Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#2051 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by el_bake007 »

drndalo wrote: 25/05/2023 10:49
el_bake007 wrote: 24/05/2023 19:21



ne treba niko nista da zna , ne treba nam nikakva transparentnost , zivimo u prepostenoj i nekorumpiranoj drzavi. najpostenije je bilo da su kandidati bili sifrovani i da je izasla tabela sa rezultatima a ne ovako da se drzi pod velom tajnosti i rezultati prosljedjuju bhansi i onda oni biraju koga ce zvati , na kraju dana ispade da ako je nekome obecano da ce proci na obuku onda nije ni bitno kako je uradio FEAST dok ces ti misliti da si glup i nisi za ovog a ustvari si mozda bolje uradio :)
Sve si u pravu!

Je li ti lakse sada? Promijenices nesto tim pisanjem? Uvesti transparentnost?

Kao sto sam vec napisao, prije 10 godina kada je bio onaj veliki konkurs za gornje nebo, ja sam bio ako ne ubjedljivo najstariji kandidat, onda u Top3... I razmisljao sam sto mi sve to treba.

Opet, prvi put je to bio oglas bez starosnog ogranicenja u oglasu, i zadnja sansa da (mozda) upadnem tu ako zadovoljim kriterije. Prijavio, prosao driblanje koje je sigurno bilo vece nego vama sada, kandidata je bilo vise hiljada, doduse, i primali su puno jer im je trebala cijela nova postava za gornje nebo.

Testovi nisu bili s pijace od "Mike i Zivke", bili su sve sto vi sada radite, s tim sto smo mi imali sigurno i FEAST2, a vidim da piste da ga mozda necete imati. Meni nije jasno da i ako vas ima manjka puste ikoga na intervju bez FEAST2. Ali ako Eurocontrol misli da tako moze, sta ja o tome znam bolje od njih? Mislim, znam dosta o avijaciji, ali o kontroli leta sigurno ne znam ni 15% od onih kojima je to posao, posebno onih su tu i neki instruktori itd...

Da zavrsim, i tada kada sam sve polozio, kao i jos 100 drugih ljudi, pozvani smo na intervju sa 5 ljudi iz BHANSe, oni nesto zapisuju na papir na tvoje odgovore na pitanja, i na kraju ti jave jesi li ili nisi. Ja nisam bio ali kao sto rekoh moje godine su sigurno bile bitan faktor. Ne mislim da je iko ko nije zadovoljio minimum potreban za Eurocontrol prosao. Sto i tebi zelim! Ako nisi za to, hvataj se necega drugog. Ne mislim da imaju potrebe steliti testove, puno je lakse to sa intervjuom odraditi preko podobnih kadrova.

Ja sam barem dobio moralnu satisfakciju da znam da sam to bio sposoban raditi posto sam pozivom na intervju ocito polozio FEAST2, nakon FEAST1... Ovo dalje, nije im se svidjela moja cehra, stranka, nacija, starost, boja kose... Dodaj sta ti treba. A imali su odakle nafatati npr. 78 ljudi koji su to isto ispunili, a nas npr. 48, hebga...
potrosili su dzaba svima vrijeme i energiju na polunamjesteni konkurs, cim nema transparentnosti u rezultatima sve je jasno. a ti nemoj sebe ukopavati i preuzimati krivicu za to sto nisi upao i nisi im se svidio, to je do njih i toga sto smo svi budale koji smo izasli cisto i bez ledja na konkurs. ne znam kako si se uspio izmiriti sa tim ali eto svako je drugaciji, glupo je pljuvati po sebi :-)
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#2052 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by CoffeeMan »

A ne znam ljudi, meni se cini da je ovo previse zahtjevan posao za ove koji ganjaju stelu. Pomocne djelatnosti u kojima mozes muljati i ne radit inista a opet ne biti kaznjen a za koje BHANSA raspisuje stalno konkurse, to da i tu ne sumnjam da ima stele, ali ovo nase i u ovoj fazi: tesko.

Jedna je stvar ako neko iz komisije zeli da se dodatno opari pa odluci da trazi pare. Ali da neko ko je voljan da ide odmah na stelu se prijavi na ovo je meni van svake pameti. Pa FEAST ce mu biti svaki dan na poslu, a on ako je tip osobe kojem treba stela onda sigurno nije za ovakvog posla.

