Komisija za ispitivanje istine o stradanjima u Sarajevu

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Prenj

Komisija za ispitivanje istine o stradanjima u Sarajevu

Post by Prenj » 29/05/2006 11:18

Kakav je vas stav o ovoj komisiji?

Oslobodjenje wrote:Formirana Komisija za ispitivanje istine o stradanjima u Sarajevu

Vijeće ministara BiH na sjednici u četvrtak donijelo je odluku o formiranju državne komisije za ispitivanje istine o stradanjima Srba, Hrvata, Bošnjaka i Jevreja i ostalih u Sarajevu od 1992. do 1995. godine.

Kako je kazao predsjedavajući Vijeća ministara Adnan Terzić, cilj rada Komisije je da kroz utvrđivanje istine pomogne ostvarivanju stabilnog mira i jačanju međusobnom povjerenja u BiH.

Sudbina žrtava

Kako stoji u odluci, zadatak Komisije je da na transparentan način i uz primjenu sigurnih i objektivnih metoda utvrdi u Sarajevu (na svih deset prijeratnih općina) masovna i pojedinačna ubistva sa mjestima posmrtnih ostataka žrtava, masovna i pojedinačna zatočenja (logori i zatvori), silovanja i seksualna zlostavljanja, deportovane, protjerane i izbjegle osobe, te nestale osobe.

Komisija će istraživati koliko je Sarajlija bilo žrtvama upotrebe nedozvoljenih metoda i sredstava ratovanja, civilnim žrtvama rata u smislu Ženevskih konvencija i dodatnih protokola, zarobljenim vojnim osobama i njihovim sudbinama, kao i ubijenim vojnim osobama van borbe i nestalim iz te kategorije.

Kako je istaknuto, Komisija će imati deset članova imenovanih na paritetnoj osnovi, odnosno po tri Bošnjaka, Hrvata i Srbina, te jednog iz reda ostalih.

Na ovaj način nakon više od dvije godine ispoštovan je zaključak oba doma Parlamentarne skupštine BiH, koji su još 23. januara 2004. godine na plenarnoj sjednici zatražili formiranje komisije koja će ispitati i utvrditi broj žrtava u Sarajevu.

“Duboko se ne slažem sa ovakvim zahtjevima Parlamenta i na način kako se sve ovo dešava, ali nakon sjednice Parlamenta u srijedu, jasno je da većina želi da se komisija formira i stoga smo i donijeli takvu odluku. Ja sam na jednoj od ranijih sjednica Parlamenta BiH kazao kako komisija nikada neće biti formirana dok sam ja na čelu Vijeća ministara, ali, eto, pogazio sam svoju riječ jer se radi o zahtjevu koji je donesen jednoglasno”, kazao je Terzić.

Sastav Komisije

On je izrazio nadu da će što prije Parlament donijeti odredbu kojom će se formirati državna komisija za ispitivanje istine o stradanju u cijeloj BiH.

Vijeće ministara zadužilo je ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH da u saradnji s Vladama, nadležnim institucijama i nevladinim sektorom u BiH do prve naredne sjednice državne Vlade predloži kandidate za sastav Komisije za ispitivanje istine o stradanjima u Sarajevu.

Komisija bi svoj završni izvještaj o dešavanjima u Sarajevu Vijeću ministara trebala podnijeti 12 mjeseci od konstituisanja, a svaka tri mjeseca bi dostavljala obavještenja o radu.

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 29/05/2006 11:32

Neki dan bio 25. maj, i niko jos nije ni OPTUZEN za Kapiju...

Sta reci ? Serem se na komisiju i nase politicare...

radeljas

Re: Komisija za ispitivanje istine o stradanjima u Sarajevu

Post by radeljas » 29/05/2006 11:41

Prenj wrote:Kakav je vas stav o ovoj komisiji?

komisija je potpuno bezvezna kategorija u smislu da kad god ne zele nista da rijese formiraju komisiju. s druge strane defintivno bi trebalo razrijesiti ta ubistva koja su se desavala i staviti tacku na to. a prije svega da bi se izbjegle manipulacije koje se vec desavaju. prije svega oko broja stradalih srba u sarajevu. a opet treba se sjetiti terora kojim smo bili izlozeni s brda, granatiranja, snajperisanja i koliko je godina dobio galic za opsad u sarajeva, pa se onda pitati sta se hoce sa ovim. sad ispade da je sarajevo koje je ubijano 4 godine u stvari radilo zlocin, a nije bilo zrtva.
ma ne da mi se ni da pisem o ovome. ruzno. ova strana koliko god bila losa vodjena, je ipak radila istrage i ipak su mnogi ljudi zavrsili u zatvoru. iako sad rade farsu od sudjenja onome bejticu, za koga svi znaju da je ubica. zbog takvih nekoliko stvar se treba istraziti do kraja. jer mi smo ipak drugaciji od manjeg entiteta u svakom pogledu. kod njih niko nikad nije ni istrazen za tolike zlocine koje su pocinili. da dalje ne pricamo.
mada ne treba cekati da oni uhapse barem jednog topdziju s brda, da bi ova strana rascistila ispred svojih vrata.

