Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8751
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#401 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by SanskiBiser »

sinisa 138 wrote: OK, sve 5! Meni jubilarnih 56.
Za Turke ti tu stojim dobar. Kad na TV vidim lijepe momke u Turskoj, isti kao naši momci, znam da su odavde porijeklom. Pravih Turaka sam se nagledao u Njemačkoj. Ni iz glave ne izgledaju kao ovi koje sam spomenuo gore.
Što se tiče tih protjeranih iz Srbije, ja znam za ovaj dio u Kostajnici koji se u narodu zove "Užice". Jasno je i zašto.
Navodno su protjerani u vrijeme Miloša. Dakle, dok je Srbija bila u okviru Ot. carstva?! Palo mi je u oči da oni svi imaju metalne kapije na avlijama kakve se vide po Slavoniji i Vojvodini, a nisam ih nešto mnogo viđao po Bosni. Bilo je ovdje doseljenja i otuda, tad kad i iz Like / porodica Cerić iz sela Cerići u Slavoniji/, pa sam isprva mislio da su otuda, dok nisam saznao za ovo protjerivanje. Kostajnički Bošnjaci, koje ja znam, govore meko. Kako oko Kost. nema bošnjačkih sela, moguće je da je čitavo tamošnje bošnj. stanovništvo došlo tada.
Milos Milosevic ili Slobodan Obrenovic ista stvar kako god okrenete dobijete etnicko ciscenje :roll: , ovo protjerivanje Bosnjaka iz Srbije Uzica, Valjeva, Sabca, Cacaka ... je pocelo od 1830, nakon sto je Srbija stekla veliku autonomiju skoro korak od nezavisnosti ima tema na forumu obradjuju ovo detaljno treba samo potraziti. U srpskim ustancima, ustanici su imali odredjene vojne uspjehe protiv Turaka ali su gubili od Bosnjaka tako je ovo protjerivanje bila kao neka odmazda za to sve a opet Turci i Bosnjaci su u tom periodu imali svoja medjusobna trvenja (Husein Kapetan Gradascevic...), i tu je Obrenovic "pomagao" koliko god je mogao :-)
Nije samo Kostajnica, mislim da je cak od Novog prema Krupi dosta se naselilo a isto i gore Prema Cazinskoj Krajini gore imate tako neka atipicna Bosnjacka prezimena tipa Miljkovic i slicno...

Mislim da ce biti zanimljiva i korisna knjiga Ishaka Kolonica iz Ljubije koja se priprema za stampu „Vlastita imena naroda BiH, njihovo značenje i porijeklo“, Kolonic je tu posvetio dobar dio svog zivota za skupljanje materijala i to je knjiga od koje ce biti koristi i za nauku bas kao i od ovih "epruveta" :lol:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#402 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by Shoshana »

sinisa 138 wrote:
Shoshana wrote:Sinisa, zivota ti, nauci citirat, oci mi ispadose :-)

Ima 'preview' prije nego sto posaljes post, pa pogledaj, pa stavljaj zagrade dok ne ubodes, jerbo prije ili kasnije ces nagrabusiti zbog necijeg tudjeg misljenja..
Sorry, ja mislio da sam pametan što sve ne ponavljam. Da ne davim. Pa mislio da je lukavo izdvojiti samo ono što me neposredno ponukalo da postam.
Naravno da mozes izdvojiti samo ono na sta se tvoja replika odnosi. Inace se cesto izgubi smisao. Ja samo molim da - kada to cinis, zadrzis "quote" na pocetku i na kraju citiranog, inace je zaista tesko znati ko je sta rekao a ko je sta dopisao.
sinisa 138
Posts: 32
Joined: 06/08/2010 18:19

#403 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by sinisa 138 »

SanskiBiser wrote:
sinisa 138 wrote: OK, sve 5! Meni jubilarnih 56.
Za Turke ti tu stojim dobar. Kad na TV vidim lijepe momke u Turskoj, isti kao naši momci, znam da su odavde porijeklom. Pravih Turaka sam se nagledao u Njemačkoj. Ni iz glave ne izgledaju kao ovi koje sam spomenuo gore.
Što se tiče tih protjeranih iz Srbije, ja znam za ovaj dio u Kostajnici koji se u narodu zove "Užice". Jasno je i zašto.
Navodno su protjerani u vrijeme Miloša. Dakle, dok je Srbija bila u okviru Ot. carstva?! Palo mi je u oči da oni svi imaju metalne kapije na avlijama kakve se vide po Slavoniji i Vojvodini, a nisam ih nešto mnogo viđao po Bosni. Bilo je ovdje doseljenja i otuda, tad kad i iz Like / porodica Cerić iz sela Cerići u Slavoniji/, pa sam isprva mislio da su otuda, dok nisam saznao za ovo protjerivanje. Kostajnički Bošnjaci, koje ja znam, govore meko. Kako oko Kost. nema bošnjačkih sela, moguće je da je čitavo tamošnje bošnj. stanovništvo došlo tada.
Milos Milosevic ili Slobodan Obrenovic ista stvar kako god okrenete dobijete etnicko ciscenje :roll: , ovo protjerivanje Bosnjaka iz Srbije Uzica, Valjeva, Sabca, Cacaka ... je pocelo od 1830, nakon sto je Srbija stekla veliku autonomiju skoro korak od nezavisnosti ima tema na forumu obradjuju ovo detaljno treba samo potraziti. U srpskim ustancima, ustanici su imali odredjene vojne uspjehe protiv Turaka ali su gubili od Bosnjaka tako je ovo protjerivanje bila kao neka odmazda za to sve a opet Turci i Bosnjaci su u tom periodu imali svoja medjusobna trvenja (Husein Kapetan Gradascevic...), i tu je Obrenovic "pomagao" koliko god je mogao :-)
Nije samo Kostajnica, mislim da je cak od Novog prema Krupi dosta se naselilo a isto i gore Prema Cazinskoj Krajini gore imate tako neka atipicna Bosnjacka prezimena tipa Miljkovic i slicno...

