Kontaktne leće - Sve o njima

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#851 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by JoseMujica »

bombašica wrote:
JoseMujica wrote:ne niti imam namjeru sve dok su poljaci jeftiniji
I ja sam naručivala preko Poljaka. Zar cijena jednog pakovanja nije oko 30 KM?

ne znam šta si ti naručivala :? ja obične mjesečne, pakovanje 3+1 (https://soczewkikontaktowe.istore.pl/en ... ieces.html) plaćao 15,99 Zl, što je cca 8 KM one u boji sam plaćao nekih 35-36 Zl cca 18KM i poštarina dođe nekih do 20 Zl
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#852 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Ductus Holedocus »

Na koji nacin se odrzavaju lece
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#853 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Ductus Holedocus »

Na osnovu kojih karakteristika kupujete lece?
Kako se razlikuju? Ja bih neke najjeftinije , cisto da probam
User avatar
paja patak
Posts: 975
Joined: 20/02/2010 17:33
Location: jesen

#854 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by paja patak »

Uzmes otopinu za lece (u apoteci najjednostavnije). Ja konkretno koristim 'opti free' i zadovoljna sam. Uz svako pakovanje dodju i kutijice za lece. Ako uzmes mehka sociva, a hoces vjerovatno... Znaci da stavljas lece ujutro, odnosno kad se razbudis i kreces sa danom. I skidas ih uvecer kad zavrsis. Otopinu mijenjas svaki dan u 'kutijicama'. Ja isto tako prije stavljanja svaku lecu malo jos splahnem otopinom za svaki slucaj. I to je to. Cim osjetis da nesto smeta, znaci da je vrijeme za novi par. Ja uzimam 'coopervision frequency' i narucujem u apoteci. Jedno pakovanje od 3 para jednomjesecnih (a meni budu sigurno i 3 mjeseca po paru jer ne stavljam svaki dan) je oko 35 KM. U optikama je i po 100 KM po pakovanju. A ne znam koliko su online. S tim da ako imas razlicite dioptrije na ocima, kupujes dva pakovanja.
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#855 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by numizmatic »

Ductus Holedocus wrote:Na koji nacin se odrzavaju lece
Imam dužnost da te isprepadam, pošto vidim da nemaš iskustva

NIPOŠTO LEĆE VODOM PRATI
U vodi se nalazi ameba koja ako zapne za leću - oslijepiš
Nije pretjerivanje :) Tako da, nemoj se šaliti

Otiđi kod oftalmologa bar to jednom prvi put, da ti odradi pregled i upozna te sa lećama
Od parametara još imaju krivina i dijametar leća, ali meka sočiva nisu na to toliko osjetljiva, a online svakako najčešće max imaš izbor između dvije varijante, ako i to

Još jedna stvar, NE SPAVATI sa lećama, čak i ako su za (tobože) produženo nošenje (ovo produženo znači i za dan i za noć)
U slučaju da zaspiš, ne vaditi leću nasilu, jer se skroz osuše, neko prvo ukapati tekućine (opti free ili neke kapi za oči), pa će se moći lako izvaditi
Što se kapi za oči tiče, ako ih budeš htjela treba u apoteci tražiti one koje se mogu koristiti sa mekim lećama jer ne mogu sve, mijenjaju hem. sastav

I da, ovo što je paja patak iznad napisala o korištenju jednog para tri mjeseca... :roll: ne
Nema veze ako ti njih ne nosiš svaki dan, meke leće su potrošna roba zbog visokog sadržaja tečnosti i jednom kad ih otvoriš - rok ističe, a on je mjesec pa makar ih ne nosila nikako. Da su polutvrde leće u pitanju onda bi to bilo drugačije.
paja patak wrote:Cim osjetis da nesto smeta, znaci da je vrijeme za novi par. Ja uzimam 'coopervision frequency' i narucujem u apoteci. Jedno pakovanje od 3 para jednomjesecnih (a meni budu sigurno i 3 mjeseca po paru jer ne stavljam svaki dan) je oko 35 KM.
Živa bila smanji na bar dva mjeseca. Ne mijenjaju se one "čim osjetiš da nešto smeta" nego nakon mjesec dana.
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#856 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Ductus Holedocus »

