Kontaktne leće - Sve o njima

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Obasvijetljeni
Posts: 12
Joined: 10/10/2020 19:24

#1126 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Obasvijetljeni »

kiklop77 wrote: 17/10/2020 22:25
Armin2013 wrote: 15/10/2020 11:16 FREQUENCY 55 naručujem u Tuzli po cijeni od 36,00 KM (6 kom u kutiji).

Koliko vidim jefitnije me dođe nego na ovoj stranici https://soczewkomania.pl/

lp,
Napisao si da želiš probati druga sočiva. Što se tiče F55 teško ćeš ih svana naručiti jeftinije od te tvoje cijene ili preko lece.ba. Kada su druga sočiva u pitanju nije tako.
Ako neko zna ima li kod nas Biofinity jeftinije nego preko poljske stranice neka javi :)
Takodje i mene zanimaju Biofinity sociva. Gledao sam na soczewkomania.pl, kako si mi preporucio ranije. Dodju nesto malo jeftinije nego sto sam nasao kod nas. Kod nas su 55 KM kutija 6 komada sociva, X2 posto su mi razlicite dioptrije i plus dostava brzom postom ne znam koliko dodje tacno, a na njihovoj stranici bi me izaslo sa dostavom 107.48 KM, po proracunu sa njihove stranice. Ali nije mi neka razlika da narucujem od njih. Dok je recimo na soczewa.pl razlika u cijeni bila bas velika, nije duplo jeftinije ali sa dostavom iz Poljske jedno 30%-40% jeftinije nego kod nas. Doduse ovu cijenu 55 KM sam nasao na olx.ba, nisam se bas raspitivao po optikama tako da ako neko zna jeftiniju cijenu neka preporuci.
jctitan321
Posts: 23
Joined: 03/07/2018 13:20

#1127 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by jctitan321 »

Pozdrav,

Imam par pitanja/nejasnoca vezano za sociva, pa molim vas ko ima iskustva/znanja da odgovori. Naocale nosim nesto manje od godinu dana, dioptrija -0.5 na oba oka te cilindri -0.75 na lijevom i -0.25 na desnom oku. S obzirom da se jos nisam navikao na naocale iz prakticnih razloga odlucio sam probati lece. Bio sam na pregledu te mi je doktorica dala lece Frequency 55 dioptrija -0.75 (koliko sam shvatio veca dioptrija radi asigmatizma, iako mi se dioptrija za naocale generalno nije promijenila, super vidim). Nosio sam lece 4-5 dana te sam imao vise problema nego sto sam ocekivao. Provodim dosta vremena za racunarom i imam problem da mi je vid za tu razdaljinu dosta zamucen (cak bez leca/naocala vidim bolje) sto mi je prouzrokovalo i glavoblju prvih par dana. Primjetio sam da mi dode trenutak kad se vid izbistri i vidim normalno (mozda minutu u 10 min). Mislio sam da je to proces navikavanja ali evo vec sedmi-osmi dan od pocetka nosenja ne mogu da "dobijem" normalnu bistrinu vida. Ono sto me je najvise razocaralo jeste to da sam nekidan otisao doktorici i sve joj ovo objasnio, na sto je ona rekla da prvi put nesto tako cuje i preporucila mi neke kapi za vlaznost oka.

Da li je neko imao slicno iskustvo? Da li je moguce da je do razlicite dioptrije naocale-lece? Da li je normalno da mi treba jos vremena da se naviknem ili je ovo sve do asigmatizma koji imam (iako je on veoma mali koliko ljudi znaju imati)? Je li mozda do leca, preporuka za neke druge?

