Konkretna razlika obrta i doo-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#1 Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by jahh »

Planiram u skorije vrijeme pokretati neku manju firmu koja bi se bavila razvijanjem mobilnih aplikacija za domace i strane firme, pa me konkretno interesuje koji "tip" firme otvoriti.

Kad je bolji obrt (ako je uopste bolji) kad doo? Trebal neki kapital za obrt? Koje su mane obrta i slicno?

Hvala :)
Last edited by jahh on 17/10/2013 11:39, edited 1 time in total.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#2 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by Baby Jane »

Pa, koliko ja znam, obrt ti je vise kao drustvo jednog lica i ima neogranicenu odgovornost. Nisam pravnik, ali to je neko moje shvatanje. Mozes pogledati zakon o privrednim drustvima, ili mozda u Reviconu pronaci neki clanak. Znam da postoji razlika iz poreznog smisla, ali iz pravnog...
nonekonomist
Posts: 48
Joined: 07/09/2012 11:52

#3 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by nonekonomist »

jahh wrote:Planiram u skorije vrijeme pokretati neku manju firmu koja bi se bavila razvijanjem mobilnih aplikacija za domace i strane firme, pa me konkretno interesuje koji "tip" firme otvoriti.

Kad je bolji obrt (ako je uopste bolji) kad doo? Trebal neki kapital za obrt? Koje su mane obrta i slicno?

Hvala :)
Teško je iz rukava odgovoriti na to pitanje ali ovaj blog i odgovarajuća rasprava mogli bi ti koristiti:
http://www.seo.ba/blog/biznis/otvorite- ... -sa-179km/
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#4 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by mali_balon »

Ma najbitinija je ona razlika koliko placas drzavi, DOO placa vise od obrtnika. a i tu zavisi koji je obrt. U tvom slucaju najbolje je otvoriti DOO i to onu sa svim uslugama, jer nikad ne zna s sta ti moze zatrebati, a mozda ces imati i uvoz i izvoz tako da .... odi kod notara i sjedi i porazgovaraj.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#5 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by jahh »

Posto je razgovor sa notarom? :D
nonekonomist
Posts: 48
Joined: 07/09/2012 11:52

#6 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by nonekonomist »

mali_balon wrote:Ma najbitinija je ona razlika koliko placas drzavi, DOO placa vise od obrtnika. a i tu zavisi koji je obrt. U tvom slucaju najbolje je otvoriti DOO i to onu sa svim uslugama, jer nikad ne zna s sta ti moze zatrebati, a mozda ces imati i uvoz i izvoz tako da .... odi kod notara i sjedi i porazgovaraj.
Notari su pravnici i nemaju pojma o ovom što jahh pita. Moraš kod notara doći s preciznim informacijama što želiš i oni to samo stave na papir i masno naplate. (Moje iskustvo s notarima možda i nije tako svugdje)
Znači prvo se moraš posavjetovati s nekim iskusnim računovođom. Ali i tu moraš biti oprezan. Ako shvati da nemaš pojma o ovoj materiji bit ćeš im rob.
Znači, prvo ipak prouči onaj blog ;-)
nonekonomist
Posts: 48
Joined: 07/09/2012 11:52

#7 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by nonekonomist »

jahh wrote:Posto je razgovor sa notarom? :D
Mene je zadnji put promjena direktora koštala oko 350 KM. Očekuj za registraciju firme/obrta više.
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#8 Re: AW: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by newlevel »

Jako poucan gore navedeni blog.
Sent from my Sony Xperia
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#9 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by Baby Jane »

Najjeftinija varijanta jeste REVICON/FEB. Ubij me ako znam u kojem, ali se sjecam da je Revicon u jednom broju upravo imao detaljno razradjenu razliku izmedju obrta i d.o.o.-a
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#10 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by Ricken »

jahh wrote:Planiram u skorije vrijeme pokretati neku manju firmu koja bi se bavila razvijanjem mobilnih aplikacija za domace i strane firme, pa me konkretno interesuje koji "tip" firme otvoriti.

Kad je bolji obrt (ako je uopste bolji) kad doo? Trebal neki kapital za obrt? Koje su mane obrta i slicno?

