Komsic Zeljko-ALL ABOUT- satarash

Locked
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#26 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by zlatiborka »

Panthera wrote:Dobro eto Komsic vam je super...Sta je on to ucinio da ga cini vrijednim takvog vaseg misljenja?
Samo nemojte pominjat ona njegova deklarativna palamudanja i trosenje para poreskih obveznika na domjenke i skupa putovanja..
Koja to skupa putovanja i domjenke?.....Koja?....

A Ivo Miro Jovic, on je sina svog vodio o drzavnom trosku ne sjecam se gdje, pisalo je po novinama....

A Ante Jelavic, zbris'o jer je krivo optuzen......jadan on, pravednik a progone ga....

Dragan Covic, lopov i folirant....

Joj, sve cvecka do cvecke, e jadni hrvati kada su im ovakvi predstavnici.....
caniggia
Posts: 108
Joined: 24/07/2008 13:51

#27 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by caniggia »

sunčan dan wrote:
Josip wrote:neka bude još 6 mandata, meni ne smeta.......ne smeta mi naravno ako će se pisati kao Bošnjački predstavnik u predsjedništvu.
a mi Hrvati da izaberemo svoga čovjeka!

jer ruku na srce, čovjek se trudi nešto uraditi to se ne trba ospravati ali nije legitiman predstavnik Hrvatskog naroda jer od svih glasova koje je dobio Hrvatskih je u vrh glave 5%. mi za predstavnika želimo onoga koji dobije najviše Hrvatskih glasova.
Vidi Josipe, ja sam prvo Bosanka pa onda Hrvatica. Željko ima od mene ponovo glas. Sasvim sam zadovoljna Željkinim zastupanjem kako nas Hrvata, tako i svih ljudi u ovoj našoj BiH. Ne treba više da se dijelimo na torove. Hajmo jednom za uvijek da smo svi Bosanci i svima će nam biti bolje. ;-)
:thumbup:
Komsicu, imas moj glas!
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#28 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by mIRCerka »

Liberalism wrote:
mIRCerka wrote:
Liberalism wrote:
Pa za komsica ocito da svi ljudi u Bosni i Hercegovini nisu jednaki. Kao brine ga mali postotak hrvata u nekom ministarstvu. A ne brine ga sto uopste nema nekih drugih etnickih skupina. Ako je Komsic zabrinut zbog toga sto nema dovoljno hrvata, a uopste nije zabrinut sto npr nema Roma, onda je to cisti nacionalisticki pristup.

Nemas ti sta davati nekome status konstitutivnog naroda. U Bosni i Hercegovini su svi ljudi jednaki (ili je neko sad umislio da je neko predstavnik neke vise - u komsicevom slucaju hrvatske - rase) tako da jednaka prava da rade u MIP-u imaju i Hrvati i Romi. Ali Roma nema jer valjda za Komsica to nije problem
da je ovo titina zemlja, ti bi vec bio na putu za zatvor...
po ustavu bosne i hercegovine postoje TRI KONSTITUTIVNA NARODA i mora se zadovoljiti perverzija da bude jednak broj zastupljenih od sva tri ustavna naroda, dok se mi ostali mozemo ebat naopako...a sto bi Romi bili vazniji od mene?
da li...

Prvi mit je da u BiH postoje tri konstitivna naroda. U BiH sve osobe imaju potpuno jednaka prava izuzev u dva slucaja koji propisuje ustav biH (Izbor predsjednika i izbor delegata u dom naroda). Po Ustavu BiH u svim drugim oblastima života sva lica u BiH imaju potpuno jednaka prava.

Preambula ustava BiH
Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima), i gra-đani Bosne i Hercegovine

Znaci i gradjani zajedno sa Bosnjacima imaju jednaka prava. Cak i ostali imaju jednaka prava kao i Bosnjaci.

Drugi mit jeste da sva tri naroda moraju biti jednako zastupljena. U BiH svaka osoba, koja ima drzavljanstvo BiH ima potpuno ista politicka, građanska, ekonomska, socijalna i kulturna prava.


Ustav BiH, član 2.4.
Uživanje (ljudskih prava i sloboda), predviđenih u ovom članu ili u međunarodnim sporazumima navedenim u Aneksu I ovog Ustava, osigurano je svim licima u Bosni i Hercegovini bez diskriminacije po bilo kojem osnovu.

Romi nisu vazniji od tebe niti si ti vaznija od Roma. Tako niti Hrvat nije vazniji od Roma, vec je Rom vazniji od Hrvata (u BiH posto smo ratifikovali revidiranu Evropsku socijalnu povelju).

naravno to je spansko selo za vecinu ljudi u BiH, ali ako vidite da BiH ima akcioni plan za zaposljavanje roma, ali nema za zaposljavanje Hrvata valjda ce nekome biti jasno zbog cega drzava vodi racuna o etnickoj pripadnosti - ne da bi neko imao neku prednost, vec da bi se razlike smanjile.
nije mit nego istina i realnost...