Hvala puno!
Last edited by jctitan321 on 19/10/2020 14:15, edited 1 time in total.
User avatar
nivla
Posts: 4263
Joined: 12/01/2008 23:44

#1128 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by nivla »

malo ti je fulila dioptriju pokusavajuci da ti kompenzira cilindre, ukratko da ti je odgovarajuca dioptrija sa odgovarajucim cilindrima ne bi bilo problema
tebi trebaju toricna sociva(za astigmatizam)

problem je cilindar od -0.25 koji nema u mekim socivima i koji ide tek od -0.75

trebala bi ti jedna leca za astigmatizam sa vrijednostima
0.5 dioptrija i 0.75 cilindar i fali ti jos koliko stepeni 0-179(180 je 0)
za drugo oko bi isla obicna leca dioptrije 0.5 jer ti je cilindar samo 0.25 i nemas takvu meku lecu
jctitan321
Posts: 23
Joined: 03/07/2018 13:20

#1129 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by jctitan321 »

nivla wrote: 19/10/2020 14:13 malo ti je fulila dioptriju pokusavajuci da ti kompenzira cilindre, ukratko da ti je odgovarajuca dioptrija sa odgovarajucim cilindrima ne bi bilo problema
tebi trebaju toricna sociva(za astigmatizam)

problem je cilindar od -0.25 koji nema u mekim socivima i koji ide tek od -0.75

trebala bi ti jedna leca za astigmatizam sa vrijednostima
0.5 dioptrija i 0.75 cilindar i fali ti jos koliko stepeni 0-179(180 je 0)
za drugo oko bi isla obicna leca dioptrije 0.5 jer ti je cilindar samo 0.25 i nemas takvu meku lecu
To znaci da bih trebao uraditi pregled opet (imam ja uglove od naocala, ali mislim da nije lose uraditi opet pregled za lece?). Gdje se moze uraditi pregled da mi doktor samo odredi dioptriju, da nisam odmah obavezan kod njih uzeti lece posto su ocigledno dosta skuplje. I koja je cijena pregleda?

U mom gradu to funkcionise na nacin da je pregled besplatan ali trebas onda uzeti kod njih naocale/lece, u suprotnom ne dobijas recept.
Last edited by jctitan321 on 20/10/2020 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#1130 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by bandit_mo »

jctitan321 wrote: 20/10/2020 13:50
nivla wrote: 19/10/2020 14:13 malo ti je fulila dioptriju pokusavajuci da ti kompenzira cilindre, ukratko da ti je odgovarajuca dioptrija sa odgovarajucim cilindrima ne bi bilo problema
tebi trebaju toricna sociva(za astigmatizam)

problem je cilindar od -0.25 koji nema u mekim socivima i koji ide tek od -0.75

trebala bi ti jedna leca za astigmatizam sa vrijednostima
0.5 dioptrija i 0.75 cilindar i fali ti jos koliko stepeni 0-179(180 je 0)
za drugo oko bi isla obicna leca dioptrije 0.5 jer ti je cilindar samo 0.25 i nemas takvu meku lecu
To znaci da bih trebao uraditi pregled opet. Gdje se moze uraditi pregled da mi doktor samo odredi dioptriju, da nisam odmah obavezan kod njih uzeti lece posto su ocigledno dosta skuplje. I koja je cijena pregleda?

U mom gradu to funkcionise na nacin da je pregled besplatan ali trebas onda uzeti kod njih naocale/lece, u suprotnom ne dobijas recept.
Po mom iskustvu, i slušanju drugih, sam pregled bez kupnje leća ili stakala je 20KM. Dakako, možda je u nekog optičara skuplje, no poanta je da se može obaviti pregled bez narudžbe.
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#1131 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Tabijat »

Iskreno da ti kažem, ja se nikad nisam navikla na nošenje leća pred računarom i odustala sam. Slična situacija, maglio mi se vid, dioptrija i sfere i cilindri. 99% sam sigurna da su glavni krivac suhe oči ali ni kapi mi nisu baš značajno pomogle. Moj optičar je tvrdio da je uzrok neodgovarajuca bazna krivina leće, (ono 8.6; 8.7 itd) ali probala sam najmanje 6 vrsta leća i nijedne nisu odgovarale. Ja bi se na tvom mjestu držala naočala, skup je sport to probavanje toricnih leća.
jctitan321
Posts: 23
Joined: 03/07/2018 13:20

#1132 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by jctitan321 »

@bandit_mo
koja optika?


