Kontaktne leće - Sve o njima

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1201 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by TRANCE »

isx wrote: 20/07/2021 17:20 Plivate li na moru sa lećama?
Nije preporučljivo zbog potencijalnih infekcija.
Ko nema veći astigmatizam, može za 50-100 KM preko interneta kupiti naočale za plivanje s odgovarajućom dioptrijom.
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#1202 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by isx »

Za plivanje mi i ne trebaju, nemam sta gledati u vodi. Vise kad sam van vode. 😂
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1203 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by TRANCE »

isx wrote: 22/07/2021 23:46 Za plivanje mi i ne trebaju, nemam sta gledati u vodi. Vise kad sam van vode. 😂
Onda dioptrijske sunčane naočale.
DR_Faustus
Posts: 56
Joined: 08/03/2018 15:42

#1204 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by DR_Faustus »

Pozdrav raja! Sa kojeg sajta je nasigurnije i najjeftinije naruciti lece?
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#1205 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by EliasVeskot »

Pozdrav, meni doslo sa https://soczewkomania.pl
Naruceno 24.09, otpremljeno sa poste 30.09., doslo u Sa 05.10.
Dosao i fiskalni racun. 25PL je postarina
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1206 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by teuta06 »

gledam na stranici https://soczewkomania.pl , htjela sam naručiti jednodnevne leće, ali ono veće pakovanje, a imaju samo ono od 30 komada... kontam nemaju trenutno na stanju? je l se već tako dešavalo?
DR_Faustus
Posts: 56
Joined: 08/03/2018 15:42

#1207 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by DR_Faustus »

EliasVeskot wrote: 07/10/2021 11:39 Pozdrav, meni doslo sa https://soczewkomania.pl
Naruceno 24.09, otpremljeno sa poste 30.09., doslo u Sa 05.10.
Dosao i fiskalni racun. 25PL je postarina
Havala puno, valja i meni tu naruciti za koji dan :thumbup: :bih:
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#1208 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by mrtva kokoš »

Pozdrav, mogu li se i kako naruciti preko ove poljske str. kontaktne leće sa ovim parametrima.

Vidim dioptriju, ali ove ostale parametre (cyl i ax) ne vidim.

Ako mogu, koje bi bile vasa preporuka uzimajući u obzir da bi to bile prve lece i koristile bi se periodicno za izlaske, izlete, putovanja i sl. Za posao bi i dalje naocale koristio.
Image
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#1209 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Tabijat »

mrtva kokoš wrote: 31/01/2022 22:52 Pozdrav, mogu li se i kako naruciti preko ove poljske str. kontaktne leće sa ovim parametrima.

Vidim dioptriju, ali ove ostale parametre (cyl i ax) ne vidim.

Ako mogu, koje bi bile vasa preporuka uzimajući u obzir da bi to bile prve lece i koristile bi se periodicno za izlaske, izlete, putovanja i sl. Za posao bi i dalje naocale koristio.
Image
Mogu. Prvo moraš odabrati leće koje želiš iz izbornika toričnih leća (leće sa cilindrom), tu ćeš imati te dodatne parametre.
Moj ti je savjet da kupiš dnevne leće, s obzirom da ćeš ih nositi povremeno. daleko više ti se isplati to nego recimo mjesečne (kod mene je bila ista situacija), ne trebaju ti kutijice, tekućina za leće itd, a i udobnije su. Lećama kreće da ističe rok čim ih otvoriš, nosio ili ne, što s jednodnevnima nije slučaj, iskoristiš par i na kraju dana baciš, ne brineš se da ćeš izgubiti itd.
Znači kupiš Daily's ili neke druge jednodnevne, trideset (ili devedeset) komada ih bude u pakovanju, pošto ti je ista dioptrija na oba oka, znači 15 pari (ili 45, zavisi koje pakovanje kupiš). Sretno!
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#1210 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by no_sikiriki »

Koristi li iko polutvrda sočiva? Kakva su u kontekstu udobnosti?

