Kome dati vitre?

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#126 Re: Kome dati vitre?

Post by kadinica »

@seksan, evo da i ovdje odgovorim:

Vidim da voliš vjerske teme, došla si da "nas" prosvijetliš, baviš se i statistikom, znaš o svemu sve, što mislim da je vrlo opasno. U nekoliko komentara si pretjerala - npr. poredeći nerođeno dijete sa psom, ali to dovoljno govori o tebi, zato neću više polemisati.

Ima dovoljno tekstova na googlu, ko želi može pročitati, kopiranje je nepotrebno.

Ne drži više predavanja o tome kome treba dati vitre, kome ne. Većina nas živi u ovoj državi i ima dovoljno sirotinje u svojoj mahali, da dobro zna kome se daje, a kome ne. A u Islamu je bitan nijjet, zar ne?
User avatar
newphoenix
Posts: 349
Joined: 13/01/2012 20:00
Location: White Hole

#127 Re: Kome dati vitre?

Post by newphoenix »

kadinica wrote:@seksan, evo da i ovdje odgovorim:

Vidim da voliš vjerske teme, došla si da "nas" prosvijetliš, baviš se i statistikom, znaš o svemu sve, što mislim da je vrlo opasno. U nekoliko komentara si pretjerala - npr. poredeći nerođeno dijete sa psom, ali to dovoljno govori o tebi, zato neću više polemisati.

Ima dovoljno tekstova na googlu, ko želi može pročitati, kopiranje je nepotrebno.

Ne drži više predavanja o tome kome treba dati vitre, kome ne. Većina nas živi u ovoj državi i ima dovoljno sirotinje u svojoj mahali, da dobro zna kome se daje, a kome ne. A u Islamu je bitan nijjet, zar ne?
:thumbup: svaka cast
User avatar
madesa
Posts: 4211
Joined: 26/07/2013 02:37

#128 Re: Kome dati vitre?

Post by madesa »

poticaj wrote:
seksan wrote:Pored nana i deda koji imaju svoje kuce, stanove, vrtove prece je dati osobama koje nemaju svoj krov! Ma koliko god da su sami, sadekatul fitr se ne daje zato sto je covjek sam! vec se daje onome ko nema i kome je potrebno!

ocito je zavladao trend sadekatul fitr se daje osobama s autima, stanovima kucama, umjesto da te osobne daju!
:-) , ja ne vidim nigdje da sam napisala da se daje nekome ko je sam :? i ko ima kuće, stanove... Čak nasuprot napisala sam nane i dede koje nemaju primanja (penziju nikakvu...niti bilo šta socijalno), a ti ljudi ne mogu ni zaraditi jer ih je starost savladala... Ne znam gdje ti živiš, ja nažalost poznajem mnogo starih nana (pogotovo) koje nisu nikad radile a penziju nemaju (muževi umrli a penzije nisu zaradili) žive u jednom sobičku :( , djeca (ako ih imaju) kraj s krajem jedva sastavljaju... Vjerujem da je u gradovima širom BiH bezbroj ovakvih slučajeva, nažalost.
Ako ćemo tvojom logikom, ja poznajem mnogo ljudi koji odlično žive a podstanari su, bez obzira što nemaju svoj krov meni nisu za vitara.
Ovo je jedino važno: "vec se daje onome ko nema i kome je potrebno". :thumbup:
:thumbup:
seksan
Posts: 495
Joined: 23/07/2013 13:10

#129 Re: Kome dati vitre?

Post by seksan »

kadinica wrote:@seksan, evo da i ovdje odgovorim:

Vidim da voliš vjerske teme, došla si da "nas" prosvijetliš, baviš se i statistikom, znaš o svemu sve, što mislim da je vrlo opasno. U nekoliko komentara si pretjerala - npr. poredeći nerođeno dijete sa psom, ali to dovoljno govori o tebi, zato neću više polemisati.

Ima dovoljno tekstova na googlu, ko želi može pročitati, kopiranje je nepotrebno.

Ne drži više predavanja o tome kome treba dati vitre, kome ne. Većina nas živi u ovoj državi i ima dovoljno sirotinje u svojoj mahali, da dobro zna kome se daje, a kome ne. A u Islamu je bitan nijjet, zar ne?

