Konkretna razlika obrta i doo-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

mekses
Posts: 44
Joined: 28/06/2013 01:06

#51 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by mekses »

Druze, ti ako imas stalne mjesecne prihode tog nivoa i ako mislis da bi se jos mogao prosiriti neces mnogo otvoriti otvaranjem d.o.o.. Prije svega i radi tog eventualnog plasmana na trziste Srbije i okolnih zemalja kao i vece nabavke..

Sto se tvojih konkretnih pitanja tice, firma ne mora imati nijednog zaposlenog osim direktora, a doprinosi i sve ostalo na mjesecnom nivou su ti oko 250KM (ako si prijavljen na minimalac). Skladiste ne moras imati, ali moras imati zvanicno sjediste firme, tj neku kancelarijicu kao minimum gdje bi se vodila firma i to je sve, ti mozes od kuce raditi regularno. Pored toga, od redovnih troskova imas nabavku fiskalne kase, sto je oko 600KM na pocetku i onda 50KM godisnje, plus taksu na firmu sto ti je oko 150 KM godisnje.

Znaci ukoliko redovno radis prosjecni mjesecni troskovi su ti negdje oko 300 KM, sto ti uopste nece "pojesti" prihode, jer nije neki veliki iznos, a svakako sa tim parama sam sebi placas penziono, zdravstvo itd. I naravno, sve radis po zakonu..

Eh sad, ne znam sta tacno uvozis i cime se bavis, ali pretpostavljam da ces kod uvoza morati zavrsavati preko speditera, tj imati i spediterske troskove..

Ako treba bilo kakav savjet ili pomoc obrati se na pm...
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#52 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by purgatorio »

Poljoprivreda, konkretno maline, da li je bolje biti poljoprivredno gazdinstvo ili obrt? Jel se može osigurati preko polj gazdinstva?
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#53 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by _Reds_ »

mekses wrote:Druze, ti ako imas stalne mjesecne prihode tog nivoa i ako mislis da bi se jos mogao prosiriti neces mnogo otvoriti otvaranjem d.o.o.. Prije svega i radi tog eventualnog plasmana na trziste Srbije i okolnih zemalja kao i vece nabavke..

Sto se tvojih konkretnih pitanja tice, firma ne mora imati nijednog zaposlenog osim direktora, a doprinosi i sve ostalo na mjesecnom nivou su ti oko 250KM (ako si prijavljen na minimalac). Skladiste ne moras imati, ali moras imati zvanicno sjediste firme, tj neku kancelarijicu kao minimum gdje bi se vodila firma i to je sve, ti mozes od kuce raditi regularno. Pored toga, od redovnih troskova imas nabavku fiskalne kase, sto je oko 600KM na pocetku i onda 50KM godisnje, plus taksu na firmu sto ti je oko 150 KM godisnje.

Znaci ukoliko redovno radis prosjecni mjesecni troskovi su ti negdje oko 300 KM, sto ti uopste nece "pojesti" prihode, jer nije neki veliki iznos, a svakako sa tim parama sam sebi placas penziono, zdravstvo itd. I naravno, sve radis po zakonu..

Eh sad, ne znam sta tacno uvozis i cime se bavis, ali pretpostavljam da ces kod uvoza morati zavrsavati preko speditera, tj imati i spediterske troskove..

Ako treba bilo kakav savjet ili pomoc obrati se na pm...
A troskovi ručunovođe, nije taksa za svaku firmu ista, zavisi od djelatnosti, nema šanse da bilo koji aktivni d.o.o. prodje ispod 500 KM mjesecno, a prije oko 700 bar.

P.S. Da li firma koja nije registrovana za uvoz moze naruciti par mobitela za svoje potrebe ??
mekses
Posts: 44
Joined: 28/06/2013 01:06

#54 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by mekses »

Da, jos knjigovodstveni troskovi su tu, njih sam smetnuo sa uma..
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#55 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by seoBIH »

Pokušavam doći do informacija, ali sve nekako jedva ide :)

Da li kao zaposlen, mogu otvoriti trgovačku radnju (prodaja računara i opreme), kao dodatno zanimanje, uz prijavu radnika?
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#56 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by calculator »

seoBIH wrote:Pokušavam doći do informacija, ali sve nekako jedva ide :)

Da li kao zaposlen, mogu otvoriti trgovačku radnju (prodaja računara i opreme), kao dodatno zanimanje, uz prijavu radnika?
Ne!
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#57 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by calculator »

purgatorio wrote:Poljoprivreda, konkretno maline, da li je bolje biti poljoprivredno gazdinstvo ili obrt? Jel se može osigurati preko polj gazdinstva?
U čemu je razlika?
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#58 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by purgatorio »

calculator wrote:
purgatorio wrote:Poljoprivreda, konkretno maline, da li je bolje biti poljoprivredno gazdinstvo ili obrt? Jel se može osigurati preko polj gazdinstva?
U čemu je razlika?
Kao gazdinstvo nisi pravno lice, ne placas nikakav porez itd....
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#59 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by calculator »

purgatorio wrote:
calculator wrote:
purgatorio wrote:Poljoprivreda, konkretno maline, da li je bolje biti poljoprivredno gazdinstvo ili obrt? Jel se može osigurati preko polj gazdinstva?
U čemu je razlika?
Kao gazdinstvo nisi pravno lice, ne placas nikakav porez itd....
Bi li mogao dati neki relevantniji izvor svoje tvrdnje? Nije da ti ne vjerujem... :D
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#60 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by purgatorio »

