Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Kaizen
Posts: 5
Joined: 16/08/2023 14:50

#2151 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Kaizen »

I ja sam bio na intervjuu i isto sam dobio odbijenicu. Ja, drug i još neka djevojka koju sam upoznao tamo, niko nije dobio. Vidim još ovde vas dvojicu
pa smijem reći da mi je sve ovo onako sumnjivo. Prvo šta mi je sumnjivo je da nisu stavili FEAST 2 a drugo, isto kao što je neko rekao, jako kratki intervjui iz kojih se bukvalno ništa ne može zaključiti o kandidatu. Intervju bukvalno bio u fazonu nemojte se ničemu nadati i jako loša atmosfera.

Po mom mišljenju, 2/3 mjesta je sigurno namješteno, samo je fora bila stići do intervjua a onda intervju glavni mehanizam za namještanje kao i obično. Nije bilo FEAST 2 vjetovatno da lakše namjeste svojim kandidatima, tj da ne padnu ovi FEAST 2 koji statistički prodje otprilike svaki šesti koji je prošao FEAST 1. A ja mislim da ga svaka moguća organizacija u Evropi ima. Sumnjivo i baš sumnjivo, pogotovo što su neki išli "prije" na intervju malo a ostali čekali, ali otom po tom, nek im bude.

Zanimala me iskustva ostalih pa sam bukvalno akaunt napravio samo ovde da odgovorim, pa možda naidje na neke iduće generacije.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11137
Joined: 10/03/2022 22:16

#2152 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Jbg, direktor je Čovićev zet :mrgreen:

Sve je moguće.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32428
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#2153 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Bobi »

EFD22 wrote: 16/08/2023 17:02 Jbg, direktor je Čovićev zet :mrgreen:

Sve je moguće.
Ne bakče se Dado s tim, njemu samo donose na potpis :).
Bobi
Forum administrator
Posts: 32428
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#2154 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Bobi »

Image

Jesi prošao ljekarski?
Kaizen
Posts: 5
Joined: 16/08/2023 14:50

#2155 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Kaizen »

Ja sam dvije info dobio da ganjam štele kakve znam i umijem, od dvoje ljudi iz BHANSE. Nikog nisam ganjao pa tako nigdje nisam ni dosipio. Ne ono, bez hejta, stvarno mislim da su vise od polovine namjestili i pustili par najboljih radi reda, neke što su imali neki relevantan faks iako za ovo zanimanje nije potrebno.
m94n
Posts: 136
Joined: 20/11/2020 17:22

#2156 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by m94n »

Bobi wrote: 16/08/2023 17:05
EFD22 wrote: 16/08/2023 17:02 Jbg, direktor je Čovićev zet :mrgreen:

Sve je moguće.
Ne bakče se Dado s tim, njemu samo donose na potpis :).
Druze moj Dado je bio u komisiji i jedini je postavljao pitanja :)
profatr
Posts: 444
Joined: 23/07/2016 07:01

#2157 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by profatr »

Sin mi je bio u ekipi koja je došla do intervjua i dobio je odbijenicu, također bez štele. Ovi koji imaju štelu nemaju potrebe da se raspituju na forumu. :D
last mohicans
Posts: 12177
Joined: 09/08/2012 23:19

#2158 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by last mohicans »

Što niste dobri s @drndalo pa bi vam bio štela :mrgreen: Drdni, sta ovo ljudi zbore?
User avatar
drndalo
Posts: 22902
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2159 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by drndalo »

Ah, ljudi koji mi ne tutnuse "suske" stalno nesto kukaju...

Jebga, ako ne mozemo drugacije onda cemo posteno...
Kaizen
Posts: 5
Joined: 16/08/2023 14:50

#2160 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Kaizen »

Reci ti nama je li istina da ce biti jos jedan konkurs ove godine ? Svaki moguci trač i informacija u vezi ovog konkursa koji sam čuo do sad se ispostavio istinit. Samo je još ovaj ostao, T ili F ? A kontrolo leta ? Da ne kažem letenja :D ...
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#2161 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by CoffeeMan »

Ovo je neka vrsta hibridne stele jer ipak da bi dosao do stele morao si nesto i pokazati. Evo ja sam bio siguran da sam vise nego sposoban za ovo a Feast me poslao kuci. Ipak ti sa stelom su koliko toliko pokazali da su sposobni.

