KONVEKTOR - grijanje?

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#126 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Tabijat wrote:
rovac13 wrote:Konvektor 1kwh struje = 1 kwh toplote
Bilo koja grijalica na struju 1 kwh struje = 1 kwh toplote.
Ovo nije tačno ni za jednu grijalicu koja akumulira toplotu, npr TA peć, uljni radijator itd.
Plus to da kwh skupe i kwh jeftine ne košta isto, tačnije razlika je duplo.
Nebi bilo lose da se prvo saberes dobro razmislis pa ponovo napises sta si mislio reci.......prije nego bubnes ovkao nesto :D

Ajd nam ti objasni koliko konvektor i ta pec proizvedi toplote za svaki potrosen kwh struje :D

I ko je jos osim tebe pricao o cijeni kwh struje :?
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#127 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Tabijat »

rovac13 wrote:Konvektor 1kwh struje = 1 kwh toplote
Bilo koja grijalica na struju 1 kwh struje = 1 kwh toplote.

Ne moze se reci da je isto uzet dobar konvektor ili grijalicu od 20-40 KM........ali prednosti boljeg konvektora treba traziti u necem drugo.......u potrosnji nebi trebalo biti razlike......to znaju oni koji su probali oboje u istom prostoru.

Ustedu necete napraviti izborom grijalice konvektora ili slicno.........ustedu cete napraviti izolacijom,smanjenjem toplotnih gubitaka.
Godinama se o tome pise na raznim temama i ljudi jos padaju na fazone o ustedi struje konvektorima :-D
Ti si pisao o cijeni, jer pričaš o uštedi. Čega, klikera?
Dakle, 1 kw toplote se može prenijeti i zagrijati zrak, koji će se ohladiti za sekundu ili se prenijeti na šamot pa će emitovati toplotu čitav dan.
Dalje, nije isto postrositi 1kwh na TA peć i na kalorifer, konvektor, klimu.
Dalje, nije isto potrošiti 1kwh po skupoj i po jeftinoj struji, ako već pričaš o uštedama.
Dalje, ne žive svi u vlastitim nekretninama pa da mogu smanjiti gubitke.
I treće, smanji malo doživljaj i ton, pričamo se na forumu, nisam ti mater opsovala.
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#128 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Truba »

rovac godinama priča istu priču ( kao i svi mi u našim domenima)

kaže rovac: ako si dovoljno bogat da si napraviš modernu kuću sa 15 centimetara fasade i kupiš super duper japanski invertar od 4000 uštedjet ćeš u zimskom mjesecu 250 maraka :D
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#129 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Heh citiras mene i tvrdis da nesto nije istina nesto sto sam rekao..........i tvrdis totalno krivu stvar.........i onda trazis od mene da spustim ton :lol:

Kakav ton :?

Da bi pricali o ustedi sa ta peci moramo prvo imat jeftinu i skupu tarifu.
Ja nemam.Imam samo srednju tarifu.
Znas li kakve tarife ima covjek koji je trazio savjet za grijalicu konvektor.

Kad utvrdis da ima dvotarifno brojilo onda mozes na tu temu nastaviti.

Ta pec takodje za 1 kwh struje proizvede 1 kwh toplote.
Taj kwh je duplo jeftiniji od skupe tarife......ali je mozda samo 30 % jeftiniji od srednje tarife koju ja imam.
Ako imas dvije tarife to moze bit povoljno za grijanje sa ta peci......ali je nepovoljno jer moras cijeli dan vecinu stvari po kuci radit na skupoj struji.

Ne mozes cekat jeftinu da spremas rucak veceru :lol: :lol: :lol:
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#130 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Sta je ovo danas.
Imam osjecaj kao da sam nekog povrijedio necim :lol:
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#131 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Black swan wrote: kaže rovac: ako si dovoljno bogat da si napraviš modernu kuću sa 15 centimetara fasade i kupiš super duper japanski invertar od 4000 uštedjet ćeš u zimskom mjesecu 250 maraka :D
Naravno da je ovo glupost nigdje veze :lol:
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#132 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Tabijat »

