Kome dati vitre?

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
handžar88
Posts: 1895
Joined: 06/04/2013 11:51

#276 Re: Kome dati vitre?

Post by handžar88 »

superiska wrote:Je li ispravno dati vitre bolesnima? Konkretno mislim na bolesno dijete čiji roditelji skupljaju novac za liječenje.
Nije ispravno.. vitre se na daju u novcu nego u namirnicama.. ako vec hoces dat novac, dadni zekat. I vrlo je bitno da se to dvoje daje muslimanima, tj ljudima koji poste, klanjaju i imaju bar te osnovne sartove ispunjene.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#277 Re: Kome dati vitre?

Post by Idemedosumom »

handžar88 wrote:.. vitre se na daju u novcu nego u namirnicama..
Ljudi s našeg područja uglavnom slijede mezheb imama Ebu-Hanife. Većina učenjaka ovog mezheba smatra da se može dati u novcu.
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#278 Re: Kome dati vitre?

Post by superiska »

handžar88 wrote:
superiska wrote:Je li ispravno dati vitre bolesnima? Konkretno mislim na bolesno dijete čiji roditelji skupljaju novac za liječenje.
Nije ispravno.. vitre se na daju u novcu nego u namirnicama.. ako vec hoces dat novac, dadni zekat. I vrlo je bitno da se to dvoje daje muslimanima, tj ljudima koji poste, klanjaju i imaju bar te osnovne sartove ispunjene.
Koliko iznosi sadakatul-fitr?

Sadakatul-fitr iznosi jednu polovicu sa'a pšenice, što odgovara kolićini 1 kg i 666 g ili čitav sa´a ječma, što odgovara 3 kg i 332 g, ili hurme ili suhog grožda. Ustvari, navedene namirnice spominju se u brojnim predajama od Allahovog Poslanika, s.a.v.s., pa se mnogi učenjaci njih striktno i drže, tako da većina imama ne dozvoljava davanje sadakatul-fitra u bilo čemu drugom izuzev u spomenutim namirnicama.


Stav hanefijske pravne škole daleko je fleksibilniji: smatra se da je cilj sadekatul-fitra unošenje radosti i sreće za vrijeme Bajrama u srca muslimana i onih kojima je pomoć potrebna, pa se, otuda, dozvoljava davanje sadakatul-fitra i u novcu, ako će to biti korisnije za siromašnog kome je upućen. Hasan el-Basridavanje u novcu smatra dozvoljenim; Ebu Ishak tvrdi da je zapamtio svoje prethodnike da su davali sadakatu-l-fitr u novcu, kao protuvrijednost hrani, dok se prenosi za 'Ata'a da je običavao davati sadakatu-l-fitr u srebrenom novcu, kao protuvrijednost hrani preporučenoj u brojnim predajama. (Fikhu-z-zekat, 2/948-949)

Očito je da se ovdje radi o onome što je najkorisnije i najstabilnije u jednom društvu. U vrijeme Poslanika, s.a.v.s., to su bile navedene namirnice. Da je to došlo Japancima, kako primjećuje dr. Jusuf el-karadavi, njima bi bilo naredeno da dijele u riži. (Isti izvor, 2/946)

Najlakši i najjednostavniji naćin u današnje vrijeme jeste davanje u novcu; posebno ako se ima u vidu da se i iz udaljenih mjesta šalje sadekatul-fitr, pa bi bilo kakav drugi način davanja otežao primjenu ovog propisa. Mislim da je zaključak dr. El-karadavija sasvim logičan. On, naime, slažući se s hanefijskim stavom u vezi s pitanjem davanja sadekatu-l-fitra, zaključuje da su dva temeljna razloga što je Vjerovjesnik, s.a.v.s., naredio davanje sadakatu-l-fitra u navedenim namirnicama:


1. Zbog činjenice da je mali broj ljudi u arapskom svijetu u to vrijeme posjedovao novac, daleko lakše bilo im je izdvojiti namirnice nego hranu, i
2. Zbog promjenljivosti vrijednosti novca, pa ukoliko bi se odredila određena valuta, ona bi, zbog česte devalvacije i slično, možda, nekada bila bezvrijedna. Zato je Poslanik islama, s.a.v.s., to odredio u namirnicama koje će uvijek imati svoju vrijednost.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#279 Re: Kome dati vitre?

