Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#26 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Zatamnjena stakla »

Max Bunker wrote:
Zatamnjena stakla wrote:Fojnica!
Bez zajebavanja, ja sam vazda kontao kako bi se od Fojnice mogao napraviti jedan fin gradić za života (za malo starije ljude).
Čist zrak, banja, izletišta i planinarske rute oko Fojnice, skijalište koje će valjda prodaditi više, bogata historija, blizu Sarajeva, arhitektura koja nije tako uništena kao u drugim sredinama. U principu, uz jedan ozbiljan plan i dobru investiciju od Fojnice bi se mogao napraviti baš jedan ugodan i sladak gradić za života.


Naravno, ja i dalje ostajem pri Hercegovini kao najidealnijem mjestu za život.
P'da. Samo napraviti prolazan put kroz Fojnicu al' nema se osnove za to. Preskupo je iako ima ruta do Konjica i onda ti je blizu i Dubrovnik gdje se prije putovalo do Fojnice ^^

Ekstra grad za penzionere.
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#27 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ParadigmaMogUma »

kingtvrtko wrote:Visoko...kraljevski grad,daleko najljepse mjesto za zivot u Bosni.
Kraljevski grad star 1000 godina,slavno krunidbeno mjesto bosanskih kraljeva,
Tvrtko I Kotromanic,najslavniji bosanski kralj krunisan u Milama,kod Visokog.
Kulin Ban 1189..potpisao povelju o slobodnoj trgovini Visokog i Dubrovnika.
Prvi srednjevjekovni univerzitet 1175./prije Bolonje/..bio u Visokom..
Papa u 13-om stoljeću slao emisare u Visoki./
Tradicija kožarstava 1000godina..
Dvije prelijepe rijeke,Fojnica koja se ulijeva u Bosnu.
Idelano mjesto u naljepšem dijelu Sarajevskog polja.Na autoputu C-5..
15 minuta do Sarajeva.4 sata do Zagreba,4 sata do Splita.4 sata do Beograda.
Jedini grad ,osim Sarajeva i Zvornika koji ima uveden plin u sva domaćinstva i industriju.
Piramide ..Hiljade turista iz cijelog svijeta ,volonteri,stručnjaci,avanturisti..prošle godine 200.000 turista..
Tradicija u proizvodnji mesa stotinama godina..
Ponos Bosne..
Manimo se tog lokal patriotizma. Please!
Manimo se i bezveznih upadica.
Pokusajmo zadrzati normalam tok diskusije.


Kriteriji zbog kojih sam izabrao Konjic :

- blizina Sarajeva
- blizina Mostara
- blizina mora
- cinjenica da ce se to sve povezati autoputem
- privreda u usponu
- prekrasna priroda (planine, Neretva, Rakitnica, boracko jezero)

Inace je putna infrastruktura izuzetno bitna. Nije tesko zivjeti ni na selu ako imas dobar i uvjek prohodan put, redovan javni prevoz itd... Neka mjesta koja su spomenuta na ovoj temi su previse udaljena od bitnih prometnica i glavnog grada ili bar nekog veceg grada pa cisto sumnjam da ce dozivjeti neki procvat u buducnosti. To kako je bilo prije 300 godina je potpuno irelevantno jer su sada drugacija vremena.

Prema meni idealno je zivjeti u ovako nekom manjem gradicu ili nekom selu ali da je istovremeno na periferiji i dobro povezano sa nekim velikim gradom. Imas mir ali i sve pogodnosti koje pruza veci grad.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#28 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ranger »

dok se napravi stupska petlja, i mogne se ukljucit na obilaznicu, spoji se autoput od vlakova do tarcina, dalje i jesu 2 trake...eto te u Konjicu za pola sata.
klima najbolja u BiH, jako topla ljeta i često jako duga, zime ima, bude i snijega ali nikad ekstremno dugo i visoko.
naspram Sarajevske klime ko nebo i zemlja...
eh da se moze sirit, i ne bas... jedino dolje juzno prema jablanici..
Naslovnica
Posts: 27837
Joined: 20/03/2013 15:38

#29 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Naslovnica »

dječak sa šibicama wrote:
basicm wrote:Ono sto sam ja primjetio u Konjicu, je veliki broj skupih automobila i puni restorani. Ocito je da im nesto dobro ide, volio bih znati sta jer taj kraj ne poznajem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nermin Niksic :oops: :D
Upravo tako.
Milioni sa autoputa su došli u taj grad, što direktno familijarno što preko firmi iz Konjica koje rade na autoputu.
8-)
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#30 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ParadigmaMogUma »

Izvrsno su odradili obnovu mosta i blize okoline.