E sad da plate nisu tako navikane kako jesu ja bih smio ruku u vatru dati za ovo sto tvrdim, ali moguce je da su plate bile okidac nekome da si ugovoru stelu za nesto sto ce si kasnije ebat sve po spisku. Nije ovo po meni profil posla (osim plate) za ljude koji vole stele, jednostavno se mora raditi i mora se raditi DOBRO konstantno.

A stela u smislu proslo 30 ljud a treba 20, e tu vec ne znam sta mislim po cemu ce se 10 odstraniti....
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2053 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by drndalo »

Druze, ne pljujem ja po sebi, nije mi to bilo odlucujuce u zivotu, vecinu stvari sam vec bio postigao, nije mi nista zavisilo od toga. I ja sam isao na to da probam da li sam za to, jer uslove imam, pa ako upadnem i pored godina, super, jos bih i radio nesto sto volim. A odlicno placeno.

Ja vidio da mogu, nisam izabran, sta sam mogao? Ici tuci se? Uclaniti se u HDZ? Opet to ne bih rijesio.

Bio sam ja u BHANSi na jos 2 oglasa za druge pozicije koje nisu kontrolorske,i tu bih se vise trebao sekirati jer sam tu vidio kako su formirani testovi da se zadovolji forma, ali opet ni tu nisam nista mogao promijeniti jer u stranku (posebno "na vrijeme") nisam htio, pa da me neko ucjenjuje.

Ono sto ti hocu reci je da ti ni ne znas da li si polozio, mozda se iznenadis pozitivno. Mozda i ne.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#2054 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Štela u ovom slučaju može raditi samo na intervjuu, tj. nakon FEAST. Nema teorije prije.

E sad ako će štela odlučiti između dvojice koji su obojica prošli FEAST, jebiga, to je tako svugdje. Intervju je najneobjektivniji način klasifikacije kandidata, kako god okreneš.

E da ne bi na posao išao podoban i nesposoban, onda je tu Eurocontrol sa FEAST-om, a njih dalje “preporuke” kako to švabe nazivaju, za nekog ko je na FEAST dokazao da je sposoban, jednostavno ne interesuju.

Sposoban je ovdje filter, a da li je uz to podoban ili ne, to nije Eurocontrolov problem, niti oni vide išta loše u tome.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#2055 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

I još nešto, FEAST 3 odnosno onaj personality questionnaire služi za rangiranje sposobnih. Uz to agencija koja provodi zapošljavanje može, ali i ne mora organizirati finalni intervju.

Hoću reći, FEAST ne pravi razliku između ekipe koja je iznad cut-off linije. Odnosno najsposobniji i onaj koji je barely prešao liniju, su prema njima isti.

Zato poslije svega toga i idete na obuku.

A zato, prije svega i imamo FEAST 1 pa FEAST 2 multipass.

I što se tiče pomjeranja cut-off linije, i tu imaju ograničenja, i to po svakom zadatku. I većinom se to pomjeranje koristi na FEAST 1 i to da se kriteriji pooštre u slučaju da prođe preveliki dio kandidata.
Najčešće se pooštravaju upravo na engleskom jeziku.

Uostalom, svaki ovaj FEAST test masno košta priređivača istog, u ovom slučaju BHANSA-u.



PS: vrlo je moguće da na obuku pozovu 10-15% više kandidata od predviđenih. Jer je i obuka cijelom svojom dužinom jedan veliki test, i niko ne garantuje da ćete je završiti, pa ni uspjeh na FEAST testovima.

Samo jedan primjer sa obuke u Briselu - u četvrtom mjesecu obuke pri radu na simulatoru, pred kraj drugog sata rada instruktor je isključio kandidatkinji monitor, u trenutku kad je na radaru imala 7 aviona na različitim pozicijama sa različitim kursevima, visinama i brzinama. Kandidatkinja je dobila one žute ljepljive papiriće da ih polijepi po monitoru gdje misli da su bili avioni i da napiše sve što zna (callsign, heading, alt, as).