Ne dao ti bog da dozivis da si prekvalifikovan za posao ali ga dobijes jer si "srb"...ili ti kazu "fali nam Mujaaa"
nepisano pravilo...
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#29 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Meshtar »

Josip wrote:neka bude još 6 mandata, meni ne smeta.......ne smeta mi naravno ako će se pisati kao Bošnjački predstavnik u predsjedništvu.
a mi Hrvati da izaberemo svoga čovjeka!

jer ruku na srce, čovjek se trudi nešto uraditi to se ne trba ospravati ali nije legitiman predstavnik Hrvatskog naroda jer od svih glasova koje je dobio Hrvatskih je u vrh glave 5%. mi za predstavnika želimo onoga koji dobije najviše Hrvatskih glasova.

Jedno pitanje.

Da li ti više odgovara "legitimni" (bolje rečeno podobni) hrvatski član predsjedništva ili onaj koji završava i dobro radi svoj posao a po tebi nije podoban?
User avatar
Josip
Posts: 547
Joined: 12/07/2008 22:04
Location: Mostar
Contact:

#30 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Josip »

mIRCerka wrote:a ti što si prvo Bosanka pa onda Hrvatica, to je tvoj izbor i ja ga poštujem. znam da vas ima i takvih. ali puno, punoooo više je nas koji smo Hrvati, a Bosanci ili Hercegovci smo samo po regionalnoj odrednici. i onda valjda mi zaslužujemo da biramo sebi predstavnika.
po cemu se zna kojih ima vise? Gdje je to relvantno istrazivanje?


to dobro znamo i ja i ti i svi u ovoj državi.
prvi dokaz ti je to da tamo gdje su prvo Hrvati a ne Bosanci pa Hrvati tu ne vlada SDP nego neka Hrvatska stranka.

nemoj se praviti da neznaš kad dobro znaš samo ti nije po volji
User avatar
Panthera
Posts: 411
Joined: 02/07/2008 00:10

#31 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Panthera »

zlatiborka wrote:
Panthera wrote:Dobro eto Komsic vam je super...Sta je on to ucinio da ga cini vrijednim takvog vaseg misljenja?
Samo nemojte pominjat ona njegova deklarativna palamudanja i trosenje para poreskih obveznika na domjenke i skupa putovanja..
Koja to skupa putovanja i domjenke?.....Koja?....

A Ivo Miro Jovic, on je sina svog vodio o drzavnom trosku ne sjecam se gdje, pisalo je po novinama....

A Ante Jelavic, zbris'o jer je krivo optuzen......jadan on, pravednik a progone ga....

Dragan Covic, lopov i folirant....

Joj, sve cvecka do cvecke, e jadni hrvati kada su im ovakvi predstavnici.....

jel ovo vidi tebi glave :lol: :lol: :lol: :lol: ma nezamarao se oko predmetnog...simply nije vrijedan....nisam opterecen ovim nacionalnim bullshitima...al znam za koga necu glasat...COVIC mi se pak svidja, bistar karizmatican, sportista, poduzetan...lopov, joj ko da smo u vrticu...
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#32 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Liberalism »

mIRCerka wrote:
Liberalism wrote:
Preambula ustava BiH
Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima), i građani Bosne i Hercegovine


Drugi mit jeste da sva tri naroda moraju biti jednako zastupljena. U BiH svaka osoba, koja ima drzavljanstvo BiH ima potpuno ista politicka, građanska, ekonomska, socijalna i kulturna prava.


Ustav BiH, član 2.4.
Uživanje (ljudskih prava i sloboda), predviđenih u ovom članu ili u međunarodnim sporazumima navedenim u Aneksu I ovog Ustava, osigurano je svim licima u Bosni i Hercegovini bez diskriminacije po bilo kojem osnovu.
nije mit nego istina i realnost...

Ne dao ti bog da dozivis da si prekvalifikovan za posao ali ga dobijes jer si "srb"...ili ti kazu "fali nam Mujaaa"
nepisano pravilo...
On je mit jer vecina sa Komsicem na celu misle da je to tako. realnost je jer to svi prihvataju iako je to protivustavno.

To sto posao dobijas zato sto si Bosnjak ili Srbin je upravo zbog toga sto velicamo ljude koji gaze i ljudska prava i ustav BiH, pa bio on karadzic ili Komsic svejedno.

Al eto nekome ne smeta kada ljudska prava roma gazi Komsic, a nekome ne smeta kad ih gazi Dodik.
User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#33 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by lerdi »

Ja bi ovim našim hrvatima dao da odluče gdje če glasati. Kod nas ili u matici Hrvatskoj. Pa nek se više odluče jesu li državljani BiH ili Hrvatske. Ovo mislim na ove tipa Josipa koji su veliki Hrvati koji žive u BiH. Stvarno nemam ništa protiv da se neko osječa Hrvatom, ali onda treba i on da shvati da nemože u dvije različite države glasati i svojim glasom krojiti sudbine drugih ljudi. Evo ovi naši Hrvati su na zadnjim izborima bili kao dijaspora i donijeli pobjedu HDZ-u. HDZ uzima tamo vlast i rukovodi državom sa kojom opet ovi ovdje nemaju skoro ništa.
User avatar
Josip
Posts: 547
Joined: 12/07/2008 22:04
Location: Mostar
Contact:

#34 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Josip »

Meshtar wrote:Jedno pitanje.