Mislim da ce biti zanimljiva i korisna knjiga Ishaka Kolonica iz Ljubije koja se priprema za stampu „Vlastita imena naroda BiH, njihovo značenje i porijeklo“, Kolonic je tu posvetio dobar dio svog zivota za skupljanje materijala i to je knjiga od koje ce biti koristi i za nauku bas kao i od ovih "epruveta" :lol:
Knjiga je izašla 2006. i ja je imam već dugo. Ali, nema imana Šošna?!
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8751
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#404 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by SanskiBiser »

sinisa 138 wrote: Knjiga je izašla 2006. i ja je imam već dugo. Ali, nema imana Šošna?!
To je staro izdanje iz 2006, sa 91.473 zabiljezenih prezimena.

A ovo novo izdanje 2010/20xx, bi trebalo imati 108.500 prezimena.

Problem je to sto Kolonic ne moze vec vise od godinu dana pronaci donatora da objavi to novo dopunjeno izdanje.
Zadnje sto sam cuo je nesto od ukucana da bi navodno SO Prijedor trebala pomoci da se objavi knjiga (gledali su na TV neki prilog...).

Google pa imate njegov web site i tamo je kontakt telefon i email pa mu mozete pisati ili se cuti s njim ako vas nesto posebno interesuje. Na glasu je kao srdacan covjek.
sinisa 138
Posts: 32
Joined: 06/08/2010 18:19

#405 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by sinisa 138 »

SanskiBiser wrote:
sinisa 138 wrote:
Milos Milosevic ili Slobodan Obrenovic ista stvar kako god okrenete dobijete etnicko ciscenje :roll: , ovo protjerivanje Bosnjaka iz Srbije Uzica, Valjeva, Sabca, Cacaka ... je pocelo od 1830, nakon sto je Srbija stekla veliku autonomiju skoro korak od nezavisnosti ima tema na forumu obradjuju ovo detaljno treba samo potraziti. U srpskim ustancima, ustanici su imali odredjene vojne uspjehe protiv Turaka ali su gubili od Bosnjaka tako je ovo protjerivanje bila kao neka odmazda za to sve a opet Turci i Bosnjaci su u tom periodu imali svoja medjusobna trvenja (Husein Kapetan Gradascevic...), i tu je Obrenovic "pomagao" koliko god je mogao :-)
Nije samo Kostajnica, mislim da je cak od Novog prema Krupi dosta se naselilo a isto i gore Prema Cazinskoj Krajini gore imate tako neka atipicna Bosnjacka prezimena tipa Miljkovic i slicno...

Mislim da ce biti zanimljiva i korisna knjiga Ishaka Kolonica iz Ljubije koja se priprema za stampu „Vlastita imena naroda BiH, njihovo značenje i porijeklo“, Kolonic je tu posvetio dobar dio svog zivota za skupljanje materijala i to je knjiga od koje ce biti koristi i za nauku bas kao i od ovih "epruveta" :lol:
Meni to djeluje malo nategnuto. Izjednačavanje oslobodilačkih ustanaka sa zadnjim ratom. Još je ranije neko slično rekao, da se 200 godina radi na etničkom čišćenju. Dakle, nema prava na ustanak i oslobođenje. Sjedi, šuti i radi.
Ko je koga pobjeđivao ? Da sam ja sultan najprije bih na ustanike poslao najbližu vojsku, jeftinije je, brže i praktičnije / Bosna i Bugarska /. S obzirom da je u Bugarskoj bilo problema s Pazvan Ogluom, prvi izbor je Bosna. A ako ne ide, onda carsku vojsku s "pravim" Turcima. Od te vojske s istoka je i došla propast ustanka 1813.g. Zabilježena je epizoda iz 2. ustanka. U nekoj borbi su neki povikali : " Ovo su pravi Turci, Anadolci, begaj!"
A da su ih protjerivali zbog neke djetinjaste ljutnje zbog nekih poraza? Pa i digli su se na ustanak da ih protjeraju.
Bili su nepismeni, ali ne i ludi.
Zgodna je to knjiga, ali ne vidim nekakvu epohalnu korist od toga. Sramota je da je taj posao spao na jednog entuzijastu i amatera, a toliki akademici i mudroseri na sve strane. Iz te knjige sam najzad uspio vlastitu suprugu uvjeriti da joj ime ne znači "veličine vjere", nego "oslonac", što i jest najveća ženska vrlina. Iapričavam se damama koje preferiraju sada glavnu stvar zvanu "uspješna žena".
Tu su obrađena imena, ali navodno ima knjiga o porijeklu prezimena u B i H, rad bosanske ANU, ali do nje nisam nikad uspio doći. Ako je ikad i bila u slobodnoj prodaji.
sinisa 138
Posts: 32
Joined: 06/08/2010 18:19

#406 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by sinisa 138 »

SanskiBiser wrote:
sinisa 138 wrote: Knjiga je izašla 2006. i ja je imam već dugo. Ali, nema imana Šošna?!
To je staro izdanje iz 2006, sa 91.473 zabiljezenih prezimena.