Ja kada nekoga gibetim od te osobe trazim halala, a da ne govorim kada nemimetim :) . Sto dovoljno govori o necije karakteru.
Imas domaci zadatak d anaucis sta je gibet a sta nemimet. :)
Druga stvar kada covjek nesta tvrdi onda treba da ima valjan argument. :)
Treca stvar je ja nisam nikome solila pamet ali mi je cilj bio s obzirom da ovdje vlada veliko islamsko ne znanje naucila sam najmanje jednu osobu da su zekatul fitr i sadekatul fitr jedna te ista stvar. :)
Druga stvar naucila sam i gdje osim mojih rijeci mogu naci literature na netu propisi davanja vitara. :)

a ne da neko dodje eh meni hodza rek'o a svi znamo da je IZ zabranila ono sto je Allah ohalalio! :)

Jednostavno zahvaljujuci hodzama i IZ zavladalo je veliko ne znanje medju ljudima da narod misli ako nemaju uplatine od IZ da su dali vitre njima, da nisu ni dali vitre! :)

Na to sam htjela ukazati. na veliko ne znanje. medjutim ako tebi, ne samo tebi ili bilo kome drugom smetaju moji komentari imas opciju ignore. :)
daisy888
Posts: 42
Joined: 11/11/2010 14:48

#130 Re: Kome dati vitre?

Post by daisy888 »

seksan wrote:
kadinica wrote:@seksan, evo da i ovdje odgovorim:

Vidim da voliš vjerske teme, došla si da "nas" prosvijetliš, baviš se i statistikom, znaš o svemu sve, što mislim da je vrlo opasno. U nekoliko komentara si pretjerala - npr. poredeći nerođeno dijete sa psom, ali to dovoljno govori o tebi, zato neću više polemisati.

Ima dovoljno tekstova na googlu, ko želi može pročitati, kopiranje je nepotrebno.

Ne drži više predavanja o tome kome treba dati vitre, kome ne. Većina nas živi u ovoj državi i ima dovoljno sirotinje u svojoj mahali, da dobro zna kome se daje, a kome ne. A u Islamu je bitan nijjet, zar ne?

Ja kada nekoga gibetim od te osobe trazim halala, a da ne govorim kada nemimetim :) . Sto dovoljno govori o necije karakteru.
Imas domaci zadatak d anaucis sta je gibet a sta nemimet. :)
Druga stvar kada covjek nesta tvrdi onda treba da ima valjan argument. :)
Treca stvar je ja nisam nikome solila pamet ali mi je cilj bio s obzirom da ovdje vlada veliko islamsko ne znanje naucila sam najmanje jednu osobu da su zekatul fitr i sadekatul fitr jedna te ista stvar. :)
Druga stvar naucila sam i gdje osim mojih rijeci mogu naci literature na netu propisi davanja vitara. :)

a ne da neko dodje eh meni hodza rek'o a svi znamo da je IZ zabranila ono sto je Allah ohalalio! :)

Jednostavno zahvaljujuci hodzama i IZ zavladalo je veliko ne znanje medju ljudima da narod misli ako nemaju uplatine od IZ da su dali vitre njima, da nisu ni dali vitre! :)

Na to sam htjela ukazati. na veliko ne znanje. medjutim ako tebi, ne samo tebi ili bilo kome drugom smetaju moji komentari imas opciju ignore. :)
Prvo, ovdje te niko ni ne gibeti ni nemimeti, svako ti odgovara normalno na tvoj post.
Drugo, eto baš neka si nas ti došla i prosvijetlila kome treba, a kome ne treba dati vitre. Ok, ukazala si na to da su sadekatul-fitr i zekatul-fitr jedno te isto, al daljnje ismijavanje nije bilo potrebno. Svako od nas zna kome će dati i koliko treba dati, prema tome, ohladi. Nikome nije ni do čijeg pametovanja o nečemu s čime je već upoznat.
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#131 Re: Kome dati vitre?

Post by Rijeka_snova »

@seksan Ja vjerujem da je tvoja namjera cista i ispravna, ali nacin na koji ti pokusavas nesto je UZASAN! Da nisam muslimanka, vjeruj mi, samo bi me gurnula od Islama svojim postovima sa milion uzvicnika. Djeluje kao da uopce ne citas sta ti sugovornik napise. :roll:
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#132 Re: Kome dati vitre?

Post by coek »

...
Last edited by coek on 24/02/2014 09:53, edited 1 time in total.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#133 Re: Kome dati vitre?