Vodenjak

Post by Vodenjak » 29/05/2006 13:50

Izbori se blize i samim tim i briga politicara i njihova neizmjerna tuga za poginulim i unesrecenim...

Sarafcina

Post by Sarafcina » 29/05/2006 13:57

ono sto bi reko i Cercil ;)
Vinston ;)
u prevodu na danasnji jezik...pusiona ...

idic

Post by idic » 29/05/2006 13:59

Podržavam ideju da se otkriju svi nestali i poginuli u ovom ratu, način na koji su doživili smrt, kao i da se kazne svi počinioci koji su krivi za nečiju smrt. Smatram da samo tako može biti zadovoljena pravda, kad sve tri bivše zaraćene strane obezbjede istinu o poginulim i nestalim, dostojne sahrane i kažnjavanje počinilaca.

Korištenje ove bolne teme obično se evocira pred izbore zbog skupljanja predizbornih poena, tako da nisudobre namjere ni jedne ni druge strane u ovom slučaju.

Mislim da je već odavno vrijeme da se skine fama sa "masovnih grobnica" u Sarajevu i da se tačno utvrdi broj pobijenih Srba od 92 do 95. Sve dok se špekuliše daje se prostora nedobronamjernim da od toga skupljaju političke poene.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 29/05/2006 14:06

Oslobodjenje wrote:Formirana Komisija za ispitivanje istine o stradanjima u Sarajevu

Iskreno drago mi je da se odustalo od prvobitne namjre da se formira komisija koja ce samo istrazivati stradanje Srba u Sarajevu. Nadam se da ce ova komisija kao prvo utvrditi tacan broj stradalih gradjana Sarajeva, tako da se vise ne moze manipulirati ciframa.

Hemel

Post by Hemel » 29/05/2006 14:20

Vijeće ministara BiH na sjednici u četvrtak donijelo je odluku o formiranju državne komisije za ispitivanje istine o stradanjima Srba, Hrvata, Bošnjaka i Jevreja i ostalih u Sarajevu od 1992. do 1995. godine.

Kako je kazao predsjedavajući Vijeća ministara Adnan Terzić, cilj rada Komisije je da kroz utvrđivanje istine pomogne ostvarivanju stabilnog mira i jačanju međusobnom povjerenja u BiH.

Sudbina žrtava

Kako stoji u odluci, zadatak Komisije je da na transparentan način i uz primjenu sigurnih i objektivnih metoda utvrdi u Sarajevu (na svih deset prijeratnih općina) masovna i pojedinačna ubistva sa mjestima posmrtnih ostataka žrtava, masovna i pojedinačna zatočenja (logori i zatvori), silovanja i seksualna zlostavljanja, deportovane, protjerane i izbjegle osobe, te nestale osobe.

Komisija će istraživati koliko je Sarajlija bilo žrtvama upotrebe nedozvoljenih metoda i sredstava ratovanja, civilnim žrtvama rata u smislu Ženevskih konvencija i dodatnih protokola, zarobljenim vojnim osobama i njihovim sudbinama, kao i ubijenim vojnim osobama van borbe i nestalim iz te kategorije.

Kako je istaknuto, Komisija će imati deset članova imenovanih na paritetnoj osnovi, odnosno po tri Bošnjaka, Hrvata i Srbina, te jednog iz reda ostalih.

Na ovaj način nakon više od dvije godine ispoštovan je zaključak oba doma Parlamentarne skupštine BiH, koji su još 23. januara 2004. godine na plenarnoj sjednici zatražili formiranje komisije koja će ispitati i utvrditi broj žrtava u Sarajevu.

“Duboko se ne slažem sa ovakvim zahtjevima Parlamenta i na način kako se sve ovo dešava, ali nakon sjednice Parlamenta u srijedu, jasno je da većina želi da se komisija formira i stoga smo i donijeli takvu odluku. Ja sam na jednoj od ranijih sjednica Parlamenta BiH kazao kako komisija nikada neće biti formirana dok sam ja na čelu Vijeća ministara, ali, eto, pogazio sam svoju riječ jer se radi o zahtjevu koji je donesen jednoglasno”, kazao je Terzić.

