Konkretna razlika obrta i doo-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#26 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by sandra01 »

Tacno je sve ja sam bila u Lukavici da pitam i stvarno samo tri dana i 100 KM i to je to.
Covjek mi je mailom poslao i njihov sluzbeni list gdje mogu vidjeti sifre djelatnosti.
Moj je problem sto bih ja voljela da vodim firmu iz Federacije jer tu stanujem,radi se o pruzanju servisa firmama iz inostranstva tj. regiona nema veze sa domacim firmama.Treba da imam adresu u RS_u ali samo za otvaranje firme a covjek mi je rekao da mogu raditi iz Federacije.
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#27 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by _Reds_ »

sandra01 wrote:Tacno je sve ja sam bila u Lukavici da pitam i stvarno samo tri dana i 100 KM i to je to.
Covjek mi je mailom poslao i njihov sluzbeni list gdje mogu vidjeti sifre djelatnosti.
Moj je problem sto bih ja voljela da vodim firmu iz Federacije jer tu stanujem,radi se o pruzanju servisa firmama iz inostranstva tj. regiona nema veze sa domacim firmama.Treba da imam adresu u RS_u ali samo za otvaranje firme a covjek mi je rekao da mogu raditi iz Federacije.
A moras li imati prostorije u RS-u.
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#28 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by sandra01 »

_Reds_ wrote:
sandra01 wrote:Tacno je sve ja sam bila u Lukavici da pitam i stvarno samo tri dana i 100 KM i to je to.
Covjek mi je mailom poslao i njihov sluzbeni list gdje mogu vidjeti sifre djelatnosti.
Moj je problem sto bih ja voljela da vodim firmu iz Federacije jer tu stanujem,radi se o pruzanju servisa firmama iz inostranstva tj. regiona nema veze sa domacim firmama.Treba da imam adresu u RS_u ali samo za otvaranje firme a covjek mi je rekao da mogu raditi iz Federacije.
A moras li imati prostorije u RS-u.
Samo adresu meni za ovo sto ja radim za pocetak nece trebati prostor radicu od kuce.
User avatar
w0rld
Posts: 335
Joined: 01/06/2013 12:41

#29 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by w0rld »

A kakva je procedura trenutno u Federacji za d.o.o. ?
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#30 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by _Reds_ »

sandra01 wrote:
_Reds_ wrote:
sandra01 wrote:Tacno je sve ja sam bila u Lukavici da pitam i stvarno samo tri dana i 100 KM i to je to.
Covjek mi je mailom poslao i njihov sluzbeni list gdje mogu vidjeti sifre djelatnosti.
Moj je problem sto bih ja voljela da vodim firmu iz Federacije jer tu stanujem,radi se o pruzanju servisa firmama iz inostranstva tj. regiona nema veze sa domacim firmama.Treba da imam adresu u RS_u ali samo za otvaranje firme a covjek mi je rekao da mogu raditi iz Federacije.
A moras li imati prostorije u RS-u.
Samo adresu meni za ovo sto ja radim za pocetak nece trebati prostor radicu od kuce.
OK adresu, ali moram li ja na toj adresi imati neku kancelariju, neko skladište, sve ja to imam kući, ali to je FBiH. Ili mogu naći čovjeka u RS-u, i registrovati na njegovoj adresi ??
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#31 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by sandra01 »

A moras li imati prostorije u RS-u.[/quote]

Samo adresu meni za ovo sto ja radim za pocetak nece trebati prostor radicu od kuce.[/quote]

OK adresu, ali moram li ja na toj adresi imati neku kancelariju, neko skladište, sve ja to imam kući, ali to je FBiH. Ili mogu naći čovjeka u RS-u, i registrovati na njegovoj adresi ??[/quote]

Da mozes covjek mi je rekao da je to moguce ono nigdje nije u zakonu regulisano da ti registrujes firmu u RSu a radis u Federaciji to je i moj slucaj treba ti samo adresa tamo zbog otvaranja firme.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#32 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by Ricken »

Firma registrovana u FBiH, u RS-u može registrovati stalno mjesto poslovanja, odnosno dobiti samo porezni broj s ciljem izmirenja porezniih obaveza u tom entitetu, s obzirom da po Zkonu o porezu na dobit RS, dobit ostvarena poslovanjem u RS se i oporezuje u tom entitetu. Drugim riječima, ako kojim slučajem firma kontinuirano pruža usluge ili prodaje proizvode u RS-u treba dobiti id broj i platiti porez na dobit.