Post by zagortenej »

Rijeka_snova wrote:@seksan Ja vjerujem da je tvoja namjera cista i ispravna, ali nacin na koji ti pokusavas nesto je UZASAN! Da nisam muslimanka, vjeruj mi, samo bi me gurnula od Islama svojim postovima sa milion uzvicnika. Djeluje kao da uopce ne citas sta ti sugovornik napise. :roll:
baš tako :thumbup:
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#134 Re: Kome dati vitre?

Post by rudy81 »

Rijeka_snova wrote:@seksan Ja vjerujem da je tvoja namjera cista i ispravna, ali nacin na koji ti pokusavas nesto je UZASAN! Da nisam muslimanka, vjeruj mi, samo bi me gurnula od Islama svojim postovima sa milion uzvicnika. Djeluje kao da uopce ne citas sta ti sugovornik napise. :roll:
:thumbup:
seksan
Posts: 495
Joined: 23/07/2013 13:10

#135 Re: Kome dati vitre?

Post by seksan »

Rijeka_snova wrote:@seksan Ja vjerujem da je tvoja namjera cista i ispravna, ali nacin na koji ti pokusavas nesto je UZASAN! Da nisam muslimanka, vjeruj mi, samo bi me gurnula od Islama svojim postovima sa milion uzvicnika. Djeluje kao da uopce ne citas sta ti sugovornik napise. :roll:
Ako cemo se prisjetiti zvrk je sve ovo zakuhala! :) Ja sam fino napisala svoj post, da bi dosla zvrk i pocela servirati svoju pamet da sadekatul fitr i zekatul fitr nisu jedna te ista stvar. najgore je od svega sto doticna clanica nije napisala sta sam ja rekla nego je umjesto zekatul fitra napisala ZEKAT. :D nasta su se nadovezali njih 100 i poceli mene ubjedjivati da sam pogrijesila. Preokrneula je moje rijeci. kada sam dala dokaz onda su se svi ustili isto kad sam zahtjevala kontra dokaz da sadekatul fitr i zekautl fitr nisu jedno te isto kao sto su tvrdili.

Zvrk se nije izvinula sto je preokrneula moje rijeci nego je nastavila s nebulozama kako je pokradena i kako ne mora dati vitr. :D

Znaci pocevsi od clanova koji su mene prozivali a koji nisu procitali sta sam napisala, voljela bih da pije nego sto nekome govorite da pocne citati postove da ih VI pocnete citati! :) Hvala Allahu pa su se pojavila dodatna 3 clana koji su stali na moju stranu i rekli procitali sta sam napisala i rekli da su sadekatul fitr i zekatul fitr jedna de ista stvar.

Toliko o citanju postova. :) Spustite se na zemlju jer nema vam niko ravan u tome da u tudja usta ubacujete ono sto doticna osoba nije rekla/o!

Opet kazm ja kad pogrijesim ja to priznam! :)
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#136 Re: Kome dati vitre?

Post by coek »

A da prebojimo glasove? :)

Rijeka_snova: +1
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#137 Re: Kome dati vitre?

Post by zambaklija »

dajte meni :roll:
crnoplavo
Posts: 1446
Joined: 28/01/2012 15:03

#138 Re: Kome dati vitre?

Post by crnoplavo »

nide veze, sadakatul fitr zekatul fitr, zna se koja je terminologija kod nas -imas fitre imas zekat, ako se prevodi prevodi ovim terminima, a ne ubacivat termine koji kod nas nisu ouobicajni
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#139 Re: Kome dati vitre?

Post by zvrk »

izvinjavam se ako sam kod nekoga nenamjerno izazvala zabunu:
poenta je da postoji zekat i postoje vitre

a ja sam naucila da se sadekatul fitr i zekatul fitr jedno te isto

na sto je newphoenix ukazao odmah nakon mog posta
seksan
Posts: 495
Joined: 23/07/2013 13:10

#140 Re: Kome dati vitre?

Post by seksan »

zvrk wrote:Brkas zekatul fitr i sadekatul fitr.
Prvi je porez na imovinu u narodu poznat kao zekjat a drugi je poznatiji kao vitre

Samo da napomenem sta si rekla. :)

Da izostavim citate doticnih osoba koje su nas koji znamo uvjeravali da smo pogrijesili. I koji su uvjeravali da to nije jedna te ista stvar.