Post by Maraschino »

Idemedosumom wrote:
handžar88 wrote:.. vitre se na daju u novcu nego u namirnicama..
Ljudi s našeg područja uglavnom slijede mezheb imama Ebu-Hanife. Većina učenjaka ovog mezheba smatra da se može dati u novcu.
Ja odkada znam za sebe moji su a i ja sada vitre davali u parama a zekjat u namirnicama(ili namirnice i malo novca).
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#280 Re: Kome dati vitre?

Post by vazi »

Maraschino wrote:
Idemedosumom wrote:
handžar88 wrote:.. vitre se na daju u novcu nego u namirnicama..
Ljudi s našeg područja uglavnom slijede mezheb imama Ebu-Hanife. Većina učenjaka ovog mezheba smatra da se može dati u novcu.
Ja odkada znam za sebe moji su a i ja sada vitre davali u parama a zekjat u namirnicama(ili namirnice i malo novca).
Kod nas i vitre i zekat u novcu.

Zekat 2% na ustedevinu , je li tako ili ?

Edit: Dobra atranica

http://www.zekat.ba/?str=kalkulator#Novac
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#281 Re: Kome dati vitre?

Post by Maraschino »

vazi wrote:
Maraschino wrote:


Ja odkada znam za sebe moji su a i ja sada vitre davali u parama a zekjat u namirnicama(ili namirnice i malo novca).
Kod nas i vitre i zekat u novcu.

Zekat 2% na ustedevinu , je li tako ili ?

Edit: Dobra atranica

http://www.zekat.ba/?str=kalkulator#Novac
I ja sam cuo da je 2%.

Mogu oni izbacivati kakve hoce kalkulatore a treba davati koliko se moze i ono sto das da das sa halalom.

Zamisli situaciju da osoba ima zemlje a danas svi znamo da je skoro bezvrijedna ili neku drugu radnju koja slabo ili nikako radi ili masinu koja je u kvaru. Normalno da sve ima cijenu ali nemas koristi od toga pa sve treba svesti na ovaj danasnji vakat.

Od par lijepih zlatnih ili srebrnih stvari se ne moze zivjeti niti prodati samo da bi imao novac.

Na kraju krajeva, sve je to iskusenje a ne neki kalkulator.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#282 Re: Kome dati vitre?

Post by vazi »

Maraschino wrote:
vazi wrote:
Maraschino wrote:


Ja odkada znam za sebe moji su a i ja sada vitre davali u parama a zekjat u namirnicama(ili namirnice i malo novca).
Kod nas i vitre i zekat u novcu.

Zekat 2% na ustedevinu , je li tako ili ?

Edit: Dobra atranica

http://www.zekat.ba/?str=kalkulator#Novac
I ja sam cuo da je 2%.

Mogu oni izbacivati kakve hoce kalkulatore a treba davati koliko se moze i ono sto das da das sa halalom.

Zamisli situaciju da osoba ima zemlje a danas svi znamo da je skoro bezvrijedna ili neku drugu radnju koja slabo ili nikako radi ili masinu koja je u kvaru. Normalno da sve ima cijenu ali nemas koristi od toga pa sve treba svesti na ovaj danasnji vakat.

Od par lijepih zlatnih ili srebrnih stvari se ne moze zivjeti niti prodati samo da bi imao novac.

Na kraju krajeva, sve je to iskusenje a ne neki kalkulator.
Pametno zboris...covjek nekad uzme stvari zdravo za gotovo, tako sam ja taj zekat a imas pravo, treba sve staviti u odgovarajuci kontekst :thumbup:
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#283 Re: Kome dati vitre?