A ovo novo izdanje 2010/20xx, bi trebalo imati 108.500 prezimena.

Problem je to sto Kolonic ne moze vec vise od godinu dana pronaci donatora da objavi to novo dopunjeno izdanje.
Zadnje sto sam cuo je nesto od ukucana da bi navodno SO Prijedor trebala pomoci da se objavi knjiga (gledali su na TV neki prilog...).

Google pa imate njegov web site i tamo je kontakt telefon i email pa mu mozete pisati ili se cuti s njim ako vas nesto posebno interesuje. Na glasu je kao srdacan covjek.
Ponavljam, tu su imena, a ne prezimena. SO Prijedor je na prvom mjestu liste darovalaca, kako ih on zove.
Imena su, u odnosu na prezimena, mačji kašalj. Tu je čitava istorija iza pojedinih familija i njihovih prezimena.
Da je Ishak srdačan čovjek usudio bih se pomisliti već na osnovu njegove fotografije na poleđini knjige. Djeluje mi kao one nekadašnje poštenjačine, naivčine i radoholičari, a sve ubudale.
sinisa 138
Posts: 32
Joined: 06/08/2010 18:19

#407 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by sinisa 138 »

SanskiBiser wrote:
sinisa 138 wrote: Knjiga je izašla 2006. i ja je imam već dugo. Ali, nema imana Šošna?!
To je staro izdanje iz 2006, sa 91.473 zabiljezenih prezimena.

A ovo novo izdanje 2010/20xx, bi trebalo imati 108.500 prezimena.

Problem je to sto Kolonic ne moze vec vise od godinu dana pronaci donatora da objavi to novo dopunjeno izdanje.
Zadnje sto sam cuo je nesto od ukucana da bi navodno SO Prijedor trebala pomoci da se objavi knjiga (gledali su na TV neki prilog...).

Google pa imate njegov web site i tamo je kontakt telefon i email pa mu mozete pisati ili se cuti s njim ako vas nesto posebno interesuje. Na glasu je kao srdacan covjek.
Guglanje - ludom radovanje.
Vidim da radi na prezimenima i da je obradio preko 200.000.prezimena.
Međutim, veli da je najčešće prezime Kovač, a najstarije Čengić ?!
U životu sam sreo dva Kovača u Bosni, od kojih je jedan Mađar i još uvijek "zanosi" kad priča.
Za Čengiće A.Zulfikarpašić tvrdi da potiču od poglavice / a od koga bi drugog?/ turskog naroda AK Kojunlu, Uzun Hasana. Došli ovamo iz iračkog mjesta Čang(r)i, pa bili Čangrlići, pa Čengrlići i najzad Čengići. On je, naravno, od Čengića, od Zulfikarpaše.
Znači li to da ranije u Bosni nije bilo prezimena. Samo imena, kao kod starih Grka? A ban Borić, Kulinov stari? Borića i danas znam dosta.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8751
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#408 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by SanskiBiser »

sinisa 138 wrote:
SanskiBiser wrote:
sinisa 138 wrote: Knjiga je izašla 2006. i ja je imam već dugo. Ali, nema imana Šošna?!
To je staro izdanje iz 2006, sa 91.473 zabiljezenih prezimena.

A ovo novo izdanje 2010/20xx, bi trebalo imati 108.500 prezimena.

Problem je to sto Kolonic ne moze vec vise od godinu dana pronaci donatora da objavi to novo dopunjeno izdanje.
Zadnje sto sam cuo je nesto od ukucana da bi navodno SO Prijedor trebala pomoci da se objavi knjiga (gledali su na TV neki prilog...).

Google pa imate njegov web site i tamo je kontakt telefon i email pa mu mozete pisati ili se cuti s njim ako vas nesto posebno interesuje. Na glasu je kao srdacan covjek.
Ponavljam, tu su imena, a ne prezimena. SO Prijedor je na prvom mjestu liste darovalaca, kako ih on zove.
Imena su, u odnosu na prezimena, mačji kašalj. Tu je čitava istorija iza pojedinih familija i njihovih prezimena.
Da je Ishak srdačan čovjek usudio bih se pomisliti već na osnovu njegove fotografije na poleđini knjige. Djeluje mi kao one nekadašnje poštenjačine, naivčine i radoholičari, a sve ubudale.
Moja greska, slusam jedne dok mi sufliraju iza ledja a istovremeno citam clanak i onda zbrzam sve... :-)

