Kome dati vitre?

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#251 Re: Kome dati vitre?

Post by insomnia78 »

Chmoljo wrote:
insomnia78 wrote:Pa sto ih onda ne ukinete. Il osnujete neke paradz, cekaj malo
Sto ti ne dodjes pa ukines?
Meni ne smeta. Vi non stop kmecite protiv pa reko sto ne ukinete. Svakako je osnovana jedino radi lakse kontrole. Nije bas da je bogom dana
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#252 Re: Kome dati vitre?

Post by Chmoljo »

insomnia78 wrote:
Chmoljo wrote:
insomnia78 wrote:Pa sto ih onda ne ukinete. Il osnujete neke paradz, cekaj malo
Sto ti ne dodjes pa ukines?
Meni ne smeta. Vi non stop kmecite protiv pa reko sto ne ukinete. Svakako je osnovana jedino radi lakse kontrole. Nije bas da je bogom dana
A ti stalno kmecis kako mi kmecimo.

O svemu, oko svega.

De dodji i rijesi nas naseg i svog kmecanja.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#253 Re: Kome dati vitre?

Post by ExNihilo »

Kompromisno rješenje: Chmoljo Francuza ukine.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#254 Re: Kome dati vitre?

Post by Idemedosumom »

Dogur'o bi do Strasbourg-a :-D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#255 Re: Kome dati vitre?

Post by hadzinicasa »

red evil wrote:Nažalost mnogi govore napamet, tumače onako kako njima. Sadekatul fitr nije sadaka već islamski propis i kao takav ima niz pravila i ne možeš to davati kako ti hoćeš kao što ne možeš klanjati kako hoćeš već kako je Bog propisao. Sadekatul fitr ne možeš dati nemuslimanu, nazivaju se muslimanom a svaki dan u kafanu i to popije e njemu se to ne može dati.

Otprilike znam kako to funkcioniše i vrlo daleko ste od istine već imate neki svoj stav prema IZ i bez nekakvih dokaza nazivate lopovima... A vidim da ih mnogi i nevjernicima nazivaju, svi koji ih tako nazivate a smatrate se muslimanima molite Boga za oprost jer jednu cijelu skupinu ljudi proglašavate nevjernicima i valja za to odgovarati.
wow that escalated quickly!
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#256 Re: Kome dati vitre?

Post by Chmoljo »

ExNihilo wrote:Kompromisno rješenje: Chmoljo Francuza ukine.
ne projiciraj vlastite želje :oops:
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#257 Re: Kome dati vitre?

Post by jahh »

IZ-u davati vitre i zekat :lol: :lol: :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#258 Re: Kome dati vitre?

Post by insomnia78 »

Chmoljo wrote:
A ti stalno kmecis kako mi kmecimo.

O svemu, oko svega.

De dodji i rijesi nas naseg i svog kmecanja.
Izdrzite jos malo braćo. Stizem u avgustu pa ćemo zakucati nešto na vrata mešihata
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#259 Re: Kome dati vitre?

Post by HardcoreMX »

sadekatul vitr je svojevrsni indikator i pitanje..otkud siromastvo u vjernickom okruzenju?! Busaju se vjernici muslimani javna prikazivanja pomaganja nikad toliko vjernika i price o vjeri brate ovo ono...otkud onda toliki jaz u materijalnosti, otkud fukare, sirotinje sve vise, a na sve strane vjernici?!siromastvo je uvijek opet indikator nepravde, otkud onda nepravda kod vjernika?!..a kolicina siromasnih je direktno proporcionalna sa kolicinom nepravde...sto vise sirotinje time veca nepravda...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#260 Re: Kome dati vitre?

Post by Chmoljo »

insomnia78 wrote: Izdrzite jos malo braćo. Stizem u avgustu pa ćemo zakucati nešto na vrata mešihata
samo nemoj više kmečati.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#261 Re: Kome dati vitre?

Post by kiligonzales »

HardcoreMX wrote:sadekatul vitr je svojevrsni indikator i pitanje..otkud siromastvo u vjernickom okruzenju?! Busaju se vjernici muslimani javna prikazivanja pomaganja nikad toliko vjernika i price o vjeri brate ovo ono...otkud onda toliki jaz u materijalnosti, otkud fukare, sirotinje sve vise, a na sve strane vjernici?!siromastvo je uvijek opet indikator nepravde, otkud onda nepravda kod vjernika?!..a kolicina siromasnih je direktno proporcionalna sa kolicinom nepravde...sto vise sirotinje time veca nepravda...