@Tabijat
Hvala ti na podijeljenom iskustvu. Nekako mi se ne odustaje od leca, jer ovo par dana sto sam nosio vidim da mi bas odgovoraju radi prakticnih razloga. A da su toricne skupe, jesu, pogotovo za studenta :mrgreen: nekako mi se ne daju pare kad ne znam hoce li mi odgovarati ili ipak ne....
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#1133 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by bandit_mo »

jctitan321 wrote: 21/10/2020 11:55 @bandit_mo
koja optika?


@Tabijat
Hvala ti na podijeljenom iskustvu. Nekako mi se ne odustaje od leca, jer ovo par dana sto sam nosio vidim da mi bas odgovoraju radi prakticnih razloga. A da su toricne skupe, jesu, pogotovo za studenta :mrgreen: nekako mi se ne daju pare kad ne znam hoce li mi odgovarati ili ipak ne....
Ja sam u Mostaru, pregled bez narudžbe sam obavila u Kopilaša za 20KM. Tako je i u Bevande. Ostale ne znam.
Ja se isto mušim sa suhoćom očiju. Predložili su mi ovdje bauch Lomb, kao dobre za ekrane i suhoću očiju, pa ću vidjeti narednih mjsec dana naraučiti i te.
jctitan321
Posts: 23
Joined: 03/07/2018 13:20

#1134 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by jctitan321 »

ima li neko prijedlog za optiku Sarajevo-Zenica? samo pregled
User avatar
nivla
Posts: 4263
Joined: 12/01/2008 23:44

#1135 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by nivla »

bandit_mo wrote: 21/10/2020 12:25
jctitan321 wrote: 21/10/2020 11:55 @bandit_mo
koja optika?


@Tabijat
Hvala ti na podijeljenom iskustvu. Nekako mi se ne odustaje od leca, jer ovo par dana sto sam nosio vidim da mi bas odgovoraju radi prakticnih razloga. A da su toricne skupe, jesu, pogotovo za studenta :mrgreen: nekako mi se ne daju pare kad ne znam hoce li mi odgovarati ili ipak ne....
Ja sam u Mostaru, pregled bez narudžbe sam obavila u Kopilaša za 20KM. Tako je i u Bevande. Ostale ne znam.
Ja se isto mušim sa suhoćom očiju. Predložili su mi ovdje bauch Lomb, kao dobre za ekrane i suhoću očiju, pa ću vidjeti narednih mjsec dana naraučiti i te.
bausch lomb ultra su se meni pokazale najboljim za rad za racunarom
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#1136 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by bandit_mo »

nivla wrote: 21/10/2020 12:30
bandit_mo wrote: 21/10/2020 12:25
jctitan321 wrote: 21/10/2020 11:55 @bandit_mo
koja optika?


@Tabijat
Hvala ti na podijeljenom iskustvu. Nekako mi se ne odustaje od leca, jer ovo par dana sto sam nosio vidim da mi bas odgovoraju radi prakticnih razloga. A da su toricne skupe, jesu, pogotovo za studenta :mrgreen: nekako mi se ne daju pare kad ne znam hoce li mi odgovarati ili ipak ne....
Ja sam u Mostaru, pregled bez narudžbe sam obavila u Kopilaša za 20KM. Tako je i u Bevande. Ostale ne znam.
Ja se isto mušim sa suhoćom očiju. Predložili su mi ovdje bauch Lomb, kao dobre za ekrane i suhoću očiju, pa ću vidjeti narednih mjsec dana naraučiti i te.
bausch lomb ultra su se meni pokazale najboljim za rad za racunarom
Znači, još jedna potvrda :thumbup:
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#1137 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Tabijat »