Post by HardcoreMX »

valjda od halala imetka dato...da bi bilo cisto mora biti cisto cime se cisti...ne korumpirano, truhlo, pokvareno sto znaci sa latinskog....
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#284 Re: Kome dati vitre?

Post by Nisrin »

Ja uvijek dajem jednoj staroj nani, koja je hadzinica i bila je dobra kolegica moje majke/nane...Ona je penzionerka, nije ugrozena poput mnogih u toj mjeri, ali cini mi se da nam je "nafakali"...zena je dobrica i uvijek nam od srca pozeli svako dobro..
Inace, uvijek, ali i tokom ramazana na svakom koraku udjeljujemo, ne u obliku vitri nego sa nijetom da pomognemo toj osobi u ime Allaha koji je nama omogucio da imamo, pa ne vidim razlog zasto ne bismo to i dijelili.

A ovo novokomponovano kad IZ kaze da treba dati toliko i toliko i pozivaju da se daje njima i u dzamije---mi je nebuloza! Svako daje koliko moze, imaju hadisi, u to vrijeme se davala hrana, moze i danas...ali je i novac potreban za svakodnevni zivot! Svako neka daje koliko moze odvojiti i koliko mu nije puno...
User avatar
W0rM
Posts: 2343
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#285 Re: Kome dati vitre?

Post by W0rM »

vazi wrote:
Maraschino wrote:
vazi wrote:

Kod nas i vitre i zekat u novcu.

Zekat 2% na ustedevinu , je li tako ili ?

Edit: Dobra atranica

http://www.zekat.ba/?str=kalkulator#Novac
I ja sam cuo da je 2%.

Mogu oni izbacivati kakve hoce kalkulatore a treba davati koliko se moze i ono sto das da das sa halalom.

Zamisli situaciju da osoba ima zemlje a danas svi znamo da je skoro bezvrijedna ili neku drugu radnju koja slabo ili nikako radi ili masinu koja je u kvaru. Normalno da sve ima cijenu ali nemas koristi od toga pa sve treba svesti na ovaj danasnji vakat.

Od par lijepih zlatnih ili srebrnih stvari se ne moze zivjeti niti prodati samo da bi imao novac.

Na kraju krajeva, sve je to iskusenje a ne neki kalkulator.
Pametno zboris...covjek nekad uzme stvari zdravo za gotovo, tako sam ja taj zekat a imas pravo, treba sve staviti u odgovarajuci kontekst :thumbup:
Daje se četrdeseti dio, tj. 2,5% u novcu ili robi za zekat ako je zato ispunjen uslov tj vrijednost Nisaba 6.640,00 KM ili 3.405,00 €.

Nadalje jako bitno je da ljudi znaju da Zekat nije Vitr i oni se daju posebno/odvojeno.

https://zekat.ba/pojasnjenja-o-nacinu-obracuna-zekata/

Molim procitajte link, lijepo je pojasnjeno na istom vezano za obaveze zekata.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#286 Re: Kome dati vitre?

Post by vazi »

W0rM wrote:
vazi wrote:
Maraschino wrote:

Kod nas i vitre i zekat u novcu.

Zekat 2% na ustedevinu , je li tako ili ?

Edit: Dobra atranica

http://www.zekat.ba/?str=kalkulator#Novac
I ja sam cuo da je 2%.

Mogu oni izbacivati kakve hoce kalkulatore a treba davati koliko se moze i ono sto das da das sa halalom.

Zamisli situaciju da osoba ima zemlje a danas svi znamo da je skoro bezvrijedna ili neku drugu radnju koja slabo ili nikako radi ili masinu koja je u kvaru. Normalno da sve ima cijenu ali nemas koristi od toga pa sve treba svesti na ovaj danasnji vakat.

Od par lijepih zlatnih ili srebrnih stvari se ne moze zivjeti niti prodati samo da bi imao novac.

Na kraju krajeva, sve je to iskusenje a ne neki kalkulator.

Daje se četrdeseti dio, tj. 2,5% u novcu ili robi za zekat ako je zato ispunjen uslov tj vrijednost Nisaba 6.640,00 KM ili 3.405,00 €.

