komunalne usluge-neplaćanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

tribina oslobodjenje

komunalne usluge-neplaćanje

Post by tribina oslobodjenje » 29/05/2007 17:48

Prema pisanju današnje štampe (29.5) pri Općinskom sudu Sarajevo,
oformljeno je Odjeljenje za naplatu komunalnih dugova javim preduze-
ćima:"Rad","Toplane" i "Vodovod i kanalizacija".Pitanje je zašto se ne
naplaćuju i dugovi Upraviteljima za ODRŽAVANJE ZGRADA što je takođe
ZAKONSKA OBAVEZA'?Time se oštećuju ostali stanari koji uredno plaćaju.
To je isto kao kada se uđe u radnju,uzme roba i ne plati.U mojo j jzgradi
plaća manje od 50%!!Kod nas u zgradi su neplatiše:ZAPOSLENA OBA SUPRUŽNIKA,PRIVATNI OBRTNIK i
drugi koji su takođe ZAPOSLENI.Svi
neplatiše imaju osobne automobile (jedan ima dva).Nikom im na tome
ne zamjera,ali je velika bezobzirnost i bahatost neispunjavanje ovih zakon-
skih obaveza.SRAMOTA za ove "Čestite" građane!!
MISLIMO DA BI TREBALI PODRŽATI DA SE I OVI DUGOVI NAPLAĆUJU.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 29/05/2007 19:18

Nasem upravitelju je ulaz do sada uplatio preko 50.000KM, a upravitelj je ulozio u haustor 900KM. Jedan lift vazda ne radi, najcesce oba, ulaz u klincu, a ne placaju tri-cetiri stana. Ali su vazda puna usta toga kako se eto upravitelj inati.

Interesuje me sta bi bilo kada bi svi stanari poceli da se inate...

prleitihi

Post by prleitihi » 29/05/2007 19:28

možda bi lift proradio.. :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 29/05/2007 19:29

prleitihi wrote:možda bi lift proradio.. :D

I meni se cini :-) :-)

Kontam da mi ovo nije komsija? Koji je u talu s upraviteljem, pa vazdan vazi kako je narod kriv a upravitelj je dobar? :lol: :lol:

Dori

Post by Dori » 29/05/2007 19:33

Ja placam 13.50 KM nekoj firmi (zaboravila sam kako se zove) i prilicno sam zadovoljna. Haustor, odnosno stubiste je uvijek cisto, sad su mijenjali postanska saduca...uglavnom sve OK.
Fakat je ruzno kad tako par pojedinaca koce. I to oni koji imaju. Da je neka sirotinja sigurna sam da bi se cijela zgrada utalila da ih pogura.
Ovako ti samo pokazu koliko postovanja imaju za svoje komsije i koliko im je uopste stalo do zajednice. :roll:
Meni je nekada davno pala na pamet ideja da uredimo travnjak ispred zgrade, pokosimo travu, sadimo cvijece....od 4 ulaza, znaci ok 100 ljudi nasla sam jedno 3-4 zainteresovanih. I to starih ljudi. Ovi ostali su me gledali kao "ma kome da to radimo" :?

A steta....

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 29/05/2007 20:34

Prvo bijaše mi nadograđeni, koji smo KUPILI stanove, ne trebamo plaćati upraviteljninu, a vi što ste DOBILI(?!) stanove, trebate plaćati. Zatim, njen muž, "kriminalni" inspektor, drot u civilu kaže, šta je to tebe briga da li ja plaćam ili ne. Nikako mu nije jasno da mene JESTE briga da li on plaća uprviteljninu ili ne.
Znam, pravi se Englez, zna on dobro šta treba plaćati.

Trenutno vodim akciju Godišnji izvještaj, prema kojem nedostaje 2025KM za 2006g. što je povelika suma za našu malu zgradu (11 vlasnika). Čekam odgovor kantonali Poreske uprave-Gdje su naše pare?

Bivši nesposobni ministar(Propala prva akcija Stanovi za mlade), A. Silajdžić, obećao promjenu Zakona o održavanju zaj. dijelova zgrada odmah poslije Nove godine(Uvođenje inspekcije koja bi nadgledala rad upraviteljaa, podračuni sa dva potpisnika u bankama, a ne kod upravitelja,...itd.). U međuvremenu je napredovao za premijera Kantona.