Probala sam ja B&L, Soflens i Purevision 2, nisu odgovarale ni jedne.
User avatar
nivla
Posts: 4263
Joined: 12/01/2008 23:44

#1138 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by nivla »

Tabijat wrote: 21/10/2020 12:48 Probala sam ja B&L, Soflens i Purevision 2, nisu odgovarale ni jedne.
postoje soflens, purevision, purevision 2 i ultra
meni soflens nisu odgovarale
purevision nakon nekog vremena prestale odgovarati
purevision 2 takodjer bile dobre i prestale odgovarati
ultra mi zasad odgovaraju a do kad ce zavisi od mnogo faktora
sve su bile toricne i izgleda da je glavni problem sa istim kako oko podnosi cilindar, od tog zavisi udobnost, meni je npr blago pojacana dioptrija da bi cilindar umjesto 1.75 bio 1.25, udobnost se nakon ovog drasticno poboljsala
Obasvijetljeni
Posts: 12
Joined: 10/10/2020 19:24

#1139 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Obasvijetljeni »

Probao sam i ja B&L Ultra i meni su isto tako odgovarale. Udobne su i imao sam kristalno jasan vid sa njima. Inace provodim dosta vremena za racunarom. A od B&L mi isto odgovaraju i Soflens 59, koje trenutno i nosim. Purevision 2 sam probao i nisam ih mogao nositi, zuljale su me i nisam vidio ostro sa njima uopste.
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#1140 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Tabijat »

nivla wrote: 21/10/2020 13:04
Tabijat wrote: 21/10/2020 12:48 Probala sam ja B&L, Soflens i Purevision 2, nisu odgovarale ni jedne.
postoje soflens, purevision, purevision 2 i ultra
meni soflens nisu odgovarale
purevision nakon nekog vremena prestale odgovarati
purevision 2 takodjer bile dobre i prestale odgovarati
ultra mi zasad odgovaraju a do kad ce zavisi od mnogo faktora
sve su bile toricne i izgleda da je glavni problem sa istim kako oko podnosi cilindar, od tog zavisi udobnost, meni je npr blago pojacana dioptrija da bi cilindar umjesto 1.75 bio 1.25, udobnost se nakon ovog drasticno poboljsala
Po tvojoj preporuci sam i naručila Purevision 2, ali ne imadoh sreće. Od svih leća, B&L su mi bile najbolje za vani a najgore za računara. Ako se dobro sjećam, bolje rezultate sam imala sa Biofinity-jem, ali s obzirom da jako puno preciznog rada radim za monitorom, opet se vratih naočalama.
TRance je jako dobar post napisao prije 2 stranice pa pročitajte malo.
User avatar
nivla
Posts: 4263
Joined: 12/01/2008 23:44

#1141 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by nivla »

Tabijat wrote: 22/10/2020 12:56
nivla wrote: 21/10/2020 13:04
Tabijat wrote: 21/10/2020 12:48 Probala sam ja B&L, Soflens i Purevision 2, nisu odgovarale ni jedne.
postoje soflens, purevision, purevision 2 i ultra
meni soflens nisu odgovarale
purevision nakon nekog vremena prestale odgovarati
purevision 2 takodjer bile dobre i prestale odgovarati
ultra mi zasad odgovaraju a do kad ce zavisi od mnogo faktora
sve su bile toricne i izgleda da je glavni problem sa istim kako oko podnosi cilindar, od tog zavisi udobnost, meni je npr blago pojacana dioptrija da bi cilindar umjesto 1.75 bio 1.25, udobnost se nakon ovog drasticno poboljsala
Po tvojoj preporuci sam i naručila Purevision 2, ali ne imadoh sreće. Od svih leća, B&L su mi bile najbolje za vani a najgore za računara. Ako se dobro sjećam, bolje rezultate sam imala sa Biofinity-jem, ali s obzirom da jako puno preciznog rada radim za monitorom, opet se vratih naočalama.
TRance je jako dobar post napisao prije 2 stranice pa pročitajte malo.
nekad je jednostavno tako, ne odgovara i trazis alternativu, ja uvijek imam i odgovarajuce naocare jer se povremeno znaju desiti odredjene smetnje pa mi treba odmor, ja sam planirao raditi lasersku korekciju vida pa cu kad to odlucim apsolutno prestati koristiti sociva i koristiti samo naocare
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#1142 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by AmirBaa »