Nadalje jako bitno je da ljudi znaju da Zekat nije Vitr i oni se daju posebno/odvojeno.

https://zekat.ba/pojasnjenja-o-nacinu-obracuna-zekata/

Molim procitajte link, lijepo je pojasnjeno na istom vezano za obaveze zekata.

Super stranica .

Edit:: Npr na 5000 km u banci zekat je 1250 km.
User avatar
W0rM
Posts: 2343
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#287 Re: Kome dati vitre?

Post by W0rM »

vazi wrote:
W0rM wrote:
Daje se četrdeseti dio, tj. 2,5% u novcu ili robi za zekat ako je zato ispunjen uslov tj vrijednost Nisaba 6.640,00 KM ili 3.405,00 €.

Nadalje jako bitno je da ljudi znaju da Zekat nije Vitr i oni se daju posebno/odvojeno.

https://zekat.ba/pojasnjenja-o-nacinu-obracuna-zekata/

Molim procitajte link, lijepo je pojasnjeno na istom vezano za obaveze zekata.

Super stranica .

Edit:: Npr na 5000 km u banci zekat je 1250 km.
Ne daje se zekat na 5000 jer nije dostigao vrijednost nisaba koja je 6640 KM.
Hipoteticki i da se daje 2.5% od 5000 nije 1250 nego je 125 Km
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#288 Re: Kome dati vitre?

Post by Maraschino »

I jedno i drugo sam dao i ove godine, halalosum.
Ono sto sam dao, dao sam od srca. Vitre u dzamiju a zekat jednoj siromasnoj zeni u novcu i kucnim potrepstinama.

Opet o zekatu, volio bi vidjeti sluzbenike IZ kako i koliko daju zekat.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#289 Re: Kome dati vitre?

Post by vazi »

W0rM wrote:
vazi wrote:
W0rM wrote:
Daje se četrdeseti dio, tj. 2,5% u novcu ili robi za zekat ako je zato ispunjen uslov tj vrijednost Nisaba 6.640,00 KM ili 3.405,00 €.

Nadalje jako bitno je da ljudi znaju da Zekat nije Vitr i oni se daju posebno/odvojeno.

https://zekat.ba/pojasnjenja-o-nacinu-obracuna-zekata/

Molim procitajte link, lijepo je pojasnjeno na istom vezano za obaveze zekata.

Super stranica .

Edit:: Npr na 5000 km u banci zekat je 1250 km.
Ne daje se zekat na 5000 jer nije dostigao vrijednost nisaba koja je 6640 KM.
Hipoteticki i da se daje 2.5% od 5000 nije 1250 nego je 125 Km
Znaci imam 20000km, dajem 500km ?

Mislim , odbijem li prvi nisab ili dajem na ukupnu sumu ?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#290 Re: Kome dati vitre?

Post by arzuhal »

Nisab je granica, najmanja vrijednost na koju se daje i obračunava zekat, ispod toga nema zekata. A 2,5% su uvijek 2,5%, bez obzira na količinu i vrijednost.
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#291 Re: Kome dati vitre?

Post by Dori »

Sad ste me skroz zbunili :lol:
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#292 Re: Kome dati vitre?

Post by travar »

Ako imaš 6640KM (nisab) ili više, daješ 2.5% zekata na to, simple.
Znači, ako imaš 10000KM, daješ 250KM zekata, dakle, nema nikakvog odbijanja nisaba :mrgreen:
Uslov je samo da nisab kod sebe imaš godinu dana da bi dala/dao zekat.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#293 Re: Kome dati vitre?

Post by vazi »

travar wrote:Ako imaš 6640KM (nisab) ili više, daješ 2.5% zekata na to, simple.
Znači, ako imaš 10000KM, daješ 250KM zekata, dakle, nema nikakvog odbijanja nisaba :mrgreen:
Uslov je samo da nisab kod sebe imaš godinu dana da bi dala/dao zekat.
Jasno ko dan :thumbup:
mnjonja
Posts: 265
Joined: 19/09/2017 09:33

#294 Re: Kome dati vitre?