Druga stvar je da ja ne mogu da skontam kakav profil uhljeba bi bio kandidat za kontrolora letenja: 1) Previse stresa; 2) Ajd evo i da se provukao do sada, kako zna da ce proci obuku? Ja mislim da ipak tu ima nesto (sto naravno nije BHANSA izmislila), vjerovatno i onaj test osobnosti je na neki nacin rangirao i ocjenio kandidate itd. Ali ako je ovo kako ja mislim da jeste onda je BHANSA glupa kao i sve u ovoj drzavi sto sve nije malo transparentnije i otklonilo bi se sve spekulacije. Naravno oni se vode s tim ko vas jebe mi znamo da je posteno ali opet u ovakvom drustu kao nasem normalno je da ce biti spekulacija ako sve nije transparentno.
Ja se sa testa osobnosti sjecam 2-3 pitanja koja su me iznenadila jer su bas bila specificna za moje ponasanje (npr. Da li psujete puno), sto mi govori da ocigledno postoji neki razlog da te to pitaju a nije samo nako neko odlucio da to ubaci.


Ja recimo sa svojim trenutnim poslom zaradjujem vise nego sto bih kao kontrolor i kad bih dogurao do visih pozicija (ali oduvijek me interesovao taj posao i bio sam spreman na promjenu). Iz licnog iskustva znam da mnogi misle da ja nesto muljam, kradme vram ili sta vec ne, jer kako oni nisu uspjeli to postici, iste smo struke, mozda cak i studirali skupa itd. Tako da polazeci od sebe i svog slucaja znam kako ljudi zacas polete da zakljuce nesto sto njima odgovara a ja se kao i BHANSA u ovom slucaju ponasam: "ko vas jebe da vam se ja pravdam, ja znam da sam sve uradio svojim rukama i posteno a vi mislite sta hocete". Samo sto sam ja privatnik pa mogu to reci a BHANSA bas ne bi trebala.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17418
Joined: 31/03/2019 14:56

#2162 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by vjeshalica »

Na testu licnosti se ne treba biti iskren.
User avatar
drndalo
Posts: 22902
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2163 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by drndalo »

Ja od pocetka ne znam zasto su uopste pravili konkurs (osim stela), posebno kada sam cuo da nije radjen FEAST2.

Meni je to prvi pouzdan pokazatelj da se nesto od starta mutilo.

Kao neko ko je na proslom (najvecem ikada) konkursu koji je trajao 6-8-10 mjeseci (vise se i ne sjecam) polozio i FEAST1 i FEAST2, i ljekarski, misljenja sam (a znam da nisam jedini) da su mogli i trebali po listi tada polozenih ljudi zaredati telefonom i vidjeti koliko bi ih bilo zainteresovano za obuku. Nakon par godina odmaka, neki nisu tu, neki se snasli drugdje, ali neki bi opet htjeli (ja npr.), a sve sam vec imao polozeno.

Ako je komp. tada rekao da mogu FEAST2 voditi, nisam izgubio tu sposobnost, osim ako sam imao mozdani udar.

Tako da se moram sloziti da je samo FEAST1 siguran signal da se trazio nacin da se min. firma zadovolji za neke porodicne...
Kaizen
Posts: 5
Joined: 16/08/2023 14:50

#2164 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Kaizen »

U Srbiji je nekad davno, guglajte, 2017 izbila afera kada su krenule generacije samofinansirajucih kontrolora letenja pa je umalo doslo do nesrece na Nikola Tesla aerodromu. Tad se neka istraga provela i ukinuli su taj vid obuke. Ispostavilo se da su krivi nemarni kontrolori sa upitnim skolovanjem. Dobilo ih je dosta otkaze i smjena direktora SMATSE je bila. Fala bogu, masa te djece nekakve su bili nekakva djeca bogatasa kompleksasa i politicara, cim su imali para za ta sufiniansiranja jer je kao sto znate, skolovanje dugorocno i skupo.

U Hrvatskoj je postupak selekcije IQ test, FEAST 1, FEAST 2, FEAST 3, MEDICINSKI, simulacija ponasanja u radnom okruzenju, intervju. Slicno je i u Bugarskoj.

