Konfiguracija za video obradu

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
dibidus
Posts: 266
Joined: 15/02/2011 11:06

#1 Konfiguracija za video obradu

Post by dibidus »

Ovih dana sam se pozabavio nekakvom obradom videa, nista posebno, prebacio stari vhs na pc i sad to trebam malo preurediti, rezati, premetati, ubaciti koji slajd i tako to.
Sve to radim u ovom windowsovom movie makeru i on mi je sasvim dovoljan.

Medjutim, primjetio sam da mi ono finalno konvertovanje i opcenito konvertovanje video formata uzima jaaako mnogo vremena.
Do cega je to? Do procesora ili do memorije? Ili do neceg treceg?

Odnosno, kakva je to solidna konfiguracija na kojoj se moze obradjivati video materijal bez maltretiranja.
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#2 Re: Konfiguracija za video obradu

Post by Ghost_Rider_XXX »

Mislim da ti nije isplativo uzimati mašinu za video editing ako od toga ne zaradjuješ.
Lično sam zagovornik brand name mašina za takve poslove i imam super iskustvo sa IBM-ovim radnim stanicama. Naravno za profesionalce Mac je nezamjenjiv.
dibidus
Posts: 266
Joined: 15/02/2011 11:06

#3 Re: Konfiguracija za video obradu

Post by dibidus »

Ma rekoh, nije ovo profesionalna potreba, ali mi je stvarno mrcvarenje kad mi konvertovanje videa od jednog sata traje tri sata!
Treba mi dakle info o nekoj normalnoj PC konfiguraciji, malo pojacanoj, ali ne znam u cemu je treba prvenstveno pojacati.
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#4 Re: Konfiguracija za video obradu

Post by Ghost_Rider_XXX »

Pošto nemam para za neke brand konfe, samim tim sam daleko od power pc-a, kod mene se vrti Phenom II X4, 8 GB kingston hyper X, caviar black dva komada u RAID 0 (ovo baš nije preporučljivo, al diže performanse), XFX 4850 1 GB, grafičku moram mjenjati s ostalim sam zadovoljan i vrlo solidno renda.
zlajaman
Posts: 39
Joined: 02/11/2003 00:00

#5 Re: Konfiguracija za video obradu

Post by zlajaman »

Malo je offtopic, ali ako moze neko napisati u koji format i koji kvalitet konvertovati video fajl kada ga prebacim sa VHS-a na kompjuter. Znaci neki optimalan odnos velicine fajla i kvaliteta videa.

Hvala :wink:
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#6 Re: Konfiguracija za video obradu

Post by Ghost_Rider_XXX »

MPEG-2, to je dvd format koji ne zauzima puno prostora, a nije loš. možeš čak i XViD jer je to vhsica i nema nekog kvaliteta.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#7 Re: Konfiguracija za video obradu

Post by kojeime »

Brzina konvertovanja zavisi od brzine masine, ali isto tako zavisi i od softvera. Neki programi brze rade matematiku potrebnu za konvertovanje, neki sporije. I jos mnogo faktora utice na konvertovanje. Na primjer ako konvertujes NTSC (americki sistem) u PAL (evropski) to znaci da mora preracunavati 29 fps u 24 fps, zatim da li mijenjas rezoluciju (na primjer da li video sa rezolucijom od 480x320 konvertujes u punu TV rezoluciju za PAL koja je 720x576), zatim da li mijenjas kodec to jeste konvertujes DIVX ili XVID u MPG, zatim da li ti program radi jedan prolaz pri enkodiranju (brze ali slabiji kvalitet) ili 2 ili vise prolaza (sporije ali bolji kvalitet), zatim da li ti program automatski pokusava povratiti drop frames (frejmove koje iz nekog razloga ne konvertuje, to jeste ispusti, pa pokusava da ih vrati. Ispusteni frejmovi mogu napraviti problem pri sinhronizaciji slike i tona, to jeste, slika moze ici "brze" ili "sporije" od tona). Ima toga jos.

Tri sata trajanje konverzije za video od sat duzine jeste dugo, ali nije pretjerano, narocito ako je vecina gore napisanih stvari ukljucena u rad, to jeste rezolucija, TV sistem, itd. se mijenjaju.

