Kome dati vitre?

Forum za humanitarne akcije.
User avatar
dembele
Posts: 2742
Joined: 19/06/2014 09:15

#401 Re: Kome dati vitre?

Post by dembele »

Zapravo, nikad nije ni bilo dileme. Samo sirotinja a ne lendohani u IZ.
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 401
Joined: 14/10/2020 22:44

#402 Re: Kome dati vitre?

Post by Ajs_Nigrutin »

Sevap je dati sve mimo IZ. I vitre i zekjat. :bih:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#403 Re: Kome dati vitre?

Post by Idemedosumom »

dembele wrote: 11/03/2022 22:07 Pa za nekih mjesec i po valja razmišljati i o tome.

Zapravo, nikad nije ni bilo dileme. Samo sirotinja a ne lendohani u IZ.
O tome ti pričam :thumbup:
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#404 Re: Kome dati vitre?

Post by Piaty »

Vitre idu sirotinji. Bez ikakvog "posredovanja"
snijeg_led
Posts: 6731
Joined: 08/12/2019 21:35

#405 Re: Kome dati vitre?

Post by snijeg_led »

Ali kako dati nekome ako ne znas nekoga kome treba, sta mislite dati preko pomozi.ba ?
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#406 Re: Kome dati vitre?

Post by moee »

Ako ste iz Sarajeva, u Sokolović Koloniji postoji jedan dom za djecu koja su iz drugih gradova, a slabijeg imovinskog stanja. Obično djeca iz porušenih porodica, razvedenih roditelja i sl. Ta djeca idu u školu na Ilidži (Koloniji) i svaka pomoć im je dobro došla.

Dom vode turci i djecu dosta i o vjeri uče. U domu rade i momci/ljudi iz BiH.
Eto informacija za onog ko ne zna kome će dati vitre...
User avatar
selenofil
Posts: 4153
Joined: 10/09/2021 14:35

#407 Re: Kome dati vitre?

Post by selenofil »

Piaty wrote: 14/04/2022 00:17 Vitre idu sirotinji. Bez ikakvog "posredovanja"
Da li je nuzno da osoba bude u vjeri?
snijeg_led
Posts: 6731
Joined: 08/12/2019 21:35

#408 Re: Kome dati vitre?

Post by snijeg_led »

moee wrote: 26/04/2022 18:05 Ako ste iz Sarajeva, u Sokolović Koloniji postoji jedan dom za djecu koja su iz drugih gradova, a slabijeg imovinskog stanja. Obično djeca iz porušenih porodica, razvedenih roditelja i sl. Ta djeca idu u školu na Ilidži (Koloniji) i svaka pomoć im je dobro došla.

Dom vode turci i djecu dosta i o vjeri uče. U domu rade i momci/ljudi iz BiH.
Eto informacija za onog ko ne zna kome će dati vitre...
Hvala :thumbup: Ja jesam ali ima ljudi iz inostranstva koji bi dali a ne znaju kome i kako.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#409 Re: Kome dati vitre?

Post by black_adrian »

Ja sam davao jednoj staroj nani, klanjala je i postila od malih nogu do svoje 100 i neke godine, preselila je na Ahiret.

Hvala na korisnom postu moee.
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#410 Re: Kome dati vitre?

Post by Piaty »

selenofil wrote: 26/04/2022 18:08
Piaty wrote: 14/04/2022 00:17 Vitre idu sirotinji. Bez ikakvog "posredovanja"
Da li je nuzno da osoba bude u vjeri?
Ako je musliman, mozes mu dati vitre. Mada je nejasno do kraja. Bar meni.

Uglavnom, ako je neko nemusliman, a zelis mu pomoci, udjeli mu milostinju koliku zelis. Vitre su nesto drugo.
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#411 Re: Kome dati vitre?

Post by Piaty »

black_adrian wrote: 26/04/2022 18:12 Ja sam davao jednoj staroj nani, klanjala je i postila od malih nogu do svoje 100 i neke godine, preselila je na Ahiret.

Hvala na korisnom postu moee.
:thumbup: :kiss:
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#412 Re: Kome dati vitre?

Post by Manual »

Penzionerima...
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#413 Re: Kome dati vitre?