Image

Image

Image

Image
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#31 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ParadigmaMogUma »

Sarajlije koje su se preselile u jedno selo kod Konjica.



Živjeli smo u Sarajevu, a čistom slučajnošću sam jednom nabasao na ovo selo, napio se vode i definitivno odlučio da postanem stanovnik Idbra i novopečeni Hercegovac. Ovdje smo prvo sagradili vikendicu, a onda malo-pomalo u posljednjih 11 mjeseci i ostale objekte. Kad smo tek došli, nije bilo nijednog cvijeta zasađenog, ali, malo po malo napravili smo pravu botanički baštu s više od 1.000 ruža i 300 stabala raznog voća - kaže nam Eso.

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/raj-na- ... u-i-tijelo

Evo sta su napravili. Svaka cast ovim ljudima

http://www.rajuraju.ba/galerija.html



Mislim da ovaj seoski turizam ina lijepu buducnost u Bosni. Samo je neophodno napraviti dobre puteve po selima. Ovalvih prizora sirom drzave.
Ali-sa
Posts: 785
Joined: 22/06/2013 16:05

#32 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Ali-sa »

Tema :thumbup:

Konjic je naravno najljepši grad, nema se tu šta puno pričati :D
Djuro11
Posts: 429
Joined: 12/02/2013 18:13

#33 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Djuro11 »

Bihac i Banja Luka.Konjic je previse uzan nesto nalik Foci

Taj kraj bi sigurno bio znatno bolji kad bi se napravila dionica Tarcin-Zukici znaci preko Ivan Planine i Bradine.Potencijal postoji velik u Konjickom kraju ali i lokalni organi vlasti bi jedva cekali da se pocne s ulaganjem u taj kraj
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#34 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Šveđanin »

Po cemu BL?

Skickat från min iPhone 5 via Tapatalk
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#35 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ParadigmaMogUma »

Ono sto fali Konjicu je jedan "uspjesniji" sportski klub. Bar u rukometu. Ali mozda i to dode sa jacanjem privrede. Jacina klubova zavisi od jacine sponzora.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40651
Joined: 29/06/2011 23:39

#36 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by dječak sa šibicama »

Šveđanin wrote:Po cemu BL?

Skickat från min iPhone 5 via Tapatalk
Cuj po cemu, pa ako je u Dodiklandu ne znaci da je preko noci postala ruzna.

Banjaluka je uvijek bila jedan od najljepsih gradova BiH. Prepuna zelenila, lijepa klima, lijepa rijeka, savrsen polozaj grada, itd.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#37 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Wind »

Ma onog dana kad puste autoput pored Konjica, tad ce grad pr'nut. I sada velika vecina ljudi prodje kroz grad zato sto nema drugog puta. Onda ce dolazit samo oni sto idu na rafting....a i oni su u prolazu.
Last edited by Wind on 29/06/2014 12:02, edited 1 time in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11475
Joined: 03/06/2011 11:33

#38 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by sinuhe »

Banjaluka i Starcevica u rano proljece. :D
http://www.facebook.com/StarcevicaBL
Last edited by sinuhe on 29/06/2014 12:08, edited 1 time in total.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40651
Joined: 29/06/2011 23:39

#39 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by dječak sa šibicama »

Wind wrote:Ma onog dana kad puste autoput pored Konjica, tad ce grad pr'nut. I sada velika vecina ljudi prodje kroz grad zato sto nema drugog puta. Onda ce dolazit samo oni sto idu na rafting....a i oni su u prolazu.
Subjektivan sam, ali meni je taj Konjic uvijek bio samo stanica na putu do mora.

