Kome dati vitre?

Forum za humanitarne akcije.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7748
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#376 Re: Kome dati vitre?

Post by Idemedosumom »

Znaju naši sveci, Buharija i Muslim :D

Al' šta će IZ sa silnom 'šenicom :evil:
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#377 Re: Kome dati vitre?

Post by Hemel »

nKrkan wrote: 08/05/2020 18:50 Po sunnetu , najispravnije je da se sadekatul - fitr udjeli siromasima ili jednom siromahu , dan ili dva ili u noći prije klanjanja bajram namaza. Udjeljuje se prvenstveno u hrani.Dužan ga je udjeliti onaj koji u noći prije bajrama ima viška - preko svojih elementarnih potreba - 3 kilograma otprilike neke hrane karakteristične za to područje ( u doba Poslanika pšenica , hurme i sl.) u naše , brašno , sol , šećer i sl.

Primjera radi , ako neko ima petočlanu porodicu , u ime njih i na nijjet sadekatul - fitra udjelit će nekome u potrebi 15 kilograma hrana tj 3 kilograma po članu porodice ( poželjno one hrane koja se ne kvari brzo ). 1 sa’a = cca po našem 3 kilograma
Neki hanefijski učenjaci su odoborili i udjeljivanje sadekatul - fitra i u novcu , što naravno nije na levelu sunneta ali je i dalje bolje od totalnog promašaja IZ i njihovih blokova. Ne da nema utemeljenja u sunnetu , nego i to što se udjeli , da li se udjeli siromasima do klanjanja bajram namaza hmmm teško

debelo je diskutabilno što oni rade sa tim parama, a ako ih opravdavaju ajetom koji se veže za zekat i onih 8 kategorija, pa to nije bilo poznato ni jednoj generaciji muslimana da je se tako radilo , osim kod nas naravno od 1970tih , na šta će boomeri meni reći " pA oD uViJeK Je KoD NaAS TaKO kroz BlOKovE" , naravno da nije. Za zekat vrijedi propis tih 8 kategorija , za sadekatul - fitr drugi propisi ,
riječi Abdullaha ibn Omera: “Allahov Poslanik naredio je izdvajanje sadakatul-fitra, i to jedan sa’a pšenice, ili jedan sa’a ječma, slobodnom čovjeku, a i robu, muškarcu i ženi, maloljetnom i punoljetnom muslimanu. Naredio je da se izdvoji prije nego što ljudi izađu na bajram-namaz” (Buharija i Muslim)
sportski pozdrav
jos to treba prilagoditi vremenu u kom se zivi.
ja sam bio protiv da vitre dajem u dzamiju(radije nekom ko je vjernik a u takvim je potrebama da bi mu to dobro doslo), medjutim ubijedili su me da i iz ima svoje potrebe(pored hodzarine), da i oni daju u humanitarne svrhe i t.d.
tesko je biti protiv citavog sistema, lakse se prilagoditi.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#378 Re: Kome dati vitre?

Post by sha_ba »

Kome mi da se prilagođavamo :mrgreen:
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#379 Re: Kome dati vitre?

Post by nKrkan »

Idemedosumom wrote: 08/05/2020 23:27 Znaju naši sveci, Buharija i Muslim :D

Al' šta će IZ sa silnom 'šenicom :evil:
IZ ne treba ništa , ionako su prebogati
Hemel wrote: 08/05/2020 23:41
jos to treba prilagoditi vremenu u kom se zivi.
ja sam bio protiv da vitre dajem u dzamiju(radije nekom ko je vjernik a u takvim je potrebama da bi mu to dobro doslo), medjutim ubijedili su me da i iz ima svoje potrebe(pored hodzarine), da i oni daju u humanitarne svrhe i t.d.
tesko je biti protiv citavog sistema, lakse se prilagoditi.
vitre , zekat šta god, najmanjim dijelom vidi sirotinja , i to IZ objavi na onim svojim tabelama, najviše od toga ide na plate profesora oko 60%, ako nađem tabelu postat ću ili link

mišljenje ti je dobro, i veću korist ćeš imati i ti i taj koje u potrebi ako mu ti direktno pomogneš , nego da se uzdaš u IZ , prije ćemo vi vidjeti Halleyjev komet nego što taj kome si naumio dati vidjeti pomoć IZa
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#380 Re: Kome dati vitre?

