KONVEKTOR - grijanje?

Post Reply
KONVEKTOR Korisnik
Posts: 4
Joined: 27/11/2009 22:39

#26 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by KONVEKTOR Korisnik »

Vidi ovako, sto se tice visine i toga sto su stepenice otvorene nema problema zasigurno, ali ja neznam koliko Vam uredjaja treba da bi to kvalitetno pokrili.
Mene i ljude oko mene su maksimalno ispostovali, imaju tradiciju i prati ih dobar glas.
Moj predlog je da nazovete firmu pa neka Vam kazu koliko je uredjaja potrebno za takav tip prostora.
bhxxl
Posts: 229
Joined: 14/10/2007 14:38

#27 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by bhxxl »

vec duze vrijeme samo kontao da ugradim norveske radijatore koji rade na tom principu , medjutim posavjetovao sam se par firmi koje se bave grijanjem i dobio zanimljiv podatak da je najisplativije grijanje pomocu inverter klima uređaja . tako da je odluka pala na to ...
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#28 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by zenicablues »

Da li bi bilo isplativo ugraditi konvektore u stan cca 45 m2, u kojem račun za grijanje dođe mjesečno oko 50,00 KM.

S obzirom da sam u iznajmljenom stanu, kakav je postupak ugradnje i demontaže, odnosno da li se mogu nositi u drugi stan bez nekih velikih problema.

Da li se prilikom ugradnje mora bušiti zid i slično?

HVALA!!!
User avatar
maslina
Posts: 247
Joined: 19/05/2007 20:40
Location: Sarajevo
Contact:

#29 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by maslina »

Pokušaću i ja nešto pametno reći.
Korisnik konvektora je u pravu što se tiče principa rada konvektora. Njihova potrošnja je takođe manja od standardnih "puhalica". Ipak, ne vjerujem u isplativost zagrijavanja stanova i kuća konvektorima.
Konvektori služe isključivo za dogrijavanje prostorija, grijanje prostorija koje se koriste povremeno, za prelazne periode (kada toplane zakažu)...
Također, klime i konvektori ne mogu zagrijati zidove prostorija, pa kada ih isključimo, prostorija se ishladi za kratko vrijeme.
Najprostija formula za izračun potrebne jačine kako bi se zagrijao neki prostor je:

m2xvisinax60 ili 80 (zavisno od izolacije). Na primjer, 50m2x2,5x60 (dobra izolacija) = 7500w, odnosno 7,5 kilovata.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#30 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by LaCici »

Nije tacno, konvektori itekako griju. Ja ih imam cetiri od septembra u stanu od 55 kvadrata. Cijelu zimu sam po kuci hodala u majici kratkih rukava i ko god dodje kaze da mi je pretoplo u kuci. Takodjer i ja zivim u iznajmljenom stanu, izbuse se 4 rupe i stavi se nosac na koji se postavi konvektor. To jedino trebas vidjeti sa gazdama da li bi njima bilo ok da busis zid, ali to su obicne 4 rupe i ne vjerujem da bi iko pravio problem zbog toga. Bar meni nisu. Prednost im je sto samo tokom zime placas struju, a ostatak godine si rahat, a ne kao kod centralnog placas cijelu godinu i zavisis od njih kad ce ti ukljuciti. Sa konvektorom sam sebi stimas temp. Ja sam kupila i tajmere tako da sam nastimala da mi rade samo kad je jeftina struja. Prosli mjesec su radila 2 konstantno, znaci po cijeli dan, i doslo mi je ukupno struje 250 KM, s tim da mi inace na struju bez grijanja ide oko 60 KM. Uglavnom, ja sam prezadovoljna!
ekist
Posts: 63
Joined: 17/09/2008 15:53

#32 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by ekist »

Bas ovih dana nesto gledam oko ovih konvektora, Vaillantovi ispadaju najpovoljniji u Vokelu jer daju bolji rabat za placanje u gotovini.

