Konjic/VI Korpus ARBiH

Post Reply
Aga-MO
Posts: 14
Joined: 09/09/2005 12:19

#1 Uzdol 14.IX.1993 - 14.IX.2005

Post by Aga-MO »

U zoru 14. rujna 1993. godine u Uzdol su upale postrojbe ABiH ubivši 41 stanovnika hrv. nacionalnosti, što se smatra jednim od najtežih bošnjačkih zločina nad Hrvatima BiH, ali za koji još uvijek nitko nije odgovarao.

Uzdol i samo pet dana ranije Grabovica 9. rujna 1993. bili su mjesto jednih od najtežih zločina u prošlome ratu u BiH. U dolini Neretve samo u pet dana bošnjačka Armija BiH ubila je 74 Hrvata u jeku kampanje etničkog čišćenja Hercegovine u sklopu akcije Neretva 93.

Tijekom napada ubijeno je 29 civila i 12 pripadnika HVO-a.

Sutradan u Uzdol su ušle postrojbe HVO-a i ugledale su stravičnu sliku zločina.

Tijela ubijenih pronalažena su u spaljenim kućama ili ispred njih, te na putu kad su pokušavali pobjeći. Ljudi su ubijani puškama, pištoljima, mnogi su dobili metak u zatiljak, neki su izbodeni noževima, kuće su spaljene, crkva i županijski ured su teško stradali. Mrtva tjelesa djece i staraca su masakrirana.

U krevetu je ubijena Ruža Zelenika sa svojom unukom Jadrankom, obje prostrijeljene metkom, potom isječene noževima. Dječak Stjepan Zelić, koji je ubijen iz pištolja u glavu, bio je samo u donjem rublju, što znači da je počeo bježati skočivši iz kreveta, nešto dalje od njegova mrtvog tijela ležala je mrtva mu sestra Marija. Mijo Raič je zatečen na prvoj stubi svoje kuće i tu je ubijen. Supruga mu Ivka je u kući izmasakrirana, a posljednjih devet godina bila je nepokretna. Najmlađa među ubijenima bila je četverogodišnja djevojčica.

Tko su žrtve? Jela Džalto rođ. 1950. god., Zorka Glibo rođ. 1938., Mara Grubeša rođ. 1943., Mato Ljubić rođ. 1923., Kata Ljubić rođ. 1948., Kata Perković rođ. 1922., Stanko Rajić rođ. 1927., Lucija Rajić rođ. 1933., Šima Rajić rođ. 1914., Mara Rajić rođ. 1938., Mijo Rajić rođ. 1924., Ivka Rajić rođ. 1921., Domin Rajić rođ. 1936., Ivka Rajić rođ. 1924., Martin Ratkić rođ. 1925., Kata Ratkić rođ. 1928., Luca Zelenika rođ. 1906., Janja Zelenika rođ. 1931., Dragica Zelenika rođ. 1934., Ivan Zelenika rođ. 1930., Ruža Zelenika rođ. 1931., Jadranka Zelenika rođ. 1981., Ruža Zelić rođ. 1944., Marija Zelić rođ. 1980., Stjepan Zelić rođ. 1983., Ante Stojanović rođ. 1920., Anica Stojanović rođ. 1949., Franjo Stojanović rođ. 1916. i Serafina Stojanović, rođ. 1922.

U Uzdolu je počinjen težak i masovan zločin nad Hrvatima, ubijeni su nevini civili, žene, starci i djeca. Zločin se nije dogodio slučajno, već je brižno planiran, jer je odabran dan katoličkog blagdana kada u selu nije bilo muškaraca da brane svoje domove i obitelji. Hrvatski domovi su opljačkani i potom spaljeni. Od zarobljenih osoba otimane su dragocjenosti i novac.