Ja već 16 godina nosim mekana sočiva, ali trenutno imam upalu rožnice i dr. mi reče da od sada mogu zaboraviti na nošenje mekanih sočiva. Prije 20-tak godina se sjećam da sam prvo probala tvrda sočiva na 2 sedmice i da su bila užasno neudobna i da su završila u smeću.
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#1211 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by EliasVeskot »

Ko mi je preporučio Proculin tečnost za sočiva, osevapio se.
Znači sa ostalim tečnostima max 6 sati i počne me peckati, sa ovim ni nakon 10.
Ista sočiva samo sam tu tečnost promijenila :kiss:
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#1212 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by malocvijece »

no_sikiriki wrote: 01/02/2022 16:20 Koristi li iko polutvrda sočiva? Kakva su u kontekstu udobnosti?

Ja već 16 godina nosim mekana sočiva, ali trenutno imam upalu rožnice i dr. mi reče da od sada mogu zaboraviti na nošenje mekanih sočiva. Prije 20-tak godina se sjećam da sam prvo probala tvrda sočiva na 2 sedmice i da su bila užasno neudobna i da su završila u smeću.
Ja sam koristila nekad. Trebat će ti par dana da se navikneš. Nakon toga bit će ok. Meni je najveći problem bio ako vjetar nanese zrno prašine. Takve stvari moraš odmah isprati.
Dobra strana je što mnogo duže traju.
Ja ipak više volim mekana, ali ni ova nisu tako loša.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#1213 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by malocvijece »

Kad smo kod sočiva, s koje stranice naručujete leće? Bila je neka strana. Koliko dugo se čeka? Ja prvi put želim da naručim tako. Do sada sam sve kupovala preko optičarske radnje.

EDiT: evo, vidim gore ovu poljsku.
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#1214 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by no_sikiriki »

malocvijece wrote: 06/02/2022 17:41
no_sikiriki wrote: 01/02/2022 16:20 Koristi li iko polutvrda sočiva? Kakva su u kontekstu udobnosti?

Ja već 16 godina nosim mekana sočiva, ali trenutno imam upalu rožnice i dr. mi reče da od sada mogu zaboraviti na nošenje mekanih sočiva. Prije 20-tak godina se sjećam da sam prvo probala tvrda sočiva na 2 sedmice i da su bila užasno neudobna i da su završila u smeću.
Ja sam koristila nekad. Trebat će ti par dana da se navikneš. Nakon toga bit će ok. Meni je najveći problem bio ako vjetar nanese zrno prašine. Takve stvari moraš odmah isprati.
Dobra strana je što mnogo duže traju.
Ja ipak više volim mekana, ali ni ova nisu tako loša.
Hvala ti na odgovoru. Ipak neću uzimati ta, oftalmologinja mi jedan dan napričala svašta, da ne smijem više nositi meka sočiva zbog upale bla bla, a onda 3 dana kasnije na kontroli kaže "smirilo se, dobro je, nije ti ovo bilo od sočiva, nego od viroze" i veli ipak mogu uskoro opet nositi svoja mekana sočiva :mrgreen: A ja se već zadala u ispitivanje lasera, kupila nove naočale i tako. :mrgreen:
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#1215 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by soxx »

Planiram pocet naocsle zamjenut socivima. 'Dokundisale' su mi vise.

Zanima me dal uzet dnevna il mjesecna?
Kolika je razlika u cijeni? Jel mnogo posla ima ako uzmem mjesecna oko higijene sociva.
Jel velika razlika u cijeni.
Nemam pojma o njima nista pa ako ima neko da uputi laika sta je bitno znat
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#1216 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by boshniak »

Koji ugao kod toričnih odabrati, npr u receptu mi piše 174, međutim kod leća imaju samo zaorkuženi 160, 170, 180
TzAnka
Posts: 26
Joined: 06/02/2021 22:18

#1217 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by TzAnka »

Pozdrav svima. Naocale nosim vec nekih 15-17 godina. U tođ periodu sam u 2 navrata probala sa polutvrdim socivima zbog astigmatizma koji ide preko -3,25. Oftamolog mi je preporucila samo polutvrda jer meka navodno ne mogu ispraviti astigmatizam. Međutim, naocale su mi vise dojadile.