Pored memorije, ovdje su najviše htjeli da vide reakciju, odnosno bukvalno tokom cijele obuke ti skaču po živcima da vide koliki ti je limit. I pažnja ti cijelo vrijeme rada mora biti usmjerena na posao, a ne na to jesi li ugasio peglu ili kuhalo, ili kako ti je djetetu u vrtiću i je l’ te vara žena. O tome razmišljaš na putu kući.
maher_
Posts: 19
Joined: 27/11/2012 00:31

#2056 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by maher_ »

Da li su ostali sa lakocom onu kocku obrtali u glavi, iskreno? Ja iskren da budem jedva, skoro NIKAKO. U onom dijelu sa brojevima i memorijom su bile dvijetri fule, ali to sigurno niko nije mogao sve rijesiti. Ostalo je vjer 100%.
Prosao sam MENSA test, ali na usranoj kocki zupcanici skripe.
Mogao sam uvijek bacati suplju, intervju nece biti problem, ali ako ima raje da im je kocka lagana, da se kanim corava posla, sve i da me pozovu na intervju.
Preozbiljan je posao, fakat trebaju najtalentovaniji proci.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#2057 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Kaže prika da mu je taj na kraju i bio najteži. Valjda zato što je zadnji, između ostalog.
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#2058 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by CoffeeMan »

maher_ wrote: 25/05/2023 17:11 Da li su ostali sa lakocom onu kocku obrtali u glavi, iskreno? Ja iskren da budem jedva, skoro NIKAKO. U onom dijelu sa brojevima i memorijom su bile dvijetri fule, ali to sigurno niko nije mogao sve rijesiti. Ostalo je vjer 100%.
Prosao sam MENSA test, ali na usranoj kocki zupcanici skripe.
Mogao sam uvijek bacati suplju, intervju nece biti problem, ali ako ima raje da im je kocka lagana, da se kanim corava posla, sve i da me pozovu na intervju.
Preozbiljan je posao, fakat trebaju najtalentovaniji proci.
Ja kocku rjesavam tzv. Cut and Paste Technique metodom (pogledaj na google). I meni taj test nije tezak uglavnom (na skytestu ili 100% ili jedan ful napravim) ALIIII na FEASTU me je malo zezalo ono dugme “No match” ili kako vec je pisalo. Jer kad znam da je sigurno jedan odgovor tacan lako mi je naci tacan odgovor ali ako moze biti i da niti jedan ne odgovara previse vremena trosim na to da “sto puta provjerim”. A i ona dvostrana strelica mi nije puno isla u prilog.

Uglavnom za to pitanje nisam siguran kako sam. Mozda razvalio mozda profulo sve a mozda neka srednja zalost. Meni su brojevi/oblici bili najgori. Ali nije me sadrzaj nervirao vec kako sam tako lako ispao iz stroja. Ja sam sebe cijenio kao puno cvrsceg i da me nece to tako izbaciti ali sam tako glupo i lako pokleknuo pritisku.

Ja kuci dok sam vozio osjecao sam se kao da mi je mozak utrnuo. Nikad to nisam prije osjetio. A prolazio sam razne testove.
LQTZ
Posts: 1
Joined: 25/05/2023 19:14

#2059 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by LQTZ »

Evo da se i ja ukljucim malo u diskusiju, pratim vec neko vrijeme, ali nisam dosad ucestvovao. Da budem iskren, u startu sam nekako ozbiljno krenuo u ovo i sa prilicno jakom motivacijom. I sve je bilo super do samog Feasta. Na neki nacin mislim da su mi odmogle ove pripreme unaprijed preko Skytesta i ostalih informacija koje sam uspio pronaci. Ne smatram sad da sam skroz podbacio, ali nisam zadovoljan kako sam odradio odredjene zadatke. Po meni je najveci problem taj sto je test bio dosta laksi nego Skytest pripreme, i mislim da sam zbog tog u startu pristupio opustenije sto me je kostalo na brojevima i piktogramima. Zanimljivo mi je i to da je puno manje primjera bilo na samom Feastu, cini mi se da je bilo manje prostora za gresku. Najgora stvar kod brojeva mi je sto sam u jednom trenutku skontao tacne odgovore, a kliktao sam na pogresno dugme, lijevo od onog na kojeg sam trebao, i tako zaredom par komada i pravila. To je taj presing i brzina u kojoj ce vecina podbaciti ja mislim. Kod kuce je bilo opusteno pripremati se, a u stvarnosti opet skroz druga prica. Tesko je opisati ako se ne dozivi ovo. Na kraju mi je bilo i smijesno kako sam grijesio na totalno bezveznim stvarima.