Hvala :)
D.o.o. ima svojstvo pravnog lica, obrt fizičkog. Tako je koncipirano i oporezivanje. Obrt može biti i jeftiniji i skuplji u zavisnosti od porezne optimizacije. Obrtnik plaća doprinose na prosječnu plaću dok zaposlenik u d.o.o. može i na minimalac. Poslovni prostor uglavnom treba i obrtniku i d.o.o. poduzeću. D.o.o. ima više parafiskalnih nameta, turističke, šume ..... Lijepa stvar kod obrta je što se kešom slobodno raspolaže, odnosno obrtnik raspolaže sa gotovinom kao sa ličnom imovinom, dok kod d.o.o. je novac vlasništvo društva i postoje dosta konzervativni načini za raspolaganje u skladu sa zakonima, ugalvno zakonom o porezu na dohodak i porezu na dobit.

Razlike su i kod registracije, d.o.o. je rigidniji, zahtjeva više gotovine za registraciju.

To je onako okvirno, šturo nek se nađe.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#11 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by PRO165 »

OBRT:
- Forma registracije fizičkog lica da obavlja poslove. Za sve odgovara lično i svom svojom imovinom.
- Registracija se završava pri opštini, ali ostali papiri na istim mjestima kao i doo(porezi...)
- Obrt može obavljati samo jednu djelatnost (ili do 3 vrlo srodne). U biti ako radite usluge ne možete raditi trgovinu,
- Možete biti registrovani samo na jednoj lokaciji, dakle nemate pravo na poslovne jednice
- Vođenje knjigovodstva je dosta različito (princip blagajne)


DOO:

- Doo je zasebno lice. Počinje živjeti sudskom registracijom. Odgovara do visine ulagačkog kapitala. Može imati više vlasnika
- Registracija se obavlja na sudu ali počinje notarskom obradom. Troškovi otvaranja su veći.
- Možete imati više djelatnosti tj poslovnih jednica. Možete raditi praktično sve: uvoz, izvoz, trgovinu, proizvodnju, usluge, servis
- Vaše poslovne jednice mogu biti na različitim lokacijma, dakle možete imati više prodavnica ili servisnih centara ili kancelarija
- Knjigovodsvo je kompleksnije


Neke činjenice


Za registraciju doo osim troškova registracije koja ako sami obavite određene stvari bez pomoći advokata košta cca 800 KM potreban je ulagački kapital od minimum 2000,00 KM u novcu. Nasuprot tome registracija obrta košta cca 300,00 KM.
U prvi mah izgleda razlika od 2500,00 KM a u stvari ovih 2000,00 KM ćete sigurno iskorstiti za sljedeće stvari: kirija za prostor, računar / printer, fisklani printer, softver - neki sistem za izdavanje faktura, ostali inventar, reklamu...
To znači da će vam i za obrt kao i za doo trebati u startu sigurno više od 2000,00 KM.

U praksi uvoz i izvoz za obrt nije moguć osim izvoza usluga ali i tada ste u nekoj sivoj zoni, možete primiti novac ali ne možete se registrovati za obavljanje vanjskotrgovinske djelatnosti. Ljudi rade ovako. Neki imaju problema sa inspekcijama neki ne. Kad kažem imaju problema ne znam koja je strana u pravu ali sigurno znam da se sa "rogatim ne isplati bosti".


Gore spomenuti blog je pun poluistina i krivih navoda. Molim uzmite sljedeće u obzir:
- Obrt se registruje na nivou opštine a pravila nisu harmonizirana za sve opštine. Što važi za njegovu ne mora da znaći da važi za vašu.
- U pogledu troškova obrt nema pravo na dosta vrsta troškova ali zato sve što gazda podigne oporezovano je sa 10% (minus lični odbitak)
- Kad dođemo do kompleksnog posla razlike u cijeni knjigovodstva više i nisu tako velike: ako vaš obrt raspolaže sa mašinama (opremom) - radi amortizaciju , daje i uzima robu na odgodu, ima više zaposlenih radnika i predaje PDV prijavu, onda je to skoro isto kao i doo. Čak i više pisanja.
- Porezi su isti i za doo i za obrt. Obračun plate za vlasnika obrta je veći tako da u startu obrt plaća više doprinosa. Razlika je kako i kada dižete novac (malo je kompleksnija priča)
- Paušalni porez je rijetka forma i on je vezan za specijalne djelatnosti (stare zanate i sl).
- Ono što je vjerovatno bloger mislio je akontacija poreza na dobit ali plaćaju je i doo i obrt.