Kad ides vozom, pa se spustas niz one serpentine, uvijek su nam ko djeci govorili "dobro je, prosli smo okuke, Konjic, sad mozete otvoriti Domacicu" :D

Ne znam, meni je grad kao grad bezveze, ljepsa mi je recimo Jablanica. Ima bar janjetinu dobru :D
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#40 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by berenice »

ParadigmaMogUma wrote:Sarajlije koje su se preselile u jedno selo kod Konjica.



Živjeli smo u Sarajevu, a čistom slučajnošću sam jednom nabasao na ovo selo, napio se vode i definitivno odlučio da postanem stanovnik Idbra i novopečeni Hercegovac. Ovdje smo prvo sagradili vikendicu, a onda malo-pomalo u posljednjih 11 mjeseci i ostale objekte. Kad smo tek došli, nije bilo nijednog cvijeta zasađenog, ali, malo po malo napravili smo pravu botanički baštu s više od 1.000 ruža i 300 stabala raznog voća - kaže nam Eso.

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/raj-na- ... u-i-tijelo

Evo sta su napravili. Svaka cast ovim ljudima

http://www.rajuraju.ba/galerija.html

Mislim da ovaj seoski turizam ina lijepu buducnost u Bosni. Samo je neophodno napraviti dobre puteve po selima. Ovalvih prizora sirom drzave.

Idbar je najljepše selo u kojem sam bila. Isto iz neke stare priče.
Djuro11
Posts: 429
Joined: 12/02/2013 18:13

#41 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Djuro11 »

Šveđanin wrote:Po cemu BL?

Skickat från min iPhone 5 via Tapatalk
Sirok velik grad pun parkova,zelenila i svega.Mostar je lijep ali je sprcen.Imas vise povrsine na sjevernim prilazima gradu.Cudno mi je kako su tamo grad napravili dok par km sjevernije bi to izgledalo ljepse.Bihac isto tako

Konjic ima svoje cari.Izgradnjom autoceste.Ta ruta se skracuje za dodatnih 15 tak km.Tako umjesto postojecih 60 km.Imat ces znati Konjic-Sarajevo relaciju na oko 40-45 km.
Najbolje mjesto ne.Ali da ekonomija moze da poraste.To sigurno da
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#42 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by berenice »

dječak sa šibicama wrote:
Wind wrote:Ma onog dana kad puste autoput pored Konjica, tad ce grad pr'nut. I sada velika vecina ljudi prodje kroz grad zato sto nema drugog puta. Onda ce dolazit samo oni sto idu na rafting....a i oni su u prolazu.
Subjektivan sam, ali meni je taj Konjic uvijek bio samo stanica na putu do mora.

Kad ides vozom, pa se spustas niz one serpentine, uvijek su nam ko djeci govorili "dobro je, prosli smo okuke, Konjic, sad mozete otvoriti Domacicu" :D

Ne znam, meni je grad kao grad bezveze, ljepsa mi je recimo Jablanica. Ima bar janjetinu dobru :D
I meni jeJablanica ljepša čaršijica, samo što je totalno propala (mislim industrijski), a mogla bi ko malo koja. Granit, Hidrocentrala i janjetina, naravno :lol:
User avatar
sinuhe
Posts: 11475
Joined: 03/06/2011 11:33

#43 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by sinuhe »

Eko-selo je izraz koji valjda postoji samo u BiH.
Ovo mozes bilo gdje u BiH.
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#44 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ParadigmaMogUma »

Velicina grada nije povezana sa kvalitetom zivota. Cak suprotno rekao bih. Nije idealno ni zivjeti u nekom zabacenom mjestu.
Kao sto sam pisao i ranije. Idealna je neka periferija veceg grada. To samo u Bosni ima neka opsesija gradovima i "centrom".

Sto tice autoputa. On ne moze nikako proizvesti negativne efekte. Samo pozitivne. Priblizit ce Konjic Sarajevu i Mostaru. Luci Ploce i cijeli bazen Neretve ce dobiti na znacaju. Firme ce biti konkurentnije. Tako ce ljudi moci raditi u Sarajevu ili Mostaru a zivjeti u Konjicu. Udaljenost par desetina km od radnog mjesta je uobicajenost u svijetu. Tako ce biti u Bosni. Samo su neophodne brze prometnice.