Da li ti više odgovara "legitimni" (bolje rečeno podobni) hrvatski član predsjedništva ili onaj koji završava i dobro radi svoj posao a po tebi nije podoban?

ne moramo mi birati između pametnog i podobnog. imamo mi ljudi koji su oboje.
i neću se ponavljati 100 puta čitaj što sam prije napisao.

on nikako ne radi dobro za Hrvate čim traži da ovo bude građanska država. a i ostli imaju predstavnike koji se izdaju za njihove predstavnike, a ˝naš˝ se izdaje za svačijega.

ne smeta meni neka on pomaže drugima, i trebamo se pomagati ta živimo zajedno. ali prvo se pobrini za svoje. pa onda dalje.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#35 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by mIRCerka »

Liberalism wrote:
On je mit jer vecina sa Komsicem na celu misle da je to tako. realnost je jer to svi prihvataju iako je to protivustavno.

To sto posao dobijas zato sto si Bosnjak ili Srbin je upravo zbog toga sto velicamo ljude koji gaze i ljudska prava i ustav BiH, pa bio on karadzic ili Komsic svejedno.

Al eto nekome ne smeta kada ljudska prava roma gazi Komsic, a nekome ne smeta kad ih gazi Dodik.
gdje ih je to pogazio komsic? ja te opet pitam, po cemu su to romi bolji i bitniji od mene i ostalih kao ja? sto ti javno velicas rome, kao da su posebno nesto? Romi su jedna manjina ko i sve ostale manjine...jer ti potenciranjem jedne omalovazavas i gazis druge...
User avatar
Josip
Posts: 547
Joined: 12/07/2008 22:04
Location: Mostar
Contact:

#36 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Josip »

lerdi wrote:Ja bi ovim našim hrvatima dao da odluče gdje če glasati. Kod nas ili u matici Hrvatskoj. Pa nek se više odluče jesu li državljani BiH ili Hrvatske. Ovo mislim na ove tipa Josipa koji su veliki Hrvati koji žive u BiH. Stvarno nemam ništa protiv da se neko osječa Hrvatom, ali onda treba i on da shvati da nemože u dvije različite države glasati i svojim glasom krojiti sudbine drugih ljudi. Evo ovi naši Hrvati su na zadnjim izborima bili kao dijaspora i donijeli pobjedu HDZ-u. HDZ uzima tamo vlast i rukovodi državom sa kojom opet ovi ovdje nemaju skoro ništa.

je i ja bi dao vama da se izjasnite T..... ili B..
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#37 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Liberalism »

Josip wrote:
Meshtar wrote:Jedno pitanje.

Da li ti više odgovara "legitimni" (bolje rečeno podobni) hrvatski član predsjedništva ili onaj koji završava i dobro radi svoj posao a po tebi nije podoban?

ne moramo mi birati između pametnog i podobnog. imamo mi ljudi koji su oboje.
i neću se ponavljati 100 puta čitaj što sam prije napisao.

on nikako ne radi dobro za Hrvate čim traži da ovo bude građanska država. a i ostli imaju predstavnike koji se izdaju za njihove predstavnike, a ˝naš˝ se izdaje za svačijega.

ne smeta meni neka on pomaže drugima, i trebamo se pomagati ta živimo zajedno. ali prvo se pobrini za svoje. pa onda dalje.

Gdje si ti to naucio. Da ti nije bila osnovna literatura Meine Weltordnung u tom tvom dubokoumnom stavu.
User avatar
Josip
Posts: 547
Joined: 12/07/2008 22:04
Location: Mostar
Contact:

#38 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Josip »

hape_hapica wrote:Ahaaa, u tom grmu lezi zec. Ljubi Gojko Susak svoju poslusnu i pametnu omladinu. Ti bi znaci nesto kao hrvatsku paradrzavicu, pa tek onda neka ostali vide gdje ce ostati. Da Bog da vam Komsic predsjednik bio. :D

ne bi ja nikakvu paradržavu, ne daj Bože da bi to što ja želim štetilo drugome samo zato jer se zove Mujo ili Jovo. nikako

ja samo želim ono što ti već imaš, i ti i Jovo, a Hrvoje nema a trebao bi imati.
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#39 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by luciferino »