Sastav Komisije

On je izrazio nadu da će što prije Parlament donijeti odredbu kojom će se formirati državna komisija za ispitivanje istine o stradanju u cijeloj BiH.

Vijeće ministara zadužilo je ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH da u saradnji s Vladama, nadležnim institucijama i nevladinim sektorom u BiH do prve naredne sjednice državne Vlade predloži kandidate za sastav Komisije za ispitivanje istine o stradanjima u Sarajevu.

Komisija bi svoj završni izvještaj o dešavanjima u Sarajevu Vijeću ministara trebala podnijeti 12 mjeseci od konstituisanja, a svaka tri mjeseca bi dostavljala obavještenja o radu.

Samo da ne istjeraju mecku :(

Osobno nemam nista protiv da se to ne preispita jer svaka zrtva zasluzuje bar toliko da se sazna kako je stradala i gdje su posmrtni ostaci i naravno da se pocinioci kazne ali adekvatno a ne kao onaj djeneral sto je dobio po par minuta za svaku stradalu zrtvu u Sarajevu i gdje nema govora o drugim patnjama prezivjelih Sarajlija ma koje vjere,nacije ili boje koze bio.
Licno poznam slucajeve gdje su Srbi stradali od srpskih granata,je li to znaci da oni ne moraju da odgovaraju i za ta stradanja (zato sto su njihovi).Cuo sam da su stradali Srbi samo zato sto su Srbi,naravno da i to treba procesuirati.
Otvori se Sarajevo, treba onda ici dalje:Foca,Visegrad,Trebinje,Gacko,Rudo,Zvornik,Bijeljina,Janja,Brcko,B.Samac,Derventa,B.Brod,Odzak,Banja Luka,Prijedor,Sanski Most,B.Novi... neka mi oproste svi oni koje nisam spomenuo a ima ih jos.
Zanimljivo je sto su u mnogim mjestima stradali nesrbi samo zato sto nisu Srbi a ratnih dejstava nije ni bilo ili su bila daleko.Sta je to?Etnicko ciscenje,genocid...
I na kraju pored osnovnih podataka zrtava treba staviti:mjesto,vrijeme i nacin stradanja.

Prazina

Post by Prazina » 29/05/2006 14:24

Nikako se nije trebalo dopustiti izlazak oficira iz marsalke 92 godine!!!!

To je bio jedan od najvecih promasaja ondasnjeg rukovodstva!!!

bleka

Post by bleka » 29/05/2006 14:35

Prazina wrote:Nikako se nije trebalo dopustiti izlazak oficira iz marsalke 92 godine!!!!

Apsolutno !!!!!!!!!!!!!
Meni nikada nije bio jasan dil kao licno naouruzanje za TO, WTF MOzete iznjeti guzice i trebali su biti sretni :x

idic

Post by idic » 29/05/2006 14:41

Koliko mene sjećanje služi oni su u Maršalci ostavili teško naoružanje, ali su ga uništili bušeći cijevi i sve što se moglo uništiti, tako da ga naši nisu mogli upotrijebiti. :oops:

Hemel

Post by Hemel » 29/05/2006 14:49

Prazina wrote:Nikako se nije trebalo dopustiti izlazak oficira iz marsalke 92 godine!!!!

Sta bi se postiglo :?

Hebe se njima za par oficira,posle bi ih slavili kao heroje koji su poginuli za srpsku stvar.

Skoro je na TV BK bio jedan general,komandant kasarne u Varazdinu koga terete Hrvatske vlasti zbog ratnog zlocina a Srpske za izdaju zato sto je sa 200 i nesto vojnika napustio kasarnu u Varazdinu i otisao u Beograd.Tamo ga je gen.Perisic trazio sa rucnom bombom u dzepu da ga ubije sto je napustio kasarnu i predao je HV.
Poenta svega je sto taj isti gen. kaze sa Srbi slave samo mrtve junake,njih ne interesuju prezivjeli ili spaseni vojnici.Njih ne interesuje sto je on spasao iz bezizlazne situacije 200 mladih zivota jar kako kaze (citiram) Najvise su voljeli da je doslo toliko mrtvackih sanduka.
Tako i u marsalki ,ti ih zarobio a oni uopste ne reaguju,jer ih zabole uvo za oficirima ali nedaj boze da su ubijeni, to bi se i dan danas prepricavalo.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 29/05/2006 15:20

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Iskreno drago mi je da se odustalo od prvobitne namjre da se formira komisija koja ce samo istrazivati stradanje Srba u Sarajevu. Nadam se da ce ova komisija kao prvo utvrditi tacan broj stradalih gradjana Sarajeva, tako da se vise ne moze manipulirati ciframa.