Pripremu za napad vodio je general Sefer Halilović, a neposredno na čelu akcije bio je Enver Buza, komandant Prozorskog bataljuna Armije BiH.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#2

Post by manijak1 »

Tijekom napada ubijeno je 29 civila i
12 pripadnika HVO-a.
:oops: :oops: :? :?
Zločin se nije dogodio slučajno, već je brižno planiran, jer je odabran dan katoličkog blagdana kada u selu nije bilo muškaraca da brane svoje domove i obitelji.
:? :? :shock: :shock:
Beže :D kad nešto radiš onda uradi kako Bog zapovijeda.
A ne sumanuto copy/paste pa udri .........preko kostiju do neke tebi znane poente .
Aga-MO
Posts: 14
Joined: 09/09/2005 12:19

#3

Post by Aga-MO »

Baš velika sila muškaraca, 12 pripadnika HVO (bolje reć ostarjelih domobrana sa dvocijevkama) protiv Prozorskog bataljuna ABiH i specijalnih snaga Zukića & Co.

Sposobno muško stanovništo iz tog sela je bilo po linijama. Oni su ti koji su dan kasnije usli u Uzdol i zatekli svoje najblize masakrirane.

Hajde nadji jos koju "nelogicnost". Mozda najmladja zrtva nije imala 4 godine, vec 5 za koji dan. Mozda nisu ubijeni metkom u potiljak, vec rafalom iz kalasnjikova. Sta ti jos nije logicno?

Manijak1, sramota si za svoj narod. Ti i takvi trazite suosjecanje za Srebrenicu, a istodobno ismijavate i umanjujete stradanja druga dva naroda.

Nisi nit prijezira vrijedan.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#4

Post by manijak1 »

Manijak1, sramota si za svoj narod. Ti i takvi trazite suosjecanje za Srebrenicu, a istodobno ismijavate i umanjujete stradanja druga dva naroda.
ne ismijavam zločine već viđenje zločina .........a ti već ako si dika i ponos svoga naroda ........de malo sistematski o Dreteljima Heliodromima Počitelju Ahmićima Busovači Kiseljaku Kreševu......ja ne tražim ništa što ne mogu uzeti :oops:
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#5

Post by manijak1 »

Nisi nit prijezira vrijedan.
Kad bolje razmislim :D i ne treba mi od tebe :D
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#6

Post by PR80. »

Kako je poginulo nekoliko vojnika iz Armije BiH kad kazes da su tu samo bili civili? :shock: Ko se s` kim ganjao po osnovnoj skoli (nisu se sigurno ganjali vojnici sa djecom od 5 godina).
To su price za malu djecu... Gdje u toku rata su ostali samo civili na prvoj liniji? :shock: :shock:
Settler
Posts: 873
Joined: 31/07/2005 17:07

#7

Post by Settler »

Dotuče ga argumentima. :D
Ne možeš spominjat civile i u po frke se pojave vojnici. 12 ubijenih, pobjeglih XX ... :?
Nisi ti ovdje došao da oplakuješ bilo koga, ti to i ne možeš.
Aga-MO
Posts: 14
Joined: 09/09/2005 12:19

#8

Post by Aga-MO »

Zalosno, posredno opravdavate, izmedju ostalih, mucka ubojstva cetverogodisnje djevojcice te nepokretne zene cinjenicom da je od 41 pobijena stanovnika Uzdola bilo i 12 domobrana HVO-a koji su branili svoje selo. Ako su postrojbe vec bile zauzele selo, zasto su nastavili s ubijanjem, bolje reći pogubljenjima civila?

U Ahmicima je isto tako bilo pripadnika ABiH koji su branili svoje selo, pa se opet ono sto se tamo dogodilo OPRAVDANO smatra zlocinom. I tu otvoreno priznajem da je ucinjen zlocin od strane postrojba HVOa.

Ali vi jadnici, dao Bog pa dozivjeli ono sto su osjecali oni koji su dan poslije usli u Uzdol i vidjeli svoje najblize pobijene.