cogni wrote:
mIRCerka wrote: Kao recimo...Ivo Miro Jovic :D
Nije stvar u kandidatu, već u principu. Sasvim je nevažno da li je Komšić bolji od Ive sto puta, to mu ovdje nikako ne može ići u prilog jer se ne prigovara načinu na koji Komšić vrši svoju funkciju, nego načinu na koji je izabran. Te dvije stvari je lako razlikovati.
Suština ideje o tri člana predsjedništva nije u tome da svaki od njih ima odgovarajući broj pogodnih krvnih zrnaca, već je suština da su oni predstavnici ta tri naroda u smislu da predstavljaju volju tih naroda. Možda je sama ta ideja glupa, nazadna ili šta bilo, ali ona jeste dio uređenja zemlje i sve dok je tako treba je poštivati, i svako zaobilaženje njene suštine jeste nelegitimno.
Koliko se meni čini to ima toliko negativnih posljedica da Komšić i da je najbolji i najpametniji na svijetu to svojim uzornim vršenjem funkcije nikako ne može nadoknaditi.
Ma daj...te dvije stvari se ispreplicu. Da je IMJ pobijedio, nikoga ne bi bilo briga za princip, jer je ipak pobijedio njihov, a bio bi njihov zato sto bi vrsio funkciju onako kako njima odgovara. Posto je Komsic pobijedio koji ne vrsi funkciju onako kako njima odgovara, princip ne valja. I onda na kraju ispadne da Hrvati koji glasaju za Komsica nisu Hrvati, nego nesto, ne znam ti ni ja sta.

Jedini princip koji ja vidim u svemu ovome je gdje je puno baba, kilavo je dijete. Tako je i kod nas u Predsjednistvu. Da smo mi nekakva normalna drzava, dovoljan bi bio samo jedan covjek koji bi se borio za interese BiH, jer Boze moj ipak je on predsjednik BiH i svih njenih naroda. Problem je u tome sto mnogima sama BiH nije u interesu.
User avatar
Josip
Posts: 547
Joined: 12/07/2008 22:04
Location: Mostar
Contact:

#40 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Josip »

Liberalism wrote:
Josip wrote:
Meshtar wrote:Jedno pitanje.

Da li ti više odgovara "legitimni" (bolje rečeno podobni) hrvatski član predsjedništva ili onaj koji završava i dobro radi svoj posao a po tebi nije podoban?

ne moramo mi birati između pametnog i podobnog. imamo mi ljudi koji su oboje.
i neću se ponavljati 100 puta čitaj što sam prije napisao.

on nikako ne radi dobro za Hrvate čim traži da ovo bude građanska država. a i ostli imaju predstavnike koji se izdaju za njihove predstavnike, a ˝naš˝ se izdaje za svačijega.

ne smeta meni neka on pomaže drugima, i trebamo se pomagati ta živimo zajedno. ali prvo se pobrini za svoje. pa onda dalje.

Gdje si ti to naucio. Da ti nije bila osnovna literatura Meine Weltordnung u tom tvom dubokoumnom stavu.

a jesi ti načitan, odmah si i pametan
User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#41 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by lerdi »

I ja bi isto. I jednim i drugim i trečim. Pa Bože moj oni što se odluče za BiH nek i kroje njenu sudbinu.
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#42 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Meshtar »

Josip wrote:
Meshtar wrote:Jedno pitanje.

Da li ti više odgovara "legitimni" (bolje rečeno podobni) hrvatski član predsjedništva ili onaj koji završava i dobro radi svoj posao a po tebi nije podoban?

ne moramo mi birati između pametnog i podobnog. imamo mi ljudi koji su oboje.
i neću se ponavljati 100 puta čitaj što sam prije napisao.

on nikako ne radi dobro za Hrvate čim traži da ovo bude građanska država. a i ostli imaju predstavnike koji se izdaju za njihove predstavnike, a ˝naš˝ se izdaje za svačijega.

ne smeta meni neka on pomaže drugima, i trebamo se pomagati ta živimo zajedno. ali prvo se pobrini za svoje. pa onda dalje.
Hm, iako se vidi da pomaže Hrvate, tebi opet ne odgovara zato što nije "vaš". Čudan li si, bolje prekinuti dijalog s tobom.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#43 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Jara »

Josip wrote: on nikako ne radi dobro za Hrvate čim traži da ovo bude građanska država.
Aha, u tom grmu leži zeko :D
Josip wrote: a i ostli imaju predstavnike koji se izdaju za njihove predstavnike, a ˝naš˝ se izdaje za svačijega.
Da su bgdom i ona dvojica "svačija" kao Ž. Komšić..
Last edited by Jara on 13/08/2008 14:04, edited 1 time in total.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#44 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by dallton »

Liberalism wrote:
dallton wrote:
Liberalism wrote:Pa zar je i SDP postala nacionalisticka stranka. A kolko ima Roma Ministarstvu vanjskih poslova? Ili su oni za Zeljka niza rasa?
Bogati, odakle si ovaj komentar izvukao, skroz nevezano za gornju izjavu? A sto se mene tice, ja iskreno predlazem da se Romima, kao i Jevrejima u BiH da status konstitutivnog naroda - brojevi nisu vazni, prema tome zasto bi ti iko bio iskljucen?
Pa za komsica ocito da svi ljudi u Bosni i Hercegovini nisu jednaki. Kao brine ga mali postotak hrvata u nekom ministarstvu. A ne brine ga sto uopste nema nekih drugih etnickih skupina. Ako je Komsic zabrinut zbog toga sto nema dovoljno hrvata, a uopste nije zabrinut sto npr nema Roma, onda je to cisti nacionalisticki pristup.