S druge strane FBiH je u svom zakonu halalila firmama iz RSa koje kontinuirano posluju u RS porez na dobit ostvarenu u FBiH.

Ovo je naravno samo za doo koliko znam. Neiksljučujem i da je za obrte, ali neznam.

Ovo što Sandra govori će biti vrlo komplikovano kod plaća i oporezivanja dohodka i plačanja doprinosa. Raditi iz FBiH, a registrovati se u RS, je uludo plaćanje doprinosa u RS koji ti neće biti priznati u FBiH. Znači zdravstvo i penzija, zdraooo.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#33 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by jahh »

Mozel se obrt prijavljivati na tender i raditi za firme?

Kolika je maksimalna godisnja dobit za obrt?

Koji su nedostatci obrta?

Hvala!
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#34 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by rekla-kazala »

jahh wrote:Mozel se obrt prijavljivati na tender i raditi za firme?

Kolika je maksimalna godisnja dobit za obrt?

Koji su nedostatci obrta?

Hvala!
Na tender se mogu prijaviti svi oni koji ispunjavaju uslove tendera.
Tako da d.o.o. nije garancija da ispunjavaš uslove tendera isto kao ni obrt.
Maksimalna dobit ne postoji niti postoji ograničenje po tom pitanju.
Bez obzira na oblik registracije sva društva i obrti ulaze u sistem PDV-a ukoliko godišnji promet prelazi 50.000 KM
Nedostaci obrta ?
Za razliku od d.o.o. koje je pravno lice i u kojem osnivač odgovara kapitalom firme kod obrta odgovaraš cjelokupnom svojom imovinom.
Ukoliko dođe do lošeg poslovanja i dugovanja, povjerioci će se namiriti od d.o.o. iz stečajne mase a od obrta iz imovine vlasnika obrta.
Po meni obrt je dobar zbog brze i jednostavne registracije kao i zatvaranjanja ali za niskorizično poslovanje sa manjim obimom poslovanja, uglavnom zanatske i uslužne djelatnosti.
Za ozbiljniju proizvodnju i trgovinu je neophodan d.o.o.
User avatar
milannin
Posts: 27
Joined: 16/02/2014 12:01

#35 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by milannin »

sandra01 wrote:A moras li imati prostorije u RS-u.
Samo adresu meni za ovo sto ja radim za pocetak nece trebati prostor radicu od kuce.[/quote]

OK adresu, ali moram li ja na toj adresi imati neku kancelariju, neko skladište, sve ja to imam kući, ali to je FBiH. Ili mogu naći čovjeka u RS-u, i registrovati na njegovoj adresi ??[/quote]

Da mozes covjek mi je rekao da je to moguce ono nigdje nije u zakonu regulisano da ti registrujes firmu u RSu a radis u Federaciji to je i moj slucaj treba ti samo adresa tamo zbog otvaranja firme.[/quote]

Ako ne grijesim ti zelis otvoriti d.o.o ? Adresa o kojoj pricas da je potrebna je bilo koja adresa ( npr neki stan ), ili adresa registrovanog poslovnog prostora ? Ovo pitam jer bih zelio otvoriti doo, bavio bih se online prodajom, pa ne bih da iznajmljujem pos. prostor, a neki knjigovodja s kojim sam razgovarao kaze moram da imam prostor koji bih prijavio kao sjediste firme...
User avatar
w0rld
Posts: 335
Joined: 01/06/2013 12:41

#36 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by w0rld »

Milannin,kako sam procitao ti planiras uvoziti robu tako da mislim da moras imati i skladiste prijavljeno za tu robu.
User avatar
milannin
Posts: 27
Joined: 16/02/2014 12:01

#37 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by milannin »

w0rld wrote:Milannin,kako sam procitao ti planiras uvoziti robu tako da mislim da moras imati i skladiste prijavljeno za tu robu.
Uff, znaci ako cu da imam doo i online prodavnicu trebam imati 2 poslovna pr. Jedan kao kancelariju, jedan kao skladiste.... Pa kako iko radi neki posao ovdje.... Je li moguce da niko ne pocinje bez bar 10 miliona km ?
User avatar
w0rld
Posts: 335
Joined: 01/06/2013 12:41

