KONVEKTOR - grijanje?

Post Reply
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58429
Joined: 03/08/2010 19:04

#101 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by kakavdanakneiskustvu »

prijatelj cuo da je isplativije ne gasiti konvektore nikako,racun za decembar mu bio 185 km,ima tri konvektora,dva od 2 kw i 1 od 1 kw
User avatar
_Reds_
Posts: 9324
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#102 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by _Reds_ »

rovac13 wrote:Konvektor 1kwh struje = 1 kwh toplote
Bilo koja grijalica na struju 1 kwh struje = 1 kwh toplote.

Ne moze se reci da je isto uzet dobar konvektor ili grijalicu od 20-40 KM........ali prednosti boljeg konvektora treba traziti u necem drugo.......u potrosnji nebi trebalo biti razlike......to znaju oni koji su probali oboje u istom prostoru.

Ustedu necete napraviti izborom grijalice konvektora ili slicno.........ustedu cete napraviti izolacijom,smanjenjem toplotnih gubitaka.
Godinama se o tome pise na raznim temama i ljudi jos padaju na fazone o ustedi struje konvektorima :-D
Ma pale se na to sto neki kovektori imaju termostate, pa se sami pale i gase, i zato misle da štede.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#103 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Termostat je nesto sto pali/gasi u ovom slucaju grijace.

Znaci ako imas puno izolacije i malo toplotnih gubitaka termostat ce vise gasiti grijace,i eto ustede struje.
Ali u toj prici nije ni konvektor ni termostat taj koji stedi struju ........nego stiropor npr :lol:
User avatar
_Reds_
Posts: 9324
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#104 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by _Reds_ »

rovac13 wrote:Termostat je nesto sto pali/gasi u ovom slucaju grijace.

Znaci ako imas puno izolacije i malo toplotnih gubitaka termostat ce vise gasiti grijace,i eto ustede struje.
Ali u toj prici nije ni konvektor ni termostat taj koji stedi struju ........nego stiropor npr :lol:
Drzue hocu ti reci, da misle ka konvektor više pravi uštede od klasične grijalice zbog ugrađenih termostata, nevezano za izloaciju.

naravno da je izolacija ključna stvar.
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#105 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by kokolina »

vkmiro wrote:Ja kupio neki dan od 2KW za prostoriju od cirka 15 kvadrata.
Ma totalno razočarenje, stavljen ispod prozora, grije on super ali samo kad ga pipaš i možda najviše pola metra naprijed, isto obicna grijalica sa cijevima. Imam obicni kalorifer sa ventilatorom, i kad njega ukljucim za 15 minuta ugrije tu prostorju, a ovo može raditi čitav dan i ništa.
Ovi što se hvale, možda je to bilo dok su bile one tople zime, ali sada na -25 stepeni totalno je nula grijanje, a strujni sat obrce ko lud.
koja marka je u pitanju
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#106 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Kapri »

Koliko kvadrata prostora grije jedan veci konvektor? Koji bi preporucili?
Jim Smorrison
Posts: 71
Joined: 21/10/2014 10:29

#107 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Jim Smorrison »

I mene interesuje ovaj podatak. Koliki konvektor se preporučuje za koliko kvadrata?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58429
Joined: 03/08/2010 19:04

#108 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by kakavdanakneiskustvu »

konvektor od 2kw moze sasvim dobro zagrijati veci dnevni boravak
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#109 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by All Apologies »

mislim da na konvektorima pise za koliku su kvadraturu predvidjeni. kod mene je isto 2kw i pisalo je od 16-25m2 ako me sjecanje dobro sluzi. koristila sam ga u manjoj sobi od mozda nekih 12 m2 i nisam bila posebno zadovoljna, ali eto posluzio je svrsi. samo jedan zid je bio vanjski, svi unutrasnji, stolarija OK, nije radio vikendom ili je bio smanjen na 1., ostalim danima bio je na max da bi temp bila ugodna. racun za struju se kretao oko 160 KM po mjesecu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58429
Joined: 03/08/2010 19:04

#110 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by kakavdanakneiskustvu »

All Apologies wrote:mislim da na konvektorima pise za koliku su kvadraturu predvidjeni. kod mene je isto 2kw i pisalo je od 16-25m2 ako me sjecanje dobro sluzi. koristila sam ga u manjoj sobi od mozda nekih 12 m2 i nisam bila posebno zadovoljna, ali eto posluzio je svrsi. samo jedan zid je bio vanjski, svi unutrasnji, stolarija OK, nije radio vikendom ili je bio smanjen na 1., ostalim danima bio je na max da bi temp bila ugodna. racun za struju se kretao oko 160 KM po mjesecu.

nemas vise konvektora,samo taj,i ne gasis ga nikako radnim danima?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#111 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by dječak sa šibicama »

Kao korisnik konvektora, mora reci da sam sto se tice grijanja, prezadovoljan. Ne govorim sad o potrosnji.