Da ova knjiga nova ce biti o Prezimenima ,to bi trebala biti njegova cetvrta knjiga ali ne znam dokle je dogurao i kad bi trebala da se objavi...
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8751
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#409 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by SanskiBiser »

sinisa 138 wrote: Meni to djeluje malo nategnuto. Izjednačavanje oslobodilačkih ustanaka sa zadnjim ratom. Još je ranije neko slično rekao, da se 200 godina radi na etničkom čišćenju.Dakle, nema prava na ustanak i oslobođenje. Sjedi, šuti i radi.
Ko je koga pobjeđivao ? Da sam ja sultan najprije bih na ustanike poslao najbližu vojsku, jeftinije je, brže i praktičnije / Bosna i Bugarska /. S obzirom da je u Bugarskoj bilo problema s Pazvan Ogluom, prvi izbor je Bosna. A ako ne ide, onda carsku vojsku s "pravim" Turcima. Od te vojske s istoka je i došla propast ustanka 1813.g. Zabilježena je epizoda iz 2. ustanka. U nekoj borbi su neki povikali : " Ovo su pravi Turci, Anadolci, begaj!"
A da su ih protjerivali zbog neke djetinjaste ljutnje zbog nekih poraza? Pa i digli su se na ustanak da ih protjeraju.
Bili su nepismeni, ali ne i ludi.

Zgodna je to knjiga, ali ne vidim nekakvu epohalnu korist od toga. Sramota je da je taj posao spao na jednog entuzijastu i amatera, a toliki akademici i mudroseri na sve strane. Iz te knjige sam najzad uspio vlastitu suprugu uvjeriti da joj ime ne znači "veličine vjere", nego "oslonac", što i jest najveća ženska vrlina. Iapričavam se damama koje preferiraju sada glavnu stvar zvanu "uspješna žena".
Tu su obrađena imena, ali navodno ima knjiga o porijeklu prezimena u B i H, rad bosanske ANU, ali do nje nisam nikad uspio doći. Ako je ikad i bila u slobodnoj prodaji.
Off topic... :oops:

krhko je znanje :roll: :(

Ako ono sto se desilo u Srebrenici nije bio GENOCID onda ni ono sto se desilo u taj vakat u Srbiji nije bilo klasicno etnicko ciscenje..NEKI tamo u Srebrenici 1995 na Petrovdan su davali izjave povezane sa ustancima i osvetama i Dahijama i dovodili ih u vezu sa danasnjim vremenom, a bili su pismeni i sigurno NE LUDI...


Za detaljnu elaboraciju pokrenite novu temu, premda mislim da tog tipa vec ima... :!:

Nadam se da ovdje necete naci neki trollbait da jos vise sad skrene s teme...
sinisa 138
Posts: 32
Joined: 06/08/2010 18:19

#410 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by sinisa 138 »

SanskiBiser wrote:
Off topic... :oops:

krhko je znanje :roll: :(

Ako ono sto se desilo u Srebrenici nije bio GENOCID onda ni ono sto se desilo u taj vakat u Srbiji nije bilo klasicno etnicko ciscenje..NEKI tamo u Srebrenici 1995 na Petrovdan su davali izjave povezane sa ustancima i osvetama i Dahijama i dovodili ih u vezu sa danasnjim vremenom, a bili su pismeni i sigurno NE LUDI...


Za detaljnu elaboraciju pokrenite novu temu, premda mislim da tog tipa vec ima... :!:

Nadam se da ovdje necete naci neki trollbait da jos vise sad skrene s teme...
Sve je to u temi. Pogledaj malo na forumu iGENEe kako diskutuju. Epruveta im je samo povod. Prava priča je ono što dolazi poslije.
Na stranu što je epruveta sama sebi protivrječna.Razdijele jednu te istu haplogrupu na više nacija, kako im paše ili kako koga vole.
Ovaj razgovor naznačava kako će se to i ovdje tumačiti i kako se već tumači.
Izjednačiti zločin u Srebrenici sa preseljenjem stanovništva kao rezultatom oslobodilačkog rata je stvarno znak da je svaki razgovor besmislen. Malo sam provjerio, i vidim da sam bio pogriješio. Dogovorom Porte i Mihajla Obrenovića 1862. svi Turci su morali napustiti Srbiju. Turske vlasti su dovele 100 porodica i osnovale Bos. Kostajnicu na desnoj obali Une.
Ovim bih završio svoje gostovanje na ovom sajtu. Ako sam koga uvrijedio, izvinjavam se.
Komšija,pozdrav!
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8751
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#411 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by SanskiBiser »

sinisa 138 wrote:
SanskiBiser wrote:
Off topic... :oops:

krhko je znanje :roll: :(

Ako ono sto se desilo u Srebrenici nije bio GENOCID onda ni ono sto se desilo u taj vakat u Srbiji nije bilo klasicno etnicko ciscenje..NEKI tamo u Srebrenici 1995 na Petrovdan su davali izjave povezane sa ustancima i osvetama i Dahijama i dovodili ih u vezu sa danasnjim vremenom, a bili su pismeni i sigurno NE LUDI...


Za detaljnu elaboraciju pokrenite novu temu, premda mislim da tog tipa vec ima... :!:

Nadam se da ovdje necete naci neki trollbait da jos vise sad skrene s teme...
Sve je to u temi. Pogledaj malo na forumu iGENEe kako diskutuju. Epruveta im je samo povod. Prava priča je ono što dolazi poslije.
Na stranu što je epruveta sama sebi protivrječna.Razdijele jednu te istu haplogrupu na više nacija, kako im paše ili kako koga vole.
Ovaj razgovor naznačava kako će se to i ovdje tumačiti i kako se već tumači.
Izjednačiti zločin u Srebrenici sa preseljenjem stanovništva kao rezultatom oslobodilačkog rata je stvarno znak da je svaki razgovor besmislen. Malo sam provjerio, i vidim da sam bio pogriješio. Dogovorom Porte i Mihajla Obrenovića 1862. svi Turci su morali napustiti Srbiju. Turske vlasti su dovele 100 porodica i osnovale Bos. Kostajnicu na desnoj obali Une.
Ovim bih završio svoje gostovanje na ovom sajtu. Ako sam koga uvrijedio, izvinjavam se.
Komšija,pozdrav!
Srebrenica Juli 1995
Ratko Mladic "...i konacno je doslo vreme da se posle bune protiv dahija konacno osvetimo Turcima..."