#38 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by w0rld »

Prema mojim informacijama koje sam dobio tako je prilikom uvoza. Opet postoji nekih nacina da preko neke firme koja je vec registrovana za uvoz odradis to ali svakako onda racunaj da ces platiti i njima tu uslugu zavisno od velicine narudzbe pa dodaj i taj trosak.
User avatar
milannin
Posts: 27
Joined: 16/02/2014 12:01

#39 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by milannin »

w0rld wrote:Prema mojim informacijama koje sam dobio tako je prilikom uvoza. Opet postoji nekih nacina da preko neke firme koja je vec registrovana za uvoz odradis to ali svakako onda racunaj da ces platiti i njima tu uslugu zavisno od velicine narudzbe pa dodaj i taj trosak.
Ma ne, ja hocu da uvozim, konstantno. Nije u pitanju jedna posiljka. Mozda nekoliko puta u godini po konteiner robe, naravno, ako bude islo. Samo se pitam zasto nepotrebni trosak za kancelariju, kada bih radio od kuce, online. Sto se magacina tice, trebace mi sigurno, pa bih ja ako vec moram imati neki poslovni prostor da registrujem firmu na adresu tog prostora koji bih koristio kao magacin.
XOX100
Posts: 335
Joined: 12/02/2014 19:18

#40 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by XOX100 »

I zasto bi prilikom registracije DOO uopste rekao da ces se baviti uvozom ??
Samo napisi da ces se baviti online veleprodajom.
Kao da birokrata moze da prokuzi sve detalje.
Poslije prilikom uvoza navedes neku adresu nekog speditera. I to je to.
Kakvo ba skladiste? Kakvi bakraci.
User avatar
milannin
Posts: 27
Joined: 16/02/2014 12:01

#41 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by milannin »

XOX100 wrote:I zasto bi prilikom registracije DOO uopste rekao da ces se baviti uvozom ??
Samo napisi da ces se baviti online veleprodajom.
Kao da birokrata moze da prokuzi sve detalje.
Poslije prilikom uvoza navedes neku adresu nekog speditera. I to je to.
Kakvo ba skladiste? Kakvi bakraci.
Moras biti registrovan kao uvoznik, inace nista od uvoza. Spediter je samo posrednik izmedju firme i carine...
XOX100
Posts: 335
Joined: 12/02/2014 19:18

#42 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by XOX100 »

Mozes ti uvesti stvari na svoje ime. Ne treba ti firma uopste.
Otvori bankovni konto na svoje ime, i reci kupcu da ti prebaci pare kad posaljes robu.
Ne registruj nista.
Kad biznis krene, onda razmisljaj o doo. Povezi se sa carinicima i spediterima. Sve ide lako i bez papira.
Nemoj da te birokrate obeshrabe.
User avatar
milannin
Posts: 27
Joined: 16/02/2014 12:01

#43 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by milannin »

XOX100 wrote:Mozes ti uvesti stvari na svoje ime. Ne treba ti firma uopste.
Otvori bankovni konto na svoje ime, i reci kupcu da ti prebaci pare kad posaljes robu.
Ne registruj nista.
Kad biznis krene, onda razmisljaj o doo. Povezi se sa carinicima i spediterima. Sve ide lako i bez papira.
Nemoj da te birokrate obeshrabe.
Hm, da ali je ogranicenje na iznos 3000 km za fizicko lice, a i roba koja se uvozi ocito komercijalnog tipa...
XOX100
Posts: 335
Joined: 12/02/2014 19:18

#44 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by XOX100 »

Hoces li ti da budes racunovodja ili vlasnik veleprodaje ?
Nikome jos robu nisu vratili koja je vrijedna preko 3000 maraka. Pa ne znam da li ce i tebi ?

Kao samozaposlenom, tebi ce osnovni problem biti naci kupce.
Koncetrisi se na to.
Da sam na tvom mjestu ne bih razmisljao o nikakavoj registraciji kompanije.
User avatar
milannin
Posts: 27
Joined: 16/02/2014 12:01

#45 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by milannin »

XOX100 wrote:Hoces li ti da budes racunovodja ili vlasnik veleprodaje ?
Nikome jos robu nisu vratili koja je vrijedna preko 3000 maraka. Pa ne znam da li ce i tebi ?

