Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#26 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by uvjek dobar gost »

Lopta može li samo jedno pitanje... misliš li ti da je danas odvojena ova struktura političara (koji su na vlasti) od vjesrkih vođa (mislim na sve entitete i sve imaginarne narode) ?

Odnosno zar ti fakat misliš da smo mi sekularna država ?

Ja konkretno mislim da ruka ruku mije, da igraju na istu kartu da bi ostali na vlasti, pored toga mislim da će ime reisa Cerića ostati upisano crnim slovima u istoriji ove zemlje jer za njegovog zemana u IZ nikad ljudi , džematlija ako hoćeš nisu živjele gore.... a tako je i sa ostalim vjerskim vođama... ali oni sada nisu tema
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#27 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by Banksy »

VjecitiStudent wrote: Vjerskim zajednicama 300.000 KM

U Budžetu Općine Centar za 2008. godinu predviđena su sredstva u iznosu od 300.000 KM kao grant vjerskim zajednicama i institucijama.
Na osnovu kriterija koje je utvrdila Komisija Općinskog vijeća Centar za odnose sa vjerskim zajednicama, sredstva su raspoređena na slijedeći način: 50% od ukupnog iznosa odnosno 150.000 KM izdvojeno je za Medžlis Islamske zajednice i to: za izgradnju džamije u džematu Koševsko brdo - 65.000 maraka; za izgradnju džamije u džematu Ciglane - 65.000 KM; za nastavak izgradnje džamije u džematu Gornji Soukbunar - 10.000 KM, a za sanaciju džamije na Gorici izdvojeno je 10.000 KM.
Od ukupne sume granta vjerskim zajednicama 25% odnosno 75.000 KM izdvojeno je za: Nadbiskupski Ordinijat Vrhbosanski za obnavljanje fasade - 60.000 KM, a Franjevačkom provincijalatu "Bosne Srebrene" odobrena su sredstva u iznosu 15.000 KM za Franjevački međunarodni studentski centar u Sarajevu. Pravoslavnoj crkvi dodijeljeno je 15% odnosno 45.000 KM - za Sabornu crkvu Rođenja Presvete Bogorodice u Sarajevu. Za Jevrejsku općinu Sarajevo izdvojeno je 30.000 KM (10% sredstava).
Krasno ... sad bar znamo ko gradi džamiju na Ciglanama ... od naših para.
Meri_
Posts: 144
Joined: 17/08/2008 19:37

#28 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by Meri_ »

"...Maketu je uradila slovenska kompanija..."

Ha, ha, ha otkud opet slovenci i reis u kombinaciji?
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#29 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by dallton »

Sramota, tolike pare ulagati a toliki ljudi bez posla, ako su toliki vjernici kako ih nije boga strah
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#30 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by callmethebreeeze »

meni je sasvim jasno da iz nema odgovornost da zaposljava raju, cak mislim da oni nisu primarni krivci za ferhadiju, jer nisu je oni srusili. (eh, sad, sta bi izgradjena ferhadija znacila za bl i povratak je druga prica, ali manji entitet ocigledno nije dio "deala").

mene prvenstveno zanima odakle im ovolika lova. kako se iz finansira?
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#31 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by Luke Perry »

clanarina :oops: :D
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#32 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by dallton »

Luke Perry wrote:clanarina :oops: :D
rahmetli doprinos ili prodavanje spasenja
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#33 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by d2 »

taman sam se ponadao da dolazi neki hyndai i slicno...
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#34 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by Alkos »

Reis je najveca lopina...
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#35 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by dallton »

hajd sto sramoti sebe i one koje "predstavlja" po svijetu, ali stalno pali samare clanovima sopstvene zajednice za koju se navodno "jaaako" brine...boze oprosti, ali bolje nek pocne uciti "la ilahe sto hiljada" kako su krenuli
User avatar
lopta
Posts: 806
Joined: 24/08/2008 01:11
Location: Sarajevo

#36 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by lopta »

uvjek dobar gost wrote:Lopta može li samo jedno pitanje... misliš li ti da je danas odvojena ova struktura političara (koji su na vlasti) od vjesrkih vođa (mislim na sve entitete i sve imaginarne narode) ?

Odnosno zar ti fakat misliš da smo mi sekularna država ?