Alfons Kauders

Re: komunalne usluge-neplaćanje

Post by Alfons Kauders » 29/05/2007 20:58

tribina oslobodjenje wrote:Prema pisanju današnje štampe (29.5) pri Općinskom sudu Sarajevo,
plaća manje od 50%!!Kod nas u zgradi su neplatiše:ZAPOSLENA OBA SUPRUŽNIKA,PRIVATNI OBRTNIK i

Sorry, ali ne slazem se. Ja placam redovno i od tog nikakvog hajra. Ulaz nije okrecen haman od Olimpijade, svjetlo ne mogu upaliti na svom spratu vec 2 godine, tako da po noci hodam s mobitelom ko s bakljom, a zgrada je godinama prokisnjavala.... Na sta su oni fino rekli da to ne spada pod njihovu nadleznost i cekali da to Kanton odradi. Elem, u drugoj zgradi u kojoj zivim su se stanari sami organizirali i sredili citav ulaz, od interfona s kamerom do krecenja i zastakljivanja. Onda su nam nametnuli upravnika i sve je otislo u kurac. Jedino njihovo ulaganje je bila izmjena brave na ulaznim vratima (stoka uvijek stavi onu najjeftiniju pijacarsku bravu od 3 marke, pa ja kad dodjem kuci u 4 ujutru i sjedim dole ko budala, cekam da se neko smiluje i porani na posao).

Zakljucak - ko ih jebe, sevap im je ne placati jer ne rade ama bas nista...

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 29/05/2007 21:05

Jah, BTW, ukupno troskovi u te 2 zgrade su oko 40 maraka mjesecno x 12 = 480 maraka za koje ne dobijem nista.

Placati im fakat ne treba i vjerovatno cu i ja prestati. Nek gospoda za te pare promjene releje i prekidace (manje od 100 maraka) i okrece barem moj sprat (komotno sprat i stepeniste za ostatak para), pa mozemo razgovarati.

U naslovu teme stoji "komunalne usluge", ja placam havu, a ne usluge.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 29/05/2007 21:07

Alfons Kauders wrote:U naslovu teme stoji "komunalne usluge", ja placam havu, a ne usluge.

:thumbup:

bpsang

Post by bpsang » 29/05/2007 21:27

Tema je na mjestu.

mene interesuje nesto drugo a vezano za naplatu konkretno VODE
posjetio sam njihov sajt, ali nigdje nisam nasao, objasnjenje na koji nacin natjerati pojedine stanare da prijave stvarnu listu stanara, jer sto je vise neprijavljenih voda je skuplja jer mi koji smo regularno prijavljeni placamo utrosak vode ovih koji su ilegalci.

Ima li neko nacin ili ideju na koji nacin doci do pravog broja stanara u jednom stanu ili naravno u jednom ulazu, jednoj zgradi ???

_BosanaC

Post by _BosanaC » 29/05/2007 21:29

Kod nas u zgradi to pitanje rjesava predsjednik kucnog savjeta. Ja, recimo, placam duplo, s obzirom da sa mnom zivi i - pas :roll:

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 29/05/2007 21:35

_BosanaC wrote:Kod nas u zgradi to pitanje rjesava predsjednik kucnog savjeta. Ja, recimo, placam duplo, s obzirom da sa mnom zivi i - pas :roll:

od mene su trazili da placam duplo jer cesto imam goste :-) :-) :-)

prleitihi

Post by prleitihi » 29/05/2007 21:41

Alfons Kauders wrote:
_BosanaC wrote:Kod nas u zgradi to pitanje rjesava predsjednik kucnog savjeta. Ja, recimo, placam duplo, s obzirom da sa mnom zivi i - pas :roll:

i od mene.. :oops: ..jebiga..tako ti je to kad često guziš.. :D:D

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 29/05/2007 21:44

tribina oslobodjenje wrote:Prema pisanju današnje štampe (29.5) pri Općinskom sudu Sarajevo,