Sve u svemu, meni je opet drago sto sam prosao ovo iskustvo, bilo je zanimljivo pripremati se, istrazivati o poslu i na kraju dozivjeti Feast. Lijepo je bilo mastati o tom pozivu, ali dobro dodje i ovaj Feast da se malo prizemljim i smanjim ocekivanja. Uglavnom, sta bude bice, cak i ako polozim ovaj dio, volio bih da bude Feast 2, cisto da se dodatno filtriraju najbolji kandidati.
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#2060 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by CoffeeMan »

Evo jos malo pesimizma, bas mi pade napamet. Kad prokontate da je bilo 12-13 dana testiranja po 30tak ljudi, ispade da od svakog dana bi trebalo samo max 2-3 covjeka da se popuni trazeni broj. :evil:
Ja u svom danu nisam u top 15 kamoli top 2-3 :-D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#2061 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

CoffeeMan wrote: 25/05/2023 20:01 Evo jos malo pesimizma, bas mi pade napamet. Kad prokontate da je bilo 12-13 dana testiranja po 30tak ljudi, ispade da od svakog dana bi trebalo samo max 2-3 covjeka da se popuni trazeni broj. :evil:
Ja u svom danu nisam u top 15 kamoli top 2-3 :-D
Ovo nikako ne možeš sa sigurnošću znati. Vjeruj.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#2062 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Bobi »

EFD22 wrote: 25/05/2023 12:36 PS: vrlo je moguće da na obuku pozovu 10-15% više kandidata od predviđenih. Jer je i obuka cijelom svojom dužinom jedan veliki test, i niko ne garantuje da ćete je završiti, pa ni uspjeh na FEAST testovima.
Jedan moj poznanik u Zg, nije prosao obuku i sad javlja meteo pilotima, plata ista(valjda :D ) a posao bez stresa .
maher_
Posts: 19
Joined: 27/11/2012 00:31

#2063 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by maher_ »

CoffeeMan wrote: 25/05/2023 17:49
maher_ wrote: 25/05/2023 17:11 Da li su ostali sa lakocom onu kocku obrtali u glavi, iskreno? Ja iskren da budem jedva, skoro NIKAKO. U onom dijelu sa brojevima i memorijom su bile dvijetri fule, ali to sigurno niko nije mogao sve rijesiti. Ostalo je vjer 100%.
Prosao sam MENSA test, ali na usranoj kocki zupcanici skripe.
Mogao sam uvijek bacati suplju, intervju nece biti problem, ali ako ima raje da im je kocka lagana, da se kanim corava posla, sve i da me pozovu na intervju.
Preozbiljan je posao, fakat trebaju najtalentovaniji proci.
Ja kocku rjesavam tzv. Cut and Paste Technique metodom (pogledaj na google). I meni taj test nije tezak uglavnom (na skytestu ili 100% ili jedan ful napravim) ALIIII na FEASTU me je malo zezalo ono dugme “No match” ili kako vec je pisalo. Jer kad znam da je sigurno jedan odgovor tacan lako mi je naci tacan odgovor ali ako moze biti i da niti jedan ne odgovara previse vremena trosim na to da “sto puta provjerim”. A i ona dvostrana strelica mi nije puno isla u prilog.

Uglavnom za to pitanje nisam siguran kako sam. Mozda razvalio mozda profulo sve a mozda neka srednja zalost. Meni su brojevi/oblici bili najgori. Ali nije me sadrzaj nervirao vec kako sam tako lako ispao iz stroja. Ja sam sebe cijenio kao puno cvrsceg i da me nece to tako izbaciti ali sam tako glupo i lako pokleknuo pritisku.