Nemojte padati na tuđe doživljaje: dobr i moderan knjigovođa za 70-120KM ne postoji. Bliže bi bilo reći postoji ali po radnom satu!
Dobra fiskalna kasa (ako radite trgovinu široke potrošnje): 1200-1800 KM , cca 700KM su ulazni modeli.

Kao obrt ne možete izbjeći kiriju. Možete ako imate vlastiti prostor u drugim situacijama je plaćate!

Ako imate vlastiti prostor onda ne želite izbjeći kiriju nego prikazati što veće troškove ali ovo već ulazi u domen poreznog savjetovanja.

Svi drugi troškovi su identični i za obrt i za doo: plaćanje internetom kao primjer.


Jedina stvarna prednost obrta je mnogo jednostavnije zatvaranje.


U glavnom da skratim moje lično mišljenje je sljedeće:

Obrt bez ulaska u PDV otvoriti ako obavljate neku uslugu koja ne uključuje nikakave rezervne dijelove, radite za već svoje poznate klijente na lokalnom tržištu i posao ćete obavljati isljučivo sami ili sa jednim pomoćnim (u princupu potplaćenim) radnikom.

Eventualno ako radite malo više usluge onda idite u PDV.

Ako znate da ćete preći PDV prag idite odmah posije ćete se sigurno napatiti (samo fisklana traži cca 300KM plus vrijeme za defiskalzaciju i fiskalizaciju)


Ako muljate onda vam je obrt bolji jer su manje kazne.

Obrt je ok i za nekoga ko otvori trgovnisku radnju mješovite robe, tu u većini slučajeva morate muljati ako mislite opstati jer inače niste konkurentni.


U svim drugim situacijama doo....
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#12 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by Ricken »

PRO165 wrote:OBRT:
- Obrt može obavljati samo jednu djelatnost (ili do 3 vrlo srodne). U biti ako radite usluge ne možete raditi trgovinu,
- Možete biti registrovani samo na jednoj lokaciji, dakle nemate pravo na poslovne jednice

Neke činjenice
U praksi uvoz i izvoz za obrt nije moguć osim izvoza usluga ali i tada ste u nekoj sivoj zoni, možete primiti novac ali ne možete se registrovati za obavljanje vanjskotrgovinske djelatnosti. Ljudi rade ovako. Neki imaju problema sa inspekcijama neki ne. Kad kažem imaju problema ne znam koja je strana u pravu ali sigurno znam da se sa "rogatim ne isplati bosti".

- U pogledu troškova obrt nema pravo na dosta vrsta troškova ali zato sve što gazda podigne oporezovano je sa 10% (minus lični odbitak)

- Porezi su isti i za doo i za obrt.
Jedina stvarna prednost obrta je mnogo jednostavnije zatvaranje.
Ako muljate onda vam je obrt bolji jer su manje kazne.
Nije baš da se bavim obrtima, ali ću se malo osvrnuti na neke stvari koje si iznio, a koje se često daju pročitati u nekim stručnim tekstovima, koji mi nekad zaparaju oči, jer ispada da su zakoni pisani da bi se nekome nešto otežavalo, a ne da bi se kontroliralo poslovanje na jednostavniji način.

Koliko se sjećam u skladu sa Zakonom o obrtu kod obavljanja djelatnosti bitna je stručna sprema koja se zahtjeva za neki obrt. Nema prepreke da jedno lice ima više djelatnosti, samo mora registrovati dopusnku djelatnost i uposliti radnika na svakoj lokaciji, pri čemu za svaku djelatnost mora ispunjavati propisane uvjete. To nemora uopće biti nepovoljnije u odnosu na d.o.o. ako se uzme u obzir postojanje uredbe o minimalnom broju zaposlenika. Znači zavisi od same prirode djelatnosti, planiranja i optimiziacije.