Post by moee »

Prijatelj mi radi u tom domu u S. Koloniji i ako nekoga zanima, mogu poslati kontakt u pp.
Ja tamo redovno vitre dajem, ponekad i kurban kad imaju slobodnog mjesta u hladnjači. Hvala Bogu, uvijek im dosta ljudi donese kurban i često napune svoju hladnjaču, a ostatak podijele u komšiluku.
Imaju i dosta dobrotvora koji često doniraju novac ili kupe toj djeci odjeću, obuću, školski pribor i sl.
Uglavnom, toj djeci treba sve živo i sevap im je pomoći i mimo vitara/kurbana 😔
BijesniPuz
Posts: 172
Joined: 05/07/2020 08:13

#414 Re: Kome dati vitre?

Post by BijesniPuz »

selenofil wrote: 26/04/2022 18:08
Piaty wrote: 14/04/2022 00:17 Vitre idu sirotinji. Bez ikakvog "posredovanja"
Da li je nuzno da osoba bude u vjeri?
Ako znas da je osoba pijanica, ne mozes mu dati vitre bez obzira koliko siromasan bio, jer ce taj isti novac vjerovatno iskoristiti da kupi alkohol, tako da nisi nista postigao niti ga pomogao.

Problem kod davanja nekim osobama je i u tome što recimo u nekom mjestu ima stara nane, ona klanja posti i sve i onda svi iz komsiluka pa cak i dalje daju toj nani vitre i nane dobije par hiljada km odjednom... To je previse, jer vec nakon sto dobije odredjeni iznos novca ona vise nije osoba koja je u potrebi i nije joj ispravno dati vitre.
Tako da je vrlo tesko odluciti ovako privatno kome dati vitre.. Jer ne znas koliko osoba je prije tebe dalo doticnoj svoje vitre.
Licno ja, uvijek dam u IZ, iako se bas ne slazem sa njima, ali moje vitre su onda 100 % ispravne. Jer kaze se "post lebdi izmedju neba i zemlje sve dok se ne podijeli sadakatul fitr".... I ako se podijeli na pogresno mjesto, rizikujes i da ti post ne bude primljen.. Zato davanjem u IZ ja svoju obavezu ispunim, e sad dal ce oni taj novac na ispravan nacin iskoristiti to je onda njihov teret.
I naravno, pored vitara, onda uvijek udijelim sadaku ako ima neka porodica da treba.
User avatar
selenofil
Posts: 4153
Joined: 10/09/2021 14:35

#415 Re: Kome dati vitre?

Post by selenofil »

BijesniPuz wrote: 27/04/2022 10:29
selenofil wrote: 26/04/2022 18:08

Da li je nuzno da osoba bude u vjeri?
Ako znas da je osoba pijanica, ne mozes mu dati vitre bez obzira koliko siromasan bio, jer ce taj isti novac vjerovatno iskoristiti da kupi alkohol, tako da nisi nista postigao niti ga pomogao.

Problem kod davanja nekim osobama je i u tome što recimo u nekom mjestu ima stara nane, ona klanja posti i sve i onda svi iz komsiluka pa cak i dalje daju toj nani vitre i nane dobije par hiljada km odjednom... To je previse, jer vec nakon sto dobije odredjeni iznos novca ona vise nije osoba koja je u potrebi i nije joj ispravno dati vitre.
Tako da je vrlo tesko odluciti ovako privatno kome dati vitre.. Jer ne znas koliko osoba je prije tebe dalo doticnoj svoje vitre.
Licno ja, uvijek dam u IZ, iako se bas ne slazem sa njima, ali moje vitre su onda 100 % ispravne. Jer kaze se "post lebdi izmedju neba i zemlje sve dok se ne podijeli sadakatul fitr".... I ako se podijeli na pogresno mjesto, rizikujes i da ti post ne bude primljen.. Zato davanjem u IZ ja svoju obavezu ispunim, e sad dal ce oni taj novac na ispravan nacin iskoristiti to je onda njihov teret.
I naravno, pored vitara, onda uvijek udijelim sadaku ako ima neka porodica da treba.
Hvala na detaljnom odgovoru. 😀
Mi smo prethodnih godina davali u Narodnu kuhinju, ali kontam mozda je sevapnije nekom pojedincu.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#416 Re: Kome dati vitre?

