Komšija

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Komšija

Post by PipiDugaDevetka »

Reis Cerić, [url]http://www.sarajevo-x.com/clanak/061023006[/url] wrote:Komšija
Dakako, iz tog svetog pravila proizilazi i pravilo o svetosti komšije o kojem nas Muaz ibn Džebel obavještava, pa kaže:
Jednom smo upitali Allahovog Poslanika: - Šta je pravo komšije? Alejhisselam je odgovorio: - Ako ti zatraži pozajmicu, uzajmi mu; ako te pozove u pomoć, pomozi mu; ako je muhtać, podupri ga; ako se razboli, obiđi ga; ako umre, budi mu na dženazi; ako mu se dogodi kakvo dobro, neka te to obraduje i čestitaj mu; ako ga zadesi kakvo zlo, neka te to rastuži i izrazi mu suosjećanje; nemoj da ga miris iz tvog kuhanog lonca uznemirava, već to podijeli s njim makar jednim gutljajem; nemoj svojom kućom natkriliti njegovu tako da ga možeš motriti šta radi i nemoj ništa raditi oko njegove kuće bez njegove dozvole; ako na pijaci kupiš voća, pokloni mu nešto od toga ili to sakrij da ne vidi i neka tvoja djeca ne izlaze s tim kako bi prkosila njegovoj djeci. Da li razumijete što vam govorim – Malo ljudi može udovoljiti pravu komšije. To su oni kojima Allah Uzvišeni podari dobru duši i plemenito srce.

Braćo i sestre, ono čime se naša zemlja, posebno grad Sarajevo, oduvijek ponosila bila su sveta komšijska prava koja smo naučili od naših predaka, koji su to usvojili od našeg Pejgambera. Ta prava treba i dalje čuvati i njegovati. Svetost komšiluka treba na potomke prenositi, jer uvjet za zdravlje i napredak društva i države jest zdrav i napredan komšiluk.
Nisam neki veliki poštovalac reisa efendije, ali svaka mu čast za ovo o komšiluku! Ljudi su puno otuđeni jedni od drugih na ovom turbulentnom vaktu i zemanu.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2

Post by pirmin »

Meni je moj komsiluk-" da kucnem u drvo!" :)

Ne mogu ovih sto seru da je sve nekad bilo bolje,folovi-golovi.
I dan-danas ima ljudi i uvijek ce ih biti.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#3

Post by pape »

pirmin wrote:Ne mogu ovih sto seru da je sve nekad bilo bolje, folovi-golovi.
I dan-danas ima ljudi i uvijek ce ih biti.
Pricaj ti sta hoces, ali ... sve je bilo bolje. I folovi ... :D i golovi ... :D i komsiluk.
Hiljade je primjera, ... :)
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#4

Post by ztluhcs »

Jordan26 wrote:
pirmin wrote:Meni je moj komsiluk-" da kucnem u drvo!" :)

Ne mogu ovih sto seru da je sve nekad bilo bolje,folovi-golovi.
I dan-danas ima ljudi i uvijek ce ih biti.
Nije ti fazon da kazes za nekoga da sere ako kaze iskreno ono sto misli...
istina nije mi sav komsiluk takav...ali ovi preko puta mene su takvi..pokusali smo fino s njima..al' sta ces oprzili se dvaput...hvala ali ne hvala...sad ih fino ignorisem..a onaj stari komsiluk mi i dan danas na Bajram dolazi i fino se pazimo, kao jedna porodica...
drago mi je da ima neko da mu je komsiluk "da kucnem u drvo", al' opet da mi se ove komsije odsele zahvaljivala bih Bogu i dan i noc...
nema svadje nista...samo su uzasno pokvareni ljudi..i to je to..
uvijek su se ljudi djelili na dobre i lose...mene sad zapali losi pa sta mu ja mogu..osim zakljucavati vrata dobro..i telefonirati iz kuhinje...
Da treba suditi pojedinaèno a ne govoriti uop¹teno stoji, ali isto tako stoji da je procenat "dobrih" ljudi ranije bio mnogo veæi... Zabavili se ljudi o sebi, pa se zabavljajuæi o sebi zabave poèesto i o ostalim gdje ne treba...

