Kompanija Gibson pred bankrotom?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#1 Kompanija Gibson pred bankrotom?

Post by Heva »

Danas je vrlo malo ljudi koji slušaju blues, rock ili jazz a da nisu čuli za američku firmu Gibson, sa sjedištem u američkom gradu Nashville, savezna država Tennessee, SAD. Pored firme Fender, čije su gitare među najkopiranijim modelima i britanskog proizvođača pojačala, Marshall, Gibson predstavlja trio koji je obilježio muzičku scenu u proteklih pet decenija. Njihova najpoznatija serija gitara, Les Paul, nastala prema savjetima istoimenog muzičara tog vremena, je svojevrsna ikona svakog ljubitelja gitara, i zbog koje su ljudi govorili da pri kupovini Gibson gitare jednostavno ne možete pogriješiti: kvalitetan instrument koji uvijek vraća uloženi novac, pa čak i više od toga. Iz Les Paul serije treba svakako spomenutii modele Standard, Custom, Classic ali ne treba zaboraviti ni modele poput Lucille BB Kinga ili modele SG na kojoj svira Angus Young iz AC/DC i druge. I iako Gibson proizvodi i bas gitare, nešto malo pojačala i vrlo kvalitetne akustične gitare, ipak su električne gitare ono po kojima je stekao svjetsku slavu.
Ovih dana se taman oblak nadvio nad ionako oblačnim nebom proizvođača muzičkih instrumenata u vidu alarmantnog izvještaja lokalnog novinara, izvjesnog Geert De Lombaerde, u kojem je objavljeno da Gibson ima ogromne dugove. Samo jedan dio duga iznosi 375 miliona dolara u vidu zapisa i uskoro dolazi na naplatu 145 miliona nekog vida obveznica, negdje u julu ove godine.
Da bi se izvukao iz blata duga Gibson je odlučio nedavno da proda skladište Baldwin pijana za nešto više od 6 miliona dolara, ali to nije dovoljno i već se priča o vrlo vjerovatnoj prodaji zgrade Valley Arts u sjedištu kompanije, za nekih 11 miliona dolara. Naravno, te dvije sume su kap u moru prema stvorenim obavezama i odatle i kreće cijela ova priča.
Kevin Cassidy, službenik u Moody's Investitor Service, kaže da je ova godina odlučujuća za Gibson, i ako Gibson proglasi stečaj predsjednik Uprave, gospodin Henry Juszkiewicz (koji se nalazi na toj poziciji od 1968. godine), prepustiće firmu njenoj sudbini.
Mnogi se pitaju kako je moguće da jedna firma, koja godišnje obrne preko milijardu dolara, dođe u takav položaj, iako godišnje proizvede oko milion primjeraka različitih instrumenata. Postoji više priča. Zasigurno je da su nedavni nemili događaji sa zabranom od strane federalnih vlasti za uvoz vrlo kvalitetnog mahagonija iz Hondurasa kao i drugih "rijetkih" i "ugorženih" vrsta drveta od kojih se uglavnom prave sve Gibson električne gitare, potkopali vjeru u apsolutni kvalitet proizvoda ovog proizvođača. Na scenu su stupile neke zamjenske vrste, a u medijima su se često čule tvrdnje nezadovoljnih kupaca o navodnom slabijem kvalitetu završne obrade. Iako se Gibson može pohvaliti velikim brojem svojih muzičkih "reklamatora" (eng. edorser) na Netu se može pronaći dosta priča o napuštanju nekih i prelasku kod konkurentskog ESP (Japan) kao James Hetfield (Metallica) ili pokreću svoju liniju gitara, kao Zakk Wylde (BLS). U komentarima o tim prebjezima se najčešće spominje navodna krutost Gibson kompanije da udovoljava svojim endorserima za izmjenama neke linije gitara i zato se oni okreću drugima koji nemaju problema sa željama kupaca, posebno ne tako poznatih.
Kao kompanija, koju je osnovao Orville Gibson 1902. godine, u svom razvoju je imala i padova i uspona, jedan od njih je bio krajem 70-ih godina kada neke od japanskih fabrika kopiraju izgled Les Paul modela i nude na tržištu. U to vrijeme će i sam Gibson otvoriti sestrinsku firmu Orville by Gibson u Japanu koja će proizvoditi po kvalitetu vrlo konkurentne modele američkim verzijama, po nekima čak i bolje. Kompanija u to vrijeme, slično Fenderu, prolazi kroz period prijenosa vlasništva i to se vjerovatno odrazilo na sve aspekte poslovanja i produkcije.
U isto vrijeme se pojavljuje još nekoliko kompanija koje bezočno kopiraju Gibson dizajn i firmi Gibson ne preostaje ništa drugo nego da zatijeva zadovoljenje pravde putem suda. Tako su gitare - kopije iz tog doba nazvane "lawsuit era" gitare i danas su vrijedne kolecionarima širom svijeta. Pod ovom kompanijom su i neka druga zvučna imena iz svijeta muzičkih instrumenata kao: Epiphone, Kramer, Steinberger, Baldwin, Wurlizer, samo da spomenemo neke. Neizvjesno je i kakva će biti njihova sudbina u najgorem scenariju za 116 godina postojanja.
Image
Kupci ipak zamjeraju Gibsonu na previsokim cijenama, budući da se iste prave većim dijelom na CNC mašinama, a ne ručno, i smatraju da tu ima mjesta da se cijena snizi i pronađu novi kupci, no u isto vrijeme japanski ESP prodaje gitare po još većim cijenama ali nema pritužbe od strane kupaca. Nešto tu ipka nije kako treba, čini se.
I pored svega, Gibson gitare su bile i ostaće ikone jednog vremena, baš kao što su Ferrari ili Lamborghini u svijetu automobila. Uvidom na online aukcije i trgovine muzičke opreme ne može se reći da je cijena instrumenata ovog proizvođača opala, naprotiv. Ipak, trgovci će vam reći i to da je opći interes omladine za gitarom i muzičkim instrumemntima uopće, opao zahvaljujući internetu, WIFi mrežama, mobitelima i računarskim igrama. Kako bi rekao Eric Clapton: "Pa, možda im je prošlo vrijeme".
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2 Re: Kompanija Gibson pred bankrotom?

