Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Treba li zabraniti pušenje na javim mjestima

Poll ended at 16/06/2021 17:06

Obavezno
156
80%
N slučajno
40
20%
 
Total votes: 196

User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#1076 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Thorgerson »

emigrazione wrote: 01/04/2023 08:55 Kako smrdi onaj motani duhan, pa sta je ono jebote, pobit ce vise ljudi od korone...
Uh da. Neki dan drug zapali, znaci ko da se neko posro. Pa sta je ono jebote zivot. Fuj.

Al nista on, smota govno i zapali.

Znam prijasnji duhan, i miris. Ovo ne znam sta je, al duhana vidjelo nije.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#1077 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Thorgerson »

Logovan wrote: 01/04/2023 19:36
Didier wrote: 30/03/2023 17:12 Koliko sam shvatio, gdje god ima hrane, neće biti pušenja, nema odvojenih prostorija za to.

U Sarajevu su to realno jedina dobra mjesta, a moći će se pušiti u kafićima gdje nema hrane, poput recimo City Puba ili onih rupčaga gdje se svakako dim reže nožem.
Pa super ako je tako. :thumbup: Eto makar da se poštuje na takvim mjestima.
Ne nadaj se previse.

Ja cisto sumnjam da ce ovaj zakon iko postivati. Al haj, vidjecemo.

Nisam optimistican.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1078 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Didier »

Thorgerson wrote: 02/04/2023 01:43
Logovan wrote: 01/04/2023 19:36
Pa super ako je tako. :thumbup: Eto makar da se poštuje na takvim mjestima.
Ne nadaj se previse.

Ja cisto sumnjam da ce ovaj zakon iko postivati. Al haj, vidjecemo.

Nisam optimistican.
Pa mislim da je i do nas.

Imao sam nedavno raspravu o tome s vlasnikom jednog od najpopularnijih sarajevskih restorana. On kaže neće poštovati.

Nisam mu rekao, ali zvaću mu inspekciju dok ne popusti. Ja volim taj restoran, želim dolaziti tu, ali ne želim da se gušim u dimu. Znam da neće propasti zbog cigara, niti zbog jedne kazne, ali izgleda drugačije ne može ući u tikvu.

I na svakom mjestu gdje primijetim cigare odmah ću nazvati inspekciju, bez ikakve rasprave sa zaposlenima ili vlasnicima, ne pada mi na pamet s njima pričati.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#1079 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Vitezanin »

Prvo, treba razbiti taj mit o propadanju kafića i restorana. Jesu li propali objekti širom Europe jer ne možete pušiti unutra?

Drugo, već sada postoji kritična masa i pušača koji kažu da im je ok da je zabrana pušenja u zatvorenim prostorima. Sad je samo pitanje kako će odlučiti ovi koji su u talovima, a to je država, vlasnici objekata i ovi lobisti iz te dim industrije.

Ono što me raduje jeste obzervacija da mlađoj ekipi cigare uglavnom nisu cool nego to gledaju kao primitivno. Možda griješim, ali takvog sam dojma kada su u pitanju generacije koje su rođene u ovih posljednjih 20-25 godina.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1080 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Didier »

Vitezanin wrote: 02/04/2023 11:59 Prvo, treba razbiti taj mit o propadanju kafića i restorana. Jesu li propali objekti širom Europe jer ne možete pušiti unutra?

Drugo, već sada postoji kritična masa i pušača koji kažu da im je ok da je zabrana pušenja u zatvorenim prostorima. Sad je samo pitanje kako će odlučiti ovi koji su u talovima, a to je država, vlasnici objekata i ovi lobisti iz te dim industrije.

Ono što me raduje jeste obzervacija da mlađoj ekipi cigare uglavnom nisu cool nego to gledaju kao primitivno. Možda griješim, ali takvog sam dojma kada su u pitanju generacije koje su rođene u ovih posljednjih 20-25 godina.
Bravo, sve se slažem od riječi do riječi.

Niko nije propao zbog cigara, ko želi da puši, izađe ispred i zapali, čak se i više pije po nekim statistikama.
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#1081 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by basicm »

Statistike koje narucuju nepusaci. Pravdajte zabranu sa aspekta javnog zdravstva, ne pokusavajte necim gdje nije korist. Ugostiteljstvo definitivno trpi.
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#1082 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by zigzag »

A ne trpi ovako? Npr ja godinama nisam popio kafu u kafiću zato što hoću čisti zrak. U restorane odem ili kad nije udarni termin ili ako je ljetni period pa imaju baštu.
I tu imaju samo prihvatljiva mjesta.