u svemu ovome i jeste poenta da se manipulise ciframa...
sjeti se one knjige o stradalim srbima u sarajevu...neki od navedenih pokojnika sarajevo nisu ni na TV vidjeli...ili su umrli od starosti...
a svi se vode kao zrtve genocida nad srbima...
i svima koji guraju tu pricu u stvari nije stalo da se sazna, samo nek se dizu tenzije i nek se narod kolje...
a trojac sretno sjedi u predsjednistvu i uziva...ebe se njima...
dokle god se mi koljemo medjusobno...
a sto je najgore narod je stado ovaca i lako ih je navuci na bilo sta...

radeljas

Post by radeljas » 29/05/2006 15:23

mIRCerka wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:a sto je najgore narod je stado ovaca i lako ih je navuci na bilo sta...

recimo na pricu o piramidi... bice bolje to kad sem osmanaga udje u predsjednistvo, a tihikamon u sarkofag ... :lol:

radeljas

Post by radeljas » 29/05/2006 15:24

mIRCerka wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:a sto je najgore narod je stado ovaca i lako ih je navuci na bilo sta...

zaboravih da si se i ti navukla ... sorry ... na tu pricu o piramidi ...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 29/05/2006 15:31

radeljas wrote:
mIRCerka wrote:a sto je najgore narod je stado ovaca i lako ih je navuci na bilo sta...

zaboravih da si se i ti navukla ... sorry ... na tu pricu o piramidi ...

hmm...pricati o stvarnim problemima i necemu sto gledam svaki jebeni dan i zajebavati se oko piramide ne moze biti na istom nivou...al izvini, zaboravljam da ima ljudi kojima je draze gledati trun u tudjem oku nego deblo u svom :faraon1:

PS Po tebi znaci nije bilo nikakvih problema dok nije pocelo otkopavanje piramide...superiska....

PPS nacionalne ovce se kolju medjusobno, a stada piramidasha i antipiramidasha se zajebavaju na virtualnom pasnjaku Visocica...
sad ti meni reci gdje je veci problem...

radeljas

Post by radeljas » 29/05/2006 15:37

mIRCerka wrote:PS Po tebi znaci nije bilo nikakvih problema dok nije pocelo otkopavanje piramide...superiska....
.

opusti se, bona, samo sam se nadovez'o na tvoju pricu o narodu kao stadu ovaca koja se navuce na bilo sta ... ne treba generalizovati, jer se svako da navuci na neku pricu ... ti na piramidu, neki drugi na pricu o ugrozenosti, neko treci na pricu o patriotizmu ...

ne volim samo kad ti izvlacis zakljucke i to u smislu u kojem nije receno. vidovita si, pa me ne cudi sto te privlace tajne magnetnih sila vanzemaljaca iz podzemnih tunela visocke piramide sunca, a mozda i ljubavi ... ne znam koju preferiras vise

mIRCerka

Post by mIRCerka » 29/05/2006 15:42

radeljas wrote:
mIRCerka wrote:PS Po tebi znaci nije bilo nikakvih problema dok nije pocelo otkopavanje piramide...superiska....
.

opusti se, bona, samo sam se nadovez'o na tvoju pricu o narodu kao stadu ovaca koja se navuce na bilo sta ... ne treba generalizovati, jer se svako da navuci na neku pricu ... ti na piramidu, neki drugi na pricu o ugrozenosti, neko treci na pricu o patriotizmu ...

ne volim samo kad ti izvlacis zakljucke i to u smislu u kojem nije receno. vidovita si, pa me ne cudi sto te privlace tajne magnetnih sila vanzemaljaca iz podzemnih tunela visocke piramide sunca, a mozda i ljubavi ... ne znam koju preferiras vise

pa da citas napisano moyda bi i ynao koju prefereriram...ovako cu totalno skrenuti s teme pa ti predlazem da predjemo na piramidalnu temu ako ti se ne gadi :faraon1:

branimir_s

Post by branimir_s » 29/05/2006 22:39

JA sam ZA komisiju o stradanjima svih naroda u Sarajevu. Pa neka se jednom pokaze koliko je koga, kako i na koji nacin pobijeno, protjerano, silovano. Sve to radi nase djece i radi svega. Nije me strah rezultata. PONOSAM SAM STO SAM BIO VOJNIK ARMIJE BIH.

The Man

Post by The Man » 29/05/2006 23:07

Najbitnije je da se utvrdi broj stradalih Srba u Sarajevu, koji će nas vjerovatno sve iznenaditi....moramo isto biti svjesni da je dosta naših sugradjana bilo ubijeno jer je nekome bilo potrebno svaki dan da prikaže na cnn-u 50-100 mrtvih...Sarajevo je herojski grad koji je preživio napade sa brda a i još napade u gradu...

Post Reply