Ja konkretno mislim da ruka ruku mije, da igraju na istu kartu da bi ostali na vlasti, pored toga mislim da će ime reisa Cerića ostati upisano crnim slovima u istoriji ove zemlje jer za njegovog zemana u IZ nikad ljudi , džematlija ako hoćeš nisu živjele gore.... a tako je i sa ostalim vjerskim vođama... ali oni sada nisu tema
Sekularna smo drzava, ali da politicari naginju vjerskim liderima kada im treba podrska naroda tacno.
Ja ti opet kazem, ti krivis reisa, ja krivim vlast sto je narodu lose, pazi moramo naci tacno ko je za sta odgovoran, a ne da mi izmisljamo nekakve odgovornosti. IZBiH nije odgovorna za pravljenje fabrika, nego vlast/drzava i to je sva bit. Medjutim sto je jos interesantnije niko ne napada za potpuno iste stvari recimo Katolicku ili Pravoslavnu Crkvu i njihove lidere, nego uvijek se udara po IZBiH(sto ce reci da napadi dolaze od iskompleksiranih likova ili islamofoba).
callmethebreeeze wrote:mene prvenstveno zanima odakle im ovolika lova. kako se iz finansira?
Clanarinom, donacijama, itd.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#37 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by HAVANA »

Što me izradi sa naslovom,ja se obradovao kontam gdje,šta,kako kad opet ...
User avatar
dushmanka_sa
Posts: 2094
Joined: 15/03/2008 03:22
Location: ...Gdje mi je srce...tu mi je dom...

#38 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by dushmanka_sa »

Ah... Pa mora neko konkurisati velelepnom Dodikovom sra*nju.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#39 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by callmethebreeeze »

lopta wrote:
uvjek dobar gost wrote:Lopta može li samo jedno pitanje... misliš li ti da je danas odvojena ova struktura političara (koji su na vlasti) od vjesrkih vođa (mislim na sve entitete i sve imaginarne narode) ?

Odnosno zar ti fakat misliš da smo mi sekularna država ?

Ja konkretno mislim da ruka ruku mije, da igraju na istu kartu da bi ostali na vlasti, pored toga mislim da će ime reisa Cerića ostati upisano crnim slovima u istoriji ove zemlje jer za njegovog zemana u IZ nikad ljudi , džematlija ako hoćeš nisu živjele gore.... a tako je i sa ostalim vjerskim vođama... ali oni sada nisu tema
Sekularna smo drzava, ali da politicari naginju vjerskim liderima kada im treba podrska naroda tacno.
Ja ti opet kazem, ti krivis reisa, ja krivim vlast sto je narodu lose, pazi moramo naci tacno ko je za sta odgovoran, a ne da mi izmisljamo nekakve odgovornosti. IZBiH nije odgovorna za pravljenje fabrika, nego vlast/drzava i to je sva bit. Medjutim sto je jos interesantnije niko ne napada za potpuno iste stvari recimo Katolicku ili Pravoslavnu Crkvu i njihove lidere, nego uvijek se udara po IZBiH(sto ce reci da napadi dolaze od iskompleksiranih likova ili islamofoba).
callmethebreeeze wrote:mene prvenstveno zanima odakle im ovolika lova. kako se iz finansira?
Clanarinom, donacijama, itd.
pa, obzirom na raznorazne gradjevinske poduhvate mora da narod placa claniranu redovnije od tv-pretplate.
:run: :mrgreen: :skoljka:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#40 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by banjaluka078 »

mIRCerka wrote: Dzamija Ferhadija i njena izgradnja su usporile, ako ne i stale, zvanicno jer se nema para za ovu fazu radova.
Nezvanicno sam cula u BL da neko osporava gradnju jer je ispod dzamije staro pravoslavno groblje (to sam cula vireci preko ograde i nisaneci jednim okom kroz ceradu na skeli unutar harema, a likovi koji su to rekli su imali sarajevski akcent).
Prije ce ti se ukazati Gospa u Medjugorju nego sto mozes uci i vidjeti sta se desava.
U banjaluku idem najmanje jednom mjesecno i uvijek sam u hotelu Palas, na 50metara od dzamije. I nikad za nikad nisam vidjela nekoga tamo, niti sam mogla tj imala sta slikati, jer je sve sakriveno od ociju javnosti.
Takodjer sam cula da je sad neko nadmudrivanje u toku, kao da vlada RS ili uprava Grada BL trebaju platiti obnovu dzamije, sto ce biti 2010, al hidzretske!
Toliko od mene na ovu temu.
mIRCerka wrote: Mnogi se shale na racun sve tri religije i sve sto je vezano uz njih. Ja ne. Stavise, prije 2 mjeseca je neko pitao za Crkvu sto se gradi u BL...svo vrijeme izgradnje gradiliste je ono totalno otvoreno bilo, a istovremeno Ferhatpashinoj dzamiji ne mozes prici...
Cak sam jednom prisla samoj ogradi, pokusala dici aparat da uslikam odozgo, al klinac, iskoce neki likovi iz mraka i kao POLAKO secu pored mene...
Pisali smo o tome.
A da je podatak skandalozan - nije. Skandalozno je nesto sto tek otkrijes i vidis i onda te opali ibret!