Jesu li Poljaci poceli slati sociva do nas ? U augustu im slao mail, rekli mi nisu jos poceli. Ima li ko svjeeze iskustvo ?
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#1143 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by EliasVeskot »

AmirBaa wrote: 27/10/2020 14:00 Jesu li Poljaci poceli slati sociva do nas ? U augustu im slao mail, rekli mi nisu jos poceli. Ima li ko svjeeze iskustvo ?
Ja sam narucila 12, evo na trackingu pise da je stiglo u moju postu :bih:
Javim danas
Obasvijetljeni
Posts: 12
Joined: 10/10/2020 19:24

#1144 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Obasvijetljeni »

EliasVeskot wrote: 28/10/2020 06:57
AmirBaa wrote: 27/10/2020 14:00 Jesu li Poljaci poceli slati sociva do nas ? U augustu im slao mail, rekli mi nisu jos poceli. Ima li ko svjeeze iskustvo ?
Ja sam narucila 12, evo na trackingu pise da je stiglo u moju postu :bih:
Javim danas
Sa koje stranice?
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#1145 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by EliasVeskot »

Naruceno sa soczewkomania.pl
Naruceno 12.10, a 16.10 poslato, danas stiglo
Dvije kutije, po 6 leca, placeno sa dostavom 78KM, ovdje platila 180KM
. Kutije identicne
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1146 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by TRANCE »

jctitan321 wrote: 19/10/2020 14:10 Pozdrav,

Imam par pitanja/nejasnoca vezano za sociva, pa molim vas ko ima iskustva/znanja da odgovori. Naocale nosim nesto manje od godinu dana, dioptrija -0.5 na oba oka te cilindri -0.75 na lijevom i -0.25 na desnom oku. S obzirom da se jos nisam navikao na naocale iz prakticnih razloga odlucio sam probati lece. Bio sam na pregledu te mi je doktorica dala lece Frequency 55 dioptrija -0.75 (koliko sam shvatio veca dioptrija radi asigmatizma, iako mi se dioptrija za naocale generalno nije promijenila, super vidim). Nosio sam lece 4-5 dana te sam imao vise problema nego sto sam ocekivao. Provodim dosta vremena za racunarom i imam problem da mi je vid za tu razdaljinu dosta zamucen (cak bez leca/naocala vidim bolje) sto mi je prouzrokovalo i glavoblju prvih par dana. Primjetio sam da mi dode trenutak kad se vid izbistri i vidim normalno (mozda minutu u 10 min). Mislio sam da je to proces navikavanja ali evo vec sedmi-osmi dan od pocetka nosenja ne mogu da "dobijem" normalnu bistrinu vida. Ono sto me je najvise razocaralo jeste to da sam nekidan otisao doktorici i sve joj ovo objasnio, na sto je ona rekla da prvi put nesto tako cuje i preporucila mi neke kapi za vlaznost oka.

Da li je neko imao slicno iskustvo? Da li je moguce da je do razlicite dioptrije naocale-lece? Da li je normalno da mi treba jos vremena da se naviknem ili je ovo sve do asigmatizma koji imam (iako je on veoma mali koliko ljudi znaju imati)? Je li mozda do leca, preporuka za neke druge?