Zgrada je privatna, ali u etažnom-zajedničkom vlasništvu. Vlasnici etaža (stanova, garaža i poslovnih prostora) se samoorganizuju u Skup vlasnika i biraju svog predstavnika pred upraviteljem. Skup odlučuje o svemu glasanjem i odluka se donosi ako za nju glasa 51% vlasnika. Glas vrijedi srazmjerno kvadraturi vlasništva. Tako organizovani vlasnici opominju i utužuju ostale vlasnike, neplatiše po proceduri iz Zakona. Predstavnik vlasnika daje nalog upravitelju da upravitelj u ime vlasnika odradi utuženje, ali onda, upravitelj to i naplati. Ima još jedan oblik organizovanja etažnih vlasnika, a to je međuvlasnički ugovor, a prijedlog/nacrt tog ugovora se može dobiti u Kantonalnom ministarstvu za stambene poslove. Predstavnik etažnih vlasnika potpisuje kolektivni ugovor sa upraviteljem o održavanju i upravljanju zajedničkih dijelova zgrade.(Pripaziti šta potpisuje, važno je da bude i član kojim sve potpisano vrijedi ako upravitelj ima certifikat od nadležnog ministarstva-ministarstvo jednom godišnje ili jednom u 3 godine odlučuje da li će nekom upravitelju biti produžen certifikat.) Zajednički dijelovi zgrade su fasada, balkoni, el. instalacije od brojila do razvodne kutije u stanu, vodovodne instalacije od brojila do pipe u stanu, kanalizacione instalacije od šahta pred zgradom do spoja sa wc šoljom ili sifona umivaonika, krov, lift, hidrofori na zgradama, prilazni putevi do ulaza u zgradu ili garažu,...itd. Postoje male i velike opravke. Velike opravke (recimo, zamjena oluka ili krova) se posebno ugovaraju sa upraviteljem i posebno plaćaju mimo ovih uplata 0,25KM/m.kv. ....Prepričah skoro čitav Zakon....Važno je da se 51% vlasnika organizuju, a nikako prepuštati se nametnutom upravitelju ili kojekakvim ublehašima-predstavnicima vlasnika, kao u mojoj zgradi. Predstavnik vlasnika zgrade može biti i lice izvan zgrade koju predstavlja, a može to biti i neka firma. Predstavnik ima pravo na naknadu koju dogovori sa vlasnicima. Zakonom su odredjena plaćanja koja se MORAJU odraditi, na primjer, deratizacija i ostalo. Sve što ostane, o tome odlučuju vlasnici na skupu koji može biti i "papirni skup vlasnika"-papir ide od stana do stana i vlasnici potpisom glasaju.
Last edited by 8. sekretar SKOJ-a on 29/05/2007 21:57, edited 1 time in total.

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 29/05/2007 21:54

8. sekretar SKOJ-a wrote:

Zgrada je privatna, ali u etažnom-zajedničkom vlasništvu. Vlasnici etaža (stanova, garaža i poslovnih prostora) se samoorganizuju u Skup vlasnika i biraju svog predstavnika pred upraviteljem. Skup odlučuje o svemu glasanjem i odluka se donosi ako za nju glasa 51% vlasnika. Glas vrijedi srazmjerno kvadraturi vlasništva. Tako organizovani vlasnici opominju i utužuju ostale vlasnike, neplatiše po proceduri iz Zakona. Predstavnik vlasnika daje nalog upravitelju da upravitelj u ime vlasnika odradi utuženje, ali onda, upravitelj to i naplati. Ima još jedan oblik organizovanja etažnih vlasnika, a to je međuvlasnički ugovor, a prijedlog/nacrt tog ugovora se može dobiti u Kantonalnom ministarstvu za stambene poslove. Predstavnik etažnih vlasnika potpisuje kolektivni ugovor sa upraviteljem o održavanju i upravljanju zajedničkih dijelova zgrade.(Pripaziti šta potpisuje, važno je da bude i član kojim sve potpisano vrijedi ako upravitelj ima certifikat od nadležnog ministarstva) Zajednički dijelovi zgrade su fasada, balkoni, el. instalacije od brojila do razvodne kutije u stanu, vodovodne instalacije od brojila do pipe u stanu, kanalizacione instalacije od šahta pred zgradom do spoja sa wc šoljom ili sifona umivaonika, krov, lift, hidrofori na zgradama, prilazni putevi do ulaza u zgradu ili garažu,...itd. Postoje male i velike opravke. Velike opravke (recimo, zamjena oluka ili krova) se posebno ugovaraju sa upraviteljem i posebno plaćaju mimo ovih uplata 0,25KM/m.kv. ....Prepričah skoro čitav Zakon....Važno je da se 51% vlasnika organizuju, a nikako prepuštati se nametnutom upravitelju ili kojekakvim ublehašima-predstavnicima vlasnika, kao u mojoj zgradi. Predstavnik vlasnika zgrade može biti i lice izvan zgrade koju predstavlja, a može to biti i neka firma. Predstavnik ima pravo na naknadu koju dogovori sa vlasnicima. Zakonom su odredjena plaćanja koja se MORAJU odraditi, na primjer, deratizacija i ostalo. Sve što ostane, o tome odlučuju vlasnici na skupu koji može biti i "papirni skup vlasnika"-papir ide od stana do stana i vlasnici potpisom glasaju.

ukratko, i dalje valja placat havu ? :D

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 29/05/2007 22:13

Ako ne rade protivpožarni hidranti i nema PP aparata, te se desi požar sa tragičnim posljedicama, džaba ti plaćanje have. Krivi će biti vlasnici koji se nisu organizovali i sve to nabavili preko upravitelja, a ne upravitelj.

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 29/05/2007 22:18

8. sekretar SKOJ-a wrote:Ako ne rade protivpožarni hidranti i nema PP aparata, te se desi požar sa tragičnim posljedicama, džaba ti plaćanje have. Krivi će biti vlasnici koji se nisu organizovali i sve to nabavili preko upravitelja, a ne upravitelj.