PS Ekonomisti dragi, da li se mogla Ferhadija u BL obnoviti od para potrosenih na teferic na kosevu u reziji Cerica i Pivare?
:? :? :?

Ja stvarno nemam pojma kako ti uspijes dozivjeti ove neprijatnosti. Nikada mi jos niko nije nista slicno rekao/napisao, a zaista more ljudi dodje u BL i svrati do Ferhadije, makar iz znatizelje. Ako zaista zelis prici gradjevini, slikati, stagod, molim te da mi se javis kad drugi put budes dolazila. Ako ja ne budem u mogucnosti da odem s tobom, onda cu se pobrinuti za to da te neko iz projektnog tima doceka i pokaze ti dokle su stigli radovi. Da se razumijemo, ja nemam ama bas nikakve veze s IZ BL, ne "druzimo" se bas, tako da nema potrebe moje pisanje shvatiti kao njihovu odbranu. Ipak, nikad mi niko zabranio da pridjem i slikam.

Ferhadija se gradi, radovi su citavo ljeto tekli do skoro u noc, a radi se i ovih dana. Ako nisu na gradilistu, radnici su ili u majdanu, vade kamen, ili na Medenom polju ili Vrbanji, gdje se taj kamen slaze i priprema za rad.

Za sve one koji zele vidjeti dokle se stiglo:
http://www.ferhadija.co.ba/
http://www.ferhadija.co.ba/galerija/page/albumarchive
http://www.ferhadija.co.ba/projekat_video_3.html
http://www.ferhadija.co.ba/projekat_video_4.html

A ima i zvanicni sajt: http://www.ferhadija.ba/

Novca ima, makar zahvaljujuci donacijama dijaspore, grada, Vlade, strane diplomacije i predstavnistava, a u toku je i sudski proces za nadoknadu stete pricinjene tokom rata: http://www.ferhadija.co.ba/vijesti150408.html
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#41 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by ludacha »

posmatrajuci stvar sa strane zaista ne mogu shvatiti takav potez.
prvo - u vrijeme ramazana najavljivati pocetak gradjenja neceg velebnog i veleskupoga, a toliki narod jedva krpi kraj s krajem. neki vjerojatno ni toliko. pa kako ga nije stid toliku cifru reci? zar nebi trebala biti neka bit ramazana davanje, milosrdje, oprastanje, molitva i tako te lijepe, dobre, ljudske stvari? mozda pomoci drugome? neki dan citam u novinama kako je u nekoj istocnoj drzavi (mozda pakistan, ne znam tacno) pregazeno nekoliko ljudi u opcem naguravanju jer je obicaj u ovo doba dijeliti drugima (u ovom slucaju novci).

nemojte ovo shvatiti kao mozebitni napad iskljucivo na IZ. smatram da su za osudu sve vjerske zajednice koje ovako postupaju - a ima ih. gradjevine nisu nuzne da bi covjek vjerovao i prakticirao to u sta vec vjeruje. molitva se moze obaviti i u tisini vlastite sobe i na slicnim mjestima koje nisu primarno namijenjene molitvi. ali se isto tako (vjerojatno) s manje zara i koncentracije obavlja ako je covjek bolestan, ako mu zeludac kruli, ako.... shvacate?
User avatar
lopta
Posts: 806
Joined: 24/08/2008 01:11
Location: Sarajevo