Post by mnjonja »

Da li je obaveza dati zekat ako imas kredit?
Dakle nemas ustedjevine, otplacujes kredit na stan..
Nemam vremena iscitavati a rad sam ispunit obavezu
Ako kome nije mrsko, de onako laicki, na sta se plaća zekat?
Zena ako ima nakit?
Onako laicki mi je, ako imas kredit u debelom si minusu i nikakvom plusu, haj me prosvijetlite
Hvala
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#295 Re: Kome dati vitre?

Post by vazi »

mnjonja wrote:Da li je obaveza dati zekat ako imas kredit?
Dakle nemas ustedjevine, otplacujes kredit na stan..
Nemam vremena iscitavati a rad sam ispunit obavezu
Ako kome nije mrsko, de onako laicki, na sta se plaća zekat?
Zena ako ima nakit?
Onako laicki mi je, ako imas kredit u debelom si minusu i nikakvom plusu, haj me prosvijetlite
Hvala
Gore iznad su lijepo objasnili: Nemas u toku godine konstantno ustedevinu u visini jednog nisaba - oko 6000 km, ne placas zekat.

A zena Ako nosi nakit ne placas nista jedino Ako ga ne koristi i to ne znam koja kolicina, neko upuceniji ce ti sigurno odgovoriti.
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#296 Re: Kome dati vitre?

Post by seno_bh »

Dobro ste objasnili, znači zekatska imovina mora da prelazi osnovne potrebe vlasnika i da ista bude u posjedu vlasnika jednu lunarnu godinu.
A zekat i sadekatul fitr sam do sad lično nosio unesrećenim, dvije porodice koje poznajem imaju potrebu za time
Tako planiram i ove godine ako Bog da, mogu preporučiti ako neko želi.
User avatar
kabal1337
Posts: 8005
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#297 Re: Kome dati vitre?

Post by kabal1337 »

Ovako budale finansiraju SDA i islamsku da mogu sebi kupovati nove passat-e. Radije daj nekome kome zaista treba, djeci bez roditelja...
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#298 Re: Kome dati vitre?

Post by sadie_forever »

dajem u dzamiju
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#299 Re: Kome dati vitre?

Post by Maraschino »

Zbog čega, kome, kada i koliko se daje za sadekatul-fitr




... | 21. Maja 2019.


Musliman je obavezan izdvojiti vitre za sebe, ali i za one koje je obavezan izdržavati: supruga i bližnje, ako oni nisu u stanju da izdvajaju sami za sebe.

Uzvišeni Allah propisao je da se na koncu svetog mjeseca ramazana, prije bajram-namaza, izdvoji sadekatul-fitr (kolokvijalno vitre), bez kojih, smatra se, ramazanski post i ibadet nije validan.

O propisu

Što se tiče propisa, sadakatul-fitr je obaveza koju je propisao Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, i koju moraju izvršiti svi muslimani. Shodno tome, ono što Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredi ili učini obaveznim, ima isti status kao i ono što Uzvišeni Allah naredi ili učini obaveznim.

Kaže Uzvišeni Allah:

“Onaj ko se pokorava Poslaniku, pokorava se i Allahu; a onaj ko glavu okreće – pa Mi te nismo poslali da im čuvar budeš.”[1]

“Onoga ko se suprotstavi Poslaniku, a poznat mu je pravi put, i koji pođe putem koji nije put vjernika, pustit ćemo da čini šta hoće, i bacit ćemo ga u Džehennem – a užasno je on boravište!”[2]

“Ono što vam Poslanik da, to uzmite, a ono što vam zabrani, ostavite; i bojte se Allaha jer Allah, zaista, strahovito kažnjava.” [3]

Ko je obavezan dati sadekatul-fitr

Sadekatul-fitr je obaveza svakom muslimanu, i maloljetnom i punoljetnom, i muškarcu i ženi, i slobodnom i robu.

