KONVEKTOR - grijanje?

Post Reply
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#1 KONVEKTOR - grijanje?

Post by nausnica »

Kakva je ovo nova tehnologija grijanja - konvektori?

Znate li išta o tome?

S obzirom da je električno grijanje, kolika može biti potrošnja?

Je li isplativije da se uvede plin ili ovi konvektori?

Svi pričaju o ovim konvektorima kao novo čudo tehnologije grijanja, pa me interesuju vaša iskustva i saznanja.
User avatar
black
Posts: 17117
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#2

Post by black »

Stave ga preko katode i anode digitalno-analognim konverterom.... :D

Ma super nesto!
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#3

Post by Leonid Breznjev »

a baska sto je nova tehnologija, nema ni se'set godina kako se koristi... :D :D
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#4

Post by nausnica »

De ljudi, objasnite nam šta i kako ovi konvektori...
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#5

Post by nausnica »

Moze li neko ko vec koristi ove konvektore da mi da informaciju, koliko se isplati ugradjivati konvektore u pogledu potrosnje struje. Sva moja raja se trenutno dvoume oko ugradnje plina ili konvektora, navodno ovo drugo je bolje i puno jeftinije.
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#6

Post by anais_nin »

ja glasam za solarno grijanje :oops:
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#7

Post by nausnica »

Šta je ovo? Odjednom nema stručnjaka???

:(
visby
Posts: 367
Joined: 15/02/2007 05:46

#8

Post by visby »

Pa valjda nesto kao u sirenju toplote u gasu i tecnostima. ne znam :-)
User avatar
skahu
Posts: 225
Joined: 14/03/2007 18:12
Location: Rajvosa

#9

Post by skahu »

koliko sam skužio konvektor je obična kaloriferska grijalica, samo što je sada tehnologija malo uznapredovala pa su tu prikačeni još i razni termostati itd...
Štos je u postavljanju konvektora ispod prozora gdje se inače smještaju radijatori kako bi djelovao prvo na udar vazduh koji dolazi sa površine prozora i koji je logično hladniji od ostalog vazduha u prostoriji.

ja lično imam iskustva sa uljnim radijatorom i po onome što sam čitao o konvektorima, kad je u pitanju grijanje na struju mislim da je uljni radijator efikasniji.
Grijač u uljnom radijatoru grije direktno tečnost (ulje) u radijatoru i kad postigne potrebnu temperaturu ( što se postiže veoma brzo) termostat isključuje struju a zagrijano ulje dalje prenosi toplotu na okolinu.
termostat na konvektoru isključuje struju tek kad temperatura vazduha postigne zadatu temperaturu što može potrajati.

http://www2.westfalia.de/shops/haushalt ... 0_watt.htm

što se tiče isplativosti to je tema za diskusiju.
poznato je da je grijanje na struju jedno od najskupljih, ali ...

da uvedete plinsko grijanje treba vam:
-za uvođenje plina 1000
-za instalaciju u zavisnosti od veličine stana i broja radijatora 3-5000

za centralno na čvrsto gorivo treba otprilike isto toliko

radijator uljni košta 80-100 km, 4 sobe 400 km

troškove grijanja svakako plaćamo pa bio plin, struja ili drva
treba samo odvagati šta je najpovoljnije.

trenutno živim u stanu sa gradskim grijanjem i plaćam grijanje 65 km mjesečno. ako uzmemo da sezona grijanja traje 6 mjeseci to je 130 km mjesečno. vjerujem da uljni radijator ne bi potrošio više.
inspire_me
Posts: 748
Joined: 18/10/2005 14:38

#10

Post by inspire_me »

http://www.nobel.ba/A_P_konvektori.htm

I mene ovo ineresuje, cujem da to rade ovi iz Mostara, pa ako neko zna nesto vise kako ovo tacno funkcionise i da li se isplati, dobro bi bilo da nam objasni :-) :-)
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#11

Post by xon_sa »

Ne znam za isplativost, ali znam za kvalitet. Ovaj sam vidio na djelu i stvarno je fantasticno...
http://www.hidria-imp-klima.si/pdf/zv11slo.pdf