Sto se tice ovog nacina grijanja, u velikoj sam dilemi jer mi treba grijanje za poslovni prostor od 80m2. Po ovoj racunici koju si u ranijem postu napravio, potrebno mi je oko 19kW = 80m2 x 3,6m visina x 60 a nemam toliko odobrenje za struju. Imam i projekat za grijanje sa elektricnim kotaom kao i sa plinskim sa 9kW gdje investicija 4 puta veca od konvektora a sad nesto kontam da 9kW svakako ne bi bilo dovoljno, sta mislis?

Inace, bice klime sa inverterom koje rade u prelaznom periodu a konvektori bi bili za velike hladnoce, neki govore da su oni namjenjeni samo kao dogrijavanje ali svi sa kojima sam pricao (Nobel - zastupnici Atlantica i Luk - zastupnici Vaillanta) kazu da to nije tacno, da se mogu koristiti za komplet grijanje. A na kraju krajeva, kako moze da kod nas ne valja kad su u Skandinaviji jos vece hladnoce i ljudi to koriste za grijanje. Jedino me brine potrosnja struje ali kako god okrenes, ni plin nije jeftin i sigurno nece biti jeftiniji kao ni struje, al barem je imamo za izvoz dok plin uvozimo.
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#33 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by zenicablues »

LaCici, koliko si platila svoje konvektore. Jesi li ugradila u dvije sobe po jedan ili...?
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#34 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Tranquilizer »

ekist wrote:
Bas ovih dana nesto gledam oko ovih konvektora, Vaillantovi ispadaju najpovoljniji u Vokelu jer daju bolji rabat za placanje u gotovini.

Sto se tice ovog nacina grijanja, u velikoj sam dilemi jer mi treba grijanje za poslovni prostor od 80m2. Po ovoj racunici koju si u ranijem postu napravio, potrebno mi je oko 19kW = 80m2 x 3,6m visina x 60 a nemam toliko odobrenje za struju. Imam i projekat za grijanje sa elektricnim kotaom kao i sa plinskim sa 9kW gdje investicija 4 puta veca od konvektora a sad nesto kontam da 9kW svakako ne bi bilo dovoljno, sta mislis?

Inace, bice klime sa inverterom koje rade u prelaznom periodu a konvektori bi bili za velike hladnoce, neki govore da su oni namjenjeni samo kao dogrijavanje ali svi sa kojima sam pricao (Nobel - zastupnici Atlantica i Luk - zastupnici Vaillanta) kazu da to nije tacno, da se mogu koristiti za komplet grijanje. A na kraju krajeva, kako moze da kod nas ne valja kad su u Skandinaviji jos vece hladnoce i ljudi to koriste za grijanje. Jedino me brine potrosnja struje ali kako god okrenes, ni plin nije jeftin i sigurno nece biti jeftiniji kao ni struje, al barem je imamo za izvoz dok plin uvozimo.

Pa reci nam koliko su ti Vaillantovi konvektori u Vokelu :?: :mrgreen:
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#35 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by LaCici »

zenicablues wrote:LaCici, koliko si platila svoje konvektore. Jesi li ugradila u dvije sobe po jedan ili...?
Najveci konvektor mi je u spavacoj i on je kostao oko 270 KM, u dnevnom boravku mi je malo manji i imam jos u hodniku i kuhinji najmanje koji su kostali oko 170 KM. Zastupnik tih konvektora Atlantic je Unionlook u Radicevoj i oni daju na rate preko kartice Unicredit. Uglavnom mene je za ta 4 izaslo oko 700 KM. Koji ces uzeti zavisi ti od velicine sobe, imaju oni tacno odredjeno za koju kvadraturu ide koji konvektor. Tako da ako ces ih uzimati prvo izmjeri sobe u koje zelis da ih postavis.
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#36 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Dr.Mr.Fr. »

Tranquilizer wrote:
ekist wrote:
Bas ovih dana nesto gledam oko ovih konvektora, Vaillantovi ispadaju najpovoljniji u Vokelu jer daju bolji rabat za placanje u gotovini.