Post by triconja »

Aha, toliko je kvalitetna da radomir mihajlovic tocak sve svira na njojzi :lol: :lol: :lol:
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#3 Re: Kompanija Gibson pred bankrotom?

Post by Seawolf »

Kada sam vidio da i Lipovača (Sead-Zele, a ne Hamdija) svira Stratocaster, bilo mi je jasno da sa Gibsonom nešto nije u redu.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#4 Re: Kompanija Gibson pred bankrotom?

Post by Last December »

Seawolf wrote:Kada sam vidio da i Lipovača (Sead-Zele, a ne Hamdija) svira Stratocaster, bilo mi je jasno da sa Gibsonom nešto nije u redu.
Hamdija je uništio Džibsona :lol:

Šalu na stranu, nije mi baš najjasnije kako se ovakve firme uvale u takve dugove, tu mora da nešto drugo u pitanju. Ako je samo drvo mahagonija u pitanju, to pokazuje koliko je slaba samoodrživost takvog biznisa i koliko su zavisni od eksploatacije jeftinih resursa banana državica.
enisss
Posts: 1439
Joined: 14/10/2009 17:02

#5 Re: Kompanija Gibson pred bankrotom?

Post by enisss »

Kupis Epiphone custom pro koji je oko 300$ polovan, ubacis nove magnete koji su otprilike 150$ i za 450$ dobijes 95% slican zvuk onom Gibsonu koji je 2000 + $
Eto zasto propadaju.
Hendrix
Posts: 4112
Joined: 27/02/2004 00:00

#6 Re: Kompanija Gibson pred bankrotom?

Post by Hendrix »

Gibson je uvijek bio "high end" gitara, nesto nedostizno, preskupo i van dometa obicnih smrtnika. Fender je s druge strane neka kao radnicka klasa gitare, ima i njih specijalnih modela skupih ali neuporedivo sa Gibsonom gdje obicni standard model kosta skoro 5000 maraka. I vecina te cijene ode na sminkanje i super uradjene zavrsne povrsine gitare, boje i teksture...zvuk je isti kao i onaj obicni model bez sminke.

Usrali su par zadnjih serija sa robotskim tuner masinicama koje vecina ljudi mrzi, onda imaju neke lafo mashine koje prave idealne pragove i vratove...sto opet nije istina. Kvalitet zavrsne obrade je opao, dobijes sliku gdje lik lafo vrsi provjeru gitare prije slanja i dodje ti gitara sa sjebanim setupom ili greskama. To je za taj nivo i pare nedopustivo. I kad jednom izgubis povjerenje musterija...tesko ga je vratiti.

Gitarska oprema i gitare su specificna roba, vecina vrijednosti je neka sentimentalna i marketinska, legendarne price i gitarski idoli koji koriste neki model. Ono uzmes Gibson LP u ruke ko da si u raj otisao, ali nakon nekog vremena skontas da je to obicna gitara, Jimmy Page je rekao to je ipak na kraju krajeva...komad drveta sa 6 zica. :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Kompanija Gibson pred bankrotom?

Post by insomnia78 »

Seawolf wrote:Kada sam vidio da i Lipovača (Sead-Zele, a ne Hamdija) svira Stratocaster, bilo mi je jasno da sa Gibsonom nešto nije u redu.
Hamdo preferira klavir
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#8 Re: Kompanija Gibson pred bankrotom?

Post by Seawolf »

insomnia78 wrote:
Seawolf wrote:Kada sam vidio da i Lipovača (Sead-Zele, a ne Hamdija) svira Stratocaster, bilo mi je jasno da sa Gibsonom nešto nije u redu.
Hamdo preferira klavir
:D
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9 Re: Kompanija Gibson pred bankrotom?

Post by mk ultra »

Seawolf wrote:Kada sam vidio da i Lipovača (Sead-Zele, a ne Hamdija) svira Stratocaster, bilo mi je jasno da sa Gibsonom nešto nije u redu.
Dobar je Zele :mrgreen:

Njegov dobar jaran Kinez traži/prodaje gitare, garant je on
Post Reply