KONVEKTOR - grijanje?

Post Reply
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#51 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Partizzanka »

evo mene sa iskustvom sa konvektorom :) (predpostavljam da je to isto barem po izgledu i cijeni)
imali smo tri ovakva u dnevnom boravku tj cijeloj prvoj etazi kuce (oko 80m2) + podno grijanje u jednom dijelu ... po nama se to uopste nije isplatilo!
oni pusu konstantno da bi dostigli tu temp a kod nas je bio prevelik prostor
stajali su ispod prozora i po nama ... nikakvog ucinka! Dodjemo kuci i moramo loziti jos barem 2h ali ono momacki da bi se ugrijali
racuni za struju - preveliki!

prosle smo godine ugradili klimu ali klimu za ove nase (norveske op.a) uslove koja moze da grije i kada je vani -30
drzimo je stalno na 22stepena i super je!
dodjemo kuci, temp bas tako nekako 22 i ako je vani bas zima ... nalozimo jednu vatricu i cijela kuca (sada govorimo i o drugoj etazi koju je prije bilo nemoguce ugrijati odozdo cak ni po zakonima fizike i cinjenici da topao zrak ide gore

e sad da ne bi neko rekao imali ste samo 3 na cijeli prvi sprat
imali smo i na gornjem spratu u svakoj sobi po jedan :)
i ono drzis vrata zatvorena jer cim dodje malo hladnog zraka do njega on se upali
za tako manje prostore jeste ok ali po nama se pokazalo da je klima isplativija puno
sa racuna od (ovo je okvirna cijena) 1000km mjesecno spali smo na 250 za cijelu kucu!
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#52 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by valter.ba »

Haj mi prodaj te stare :D
User avatar
ovajonaj
Posts: 428
Joined: 01/02/2008 11:44
Location: Bihac

#53 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by ovajonaj »

@partizanka
konvektori ne pusu... ne znam kakvi su ti tvoji ali oni nemaju nikakvog ventilatora da bi puhali...
griju prirodnom cirkulacijom zraka...
a mnogi ljudi grijese kod konvektora tako sto ne proracunaju koliko kakvih konvektora je potrebno za toliki prostor i onda se cude velikim racunima..
mene je konvektor recimo spasio...grijem se iskljucivo na struju i u odnosu na kombinaciju termoakumulaciona i one kvarcne grijalice, racuni za struju su spali sa 200-250 na 130-180 KM max...
kod mene su atlantic tatoo konvektori...
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#54 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Partizzanka »

ma ne pusu ni nasi ja to samo tako kazem (ako sam to uopste rekla) ... kada pridjes i prineses ruku osjetis da isijava toplotu ali nije da puse kao klima

moguce da je bila nasa greska cinjenica da smo na toliki prostor imali samo 3 konv i podno grijanje u jednom dijelu
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#55 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by laly »

Htjela bih kupiti konverktor, pa me zanima zna li neko koliku prostoriju moze ugrijati Atlantic konverktor od 1500 W?
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#56 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by SA 071 »

Otprilike 100W = m2. Ako je ekstra izoliran objekat moze i 75W po m2, a ako je lose izoliran onda mora 125W po m2. Ovo su okvirne natuknice da odredis koliko ti treba. Ja bih uvijek malo jace stavljao pa bi mi taj od 1500W isao na prostoriju 12-13 m2 (15m2 maksimalno).

Partizzanka, pa klima ti je najbolji, najekonomicniji i najefikasniji nacin grijanja na struju, ali je ulazna investicija najveca. Dobra klima sa inverterom (+ugradnja) za nekih 40m2 te dodje minimum 1500 KM (cak i do 2000 KM). Ali ugodjaj, komfor i niska potrosnja el. energije su nedostizni za druge vrste aparata. Konvektori su sljedeci na listi i imaju jos uvijek dobar odnos potrošnje i ugodjaja naspram drugih vidova grijanja, a tek iza njih, nakon nekoliko praznih mjesta) su ostali elektricni uredjaji za grijanje.

Najbolje je naravno centralno grijanje sa vlastitim mjeracem potrosnje :-)
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#57 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by bordo gandalf »

Valjaju li vaillant konvektori?
User avatar
_EMA_
Posts: 124
Joined: 09/12/2010 10:41

#58 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by _EMA_ »

Kod mene su atlantic konvektori,samo mi imamo ovaj problem...radi se o individualnom stambenom objektu, u potkrovlju su nam konvektori...e sada, kada udjete u prostoriju zaista se osjeti toplota, ali sav topao zrak se podigne gore do krovne konstrukcije...a pod hladan...konvektori su na 1,0m od kote poda...mislite li da bi se taj problem riješio spustanjem konvektora jos nize?
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#59 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by bordo gandalf »

Niko se ne javi sa vaillant konvektorima pa ja uzeh atlantic od 1.5kW za sobu od nekih 9 kvadrata
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#60 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by LaCici »

Neces se pokajati. :wink: Meni taj super grije 15 kvadrata.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#61 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by bordo gandalf »

LaCici wrote:Neces se pokajati. :wink: Meni taj super grije 15 kvadrata.
Na koliko inace stavis na termostatu?
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#62 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by LaCici »

Izmedju 5 i 6, i sam se gasi kada dostigne temperaturu. A onaj od 2kW stavljam na 26 stepeni, posto je kod njega u stepenima.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#63 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by bordo gandalf »