Nije uvijek je bilo tako, nek su zito prosipali po brdima kad vec nisu imali kome da je daju, da se zivotinje barem njome okoriste...
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#262 Re: Kome dati vitre?

Post by basicm »

HardcoreMX wrote:sadekatul vitr je svojevrsni indikator i pitanje..otkud siromastvo u vjernickom okruzenju?! Busaju se vjernici muslimani javna prikazivanja pomaganja nikad toliko vjernika i price o vjeri brate ovo ono...otkud onda toliki jaz u materijalnosti, otkud fukare, sirotinje sve vise, a na sve strane vjernici?!siromastvo je uvijek opet indikator nepravde, otkud onda nepravda kod vjernika?!..a kolicina siromasnih je direktno proporcionalna sa kolicinom nepravde...sto vise sirotinje time veca nepravda...
Ovo su nebuloze. Uvijek bilo siromasnih i imucnih kroz covjecanstvo, nema veze ni sa vjerom ni sa nepravdom. To hoces reci komunizam jedini pravi put?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#263 Re: Kome dati vitre?

Post by Maraschino »

bumerangss wrote:Dati vitre bilo kome samo ne Islamskoj zajednici tj LOPOVIMA!
https://www.klix.ba/vijesti/bih/islamsk ... /140916074

https://www.preporod.com/index.php/sve- ... on-poplava

ako imas vremena procitaj i ovo

Vidis, i ja sam bio protivnik istih ali kada sam procitao da i daju a ne samo uzimaju, promijenio sam misljenje.
Imaju oni stotine ''aferima'' za kritiku ali nigdje nije idealno.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#264 Re: Kome dati vitre?

Post by HardcoreMX »

kiligonzales wrote: Nije uvijek je bilo tako, nek su zito prosipali po brdima kad vec nisu imali kome da je daju, da se zivotinje barem njome okoriste...
kad i gdje je to bilo tako?
basicm wrote:
HardcoreMX wrote:sadekatul vitr je svojevrsni indikator i pitanje..otkud siromastvo u vjernickom okruzenju?! Busaju se vjernici muslimani javna prikazivanja pomaganja nikad toliko vjernika i price o vjeri brate ovo ono...otkud onda toliki jaz u materijalnosti, otkud fukare, sirotinje sve vise, a na sve strane vjernici?!siromastvo je uvijek opet indikator nepravde, otkud onda nepravda kod vjernika?!..a kolicina siromasnih je direktno proporcionalna sa kolicinom nepravde...sto vise sirotinje time veca nepravda...
Ovo su nebuloze. Uvijek bilo siromasnih i imucnih kroz covjecanstvo, nema veze ni sa vjerom ni sa nepravdom. To hoces reci komunizam jedini pravi put?
a sta to neki put kategorise pravim putem? ..slazem se da materijalizam nema veze sa vjerom..materijalno i duhovno ne idu zajedno, ako barem govorimo o islamu jel?! materijalisticki jaz sa nepravdom vec ima..ako ti vjernici tvrde da se pomazu otkud onda uvijek iznova sve vise obezpravljenih, sirotinje etc?!
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#265 Re: Kome dati vitre?

Post by Idemedosumom »

Maraschino wrote:
bumerangss wrote:Dati vitre bilo kome samo ne Islamskoj zajednici tj LOPOVIMA!
https://www.klix.ba/vijesti/bih/islamsk ... /140916074

https://www.preporod.com/index.php/sve- ... on-poplava

ako imas vremena procitaj i ovo

Vidis, i ja sam bio protivnik istih ali kada sam procitao da i daju a ne samo uzimaju, promijenio sam misljenje.
Imaju oni stotine ''aferima'' za kritiku ali nigdje nije idealno.
Nije problem dati IZ, problem je kada IZ tvrdi da se jedino "prima" ako se njima dadne.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#266 Re: Kome dati vitre?

Post by Maraschino »

mogu oni stosta pricati.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#267 Re: Kome dati vitre?

Post by kiligonzales »

HardcoreMX wrote:
kiligonzales wrote: Nije uvijek je bilo tako, nek su zito prosipali po brdima kad vec nisu imali kome da je daju, da se zivotinje barem njome okoriste...
kad i gdje je to bilo tako?