A kod nas stari moj zadnji konkurs samo FEAST 1 i kao oni na osnovu toga nesto odlucuju, sa intervjuom od minut. Ja crko od smijeha. Evidentno je da je kriterijum najnizi moguci. Ne kazem da su tu svi sad ocajni i da sam ja najbolji bla bla nego da postoji poprilicno velika sansa da je bilo malo šteljenja za neke već projektovane kandidate a samo su trebali položiti FEAST 1. Ja da je bio FEAST 2, nevezano pao prošao, ne bih rijeci progovorio jer mi je to neko mjerilo. Generalno da je bio FEAST 2, rascistio bi dosta tih sa stelama pa vjerujem da bi rijetko ko dosao da zadnjeg kruga. Hocu reci da mislim da nisu primani bas najbolji niti su htjeli da se primaju najbolji. Ne kazem da su ovi primljeni ocajni, nego jednostavno je proces selekcije najlaksi moguci i imaju manju sansu za zavrsavanje skolovanja, vjerovatno, sudeci po statistikama obuka za studente kontrolore vazdusnog saobracaja.

Neki moj zakljucak, je da je do sad, do ovog konkursa, sve bilo vise manje regularno ali ovaj zadnji su vidjeli kako stvari mogu biti malo labavije pa su projektovali veliku vecinu mjesta za neke SVOJE kandidate. Smuljali taj EUROCONTROL sa samo FEAST1 I FEAST 3 (testom licnosti) testovima. A imali su kad i da se pripreme, 6-7 godina nije bilo konkursa. Krivo mi je bilo sto nisam radio FEAST 2 i sto sam puko para i vremena bezveze. Kad sam bio asistent ljudskih resursa u nekom studentskom poslu, vidjao da čistačice i majstori imaju duži intervju od navodnih kontrolora letenja.
Last edited by Kaizen on 05/09/2023 22:32, edited 1 time in total.
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#2165 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by CoffeeMan »

Iako sam u svom proslom postu bio zagovornik da mozda ipak nije bilo stele sada kad malo promislim opet i kad pogledam i druge argumente evo i ja se pocinjem sve vise okretati da je vjerovatno stela igrala veliku ulogu.

Na kraju krajeva i FEAST su mogli nasteliti, sto da ne? Evo da sam ja znao tacno sta me ceka i da sam "vjezbao" iskljucivo zadatke koji ce biti sigurno bi bilo znato znatno lakse. Jer ipak vjerovatno i ti sa stelom nisu retardirani...pa mogu se pripremiti. Evo sad mene pusti na FEAST 1 ponovo i sigurno cu ga znatno bolje uraditi jer dosta elemenata su poznati. Znao bi kojom "taktikom" pristupiti kojem pitanju. EUROCONTROL samo PREPORUCIJE svojim clanicama da njihovi kandidati ne rade vise puta FEAST ali ne zabranjuje ponavaljanje. Pa zasto ne bi ovi sa stelom i ako su pali, ponovno radili FEAST dok ne poloze, jer ko ce znati ? EUROCONTROL niti BHANSA nikada nece objaviti rezultate javno.

Al ima i cinjenica da ako sami sa sobom promislite, da vam je neko prije konkursa pouzdano ponudio stelu i rekao da ce konkurs biti nasteljen, ja mislim da bi bar 80% nas prihvatilo tu stelu i kontalo "jbga ako necu ja hoce neko drugi". Mozemo mi se ovdje prodavat kao moralne vertikale ali evo ruku dajem da bi tako bilo. Jedino sto bi neke odbio iznos jer vjerovatno su ovdje cifre bile znacajne, pa onda eto kao ne bi mi stelu. Ne bi qur** Mi smo jednostavno bolesno drustvo. Pitanje je samo ko dobije priliku, ko ima mogucnost itd.
dr0gg3r
Posts: 51
Joined: 25/05/2016 16:31

#2166 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by dr0gg3r »

Šta bi momci? Niste mi vjerovali...
Kaizen
Posts: 5
Joined: 16/08/2023 14:50

#2167 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Kaizen »

Danas sam igrom slučaja saznao i prezime osobe za koju se odmah znalo da će dobiti ovu obuku samo je trebala proći FEAST. Roditelji jaki da ne mogu biti jači. Tako da eto jedna osoba kojoj je sigurno spremljeno, a kako to kod nas biva, gdje ima jedna namještaljka ima ih još.