:x
Last edited by Aga-MO on 13/09/2005 13:58, edited 1 time in total.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#9

Post by manijak1 »

Ali vi jadnici, dao Bog pa dozivjeli ono sto su osjecali oni koji su dan poslije usli u Uzdol i vidjeli svoje najblize pobijene.
Ko da gledam ti bio na liniji .
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#10

Post by manijak1 »

Zalosno, posredno opravdavate, izmedju ostalih, mucka ubojstva cetverogodisnje djevojcice te nepokretne zene cinjenicom da je od 41 pobijena stanovnika Uzdola bilo i 12 domobrana HVO-a koji su branili svoje selo.
Pročitaj pa tek onda nešto kaži ........tupane.
Aga-MO
Posts: 14
Joined: 09/09/2005 12:19

#11

Post by Aga-MO »

manijak1 wrote:
Ali vi jadnici, dao Bog pa dozivjeli ono sto su osjecali oni koji su dan poslije usli u Uzdol i vidjeli svoje najblize pobijene.
Ko da gledam ti bio na liniji .
Nisam bio, ali tijelo rodjaka koji je ubijen gore oko Prozora je 7 mjeseci bilo na nicijoj zemlji. Slavna vojska ABiH nije dozvoljavala da se pokupe tijela poginulih i na taj nacin obdukcijom pokaze kako je pogubljen.
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#12

Post by PR80. »

Aga-MO wrote:
manijak1 wrote:
Ali vi jadnici, dao Bog pa dozivjeli ono sto su osjecali oni koji su dan poslije usli u Uzdol i vidjeli svoje najblize pobijene.
Ko da gledam ti bio na liniji .
Nisam bio, ali tijelo rodjaka koji je ubijen gore oko Prozora je 7 mjeseci bilo na nicijoj zemlji. Slavna vojska ABiH nije dozvoljavala da se pokupe tijela poginulih i na taj nacin obdukcijom pokaze kako je pogubljen.
Ne kontam kad pises "gore oko Prozora". Ja koliko znam HVO je kontrolisao taj grad od 1. dana i tu su se samo mogli naci lesevi bosnjackog naroda.
HVO je kontrolisao tako reci 95 % teritorije, tako da mi i to zvuci sumnjivo... prvo komentarisi ako si 100 % siguran molim te, inace je ovo suplja prica svega... Lesevi ubijenih hrvatskih civila su ukopani par dana poslije.
Aga-MO
Posts: 14
Joined: 09/09/2005 12:19

#13

Post by Aga-MO »

PR80. wrote:
Ne kontam kad pises "gore oko Prozora".
Nisam iz tog podrucja da bih bolje znao odrediti lokaciju pogibije. Dobro znam da je grad Prozor kao i veci dio opcine bio pod kontrolom HVOa cijelo vrijeme, stoga sam i rekao "gore oko Prozora", tocnije gdje su bile linije razdvajanja HVO-a i ABiH. Pretpostavljam da si ti iz Prozora, pa ako znas gdje su bile linije?

Inace, taj slucaj nema nikakve veze s slucajem Uzdola, vec je samo odgovor na provokacije manijaka1.
sirah
Posts: 136
Joined: 08/11/2004 00:06

#14

Post by sirah »

može li ovako

kao prvo

molim za oprost od zvonke i njegove porodice zbog spominjanja tragedije kao podkusurivanje.....

bila jednom jedna čaršija, iz nje pobjegli prisilno dosleljeni crnogorci i srbi (malo je bilo starih pravoslavaca koji su pobjegli, malo), na okolna brda, i počeli oklagijat po nama......

2 godine poslije ispale se hdzovci u žepče, puste bradu da sa tenkovima dođe do žepča, i Zavidovići ostadoše u okruženju TOTALNOM, kila brašna 100 maraka, itd....