Nasta su dosli drugi i ukazali ti ono sto sam ja rekla da je to jedno te isto. Samo smo se bezveze prepirali. :)

izvinjenje prihvaceno. :) :thumbup:
Dr_dre
Posts: 728
Joined: 25/05/2013 01:07

#141 Re: Kome dati vitre?

Post by Dr_dre »

U knjigama islamskog prava – fikha, islamski učenjaci neizostavno u zasebnom poglavlju govore o propisima sadekatul-fitra. Mnogo je propisa koji se vezuju sa ovaj ibadet, a mi ćemo spomenuti one najosnovnije koje bi trebao poznavati svaki musliman.

Dakle, svaki musliman trebao bi znati ko je obavezan da izdvaja sadekatul-fitr, kada ga je obaveza izdvojiti, koliko se izdvaja i kome se udjeljuje. Na ova i još nekoliko pitanja vezanih za sadekatul-fitr, odgovorit ćemo kroz ovaj tekst, trudeći se da to pojasnimo na jednostavan i razumljiv način, bez detaljiziranja o pitanjima u kojima su učenjaci zauzeli oprečne stavove. Isto tako, u većini slučajeva nećemo spominjati imena učenjaka koji su zastupali stav koji preferiramo.

Mudrost propisivanja sadekatul-fitra

Jedan u dugom nizu pokazatelja savršenstva i univerzalnosti vjere islama za svako vrijeme i svako podneblje, zasigurno je i propisanost izdvajanja sadekatul-fitra.

Sadekatul-fitr se ogleda u tome da je svaki musliman na kraju ramazana dužan izdvojiti jedan sa’a (3 kg otprilike) preovladavajuće hrane jednog podneblja i udijeliti ga siromasima, kako bi i oni nakon mjesec dana posta, zajedno sa onima koji su imućni, uživali u bajramskim danima i kako se barem u tim danima ne bi morali brinuti za osnovne, egzistencijalne potrebe.

Ko je obavezan izdvojiti sadekatul-fitr?

Sadekatul-fitr je obavezan izdvojiti svaki musliman, bez obzira bio punoljetan ili ne, muškarac ili žena, slobodan ili rob.

Obaveznost ovog ibadeta, kao i njegovu samu propisanost, potvrđuju riječi Abdullaha ibn Omera: “Allahov Poslanik naredio je izdvajanje sadakatul-fitra, i to jedan sa’a pšenice, ili jedan sa’a ječma, slobodnom čovjeku, a i robu, muškarcu i ženi, maloljetnom i punoljetnom muslimanu. Naredio je da se izdvoji prije nego što ljudi izađu na bajram-namaz” (Buharija i Muslim)

Spomenuti hadis je velika osnova ovog poglavlja, iz njega se uzimaju mnogi propisi sadekatul-fitra.

U ovom hadisu jasno se ukazuje na obaveznost izdvajanja sadekatul-fitra, kao i to da ta obaveza obuhvata sve vrste muslimana, ne uvjetujući za njenu obaveznost ni punoljetstvo, kao što je slučaj sa mnogim ibadetima, niti slobodu čovjeka.

U osnovi, svaki musliman treba da izdvoji sadekatul-fitr za sebe. Kada su u pitanju maloljetna djeca koju još izdržavaju roditelji, i oni treba da izdvoje sadekatul-fitr za sebe ako su u mogućnosti, a ako nisu, onda će to za njih izdvojiti njihovi roditelji.

Obaveznost izdvajanja sadekatul-fitra odnosi se, kao što su to spomenuli učenjaci, na one koji imaju jedan sa’a (3 kg otprilike) preko potreba svoje porodice u noći uoči Bajrama.

Koja količina namirnica se izdvaja za sadekatul-fitr?

Spomenuti hadis, također, ukazuje i na to koju je količinu određenog prehrambenog artikla čovjek obavezan izdvojiti kako bi njegov sadekatul-fitr bio potpun i validan. U hadisu se spominje mjera jednog sa’a, a to je mjera koja se puni sa četiri pregršta vrhom napunjena, odnosno ona količina koju zahvati čovjek sa prosječnom veličinom šaka.