#42 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by lopta »

ludacha wrote:nemojte ovo shvatiti kao mozebitni napad iskljucivo na IZ. smatram da su za osudu sve vjerske zajednice koje ovako postupaju - a ima ih. gradjevine nisu nuzne da bi covjek vjerovao i prakticirao to u sta vec vjeruje. molitva se moze obaviti i u tisini vlastite sobe
Ne shvatam kao napad na IZ, niti sam njihov advokat, svaka kritika je dobrodosla, pa tako i tvoja, medjutim ovaj podebljani dio recenice blago receno govori da ovako nesto moze reci neko ko pojma nema o vjeri. Nemoj se ljutiti, ali tako je. To je kao da tebi neko kaze, znas ne treba bazen gradu, ne moras ici na bazen, kupaj se u svojoj kadi, e to je ta ''logika''.
Opet ponavljam sta IZBiH ima sa losom ekonomskom situacijom u gradu/drzavi. Ljudi nije IZBiH u vlasti, ne pravi ona radna mjesta, niti gradi nove fabrike, IZBiH se bavi sobom i svojim vjernicima, a za losu ekonomiju krivite prave krivce, a to je vlast/vlada/vijece ministara, tj. politicke stranke koje cine vlast u bilo kojoj opstini, kantonu, entitetu, drzavi.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#43 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by Air Ramiz »

mIRCerka wrote: Stavise, prije 2 mjeseca je neko pitao za Crkvu sto se gradi u BL...svo vrijeme izgradnje gradiliste je ono totalno otvoreno bilo, a istovremeno Ferhatpashinoj dzamiji ne mozes prici...
Dzamija je ogradjena kako bi se sprijecio vandalizam. Vec su bile brojne provokacije, ubacivali su svinju u dvoriste, obavljali nuzdu, razbijali stakla na kuci medzlisa, a znamo da je rulja namarisala ambasadore koji su dosli na postavljanje kamena temeljca, i usmrtili su jednog dzematliju Murata Badica...zbog svih tih stvari dzamija je ogradjena...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#44 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by vjesticanametli »

IZ d.j.l. bez ikakve odgovornosti i po zakonu :D cericu majmune :x
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#45 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by callmethebreeeze »

lopta wrote:
ludacha wrote:nemojte ovo shvatiti kao mozebitni napad iskljucivo na IZ. smatram da su za osudu sve vjerske zajednice koje ovako postupaju - a ima ih. gradjevine nisu nuzne da bi covjek vjerovao i prakticirao to u sta vec vjeruje. molitva se moze obaviti i u tisini vlastite sobe
Ne shvatam kao napad na IZ, niti sam njihov advokat, svaka kritika je dobrodosla, pa tako i tvoja, medjutim ovaj podebljani dio recenice blago receno govori da ovako nesto moze reci neko ko pojma nema o vjeri. Nemoj se ljutiti, ali tako je. To je kao da tebi neko kaze, znas ne treba bazen gradu, ne moras ici na bazen, kupaj se u svojoj kadi, e to je ta ''logika''.
Opet ponavljam sta IZBiH ima sa losom ekonomskom situacijom u gradu/drzavi. Ljudi nije IZBiH u vlasti, ne pravi ona radna mjesta, niti gradi nove fabrike, IZBiH se bavi sobom i svojim vjernicima, a za losu ekonomiju krivite prave krivce, a to je vlast/vlada/vijece ministara, tj. politicke stranke koje cine vlast u bilo kojoj opstini, kantonu, entitetu, drzavi.
ja se slazem da je vlast glavni krivac za losu ekonomiju. ali sta ti mislis da bi se desilo da vlasti, na svim nivoima, kazu:
"drage vjerske zajednice, zao nam je, ne mozemo vise izdvojiti ni marke za vase potrebe. snadjite se sami"
User avatar
ProbuseniDolar
Posts: 1007
Joined: 13/05/2008 00:18
Location: Rajvosa

#46 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by ProbuseniDolar »

Masala samo nek se gradi ... :D ... Jos da hoce pored i dzamiju napraviti ... :D :D :D :run: :sax:
beka_mo
Posts: 241
Joined: 19/07/2008 00:18

#47 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by beka_mo »

Umalo povjerovah da se fabrika zaista otvara,ali ovo je zaista pretjerano.
N :run: e zelim komentirati!
User avatar
lopta
Posts: 806
Joined: 24/08/2008 01:11
Location: Sarajevo

