Kome dati vitre?

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#426 Re: Kome dati vitre?

Post by Idemedosumom »

Braća abdulvehabije ugl. vele da se daje u hrani, IZ u novcu i to u bejt-ul-malo.

Ja praktikujem davati u novcu, ali nipošto u IZ. Primalac najbolje zna šta mu nedostaje, šta mu se jede...
Piaty
Posts: 5686
Joined: 01/12/2020 00:58

#427 Re: Kome dati vitre?

Post by Piaty »

Idemedosumom wrote: 19/04/2023 16:45 Braća abdulvehabije ugl. vele da se daje u hrani, IZ u novcu i to u bejt-ul-malo.

Ja praktikujem davati u novcu, ali nipošto u IZ. Primalac najbolje zna šta mu nedostaje, šta mu se jede...
Kako daju jedni, a kako drugi, kako daju sedmi, a kako devetnaesti...tu tek zabuna nastaje.

Ja sam do sada davao u novcu. Od ove godine dajem u hrani jer tako treba.
U novcu uvijek možeš davati milostinju jer ako već postoji pravilo onda ga se treba držati.
Ne pratim ni ja ono gdje ide isključivo riža, brašno i slično pa sam evo upravo kupio tortu jer i to je donekle po ovom principu 2,5 kg i više.

Bejtul mal ne postoji. Kraj priče. IZ je u rangu udruženja građanja i to je to.

Da te Allah nagradi, u svakom slučaju
User avatar
Sanjarko
Posts: 23231
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#428 Re: Kome dati vitre?

Post by Sanjarko »

Od nas tražene vitre da damo, posredno istina, a mi sirotinja. A moja stara zna udijeliti ponekad prosjacima za koje zna da nisu dobro tj zdravi kao i ja.

Ne puno ali da. Konta raja dobili primanja, penziju i invalidninu da imamo, a imamo onako za preživit i da stara još se ne snalazi ne bi nam dovoljno bilo.

A imamo dug ogroman za režije i prijete nam malo malo zapljenom stana.

Lud vakat.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#429 Re: Kome dati vitre?

Post by Qler »

I ja isto nikad nisam dao, niti imam namjeru, IZ. Samo direktno ljudima kojima znam da treba.
Pastrmka i Lipljen
Posts: 39
Joined: 28/05/2023 17:52

#430 Re: Kome dati vitre?

Post by Pastrmka i Lipljen »

od 1998 lopovima iz IZ nisam dao dinara

sjećam se da su me napadali i govorili haram je to što pričaš, a sada ti isti bježe na drugu stranu ulice, oni pošteniji priđu i kažu bio si sve upravu.

ionako reketiraju svakog privatnika ne treba im narod.

frit_i_frut
Posts: 139
Joined: 24/03/2018 18:25

#431 Re: Kome dati vitre?

Post by frit_i_frut »

Hirošu.

A ne. Fulio sam temu.
bitkovac
Posts: 41
Joined: 04/09/2015 13:15

#432 Re: Kome dati vitre?

Post by bitkovac »

Selam!

Da li je ispravno uplatiti vitre u organizaciji pomozi.ba?
eeeeeee
Posts: 749
Joined: 02/01/2006 00:06

#433 Re: Kome dati vitre?

Post by eeeeeee »

bitkovac wrote: 25/03/2024 13:31 Selam!

Da li je ispravno uplatiti vitre u organizaciji pomozi.ba?

Nije, vitre moraju doći do onoga ko je u potrebi prije klanjanja Bajrama i da je osoba vjernik kao prvo (za zekat je nešto drugo).

Moj ti je savjet da tražiš od pomozi ba nekog kome treba i odnesi sam ili uplati ako imaju račun ako već tako želiš preko njih, ali imaš toliko osoba koji su u potrebi tako da... Samo vodi računa da i vjerski dio ispuniš.

Imaš na strani 4 moj post još iz davne 2013. godine :) pogledaj ga i pročitaj.

kome-dati-vitre-t54911s75.html#p8920923
suspect_zero
Posts: 25757
Joined: 11/10/2008 21:45

#434 Re: Kome dati vitre?

Post by suspect_zero »

Sanjarko wrote: 19/04/2023 21:00 Od nas tražene vitre da damo, posredno istina, a mi sirotinja. A moja stara zna udijeliti ponekad prosjacima za koje zna da nisu dobro tj zdravi kao i ja.

Ne puno ali da. Konta raja dobili primanja, penziju i invalidninu da imamo, a imamo onako za preživit i da stara još se ne snalazi ne bi nam dovoljno bilo.

A imamo dug ogroman za režije i prijete nam malo malo zapljenom stana.

Lud vakat.

Ti mislim da nisi dužan davati, neka ne bolji poznavaoci isprave ako griješim.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23231
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#435 Re: Kome dati vitre?

Post by Sanjarko »

suspect_zero wrote: 27/03/2024 20:41
Sanjarko wrote: 19/04/2023 21:00 Od nas tražene vitre da damo, posredno istina, a mi sirotinja. A moja stara zna udijeliti ponekad prosjacima za koje zna da nisu dobro tj zdravi kao i ja.

Ne puno ali da. Konta raja dobili primanja, penziju i invalidninu da imamo, a imamo onako za preživit i da stara još se ne snalazi ne bi nam dovoljno bilo.

A imamo dug ogroman za režije i prijete nam malo malo zapljenom stana.

Lud vakat.

Ti mislim da nisi dužan davati, neka ne bolji poznavaoci isprave ako griješim.
Ma udjeli opet stara, a ja ne, jer ni nemam uza se bilo šta, malo, malo staroj govorim evo me ko migrant hodam.

Čak ni lične karte nemam uza se jer se ne krećem nigdje bez pratnje.
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#436 Re: Kome dati vitre?

Post by _Reds_ »

Vitre su propisane onome ko ih može dati, i to u visini 2 obroka.
Da li će neko dati u hrani ili novcu, to je njegov izbor, ali svako zna koliko odprilike košta njeogov oborok. Ne košta svačiji obrok isto.
Post Reply