živjela jedna porodica Đonlić na zadnjem spratu lamela ulaz 4, izuzetno fina porodica,pokojna teta zora uvijek gotivila kolačima, stariji sin i moj buraz pravi jarani, a mlađi sin uvijek bio tu negdje sa nama, ljudi su katolici, glasači vjerovatno HDZ-a bili......


ispali tako jednog dana drug ivek sa dubravice maljutku direktno u stan Đonlića, teta zora tek izašla iz podruma da napravi ručak za svu raju iz haustora i pogodi je ta ista maljutka, direktno........

eh sad ja mislim da su se oni iselili sa ovog kontinenta, što dalje od bosne jel... ali poenta priče je tu, kome je ta žena šta skrivila, nije meni ništa a njima nije sigurno....................................

neću nabrajati koliko je civila zna se koje vjeroipovijesti poginulo od drugarske ruke iz žepča....


šta sad KLEMPO

a na žepče civilno ti klempo nije ni jedna granata pala onako iz inata klempo, pozdravi premijer ligaša zovko žepče.....
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#15 Re: Uzdol 14.IX.1993 - 14.IX.2005

Post by mr__bosnjak »

Jela Džalto rođ. 1950. god., Zorka Glibo rođ. 1938., Mara Grubeša rođ. 1943., Mato Ljubić rođ. 1923., Kata Ljubić rođ. 1948., Kata Perković rođ. 1922., Stanko Rajić rođ. 1927., Lucija Rajić rođ. 1933., Šima Rajić rođ. 1914., Mara Rajić rođ. 1938., Mijo Rajić rođ. 1924., Ivka Rajić rođ. 1921., Domin Rajić rođ. 1936., Ivka Rajić rođ. 1924., Martin Ratkić rođ. 1925., Kata Ratkić rođ. 1928., Luca Zelenika rođ. 1906., Janja Zelenika rođ. 1931., Dragica Zelenika rođ. 1934., Ivan Zelenika rođ. 1930., Ruža Zelenika rođ. 1931., Jadranka Zelenika rođ. 1981., Ruža Zelić rođ. 1944., Marija Zelić rođ. 1980., Stjepan Zelić rođ. 1983., Ante Stojanović rođ. 1920., Anica Stojanović rođ. 1949., Franjo Stojanović rođ. 1916. i Serafina Stojanović, rođ. 1922.

Neka im je pokoj dusi.
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#16

Post by PR80. »

Aga-MO wrote:Ako su postrojbe vec bile zauzele selo, zasto su nastavili s ubijanjem, bolje reći pogubljenjima civila?
Ne opravdavam nikoga, bez obzira o kome se radi, kad je u pitanju ubijanje civila... To se desavalo na sve strane, mada svi znamo koja je strana najgore prosla u toku cijelog rata.
Isto tako znamo koliko je palo bosnjackih zrtava na podrucju opstine Prozor i sta se sve desavalo u gradu poslije okupacije krajem 92.-e god. (pljackanje, ubijanje, silovanje, maltretiranje 24 sata dnevno).

Sto se tice Uzdola... Armija BiH nikad nije zauzela to selo, borbe su se vodile prsa u prsa.
Bosanac_HR
Posts: 135
Joined: 13/08/2005 05:21

#17

Post by Bosanac_HR »

U Uzdolu je ubijeno 29 hrvatskih civila (od kojih četvero djece) i 12 zarobljenih pripadnika HVO-a. Ostali vojnici HVO-a su poginuli u borbama.

O okrutnosti zločina u Uzdolu najbolje svjedoče ove dvije fotografije ubijene djece, pa tko ima snage nek pogleda:

http://www.hrt.hr/auto/arhivvijesti/2000/09/09/10.jpg
http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20000 ... dlist1.jpg
istina i pravda
Posts: 39
Joined: 03/03/2012 13:24

#18 Bošnjački zarobljenici u Prozoru

Post by istina i pravda »

