Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#351 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Nece nasi igrati igru sa Dancima, jer, brat bratu 97 % nasih, a kad kazem nasih mislim na citavu bivsu drzavu moze samo parirati nizem sloju. Vecina nasih domacinstava gdje zivi dvoje odraslih ima prihod od 17.000 - 20.000 kr na ruke mjesecno, znaci malo vise od 1.150 Eura mjesecno na osobu. Poredili su nase sa Svedjanima u Danskoj :oops:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#352 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

Pa kad su toliki kokuzi kakav je onda omjer njihovih primanja i zivotnog troska? Haj posteno koliko ima jedan penzioner kod vas? Mislim jedine dvije zemlje gdje nasi su masovno u penzijama su Danska i Svedska. Koga sam skoro god sreo iz tih drzava ima penziju. Poznanike imam i oni penzioneri skoro svi. Sta je razlog? Ili prevladava ona mentalitet istocnjaka guli ili zajebi drzavu kako znas i umijes.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#353 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Prijevremenska penzija:

Do feb. 2017 godine je na snazi bio stari zakon u kojem su bile cetri kategorije prijevremenske penzije. Po novom je podjela samo na samac ili u braku / zajednicki zivot. Ca. 10.600 danskih Kruna ako zivis kao samac inace ako je rijec o braku ili zajednickom zivotu ca. 8.700 danskih Kruna na osobu. Brojke su poslje poreza i bez dodatka na podstanarstvo, koje varira jako puno. Od nula Kruna do 50 % ciste kirije. Znaci, troskovi za struju i vodu se ne racunaju. Grijanje se placa pausalno u skopu kirije, a evt. veca potrosnja od same procjene se naknadno nadoplati.


Staracka penzija:

Tu su stvari jako slozene. Ljudi bez radnog odnosa polazu pravo samo na narodnu penziju, koja u punom brutto iznosu je; ca. 12.700 danskih Kruna za samca ili ca. 9.400 danskih Kruna na osobu za osobe u braku / zajednickom zivotu, dok ljudi sa radnim stazom polazu pravo na obadvije penzije tj. radnu i narodnu. Iznos narodne penzije je vezan za boravak te racuna se u procentima cijelokupnog boravka od 15 godine starosti, koji od 2011 godine trazi 47 godina boravka za 100 % iznos - do 2011 je vazilo parvilao 40 godina boravka. Takodje primjenjuje se nesto drugacij porez te mimo beneficija za kiriju i druge stvari, imaju takodje licni staracki cek, koji drzava isplacuje jednom godisnje u brutto iznosu ca. 17.000 danskih Kruna.



Komedija u svemu ovom, a mislim iskljucivo na nase, je dok ne upadnu u penzioni sistem svi od reda kukaju kako nisu radno sposobni. Jesu upali u penzioni sistem odma cim vide da to nije bog zna neka para se hvataju i mole opcinu za postendi posao od nekoliko sati sedmicno / mjesecno, kako bi koju Krunu dodali na penziju.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#354 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

Jes vam veselo :D nego sta ako Becir iz SA se docepa kakvog posla, hocel' njegova hanuma moc sta izvuci na racun drzavne sise?
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#355 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Tesko, jer za svaku krunu sto bi zaradio preko 10.500 netto, njoj bi umanjivali za istu krunu. Znaci ako imas primajne netto 21.000 kruna, supruga ima tacno 0 kruna od drzave.
Mechanist
Posts: 2
Joined: 04/06/2017 18:10

#356 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Mechanist »

Pozdrav svima

zna li neko slucajno kakvo je putno - zdravstveno osiguranje potrebno za dobijanje vize D u Danskoj i gdje najpovoljnije uzeti, ako se ima bosansko drzavljanstvo, a za produzenje boravka od 90 dana u toku 6 mjeseci, traze to (putno-zdravstveno osiguranje) + opravdani razlozi za dobijanje vize (to imamo).

Hvala :thumbup:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#357 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Mechanist wrote:Pozdrav svima

zna li neko slucajno kakvo je putno - zdravstveno osiguranje potrebno za dobijanje vize D u Danskoj i gdje najpovoljnije uzeti, ako se ima bosansko drzavljanstvo, a za produzenje boravka od 90 dana u toku 6 mjeseci, traze to (putno-zdravstveno osiguranje) + opravdani razlozi za dobijanje vize (to imamo).

Hvala :thumbup:
Treba imati osiguranje koje pokriva sljedece; putno zdrvastveno osiguranje, koje vazi u citavoj Schengen zoni, i koje pokriva citav ocekivan boravak. Mimimalna vrijednost osiguranja mora biti 30.000 Eura. Znaci osiguranje mora pokrivati od 30.000 ili vise.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#358 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by ibi »

hrle1976 wrote:Pa kad su toliki kokuzi kakav je onda omjer njihovih primanja i zivotnog troska? Haj posteno koliko ima jedan penzioner kod vas? Mislim jedine dvije zemlje gdje nasi su masovno u penzijama su Danska i Svedska. Koga sam skoro god sreo iz tih drzava ima penziju. Poznanike imam i oni penzioneri skoro svi. Sta je razlog? Ili prevladava ona mentalitet istocnjaka guli ili zajebi drzavu kako znas i umijes.
Image
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#359 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Korisnikk »

ibi wrote:
hrle1976 wrote:Pa kad su toliki kokuzi kakav je onda omjer njihovih primanja i zivotnog troska? Haj posteno koliko ima jedan penzioner kod vas? Mislim jedine dvije zemlje gdje nasi su masovno u penzijama su Danska i Svedska. Koga sam skoro god sreo iz tih drzava ima penziju. Poznanike imam i oni penzioneri skoro svi. Sta je razlog? Ili prevladava ona mentalitet istocnjaka guli ili zajebi drzavu kako znas i umijes.
Image
HAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAH
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#360 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

https://www.vice.com/en_dk/article/wdaq ... place-ever

:D :lol:
Pisao naki MAds Schmidt al bogme meni vise lici na nekog naseg forumasa :D :D
Post Reply