Kada se prebacuje VHS snimak u digitalni video fajl, najbolje je prebaciti ga u AVI (DIVX ili XVID) ili MPG (MPEG2, standardni DVD) format i to u punoj PAL rezoluciji (720x576), ili NTSC ako ce video biti gledan u Americi. HD rezoluciju ne bih preporucio jer originalni snimak nema potreban kvalitet tako da iako ce video biti u HD rezoluciji, kvalitet nece biti HD, vec slabiji, a znacajno se pruouzava vrijeme enkodiranja i obrade ako je potrebno naknadno obraditi taj video.

DIVX/XVID kolor snimak sa punom PAL rezolucijom i stereo zvukom, u trajanju od 1,5 sati ima velicinu 700/800MB do 1GB, zavisi od raznih faktora (vise pokretnih kadrova u odnosu na staticne i kadrovi sa puno detalja u odnosu na kadrove sa malo detalja zauzimaju vise prostora).

Ovo su neke stvari koje sam ja naucio konvertujuci VHS snimke u DVD i druge digitalne video formate, i to je iskljucivo amaterska obrada videa. Za profesionalnu, neka kazu profesionalci.

Ako je problem sa velicinom fajla mogu se uraditi slijedece stvari: Smanjiti rezolucija, umjesto stereo staviti mono audio, i na kraju knovertovati kolor snimak u crno-bijeli.
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#8 Re: Konfiguracija za video obradu

Post by Ghost_Rider_XXX »

kojeime wrote:Brzina konvertovanja zavisi od brzine masine, ali isto tako zavisi i od softvera. Neki programi brze rade matematiku potrebnu za konvertovanje, neki sporije. I jos mnogo faktora utice na konvertovanje. Na primjer ako konvertujes NTSC (americki sistem) u PAL (evropski) to znaci da mora preracunavati 29 fps u 24 fps, zatim da li mijenjas rezoluciju (na primjer da li video sa rezolucijom od 480x320 konvertujes u punu TV rezoluciju za PAL koja je 720x576), zatim da li mijenjas kodec to jeste konvertujes DIVX ili XVID u MPG, zatim da li ti program radi jedan prolaz pri enkodiranju (brze ali slabiji kvalitet) ili 2 ili vise prolaza (sporije ali bolji kvalitet), zatim da li ti program automatski pokusava povratiti drop frames (frejmove koje iz nekog razloga ne konvertuje, to jeste ispusti, pa pokusava da ih vrati. Ispusteni frejmovi mogu napraviti problem pri sinhronizaciji slike i tona, to jeste, slika moze ici "brze" ili "sporije" od tona). Ima toga jos.

Tri sata trajanje konverzije za video od sat duzine jeste dugo, ali nije pretjerano, narocito ako je vecina gore napisanih stvari ukljucena u rad, to jeste rezolucija, TV sistem, itd. se mijenjaju.

Kada se prebacuje VHS snimak u digitalni video fajl, najbolje je prebaciti ga u AVI (DIVX ili XVID) ili MPG (MPEG2, standardni DVD) format i to u punoj PAL rezoluciji (720x576), ili NTSC ako ce video biti gledan u Americi. HD rezoluciju ne bih preporucio jer originalni snimak nema potreban kvalitet tako da iako ce video biti u HD rezoluciji, kvalitet nece biti HD, vec slabiji, a znacajno se pruouzava vrijeme enkodiranja i obrade ako je potrebno naknadno obraditi taj video.

DIVX/XVID kolor snimak sa punom PAL rezolucijom i stereo zvukom, u trajanju od 1,5 sati ima velicinu 700/800MB do 1GB, zavisi od raznih faktora (vise pokretnih kadrova u odnosu na staticne i kadrovi sa puno detalja u odnosu na kadrove sa malo detalja zauzimaju vise prostora).

Ovo su neke stvari koje sam ja naucio konvertujuci VHS snimke u DVD i druge digitalne video formate, i to je iskljucivo amaterska obrada videa. Za profesionalnu, neka kazu profesionalci.

Ako je problem sa velicinom fajla mogu se uraditi slijedece stvari: Smanjiti rezolucija, umjesto stereo staviti mono audio, i na kraju knovertovati kolor snimak u crno-bijeli.
Zaboravio si napumenut i bitrate. :D
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#9 Re: Konfiguracija za video obradu

Post by kojeime »

Ma, zaboravio sam svasta, ovo je bilo samo da ilustrujem zasto konverzija moze biti duga i spora :)

Tacno, manji bitrate takodje smanjuje velicinu fajla. A svako smanjivanje (rezolucije, bitratea...) smanjuje i kvalitet konacnog videa.