Mnogi savremeni učenjaci, u nedostatku spomenute mjere među ljudima, pokušali su da to pretvore u nama poznatu mjeru, kilogram. Tako su spomenuli razne količine, koje se ponekad razlikuju zbog specifične težine vaganog artikla. Na osnovu onoga što su spomenuli, smatram da ako bi čovjek izdvojio 3 kg nekog prehrambenog artikla, kojim se hrane ljudi tog podneblja, njegov sadekatul-fitr bio bi validan, inšallah.

Kada su u pitanju artikli koji se izdvajaju za sadekatul-fitr, islamski učenjaci spominju da su vrste hrane koje su spomenute u hadisu navedene od strane Allahovog Poslanika kao primjeri hrane koja se najviše konzumirala u to doba u Medini, a ne da bi se pojasnilo koje vrste samo zadovoljavaju validnost sadekatul-fitra. U osnovi, sadekatul-fitr je propisan zbog potpomaganja siromaha na dan Bajrama, pa ako bismo izdvajanje sadekatul-fitra sveli samo na stvari spomenute u hadisu, tada bismo se udaljili od mudrosti propisivanja spomenutog ibadeta, pošto postoje podneblja u kojima kao svakodnevnu hranu ne konzumiraju spomenute artikle već nešto drugo. Dakle, mi danas, u našem podneblju, možemo da izdvojimo one vrste hrane koje su aktuelne na našem podneblju, kao što su: meso, riba, brašno (pšenično ili kukuruzno) riža, leća, sol, grah, tjestenina i slično.

Da li se sadekatul-fitr može dati u novcu?

Ono što se sa sigurnošću može ustvrditi jeste da ovo nije bila Poslanikova praksa, tj. ovakav način davanja sadekatul-fitra Poslanik nije naredio, iako su u to vrijeme bile općepoznate novčane vrijednosti zlata i srebra, ali ih Allahov Poslanik nije spomenuo, već svi hadis koji govore o sadekatul-fitru i načinu njegovog izdvajanja spominju samo prehrambene artikle. I u to vrijeme siromasima je sigurno bilo draže da im neko udijeli sadekatul-fitr u novcu pa da oni sebi tim novcem kupe ono što žele, ali vidimo da to Allahov Poslanik nije učinio, niti je podsticao na to. Na osnovu toga, minimalno što se može kazati da je najbliže sunnetu da se to izdvoji onako kako je to čino Allahov Poslanik i njegovi ashabi, a njihova uputa zasigurno je najbolja uputa.

Poznato je da su učenjaci hanefijske pravne škole smatrali dopuštenim izdvajanje sadekatul-fitra u novcu, a mi zbog spomenutih razloga smatramo da je preče da se to ne čini i da se to izdvoji onako kako je to činio Allahov Poslanik.

Vrijeme izdvajanja sadekatul-fitra

Sadekatul-fitr postaje obaveza izdvojiti sa zalaskom sunca zadnjeg dana ramazana, i to je osnova. Međutim, u praksi ashaba Allahovog Poslanika zabilježeno je da su smatrali dozvoljenim da se sadekatul-fitr počne izdvajati dan, dva ili najviše tri dana prije završetka ramazana. Svako drugo požurivanje sa izdvajanjem sadekatul-fitra nema jako utemeljenje u sunnetu Allahovog Poslanika ni u praksi ashaba.

U hadisu Ibn Omera, r.a., navodi se da je kazao: “(Ashabi) su izdvajali sadekatul-fitr dan ili dva prije Bajrama.” (Buharija) U drugim predajama zabilježeno je da je Abdullah ibn Omer, r.a., slao sadekatul-fitr onima koji ga prikupljaju dva dana ili tri dana prije Bajrama. (Malik u Muveta’u, sahih)

Na osnovu spomenutog, tj. da obaveznost izdvajanja sadekatul-fitra počinje sa zalaskom sunca zadnjeg dana u ramazanu, shvatamo da nije obaveza da se sadekatul-fitr izdvaja za dijete koje se rodi nakon zalaska sunca, kao ni na nerođeno dijete.

Ako bi čovjek izdvojio sadekatul-fitr za nerođeno dijete, ne bi pogriješio, iako to nije obaveza, pošto je zabilježeno od Osmana, r.a., da je izdvajao sadekatul-fitr za dijete koje se još nije rodilo.

Isto tako, ako bi neki musliman preselio prije zalaska sunca zadnjeg dana ramazana, nije obaveza da se izdvaja sadekatul-fitr za njega, ali ako bi umro nakon zalaska sunca, nakon što je obaveznost sadekatul-fitra počela, obaveza je da se za njega izdvoji sadekatul-fitr.