Kao samozaposlenom, tebi ce osnovni problem biti naci kupce.
Koncetrisi se na to.
Da sam na tvom mjestu ne bih razmisljao o nikakavoj registraciji kompanije.

Necu biti vlasnik veleprodaje, nego maloprodaje, ito preko interneta
User avatar
w0rld
Posts: 335
Joined: 01/06/2013 12:41

#46 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by w0rld »

XOX100 wrote:Hoces li ti da budes racunovodja ili vlasnik veleprodaje ?
Nikome jos robu nisu vratili koja je vrijedna preko 3000 maraka. Pa ne znam da li ce i tebi ?

Kao samozaposlenom, tebi ce osnovni problem biti naci kupce.
Koncetrisi se na to.
Da sam na tvom mjestu ne bih razmisljao o nikakavoj registraciji kompanije.
Vratili su i sa manjom vrijednoscu, odnosno trazili carinski broj od firme ukoliko sumnjaju da ce se koristiti u komercijalne svrhe...

Mozes naruciti neku stvarkao fizicko lice vrijednosti 5000KM i reci da je za sebe uzimas platis carinu i porez i to je to, ali ako narucis lupam 300 istih mobitela u u toj vrijednosti normalno da nece proc i nema sanse da kao fizicko lice uvezes.
XOX100
Posts: 335
Joined: 12/02/2014 19:18

#47 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by XOX100 »

300 mobitela po nekoj cijeni od 500 maraka = 150 000 maraka. :-)
Normalno da ce zaustaviti.
Naruci 6 pa vidi hoce li te bilo ko zaustaviti? Nemoj plasiti covjeka bez razloga.
User avatar
sale987
Posts: 57
Joined: 22/07/2008 14:55

#48 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by sale987 »

Pozdrav, ne želim otvarati novu temu, vec samo postaviti jedno pitanje, a neću odlutati od naslova.
Pošto već imam obrt - običnu trgovinu mješovite robe, ishrana, hemija, posuđe i sl. Pitanje, da li postoji mogućnost da to recimo proširim na još jednu ili dvije djelatnosti, npr, da dodam da mogu prodavat neki alat za automobile(pneumatski pištolji, itd), i još recimo osim toga dijelove za Karcher praonice(crijeva, pištolje itd), a bez otvaranja doo. Da li se može takvo nešto napraviti u opštini? Vjerujem da bi to bilo vrlo tijesno, ali bar da pokušam pitati ovdje da ne okolišam. Hvala

EDIT: Mislim je li moguće u isti poslovni objekat(trgovna na malo) ubaciti dopunsku djelatnost u istom prostoru da se prodaje ovo gore navedeno?
User avatar
w0rld
Posts: 335
Joined: 01/06/2013 12:41

#49 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by w0rld »

sale987 wrote:Pozdrav, ne želim otvarati novu temu, vec samo postaviti jedno pitanje, a neću odlutati od naslova.
Pošto već imam obrt - običnu trgovinu mješovite robe, ishrana, hemija, posuđe i sl. Pitanje, da li postoji mogućnost da to recimo proširim na još jednu ili dvije djelatnosti, npr, da dodam da mogu prodavat neki alat za automobile(pneumatski pištolji, itd), i još recimo osim toga dijelove za Karcher praonice(crijeva, pištolje itd), a bez otvaranja doo. Da li se može takvo nešto napraviti u opštini? Vjerujem da bi to bilo vrlo tijesno, ali bar da pokušam pitati ovdje da ne okolišam. Hvala

EDIT: Mislim je li moguće u isti poslovni objekat(trgovna na malo) ubaciti dopunsku djelatnost u istom prostoru da se prodaje ovo gore navedeno?
Znam da je se moglo do 2 djelatnosti koje su usko vezane za primarnu, ali nemoj me drzati za rijec, morat ces provjeriti u opstini.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2593
Joined: 16/05/2015 12:49

#50 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by SpecialOffer »

.
Last edited by SpecialOffer on 23/09/2016 11:11, edited 1 time in total.
Post Reply