I dalje nisi u pravu. TA peć snage 3 kw se napuni za 6 sati, to je 18kwh i grije prostor 36 sati, po bilo kojoj tarifi.
Za istu prostoriju bi potrošio 36*2kwh konvektora da bi postigao istu temperaturu isti period vremena, što je 72 kWh.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#133 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Tabijat wrote:I dalje nisi u pravu. TA peć snage 3 kw se napuni za 6 sati, to je 18kwh i grije prostor 36 sati, po bilo kojoj tarifi.
Za istu prostoriju bi potrošio 36*2kwh konvektora da bi postigao istu temperaturu isti period vremena, što je 72 kWh.
E jbg sad :lol:
Sad te vise ne mogu ozbiljno shvatit :lol:

Po tebi ja mogu napunit bure vodom za 2 sata i onda sporije prosut 3 puta vise vode iz bureta.
Ludilo :lol:

Da ti pomognem ako ima nade za tebe:

Termoakumulaciona pec u sebi moze da akumulira toplotu,pa da ju kasnije koristis,nista vise.
Ako si akumulirala 18 kwh toplote..........onda mozes tih 18 kwh toplote pomalo da uzimas poslije.

Nije mi jasno kako mozes pisat takve gluposti i toliko bit sigurna u sebe i pisat kako nisam u pravu.
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#134 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Tabijat »

Aha. Znači isto će zagrijati prostor grijač od bojlera snage 3kwh, konvektor snage 3 kwh i tri pegle snage po 1 kwh?
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#135 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Teoretski da.
Ali to neces moc postic.
Grijac u bojleru je osmisljen da grije vodu.
Pegla je osmisljena da bi peglala.
Npr peglu kad ukljucis ona ce se pocet gasit palit zbog previsoke temperature,jer nema veliku povrsinu kao npr radijator,tako da ne moze da preda toliku toplotu okolini.

Ukucaj u google elektricni grijac.On je izmisljen prije pitaj Boga koliko godina.
I tacno definisan sta radi i kako.Ne moze drugacije.

Samo na balkanu ljudi vjeruju da taj grijac u nekom konvektoru moze manje trosit :-D
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#136 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Tabijat »

Niko nije ni rekao da električni grijač može manje troštiti, ali ti JESI rekao da svi grijači iste snage jednako zagrijavaju prostor što nije tačno.
rovac13 wrote:Grijac 1 kwh struje pretvori i 1 kwh toplote i zdravo.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#137 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Tabijat wrote:Niko nije ni rekao da električni grijač može manje troštiti, ali ti JESI rekao da svi grijači iste snage jednako zagrijavaju prostor što nije tačno.
rovac13 wrote:Grijac 1 kwh struje pretvori i 1 kwh toplote i zdravo.
Nauka kaze da el grijac je pretvarac el energije u toplotnu.
1 kwh struje je uvijek 1 kwh toplote.

Ako mislis da znas bolje nego danasnja nauka onda izvoli.
Mozes velike pare zaradit ako to uspijes :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#138 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Truba »

ne budi bukvalan
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#139 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by _Reds_ »

@tabijat rovac je u ovom slucaju totalno upravu.

1. Ne treba isto energije da se ugije zrak i voda
2. Za pegu ti je vec, rekao pegla se pali gasi, i tom slucaju se opet grije nesto drugo, a ne zrak, grije se i zrak djelimicno ali to je nusprodukt topga svega, dakle mjesas grijece razlitih materija.
3. Nije TA nikakv peripetumobil ili sta vec, koliko energije u nje u njnu ubacis, toliko kasnije iz nje izadje, samo u nekoj sporijoj brzini.
4. Sto se tice novca, da TA je ekonomicnija od kvarcne grijalice, jer moze da trosi jeftiniju struju, za onoga ko ima dvotarifno brojilo.
5. Kovektor je ekonomičniji od kvarce grijalice jer u sebi ima termostat, pa u jednom satu nece raditi citav sat kao grijalica, nego ce recimo raditi 40 minuta, i potrosice 2/3* snaga uređaja.
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#140 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Tabijat »

_Reds_ wrote:@tabijat rovac je u ovom slucaju totalno upravu.