Nakon priče o ranjenom vojniku iz Nevesinja; postavljam drugu priču u
kojoj također tragam za određenim osobama. Moj je cilj kompletirati
određene ratne događaje koje namjervam objaviti u svojoj knjizi
istinitih ratnih priča (radni nslov knjige; "CRNI VRHOVI"). To bi bila
moja druga knjiga, mada se prva bvi sasvim drugim temama više je znanstvene
prirode...
Priča započima ratne 93. godine, jesen/zima ratište Crni Vrhovi iza
Makljena u okolici Prozora. Bio sam vojnik HVO-a na prvoj crti
bojišnice, i, samo mi sa prve crte znamo pravu istinu kako i na koji
način smo ratovali; - sve drugo što se do sada pisalo su obične laži!
Naš zapovjedni centar u Prozoru bio je prepun ratnih časnika kojima je
bio glavni cilj da se dokopaju činova i svih povlastica koje činovi i
funkcije nose. Zato su svi nastojali prikazivati stanje u svojoj zoni
odgovornosti tako da ni u kom slučaju nebi bio ugrožen njihov položaj.
Prva crta na Crnim Vrhovima koju je držala moja postrojba zahtjevala
je 77 vojnika, toliko su ih i prijavljivali u zapovjednom centru.
Žalosno je što nas je, u stvari, bilo samo 16, dvojicu su nam ubili i
ostalo nas je 14. Probleme su nam stvarale velike količine hrane,
pića, konzerava, kruha, cigareta..... koje smo dobivali za onih
prijavljenih 77 vojnika.
Kako bi prikrili istinu rekli su da će nam dovesti grupu zarobljenika,
kako bi iskopali rupe i svu tu hranu zatrpali. Ja nisam bio previše
sretan što će nas posjetiti ti zarobljenici. Dobro sam znao kako se
moji dečki znaju opustiti i tu i tamo prislone puški i odmaknu se od
nje. Ja sam ih upozoravao da budu vrlo oprezni jer se radi o borbenim
borcima koji su spremni iskoristit svaku priliku kako bi se dočepli
slobode i oružja.
Da ne duljim, u tim sam zarobljenicima prepoznao običnu bosansku
sirotinju koja nema veze sa ratom, samo su ih pokupuili negdje kako bi
pokazali ratne uspjehe.
Pošto su iskopali jame i zatrpali te namirnice u dvorištu Pervizove
kuće, koja se nalazi sa desne strane puta nakon što se krene iz
Prozora put Makljena; - poticao sam suborce da te jadnike pristojno
nahranimo i obučemo toplom odjećom koje je bilo na pretek u toj
obiteljskoj kući. Jednom sam dao da jede iz mog tnjira prije mene i
ostali su napravili slično. Rekli su mi da nitko njihov već godinu
dana ne zna gdje se nalaze i jesu li uopće živi. To me tako
razljutilo, malo sam se drznuo pa sam od njih tražio telefone kako bi
im obavjetio obitelji i reko istinu gdje se nlaze. Jedan je imao brata
u Zagrebu, nazvao sam ga i rekao mu da obavjesti međunarodni Crveni
Križ te da se hitno zauzme za njegovo izvlačenje (ovome nism zpamtio
ime jer sam odmah nakon poziva iskidao papirić, to sam prethodno
odlučio jer nisam želio daljnje kontakte). Ali ovom drugom kojem sam
nazvo sestru u Njemačku - nikada neću zaboravit ime i prezime, mada
sam i njegov papirić odmah pokido. Kad se ta žena pretstvila ja sam joj
rekao da joj nosim pozdrav od njezina brata Kasre Bahrudina iz Žepča.
Nikada u životu neću zaboravit vrisak te žene preko telefona. Odmah
sam nastavio govoriti da je on dobro i da me zamolio da vas nazovem,
ali ona nije prestajala vriskati i plakti.
Zahvaljivala je na toj vjesti jer ništa nisu znali o njemu. Odmah je
rekla da mu prenesem kako su mu djeca i žena na sigurnom kod nje u
Njemačkoj. Ali kad me je upitala tko sam ja, i, kad sam joj rekao da
sam ja običan hrvatski vojnik i da je on naš zarobljenik; - mislim da
se od vriska te žene tresla cijela Njemačka. Odmah sam tražio od nje da
se sabere i da uzme olovku te da samo zapisiva što ću joj govoriti.
Uglavnom zapisala je broj telefona od brata iz Zagreba onog drugog
zarobljenika. Rekao sam joj da ga što prije nazove i skupa dogovore
njihovo izvlačenje......
Sad me zanimaju sve te osobe iz već poznatih razloga.
HVALA!
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#19 Re: Bošnjački zarobljenici u Prozoru

Post by zlajaBHF »

Svaka ti cast...