Post by Idemedosumom »

BijesniPuz wrote: 27/04/2022 10:29 ...Zato davanjem u IZ ja svoju obavezu ispunim, e sad dal ce oni taj novac na ispravan nacin iskoristiti to je onda njihov teret.
I naravno, pored vitara, onda uvijek udijelim sadaku ako ima neka porodica da treba.
Ako si upoznat s korupcijom unutar IZ, ako postoje dokazi o tome, kako se neadekvatno vrsi raspodjela vitara i zekata, onda je upitno koliko si ti ispunio svoju obavezu. Just sayin :wink:

Bolje je da sav novac dodje do onih kojima je namijenjen, pa makar isti ne bio ravnomjerno rasporedjen, nego da recimo samo 1/14 stigne gdje treba.

Na stranu sada na kojoj adresi novac preko IZ zavrsi, konkretno kod vitara se postavlja i pitanje blagovremenog dostavljanja istih. Vitre trebaju doci do siromaha prije Bajrama, kako bi i oni okusili radost blagdana, zajedno s onima koji su imucni.
Last edited by Idemedosumom on 27/04/2022 13:34, edited 1 time in total.
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#417 Re: Kome dati vitre?

Post by mistek »

Mene uputiše na facebook grupu "Dobro bez granica", vode je neke žene, vjernice rekoše i da su upućeni u njihov rad. Vidim da redovno objavljuju izvještaje, ostavljaju mogućnost da se sve provjeri, djeluje mi dosta ok i da se u ispravne svrhe pare daju.

Helem, ako neko ima kontra saznanja, nek piše, ne bih da ispadnem levat :D
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#418 Re: Kome dati vitre?

Post by sime_cipol »

selenofil wrote: 26/04/2022 18:08
Piaty wrote: 14/04/2022 00:17 Vitre idu sirotinji. Bez ikakvog "posredovanja"
Da li je nuzno da osoba bude u vjeri?
Mene su ucili da se vitre i zekat daju muslimanima.
Sadaka se moze dati bilo kome.
immuno
Posts: 2024
Joined: 07/04/2010 11:05

#419 Re: Kome dati vitre?

Post by immuno »

sime_cipol wrote: 29/04/2022 18:40
selenofil wrote: 26/04/2022 18:08

Da li je nuzno da osoba bude u vjeri?
Mene su ucili da se vitre i zekat daju muslimanima.
Sadaka se moze dati bilo kome.
Upravo tako!
User avatar
selenofil
Posts: 4153
Joined: 10/09/2021 14:35

#420 Re: Kome dati vitre?

Post by selenofil »

sime_cipol wrote: 29/04/2022 18:40
selenofil wrote: 26/04/2022 18:08

Da li je nuzno da osoba bude u vjeri?
Mene su ucili da se vitre i zekat daju muslimanima.
Sadaka se moze dati bilo kome.
Muslimanima koji PRAKTIKUJU vjeru.
suspect_zero
Posts: 25757
Joined: 11/10/2008 21:45

#421 Re: Kome dati vitre?

Post by suspect_zero »

Idemedosumom wrote: 11/03/2022 21:56 Još nisi odlučio, da li ćeš dati u bejtulmal, ili nekom siromahu iz okruženja?
Nemam puno dileme oko toga, osvrnem se po mahali i protabirim po glavi, koga ima, od čega živi, jeli bolesna, ima li koga da joj pomaže redovno....ove godine sam drugoj osobi nego ovih zadnjih godina ( žena bolesna, muž umro, nije uspjela ostvariti penziju samo dodatak na školovanje djeteta, žive u tuđoj kući, srećom gazda ne uzima marke za kiriju :) ) nažalost ima ih još kojima bih mogla...dovoljno mi da znam da je najniža penzija i da nemaju djece koja ih pomažu ili da u porodici ima teži bolesnik.

I da, ne očekujem da neko dovi/prouči na mene.....ako prouči hvala ali sada da mora...mislim da ne mora :-? to mogu sama..možda sam u krivu sa ovim :?
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#422 Re: Kome dati vitre?

Post by sime_cipol »

selenofil wrote: 29/04/2022 18:55
sime_cipol wrote: 29/04/2022 18:40

Mene su ucili da se vitre i zekat daju muslimanima.
Sadaka se moze dati bilo kome.
Muslimanima koji PRAKTIKUJU vjeru.
To nije tacno odredjeno, nikad ne znas cija ce se dova za tebe primiti kod Gospodara. Ali i kod mene ti ljudi imaju prednost.
User avatar
selenofil
Posts: 4153
Joined: 10/09/2021 14:35

#423 Re: Kome dati vitre?