A ne znam sad, uglavnom znam iz prve ruke da porodicno poljoprivredno gazdinstvo nema nikakvih obaveza prema državi.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#61 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by Walther »

jahh wrote:Planiram u skorije vrijeme pokretati neku manju firmu koja bi se bavila razvijanjem mobilnih aplikacija za domace i strane firme, pa me konkretno interesuje koji "tip" firme otvoriti.

Kad je bolji obrt (ako je uopste bolji) kad doo? Trebal neki kapital za obrt? Koje su mane obrta i slicno?

Hvala :)
Osnovna i glavna razlika je u odgovornosti. D.o.o. odgovara sa svojom imovinom i ne imovinom direktora :) Sa svim "manjim" drustvima odgovaras i sa svojom licnom imovinom.
User avatar
dinoo1898
Posts: 382
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#62 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by dinoo1898 »

Pozdrav kolege,

Trenutno sam uposlen i pored toga imam registrovan obrt kao dopunsku djelatnost. Da li iko zna kakva je procedura ukoliko bih ja slucajno privremeno postao nezaposlen :)

Da li bih morao traziti od nadlezne opcine da privremeno umrtvim taj svoj obrt? Ili bih po automatizmu trebao da se prijavim na obrt kao redovnu djelatnost?

U bilo kojem slucaju sigurno nema komunikacije izmedju PU i Opcina, barem ne neke azurne, ne znam da li bi mogao kazneno odgovarati ako bih imao pauzu u radu od npr mjesec dana... Da li je iko imao slicna iskustva, pokusavao sam guglati ali bezuspjesno...
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#63 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by pinkman »

dinoo1898 wrote:Pozdrav kolege,

Trenutno sam uposlen i pored toga imam registrovan obrt kao dopunsku djelatnost. Da li iko zna kakva je procedura ukoliko bih ja slucajno privremeno postao nezaposlen :)

Da li bih morao traziti od nadlezne opcine da privremeno umrtvim taj svoj obrt? Ili bih po automatizmu trebao da se prijavim na obrt kao redovnu djelatnost?

U bilo kojem slucaju sigurno nema komunikacije izmedju PU i Opcina, barem ne neke azurne, ne znam da li bi mogao kazneno odgovarati ako bih imao pauzu u radu od npr mjesec dana... Da li je iko imao slicna iskustva, pokusavao sam guglati ali bezuspjesno...
Ne znam bas za konkretni slucaj, ali znam da se ne smijes prijaviti na evidenciju Zavoda za zaposljavanje jer potpisujes izjavu da nemas nikakvih prihoda, pa ces morati sam sebi uplacivati zdravstveno osiguranje. Jedino moze ako ugasis sve te djelatnosti.
User avatar
dinoo1898
Posts: 382
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#64 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by dinoo1898 »

pinkman wrote:
dinoo1898 wrote:Pozdrav kolege,

Trenutno sam uposlen i pored toga imam registrovan obrt kao dopunsku djelatnost. Da li iko zna kakva je procedura ukoliko bih ja slucajno privremeno postao nezaposlen :)

Da li bih morao traziti od nadlezne opcine da privremeno umrtvim taj svoj obrt? Ili bih po automatizmu trebao da se prijavim na obrt kao redovnu djelatnost?

U bilo kojem slucaju sigurno nema komunikacije izmedju PU i Opcina, barem ne neke azurne, ne znam da li bi mogao kazneno odgovarati ako bih imao pauzu u radu od npr mjesec dana... Da li je iko imao slicna iskustva, pokusavao sam guglati ali bezuspjesno...

Ne znam bas za konkretni slucaj, ali znam da se ne smijes prijaviti na evidenciju Zavoda za zaposljavanje jer potpisujes izjavu da nemas nikakvih prihoda, pa ces morati sam sebi uplacivati zdravstveno osiguranje. Jedino moze ako ugasis sve te djelatnosti.
Ipak cu morati u Opcinu izgleda... :) Ne planiram se prijavljivati na biro, vec cu vjerovatno imati pauzu od 10ak dana u radnom odnosu i prijavi izmedju dva posla, pa me zanima sta je sa obrtom, odnosno da li je neko imao slican slucaj ... ili jednostavno da idem starom taktikom i da se usutim :D
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#65 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by drndalo »

Ne vidim da bi par dana mogao ikako biti problem, posebno ako za to vrijeme ne koristis nikakva davanja za nezaposlene...
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#66 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by sedma_7 »

Htjela bih vlastit TR koju imam prenijeti na brata, tj. da on postane vlasnik.

Kako je to moguće, i da li je moguće?

Razlog tome je što sam dobila novi posao i ne bih se htjela više baviti time.
Post Reply