Kako rekoh, izolacija je ok, ali prozori zreli za mijenjati.

Grijao sam prije dosta godina i na uljni radijator, i na kvarcnu pec, to je sve sranje. Dok je upaljeno, grije.

Kupio Tesy konvektore prije par godina, u sobi 2 kw u kuhinji 1kw, ima termostat, 6 podioka ja nikada ne idem iznad 4 jer je pretoplo. I kad je bilo -20 u januaru, upalim oba na 4 i oni se sami pale i gase po potrebi. Dosao mi racun za taj mjesec 110 km.

Kakvu to vi izolaciju imate, nije mi jasno, ili su vam konvektori bezveze :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58429
Joined: 03/08/2010 19:04

#112 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by kakavdanakneiskustvu »

kod mene tri konvektora,dva atlanticova,jedan bosch,stolarija niova,izolacija nova, u januaru kad su bii oni veliki minusi racun za struju mi bio 120 km
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#113 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by All Apologies »

kakavdanakneiskustvu wrote:
All Apologies wrote:mislim da na konvektorima pise za koliku su kvadraturu predvidjeni. kod mene je isto 2kw i pisalo je od 16-25m2 ako me sjecanje dobro sluzi. koristila sam ga u manjoj sobi od mozda nekih 12 m2 i nisam bila posebno zadovoljna, ali eto posluzio je svrsi. samo jedan zid je bio vanjski, svi unutrasnji, stolarija OK, nije radio vikendom ili je bio smanjen na 1., ostalim danima bio je na max da bi temp bila ugodna. racun za struju se kretao oko 160 KM po mjesecu.

nemas vise konvektora,samo taj,i ne gasis ga nikako radnim danima?
tako je, u pitanju je tesy konvektor i stalno je radio na 6, ako smanjim onda hladno. visoki su plafoni pa se i tu gubila toplina. razmisljali smo o unutrasnjoj izolaciji, ali kako nismo namjeravali ostati tu odustali smo od te ideje.
moram reci da mi rodjak ima isti taj konektor u sobi u potkrovlju koja je izolovana s unutrasnje strane (vanjski zidovi i na plafonu koji je kosi kako je potkrovlje) i zadovoljan je, kaze da se samo povremeno pali i dosta dugo drzi toplinu. ipak ne znam koliki mu je racun za struju, ni on ne bude tu stalno tako da ne bi mogao biti orjentir.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#114 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Potrosnja konvektora zavisi iskljucivo od izolacije kuce/stana.
Energiju trosi kuca.
Koliko god kuca potrosi toliko konvektor mora da ubaci ako zelis toplo :-D

Ni jedan konvektor nema mogucnost da ugrije a ne potrosi.
U njemu se nalazi grijac koji je izmisljen pitaj boga kad.
Grijac 1 kwh struje pretvori i 1 kwh toplote i zdravo.

Izborom konvektora grijalice radijatora ili neceg drugog ne mozete ustedit struju.

To je po meni jedno od najboljiih grijanja.
Ustekas u struju zadas temp i prst u uho,nit ciscenja nit bilo cega.
Jedina mana sto je kwh toplote iz konvektora skuplji nego iz peleta drveta uglja plina itd
Mr.Who
Posts: 380
Joined: 23/07/2005 22:35

#115 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Mr.Who »

Zimus sam prešao u novi poslovni prostor od 10 kvadrata.Grijao se na kvarcnu i računi su bili oko 60-65 KM, znači kvarcna (1600W) trošila nekih 45-50 KM.S obzirom kakva je zima bila smzavao se dobrih dva mjeseca, još sam fasovo i upalu pluća.Oba prostora pored mene se slabo ili nikako griju a prednja strana u dužini od tri metra je skoro sva u vratima-prozoru.Iz iskustva, koji konvektor da uzmem i isplati li mi se?
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#116 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Uzmi koji ti se vise svidi.......samo da je jaci od 1600w ....ocito je to bilo nedovoljno cim si se smrzavao.

Zasto bi se isplatilo ?

Koliko ja vidim nije bilo moranje da se smrznes.
Grijalica od 1600w kad bi non stop radila potrosila bi za mjesec dana oko 180 KM struje.
Kod tebe je trosila 45-50 KM mjesecno.
Znaci da je premalo radila.Ne moze ugrijat ako ne radi.