Da li je mogu ispraviti toliki cilindar sa mekim lecama i mogu li se meke lece nositi za rad na racunaru buduci da mi je posao u IT sektoru ? Ako neko ima preporuku kojem doktoru otici na pregled u Tuzli ?

Unaprijed se zahvaljujem.
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#1218 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by no_sikiriki »

TzAnka wrote: 23/04/2022 21:53 Pozdrav svima. Naocale nosim vec nekih 15-17 godina. U tođ periodu sam u 2 navrata probala sa polutvrdim socivima zbog astigmatizma koji ide preko -3,25. Oftamolog mi je preporucila samo polutvrda jer meka navodno ne mogu ispraviti astigmatizam. Međutim, naocale su mi vise dojadile.

Da li je mogu ispraviti toliki cilindar sa mekim lecama i mogu li se meke lece nositi za rad na racunaru buduci da mi je posao u IT sektoru ? Ako neko ima preporuku kojem doktoru otici na pregled u Tuzli ?

Unaprijed se zahvaljujem.
Provjeri ti to i sa drugim oftalmologom, jer ja vjerujem da ipak možeš nositi meka sočiva. I meni su tako još kao tinejdžerici govorili da mogu nositi samo tvrda sočiva zbog astigmatizma/cilindara, kupila ta tvrda i bacila pare, jer sam izdržala samo 2 sedmice (vrlo neudobno), i onda par godina kasnije odem u drugu zemlju kod optičara i oni mi rekoše da nema nikakvih problema da nosim meka sočiva - i evo nosim ih sad ima 15-tak godina. Možeš ih naravno nositi za rad na računaru.
TzAnka
Posts: 26
Joined: 06/02/2021 22:18

#1219 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by TzAnka »

no_sikiriki wrote: 23/04/2022 22:01
TzAnka wrote: 23/04/2022 21:53 Pozdrav svima. Naocale nosim vec nekih 15-17 godina. U tođ periodu sam u 2 navrata probala sa polutvrdim socivima zbog astigmatizma koji ide preko -3,25. Oftamolog mi je preporucila samo polutvrda jer meka navodno ne mogu ispraviti astigmatizam. Međutim, naocale su mi vise dojadile.

Da li je mogu ispraviti toliki cilindar sa mekim lecama i mogu li se meke lece nositi za rad na racunaru buduci da mi je posao u IT sektoru ? Ako neko ima preporuku kojem doktoru otici na pregled u Tuzli ?

Unaprijed se zahvaljujem.
Provjeri ti to i sa drugim oftalmologom, jer ja vjerujem da ipak možeš nositi meka sočiva. I meni su tako još kao tinejdžerici govorili da mogu nositi samo tvrda sočiva zbog astigmatizma/cilindara, kupila ta tvrda i bacila pare, jer sam izdržala samo 2 sedmice (vrlo neudobno), i onda par godina kasnije odem u drugu zemlju kod optičara i oni mi rekoše da nema nikakvih problema da nosim meka sočiva - i evo nosim ih sad ima 15-tak godina. Možeš ih naravno nositi za rad na računaru.


Hvala puno na odgovoru :thumbup:
miss_gemini
Posts: 117
Joined: 17/06/2015 10:16

#1220 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by miss_gemini »

no_sikiriki wrote: 23/04/2022 22:01
TzAnka wrote: 23/04/2022 21:53 Pozdrav svima. Naocale nosim vec nekih 15-17 godina. U tođ periodu sam u 2 navrata probala sa polutvrdim socivima zbog astigmatizma koji ide preko -3,25. Oftamolog mi je preporucila samo polutvrda jer meka navodno ne mogu ispraviti astigmatizam. Međutim, naocale su mi vise dojadile.

Da li je mogu ispraviti toliki cilindar sa mekim lecama i mogu li se meke lece nositi za rad na racunaru buduci da mi je posao u IT sektoru ? Ako neko ima preporuku kojem doktoru otici na pregled u Tuzli ?