Hvala vama :-D

Mislila sam naruciti od tih gore spominjanih poljaka , ali s obzirom da ne znam o lecama nista, idem u optiku :)
SSemir
Posts: 4577
Joined: 26/02/2009 08:42

#857 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by SSemir »

a sta znaci DIA i BC, koje cu cifre staviti? nemam kod sebe nalaz, a inace kad kupujem, nikad taj broj nisam navodio. samo dioptriju.
i inace sma kupovao sociva, gdje jedan par koristim mjesec dana, a svaki dan ih moram vaditi iz ociju.
JoseMujica wrote:ne znam šta si ti naručivala :? ja obične mjesečne, pakovanje 3+1 (https://soczewkikontaktowe.istore.pl/en ... ieces.html) plaćao 15,99 Zl, što je cca 8 KM one u boji sam plaćao nekih 35-36 Zl cca 18KM i poštarina dođe nekih do 20 Zl
jel to to?
SSemir
Posts: 4577
Joined: 26/02/2009 08:42

#858 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by SSemir »

numizmatic wrote:I da, ovo što je paja patak iznad napisala o korištenju jednog para tri mjeseca... :roll: ne
Nema veze ako ti njih ne nosiš svaki dan, meke leće su potrošna roba zbog visokog sadržaja tečnosti i jednom kad ih otvoriš - rok ističe, a on je mjesec pa makar ih ne nosila nikako. Da su polutvrde leće u pitanju onda bi to bilo drugačije.
paja patak wrote:Cim osjetis da nesto smeta, znaci da je vrijeme za novi par. Ja uzimam 'coopervision frequency' i narucujem u apoteci. Jedno pakovanje od 3 para jednomjesecnih (a meni budu sigurno i 3 mjeseca po paru jer ne stavljam svaki dan) je oko 35 KM.
Živa bila smanji na bar dva mjeseca. Ne mijenjaju se one "čim osjetiš da nešto smeta" nego nakon mjesec dana.
a kad sam bio kod ocnog prvi put, oko sociva, doslovno mi je rekao "a posto ti njih neces redovno koristiti, jer koristis naocale, one ce tebi moci trajati i duze od mjesec dana"
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#859 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by numizmatic »

DIA ti je dijametar. BC je base curve. Neke "defaultne" vrijednosti su 14.2 i 8.4/8.6, vecinom se samo one i nude kod web shopova. Ne možeš ovdje previse pogrijesiti kod mekih leca.

Za doktora ne znam sta bih rekla. Najvjerovatnije ti nista nece biti ako nosis lece sedmicu/dvije duze. Samo molim te nemoj tri mjeseca :D Vjerovatno je dr mislio na to da ako ne koristis lece puno, manje se proteinskih naslaga na njima nakupi.
User avatar
paja patak
Posts: 975
Joined: 20/02/2010 17:33
Location: jesen

#860 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by paja patak »

SSemir wrote:
numizmatic wrote:I da, ovo što je paja patak iznad napisala o korištenju jednog para tri mjeseca... :roll: ne
Nema veze ako ti njih ne nosiš svaki dan, meke leće su potrošna roba zbog visokog sadržaja tečnosti i jednom kad ih otvoriš - rok ističe, a on je mjesec pa makar ih ne nosila nikako. Da su polutvrde leće u pitanju onda bi to bilo drugačije.
paja patak wrote:Cim osjetis da nesto smeta, znaci da je vrijeme za novi par. Ja uzimam 'coopervision frequency' i narucujem u apoteci. Jedno pakovanje od 3 para jednomjesecnih (a meni budu sigurno i 3 mjeseca po paru jer ne stavljam svaki dan) je oko 35 KM.
Živa bila smanji na bar dva mjeseca. Ne mijenjaju se one "čim osjetiš da nešto smeta" nego nakon mjesec dana.
a kad sam bio kod ocnog prvi put, oko sociva, doslovno mi je rekao "a posto ti njih neces redovno koristiti, jer koristis naocale, one ce tebi moci trajati i duze od mjesec dana"
Isto. I to ne jedan doktor.
Foxx
Posts: 166
Joined: 11/01/2012 14:46