Isto ce ti se desit i sa konvektorom.
Umjesto sto bacis pare na konvektor,pojacaj grijalicu,ili ju manje gasi.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15462
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#117 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by problemnatravunu »

Mr.Who wrote:Zimus sam prešao u novi poslovni prostor od 10 kvadrata.Grijao se na kvarcnu i računi su bili oko 60-65 KM, znači kvarcna (1600W) trošila nekih 45-50 KM.S obzirom kakva je zima bila smzavao se dobrih dva mjeseca, još sam fasovo i upalu pluća.Oba prostora pored mene se slabo ili nikako griju a prednja strana u dužini od tri metra je skoro sva u vratima-prozoru.Iz iskustva, koji konvektor da uzmem i isplati li mi se?
A možda da izletiš dvostruke pare i ugradiš inverter klima uredjaj ?
S obzirom na 3 m stakla, mozda ljeti treba to i hladiti, pa eto , kud ćeš bolje!
Mr.Who
Posts: 380
Joined: 23/07/2005 22:35

#118 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Mr.Who »

rovac13 wrote:Uzmi koji ti se vise svidi.......samo da je jaci od 1600w ....ocito je to bilo nedovoljno cim si se smrzavao.

Zasto bi se isplatilo ?

Koliko ja vidim nije bilo moranje da se smrznes.
Grijalica od 1600w kad bi non stop radila potrosila bi za mjesec dana oko 180 KM struje.
Kod tebe je trosila 45-50 KM mjesecno.
Znaci da je premalo radila.Ne moze ugrijat ako ne radi.

Isto ce ti se desit i sa konvektorom.
Umjesto sto bacis pare na konvektor,pojacaj grijalicu,ili ju manje gasi.
Ma radila je grijalica ful cijeli dan i nije to bilo pravo smrzavanje, više figurativno.Očito je potrebno jače grijno tijelo.Kontam uzeti Bosch 2.5 KW.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#119 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Mr.Who wrote:Ma radila je grijalica ful cijeli dan
Nesto se ne slaze.
Grijalica snage 1600w (1,6kw)
-za 24h bi potrosila 38,4 kwh
-za 30 dana bi potrosila 1152 kwh
-to bi znacilo 181,41 KM struje po srednjoj tarifi

Ako ti je trosila 45-50 KM mjesecno znaci da nije aktivno grijala vise od 6 sati dnevno.
Mr.Who
Posts: 380
Joined: 23/07/2005 22:35

#120 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Mr.Who »

Pa otprilike 6-7 sati dnevno sam i boravio u tom prostoru.Bez subote i nedjelje.Otprilike toliko i radim u tom prostoru.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#121 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Eto gdje je problem :-D

Ako je izolacija slaba,okolne prostorije se ne griju,toplotnih gubitaka puno.........17-18 sati dnevno taj tvoj prostor se hladi,hladnoca se zavlaci u zidove pod namjestaj,temperatura pada.........ti kad dodjes ujutro upalis grijalicu od 1,6 kw (to nije puno) pocnes grijat lagano...........ali treba puno toplote da se nadoknadi sve ono sto se sinoc izgubilo,napunit zidove toplotom,sve dobro ugrijat,pa kad zidovi budu ugrijani tek onda ce u prostoru bit ugodno.

Morao bi :
- ostavit preko noci grijalicu da radi (bar da odrzava nesto nizu temp)
- nabavit vremensku uticnicu pa ustimat da se grijalica upali neko vrijeme prije nego dodjes na posao
- nabavit jacu grijalicu,ili jos jednu takvu,da bi brze ugrijale ako ces palit grijanje tek kad dodjes ujutro

Nesto od ovoga gore.

Mislim da ces bezze bacit pare na konvektor ako kontas bolje ugrijat uz istu ili manju potrosnju.
Tebe mogu ugrijati samo kwh toplote.
I ta grijalica i konvektor otprilike za dobijeni 1 kwh toplote izvuku oko 1 kwh struje iz uticnice.
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#122 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by zenickaraja »

Pozdrav ljudi, zanima me postoji li mogucnost da konvektor zapali zavjesu ? Pitanje postavljam jer upravo nabavljam takvo grijno tijelo a imam problem sa prostorom i morat cu ga postaviti nekih 20 cm od zavjesa. Hvala na razmjeni misljenja.
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#123 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by zenickaraja »

Pozdrav ljudi, zanima me postoji li mogucnost da konvektor zapali zavjesu ? Pitanje postavljam jer upravo nabavljam takvo grijno tijelo a imam problem sa prostorom i morat cu ga postaviti nekih 20 cm od zavjesa. Hvala na razmjeni misljenja.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15462
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#124 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by problemnatravunu »

Ako je zavjesa iznad otvora za konvekciju na tih 20 cm, itekako ima sanse, i ja to ne bi ni za živu glavu
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#125 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Tabijat »

rovac13 wrote:Konvektor 1kwh struje = 1 kwh toplote
Bilo koja grijalica na struju 1 kwh struje = 1 kwh toplote.
Ovo nije tačno ni za jednu grijalicu koja akumulira toplotu, npr TA peć, uljni radijator itd.
Plus to da kwh skupe i kwh jeftine ne košta isto, tačnije razlika je duplo.
Post Reply