1. Ne treba isto energije da se ugije zrak i voda
2. Za pegu ti je vec, rekao pegla se pali gasi, i tom slucaju se opet grije nesto drugo, a ne zrak, grije se i zrak djelimicno ali to je nusprodukt topga svega, dakle mjesas grijece razlitih materija.
3. Nije TA nikakv peripetumobil ili sta vec, koliko energije u nje u njnu ubacis, toliko kasnije iz nje izadje, samo u nekoj sporijoj brzini.
4. Sto se tice novca, da TA je ekonomicnija od kvarcne grijalice, jer moze da trosi jeftiniju struju, za onoga ko ima dvotarifno brojilo.
5. Kovektor je ekonomičniji od kvarce grijalice jer u sebi ima termostat, pa u jednom satu nece raditi citav sat kao grijalica, nego ce recimo raditi 40 minuta, i potrosice 2/3* snaga uređaja.
1. Treba isto rada struje da se postigne ekvivalent toplotne energije, što ne znači da je ista količina toplotne energije potrebna da se podigne temperatura vode i zraga za 1 stepen. Ovdje nije riječ o tome nego više puta ponovljenoj konstataciji "grijač je grijač" I "KWH JE KWH"
2. Vidi br.1 (A ne bi vjerovao, grijač TA peći i bojlera izgleda gotovo isto. Kao i grijač kuhala itd)
3. "peripetumobil" nije sigurno :lol:
4.Tačno
5. I to je tačno, i opet, nije tema emisije.

Treba razlučiti načine prenosa toplotne energije u prostor, zrak, zidove, podove. Osjećajno nije isto da li je toplota prenesena konvekcijom, zračenjem ili kombinacijom, koja je površina grijnog tijela itd. Ima tu malo više problematike od kwh=kwh.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#141 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Nazad u skolu :-D

Image
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#142 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Truba »

wikipedija
:D
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#143 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Tabijat »

Ja u klin ti u ploču. De skontaj šta ti govorim.

Image
url for an image
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#144 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Jako lijep text.
Ja sam upravo postupio prem atom textu.
Uselio se u kucu,stavio nesto izolacije na nju,da bi smanjio toplotne gubitke i manje enrgije trosio na grijanje.
A onda sam umjesto grijalica stavio toplotne pumpe za grijanje (klime invertere) koje dok upumpaju 4 kwh toplote u kucu potrose 1 kwh struje.

Haman sam uradio sve u skladu s textom koji si stavila.
Svaka cast za text.
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#145 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Truba »

taman kako sam ja rekao na početku :D
povijest se ponavlja :D
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#146 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Tabijat »

Bravo za tebe. Što nisi stavio i solarki krov, kad si već pri šutu?
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#147 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Tabijat wrote:Bravo za tebe. Što nisi stavio i solarki krov, kad si već pri šutu?
Kad sam im poslao upit koliko kosta ugradnja,koliko oni mogu garantovat napismeno da to moze proizvest el energije na godinu,kolika je garancija na kvarove.

Tad je ispalo da mi treba haman 100 godina da to otplatim.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#148 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Maraschino »

rovac13 wrote: Kad sam im poslao upit koliko kosta ugradnja,koliko oni mogu garantovat napismeno da to moze proizvest el energije na godinu,kolika je garancija na kvarove.

Tad je ispalo da mi treba haman 100 godina da to otplatim.
To ti neki iz burekdzinice odgovorili. :D
Garancija na panele je 30 godina. Za nase podrucje ta investicija trebala bi se otlatiti za nekih 10 godina a ostalo(ako imas ugovor o isporuci elektrodistribuciji) dobra penzija 20 godina.
Vrlo malo odrzavanje.

p.s. za sada kako ja znam moze se koristiti samo za individualne potrebe i toplu vodu a izgleda da cemo dugo cekati da koji kilovat i mi prodamo.
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#149 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by illbill »

Sta mi savjetujete , da ugradim mekove ili norveske radijatore..dvoumim se bas , ne znam sta mi je povoljnije i pametnije

stan je oko 55 m2 , uglavnom do 16h je prazan , stara gradnja zgrade , stolarija je pvc 5 komora
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#150 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by illbill »

awt stakleni konvktor..da li neko ima iskustva ?
Post Reply