Nemas ti sta davati nekome status konstitutivnog naroda. U Bosni i Hercegovini su svi ljudi jednaki (ili je neko sad umislio da je neko predstavnik neke vise - u komsicevom slucaju hrvatske - rase) tako da jednaka prava da rade u MIP-u imaju i Hrvati i Romi. Ali Roma nema jer valjda za Komsica to nije problem
Nije tacno da su jednaki, sam Dejton je po sebi zasnovan na principu etnicke diskriminacije: ne moze Hrvat ili Bosnjak iz federacij glasati za predsjednika rsa, a ni obratno Srbi iz rsa ne mogu glasati u Federaciji? I svi znamo da to ne valja, i kao prvo sam Dejton nije u skladu sa Evropskom Konvencijom o Ljudskim Pravima koja je Dejtonu pravno nadredjeni dokument (sam Dejton to kaze). I ko kaze da nikoga ne brine sto nema drugih etnickih skupina - covjek je samo dao izjavu o neravnopravnosti Hrvata - komentar je bio fokusiran na njih, a ne s namjerom da se bilo ko iskljuci...
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#45 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Liberalism »

mIRCerka wrote:
Liberalism wrote:
On je mit jer vecina sa Komsicem na celu misle da je to tako. realnost je jer to svi prihvataju iako je to protivustavno.

To sto posao dobijas zato sto si Bosnjak ili Srbin je upravo zbog toga sto velicamo ljude koji gaze i ljudska prava i ustav BiH, pa bio on karadzic ili Komsic svejedno.

Al eto nekome ne smeta kada ljudska prava roma gazi Komsic, a nekome ne smeta kad ih gazi Dodik.
gdje ih je to pogazio komsic? ja te opet pitam, po cemu su to romi bolji i bitniji od mene i ostalih kao ja? sto ti javno velicas rome, kao da su posebno nesto? Romi su jedna manjina ko i sve ostale manjine...jer ti potenciranjem jedne omalovazavas i gazis druge...
Prvo Komsic gazi ljudska prava ljudi u BiH ako zagovara zaposljavanje jedne etnicke skupine samo zato sto je neko pripadnik te etnicke skupine. Gazi prava svih ostalih na jednakost.

Drugo, romi su nacionalna manjina a BiH je usvojila da pristupa dekadi roma, gdje se kaze da se posebna paznja daje romima. Jedan od koraka te posebne paznje jeste i akcioni plan za zaposljavanje roma (a nema npr plan za zaposljavanje sarajlija ili srebrenicana svejedno).

Trece, kada se govori afirmativno za manjine time se ne gaze ljudska prava ostalih u smislu zabrane diskriminacije.
Prema EU povelji o osnovnim pravima, afirmativne politike usmjerene ka poboljsanju polozaja zena i manjina ne spadaju u diskriminatorske politike. Politike zaposljavanja hrvatam bosnjaka ili srba spadaju.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#46 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by dallton »

I hoce li neko molim vas definirati tacno koje su 'dobre' Hrvatske vodje u BiH? Ante Jelavic - u bijegu ili u zatvoru, nema pojma gdje je? IMJovic nepotrebno komentarisati? Dragan Covic - vise u Sudu BiH kao osumnjiceni nego u svojoj HDZ kancelariji?
I koji su to strateski ciljevi Hrvata u BiH?
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#47 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by cogni »

mIRCerka wrote: Onda se buni CIKu. I nek razdvoje glasacke listice sa sva tri clana predsjednistva, a prije toga nek uz 2 svjedoka svaki galsac da izjavu da je BOSNJAK HRVAT SRBIN, ovjereno i sa potpisima svjedoka, i ondaK nek im se da listic na kojem se nalaze kandidati iz njegovog naroda i THE END.
:D

PS Nisam znala da se pika volja samo hrvata hercegovine i srednje bosne... :D
Ne, mada si blizu, pika se samo volja Hrvata iz Federacije, oni iz RS-a biraju srpskog člana predsjedništva. Po ustavu srpski član predsjedništva je ustvari predstavnik svih građana RS-a jer ga oni biraju, dok Srbi iz FBiH moraju birati nekog od dva Federalna člana. Sve je to dosta glupavo, ali je tako.