Hvala puno!
Zamućenje vida na blizinu imaš zbog dva moguća problema:
Prvi je pogrešno određena dioptrija, pogotovo jačina i osa cilindra, jer naši doktori i optičari većinom sfušere to mjerenje, a ima i totalnih levata. Tako je mojoj djevojci u Domu zdravlja Vogošća doktorica napisala skroz suprotnu osu cilindra, umjesto 180°, napisala 90° :mrgreen: A meni odmah sumnjivo bilo, jer 90% ljudi ima horizontalni astigmatizam, rijetko kad vertikalni. Na sugestiju da joj je vid mutan s novim naočalama je istjerala iz ordinacije :lol: Tako da izmjeri ti dioptriju na 3-4 različita mjesta, pa uporedi nalaze i izvedi zaključak. Zbog tih idiota, ja sam kupio s Aliexpressa testne okrugle staklene leće što koriste oftalmolozi i optičari i mjerim dioptriju sam sebi bolje nego oni.
Drugi je da je dioptrija tačno određena, ali imaš prezbiopiju ili u narodu zvanu staračku dalekovidnost. Iako se zove staračka, kod nekog se može javiti s 25-30 godina, a kod nekog s 50-60, ali na kraju je svi kad-tad dobijemo. U tom slučaju ti trebaju jedne naočale za daljinu, a jedne za kompjuter.
Naočale za daljinu bi imale već određenu dioptriju (ako je tačno određena), znači:
OD (desno): -0,50 (sfera), -0,25 (cilindar), °osa cilindra
OS (lijevo): -0,50 (sfera), -0,75 (cilindar), °osa cilindra
Leće za daljinu:
OD (desno): -0,50 (sfera), bez cilindra
OS (lijevo): -0,50 (sfera), -0,75 (cilindar), °osa cilindra zaokružena na najbliži broj djeljiv s 10
Naočale i leće za blizinu dobiješ tako što smanjiš dioptriju sfere, dok cilindar i osa cilindra uvijek ostaju isti. Za početnu prezbiopiju probaj smanjiti dioptriju sfere za 0,75, tako da bi ti naočale za blizinu bile:
OD (desno): +0,25 (sfera), -0,25 (cilindar), °osa cilindra
OS (lijevo): +0,25 (sfera), -0,75 (cilindar), °osa cilindra
Leće za blizinu bi ti bile:
OD (desno): +0,25 (sfera), bez cilindra
OS (lijevo): +0,25 (sfera), -0,75 (cilindar), °osa cilindra zaokružena na najbliži broj djeljiv s 10
Imaj u vidu da s naočalama i lećama na blizinu kako samo ime kaže vidiš samo na blizinu, ne i na daljinu, tako da ako smanjiš dioptriju za 0,75, maksimalna daljina na kojoj ćeš jasno vidjeti je 1,3 metra, sve preko će biti mutno. Razdaljinu dobiješ tako što 1 podijeliš sa smanjenjem dioptrije, u ovom slučaju 1 / 0,75 = 1,33 metra.
Emirthestroj
Posts: 2
Joined: 06/02/2015 12:58

#1147 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Emirthestroj »

EliasVeskot wrote: 28/10/2020 18:27 Naruceno sa soczewkomania.pl
Naruceno 12.10, a 16.10 poslato, danas stiglo
Dvije kutije, po 6 leca, placeno sa dostavom 78KM, ovdje platila 180KM
. Kutije identicne
Poštovanje !
Vidjeh ovaj post pa mi odgovorite ako možete, koju ste opciju za dostavu koristili sa te stranice ? Ima više opcija pa da ne zeznem nešto.
Hvala unaprijed.
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#1148 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by EliasVeskot »

Ne znam stvarno j asam izabrala neku pa su mi oni poslali email i link za placanje kad su ispravili cifru
Emirthestroj
Posts: 2
Joined: 06/02/2015 12:58

#1149 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Emirthestroj »

EliasVeskot wrote: 10/11/2020 08:26 Ne znam stvarno j asam izabrala neku pa su mi oni poslali email i link za placanje kad su ispravili cifru
Ok, hvala ti na odgovoru, pomogla si mi svakako.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#1150 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by iceman ze »

Vitamini za oci, koje koristite?
Post Reply