Ja sam imao 12 godina kada su vojnici HVO-a dosli po nas grupu Bosnjaka i rekli da moramo uci u kamion. Ljudi su plakali, vristali, i bas je bila panika medju ljudima. Tu je jedan dio moje familije ostao, i meni, mami i dvojici brace nisu dali da ostanemo sa njima....scena koju nikad necu zaboraviti...Stari je kao vojnik HVO-a od pocetka rata, uhapsen na putu za kasarnu u Capljini, i tada je bio u logoru.


Uglavnom, kada sam krenuo prema kamionu, mislio sam da ce nas pobiti, jer su vojnici bili takvog ponasanja, da sam mislio da je to to....Kako sam nosio veliku torbu u ruci, i bio u svom svijetu, prisao mi je jedan vojnik HVO-a, imao je dvadesetak godina ja mislim i placuci uzeo torbu i pomogao do kamiona....

Tog covjeka nikad necu upoznati, ali sigurno ni zaboraviti.....i ne samo to, ta njegova faca mi je uvijek stoji kao dokaz da se ljudi dijele na dobre i lose....


Izvini sto sam ti temu pokvario
istina i pravda
Posts: 39
Joined: 03/03/2012 13:24

#20 Re: Bošnjački zarobljenici u Prozoru

Post by istina i pravda »

zlajaBHF wrote:
Izvini sto sam ti temu pokvario
Nisi ti pokvario temu, već si je raširio, a to mi i treba.
Rat je pokazao prava lica svih ljudi, ono što je bilo loše znamo odavno, ali djela malih plemenitih ljudi nesmiju biti zaboravljena.
Jedan moj prijatelj ima ratnu priču koja me svaki put duboko potrese.
Naime, to je bilo u vrijeme kada su iz mog grada u Zapadnoj Hercegovini protjerivali bošnjačke obitelji. Oni koji su im pomagali bili su u velikoj opasnosti. Tako je jedne večeri kod mog prijatelja potajno stigla cijela veća obitelj bošnjaka, bila ih je puna kuća. Ali odjedanput su ugledali svijetla od vozila ispred kuće. Šok je bio još veći kad su shvatili da su vozila vojne policije i jedno civilne policije. Iz njih su izlazili maskirani i naoružani ljudi, stali su ispred vrata ne skidajući maske pozvali po imenu mog prijatelja. U kući je nastupio muk, svi su se sledili, vrata su se naglo otvorila i u kuću su ušla trojica maskiranih i prstom pozvali mog prijatelja. Kad je on stao pred njih, jedan mu je maskirani rekao; "Za tebe znamo da si pošten čovjek, u autima imamo skupinu Muslimana, sad ćemo ti ih predati a ti ih zaštiti i zbrini kako znaš!!"
Naravno, predali su ljude i opet otišli maskirani a da nikada nije znao o kojim se osobama radilo.
Last edited by istina i pravda on 22/03/2012 14:25, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#21 Re: Bošnjački zarobljenici u Prozoru

Post by theTruePath »

zlajaBHF wrote:Svaka ti cast...

Ja sam imao 12 godina kada su vojnici HVO-a dosli po nas grupu Bosnjaka i rekli da moramo uci u kamion. Ljudi su plakali, vristali, i bas je bila panika medju ljudima. Tu je jedan dio moje familije ostao, i meni, mami i dvojici brace nisu dali da ostanemo sa njima....scena koju nikad necu zaboraviti...Stari je kao vojnik HVO-a od pocetka rata, uhapsen na putu za kasarnu u Capljini, i tada je bio u logoru.


