Konkurs za strucnog saradnika u Ustavnom sudu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
wendy
Posts: 257
Joined: 04/02/2009 16:22

#1 Konkurs za strucnog saradnika u Ustavnom sudu

Post by wendy »

Zanima me je li neko ranije pristupao konkursu, odnosno pismenom dijelu ispita za strucnog saradnika u Ustavnom sudu? Dobila sam poziv sa pismeni ispit na kojem stoji da je prvi zadatak prijevod sa engleskog na nas. Zanima me koja je materija predmet prevoda. Pretpostavljam da je rijec o nekim strucim stvarima, ali eto, ako neko ima iskustva, budite slobodni da podijelite to samnom :)
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#2 Re: Konkurs za strucnog saradnika u Ustavnom sudu

Post by gaius »

s obzirom da vjerovatno sudije eksperti ne znaju engleski vjerujem da je riječ o prijevodima presuda Evropskog suda za ljudska prava.. oni naime đone presude njihovim presudama.. a kada se apelant poziva na te iste presude - jednostavno izignorišu..

ogorčeni apelant :)
wendy
Posts: 257
Joined: 04/02/2009 16:22

#3 Re: Konkurs za strucnog saradnika u Ustavnom sudu

Post by wendy »

vrlo dobro upoznata sa praksom ustavnog suda nazalost :( nego ovo cisto informacija radi, ne bih li se bolje pripremila. enivej, tnx
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#4 Re: Konkurs za strucnog saradnika u Ustavnom sudu

Post by gaius »

prođi kroz presude evropskog.. znaš ima dosta specifičnih pravnih termina koje manje više znaš ali nisu česti u redovnom govoru..

i ako prođeš na konkursu.. molim te napravi mali korak za tebe, a veliki za naš pravni sistem - eliminiši glupost po kojoj "zaključenjem ugovora o radu između poslodavca i zaposlenika nastaje obligaciono-pravni odnos"

sretno..
wendy
Posts: 257
Joined: 04/02/2009 16:22

#5 Re: Konkurs za strucnog saradnika u Ustavnom sudu

Post by wendy »

cekaj, sta ti sad imas protiv pravnog tumacenja jedne cistacice :lol: joj sto me slatko nasmija :lol:
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#6 Re: Konkurs za strucnog saradnika u Ustavnom sudu

Post by gaius »

ništa efikasno :)

ustavni sud je nepresušan izvor bisera.. kad se samo sjetim tumačenja po kojem su uspjeli podvesti carinske obaveze LIJANOVIĆ-a pod građanska prava i obaveze iz člana 6. EKLJP.. hahahaha

nikad prije i nikad kasnije niti jedna apelacija koja se tiče carina i poreza nije prošla na ustavnom sudu.. iako je to van svake pameti.. samo ocjenjuju primjenjivost EKLJP iako bi se veliki dio predmeta, koji su inkompatibilni sa konvencijom, mogli razmatrati kroz povrede našeg ustava..

ali hajd sad.. šta zna dijete šta je dvjesto kila.. uzme i nosi..
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#7 Re: Konkurs za strucnog saradnika u Ustavnom sudu

Post by jedna tamo »

zna li neko ako se položi stručni ispit negdje jeli on ti onda važi kad negdje drugo konkurišeš?
javni imam položen već me zanima za stručni ispit?
wendy
Posts: 257
Joined: 04/02/2009 16:22

#8 Re: Konkurs za strucnog saradnika u Ustavnom sudu

Post by wendy »

strucni ispit polazes svaki put kada konkurises, jer je se sastoji od zadataka vezanih za odredjeno radno mjesto u odredjenoj instituciji
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#9 Re: Konkurs za strucnog saradnika u Ustavnom sudu

Post by jedna tamo »

a joj
hvala wendy na odgovoru
space_x
Posts: 51
Joined: 20/10/2020 23:57

#10 Re: Konkurs za strucnog saradnika u Ustavnom sudu

Post by space_x »

Pokrećem ovu temu nakon dugo vremena.
Da li je neko skoro učestvovao u konkursnoj proceduri za Ustavni sud?
Dobio sam poziv za testiranje za stručnog saradnika za pravne i personalne poslove.U pozivu stoji da testiranje traje 3 sata i da je iz okvira poslova koji bi se obavljali, opšti poslovi suda, radni odnosi itd..
Da li je neko bio na nekom sličnom testiranju nedavno da mi malo približi situaciju (iako se to uglavnom sve zna kako će se završiti)?
Post Reply