Post by Euphoria »

Bar u našoj zemlji ima dovoljno osoba koje žive siromašno i jedva se prehranjuju. :cry:
Vitre dati nekome ko je u potrebi, ko će kupiti hranu za taj novac i propisno ih klanjati.
IZ ne bih ni kiflu dala :roll:
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#381 Re: Kome dati vitre?

Post by travar »

Ne boj se, ne bi ti ni pogledali tu kiflu.

Pare ili GTFO :mrgreen:
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#382 Re: Kome dati vitre?

Post by Hemel »

Miss Moonlight wrote: 11/05/2020 16:37 Bar u našoj zemlji ima dovoljno osoba koje žive siromašno i jedva se prehranjuju. :cry:
Vitre dati nekome ko je u potrebi, ko će kupiti hranu za taj novac i propisno ih klanjati.
IZ ne bih ni kiflu dala :roll:
Isto i ja razmisljam tako ali desilo se par slucajeva kada je IZ uskocila sa pomoci(poplave, javne kuhinje, paketi ugrozenim...) tako da i njima nesto dam pa neka rade sta hoce.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#383 Re: Kome dati vitre?

Post by moonca »

Miss Moonlight wrote: 11/05/2020 16:37 Bar u našoj zemlji ima dovoljno osoba koje žive siromašno i jedva se prehranjuju. :cry:
Vitre dati nekome ko je u potrebi, ko će kupiti hranu za taj novac i propisno ih klanjati.
IZ ne bih ni kiflu dala :roll:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#384 Re: Kome dati vitre?

Post by sadie_forever »

Hemel wrote: 11/05/2020 19:36
Miss Moonlight wrote: 11/05/2020 16:37 Bar u našoj zemlji ima dovoljno osoba koje žive siromašno i jedva se prehranjuju. :cry:
Vitre dati nekome ko je u potrebi, ko će kupiti hranu za taj novac i propisno ih klanjati.
IZ ne bih ni kiflu dala :roll:
Isto i ja razmisljam tako ali desilo se par slucajeva kada je IZ uskocila sa pomoci(poplave, javne kuhinje, paketi ugrozenim...) tako da i njima nesto dam pa neka rade sta hoce.
to stoji sto jest jest''

Ima jos neka stvar,IZ nema rijeseno pitanje odrzavanje.recimo u Svedskoj 80% gradjana placa porez u crkvu,dakle oni(svedska crkva) su najbogatija institucija drzave.IZ na neki nacin ovisi o milosti naroda

Ali opet to ne cini da se zekat i vitre moraju dat njima
User avatar
vazi
Posts: 8807
Joined: 07/04/2010 15:31

#385 Re: Kome dati vitre?

Post by vazi »

Ima taj efendija, Ermin Ahmic, cini mi se tako se zove, nacete ga na fb, okupiongrupu mladih dobrovoljaca , skupe malo donacija i ibilaze porodice u potrebi, bas dobar poso rade. Mislim da preko njega mogu vitre, western radi .
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#386 Re: Kome dati vitre?

Post by Tomahawk11 »

U čemu se daje sadakatul-fitr
(Sadakatul-fitr se daje u namirnicama, op.PV). Što se tiče vrste namirnica koju je obaveza izdvojiti, misli se na namirnice koje u ishrani koriste ljudi, kao: datule, pšenica, riža, suhe grožđice, mlijeko u prahu i dr. U dva Sahiha prenosi se od Ibn Omera, radijallahu anhuma, da je rekao: “Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio je u svrhu sadekatul-fitr u ramazanu izdvojiti četiri pregršti datula ili ječma.” Otuda što je ječam u to vrijeme bio osnovna hrana, kao što kaže Ebu Seid el-Hudri, radijallahu anhu:

“Za vrijeme Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, na dan Bajrama izdvajali smo četiri pregršti hrane, a hrana nam je bila: ječam, suhe grožđice, suha pavlaka, i datule.”[8]

U čemu nije dozvoljeno dati sadaktul-fitr
Sadekatul-fitr nije dozvoljeno izdvajati u hrani za stoku, jer je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, propisao sadekatul-fitr kao hranu za siromahe, a ne za stoku. Također je neispravno da se iz-dvaja u odjeći, prekrivačima, posuđu, namještaju, i svemu drugom mimo hrane, jer je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio da se izdvoji u prehrambenim namirnicama, stoga nije dozvoljeno da se izdvaja suprotno onome što je odredio Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem.