Sta li je on to i s cim izjednacio, gukni golube, odleprsao si da ne bi morao odgovoriti....

Jedni se zbog te bune i oslobodilackog rata morali raseljavati po Bosni, a ovi drugi su selili na Ahiret. :x i to 200 godina nakon tog oslobodilackog rata padose kao zrtve u aktu konacne osvete na veliki Hriscanski praznik Petrovdan.

Besmisleno? Previse fatalno i pogubno da bi bilo besmisleno, besmisleno za hladni i bescutni um, a ovo je smisleni preludij za Genocid.

Dva vijeka nakon dogadjaja!

Pismen i nije lud i jos se seta okolo slobodan :x



Neka "epruveta" ....

Snežana Čongradin & Matja Stojanović : "Falsifikati i ucene"
http://www.pescanik.net/content/view/5459/171/

Pozdrav Komsija i srecno na Igenea forumu! ( ovaj link gore ti je milosta od mene )
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#412 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by sarajevonekad »

Poštovanje,

imam par opaski u vezi ove uvodne poruke postavljača teme.

Najprije, ja sam ušao na stranicu čiji je link postavljen kao referenca i nisam našao ovu etničku (a ne genetsku tj. haplogrupnu) distribuciju za BiH.


Drugo, svi genetičari, koliko vidim tvrde da ne treba miješati etnije sa haplogrupama.


Npr. Damir Marjanović kaže:

"U znanosti, bar u onoj kojom se ja bavim, ne postoje hrvatski, srpski ili bošnjački geni. Takvu sintagmu nećete čuti da upotrebljava onaj ko je barem jednom slušao neko predavanje iz humane populacijske genetike. S druge strane, svaki će vam genetičar potvrditi da, što se tiče ljudskoga roda, ne postoje dvije populacije koje su genetički identične", kazao je Marjanović i poručio da je osnovni cilj istraživanja bio provjeravanje postojećih znanstvenih modela iz oblasti genetike(http://www.klix.ba/vijesti/bih/otkrice- ... /120926049).

Iako je Igenea dala spisak etnija, oni su to uradili čisto da pokažu procenat zastuoljenosti raznih haplogrupa u ispitivanim etnijama ( mada iskreno ne znam koja je konkretna korist i svrha toga).

To dakle, nikako ne znači da postoji nekakva ilirska, slavenska, helenska, keltska, srpska, hrvatska, albanska, itd. itd. haplogrupa. Igenea samo daje procenat zastupljenosti haplogrupa medju ispitivanim etnijama.


Haplogrupe su starije od etnija! Svaka etnija sadrži više haplogrupa. Postupak nastanka jedne etnije je trajao hiljade godina a otpočeo je milinone godina nakon nastanka haplogrupa.

Haplogrupe se mogu vezati uz ljude iz perioda kada ljudi još nisu evolurirali u etnije, dakle na samom početku razvoja Hominida, kada su i nastajale haplogrupe, tj. od perioda od kamenog doba (koje je počelo otprilike prije 2,6 miliona godina) pa do otprilike bronzanog doba ( koje je počelo otprilike prije par hiljada goda) a etnije nastaju tek nekad u tom bronzanom dobu.


Ti ljudi dakle nisu bili ni Iliri, ni Kelti, ni Tračani, ni Dačani, ni Slaveni, ni Germani. (ove etnije nisu bile ni u začetku kada su nastajale haplogrupe), a još manje su bili Bošnjaci, Srbi, Hrvati, Albanci, Makedonci, Grci itd. itd.......ti ljudi su bili jednostavno Hominidi u početku svog razvoja.....

Zato je notorna glupost to "takmičenje" tipa "ko je prvi bio na nekoj teritoriji, "jer taj neki naš daleki predak, koji je nastanjivao BiH još od Paleolita, sa nama, današnjim Bosancima i Hercegovcima nema ništa zajedničko (pogotovo jezik i običaje), osim što je naš pradaleki Hominidni predak....

Taj daleki Paleolitski stanovnik Bosne nema ništa ni sa Ilirima, koji su nastali mnogo mnogo hiljada godina kasnije....i koju su u sebi sadržavali različite haplogrupe.....

Može se eventualno reći da smo mi nešto malo bliži drevnim etnijama (Ilirima, Slavienima, Germanima itd tid) nego Paleolitskim, Mezolitskim i Neolitskim praprecima ( tj. Hominidima iz kamenog doba).....

Zar stvarno neko može misliti da je pečinski čovjek imao svijest o svom etničkom/kulturnom identitetu i državi?

Čak i predstavnik Igenaa projekta, izvjesni gdin Roman C. Scholz kže kako ne treba miješati haplogrupe sa antičkim narodima:
"The easiest way not to get confused is not to mix up haplogroups and antic tribes". (http://www.igenea.com/en/index.php?c=132&st=725).

