Kome ide novac?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1 Kome ide novac?

Post by Eborg »

Bez da zvučim maliciozno, ali šta je sa ovim svim desetinama i stotinama hiljada KM koje su donirane iz BiH i inostranstva a kojima se tako kao ponosno razbacujemo? To su mizerne cifre i ništa neće promijeniti. Nešto je išlo direktno na račune Crvenog križa dok mi je misterija šta će biti sa ovim novcem koji su skupili volonteri i različite humanitarne akcije.

Da li je taj novac namijenjen za kupovinu hrane, vode i lijekova sada?
Da li je taj novac namijenjen za finansiranje troškova nekih volonterskih akcija čišćenja i obnove?
Da li je taj novac namijenjen da ide u neki zajednički fond za obnovu kuća?
Da li je taj novac namijenjen za obnovu infrastrukture poput cesta i mostova?
Da li je taj novac namijenjen da ide u državni budžet?
itd.

Po meni je ovo dosta opasna situacija, već su guzice zinule a ruke se izvlače iz džepova i lagano približavaju hrpi.

Da se razumijemo, ova cifra je pičkin dim za ukupne štete (sve kad se sabere mislim da teško ima iznad 1-1.5 milion KM) ali je i takva podložna ugrađivanju.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#2 Re: Kome ide novac?

Post by sema911s »

novi audi a8l, mercedes S-guard su izasli pa dok se to namiri mozda se kome obnovi kuca
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#3 Re: Kome ide novac?

Post by rekla-kazala »

Dobro bi bilo da se formira jedinstvena baza podataka i da svi pa i obični građani imaju uvida u prikupljene iznose i kome se odobravaju i isplaćuju, namjenu i iznos.
Još bolje, da sav novac bude na jedinstvenom računu i da se kasnije odobrava po projektima.
Ovako neko će dobiti sa 5 strana a neko ni sa jedne.
O "ugrađivanju" da i ne govorimo. :roll:
User avatar
le piaf
Posts: 420
Joined: 13/12/2006 23:25
Location: sarajevo

#4 Re: Kome ide novac?

Post by le piaf »

Isto mi je palo napamet, da imam vise vremena bas bih sakupio sve te donacije tj. tekstove o donacijama na jedno mjesto, i sabrao cifru. Svi se utrkuju ko ce sta uplatiti, samo ne pise ni kome se uplatilo ni za sta.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#5 Re: Kome ide novac?

Post by Eborg »

Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#6 Re: Kome ide novac?

Post by Straza »

Eborg wrote:Bez da zvučim maliciozno, ali šta je sa ovim svim desetinama i stotinama hiljada KM koje su donirane iz BiH i inostranstva a kojima se tako kao ponosno razbacujemo? To su mizerne cifre i ništa neće promijeniti. Nešto je išlo direktno na račune Crvenog križa dok mi je misterija šta će biti sa ovim novcem koji su skupili volonteri i različite humanitarne akcije.

Da li je taj novac namijenjen za kupovinu hrane, vode i lijekova sada?
Da li je taj novac namijenjen za finansiranje troškova nekih volonterskih akcija čišćenja i obnove?
Da li je taj novac namijenjen da ide u neki zajednički fond za obnovu kuća?
Da li je taj novac namijenjen za obnovu infrastrukture poput cesta i mostova?
Da li je taj novac namijenjen da ide u državni budžet?
itd.

Po meni je ovo dosta opasna situacija, već su guzice zinule a ruke se izvlače iz džepova i lagano približavaju hrpi.

Da se razumijemo, ova cifra je pičkin dim za ukupne štete (sve kad se sabere mislim da teško ima iznad 1-1.5 milion KM) ali je i takva podložna ugrađivanju.
Sad za sad vecina novca ide za nabavku hrane i onoga sto je potrebno za prezivljavanje. Puno ljudi je ostalo bez posla(Maglaj) i oni trenutno nemaju nikakvog primanja. Drugi dio ljudi koji je zivio od poljoprivrede. Dakle ima puno osoba koje nemaju nikakva primanja i zavise od humanitarne. Svi su oni kao izbjeglice pa cak i oni koji i sada zive u unistenim domovima. Izbjeglice jer zavise od tude pomoci.

Mislim da previse umanjujes svu pomoc koja je pristigla u ovih 10-tak dana. Mislim da je tu uslo debelo preko 100 miliona KM min.


Druga faza je obnova kuca, nabavka alata, stoke, masina za firme itd... Tu ce trebati znatno visa sredstva. Ta faza ce zapoceti masovnije za 20-tak dana. Vec sada imas sanacija objekata. Vidi primjer na donjoj poveznici ali to nije solucija.

No prema meni. Vlada FBIH treba pronaci povoljno zemljiste u svakoj ostecenoj opcini i izgraditi potpuno nova naselja. Recimo da ima 1000 ostecenih kuca u Tuzli. Napraviti tacan spisak tih 1000 porodica, pronaci zemljiste gdje se moze napraviti 1000 kuca i podici novo naselja. Najeftinija varijanta. Bolje nego da se pokusava popraviti 2-3 kuce dole 2-3 dole. I tako u svakoj opcini gdje je bilo klizista.