Sto se tice ovog nacina grijanja, u velikoj sam dilemi jer mi treba grijanje za poslovni prostor od 80m2. Po ovoj racunici koju si u ranijem postu napravio, potrebno mi je oko 19kW = 80m2 x 3,6m visina x 60 a nemam toliko odobrenje za struju. Imam i projekat za grijanje sa elektricnim kotaom kao i sa plinskim sa 9kW gdje investicija 4 puta veca od konvektora a sad nesto kontam da 9kW svakako ne bi bilo dovoljno, sta mislis?

Inace, bice klime sa inverterom koje rade u prelaznom periodu a konvektori bi bili za velike hladnoce, neki govore da su oni namjenjeni samo kao dogrijavanje ali svi sa kojima sam pricao (Nobel - zastupnici Atlantica i Luk - zastupnici Vaillanta) kazu da to nije tacno, da se mogu koristiti za komplet grijanje. A na kraju krajeva, kako moze da kod nas ne valja kad su u Skandinaviji jos vece hladnoce i ljudi to koriste za grijanje. Jedino me brine potrosnja struje ali kako god okrenes, ni plin nije jeftin i sigurno nece biti jeftiniji kao ni struje, al barem je imamo za izvoz dok plin uvozimo.

Pa reci nam koliko su ti Vaillantovi konvektori u Vokelu :?: :mrgreen:
UP TEME :thumbup:

potrošnja konvektora je sama nazivna vrijednost na njima, ako kupiš konvektor od 2kw to znaci da ti troše 2Kw/h....e sada to pomnožiš sa cijenom struje i vremenom koliko ga držiš upaljenim i dobiješ cifru ako je srednja cijena tarife 0,09 pf, racunaj da je 0,10 pf a ti trošiš 2kw/h recimo 8 sati dnevno to znaci 0,10 pf*2 kw *8 h= 1,6*30 dana = 48 km po konvektoru mjesecno...

Eto cista matematika, ako imaš 3 konvektora od 2kw/h na stan od recimo 60 kvadrata znaci da ce te racun doci cca 150 km/mjesecno

jedan konvektor valiantov od 2kw (u vokelu) košta 171 km (190km -10% popusta), znaci tri komada su 513 km...

eto pa ti vidi da li ti se isplati nabaviti sistem grijanja za 500 km i placati 150 km mjesecno :)
durak
Posts: 9
Joined: 10/06/2011 00:58

#37 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by durak »

Prošlu zimu sam se grijao na konvektor (atlantic) snaga 2,000 W (garancija 2 godine), kupio ga u Srebrenici za 165 KM i cijelu zimu se grijao uz potrišnju od 55 do 65 KM, a inače mi je dolazilo prije nego sam počeo koristiti konvektor oko 35 KM (nikad više). Temperatura je uvijek bila podešena na 23 C. Stan je 51 m, ali od toga nisam grijao spavaću sobu koja je 4*4 m.
I vjerujte da mi se isplatilo, kada uzmem u obzir da 1 m drva košta oko 70 KM (iscjepanih) a da ne govorim o obavezi da se svaki dan loži, izbacuje pepeo (lug), temperatura oscilira i td...
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#38 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Mahalac »

up tema, jos misljenja, iskustva...
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#39 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by citroen »

Mahalac wrote:up tema, jos misljenja, iskustva...
Ja kupio konvektore atlantic odissey 2kw i F117 1kw u Nobelu,ali kad ih postavim i prvi racun za struju dodje, onda cu da dam svoje misljenje. Koristit ce se za 2o kvadrata,:)
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#40 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by LaCici »

Ja ove zime ocekujem debele racune. Prosle godine mi je dolazilo do 250 KM, a ove ce preci i 300.
super_woofer
Posts: 173
Joined: 06/11/2011 12:52

#41 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by super_woofer »

Ljudi kako ste prosli proslu zimsku sezonu?? Ja planiram ove godine uzeti za prostor od max 30m2, pa me znaimaju iskustva???

hvala
tajmahalica
Posts: 73
Joined: 22/08/2012 14:59

#42 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by tajmahalica »

Ja se kontam isto kupiti ove godine.