Shodno hadisima Allahovog Poslanika, sadekatul-fitr je obaveza izdvojiti prije klanjanja bajram-namaza, a onome ko ga izdvoji prije namaza, bit će mu ubrojano u sadekatul-fitr, a ko namjerno odgodi izdvajanje sadekatul-fitra do poslije bajram-namaza, to će mu biti upisano kao obična sadaka, uz grijeh koji proizlazi zbog kašnjenja.

Kazao je Ibn Abbas: “Allahov Poslanik je naredio izdvajanje sadekatul-fitra kako bi postač očistio svoj post od lošeg govora i grijeha, i kao hranu siromasima. Onome ko ga izdvoji prije bajram-namaza, to će biti primljeno kao sadekatul-fitr, a ko ga izdvoji nakon bajram-namaza pa to je samo obična sadaka.” (Ebu Davud, Ibn Madže, hasen – dobrim ga je ocijenio šejh Albani)

Kome se daje sadekatul-fitr?

U pogledu ovog pitanja islamski učenjaci imaju oprečne stavove, a većina učenjaka smatrala je da se sadekatul-fitr može udijeliti bilo kojoj od osam skupina kojima pripada zekat, a koje su spomenute u riječima Uzvišenog Allaha: "Zekat pripada samo siromasima i nevoljnicima, i onima koji ga skupljaju, i onima čija srca treba pridobiti, i za otkup iz ropstva, i prezaduženima, i u svrhe na Allahovom putu, i putniku-namjerniku. Allah tako naređuje! Allah sve zna i mudar je." (Et-Tevbe, 60)

Tačno je da se sadekatul-fitr može davati samo siromasima, a dokaz za to nalazi se u citiranom hadisu. S druge strane, nigdje ne postoji jasan dokaz koji ukazuje na to da se sadekatul-fitr može dati nekome osim siromaha, a citirani ajet jasno se odnosi na propise zekata. Svi hadisi koji govore o sadekatul-fitru i kategorijama ljudi kojima se daje ukazuju da se to striktno udjeljuje siromasima.

Najbolje je da se sadekatul-fitr izdvoji za siromahe dotičnog mjesta i da bude udijeljen direktno od strane vlasnika, bez opunomoćivanja. Ako bi se desilo da čovjek živi u mjestu gdje ne može naći muslimana siromaha, tada nema zapreke da to pošalje u neko drugo mjesto ili da opunomoći nekoga u drugom mjestu ili državi ko će umjesto njega da izdvoji sadekatul-fitr.

Kada je u pitanju opunomoćivanje, treba naglasiti da je i opunomoćeniku obaveza da sadekatul-fitr osobe koja ga opunomoći dostavi do siromaha prije klanjanja bajram-namaza.

Isto tako, nema zapreke da čovjek svoj sadekatul-fitr te sadekatul-fitr ostalih članova svoje porodice udijeli jednom siromahu.

Priredio: Elvedin Pezić

A Allah najbolje zna!

http://www.n-um.com/?q=node/5418
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#142 Re: Kome dati vitre?

Post by ladyblue18 »

Tema se nalazi na humanitarnim akcijama pa budite ljubazni i postujte to, manje prepucavanja.
Za sve ostalo imate podforum http://www.klix.ba/forum/religija-f6.html
User avatar
karanana
Posts: 47216
Joined: 26/02/2004 00:00

#143 Re: Kome dati vitre?

Post by karanana »

selam alejk.
mogu li se vitre uplatiti u dzamiji i sta mislite o tome?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#144 Re: Kome dati vitre?

Post by dobar osjecaj »

Mogu i mi smo nekada davno kad nije bilo toliko siromasnih oko nas davali vitre upravo u dzamiji. Vremena su se promijenila. Svi oko sebe imamo bezbroj ljudi kojima je potrebnije, prilicnije i bolje dati vitre. Moja porodica je prije davala novac siromasnim susjedima a zadnjih godina uglavnom skupimo novac za par clanova nase porodice koji su bez ikakvih primanja.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#145 Re: Kome dati vitre?