Oni su samo iznijeli procente haplogrupa među etnijama, ali to ne znači da je ona haplogrupa koje ima najviše u nekoj etniji odrednica te haplogrupe.

I opet,ponavljam, haplogrupe su starije od etnija. Svaka etnija sadrži različite haplogrupe, a haplogrupa nije odrednica etnije.


Evo još jednog takvog mišljenja genetičara:

"Linking race to y-dna haplogroups is an almost impossible task, except perhaps in some sort of very broad and general terms. Autosomal dna is recombinant. It does not identify itself neatly; that is, it doesn't tell you where it came from. Some traits are dominant, and others are recessive. That plays out across the whole panoply of human physiological and phenotypical characteristics. It's just too complex a subject to enable us to say, simply, that this y haplogroup is "Nordic" or that one is "Alpine," etc.

The best one can do is say that certain y haplogroups are mostly European, while others are mostly African or Asian, etc. Even then there are exceptions and overlaps
...."


"...Firstly, I should address the point you made. With respect to Illyrians, the inhabitant haplogroups were there thousands of years prior to "Illyria." So, I would assume a mixture of E1b1b and I2a2, with E1b1b relagated to a few Illyria tribes in the south. I would assume the Illyria's north of Albania to be I2a2 with a very high concentration in Hercegovina. Most Illyrian tribes would be I2a2. The Illyrian tribes that came in contact with Greeks would probably be E1b1b and I2a2. The cultural capital of Illyria was Stolac, Hercogina - this haplogroup would most definitely be I2a2.

Secondly, the Dinaric Alps constitute a much broader area from Albania to Slovenia. The haplogroup with the highest frequency is I2a2. E1b1b is regulated to Albania.

Please show evidence that the E1b1b has the cephalic index of 88 and I2a2 of 86. This is pure speculation and nonsense. If you got this from a cephalic index map, it is hardly a measure of haplogroup correlation with cephalic index. You continue to make things up.

Thirdly, the fact that I2a2 is found in slavic countries has nothing to do with the the highest frequency being found among the Dinaric Alps. This is more attest to gene flow from the Dinaric Alps into slavic countries. E1b1b does not show the same gene flow, so, one would assume it's not as fit for the climate as I2a2 is
. "
(http://www.eupedia.com/forum/showthread ... aplogroups)


pozzz

s.

Pietje_Bel wrote:Konacno je Igenea napravila jednu sliku o genetskom porijeklu Bosanaca i Hercegovaca. Do nedavno nije bilo sasvim jasno od koga smo mi nastali. Da li smo nastali od Srpskih plemena, vise od Hrvatskih, ili su ipak Iliri ostali da zive u Bosni i nakon slavenskog osvajanja?

Najpoznatija ili mozda jedina svjetska firma koja se bavi genetikom i porijeklu naroda je Igenea iz Switzarske. Ovo su rezultati za BiH:

http://www.igenea.com/index.php?content=49a&id=38
Indigenous Peoples in Bosnia-Herzegovina

Illyrian 40 %
Teuton 20 %
Celtic 15 %
Slav 15 %
Hunnians 6 %
Thracians 4 %
Sta ovo znaci po vama? Po meni mozemo nasu istoriju ovako objasniti:

Na podruciju Bosne su zivijeli Iliri. Onda 567 i 568. godine se zabiljezava u istoriji prvi prelazak malih djelica Slavenskih plemena preko Save. Ta plemena se vjerovatno mjesaju sa Ilirima i slaveniziraju ih. Kasnije Srbi osvajaju Podrinje a jos kasnije i Hrvati osvajaju velike dijelove Bosne. Oni takoder dodatno Slveniziraju Ilire.

Srbi i Hrvati su bili organizirana Slavenska plemena koja su, ocito, Bosnu osvojili ali ne i naselili u velikom broju.

Prvo veliko doseljenje Slavena se desava nakon pada Srbije. Tada Srbi prelaze Drinu i naseljavaju Bosnu. O tome nam je Kuripesic ostavio jasno i jedino svjedocenje iz 1530. godine. Ali ocito ni ti Srbi nisu vise bili cisti Slaveni vec su se oni pri dolasku u Srbiju pomjesali sa starosijediocima. Sve u svemu mozemo reci da smo Slavenirizani Iliri, Bosnjaci. :bih:
Last edited by sarajevonekad on 26/09/2012 16:15, edited 3 times in total.
damke_85
Posts: 205
Joined: 22/09/2012 14:25

#413 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by damke_85 »

Pietje_Bel wrote:Konacno je Igenea napravila jednu sliku o genetskom porijeklu Bosanaca i Hercegovaca. Do nedavno nije bilo sasvim jasno od koga smo mi nastali. Da li smo nastali od Srpskih plemena, vise od Hrvatskih, ili su ipak Iliri ostali da zive u Bosni i nakon slavenskog osvajanja?