Banja Luka ce padati u buducnosti. Kao i cijeli taj kraj oko nje. Oni su dobili na znacaju radi privremenog uredenja drzave. Konjic je na dohvat ruke dva aerodroma. Banja Luka nema niti ce ikad imati funkcionalan aerodrom. Okolo je sve pasivna poljoprivredna sredina.

Svugdje u svijetu imamo migracije ljudi ka moru i priobalju. Tako ce biti i u Bosni. Pogotovo kad se dovrsi gradnja autoputa.
User avatar
sinuhe
Posts: 11475
Joined: 03/06/2011 11:33

#45 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by sinuhe »

I Bihac je blizu Zagreba i Slovenije. Ne znam sto bi to bio argument kao ni u slucaju Konjica.
Za svako mjesto se moze napisati to sto si napisao za Konjic.
ratamahatta
Posts: 374
Joined: 15/07/2010 16:42
Location: Tu i tamo, mada vise tu nego tamo......

#46 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ratamahatta »

Cuj Konjic najbolje mjesto za zivot u BiH.... :-) :-) :lol: :lol: :run:
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#47 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ParadigmaMogUma »

sinuhe wrote:I Bihac je blizu Zagreba i Slovenije. Ne znam sto bi to bio argument kao ni u slucaju Konjica.
Za svako mjesto se moze napisati to sto si napisao za Konjic.

Ne mozes bas za svako. Bihac nije ni na kakvoj bitnoj europskoj prometnici. Zato i imas stagnaciju cijelog bihackog kraja. Broj stanovnika opada iz godine u godinu, velike migracije, nepostojanje industrije, velika nezaposlenost.... To mozes primjetiti i na sportskim klubovima koji su nepostojeci. Nemas niti jedan znacajan sportski klub iz tog kraja jer nemas nekih znacajnih kompanija koje bi bi bile sponzori.


Bihac - Zagreb : 155km ( 2h30)
Bihac - Ljubljana : 277km (3h30)

Previse je to daleko da bi npr mogao zivjeti u Bihacu a raditi u Zagrebu. Mislim na svakodnevni odlazak/povratak. Previse se to daleko da ima uticaj na bihacku privredu. Pogledaj Sanski Most. Izuzetno lijepo mjesto ali prometno slijepo crijevo i imas ogroman odliv stanovnista. Kada je bosanska Krajina u pitanju, imas vise ljudi koji zive izvan Bosne nego u tom kraju.

Bitno je biti prilicno blizu nekom velikom gradu jer su tu ekonomske aktivnosti. Gdje ima puno ljudi, ima i puno trgovine, prometa robe, ljudi, novca itd... A u Bosni je Sarajevo najveci ekonomski centar. Ove periferne opcine profitiraju(mogu) od toga.
kaktusss
Posts: 23534
Joined: 23/01/2014 23:17

#48 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by kaktusss »

dječak sa šibicama wrote:
Subjektivan sam, ali meni je taj Konjic uvijek bio samo stanica na putu do mora.

Kad ides vozom, pa se spustas niz one serpentine, uvijek su nam ko djeci govorili "dobro je, prosli smo okuke, Konjic, sad mozete otvoriti Domacicu" :D

Ne znam, meni je grad kao grad bezveze, ljepsa mi je recimo Jablanica. Ima bar janjetinu dobru :D
:thumbup:
berenice wrote:
I meni jeJablanica ljepša čaršijica, samo što je totalno propala (mislim industrijski), a mogla bi ko malo koja. Granit, Hidrocentrala i janjetina, naravno :lol:
:thumbup: :thumbup:

mala je,ali najljepsa :D
User avatar
sinuhe
Posts: 11475
Joined: 03/06/2011 11:33

#49 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by sinuhe »

Ne znam stvarno zasto bi neko zivio u Konjicu a radio u Sarajevu.
Niti je to bas idealno ni na Zapadu.
Breathless
Posts: 1072
Joined: 02/11/2013 16:05

#50 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Breathless »

berenice wrote: Evo sta su napravili. Svaka cast ovim ljudima

http://www.rajuraju.ba/galerija.html
Koliko kica, pomislih da je Andricgrad, remek djelo neimara Nemanje :lol: :lol: :lol:
Post Reply