Sve u svemu, u pravu si, sa propadanjem ostalih stvari oko nas propale su veæim dijelom i moralne vrijednosti...
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#5 Re: Komšija

Post by mr__bosnjak »

PipiDugaDevetka wrote:
Reis Cerić, [url]http://www.sarajevo-x.com/clanak/061023006[/url] wrote:Komšija
Dakako, iz tog svetog pravila proizilazi i pravilo o svetosti komšije o kojem nas Muaz ibn Džebel obavještava, pa kaže:
Jednom smo upitali Allahovog Poslanika: - Šta je pravo komšije? Alejhisselam je odgovorio: - Ako ti zatraži pozajmicu, uzajmi mu; ako te pozove u pomoć, pomozi mu; ako je muhtać, podupri ga; ako se razboli, obiđi ga; ako umre, budi mu na dženazi; ako mu se dogodi kakvo dobro, neka te to obraduje i čestitaj mu; ako ga zadesi kakvo zlo, neka te to rastuži i izrazi mu suosjećanje; nemoj da ga miris iz tvog kuhanog lonca uznemirava, već to podijeli s njim makar jednim gutljajem; nemoj svojom kućom natkriliti njegovu tako da ga možeš motriti šta radi i nemoj ništa raditi oko njegove kuće bez njegove dozvole; ako na pijaci kupiš voća, pokloni mu nešto od toga ili to sakrij da ne vidi i neka tvoja djeca ne izlaze s tim kako bi prkosila njegovoj djeci. Da li razumijete što vam govorim – Malo ljudi može udovoljiti pravu komšije. To su oni kojima Allah Uzvišeni podari dobru duši i plemenito srce.

Braćo i sestre, ono čime se naša zemlja, posebno grad Sarajevo, oduvijek ponosila bila su sveta komšijska prava koja smo naučili od naših predaka, koji su to usvojili od našeg Pejgambera. Ta prava treba i dalje čuvati i njegovati. Svetost komšiluka treba na potomke prenositi, jer uvjet za zdravlje i napredak društva i države jest zdrav i napredan komšiluk.
Nisam neki veliki poštovalac reisa efendije, ali svaka mu čast za ovo o komšiluku! Ljudi su puno otuđeni jedni od drugih na ovom turbulentnom vaktu i zemanu.
:thumbup:
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#6

Post by marijindvorac »

Jednom smo upitali Allahovog Poslanika: - Šta je pravo komšije? Alejhisselam je odgovorio: - Ako ti zatraži pozajmicu, uzajmi mu; ako te pozove u pomoć, pomozi mu; ako je muhtać, podupri ga; ako se razboli, obiđi ga; ako umre, budi mu na dženazi; ako mu se dogodi kakvo dobro, neka te to obraduje i čestitaj mu; ako ga zadesi kakvo zlo, neka te to rastuži i izrazi mu suosjećanje; nemoj da ga miris iz tvog kuhanog lonca uznemirava, već to podijeli s njim makar jednim gutljajem; nemoj svojom kućom natkriliti njegovu tako da ga možeš motriti šta radi i nemoj ništa raditi oko njegove kuće bez njegove dozvole; ako na pijaci kupiš voća, pokloni mu nešto od toga ili to sakrij da ne vidi i neka tvoja djeca ne izlaze s tim kako bi prkosila njegovoj djeci. Da li razumijete što vam govorim – Malo ljudi može udovoljiti pravu komšije. To su oni kojima Allah Uzvišeni podari dobru duši i plemenito srce...

Stivo za osnovnu skolu. Mozda i za djecji vrtic.

