel? ili bi ti radije odredjivao vlasnicima restorana i kafica kako treba da se ponasaju kao da su u tvojoj kuci? o cemu ti, bolan, ovdje pricas?
A zasto u drugim drzavama tako vlasnici restorana ne kazu? Boli po dzepu ha… :mrgreen:
odakle ti ovo da ne kazu? i, kojim drugim drzavama?
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#1490 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Mariella »

belfy wrote: 02/06/2023 14:07
Mariella wrote: 02/06/2023 09:01

To da je pusenje cejf je samo izgovor ovisnika kojima je mozak ispran da u to vjeruju, da bi odbranili izbor koji im ocigledno narusava zdravlje. :run:
a ti bi da odredjujes sta je nekome cejf i uspostavljas dijagnoze? i tebi je pusenje cejf, samo to jos ne znas. mozel' 'vako?
Nemam ja sta da odredjujem niti postavljam dijagnoze, to su strucni ljudi vec davno uradili.

Image
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1491 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by moonca »

Nikotin ili sagorijevanje duvana, gdje je veća opasnost?

Eksperti koji se bave problemom pušenja, odavno su ustanovili da štetnost ove loše navike leži prije svega u duvanskom dimu, odnosno sastojcima koji nastaju dok duvan sagorijeva.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#1492 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by tindbe »

heroin je ćeif, i to najveći
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#1493 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by belfy »

Mariella wrote: 03/06/2023 13:34
belfy wrote: 02/06/2023 14:07

a ti bi da odredjujes sta je nekome cejf i uspostavljas dijagnoze? i tebi je pusenje cejf, samo to jos ne znas. mozel' 'vako?
Nemam ja sta da odredjujem niti postavljam dijagnoze, to su strucni ljudi vec davno uradili.

Image
upravo tako. nemas ti ikome ista da odredjujes i uspostavljas dijagnoze. ostavi to strucnim ljudima. ovako prenosi slicice i sve pet. :thumbup:
HelaS
Posts: 5661
Joined: 22/09/2018 13:21

#1494 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by HelaS »

belfy wrote: 04/06/2023 00:44
Mariella wrote: 03/06/2023 13:34
Nemam ja sta da odredjujem niti postavljam dijagnoze, to su strucni ljudi vec davno uradili.

Image
upravo tako. nemas ti ikome ista da odredjujes i uspostavljas dijagnoze. ostavi to strucnim ljudima. ovako prenosi slicice i sve pet. :thumbup:
Zar postoje nauka i "struka" za određivanje ili mjerenje nečijeg "ćejfa" :?
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#1495 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by belfy »

HelaS wrote: 04/06/2023 01:27
belfy wrote: 04/06/2023 00:44

upravo tako. nemas ti ikome ista da odredjujes i uspostavljas dijagnoze. ostavi to strucnim ljudima. ovako prenosi slicice i sve pet. :thumbup:
Zar postoje nauka i "struka" za određivanje ili mjerenje nečijeg "ćejfa" :?
pa ja mislim da nema, ali ona to iznese na prvu. cak i dijagnozu uspostavi za sve ljude koje ne poznaje. a nesto takvo nije u redu, jel tako?
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#1496 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by mayab »

Rijetko ulazim u BBI centar , odnosno sada ARIA centar , osim u podzemnu garažu,
i prošle sedmice se iznenadim kad vidim da je u onom nekom lokalu u prizemlju dozvoljeno pušenje , tj. ima staklenim poluzidom odvojen prostor i piše "prostor za pušače"...
Zar nije već "sto godina" unazad u komplet (tada) BBI centru bilo pušenje zabranjeno ??
Ili je to sada promjena , jer je (valjda) novi vlasnik i novo ime ?
Nisam u toku, da li je možda i u KONZUMU dole sada alkohol i klempo u ponudi :?:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1497 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by muha_sa »

mayab wrote: 04/06/2023 08:03 Rijetko ulazim u BBI centar , odnosno sada ARIA centar , osim u podzemnu garažu,
i prošle sedmice se iznenadim kad vidim da je u onom nekom lokalu u prizemlju dozvoljeno pušenje , tj. ima staklenim poluzidom odvojen prostor i piše "prostor za pušače"...
Zar nije već "sto godina" unazad u komplet (tada) BBI centru bilo pušenje zabranjeno ??
Ili je to sada promjena , jer je (valjda) novi vlasnik i novo ime ?
Nisam u toku, da li je možda i u KONZUMU dole sada alkohol i klempo u ponudi :?:
Nije--uvijek je bilo dozvoljeno u tom desno na prizemlju
HelaS
Posts: 5661
Joined: 22/09/2018 13:21

#1498 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by HelaS »

mayab wrote: 04/06/2023 08:03 Rijetko ulazim u BBI centar , odnosno sada ARIA centar , osim u podzemnu garažu,
i prošle sedmice se iznenadim kad vidim da je u onom nekom lokalu u prizemlju dozvoljeno pušenje , tj. ima staklenim poluzidom odvojen prostor i piše "prostor za pušače"...
Zar nije već "sto godina" unazad u komplet (tada) BBI centru bilo pušenje zabranjeno ??
Ili je to sada promjena , jer je (valjda) novi vlasnik i novo ime ?
Nisam u toku, da li je možda i u KONZUMU dole sada alkohol i klempo u ponudi :?:
Jedina zabrana pušenja u BBI bila je na zadnjem spratu u restoranu sa samoposluživanjem, u kojem je prostor za nepušače bio odvojen visećom tablom iznad stolova. Intelektualci iz uprave BBI znali su pouzdano da pušački dim neće prelaziti ispod table, pa su nepušači, uključujući najviše djece i mladih, mogli su nesmetano uživati u ukusima hrane bez mirisa dima raznih cigareta. Slično je i danas u tom tvom lokalu, samo što je viseća tabla zamijenjena pleksiglas tablom na podu.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#1499 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by BadBoy »

Ja želim zabranu pušenja iz licemjernih i diskriminatorskih razloga. Jednostavno.
al-em
Posts: 3119
Joined: 01/03/2014 00:26

#1500 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by al-em »

Ona konjina iz chipasa dozvoljava pušenje u objektu.
Post Reply