#861 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Foxx »

Treba mi jedna informacija... Nosim naocale vec desetak godina, i planiram se malo prisjeiti kako je bez njih, tj kupiti lece. E, sad me intereuje, da li mi je za to potreban doktor? Da li je potreban nalaz od oftamologa prilikom kupovine leca? I gdje ih kupiti? :D
Foxx
Posts: 166
Joined: 11/01/2012 14:46

#862 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Foxx »

Foxx wrote:Treba mi jedna informacija... Nosim naocale vec desetak godina, i planiram se malo prisjeiti kako je bez njih, tj kupiti lece. E, sad me intereuje, da li mi je za to potreban doktor? Da li je potreban nalaz od oftamologa prilikom kupovine leca? I gdje ih kupiti? :D
Anybody?
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#863 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by valter.ba »

Ekipa ima li neko iskustva sa multifokalnim kontaktnim lecama? Volio bih cuti vasa iskustva iz prve ruke.
User avatar
Deriguz
Posts: 637
Joined: 30/07/2009 21:29

#864 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Deriguz »

Vozdra raja
Ima li ko od ovih mojih "sapatnika" sa cilindrom, da mi kazu gdje i kako nabavljaju sociva. Preko optika u sarajevu je zara, a i ceka se preko mjesec dana. Ima li nekih boljih opcija? Sto u Sa, sto na netu

Hvala :thumbup:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#865 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by TRANCE »

Dobar Ebay prodavač za Air Optix leće:
https://www.ebay.com/itm/Air-Optix-Aqua ... 7MdVw6aOiQ

Naručio 2.11., stiglo za 5 dana 7.11. preporučenim pismom iz Češke. Cijena 44,20 KM za tri para. Jedina je mana što u kovertu stavi račun, pa u slučaju da carinici otvore kovertu, a narudžba bude preko 50 KM, mogu vas oderati.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#867 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Vitezanin »

Deriguz wrote:Vozdra raja
Ima li ko od ovih mojih "sapatnika" sa cilindrom, da mi kazu gdje i kako nabavljaju sociva. Preko optika u sarajevu je zara, a i ceka se preko mjesec dana. Ima li nekih boljih opcija? Sto u Sa, sto na netu

Hvala :thumbup:
Ne znam je li ti kasno da odgovaram :D, ali ja sam cilindričan :D. Prvo sam naručio te leće u reguluralnoj optičkoj radnji, ali sam čekao više od 20 dana. Sad sam ih naručio online za duplo manje pare. Idi na www.soczewkomania.pl, koristi Google translate i lako ćeš naći šta ti treba. :thumbup:
benuni
Posts: 42
Joined: 18/05/2017 20:09

#868 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by benuni »

Preporuka za dobrog oftamologa iko?
Mr.Who
Posts: 380
Joined: 23/07/2005 22:35

#869 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Mr.Who »

Imam za prodati 4 komada leća B&L Purevision 2 dioptrija -2.50.Cijena 25 KM.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20531
Joined: 12/08/2013 12:51

#870 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by insaneinthebrain »

uzeo ove prije dva mjeseca. prezadovljan sam kako su udobne i ne zamaraju mi se oči kao sa air optix aqua socivima.
moja preporuka :thumbup:

Image
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#871 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by isx »

Coopervision biofinity, ima li iko iskustva?
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#872 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by stetoskop »

insaneinthebrain wrote:uzeo ove prije dva mjeseca. prezadovljan sam kako su udobne i ne zamaraju mi se oči kao sa air optix aqua socivima.
moja preporuka :thumbup:

Image
Koju tečnost koristiš za ovo?
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20531
Joined: 12/08/2013 12:51

#873 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by insaneinthebrain »

opti free
mnjonja
Posts: 265
Joined: 19/09/2017 09:33

#874 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by mnjonja »

Gdje kupiti dobra sociva a povoljna u SA?
Ako imate preporuku za neka i koja im je cijena?

edit
Mislim da bi mi odgovarale dnevne prije nego mjesecne ili tromjesecne, tako imate li preporuku za dnevna sociva?
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#875 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by isx »

Lece.ba
Post Reply