Koliko je ovakvih? Zilc. Lako je reisu drzati ovakve propovjedi. Ma nemojte mi sada rec da se cak i on ovoga pridrzava? :-)
jusuff
Posts: 523
Joined: 03/12/2005 13:44

#7

Post by jusuff »

pape wrote:
pirmin wrote:Ne mogu ovih sto seru da je sve nekad bilo bolje, folovi-golovi.
I dan-danas ima ljudi i uvijek ce ih biti.
Pricaj ti sta hoces, ali ... sve je bilo bolje. I folovi ... :D i golovi ... :D i komsiluk.
Hiljade je primjera, ... :)
pape, koliko znam ti si promjenio drzaviu, a ne komsiluk... tebi su sada ameri komsije pa me ne cudi da mislis da je prije bilo bolje :-)
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#8

Post by pape »

jusuff wrote:
pape wrote:
pirmin wrote:Ne mogu ovih sto seru da je sve nekad bilo bolje, folovi-golovi.
I dan-danas ima ljudi i uvijek ce ih biti.
Pricaj ti sta hoces, ali ... sve je bilo bolje. I folovi ... :D i golovi ... :D i komsiluk.
Hiljade je primjera, ... :)
pape, koliko znam ti si promjenio drzaviu, a ne komsiluk... tebi su sada ameri komsije pa me ne cudi da mislis da je prije bilo bolje :-)
Na zalost promijenio sam drzavu i sada sam u okruzenju koje ne vrijednuje komsiluk na onaj fini nacin kakav sam poznavao.
Dodjem ja u "domaju" svake godine i konstatujem da, na zalost, ... ni tu nije vise sto je nekada bilo. Mnogo je primjera Juka moj, ... a tu se malo sta moze popraviti. Ljudi se sve vise otudjuju.
jusuff
Posts: 523
Joined: 03/12/2005 13:44

#9

Post by jusuff »

pape wrote:
jusuff wrote:
pape wrote: Pricaj ti sta hoces, ali ... sve je bilo bolje. I folovi ... :D i golovi ... :D i komsiluk.
Hiljade je primjera, ... :)
pape, koliko znam ti si promjenio drzaviu, a ne komsiluk... tebi su sada ameri komsije pa me ne cudi da mislis da je prije bilo bolje :-)
Na zalost promijenio sam drzavu i sada sam u okruzenju koje ne vrijednuje komsiluk na onaj fini nacin kakav sam poznavao.
Dodjem ja u "domaju" svake godine i konstatujem da, na zalost, ... ni tu nije vise sto je nekada bilo. Mnogo je primjera Juka moj, ... a tu se malo sta moze popraviti. Ljudi se sve vise otudjuju.
moguce, ali je ne primjecujem... kod mene sve fercera ok...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#10

Post by PipiDugaDevetka »

Dobar komšija je najveće blago koje se može otuđiti.
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#11

Post by Sogan »

Dobar komšija je najveće blago koje se može otuđiti.
A najzesci crnjak je kad ti neko otudji blago a ti ga sutradan zateknes u komsijnoj stali! :sad:
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#12

Post by digger »

pape wrote:
pirmin wrote:Ne mogu ovih sto seru da je sve nekad bilo bolje, folovi-golovi.
I dan-danas ima ljudi i uvijek ce ih biti.
Pricaj ti sta hoces, ali ... sve je bilo bolje. I folovi ... :D i golovi ... :D i komsiluk.
Hiljade je primjera, ... :)
Ma lakse je neke ubijediti da vjeruju sejtanu nego tvom... :D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13

Post by PipiDugaDevetka »

Cerić wrote:Da li razumijete što vam govorim – Malo ljudi može udovoljiti pravu komšije.
Moj komšija uzeo sebi za pravo da, pored toga što je nadograđen, ne plaća Upravitelju na podračun naše zgrade za održavanje zajedničih dijelova iste, te tako umanjuje vrijednost i mog stana. I duduk drotovski, nikako da shvati da mene JESTE briga ako on ne plaća. Prvo sam mu pokušao objasniti, pa me počeo izbjegavati i bilo kakav razgovor samnom, zatim sam mu platio fotokopiranje Zakona, kontam krim. inspektor, pa je čovjek od zakona i zna pročitati tu vrstu ćitaba. I na kraju, nakon 3 godine neplaćanja,...Svadja, psovke, incidenti, i još mu nije jasno...Otudjen totalno, ne izlazi iz svog korupli nadogr(a)đenog stana, djeca mu nemaju drugova u, za njega, novom komšiluku, a i on samo ženi donese cigare i hljeb...ne izlazi ni pred Bajram da uredimo živicu i dvorište da se vidi da insani stanuju tu...Jadan mi je komšiluk...Jadna mi je Bosna, ako se sve ovako nastavi...
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#14