Abdullah b. Omer, radijallahu anhu, rekao je: “Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio je sadekatul-fitr u ramazanu, četiri pregršti datula ili ječma, za svakog roba i slobodnog, muškarca i ženu, maloljetnog i punoljetnog muslimana.”[4]

Sadekatul-fitr nije obavezno izdvajati za plod u majčinoj utrobi, ali ako se izdvoji dobrovoljno, u tome nema smetnje. Vođa pravovjernih Osman, radijallahu anhu, imao je običaj izdvajati sadekatul-fitr i za dijete u majčinoj utrobi. Musliman je obavezan izdvojiti vitre za sebe, ali i za one koje je obavezan izdržavati: supruga i bližnje, ako oni nisu u stanju da izdvajaju sami za sebe. Ipak, ako su u stanju, preče je da sami za sebe izdvoje, jer su i oni time obavezani u osnovi.

Osoba koja nema imetka, nije obavezna izdvojiti sadekatul-fitr, ali osoba koja posjeduje imetak koji prelazi preko onoga što joj je potrebno za troškove u danu i noći Bajrama obavezna je izdvojiti sadekatul-fitr.

Ako ne posjeduje dovoljno sredstava, onda će izdvojiti barem četiri pregršti (namirnica), radi riječi Uzvišenog:

“Zato se Allaha bojte koliko god možete, i slušajte i pokoravajte se i milostinju udjeljujte – za svoje dobro. A oni koji budu sačuvani gramzljivosti, bit će ti koji će uspjeti”[5], i riječi Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “Ako vam nešto naredim, uradite to koliko ste u stanju.”[6]

Mudrost propisivanja

Što se tiče mudrosti propisivanja sadekatul-fitra, više je nego očita, jer je sadekatul-fitr dobročinstvo prema siromasima, koje im olakšava da zajedno s bogatašima podijele sreću i veselje u danima Bajrama bez potrebe da traže od drugih.

Udjeljivanjem sadakatul-fitra do izražaja dolazi svojstvo plemenitosti i jednakosti, i čišćenje postača od manjkavosti, grijeha i ružnih postupaka koje je uradio u toku posta. Sadekatul-fitrom također javno ispoljava zahvala Allahu na blagodati kojom je počastio one koji su ispostili, u namazu proveli i raznim dobrim djelima ispunili mjesec ramazan.

Od Ibn Abbasa, radijallahu anhu, prenosi se da je rekao: “Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio je sadekatul-fitr kao čišćenje za postača od ružnih postupaka i grijeha, i kao hrana za siromahe. Onaj ko sadekatul-fitr izdvoji prije bajram-namaza, bit će mu primljen, a onaj ko ga izdvoji nakon bajram-namaza, brojat će se kao obična sadaka.”[7]

Što se tiče mjesta, podijelit će ga siromasima koji žive u njegovom mjestu boravka, u vremenu kada je obavezan udijeliti, svejedno boravio tu privremeno ili stalno, a dozvoljeno je poslati sadekatul-fitr u druga mjesta u kojima žive muslimani.

Kome se daje sadekatul-fitr

Što se tiče onih kojima se daje sadekatul-fitr: siromasi i oni koji imaju velike dugove koje nisu u stanju izmiriti, bit će im udijeljeno shodno njihovoj potrebi. Dozvoljeno je podijeliti sadekatul-fitr na više osoba, a dozvoljeno je i više sadekatul-fitra dati jednoj osobi.

Za ovu godinu Vijeće muftija Rijaseta Islamske zajednice BiH odredilo je iznos sadekatul-fitra, pa je prva kategorija vitri 20 KM, druga deset, a treća sedam KM. Za bošnjačku dijasporu u Njemačkoj, Austriji, Belgiji, Holandiji, Švedskoj, najviša iznosi 20 eura, potom 15 eura i deset eura
User avatar
kabal1337
Posts: 8005
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#300 Re: Kome dati vitre?

Post by kabal1337 »

sadie_forever wrote:dajem u dzamiju
dzamija daje islamskoj
Post Reply