Post by KatarinaKosaca »

karanana wrote:selam alejk.
mogu li se vitre uplatiti u dzamiji i sta mislite o tome?
Ja sam prošle godine ušla u Begovu džamiju i kad sam pročitala "prva, druga, treća klasa " po iznosu koji se daje, izašla... poslije sam na pdf religija otvorila temu o tome da pitam vjernike...
Ova "moda" u zadnje vrijeme da se daje prijatelju ili familiji mi je isto nešto novo što mi se ne sviđa... Ja sam danas otišla u narodnu kuhinju i uplatila par obroka i to je to od mene. Ne mogu tražit ko je siromašan i iskreno vjeruje itd.l
Iako sam ateista i odgajana u takvoj obitelju, vitre smo uvijek davali i prenijela sam taj običaj u moju porodicu.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#146 Re: Kome dati vitre?

Post by razonoda »

dobar osjecaj wrote:Mogu i mi smo nekada davno kad nije bilo toliko siromasnih oko nas davali vitre upravo u dzamiji. Vremena su se promijenila. Svi oko sebe imamo bezbroj ljudi kojima je potrebnije, prilicnije i bolje dati vitre. Moja porodica je prije davala novac siromasnim susjedima a zadnjih godina uglavnom skupimo novac za par clanova nase porodice koji su bez ikakvih primanja.
Tako su i moji radili. Siromasnoj --vjernici--- nikom drugom.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#147 Re: Kome dati vitre?

Post by dobar osjecaj »

KatarinaKosaca wrote:Ova "moda" u zadnje vrijeme da se daje prijatelju ili familiji mi je isto nešto novo što mi se ne sviđa... Ja sam danas otišla u narodnu kuhinju i uplatila par obroka i to je to od mene. Ne mogu tražit ko je siromašan i iskreno vjeruje itd.l
Iako sam ateista i odgajana u takvoj obitelju, vitre smo uvijek davali i prenijela sam taj običaj u moju porodicu.
Pa ja to ne dozivljavam kao modu. Jednostavno ranije smo imali manje siromasnih u svom okruzenju. Makar u mojoj porodici nije bilo ljudi u stanju potpune socijalne potrebe. Sad ih ima vise koji zive od 0 KM vlastitih prihoda vec godinama. Narodna kuhinja je dobra adresa ali kako ce mi neki stranci koji dolaze u narodnu kuhinju biti preci od prve rodbine koja nema sta da jede?!
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#148 Re: Kome dati vitre?

Post by kritichar »

Ako postoji organizovana zajednica, npr. islamska država ili u ovom slučaju IVZ skupljanje zekata a samim tim i sadekatul fitra je organizovano i ide u zajedničku kasu. U slučaju islamske države to bi se moralo poštovati, bio bi farz, u ovom slučaju to nije stroga obaveza, bitno je da se zadovolje osnovni uslovi, ali ipak pohvalnije je dati u zajedničku kasu IZ, onima koji su dio te zajednice.
Vrijednost sadekatul-fitra je jedan obrok onog koji daje, zato postoje te klase, jer nije svačiji obrok isti.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#149 Re: Kome dati vitre?

Post by KatarinaKosaca »

dobar osjecaj wrote:Pa ja to ne dozivljavam kao modu. Jednostavno ranije smo imali manje siromasnih u svom okruzenju. Makar u mojoj porodici nije bilo ljudi u stanju potpune socijalne potrebe. Sad ih ima vise koji zive od 0 KM vlastitih prihoda vec godinama. Narodna kuhinja je dobra adresa ali kako ce mi neki stranci koji dolaze u narodnu kuhinju biti preci od prve rodbine koja nema sta da jede?!
Ja to baš vidim kao modu da ne upotrijebim jaču riječ ba****uk, ja tetki, tetka meni, ja rodici, rođak tetki i sve ostene u raji. Tako se prije nije radilo... nikako, a nismo bili bogatši nikad.
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#150 Re: Kome dati vitre?

Post by bumerangss »

x0z0y0 wrote:predlazem nekog penzijonera
toliko ih je oko nas koji trebaju pomoc..da nema sanse da ce ti biti tesko naci jednog :(
uz duzno postovanje...vecina ce vjernika dati pomoc ovim institucijama...od IZ do narodne kuhinje
ne osporavam ali sam misljenja da je bolje pomoci konkretnom covjeku..nekome ko se pita kako ce zimu pregurati :(
i ja se slazem sa ovim :thumbup: i ja dajem jednom dedi i nani povratnicima u rs
Post Reply