P.S. Mislim da ce se uskoro (ako vec nisu) poceti raditi i u Sarajevu u Uniklimi...
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#12

Post by nausnica »

:)
Last edited by nausnica on 12/11/2007 11:19, edited 1 time in total.
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#13

Post by nausnica »

inspire_me wrote:http://www.nobel.ba/A_P_konvektori.htm

I mene ovo ineresuje, cujem da to rade ovi iz Mostara, pa ako neko zna nesto vise kako ovo tacno funkcionise i da li se isplati, dobro bi bilo da nam objasni :-) :-)
Mislim da je isplativo, u početku već uštedjuješ nekoliko milja KM, a onda i mjesečni račun bude nešto niži od plina, mislim da ne previše ali kad pomnožiš 12 mjeseci s tom uštedom, sigurno i tu bude lijepa svotica. Pitam se samo da li grije bolje od centralnog ili plina ukoliko stavis na termometar da je 22C u stanu... (ili se osjećaš hladnije?)

Zrak s konvektorom je zdraviji, ekološki podoban, i ne isušuje prostoriju. Dobar čak i za ljude s respiratornim problemima.

E sad, koju marku konvektora je najbolje uzeti???
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#14

Post by Maraschino »

inspire_me wrote:http://www.nobel.ba/A_P_konvektori.htm

I mene ovo ineresuje, cujem da to rade ovi iz Mostara, pa ako neko zna nesto vise kako ovo tacno funkcionise i da li se isplati, dobro bi bilo da nam objasni :-) :-)
ove i ja imam F-18 2kom. po 1500w

nisu losi , dok se prostorija ne zagrije rade puno i trose ,naravno

a kada se zagrije onda ferceraju kako im termostat govori

(nisu za shok zagrijavanje-brzo) nego ono dugotrajno
User avatar
skahu
Posts: 225
Joined: 14/03/2007 18:12
Location: Rajvosa

#15

Post by skahu »

kakva im je cijena :? :? :?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#16

Post by Maraschino »

skahu wrote:kakva im je cijena :? :? :?
to sam kupio prije 2 god. i kostali su 15o km/kom
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#17

Post by mali Ninja »

cuo sam da su skupi tako da se ne uzdas u moc svoje ... :lol: :lol:
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#18

Post by obuca »

mali Ninja wrote:cuo sam da su skupi tako da se ne uzdas u moc svoje ... :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#19

Post by nausnica »

mali Ninja wrote:cuo sam da su skupi tako da se ne uzdas u moc svoje ... :lol: :lol:
Sreco, konvektori su jeftiniji nego uvodjenje plina i centralno, bar 3x jeftiniji.
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#20

Post by nausnica »

Korisnici konvektora, javite se.
KONVEKTOR Korisnik
Posts: 4
Joined: 27/11/2009 22:39

#21 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by KONVEKTOR Korisnik »

CITAM OVDE RAZNO RAZNE IZJAVE ZA KOJE NEMOGU RECI NISTA SEM DA SU UGLAVNOM GLUPOSTI, AKO NEMATE ARGUMENTE NEMOJTE DA PISETE!