Najtransparentiji nacin da se to ucini jeste da se novac skuplja na jedan racun. I radi po spisku koji je prethodno uraden.To u mnogome smanjuje mogucnosti za malverzacije. To mora biti pod nadzorom vlada (ma sta god mislili o njoj). Mada ne treba biti naivan. Svima nece biti obnovljene kuce. Pa evo i meni prvom je srusena kuca tokom rata i sve opljackano a nikad nismo dobili marke kao odstete... Ali sta se moze..



Apel: Zbrinimo porodicu Mujkić koji su se trajno iselili zbog klizišta u G. Čaklovićima

http://prosvjetitelj-muallim.org/compon ... icima.html
User avatar
simonese
Posts: 7025
Joined: 05/12/2007 08:51
Location: Holy South

#7 Re: Kome ide novac?

Post by simonese »

User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#8 Re: Kome ide novac?

Post by It_is_a_Leclerc »

Pare idu u Fond za obnovu stambenih i poslovnih objekata.

E sad.. Ja nisam baš sklon vjerovanju da će to neko pokrasti jer ovo nije 1993. godina, al' eto opet.. kako hoćete.
User avatar
munevera44
Posts: 1780
Joined: 25/03/2008 19:36

#9 Re: Kome ide novac?

Post by munevera44 »

jviše lajkova
shift
IZBJEGLICA 28.05.2014 17:59

JA SAM ĐURO ISPOD CRTE ...... Izbjeglička priča Poplave, klizišta, prihvatni centri, izbjeglice. Suosjećam sa svim osobama pogodjenim ovom strašnom katastrofom... ali uvijek postoji ono ali. I ja sam još 1992. godine otišla iz svog grada, zgrade u kojoj sam živjela nema, imam stanarsko pravo i imam pravo na zamjenski stan, ma džaba mi pravo kad to pravo još ganjam po Ustavnom sudu... Od kad sam izbjeglica, živim kao podstanar potucam se od stana do stana, od smještaja do smještaja, ali niti jedan dan nisam bila u nečijem stanu a da nisam platila kiriju... Evo malo računice: Moja penzija je cca 350 KM, kiriju plaćam 200 KM, režijske troškove cca 120 KM, pitajte me kako živim. Ne živim preživljavam i to tako da perem, čistim tudje kuće i namaknem za ono baš baš najosnovnije. Izvinite molim vas svi vi koji ste ostali bez svog doma, stana, kuće imovine. Da li je pošteno da vama ekspresno naprave, obnove, doniraju dom? Ja svoj dom čekam od 1992. godine, i pored toga što je vama teško, stanite u red ima nas koji smo već dugo dugo u redu.

:thumbup:
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#10 Re: Kome ide novac?

Post by mayab »

It_is_a_Leclerc wrote:Pare idu u Fond za obnovu stambenih i poslovnih objekata.

E sad.. Ja nisam baš sklon vjerovanju da će to neko pokrasti jer ovo nije 1993. godina, al' eto opet.. kako hoćete.
Ja ovoj vlasti ne vjerujem da ce posteno i bez kradje raspodjeljivati novac.
Neka dokazu suprotno i skidam kapu!
User avatar
oldtajmer
Posts: 5000
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#11 Re: Kome ide novac?

Post by oldtajmer »

citam danas kako je dom zdravlja u Maglaju u ocajnom stanju,pa mi pade na pamet kako su se onomad pare putem poziva na bhtv skupljale i za obnovu tog doma zdravlja (i jos za dva cini mi se),pa ima li neko info sta je bilo nakon te akcije skupljanja novca,da li je neko hajra vidio od toga
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#12 Re: Kome ide novac?

Post by nightvision »

Neko je definitivno vidio hajra od toga. :run:
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#13 Re: Kome ide novac?

Post by nema me tamo »

It_is_a_Leclerc wrote:Pare idu u Fond za obnovu stambenih i poslovnih objekata.

E sad.. Ja nisam baš sklon vjerovanju da će to neko pokrasti jer ovo nije 1993. godina, al' eto opet.. kako hoćete.

Kontraš i kontraš i kontraš..

Kakav si ti lik, baš se ono hrani od ovog foruma da mu neko nešto odgovori...

A dobro on zna da se svuda krade...
Jedini problem u svemu tome što neko krade koju marku dok konobariše, a drugo je što je ovom upala kašika u med pa se bavi politikom i vecom sumom novca..Politika-glavni za primanje ovih donacija i tako to sve je to isto..
Citava ova naša država je korumpirana što govorim godinama, a dobro je to rekao onaj frajer to pocne sve s završavanjem ocjena djetetu u osnovnoj pa ide sve gore..Problem si ti gore iznad i ti iznad i sve tako u krug.
Sve ostalo je skakanje sebi usta i odbijanje da vidis potpunu istinu.

Bukvalno 1 od 1000 bi okrenuo glavu od recimo 1000 maraka na stolu da se zna naravno da mu to nece doci glave.
Šta vam je ba.
Lagano je na forumu glumit poštenjačinu.
Post Reply