Tako da sam sad 100% siguran za ono što sam ranije tvrdio i bio 99% siguran. Pa zatvaram vise svoja obracanja u vezi ovoga. Dobro ce doci da vide neke buduce generacije kad se budu prijavljivale na ovu lakrdiju od konkursa i tri dolaska u Mostar, pa da se dobro spreme za konkurs i testove, ne mentalno nego stranački ;-) .
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11137
Joined: 10/03/2022 22:16

#2168 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Bačeno vrijeme, nadanje i novac 'zalud.
m94n
Posts: 136
Joined: 20/11/2020 17:22

#2169 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by m94n »

EFD22 wrote: 11/09/2023 21:41 Bačeno vrijeme, nadanje i novac 'zalud.
Bas tako. I sama cinjenica da nas je 6-7 sa foruma proslo FEAST i da bas niko prije prosao govori dosta...
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11137
Joined: 10/03/2022 22:16

#2170 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Eto, da ste dobili posao, dobili biste i poklone (ruksake sa USB i ostalim đeridima).

Image
Last edited by ZoomZoomKiwi on 29/09/2023 08:29, edited 1 time in total.
moee
Posts: 1402
Joined: 07/06/2011 10:44

#2171 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by moee »

U ovoj državi se, nažalost, šteli čak i posao čistačice u nekoj javnoj ustanovi.

U svojo radnoj karijeri (13+ godina) sam se dva puta prijavio na konkurs u državnu firmu. Jedan od njih je poništen, a na drugom su me prekrižili kad sam na jedinom razgovoru pitao za imena članova komisije :lol: :lol: :lol:
User avatar
Filter
Posts: 8101
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2172 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Filter »

CoffeeMan wrote: 04/09/2023 22:21 Iako sam u svom proslom postu bio zagovornik da mozda ipak nije bilo stele sada kad malo promislim opet i kad pogledam i druge argumente evo i ja se pocinjem sve vise okretati da je vjerovatno stela igrala veliku ulogu.

Na kraju krajeva i FEAST su mogli nasteliti, sto da ne? Evo da sam ja znao tacno sta me ceka i da sam "vjezbao" iskljucivo zadatke koji ce biti sigurno bi bilo znato znatno lakse. Jer ipak vjerovatno i ti sa stelom nisu retardirani...pa mogu se pripremiti. Evo sad mene pusti na FEAST 1 ponovo i sigurno cu ga znatno bolje uraditi jer dosta elemenata su poznati. Znao bi kojom "taktikom" pristupiti kojem pitanju. EUROCONTROL samo PREPORUCIJE svojim clanicama da njihovi kandidati ne rade vise puta FEAST ali ne zabranjuje ponavaljanje. Pa zasto ne bi ovi sa stelom i ako su pali, ponovno radili FEAST dok ne poloze, jer ko ce znati ? EUROCONTROL niti BHANSA nikada nece objaviti rezultate javno.

Al ima i cinjenica da ako sami sa sobom promislite, da vam je neko prije konkursa pouzdano ponudio stelu i rekao da ce konkurs biti nasteljen, ja mislim da bi bar 80% nas prihvatilo tu stelu i kontalo "jbga ako necu ja hoce neko drugi". Mozemo mi se ovdje prodavat kao moralne vertikale ali evo ruku dajem da bi tako bilo. Jedino sto bi neke odbio iznos jer vjerovatno su ovdje cifre bile znacajne, pa onda eto kao ne bi mi stelu. Ne bi qur** Mi smo jednostavno bolesno drustvo. Pitanje je samo ko dobije priliku, ko ima mogucnost itd.
evo za neke buduce generacije https://www.jobtestprep.com/feast-test-practice
liyf
Posts: 1306
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#2173 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by liyf »

Vozdra raja, 4. razred srednje pa da pitam. Jeste li vi većinski studirali Saobraćajni faks? Kontam da upišem smjer zračni saobraćaj, interesuju me avioni, avijacija i to, pa reko da se oprobam jer me na UNSA ništa sem toga ne interesuje. Pa ima li neko neka iskustva ako jeste studirali taj smjer, kako vam je bilo, je li teško, matematika fazoni, i na kraju jeste li našli svrsihodan posao u struci zračnog saobraćaja?

Tema umrla kad je konkurs završio ali valjda se isplati pitati
Grb1
Posts: 156
Joined: 26/07/2023 19:30

#2174 Cabin crew

Post by Grb1 »

Pozdrav, ima li iko iskustva sa intervjuima za cc? Pogotovo za saudia airlines, gledam na yt generalno sve lijepo i fino ali nadjem na portalu jednom neka iz bosne imala haoticno iskustvo na obuci, navodno udare te stapom ?? Jel ima iko ikog da je isao na obuke kakva je situacija?
User avatar
Edin H.
Posts: 47246
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2175 Re: Cabin crew

Post by Edin H. »

https://youtu.be/fEHBmhe50Cw?si=V4BRnhckt61p-up8
Post Reply