Da znam da se može disati normalno bio bih češći.

A u upravnoj zgradi firme smo davno zabranili pušenje.
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#1083 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by basicm »

zigzag wrote: 02/04/2023 12:30 A ne trpi ovako? Npr ja godinama nisam popio kafu u kafiću zato što hoću čisti zrak. U restorane odem ili kad nije udarni termin ili ako je ljetni period pa imaju baštu.
I tu imaju samo prihvatljiva mjesta.

Da znam da se može disati normalno bio bih češći.

A u upravnoj zgradi firme smo davno zabranili pušenje.
Ne trpe. Jer pusaci ostavljaju vise novca od nepusaca.
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#1084 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by zigzag »

Aha. Naučno dokazano.

U restoran se ide da se jede a ne da se puši.
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#1085 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by basicm »

zigzag wrote: 02/04/2023 12:36 Aha. Naučno dokazano.
Zar je tesko to primjetiti i znati?
Zdravlje, ok, slazemo se. Ugostiteljstvo ne spominjite.
Medjutim, najiritantnije je sto su nepusaci generalno sebicni, i samo o svom komforu misle, na ustrb ostalih. Pa skoro svi postovi se vrte oko “ja”. Zbog toga niste gotivni nikome, jer sebicnoscu uprskate i drustveno korisnu ideju.
last mohicans
Posts: 11976
Joined: 09/08/2012 23:19

#1086 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by last mohicans »

Ma jašta, pušači nesebični, a pušači društveno odgovorni pa nas stoljeće guše i truju. Neka se gone u pizdu materinu, svaku zimu mi na nos izađu. Slobodno ti puši, ali napolje paša, kao u svim uređenim zemljama. Dekica, lampica, koju ćes u ZG negdje dodatno platiti, pa ti do zore puši. A duhanu u restoranima nikad nije ni bilo mjesto. Samo kod nas smrdiš ko pepeljara kada izađeš na večeru, piće, kolač, bilo šta.
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#1087 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by zigzag »

Znači pravo na čist zrak neko naziva sebičnim. Bravo.


Hajde ovako, pušači se počnu smatrati ugroženim. I šta će onda? Godinama išli u restorane pa sad odjednom više neće? Gdje će?
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#1088 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Trappist »

Jeste, u EU i americi svi kafici i restorani prazni jer se ne smije pusiti, zjapi prazan svaki lokal. Manite se suplje nego polako se navikavajte da se izadje vani da se zapali :thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24795
Joined: 08/09/2005 20:08

#1089 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Haris.ba »

Turska i Irska propali zbog zabrane pusenja. Niko u kafanu vise ne ide. :run:
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1090 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Didier »

basicm wrote: 02/04/2023 12:46
zigzag wrote: 02/04/2023 12:36 Aha. Naučno dokazano.
Zar je tesko to primjetiti i znati?
Zdravlje, ok, slazemo se. Ugostiteljstvo ne spominjite.
Medjutim, najiritantnije je sto su nepusaci generalno sebicni, i samo o svom komforu misle, na ustrb ostalih. Pa skoro svi postovi se vrte oko “ja”. Zbog toga niste gotivni nikome, jer sebicnoscu uprskate i drustveno korisnu ideju.
Ako ti se ne sviđa što se ne puši, nemoj ići u kafane i restorane.
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#1091 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by basicm »

Evo vidite kakvi ste :)

Zapalite koju, smirite zivce. Cemu agresivnost?
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1092 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Hakiz »

basicm wrote: 02/04/2023 12:22 Ugostiteljstvo definitivno trpi.
Kako onda postoje restorani, kafići, barovi, klubovi itd u državama u kojima je pušenje u tim objektima zabranjeno?