DRAGA anais_nin, JA KORISTIM "KELON" KONVEKTORE VEC 5 GODINA I STVARI STOJE OVAKO:
PRINCIP RADA JE TAKO STO NEMA NIKAKVIH PROPELERA KOJI BI NEPRIRODNO KOMESALI VAZDUH I SAMIM TIM GA ODMAH HLADILI I SAMI TROSILI STRUJU(OBICAN PROPELER TROSI 0.5kW ILI CAK I 1kW/h), ZNACI PRINCIP MJESANJA CAJA-RECIMO.
KONVEKTORI SU UREDJAJI KOJI SE U NORVESKOJ MASOVNO KORISTE VEC CCA12GODINA I KOD KONVEKTORA JE BITNO DA OBJEKAT NEMA VISE OD 3m VISINE I DA IMA STO BOLJU IZOLACIJU, ZABORAVIH RECI DA JE KOD SVIH VRSTA KONVEKTORA JAKO BITNO DA JE NAPON U UTICNICAMA 220V.
ONI ZAGRIJEVAJU HLADAN VAZDUH IZ DONJIH ZONA A ON SE ZAKONOM FIZIKE HLADNO DOLE TOPLO GORE SAM SVOJOM PRIRODNOM TURBULENCIJOM PENJE U VIS I KRUZI PO PROSTORIJI.
NJIHOVA STEDLJIVOST SE OGLEDA U TOME STO INICIJALNO KOSTAJU JAKO MALO I ZA TU RAZLIKU KOLIKO BI PLATILA CENTRALNO GRIJANJE MOZES URADITI DEMIT FASADU ILI PROMJENITI STOLARIJU ILI SE JEDNOSTAVNO GRIJATI 4-5GODINA, A SAMA POTROSNJA RECIMO KOD MENE I KOD BAR 10 MOJIH PRIJATELJA JE OVAKA, ZA MOJ STAN OD 90m2 MENE U SEZONI KADA JE ZIMA MJESECNO DODJE 110KM/1MJESEC, A SA PODNIM GRIJANJEM KOJE MI JE INACE UGRADJENO U STAN SAM TROSIO 300KM/1MJESEC.
JA ZIVIM U BANJA LUCI I JA SAM SVOJE KUPIO OVDE.
KOD NAS POSTOJE RAZLIKE U CIJENAMA POPRILICNO VELIKE, GLAMOX-OVI SU NAJ SKUPLJI OKO 750KM ZA 2200W(SA DIGITALNOM KONTROLOM) A BEZ DIGITALNE KONTROLE SU OKO 450KM.
DA TE NEDAVIM NAJ BPLJI ODNOS CIJENE I KVALITETA TI JE U FINISH COMMERCE d.o.o. GDJE SAM IH JA KUPIO, ZA 2200W SA DIGITALNOM KONTROLOM ONI TRAZE 249KM, ZNACI JA IH KORISTIM 5 GODINA KAO I MOJI PRIJATELJI.
OVO TI JE IZ PRVE RUKE 100%. AKO TE INTERESUJE NAZOVI NA 065/905-784, NADAM SE DA NISU MIJENJALI BROJ.
KONVEKTOR Korisnik
Posts: 4
Joined: 27/11/2009 22:39

#22 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by KONVEKTOR Korisnik »

iZVINJAVAM SE MOJA PREDHODNA PORUKA JE BILA NAMJENJENA ZA NAUSNICU.
User avatar
skahu
Posts: 225
Joined: 14/03/2007 18:12
Location: Rajvosa

#23 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by skahu »

Tema i jest da se nešto sazna o konvertorima, zato i diskutujemo na ru temu.
U svakom slučaju hvala na knkretnim odgovorima.
Nije mi jasno da li cijena koju ste naveli stoji i sada ili je to cijena po kojoj ste Vi nabavili.
Incub
Posts: 705
Joined: 16/04/2007 15:44

#24 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Incub »

Nemam neko znanje o ovim konvektorima ali gledajuci katalog sve mi nekako ispadne -klima pa hajde.
Nesto tesko da mogu vjerovati da mogu grijati prostor od 3m visine.
Za one koji vec koriste konvektore evo pitanja tj. opisa objekta:
Da li bi mogao postici neke temp. oko 22-24st C na visinu plafona od 3 metra,kuca je 10m sa 11m,izolacija ce biti 10cm spolja i 5 cm stiropola ispod poda,topla aluminijska stolarija 6.5cm.
Kuca je otvorenog tipa na prizemlju imaju vrata za kupatilo (sve ostalo otvoreno) a stepenice za gornji sprat su na sredini tako da supljina zavrsava na 6,5metara. Dosta temp ce mi odlaziti u taj dio.
Opcija mi je podno grijanje za koje ce trebati vjerovatno oko 15.000KM.
Sta mislite mogu li se ovdje primjenjivati konvektori?
Skeptik sam zbog visine plafona a i ovog otvora u sredini kuce.
KONVEKTOR Korisnik
Posts: 4
Joined: 27/11/2009 22:39

#25 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by KONVEKTOR Korisnik »

Provjerio sam dans, broj je isti i cijena je idalje 249KM.
Post Reply