Ja kuci dok sam vozio osjecao sam se kao da mi je mozak utrnuo. Nikad to nisam prije osjetio. A prolazio sam razne testove.
hehehe I ja sam se cudno osjecao dok sam vozio nazad kuci, pogotovo tek kada sam izasao iz zgrade. Van sebe, nisam u zivotu nista teze radio. Pa jos 30 kocka zadataka. Kada sam skonto da imaju te strelice na obje strane, samo sam do kraja zaokruzivao "No match", error u glavi. Ne kockam, ali ova me je unistila :)
a na engleskom nas je bilo 87 u ucionici. Ako je bilo 5 dana, preko 400 kandidata. Teze je bilo naci zgradu nego poloziti eng. test, tako da ko je nasao i polozio je :) Obzirom da primaju 20 ljudi, to je nekih 5% najuspjesnijih. Ali bilo kako bilo meni je taj zadnji zadatak ogroman crni oblak sumnje navukao. Gluplje se u zivotu nisam osjecao. Ionako imam dobar posao, zanimanje i godina. Bih, vidjeh, probah...
razmjernik
Posts: 19
Joined: 03/09/2014 12:48

#2064 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by razmjernik »

Ima li neko okvirno predpostavku kada bi se mogli ocekivati rezultati?
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#2065 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by CoffeeMan »

Mislim da to niko ne moze znati, ali evo malo sam prelistao ovu temu i tamo izmedju 30 - 49 stranice, gledam kako je bilo 2014.g. Njih je bilo dosta vise, ali svejedno vidim da su im rezultate javljali skoro mjesec dana poslje testa. Prve prijave (ako ljudi nisu lagali) su bile vec nakon 4 dana od zadnjeg njihovog testiranja, pa sve do 30-tak dana poslje (tamo ljudi vec izgubili nadu skroz bili).

Znam, smjesno je vjerovatno sad citati cime se mi bavimo, ali kad sve stvari moramo nagadjati onda moramo ovako. Da bar covjek zna da ce obavjestiti sve i polozene i ne polozene pa da se ne brine nego ceka i vidi.

P.S.
Ja sam se vratio malo medju zive kad sam skontao da nisam jedini koji je otisao nezadovoljan. Mada opet ne ocekujem puno ali eto vratilo mi se malo nade. Cisto da imam osnova za iscekivanje pa sta bude biti ce.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#2066 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Sudeći prema prvobitno saopštenom okvirnom planu da u drugoj polovini juna i julu budu intervjui, vjerovatno će i rezultati u sljedećih 20-ak dana maksimalno.

August je vjerovatno ferragosto za HR, a u septembru već kreće obuka.
Nista15
Posts: 13
Joined: 14/03/2023 13:28

#2067 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by Nista15 »

Ima li kakvih informacija?
m94n
Posts: 136
Joined: 20/11/2020 17:22

#2068 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by m94n »

Nista15 wrote: 02/06/2023 16:51 Ima li kakvih informacija?
Bas i ja htjedoh ovo pitati, ima li kakvog habera? :-D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#2069 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Ancora niente.
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#2070 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by CoffeeMan »

Haha ali tu smo, stara ekipa. Refreshamo stranicu svakodnevno. Bas bi fino bilo sa prodjemo bar jos jednu rundu jer nekako mi je bas bilo fino i zanimljivo ovo sve do sada. Stresno ali full zanimljivo.
CoffeeMan
Posts: 84
Joined: 02/03/2017 00:04

#2071 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by CoffeeMan »

Dok cekamo rezultate, bas se pitam kako li bi ovaj atco razvalio FEAST :mrgreen: mada gledao sam intervju sa njim kaze da ga je poslje savladalo odnosno da je bio i tad uplasen ali da je to ignorisao i odradio odlican posao.

User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#2072 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

E zato se i radi FEAST :mrgreen:

Zbog ovih once-in-a-lifetime neželjenih situacija.

Ordinary day nije ni blizu ovako stresan, ali svakog momenta može postati.
MostarATC
Posts: 35
Joined: 29/03/2023 20:14

#2073 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by MostarATC »

Ako je suditi po ovima sto su radili Feast 2014 , nece se sve zavrsiti do 2026 , vidim da su oni 2017 razglabali o nekim intervjuima i pozivima :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#2074 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by ZoomZoomKiwi »

Ovo mora, ako je vjerovati da obuka kreće 04.09. (ove godine) :| :mrgreen:
razmjernik
Posts: 19
Joined: 03/09/2014 12:48

#2075 Re: Kontrolori zracnog saobracaja-posao

Post by razmjernik »

EFD22 wrote: 06/06/2023 22:19 Ovo mora, ako je vjerovati da obuka kreće 04.09. (ove godine) :| :mrgreen:
Otkud podatak 4.9.23? Je li negdje objavljeno?
Post Reply