Najpoznatija ili mozda jedina svjetska firma koja se bavi genetikom i porijeklu naroda je Igenea iz Switzarske. Ovo su rezultati za BiH:

http://www.igenea.com/index.php?content=49a&id=38
Indigenous Peoples in Bosnia-Herzegovina

Illyrian 40 %
Teuton 20 %
Celtic 15 %
Slav 15 %
Hunnians 6 %
Thracians 4 %
Sta ovo znaci po vama? Po meni mozemo nasu istoriju ovako objasniti:

Na podruciju Bosne su zivijeli Iliri. Onda 567 i 568. godine se zabiljezava u istoriji prvi prelazak malih djelica Slavenskih plemena preko Save. Ta plemena se vjerovatno mjesaju sa Ilirima i slaveniziraju ih. Kasnije Srbi osvajaju Podrinje a jos kasnije i Hrvati osvajaju velike dijelove Bosne. Oni takoder dodatno Slveniziraju Ilire.

Srbi i Hrvati su bili organizirana Slavenska plemena koja su, ocito, Bosnu osvojili ali ne i naselili u velikom broju.

Prvo veliko doseljenje Slavena se desava nakon pada Srbije. Tada Srbi prelaze Drinu i naseljavaju Bosnu. O tome nam je Kuripesic ostavio jasno i jedino svjedocenje iz 1530. godine. Ali ocito ni ti Srbi nisu vise bili cisti Slaveni vec su se oni pri dolasku u Srbiju pomjesali sa starosijediocima. Sve u svemu mozemo reci da smo Slavenirizani Iliri, Bosnjaci. :bih:
Joj alase isuse i budo, ponovo brojanje i prekrajanje? Pa pobogu brate kako moze neko napisati nesto kao sto je hrvatsko pleme ili srpsko pleme, pa sta to znaci?
Pa ljudi moji imate li vi ikakvo znanje o icemu, ucite li ista u skoli?
Znate li koji jezik govorite, znate li sto ce vam ic na kraju prezimena? Znate li ista osim nabadati i pretpostavljati i navlaciti vodu na svoj mlin?
User avatar
Akadi
Posts: 439
Joined: 06/09/2012 06:25

#414 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by Akadi »

damke_85 wrote:Pa ljudi moji imate li vi ikakvo znanje o icemu, ucite li ista u skoli?
Znate li koji jezik govorite, znate li sto ce vam ic na kraju prezimena?
Ne znamo, kaži nam ti... koji to jezik Bošnjaci govore i šta nam znači ovo "ić" na kraju prezimena?
User avatar
Anes90
Posts: 74
Joined: 26/05/2012 11:58

#415 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by Anes90 »

o'klen sam ja CERIC :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#416 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by zlata »

Anes_Sana wrote:o'klen sam ja CERIC :D
Slavonija.

Da, Cerici su dosli u BH iz Slavonije.
Ne znam jesu'l' SVI, jer moRe bit da ima Cerica koji nisu "Cerici". Ja ti samo govorim o onim mocnim, bogatim, krajiskim i bosanskim. Mislim da su Veletanlici ogranaka Cerica,
isto kao sto su Bilajbegovici vjerojatno ogranak bilajskih Kulenovica.

Citala sam da su bili pred-osmansko slavonsko plemstvo, koje je preslo na Islam,
kao i velik broj tadasnjih Slavonaca,
da bi se onda zajedno sa ondasnjim bosnjackim doseljenicima, (koji su bili naseljeni po novosvojenim teritorijama od strane osmanske vlasti)
u tadasnjoj osmanskoj "Madjarskoj",
nakon rekonkviste,
povukli za BiH.

Isto vazi i za familije Hafizovic, Delalic, itd.
Ja sam proucavala moje, pa tako naletila i na tvoje Cerice. :-D

Expert za tu temu, je forumas Ahmmed, koji se ponekad javljao na ovom thread-u.
Kopao je po crkvenim arhivima u Slavoniji.
Mislim da je pisao magistarski o toj krscanskoj "rekonkvisti",
i njezinim posljedicama na tamosnje muslimansko stanovnistvo.

Imao je spisak imena koja su potvrdjivala zajednicko porijeklo nekoliko danasnjih slavonskih i bosnjackih familija, tj. onih od kojih je jedan dio ostao u Slavoniji i pokrstio se.

ps. nisu svi tamosnji muslimani bili rodom Slavonci
Last edited by zlata on 26/09/2012 20:54, edited 1 time in total.
User avatar
Anes90
Posts: 74
Joined: 26/05/2012 11:58

#417 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by Anes90 »

cuj slavonijaaaa



imas kakav dokaz,ili sl. inace nest sam citao prezime ceric navodno od turaka CER -dodjela za hrabrost i sl. a IC pojma nemam odkud--
User avatar
Akadi
Posts: 439
Joined: 06/09/2012 06:25

#418 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by Akadi »

Anes_Sana wrote:a IC pojma nemam odkud--
To "ić" je patronim, sufiks koji se nalazi na kraju uglavnom slavenskih prezimena. Isto tako vjećini slaveniziranih porodica na Balkanu je tokom historije to "ić" ili "ović" dodato na kraju prezimena.
emo73
Posts: 1
Joined: 28/09/2012 23:22

#420 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by emo73 »

Zanima me porijeklo porodice Jahjapašić ili Jahjabašić (kasnije promjenjeno u Musić) iz Brke kod Brčkog.Bilo bi mi drago kad bi saznao....
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#421 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by Dado dijasporitus »

Ja uradio test i stigao rezultat

50% bukva
50% medjed

:-)

Nego za ozbiljno, sasvim je ocigledna tendencionznost svih ovih reinterpretacija DNK analiza i to u svrhu da se historija prikaze etnoloski na ovaj ili onaj nacin i to prevashodno za potrebe (kvazi)dokazivanja ko ima vece pravo na odredjenu teritoriju. Razbijanje krvnih zrnaca na proste faktore te ponovno regrupisanje istih po etnoloskim principima zapravo puno vise govori koja je to grupa se vise taslacila sa rodjacima (uglavnom radi geografske izolacije) a koja grupa ima raznovrsniji genetski material.