Također, obrtnik se može baviti uvozom i izvozom, ali mora obezbjediti carinski broj pri UIO, u skladu sa članom 12 pravilnika o registraciji u sistem ip

Članak 12.
(Dokumentacija koja se podnosi za registraciju za obavljanje vanjskotrgovinskog poslovanja)

Registrirana osoba u BiH koja obavlja vanjskotrgovinsko poslovanje, uz zahtjev podnosi u
izvorniku ili ovjerenom prijepisu, sljedeću dokumentaciju:
a) za pravne osobe - rješenje nadležnog suda, a ostale osobe od drugog nadležnog tijela za
obavljanje poslovne djelatnosti;

b) uvjerenje/potvrda o registraciji od nadležne porezne uprave entiteta ili Brčko Distrikta BiH;
c) karton deponiranih potpisa ovjeren od poslovne banke kod koje je transakcijski račun
otvoren (za sve otvorene transakcijske račune).

A ima nešto što se zove i carisnki posrednici.

Porezno priznati rashodi kod obrtnika su manje više slični kao i porezno priznati rashodi u skladu sa zakonom o porezu na dobit. Porezi baš i nisu isti, jer d.o.o. ima nešto više parafiskalnih nameta.

Zatvaranje obrta i d.o.o. može biti jednako komplikovano ili jednostavno. Uglavnom najveća prepreka za obje forme je obezbjediti potvrdu da su sve porezne obaveze izmirene. Tačno je da stečaj još uvijek kod nas nije poznat za druge oblike sem onih propisanih Zakonom o preduzećima, ali je već dugo u pripremi Zakon o stečaju fizičkih lica. No ni svaki d.o.o. nemora proći strečaj kod prestanka, sam postupak likvidacije nije bitno različit.

U skladu sa Zakonom o poreznoj upravi, i u skladu sa Zakonom o postupku indirektnog oporezivanja, kazne nemaju veze sa oblikom registracije, nego isključivo sa vrstom prekršaja.
papedzaja
Posts: 272
Joined: 16/04/2012 21:56

#13 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by papedzaja »

Zna li neko je li može Udruženje otvarati neki obrt ili mora raditi posebnu registraciju za to ? mislim da li može kroz već registrovano udruženje da se pokrene biznis ili ako želiš pokretanje biznisa to moraš raditi sve ispočetka ?
cabej
Posts: 162
Joined: 05/07/2011 19:57

#14 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by cabej »

trenutno sam u razmatranju da otvorim obrt koji bi online prodavao odredjene proizvode, u inostranstvo.
dobro bi mi dosao savjet forumasa oko stvari na kojima sam trenutno zapeo:
obrt, izvoz proizvoda. (da li neko ima iskustva sa tim, ili mora biti doo)
carinski pregled pri izvozu (ova stavka mi najteze pada jer de facto me onemogućava da nešto izvezem po prihvatljivoj cijeni).
payment gateway servisi- kako prevesti ovaj promet novca kroz papire u BIH firmi
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#15 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by korisnik101 »

.
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#16 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by _Reds_ »

Moze li mala pomoc, ili pak malo veća.

Htio bi uvesti neke stvarice i to više komada, ali kao fizički lice naravno da ne mogu.

Imam prijetelja koji imao d.o.o., ali mu osnova djelatnost nije trgovina, mada u ono papiru gdje su opisane djlatnosti kojima se moze baviti dodatno ima i to.

Eh sada koja je procedura da to on uveze.

Uglavnom to bi došlo poštom, znači ne treba mi špediter i te stvari.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#17 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by rekla-kazala »

_Reds_ wrote:Moze li mala pomoc, ili pak malo veća.

Htio bi uvesti neke stvarice i to više komada, ali kao fizički lice naravno da ne mogu.

Imam prijetelja koji imao d.o.o., ali mu osnova djelatnost nije trgovina, mada u ono papiru gdje su opisane djlatnosti kojima se moze baviti dodatno ima i to.

Eh sada koja je procedura da to on uveze.