Post by selenofil »

sime_cipol wrote: 29/04/2022 19:10
selenofil wrote: 29/04/2022 18:55
Muslimanima koji PRAKTIKUJU vjeru.
To nije tacno odredjeno, nikad ne znas cija ce se dova za tebe primiti kod Gospodara. Ali i kod mene ti ljudi imaju prednost.
To svakako. 🙂
User avatar
garankich2013
Posts: 325
Joined: 22/05/2013 12:09

#424 Re: Kome dati vitre?

Post by garankich2013 »

PROPISI SADAKATUL-FITRA
(osnovni propisi u kratkim tezama)

Od Ibn Omera, radijallahu anhuma, prenosi se da je rekao: "Allahov Poslanik, sallallahu alejhim ve sellem, naredio je izdvajanje zekatul-fitra jedan sa'a hurmi, ili jedan sa'a ječma, za roba i slobodnog, muško i žensko, malo i veliko od muslimana." (Buhari i Muslim)

- Sadakatul-fitr propisan je kao vid iskupa za manjkavosti i propuste u toku postu, te kao olakšanje siromasima na dan bajrama.

- Davanje zekata ne skida obavezu sadakatul-fitra.

- Vrijeme izdvajanja je dan ili dva prije bajrama, a najbolje je neposredno prije klanjanja bajram-namaza.

- Izdvaja ga domaćin kuće (ako je u mogućnosti, makar bio siromašan) za sve članove porodice, tj. suprugu i djecu, te za one koje je dužan izdržavati, kao majka i otac ako nisu u stanju sami za sebe izdvojiti.

- Iznos zekatul-fitra u kilogramima je 3 kg (približno) po osobi, a može i više drage volje.

- Izdvaja se isključivo u hrani: brašno, riža, makarone, hurme i ostale osnovne namjernice koje nemaju kratak rok trajanja.

- Izdvajanje u novčanoj vrijednosti ne uzima se u obzir po izrazitoj većini islamskih učenjaka, počevši od prvih generacija, pa na dalje, te nije preneseno da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, izdvajao u novcu, niti iko od njegovih ashaba, iako je novac u njihovom vremenu bio prisutan.

- Nema smetnje opunomoćiti određenu osobu i dati joj novčanu vrijednosti sadakatul-fitra da ona naknadno kupit namjernice i dostavi ih do siromaha, ali pod uslovom da namjernice stignu do potrebnih u određeno vrijeme, tj. prije bajram-namaza.

- Pogrešno je uplaćivati sadakatul-fitr u blokićima jer se većinom ne raspodjeljuje potrebnim osobama, a i oni kojima se dadne, do njih dolazi sa zakašnjenjem.

- Sadakatul-fitr se daje siromašnim muslimanima (koji praktikuju vjeru), tj. onima koji su u težoj situaciji i nemaju dovoljno imetka za osnovne potrebe.

- Dozvoljeno je uručiti sadakatul-fitr od više osoba jednom siromahu.

- Najbolje je sadakatul-fitr uručiti siromasima u mjestu boravka, ali je dozvoljeno opunomoćiti da se dadne u drugim gradovima ili državama.

- Ako se bez opravdanja odgodi izdvajanje do iza bajram-namaza, onda se smatra samo običnom sadakom, a ako je s opravdanjem (zaborav, neposjedovanje imetka i sl), onda se smatra sadakatul-fitrom, a Allah najbolje zna.


Sadekatul fitr je jedno
Zekat nesto potpuno drugo, ne znam kako iz svake godine ubije u pojam ljude svojim narativom, doduse svake godine je sve manje
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#425 Re: Kome dati vitre?

Post by Piaty »

Selam.

Evo bliži se Bajram pa çe se na temi sigurno naći neko da opet pita za vitre.
Ja sam nešto malo čitao i zaključio sam ukratko da:

-ne daje se novac
-daje se 2,5 kg hrane. u slučaju da nisi stoprocentno siguran, onda za tu namjenu odrediš i nešto veću količinu od 2,5 kg pa taj ostatak će ti se svakako računati da si dao milostinju.

Ako griješim onda neka mi Bog oprosti, a ako ima neko da se slaže ili ne slaže, može se javiti.

P.S

Vitre ne dajem u IZ. Niti bilo šta drugo.
Post Reply