Jedina korisna svrha DNK analiza i njeno grupisanje je mozda medicinskog faktora jer istim grupisanjem mozemo da analiziramo kojim akutnim bolestima odredjene grupacije su vise sklone. Meni licno je vaznije da znam kojih bolesti da se cuvam nego kojem etnickom grupnjaku pripadam.
User avatar
Akadi
Posts: 439
Joined: 06/09/2012 06:25

#422 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by Akadi »

Dado dijasporitus wrote:Nego za ozbiljno, sasvim je ocigledna tendencionznost svih ovih reinterpretacija DNK analiza i to u svrhu da se historija prikaze etnoloski na ovaj ili onaj nacin i to prevashodno za potrebe (kvazi)dokazivanja ko ima vece pravo na odredjenu teritoriju.
Nama Bošnjacima to nije cilj, mi ne gajimo nikakve pretenzije prema tuđim teritorijama. Cilj je više da se razbiju određeni mitovi koji su prisutni kod naših komšija koji su zasnovani na slavenskom fašizmu i negiranju svih neslavenskih starosjedilačkih elemenata.

Jedina korisna svrha DNK analiza i njeno grupisanje je mozda medicinskog faktora jer istim grupisanjem mozemo da analiziramo kojim akutnim bolestima odredjene grupacije su vise sklone.
Bitno je da bi se bliže utvrdila evolucija i historija migracije čovječanstva itd. Ne znam zbog čega automatski vidiš nešto loše u tome...
zilog
Posts: 7543
Joined: 06/03/2009 11:19

#423 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by zilog »

Dado dijasporitus wrote:Razbijanje krvnih zrnaca na proste faktore te ponovno regrupisanje istih po etnoloskim principima zapravo puno vise govori koja je to grupa se vise taslacila sa rodjacima (uglavnom radi geografske izolacije) a koja grupa ima raznovrsniji genetski material.
Ovo me podsjeca na inverzni fasizam.

Dado dijasporitus wrote:Nego za ozbiljno, sasvim je ocigledna tendencionznost svih ovih reinterpretacija DNK analiza i to u svrhu da se historija prikaze etnoloski na ovaj ili onaj nacin i to prevashodno za potrebe (kvazi)dokazivanja ko ima vece pravo na odredjenu teritoriju.
Zasto bi bilo tendenciozno pobijati one koji prisvajaju teritoriju?
Zasto bi bilo tendenciozno dokazati da Bosnjaci nisu Turci?

I na kraju, zasto je tendenciozno reci da smo svi odavde i da se, na poziv vizantijskog cara Heraclius-a, ocigledno, nismo naselili u VII stoljecu? Porazeni jesmo, poprimili smo kulturu i jezik, ali kao sto Alzirci nisu Francuzi, zato sto govore francuski, tako ni mi ne moramo biti Slaveni samo zato sto je definicija naroda nekad bila takva. Mozemo i biti Slaveni, ali se to ne smije zloupotrebljavati i tvrditi da smo odnekud dosli, pa da po tome moramo biti Hrvati, ili Srbi.

Ocigledno je da egzaktni dokazi smetaju onima koji bi da udaraju po mitologiji, dijele i prisvajaju teritorije.

P.S. Slavenstvo u BiH je prije meme, nego stvarna kolonizacija.
Yllnaja
Posts: 3
Joined: 03/11/2011 20:28

#424 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by Yllnaja »

Pietje_Bel wrote:
Indigenous Peoples in Albania

Illyrian 30 %
Slav 20 %
Thracians 18 %
Phoenician 16 %
Hellenic People 14 %
Vikings 2 %
Hahaha... Ispada po ovom testu da smo vise Iliri i od Albanaca. Oni su tek za 30% Iliri a mi za 40%. Ocito su se Albanci pomijesali sa Srbima mnogo.
I da su ovi rezultati tacni, a nisu, Albanci su ipak starosedeoci vise od svih drugih. Naime, Iliri, Tracani i Heleni su najstariji narodi ovog podrucja. Sad saberi koliko % su Albanci od ovih i shvatices da su oni 62% od ovih starosedeoca. A to, nijedan od drugih naroda-nije.

I ne, Albanci se nisu mijesali sa Srbima. Vise slucajeva ima da su se pomijesali s Bosnjacima i Hrvatima ( "Ilirima" kao sto zelis da vjerujes) nego li sa Srbima.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#425 Re: Konacno! Genetsko porijeklo Bosanaca i Hercegovaca

Post by irac300 »

Meni ove genetske analize nikada neće biti pouzdane sve dok svaki stanovnik BiH ne bude ušao u DNK sistem podataka. A to će se desiti vjerovatno nikad. Prema tome na ovoliko malo uzoraka suditi da jedne grupacije ima ovoliko ili onoliko nema nikakve svrhe, osim za službu u dnevno politička prepucavanja.
Post Reply