To sa CIK-om su već tehnikalije o kojima ne želim pričati dok se mnogo važnija stvar ne razjasni, a to je da li Hrvatskog člana predsjedništva treba da biraju Hrvati, ili im ga i Bošnjaci i Srbi mogu izabrati. Lako je poslje razmatrati kako da se to tehnički provede.
Da li će Hrvati da bi izabrali svoga predstavnika biti prinuđeni da imaju samo jednog kandidata, da im se ne rasipaju glasovi? To onda više nema veze sa demokratijom.
Last edited by cogni on 13/08/2008 14:13, edited 1 time in total.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#48 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Liberalism »

dallton wrote:Nije tacno da su jednaki, sam Dejton je po sebi zasnovan na principu etnicke diskriminacije: ne moze Hrvat ili Bosnjak iz federacij glasati za predsjednika rsa, a ni obratno Srbi iz rsa ne mogu glasati u Federaciji? I svi znamo da to ne valja, i kao prvo sam Dejton nije u skladu sa Evropskom Konvencijom o Ljudskim Pravima koja je Dejtonu pravno nadredjeni dokument (sam Dejton to kaze). I ko kaze da nikoga ne brine sto nema drugih etnickih skupina - covjek je samo dao izjavu o neravnopravnosti Hrvata - komentar je bio fokusiran na njih, a ne s namjerom da se bilo ko iskljuci...
Tacno je da su jednaki izuzev u dva slucaja koja propisuje ustav BiH i koja se odnose na politicka prava pojedinca da direktno ucestvuje u vlasti. U svim drugim sferama zivota svi smo mi jednaki (po ustavu BiH). Govorimo o Ustavu BiH.

Niko ne moze naci nikakav drugi osnov za bilo koju diskriminaciju u Ustavu BiH. Sad je druga stvar sto Komsic nikada nije ozbiljno procitao Ustav BiH.
User avatar
Josip
Posts: 547
Joined: 12/07/2008 22:04
Location: Mostar
Contact:

#49 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Josip »

hape_hapica wrote:A sta to ja imam majke ti? Haj' mi objasni. Hoces li da ja krenem sa pricom kao sto to nazalost vi u Hercegovini radite? Evo pocecu. Cinite 15% stanovnistva BiH a "drzite" preko 20% teritorije. Mi (Bosnjaci, Alijini mudzahedini) cinimo nesto vise od 45% ovog stanovnistva a drzimo oko 25% teritorije. Ko je sada ugrozen? Hocete ono sto i mi imamo? Pa hajmo onda posteno krenuti. Kad se bude odlucivalo o necemu, vama cemo dati 15% prava glasa a nama 45% a Srbima 35%. Jel' posteno?


nisam vam ja kriv što ste protjerani od Srba. na naša područija ste se vratili skoro svi. nisam ja kriv što od poteza Kupres-Livno-Zap. Mostar pa do Ravnog, onda ostale male enklave po Bosni niste živjeli. ja ti tu ne mogu pomoći.

a vi i Srbi imate moč veta i preglasavanja a mi nemamo.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#50 Re: Komsic gazi prema jos jednom mandatu u predsjednistvu

Post by Banksy »

dallton wrote:
Komšić je na sastanku, a kasnije i u svojim pismima, upozorio da ... je upitan kvalitet pozicija u odjelima MVP-a koje su dodijeljene službenicima iz hrvatskog naroda.
Nevjerovatno, iz njegovih usta.

Mijenjanje vrhunskih diplomata pijačnim pozornicima koji ne govore nijedan jezik, a zatim lamentiranje nad 'kvalitetom hrvatskih kadrova', je krajnje licemjerje.

Hrvati u Bosni i Hercegovini su danas, po mom mišljenju, u svakom pogledu, inferiorni i neravnopravni - što svojom što tuđim zaslugama. Dobro je da se o tome govori, pošteno i realno, jer je to pitanje s kojim će(mo) se morati suočiti vrlo brzo.


DIPLOMACIJA

Smjena hrvatskih veleposlanica

SMIJENJENE DAME BH. DIPLOMACIJE DARIA, ŽELJANA I LIDIJA, ŽRTVE KOMŠIĆEVE “SABLJE”


U svega nekoliko mjeseci Predsjedništvo BiH, pored ostalih smjena u diplomatsko-konzularnoj mreži, uklonilo je i tri, po općoj ocjeni vrlo uspješne veleposlanice: DARIJU KRSTIČEVIĆ (Beč), ŽELJANU ZOVKO (Pariz) i LIDIJU TOPIĆ (Brisel); naš novinarka pozabavila se razlozima za njihovu smjenu, te istražila buduće karijere ljepšeg dijela bh. diplomacije


Nakon sada već bivše veleposlanice BiH u Austriji Darije Krstičević i njezine kolegice Lidije Topić, do sredine septembra prošle godine šefice Misije BiH pri Europskoj uniji, svoj je diplomatski angažman u Francuskoj prije desetak dana okončala i Željana Zovko, treća uspješna diplomatkinja koju je na veleposlaničku dužnost, svojedobno, imenovao nekadašnji hrvatski član državnog Predsjedništva Dragan Čović. Odlukom članova Predsjedništva BiH koja je usuglašena na sjednici održanoj 17. januara, veleposlanicu Zovko će u Parizu zamijeniti Almir Šahović, doskorašnji šef ekonomske diplomacije u Ministarstvu vanjskih poslova, koji je na novu dužnost izabran na preporuku Harisa Silajdžića. Lider je Stranke za BiH, naime, još prije tri mjeseca inzistirao da se, prema ranije dogovorenom načelu nacionalne rotacije, na mjesto veleposlanika u Francuskoj imenuje bošnjački kadar, budući da je prije Željane Zovko kojoj je nedavno istekao mandat, na toj dužnosti bio Slobodan Šoja (po nacionalnosti Srbin).

