Konkurentski Ugovor

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Damir0406
Posts: 319
Joined: 03/11/2011 17:40

#1 Konkurentski Ugovor

Post by Damir0406 »

Zdravo forumaši,

Izvinjavam se ako je već bila tema. Potpisao sam konkurentski Ugovor u jednoj firmi da ne mogu raditi u konkurenciji dvije godine poslije ove.

Interesuje me koliku jačinu ima taj ugovor i kakve posljedice mogu imati ako pređem u konkurentsku firmu.

Hvala
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Konkurentski Ugovor

Post by Haris.ba »

Damir0406 wrote:Zdravo forumaši,

Izvinjavam se ako je već bila tema. Potpisao sam konkurentski Ugovor u jednoj firmi da ne mogu raditi u konkurenciji dvije godine poslije ove.

Interesuje me koliku jačinu ima taj ugovor i kakve posljedice mogu imati ako pređem u konkurentsku firmu.

Hvala
Dvije godine ti moraju isplaćivati pola plaće dok ne radiš. Uživaj i iskoristi. :D

Taj ugovor ima istu jačinu ko ugovor o plati, ili godišnjem odmoru i slično. Pitanje je o čemu se radi. Ako su u pitanju neke velike pare, ide tužba za naknadu štete, pa trebaš ti lično platiti štetu koju si nanio prijašnjoj firmi prelaskom u konkurentsku firmu. A skoro uvijek su u pitanju velike pare kad imaš takav ugovor.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#3 Re: Konkurentski Ugovor

Post by kuli1961 »

Haris.ba wrote:
Damir0406 wrote:Zdravo forumaši,

Izvinjavam se ako je već bila tema. Potpisao sam konkurentski Ugovor u jednoj firmi da ne mogu raditi u konkurenciji dvije godine poslije ove.

Interesuje me koliku jačinu ima taj ugovor i kakve posljedice mogu imati ako pređem u konkurentsku firmu.

Hvala
Dvije godine ti moraju isplaćivati pola plaće dok ne radiš. Uživaj i iskoristi. :D

Taj ugovor ima istu jačinu ko ugovor o plati, ili godišnjem odmoru i slično. Pitanje je o čemu se radi. Ako su u pitanju neke velike pare, ide tužba za naknadu štete, pa trebaš ti lično platiti štetu koju si nanio prijašnjoj firmi prelaskom u konkurentsku firmu. A skoro uvijek su u pitanju velike pare kad imaš takav ugovor.
"Jacina ugovora"- pa, vrijedi pravilo da se ugovori moraju izvrsavati (pacta sunt servanda). Posljedica krsenja zabrane iz ugovora je da te firma s kojom si potpisao ugovor moze tuziti za naknadu stete/vracanje primljenog kao pogodnosti za prihvtanje obaveze iz tog ugovora. Osnov tuzbe imaju, ukoliko se unutar 2 godine od prestanka rada u sadasnjoj firmi zaposlis u konukrentskoj firmi. Zatim, moraju dokazati visinu te stete, a "lakoca" dokazivanja zavisi od svakog slucaja ponaosob.
Post Reply