Uglavnom, kada sam krenuo prema kamionu, mislio sam da ce nas pobiti, jer su vojnici bili takvog ponasanja, da sam mislio da je to to....Kako sam nosio veliku torbu u ruci, i bio u svom svijetu, prisao mi je jedan vojnik HVO-a, imao je dvadesetak godina ja mislim i placuci uzeo torbu i pomogao do kamiona....

Tog covjeka nikad necu upoznati, ali sigurno ni zaboraviti.....i ne samo to, ta njegova faca mi je uvijek stoji kao dokaz da se ljudi dijele na dobre i lose....


Izvini sto sam ti temu pokvario

Taj njegov plac njega ne cini dobrom osobom nego kukavicom,i to gorom osobom nego ove ostale,,,oni su bar ubjedjeni bili da cine "pravu stvar".A sta je on?
istina i pravda
Posts: 39
Joined: 03/03/2012 13:24

#22 Re: Bošnjački zarobljenici u Prozoru

Post by istina i pravda »

theTruePath wrote:[

Taj njegov plac njega ne cini dobrom osobom nego kukavicom,i to gorom osobom nego ove ostale,,,oni su bar ubjedjeni bili da cine "pravu stvar".A sta je on?
Ti sigurno nisi iskusio ratne strahote, nisi se nikada našao kao dio jedne ratne mašinerije koja se zahuktala i u kojoj ne možeš često gotovo ništa promjeniti.
Misliš da je meni bilo lako promatrati sa Crnih Vrhova ( samo dva dana prije akcije) selo Voljevac.
To je selo istočno od Boljkovca. S jezom u srcu promatrao sam preko dvogleda skupinu djece kako se sankaju. Spuštali su se niz jednu padinu, staza ih je vodila preko puta, pa, u desnu krivinu preko nekog mosta.
Do mene je dopirao žamor i vriska razigrane djece, a dobro sam znao da u jutro kreće ratna operacija pod nazivom "KUKURUZ".
Naš je bio cilj zauzeti planinske kote pod imenom Beškotine i Zavišće iznad Voljevca.
Kad smo u jutro zauzeli Beškotine, promatrao sam preko dvogleda jednu ženu na suprotnom brdu kako iznad Voljevca čuva ovce. Moji su suborci vidjeli da stalno promatram tu ženu pa su se primakli kmeni jer kažu da sam nešto mrmljao.
Iznenada sam bacio dvogled na zemlju i ljutito joj mahnuo rukom (niti me mogla čuti ni vidjeti, predaleko) ali sam se ipak razderao da bi nekako umirio svoju savjest. Vikao sam; VRAG ODNIJA I TEBE I OVCE, TRČI KUĆI SPAŠAVAJ DJECU VIDIŠ DA SVA ZEMLJA TUTNJI!!!
Nedugo nakon toga je ipak sama shvatila i potrčala. Sjećam se bacila je štap daleko od sebe, potrčala, a sa glave joj odlepršala marama.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#23 Re: Bošnjački zarobljenici u Prozoru

Post by theTruePath »

ma bilo ih je finih i medju cetnicima,i nacisti su plakali dok su palili zene i djecu

bezze tema,provokativna
melac
Posts: 1542
Joined: 25/08/2008 19:33

#24 Re: Bošnjački zarobljenici u Prozoru

Post by melac »

theTruePath wrote:ma bilo ih je finih i medju cetnicima,i nacisti su plakali dok su palili zene i djecu

bezze tema,provokativna
Meni nije, želio bih čuti još nečije slične situacije.
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#25 Re: Bošnjački zarobljenici u Prozoru

Post by taxi_driver »

The true path ja mislim da ti do podne mrzis citav svijet a od podne sebe. Ako ti smeta tema ne dolazi na nju.
Post Reply