Uglavnom to bi došlo poštom, znači ne treba mi špediter i te stvari.
Jesi li siguran da "te stvarčice" ne možeš uvesti kao fizičko lice ?
Ako se radi o stvarima za krajnju potrošnju a ne za dalju prodaju nema tu prepreke da uvezeš. Naravno bit će ti obračunati carina i PDV. Porazgovaraj sa bilo kojim špediterom, oni će ti reći kako ti je najpovoljnije odraiti taj uvoz.
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#18 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by _Reds_ »

rekla-kazala wrote:
_Reds_ wrote:Moze li mala pomoc, ili pak malo veća.

Htio bi uvesti neke stvarice i to više komada, ali kao fizički lice naravno da ne mogu.

Imam prijetelja koji imao d.o.o., ali mu osnova djelatnost nije trgovina, mada u ono papiru gdje su opisane djlatnosti kojima se moze baviti dodatno ima i to.

Eh sada koja je procedura da to on uveze.

Uglavnom to bi došlo poštom, znači ne treba mi špediter i te stvari.
Jesi li siguran da "te stvarčice" ne možeš uvesti kao fizičko lice ?
Ako se radi o stvarima za krajnju potrošnju a ne za dalju prodaju nema tu prepreke da uvezeš. Naravno bit će ti obračunati carina i PDV. Porazgovaraj sa bilo kojim špediterom, oni će ti reći kako ti je najpovoljnije odraiti taj uvoz.
Ma nema sanse druze, treba mi jedno 100tinjak komada, ali je to malo, stane sve u jedno vece pismo, ili paketic. Tako da bi to doslo postom ili fedex-om. Obi ti to samo ocarilinili vjerovatno, ali posto ima toliko komada, ne mogu na svoje ime nikako, a skupo mi ovdje kupovati, kad mogu naci vani tri puta jeftinije, pa i kad se ocarini, opad je vise od duplo jeftinije.

Jel firma koja je d.o.o moze regulrano da ovo naruči, i da onda meni to proda kao fizičkom licu, naravno sve uredno kroz fiskalni račun, ali po cijeni kojoj je i uvezao, ili malo vecoj, i sta bi trebala ta firma da pošalje prodavcu, koje podatke ??
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#19 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by rekla-kazala »

D.O.O. ima osnovnu djelatnost ali se može baviti i drugim djelatnostima u manjem obimu.
Zbog toga u registraciji firme ( upisu u sudski registar ) svi navode stotinjak pa i više različitih djelatnosti.
Nije nikakav problem da xy fima d.o.o. traži predračun od neke firme negdje u svijetu, plati i uveze, robu.
Naravno i ta firma koja prodaje treba da ima oblik pravnog subjekta i da ima pravo izvoza.
Kao što ti rekoh, obrati se špediteru jer oni znaju najjednostavniji način.
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#20 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by _Reds_ »

rekla-kazala wrote:D.O.O. ima osnovnu djelatnost ali se može baviti i drugim djelatnostima u manjem obimu.
Zbog toga u registraciji firme ( upisu u sudski registar ) svi navode stotinjak pa i više različitih djelatnosti.
Nije nikakav problem da xy fima d.o.o. traži predračun od neke firme negdje u svijetu, plati i uveze, robu.
Naravno i ta firma koja prodaje treba da ima oblik pravnog subjekta i da ima pravo izvoza.
Kao što ti rekoh, obrati se špediteru jer oni znaju najjednostavniji način.
Ma ne treba mi špediter, za nešto što će doći poštom. Ne dolazi kamionom ili brodom.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#21 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by rekla-kazala »