NACIONALNI KLJUČ
Vodeći se isključivo nacionalnim, odnosno, stranačkim kriterijima, trojica su članova Predsjedništva tako, i u slučaju najnovije kadrovske premetaljke, ponovno zanemarili učinke dosadašnjeg rada bh. diplomata. U suprotnom bi Željani Zovko koja se pored diplomatskog angažmana u Francuskoj (uz napomenu da se iz ovog Veleposlanstva nerezidentno pokrivaju Alžir, Monako i Andora), potvrdila i kao iznimno spretna predstavnica BiH u sjedištu UNESCO-a u Parizu, svakako, bio produljen mandat.
No, za razliku od Željane Zovko koja je, kako nezvanično doznajemo, na vrijeme obaviještena da će nakon isteka mandata morati napustiti Pariz, uz obećanja kako bi vrlo brzo mogla biti raspoređena na novu diplomatsku dužnost, druge su dvije hrvatske veleposlanice,
Darija Krstičević i Lidije Topić, iz bh. diplomacije bukvalno najurene. Premda se radi o profesionalnim i, uz to vrlo sposobnim diplomatkinjama koje su u Ministarstvu vanjskih poslova imale po dvanaest godina radnog staža, Darija Krstičević i Lidija Topić smijenjene su sredinom septembra 2007. bez zvaničnog obrazloženja?! Odluku o njihovoj smjeni nominalno je donijelo Predsjedništvo BiH, na inicijativu hrvatskog člana Željka Komšića
koju su njegove kolege Haris Silajdžić i Nebojša Radmanović podržali kako ne bi doveli u pitanje imenovanja diplomata iz svojih “nacionalnih kvota”. U vrijeme kada im je uručena odluka o razrješenju s ambasadorske dužnosti, Darija Krstičević i Lidija Topić bile su usred diplomatskog mandata.
Međutim, pored činjenice da su obje veleposlanice smijenjene bez validnog obrazloženja, iz čega se da zaključiti kako su s diplomatske dužnosti maknute bez konkretnog razloga, u slučaju njihove smjene dodatno su prekšena i druga pravila i procedure koje važe za bh. diplomate. Iako je, naime, internim pravilnikom Ministarstva vanjskih poslova predviđeno da se smijenjene diplomate vraćaju u roku od tri mjeseca, Krstičevićeva i Topićeva su dobile nalog da se u BiH vrate za svega 30 dana. Pored toga, a budući da se prilikom povratka diplomata koji imaju djecu vodi računa da to bude u vrijeme školskog raspusta, bivšoj šefici Misije BiH pri Europskoj uniji Lidiji Topić je naloženo da se u Sarajevo vrati samo petnaestak dana nakon što je njezin sin krenuo u školu u Briselu. Dodajmo tome kako su se obje veleposlanice, poslije smjene, žalile Ministarstvu vanjskih poslova BiH, ali odgovora nisu ni do danas dobile.

KRSTIČEVIĆEVA NAPUSTILA BiH

No, u poređenju s načinom na koji se Željko Komšić riješio dviju iskusnih diplomatkinja, jedino je skandalozniji odabir njihovih nasljednika. Odlukom hrvatskog člana Predsjedništva BiH, Dariju Krstičević je na veleposlaničkoj dužnosti u Beču zamijenio rashodovani SDP-ovac iz Čapljine Tomislav Limov. Limov je u vrijeme vladavine Alijanse za promjene imenovan za federalnog doministra policije (ranije je radio kao tržišni inspektor na Veletržnici u Čapljini), a nakon debakla na Općim izborima 2002. “zbrinut” je na poziciju delegata u Domu naroda Parlamenta BiH. U posljednje dvije godine, koliko je poznato, nije imao nikakvog posla.

S druge strane, njegova prethodnica Daria Krstičević je magistrica međunarodnog prava (uskoro bi u Zagrebu trebala doktorirati), govori engleski, njemački i španjolski jezik. Krstičevićeva je, pored toga, jedina diplomatkinja u regionu koja je 2004. godine, u vrijeme kada je bila veleposlanica BiH u Španjolskoj, dobila prestižno priznanje međunarodne Profesionalne udruge diplomata, kao i nagradu Diplomatskog kora.