Unaprijed se zahvaljujem.
Provjeri ti to i sa drugim oftalmologom, jer ja vjerujem da ipak možeš nositi meka sočiva. I meni su tako još kao tinejdžerici govorili da mogu nositi samo tvrda sočiva zbog astigmatizma/cilindara, kupila ta tvrda i bacila pare, jer sam izdržala samo 2 sedmice (vrlo neudobno), i onda par godina kasnije odem u drugu zemlju kod optičara i oni mi rekoše da nema nikakvih problema da nosim meka sočiva - i evo nosim ih sad ima 15-tak godina. Možeš ih naravno nositi za rad na računaru.


Pozdrav, ako može preporuka za sočiva za blagi astigmatizam? Koristila Frequency Aspheric, Air Optix ne odgovaraju
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#1221 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by no_sikiriki »

miss_gemini wrote: 28/04/2022 22:42
no_sikiriki wrote: 23/04/2022 22:01

Provjeri ti to i sa drugim oftalmologom, jer ja vjerujem da ipak možeš nositi meka sočiva. I meni su tako još kao tinejdžerici govorili da mogu nositi samo tvrda sočiva zbog astigmatizma/cilindara, kupila ta tvrda i bacila pare, jer sam izdržala samo 2 sedmice (vrlo neudobno), i onda par godina kasnije odem u drugu zemlju kod optičara i oni mi rekoše da nema nikakvih problema da nosim meka sočiva - i evo nosim ih sad ima 15-tak godina. Možeš ih naravno nositi za rad na računaru.


Pozdrav, ako može preporuka za sočiva za blagi astigmatizam? Koristila Frequency Aspheric, Air Optix ne odgovaraju
Iskreno nemam iskustva osim sa jednim te istim koje nosim sve ove godine (nose se po 2 sedmice) - Acuvue Oasys. U zadnje vrijeme mi se nešto brzo isuše oči, pa mislim da ću i ja malo promijeniti i probati neka dnevna sočiva.
miss_gemini
Posts: 117
Joined: 17/06/2015 10:16

#1222 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by miss_gemini »

Gdje inace idete na pregled kod oftalmologa za sociva?
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#1223 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by EliasVeskot »

no_sikiriki wrote: 28/04/2022 22:46
miss_gemini wrote: 28/04/2022 22:42



Pozdrav, ako može preporuka za sočiva za blagi astigmatizam? Koristila Frequency Aspheric, Air Optix ne odgovaraju
Iskreno nemam iskustva osim sa jednim te istim koje nosim sve ove godine (nose se po 2 sedmice) - Acuvue Oasys. U zadnje vrijeme mi se nešto brzo isuše oči, pa mislim da ću i ja malo promijeniti i probati neka dnevna sočiva.
Koju tečnost koristiš
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#1224 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by no_sikiriki »

EliasVeskot wrote: 01/07/2022 23:48
no_sikiriki wrote: 28/04/2022 22:46

Iskreno nemam iskustva osim sa jednim te istim koje nosim sve ove godine (nose se po 2 sedmice) - Acuvue Oasys. U zadnje vrijeme mi se nešto brzo isuše oči, pa mislim da ću i ja malo promijeniti i probati neka dnevna sočiva.
Koju tečnost koristiš
Koji nadjem u apoteci, meni to nije bitno, jer koristim samo za ciscenje sociva i drzanje u tecnosti preko noci. Ali ako ces kapati u oci, moguce da ti neke tecnosti budu bolje od drugih.
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#1225 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by EliasVeskot »

no_sikiriki wrote: 02/07/2022 07:49
EliasVeskot wrote: 01/07/2022 23:48
Koju tečnost koristiš
Koji nadjem u apoteci, meni to nije bitno, jer koristim samo za ciscenje sociva i drzanje u tecnosti preko noci. Ali ako ces kapati u oci, moguce da ti neke tecnosti budu bolje od drugih.
Ne pitam zbog toga, ja sam primjetila da Proculin puno bolji od ostalih, prije sam osjecala da se puno brze suse sociva i htjela sam ds mijenjam jer isto koristim Oasys, ali prvo nisam mogla da nađem zamjenu , a onda sam uzela Proculin i puno bolje je sad
Post Reply