#48 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by lopta »

callmethebreeeze wrote:
lopta wrote:
ludacha wrote:nemojte ovo shvatiti kao mozebitni napad iskljucivo na IZ. smatram da su za osudu sve vjerske zajednice koje ovako postupaju - a ima ih. gradjevine nisu nuzne da bi covjek vjerovao i prakticirao to u sta vec vjeruje. molitva se moze obaviti i u tisini vlastite sobe
Ne shvatam kao napad na IZ, niti sam njihov advokat, svaka kritika je dobrodosla, pa tako i tvoja, medjutim ovaj podebljani dio recenice blago receno govori da ovako nesto moze reci neko ko pojma nema o vjeri. Nemoj se ljutiti, ali tako je. To je kao da tebi neko kaze, znas ne treba bazen gradu, ne moras ici na bazen, kupaj se u svojoj kadi, e to je ta ''logika''.
Opet ponavljam sta IZBiH ima sa losom ekonomskom situacijom u gradu/drzavi. Ljudi nije IZBiH u vlasti, ne pravi ona radna mjesta, niti gradi nove fabrike, IZBiH se bavi sobom i svojim vjernicima, a za losu ekonomiju krivite prave krivce, a to je vlast/vlada/vijece ministara, tj. politicke stranke koje cine vlast u bilo kojoj opstini, kantonu, entitetu, drzavi.
ja se slazem da je vlast glavni krivac za losu ekonomiju. ali sta ti mislis da bi se desilo da vlasti, na svim nivoima, kazu:
"drage vjerske zajednice, zao nam je, ne mozemo vise izdvojiti ni marke za vase potrebe. snadjite se sami"
To sam objasnjavao u jednom od prethodnih postova. Budzet neke opstine je podijeljen na razne segmente, od razvoja, sporta, kulture, povratka, pomoci ovome onome, itd. Ne mozes sve pare iskoristiti samo u jednu stvar, nego se mora sve podijeliti po odredjenom osnovu/procentima za svakoga po nesto. Dakle ako budzet opstine iznosi od 10-15miliona km i daje 45.000km(koliko je to procentar izracunaj) to i nije neki procenat, samo sto se vi uhvatitet toga i ne popustate, a ne gledajte gdje je ostalih 14miliona km ili koliko vec.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#49 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by vjesticanametli »

lopta wrote:
ludacha wrote:nemojte ovo shvatiti kao mozebitni napad iskljucivo na IZ. smatram da su za osudu sve vjerske zajednice koje ovako postupaju - a ima ih. gradjevine nisu nuzne da bi covjek vjerovao i prakticirao to u sta vec vjeruje. molitva se moze obaviti i u tisini vlastite sobe
Ne shvatam kao napad na IZ, niti sam njihov advokat, svaka kritika je dobrodosla, pa tako i tvoja, medjutim ovaj podebljani dio recenice blago receno govori da ovako nesto moze reci neko ko pojma nema o vjeri. Nemoj se ljutiti, ali tako je. To je kao da tebi neko kaze, znas ne treba bazen gradu, ne moras ici na bazen, kupaj se u svojoj kadi, e to je ta ''logika''.
Opet ponavljam sta IZBiH ima sa losom ekonomskom situacijom u gradu/drzavi. Ljudi nije IZBiH u vlasti, ne pravi ona radna mjesta, niti gradi nove fabrike, IZBiH se bavi sobom i svojim vjernicima, a za losu ekonomiju krivite prave krivce, a to je vlast/vlada/vijece ministara, tj. politicke stranke koje cine vlast u bilo kojoj opstini, kantonu, entitetu, drzavi.
:lol: :lol: :lol: petlja se ceric i gdje mu nije mjesto pa tako i u politiku i u stranke i u sve moguce samo da drpi jos love....za doktora mu trebalo :D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#50 Re: Konacno - otvara se velika fabrika u Sarajevu!

Post by callmethebreeeze »

lopta wrote:
To sam objasnjavao u jednom od prethodnih postova. Budzet neke opstine je podijeljen na razne segmente, od razvoja, sporta, kulture, povratka, pomoci ovome onome, itd. Ne mozes sve pare iskoristiti samo u jednu stvar, nego se mora sve podijeliti po odredjenom osnovu/procentima za svakoga po nesto. Dakle ako budzet opstine iznosi od 10-15miliona km i daje 45.000km(koliko je to procentar izracunaj) to i nije neki procenat, samo sto se vi uhvatitet toga i ne popustate, a ne gledajte gdje je ostalih 14miliona km ili koliko vec.
ma sve je meni jasno, ja sam se samo pitao sta bi bilo kad bi bilo.
:-) :D
Post Reply