Tacnije rijec je o halifu Omeru ibn Abdulazizu i zekatu, koji se nije imao kome podijeliti u Medini, kao i milostinja. Ako lazu navodi iz proslosti lazem te i ja.
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#268 Re: Kome dati vitre?

Post by superiska »

Je li ispravno dati vitre bolesnima? Konkretno mislim na bolesno dijete čiji roditelji skupljaju novac za liječenje.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#269 Re: Kome dati vitre?

Post by Idemedosumom »

superiska wrote:Je li ispravno dati vitre bolesnima? Konkretno mislim na bolesno dijete čiji roditelji skupljaju novac za liječenje.
To samo Allah zna. Mi ostali možemo mišljenje iznijeti. Ja mislim da je to sasvim uredu.
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#270 Re: Kome dati vitre?

Post by superiska »

Idemedosumom wrote:
superiska wrote:Je li ispravno dati vitre bolesnima? Konkretno mislim na bolesno dijete čiji roditelji skupljaju novac za liječenje.
To samo Allah zna. Mi ostali možemo mišljenje iznijeti. Ja mislim da je to sasvim uredu.

Ma naravno, zato sam ovaj termin ispravno i napisala tako.
Hvala za mišljenje.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#271 Re: Kome dati vitre?

Post by Idemedosumom »

superiska wrote:
Idemedosumom wrote:
superiska wrote:Je li ispravno dati vitre bolesnima? Konkretno mislim na bolesno dijete čiji roditelji skupljaju novac za liječenje.
To samo Allah zna. Mi ostali možemo mišljenje iznijeti. Ja mislim da je to sasvim uredu.

Ma naravno, zato sam ovaj termin ispravno i napisala tako.
Hvala za mišljenje.
Roditelji čije je dijete bolesno sigurno od usta odvajaju kako bi eventualno došli do lijeka. Pa i takvim ljudima treba priuštiti lijep ručak za Bajram, dadneš u parama a oni neka troše kako žele. Tom sam nekakvom logikom išao. Da Allah ukabuli...
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#272 Re: Kome dati vitre?

Post by superiska »

:thumbup:
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#273 Re: Kome dati vitre?

Post by HardcoreMX »

kiligonzales wrote: Tacnije rijec je o halifu Omeru ibn Abdulazizu i zekatu, koji se nije imao kome podijeliti u Medini, kao i milostinja. Ako lazu navodi iz proslosti lazem te i ja.
nije to samo taj..ako se ne varam govoris o vremenu pravednih kalifa..nije ni cudo sto su dobili takav naziv...sam ti naziv kaze sta je indikacija prisutnosti islama ovdje sadekatul vitre i pravde...i logicno kad su bili tadasnji vrh civilizacije...u zemlji visokog standarda nema se kome davati kad su svi obezbijedjeni...
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#274 Re: Kome dati vitre?

Post by kiligonzales »

HardcoreMX wrote:
kiligonzales wrote: Tacnije rijec je o halifu Omeru ibn Abdulazizu i zekatu, koji se nije imao kome podijeliti u Medini, kao i milostinja. Ako lazu navodi iz proslosti lazem te i ja.
nije to samo taj..ako se ne varam govoris o vremenu pravednih kalifa..nije ni cudo sto su dobili takav naziv...sam ti naziv kaze sta je indikacija prisutnosti islama ovdje sadekatul vitre i pravde...i logicno kad su bili tadasnji vrh civilizacije...u zemlji visokog standarda nema se kome davati kad su svi obezbijedjeni...
On je dosao poslje 4 pravednih halifa, stoljece od Hidrze otprilike... Ali je zaveo pravdu i socijalni poredak da su ga s pravom ili ne nazivali 5 pravednim halifom...
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#275 Re: Kome dati vitre?

Post by HardcoreMX »

kiligonzales wrote: On je dosao poslje 4 pravednih halifa, stoljece od Hidrze otprilike... Ali je zaveo pravdu i socijalni poredak da su ga s pravom ili ne nazivali 5 pravednim halifom...
nebitno koji po redu..ako malo pazljivije pogledas i ne govorim u kronoloskom poredku o 4 pravedna.....nego generaliziram jer je taj citav povijesni period prozet defilejom istinskih ljudina..Harun ar Rasid bi se maskiro u siromaha samo da vidi kako reaguje narod i osobno se uvjerio kako zive....
Post Reply