Post by Latina »

Pipi, nemoj tako.

Mozda on to ne moze platiti. Ko zna sta njega muci. Pridji mu ljudski, mozda ces ga onda razumjeti.

Kao i u svemu drugom, ni ovdje ne mozes generalisati stvari. Neki ljudi su vise druzeljubivi od drugih, neki su tisi, neki glasniji, nekima mozes pozvoniti na vrata, drugi to ne vole.

Ne znam jesam li ti uspjela docarati sliku, jednostavno se mozda trebamo prilagoditi drugima, umjesto da pokusavamo druge prilagoditi sebi.

pozz
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#15

Post by vatrogasac »

Latinica wrote:......
Ne znam jesam li ti uspjela docarati sliku, jednostavno se mozda trebamo prilagoditi drugima, umjesto da pokusavamo druge prilagoditi sebi.
....ima jedna arapska pričica.....došao jedan čovjek u jedno selo i primjeti slogu i lijep odnos među ljudima....ode do džamije klanja sa njima zajedno i poslije namaza počne ih ispitivati kako bi mogao i on nekako postati članom njihove zajednice.....seljani mu kažu da oni mu za takvo što ne mogu dati dozvolu, nego on mora to pitati šejha....sačeka on šejha i priupita i njega.......šejh ga upita zašto je napustio mjesto u kome je prije živio....on počne pričati kako su mještani mjesta koje je napustio loši ljudi, svadljivi i da nije mogao više živjeti sa njima te je zato i krenuo u svijet.......šejh mu reče da i u ovom selu nisu ljudi ništa bolji i neka potraži neko drugo mjesto što je kao odgovor iznenadilo i ovog čovjeka, a i seljane......nije prošlo mnogo vremena naiđe drugi čovjek u isto selo, isto mu se dopadne sredina pa isto pitanje seljanima i isto upućivanje na šejha i isto pitanje od strane šejha.....ovaj čovjek odgovori da su njegove komšije bili izuzetno fini ljudi i da se slagao sa njima, te kako nikada ne bi napustio takvu sredinu da nije u njemu postojala želja da upoznaje druge ljude i druge krajeve.......šejh mu reče da su i ovi seljani isto dobri ljudi te da može slobodno da se nastani i zaželi mu dobrodošlicu.......tada seljanima postane jasniji odgovor prvom putniku namjerniku....
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#16

Post by Latina »

Hvala ti na ovoj lijepoj pricici vatrogasac.

:)
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#17

Post by Salko sto je u vodu skako »

Latinica wrote:Hvala ti na ovoj lijepoj pricici vatrogasac.

:)
i mene je vatrogasac upalio sa svojom pricom...
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#18

Post by Latina »

Definisi "upaliti se" Salkice.
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#19

Post by Salko sto je u vodu skako »

Latinica wrote:Definisi "upaliti se" Salkice.
upaliti se je doci u kontakt sa vatrom....
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#20

Post by Latina »

Hoces li biti ljubazan da ubuduce govoris samo u svoje ime ?
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#21

Post by Salko sto je u vodu skako »

vatrogasac budi ljubazan i govori ubuduce samo u svoje ime!!!!
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#22

Post by vatrogasac »