Ne znam da li je postavljac teme vidio da svaki program za konverziju videa ima opciju "Shut down computer when finish". Sto ce reci da konverzija standardno traje dugo, pa se pretpostavlja da ce neko pokrenuti konverziju tokom noci i otici da spava, a kompjuter ce se iskljuciti kada zavrsi.
dibidus
Posts: 266
Joined: 15/02/2011 11:06

#10 Re: Konfiguracija za video obradu

Post by dibidus »

kojeime wrote:Ma, zaboravio sam svasta, ovo je bilo samo da ilustrujem zasto konverzija moze biti duga i spora :)
Tacno, manji bitrate takodje smanjuje velicinu fajla. A svako smanjivanje (rezolucije, bitratea...) smanjuje i kvalitet konacnog videa.
Ne znam da li je postavljac teme vidio da svaki program za konverziju videa ima opciju "Shut down computer when finish". Sto ce reci da konverzija standardno traje dugo, pa se pretpostavlja da ce neko pokrenuti konverziju tokom noci i otici da spava, a kompjuter ce se iskljuciti kada zavrsi.
Hvala ti na ovom gore isrpnom opisu parametara koji uticu na brzinu konverzije. Nesta od toga sam i sam nabo, ali mi jos uvijek nije jasno zasto treba vremena za obradu videa u ISTOM FORMATU samo sa rezanjem i ubacivanjem dijelova istog filma.
Ali ne morate mi dalje odgovarati skontao sam da mi nema pomoci, to traje koliko traje!
AmoK
Posts: 443
Joined: 16/02/2006 22:38

#11 Re: Konfiguracija za video obradu

Post by AmoK »

Nabavi nVidia grafičku sa CUDA tehnologijom i instaliraj Badaboom i konvertuj oko 10x brže.... provjeri specifikacije programa i pogledaj koji test na netu gdje se koristi ova CUDA tehnologija.

http://www.youtube.com/watch?v=iCmzZ4JN ... re=related

Code: Select all

This was recorded with fraps on my pc with Crysis at the highest settings(Very High) at the resolution of 1920 by 1080.

This video was converted using the new Badaboom 2.0 program.

This file was converted in about 30 seconds with the Nvidia CUDA technology enabled.

This video was recorded with fraps and the original size of it was 947 MB. I converted it to the Youtube output of Badaboom 2.0 in 1080P. The new file has a size of 40.8 MB!
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#12 Re: Konfiguracija za video obradu

Post by IcedFlame »

dibidus wrote: Hvala ti na ovom gore isrpnom opisu parametara koji uticu na brzinu konverzije. Nesta od toga sam i sam nabo, ali mi jos uvijek nije jasno zasto treba vremena za obradu videa u ISTOM FORMATU samo sa rezanjem i ubacivanjem dijelova istog filma.
Ali ne morate mi dalje odgovarati skontao sam da mi nema pomoci, to traje koliko traje!
Ako zelis samo da izrezes dijelove videa, bez ikakve obrade i re-encodinga, neki od mpeg/avi splitter-a ti vjerovatno moze pomoci, i onda nece biti cekanja :)

Ja dosta stvari snimam sa TV-a, i za 40-tak minuta videa neke serije (MPEG2), treba mi otprilike sat vremena da se to prebaci u XviD format, 2-pass, sa resize-om, deinterlace-om i eventualno ponekim filterom, a sve radim u VirtualDub-u. U pitanju je obicni core2duo procesor, i u ovom svemu ti on igra najvecu ulogu. Zavisno od programa koje koristis, neki iskoriste sve jezgre procesora u procesu encodinga, ali neki ne. Tu odmah mozes vidjeti veliku razliku u duzini trajanja encodinga. Vise rama moze pomoci kod ucitavanja videa i u toku same obrade, ali za konvertovanje jok :)
Evo i AmoK spomenu koristenje grafickog procesora u ovakvim procesima, i s obzirom na jacinu danasnjih cipova na karticama radeon i nvidia, mozda i to ne bi bila losa opcija, samo treba pronaci program koji moze iskoristiti ove mogucnosti, a da ti odgovara za ono sto tebi treba. Licno nisam nikad ovo pokusavao, iako definitivno ne bi bilo lose da imas rasterecen procesor, i da mozes normalno raditi na racunaru dok pici encoding :)
Post Reply