Ok, znaci sta, pored tog sto placam ja trebam i radit njihov posao ? Jebala me moja struka i trud, umjesto da sam upravnik zgrade, naplacujem sve redovno, ne radim nista ovi koji placaju rade za mene...Ko ce bolan organizovat stoku ?

pitt

Post by pitt » 29/05/2007 22:39

prleitihi wrote:
Alfons Kauders wrote:

i od mene.. :oops: ..jebiga..tako ti je to kad često guziš.. :D:D

kakve ti baba sere guzis :D

To je tebi sto pustas vodu nakon samozadovoljavanja cesto :DD:

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 29/05/2007 23:58

100_KA wrote:Tema je na mjestu.

mene interesuje nesto drugo a vezano za naplatu konkretno VODE
posjetio sam njihov sajt, ali nigdje nisam nasao, objasnjenje na koji nacin natjerati pojedine stanare da prijave stvarnu listu stanara, jer sto je vise neprijavljenih voda je skuplja jer mi koji smo regularno prijavljeni placamo utrosak vode ovih koji su ilegalci.

Ima li neko nacin ili ideju na koji nacin doci do pravog broja stanara u jednom stanu ili naravno u jednom ulazu, jednoj zgradi ???

Regulišete međuvlasničkim ugovorom da dva ili tri vlasnika potvrde izjavu. Ako neko ne surađuje napravite takav ugovor da mu odokativno prijavite broj članova domaćinstva.

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 30/05/2007 00:02

Alfons Kauders wrote:
8. sekretar SKOJ-a wrote:Ako ne rade protivpožarni hidranti i nema PP aparata, te se desi požar sa tragičnim posljedicama, džaba ti plaćanje have. Krivi će biti vlasnici koji se nisu organizovali i sve to nabavili preko upravitelja, a ne upravitelj.

Ok, znaci sta, pored tog sto placam ja trebam i radit njihov posao ? Jebala me moja struka i trud, umjesto da sam upravnik zgrade, naplacujem sve redovno, ne radim nista ovi koji placaju rade za mene...Ko ce bolan organizovat stoku ?

Platite kvalitetnog predstavnika vlasnikaa zgrade ili firmu koja će vas predstavljati pred upraviteljem. Ovlastite ga za sve moguće da sam odlučuje, pa tek, onda samo platiš i ništa više ne brineš. Predstavnik se plaća od onih para koje se prikupe na podračunu vaše zgrade, a isplatu vrši upravitelj.
Ako se ne organizujete, malo po malo opada vrijednost tvoga stana jer se slabo ili nikako zgrada ne održava. A i ružno je vidjeti ulaze, haustore, stepeništa neokrečena, u lošem stanju kao da tu ne žive insani.

Dori

Post by Dori » 30/05/2007 08:43

Alfons Kauders wrote:

:shock: :lol:

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 30/05/2007 09:47

8. sekretar SKOJ-a wrote:
Alfons Kauders wrote:

Platite kvalitetnog predstavnika vlasnikaa zgrade ili firmu koja će vas predstavljati pred upraviteljem. Ovlastite ga za sve moguće da sam odlučuje, pa tek, onda samo platiš i ništa više ne brineš. Predstavnik se plaća od onih para koje se prikupe na podračunu vaše zgrade, a isplatu vrši upravitelj.
Ako se ne organizujete, malo po malo opada vrijednost tvoga stana jer se slabo ili nikako zgrada ne održava. A i ružno je vidjeti ulaze, haustore, stepeništa neokrečena, u lošem stanju kao da tu ne žive insani.

Halo ba, pa rekao sam da sam se prije nepune 2 godine uselio u ovaj stan. Sta sad, ja trebam da idem od vrata do vrata, upoznajem komsiluk i nagovaram ih da se organizuju ? Pa nisam Jehovin svjedok jebote ! Stan uostalom nije moj, kao ni ostalih 15tak u zgradi, ako njima ne smeta da zive u pesnitluku, bujrum, ja se odselit uvijek mogu.

Dust

Post by Dust » 30/05/2007 09:55

Prodaj stan kupi kucu.
:lol: :lol: :lol: :lol:

zena21

Post by zena21 » 30/05/2007 10:00

Alfons Kauders wrote:

Pa i trebas ako se gosti tusiraju :oops: :lol: :lol: :lol: :lol:

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 30/05/2007 10:30

zena21 wrote:
Alfons Kauders wrote:

Pa i trebas ako se gosti tusiraju :oops: :lol: :lol: :lol: :lol:

od sad cu im govoriti da uz posteljinu ponesu i po kanister vode... :D:D:D

Post Reply