Naviknut će se ljudi da nema pušenja i to će im postati normalno. Ovo jadikovke na početku ćemo izdržati.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#1093 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by perfect_guy »

emigrazione wrote: 01/04/2023 08:55 Kako smrdi onaj motani duhan, pa sta je ono jebote, pobit ce vise ljudi od korone...
i to je katastrofa, ali što ova električna sranja ubiše, to je tek posebno
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19419
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#1094 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by teskeredzic_22 »

basicm wrote: 02/04/2023 12:46
zigzag wrote: 02/04/2023 12:36 Aha. Naučno dokazano.
Zar je tesko to primjetiti i znati?
Zdravlje, ok, slazemo se. Ugostiteljstvo ne spominjite.
Medjutim, najiritantnije je sto su nepusaci generalno sebicni, i samo o svom komforu misle, na ustrb ostalih. Pa skoro svi postovi se vrte oko “ja”. Zbog toga niste gotivni nikome, jer sebicnoscu uprskate i drustveno korisnu ideju.
Vidi.
Država nije zabranila prodaju i konzumaciju duhana.
Znači dosad je državu bolio k.... što 70 % oboljenja direktno ili indirektno nastaje direktnim ili indirektnim pušenjem duhana.
Odlučila se na restrikcije da smanji troškove liječenja.

Ako ti to ne shvataš boli koga k....
Ako ćeš nastaviti da se truješ i to boli koga k....
Ali ti konačno država NEĆE VIŠE DOZVOLITI da na JAVNOM MJESTU truješ i sve nas onog momenta kad kreneš da truješ i sebe.

Tvoje trovanje tvoja lična stvar ali drugi koji to NE ŽELE i NE MORAJU više neće ispaštati.

Jednostavno je.
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#1095 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by basicm »

A zar nije isto primjenjivo na vas? Ako smeta dim, sjedi u kuci.
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#1096 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by zigzag »

Je li osnovna ljudska potreba ispuštati kancerogeni dim?

Je li to osnovno ljudsko pravo?

Ili je udisanje zraka osnovna ljudska potreba?

Ovdje se ne priča o totalnoj zabrani pušenja. Ovdje u pitanju zatvoreni prostor gdje ljudi ( i djeca) dođu da jedu i piju.
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#1097 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by basicm »

Zar nije osnova neke kulture i bontona postovati mjesto na koje dodjes? Ako se negdje pusi, ili ne pusi, ispostujes to.
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#1098 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by zigzag »

E sad druga dimenzija regulisanja pušenja u zatvorenim prostorima...

Već godinama gledam otvaranje velikih tržnih centara i u sklopu njih restorana-kafića i dječijih igraonica. Uvijek su igraonice pune djece a pored roditelji sjede i puše.
I uvijek zagušljivo da se jedva diše.

Taj trend tržnih centara je nama nov i ljudi danas imaju puno više para nego ranije pa hoće da hodaju po tržnim centrima i isto tako da "udovolje" djeci.

Pošto su bosanci generalno ruralni tipovi oni ne rszmišljaju puno o zdravlju.
Moda je odvesti djecu u igraonicu i sjediti i pušiti tu iako je to put za bolest.
Bosanac to ne zna, novčanik je narastao brže nego mozak.

Zato je država tu da reguliše i da zabrani trovanje djece. Ako truješ svoju kod kuće ne moraš tuđu u igraonici.
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#1099 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by basicm »

zigzag wrote: 02/04/2023 23:45 E sad druga dimenzija regulisanja pušenja u zatvorenim prostorima...

Već godinama gledam otvaranje velikih tržnih centara i u sklopu njih restorana-kafića i dječijih igraonica. Uvijek su igraonice pune djece a pored roditelji sjede i puše.
I uvijek zagušljivo da se jedva diše.

Taj trend tržnih centara je nama nov i ljudi danas imaju puno više para nego ranije pa hoće da hodaju po tržnim centrima i isto tako da "udovolje" djeci.

Pošto su bosanci generalno ruralni tipovi oni ne rszmišljaju puno o zdravlju.
Moda je odvesti djecu u igraonicu i sjediti i pušiti tu iako je to put za bolest.
Bosanac to ne zna, novčanik je narastao brže nego mozak.

Zato je država tu da reguliše i da zabrani trovanje djece. Ako truješ svoju kod kuće ne moraš tuđu u igraonici.
Gdje konkretno ima takva igraonica?
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#1100 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by zigzag »

Pola tržnih centara u BIH imaju takve igraonice. Zakon nije predviđen samo za Sarajevo.
Post Reply