Salko sto je u vodu skako wrote:vatrogasac budi ljubazan i govori ubuduce samo u svoje ime!!!!
...GDJE GORI!!!!!!.....nego kada spomenusmo vatrogasce sjetih se jedne srbijanske pozorišne predstave (komšije sa istoka).....pričaju dva Srbina pa jedan počeo o srpskom junaštvu od Kosova pa do Soluna dok ga u jednom momentu ovaj drugi ne zaustavi......daj bre prestani više....iz Slovenije nas istjeralo Dobrovoljno vatrogasno društvo......
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#23

Post by Salko sto je u vodu skako »

vatrogasac wrote:
Salko sto je u vodu skako wrote:vatrogasac budi ljubazan i govori ubuduce samo u svoje ime!!!!
...GDJE GORI!!!!!!.....nego kada spomenusmo vatrogasce sjetih se jedne srbijanske pozorišne predstave (komšije sa istoka).....pričaju dva Srbina pa jedan počeo o srpskom junaštvu od Kosova pa do Soluna dok ga u jednom momentu ovaj drugi ne zaustavi......daj bre prestani više....iz Slovenije nas istjeralo Dobrovoljno vatrogasno društvo......
i dalje pricas u ime drugih...ali ovo je bilo dobro....
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#24

Post by PipiDugaDevetka »

Latinica wrote:Pipi, nemoj tako.

Mozda on to ne moze platiti. Ko zna sta njega muci. Pridji mu ljudski, mozda ces ga onda razumjeti.

Kao i u svemu drugom, ni ovdje ne mozes generalisati stvari. Neki ljudi su vise druzeljubivi od drugih, neki su tisi, neki glasniji, nekima mozes pozvoniti na vrata, drugi to ne vole.

Ne znam jesam li ti uspjela docarati sliku, jednostavno se mozda trebamo prilagoditi drugima, umjesto da pokusavamo druge prilagoditi sebi.

pozz
Prilagodio sam se, ne plaćam više ni ja.

Znam da je ovo GRAD. On omogućuje da imamo na dohvat ruke mnoge pogodnosti koje olakšavaju život, bolnicu, školu, fax, prodavnicu, Interex,...Ako ne plaćamo struju, vodu, smetljarinu, Upravitelja zaj. dijelova zgrada,...Sve će se urušiti, čitav siistem. Meni je to jasno, a da li je njima? Kažem njima, jer smo mi neplatiše, sada, većina u mojoj zgradi.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#25

Post by PipiDugaDevetka »

Eh, da imam komšije koje misle na drugog, koji nisu otudjeni.
Lunch with God
aka, Twinkies and Root Beer

A little boy wanted to meet God. He knew it was a long trip to where God lived, so he packed his suitcase with Twinkies and a six-pack of Root Beer and he started his journey. When he had gone about three blocks, he met an elderly man. The man was sitting in the park just feeding some pigeons.

The boy sat down next to him and opened his suitcase. He was about to take a drink from his root beer when he noticed that the man looked hungry, so he offered him a Twinkie.

The man gratefully accepted it and smiled at boy. His smile was so pleasant that the boy wanted to see it again, so he offered him a root beer. Again, the man smiled at him. The boy was delighted! They sat there all afternoon eating and smiling, but they never said a word. As it grew dark, the boy realized how tired he was and he got up to leave, but before he had gone more than a few steps, he turned around, ran back to the man, and gave him a hug. The man gave him his biggest smile ever.

When the boy opened the door to his own house a short time later, his mother was surprised by the look of joy on his face. She asked him, "What did you do today that made you so happy?
"He replied, "I had lunch with God." But before his mother could respond, he added, "You know what? God's got the most beautiful smile I've ever seen!"

Meanwhile, the elderly man, also radiant with joy, returned to his home. His son was stunned by the look of peace on his face and he asked," Dad, what did you do today that made you so happy?" He replied, "I ate Twinkies in the park with God." However, before his son responded, he added," You know, he's much younger than I expected."

Too often we underestimate the power of a touch, a smile, a kind word, a listening ear, an honest compliment, or the smallest act of caring, all of which have the potential to turn a life around. People come into our lives for a reason, a season, or a lifetime. Embrace all equally!

~author unknown~
Post Reply