Prošle godine je pet šest kolega s posla nabavilo konvektore i bili su prezadovoljni.
Kao prednosti su naveli manje cijene koštanja u odnosu na ostale načine grijanja. Većina ih živi u stanovima od 60 m2 pa gore, i niko mi nije rekao da mu je račun došao iznad 150 KM. Večina ih je radila, bilo je i onih čije su žene recimo bile kdo kuće, i grijali bi recimo pola stana, ili sve izuzev spavaće sobe. Pred spavanje su znali uključiti konvetkor u spavaćoj sobi i brzo bi se zagrijalo.

Kupuje se po komadu, i veličina ide u ovisnosti od veličine sobe. Ja bih stavila u jednu sobu 5x6. Rekoše da bi vjerojatno trebao jedan koji košta oko 250 KM.

uglavnom raja je zadovoljna
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#43 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by staradis »

kako cu ja znati kolika mi snaga treba za koju sobu
tajmahalica
Posts: 73
Joined: 22/08/2012 14:59

#44 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by tajmahalica »

Meni su to računali u radnji gdje sam išla vidjeti.
super_woofer
Posts: 173
Joined: 06/11/2011 12:52

#45 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by super_woofer »

Eh evo ja sam malo istrazivao trenutne cijene na trzistu i stanje je sljedece:

U Omegi imaju Atlantic konvektore
- 1000W je oko 150km,
- 1500w (neki manji) je oko 180km i
- 1500W (neki veci - Odyssee) je oko 205 km.
(cijene imaju k'o neki popust :) )
to su ovi : http://www.pik.ba/artikal/3944642/atlan ... 1000-wati/

U Robotu imaju neki Verti konvektore
- 1500W je 70km i
- 2000Wje 80km.
to su ovi: http://www.pik.ba/artikal/3905479/panel ... tor-verti/

Eh sad cijena je kao sto se vidi drasticna. Da li neko ima vec ove Verti konvektore i kakva su im iskustva, vizuelno su losiji, i vidljivo je da su od losijih materijala pravljeni..

Edit...
Evo sada vidje na Piku i marku Tesy, a neko se javio da je kupio ovaj Konvektor, pa kakva su iskustva??
http://www.pik.ba/artikal/3137128/konve ... grijalica/

Ako ima jos neko kakve savjete i ponude neka pise..
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#46 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by valter.ba »

Pratim :sad: :D
tajmahalica
Posts: 73
Joined: 22/08/2012 14:59

#47 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by tajmahalica »

Juče sam bila na nekom sajmu, uglavnom firma iz Hercegovine nudi i neke nove konvekotre koji (laički gledano) imaju rupičasto obložene metalne ploče. Po riječima prodavača oni navodno isijavaju tolinu, za razliku od ovih klasičnijih kod kojih topao zrak struji. Uglavnom ovi rupičasti su navodno bolji. Cijena najvećeg je 270 KM. Dostava je besplatna.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#48 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by valter.ba »

Gdje ima u SA ovih Tesy? Bela Nona:-) nema, dobice tek krajem oktobra:mrgreen:. Neko je spomenuo Velesice ali gdje tacno¿

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#49 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by valter.ba »

U Kerametalu imaju Junkers konvektore prilicno povoljno. Zna li neko da li rade na istom principu kao i Atlantic?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
Alfa159
Posts: 631
Joined: 25/07/2007 12:01
Location: Horde zla - Machu Picchu

#50 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Alfa159 »

Ja isto opasno razmisljam o konvektorima jer sam se prosle god patio, ali bukvalno sa uljnim radiatorima i naplacao se racuna a ugrijao se nisam:)
Post Reply