Darija Krstičević je, nakon Komšive odluke o smjeni, u Ministarstvu vanjskih poslova BiH zatražila sporazumni prekid radnog odnosa. Trenutačno je zaposlena kao savjetnica predsjednika Hrvatske gospodarske komore Nadana Vidoševića za međunarodno pravo i Europsku uniju.
“Tužna je i porazna činjenica da se nekome koje je učinio dosta dobrih stvari, a smatram da se moj rad može mjeriti vrlo konkretnim kriterijima, ovo dešava, i to naočigled cijele države i najvećeg dijela javnosti. I kada čovjek dođe u takvu poziciju, stječe se dojam da mu tu, naprosto, nije mjesto. Način na koji sam ja smijenjena bio je, u najmanju ruku, neozbiljan, da ne govorimo sada o drugim konsenkvencama. Ja nikada nisam bila ambasador niti jedne vlasti, nego države BiH, i možda je u tome i sav problem”, kazala je u kratkom razgovoru za “SB” bivša veleposlanica BiH u Beču. Dodajmo tome da, premda je na diplomatsku dužnost u Austriji imenovao nekadašnji član Predsjedništva BiH Dragan Čović, i mada je kraće vrijeme bila šefica njegovog ureda, Daria Krstičević nikada nije bila članica HDZ-a.

TOPIĆEVA ANGAŽIRANA U EU

Druga “Čovićeva veleposlanica” Lidija Topić (u HDZ se zvanično učlanila 2005.) koju je na prijedlog Željka Komšića na poziciji šefice Misije BiH pri EU zamijenila Jadranka Negodić, ranije pomoćnica ministra vanjskih poslova u Sektoru za bilateralne poslove, odluku o svojoj smjeni nije željela komentirati. No, iz izvora bliskih Ministarstvu vanjskih poslova BiH doznajemo da je Topićeva, nakon što joj je uručena odluka Predsjedništva, zatražila prekid radnog odnosa, te da je produljila boravak u Briselu. Bivša diplomatska predstavnica BiH koja je za svog boravka u Briselu stekla brojne veze i poznanstva, već se zaposlila kao suradnica na nekoliko projekata Europske unije koji se realiziraju u regionu i ima status eksperta za Zapadni Balkan.

Slučaj Darije Krstičević
POHVALA OD RADMANOVIĆA, OTKAZ OD KOMŠIĆA

Osim što nikada nisu navedeni konkretni razlozi njihove nenadane smjene, nekadašnje su veleposlanice BiH u Austriji i pri EU, svega nekoliko mjeseci prije razrješenja s dužnosti, za svoj rad dobile pohvale člana Predsjedništva Nebojše Radmanovića. Ranijoj šefici Misije BiH pri Europskoj uniji tadašnji predsjedavajući državnog Predsjedništva Radmanović pohvalu je poslao u proljeće 2007., nakon njegovog boravka u Briselu (navodno je Topićeva ovo priznanje, kao i pozitivno izvješće o svom polugodišnjem radu priložila uz dvije žalbe upućene Ministarstvu vanjskih poslova BiH na koje nije dobila odgovora). Pohvalu bivšoj veleposlanici Dariji Krstičević, Nebojša Radmanović je uručio ljetos, nakon uspješnog koncerta Sarajevske filharmonije u Beču, koji je organiziran pod pokroviteljstvom predsjednika Austrije Heinza Fischera i Predsjedništva BiH. Bio je to, podsjetimo, prvi nastup nekog orkestra s Balkana u dvorani koja je svjetsku slavu stekla po čuvenim novogodišnjim koncertima i, vjerojatno, prvi posjet trojice članova Predsjedništva BiH Bečkom glazbenom društvu.

BIOGRAFIJE
Daria Krstičević

Rođena u Sarajevu
Završila Pravni fakultet u Sarajevo, postdiplomske studije iz oblasti međunarodnog prava u Zagrebu
Od 1996. stalno uposlena u Ministarstvu vanjskih poslova, bila ministar savjetnik pri Misiji OSCE-a u Beču, potom veleposlanica BiH u Španjolskoj i Austriji

Lidija Topić
Rođena u Sarajevu, 14. aprila 1967. godine
Završila Akademiju likovnih umjetnosti - odsjek kiparstvo i Stomatološki fakultet, magistrirala u Briselu na temu međunarodna politika i svjetski poredak
Od 1996. stalno uposlena u Ministarstvu vanjskih poslova, bila zamjenica šefa Misije BiH pri Ujedinjenim narodima u New Yorku, zamjenica ministra vanjskih poslova i šefica Misije BiH pri Europskoj uniji

Željana Zovko
Rođena u Mostaru, 25. marta 1970. godine
Studirala romanistiku na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, diplomirala francuski jezik u Londonu
Radila kao pomoćnik savjetnika za medije, a kasnije predstojnica Ureda hrvatskih članova Predsjedništva BiH Ante Jelavića i Dragana Čovića
U maju 2004. imenovana za veleposlanicu BiH u Francuskoj.

Slobodna Bosna
Locked