_Reds_ wrote:
rekla-kazala wrote:D.O.O. ima osnovnu djelatnost ali se može baviti i drugim djelatnostima u manjem obimu.
Zbog toga u registraciji firme ( upisu u sudski registar ) svi navode stotinjak pa i više različitih djelatnosti.
Nije nikakav problem da xy fima d.o.o. traži predračun od neke firme negdje u svijetu, plati i uveze, robu.
Naravno i ta firma koja prodaje treba da ima oblik pravnog subjekta i da ima pravo izvoza.
Kao što ti rekoh, obrati se špediteru jer oni znaju najjednostavniji način.
Ma ne treba mi špediter, za nešto što će doći poštom. Ne dolazi kamionom ili brodom.
Mislim da nije bitan način prevoza.
Pošiljka podliježe carinskom pregledu i mora se napraviti uvozna dokumentacija kao što se radi i izvozna dokumentacija.
Doduše ima neki iznos za koji nije potrebna uvozna dokumentacija, za izvoz je to bilo 1000 KM za uvoz ne znam o kojem se iznosu radi.
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#22 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by _Reds_ »

rekla-kazala wrote:
_Reds_ wrote:
rekla-kazala wrote:D.O.O. ima osnovnu djelatnost ali se može baviti i drugim djelatnostima u manjem obimu.
Zbog toga u registraciji firme ( upisu u sudski registar ) svi navode stotinjak pa i više različitih djelatnosti.
Nije nikakav problem da xy fima d.o.o. traži predračun od neke firme negdje u svijetu, plati i uveze, robu.
Naravno i ta firma koja prodaje treba da ima oblik pravnog subjekta i da ima pravo izvoza.
Kao što ti rekoh, obrati se špediteru jer oni znaju najjednostavniji način.
Ma ne treba mi špediter, za nešto što će doći poštom. Ne dolazi kamionom ili brodom.
Mislim da nije bitan način prevoza.
Pošiljka podliježe carinskom pregledu i mora se napraviti uvozna dokumentacija kao što se radi i izvozna dokumentacija.
Doduše ima neki iznos za koji nije potrebna uvozna dokumentacija, za izvoz je to bilo 1000 KM za uvoz ne znam o kojem se iznosu radi.
Ovdje se radi o robi cija je vrijednost manja od 1000 KM, a drugo ako bi došlo poštom, onda bi to pošta sama završila, a isto ako bi došlo FEDexom ili DHL-om, jer oni su ujedno i špediteri.
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#23 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by sandra01 »

Evo samo da se upisem na temu posto imam slican problem otvoriti obrt ili doo.
Ja sam isto razmisljala da otvorim to nesto u RS_u po ovim novim zakonima 3 dana a kosta 100 KM.
Ima li iko iskustva sa otvaranjem obrta ili doo. u RS_u ?
User avatar
w0rld
Posts: 335
Joined: 01/06/2013 12:41

#24 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by w0rld »

sandra01 wrote:Evo samo da se upisem na temu posto imam slican problem otvoriti obrt ili doo.
Ja sam isto razmisljala da otvorim to nesto u RS_u po ovim novim zakonima 3 dana a kosta 100 KM.
Ima li iko iskustva sa otvaranjem obrta ili doo. u RS_u ?
Procitao sam i ja na jednom linku vezano za to u RS, neznam koliko je tacno ali djeluje odlicno.

http://www.nezavisne.com/posao/privreda ... 20468.html
mariovid
Posts: 53
Joined: 20/05/2013 19:30

#25 Re: Konkretna razlika obrta i doo-a

Post by mariovid »

sandra01 wrote:Evo samo da se upisem na temu posto imam slican problem otvoriti obrt ili doo.
Ja sam isto razmisljala da otvorim to nesto u RS_u po ovim novim zakonima 3 dana a kosta 100 KM.
Ima li iko iskustva sa otvaranjem obrta ili doo. u RS_u ?
Otvoriti nešto samo da se ima " firma " ili sa planom rada i opstanka te otvorene firme ?
Samo imati na umu da sve obveze teku od datuma sudskog rješenja ili datuma odobrenja za rad ( kod obrta ), e u ovome dijelu nastanu problemi, a rjeđe u početnom kapitalu ( jer ti ove 2000 KM temeljnog kapitala po završetku registracije firme svakako odmah dobiješ na račun i možeš trošiti ).

Mada, ovdje u tekstu se spominje samo ubrzano otvaranje i pokretanje svega a nigdje se ne spominje zatvaranje firme ili obrta. Mišljenja sam da će se sve to što kod otvaranja dobiješ jeftinije morati platiti pri zatvaranju. Neće se država odreći prihoda, čisto sumnjam. Ali eto živi bili pa vidjeli !!!
Post Reply