Kod mene između 6-7 na 5 nekako pohladno doduse radi nekih 2-3 sata tek dok se malo zidovi ugriju pa ce valjda doci na svoje :D
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#64 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by %tacno* »

_EMA_ wrote:Kod mene su atlantic konvektori,samo mi imamo ovaj problem...radi se o individualnom stambenom objektu, u potkrovlju su nam konvektori...e sada, kada udjete u prostoriju zaista se osjeti toplota, ali sav topao zrak se podigne gore do krovne konstrukcije...a pod hladan...konvektori su na 1,0m od kote poda...mislite li da bi se taj problem riješio spustanjem konvektora jos nize?
Ja sam napravio nozice za te konvektore i stoje na njima gdje ja hocu.
Obavezno ih spusti sto nize jer je logika da topao zrak ide na gore. Za svaki slucaj provjeri da ti gdje ne ''pushe''. To zna biti razlog da je tezi hladan zrak uvijek pri podu bez obzira na grijanje.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#65 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by vanjki »

ja sam danas kupio conrad konvektor.kosta u interexu 85Km iako ima i jeftinija varijanta od 75Km bez termostata.ima li neko sa ovim iskustva?..jbg veoma su povoljni :wink:
neocekivana_sila
Posts: 558
Joined: 22/09/2005 13:48

#66 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by neocekivana_sila »

Pitanje za vlasnike Atlantic konvektora? Nemam uputstvo i ne mogu da se snadjem sa ponudjenim opcijama :-)
Koju koristite tokom dana, tokom noci, tokom-kad niste kuci?
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#67 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by LaCici »

Kod mene je stalno na suncu tj na zadnjoj opciji. :-D
kvikiperec
Posts: 10
Joined: 21/08/2012 12:43

#68 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by kvikiperec »

konvektori nisu nikakva nova tehnologija, postoje jednako dugo koliko i rebrasti radijatori
neocekivana_sila
Posts: 558
Joined: 22/09/2005 13:48

#69 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by neocekivana_sila »

LaCici wrote:Kod mene je stalno na suncu tj na zadnjoj opciji. :-D
i jesu li ti stalno upaljeni? za sta sluzi onaj sat? ja drzim na satu.. :)
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#70 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by LaCici »

Po cijeli dan s obzirom da imam bebicu pa moram, oni se sami gase kada se dostigne temperatura. Nisam ni procitala u uputstvu za sta ostale opcije sluze.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#71 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by LaCici »

Evo uputstvo http://www.aboutheating.co.uk/images/F1 ... manual.pdf
Skroz na kraju ti je na hrvatskom i imas objasnjeno za sta se koja opcija koristi. ;)
bosko buha
Posts: 3
Joined: 07/11/2012 10:30

#72 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by bosko buha »

e evo i mene i naravno s problemom :P Kupila 3 konvektora atlantic 1 od 2kv i dva po 1kv,racun evo iscekujem,fino se ugrije mada eto nije do sd ni bilo nekog minusa al ovaj od 2kv poslije nepunog mjeseca isao na servis ...klepece nije malo :-) nazvala Mo i odnjeli -rekli otkacio se grijac vjerovatno prilikom transporta poslali drugi nov..i haj...e sad i ovaj pusta neke zvukove :x pa mi pocelo ono bas ici na zivce jer mu je jedna od karakteristika "besumnost" .S ova dva druga nema nikakvih problema.Da li je neko imao slicno iskustvo? I mozel bit da ja te nosace nisam bas dobro priserafila pa da je zbog toga ? :-?
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#73 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by LaCici »

Zovi ih opet neka zamijene. :) Ja ih imam vec treca godina i nikad ni najmanji problem nisam imala.
bosko buha
Posts: 3
Joined: 07/11/2012 10:30

#74 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by bosko buha »

Ma ne znam eto da je iko imao problem -gdje mene da zakaci :)Pisala sam opet mail evo cekam da se jave s nadom da u Sa imaju nekog servisera nek se ne nosa vise tamo-vamo :)
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#75 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by _Reds_ »

Eh ovako, ljudi.

Trebam grijanje za vikendicu. Vidio sam tamo u Merkuru imaju neki ELEC PAris konvektori. Da li neko ima iskustva za sanjima.

Cijena je 129 KM 1000 W

152KM - 2000 W

182 KM - 2500 W

Dakle imam vikendicu koja je u osnovi 6 x 7, 42 kvadrata. Prizemlje, dnevbni sa kuhinjom i kupatilo. Tu bi ubacio ovaj jedan od 2500 W.

U potkrovlju imam 3 sobice, od kojih je jedna 15tak kvadrata i dvije po 7-8. Hodanika 3-4 kvadrata.

Eh sad mi je problem sto mi je malo neisptivo u ove sobice ubacati ove od 1000 W, jer je ovaj od 2000w, samo 30 KM skuplji, pa ne znam dali imate neke prijedloge.

U biit odlucio sma se za konektore, jer mi treba da brzo ugriju kada dodjem, i to mi je bilo najvaznije. A drugo koliko vidim estetski lijepo izgledaju.

P.S. Kako ide sa njihovim prikljucivanje na struju, tj. na naposnku mrezu u kuci, jel moraju ici u uticnicu, ili se moze prikljuciit nekkao iza uticnice, da uticnica ostane.

Takodje imate li preporuke za neke druge kovertore, ili neko drugo rjesenje, sa drugim konvektorima.
Post Reply