Također, neispravno je izdvajati i novac u vrijednosti hrane, zato što je to suprotno naredbi Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Vjerodostojno se prenosi od njega, sallallahu alejhi ve sellem, da je rekao: “Ko uradi djelo koje nije u saglasnosti sa našom vjerom, bit će mu odbijeno – odbačeno”, a u drugoj predaji: “Ko u našu vjeru uvede ono što nije od nje, bit će mu odbijeno – odbačeno.”
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#387 Re: Kome dati vitre?

Post by Maraschino »

Svemu se treba prilagodjavati pa i ovome.
noviclan
Posts: 10766
Joined: 31/10/2013 06:48

#388 Re: Kome dati vitre?

Post by noviclan »

Kojoj dzamiji provjereno halaliti vitre
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#389 Re: Kome dati vitre?

Post by Maraschino »

noviclan wrote: 19/05/2020 20:06 Kojoj dzamiji provjereno halaliti vitre
Bilo kojoj jer sve ide u zajednicku kasu.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#390 Re: Kome dati vitre?

Post by Euphoria »

Ja stvarno mislim da se vitre ne trebaju davati u džamiju. Ima toliko porodica u nuždi, a vitre i jesu to....da se daju siromašnima za hranu.
Donaciju, zekat i ostalo smatram da je ok u džamiju, ali vitre nikako :(
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#391 Re: Kome dati vitre?

Post by Tomahawk11 »

Miss Moonlight wrote: 20/05/2020 11:13 Ja stvarno mislim da se vitre ne trebaju davati u džamiju. Ima toliko porodica u nuždi, a vitre i jesu to....da se daju siromašnima za hranu.
Donaciju, zekat i ostalo smatram da je ok u džamiju, ali vitre nikako :(
:thumbup:
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#392 Re: Kome dati vitre?

Post by pici »

Vitre od kad znam za sebe daje se starim onemocalim osobama sa malim il nikakvim primanjima koji ti od srca prouce za tebe i tvoju obitelj/porodicu...
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#393 Re: Kome dati vitre?

Post by sadie_forever »

I ja Sam to mislila,medjutim moras naci vjernicku porodicu itd,,lakse u dzamiju.ali svaksko mozes dati porodici kojoj treba Ali da vi se racunalo kap vitre moraju biti vjernci inace Si samo dao sadaku
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2340
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#394 Re: Kome dati vitre?

Post by moon_walker_90 »

Ako neko poznaje neku takvu porodicu bilo gdje na podrucju Sarajeva, molim da mi se proslijedi neki kontakt u pp da mogu sutra ili prekosutra to da obavim. Hvala unaprijed.
kross
Posts: 8
Joined: 26/03/2015 23:03

#395 Re: Kome dati vitre?

Post by kross »

moon_walker_90 wrote: 21/05/2020 00:11 Ako neko poznaje neku takvu porodicu bilo gdje na podrucju Sarajeva, molim da mi se proslijedi neki kontakt u pp da mogu sutra ili prekosutra to da obavim. Hvala unaprijed.
Također proslijedite u pp.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16917
Joined: 31/03/2019 14:56

#396 Re: Kome dati vitre?

Post by vjeshalica »

.....
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#397 Re: Kome dati vitre?

Post by Piaty »

Hemel wrote: 08/05/2020 23:41
nKrkan wrote: 08/05/2020 18:50 Po sunnetu , najispravnije je da se sadekatul - fitr udjeli siromasima ili jednom siromahu , dan ili dva ili u noći prije klanjanja bajram namaza. Udjeljuje se prvenstveno u hrani.Dužan ga je udjeliti onaj koji u noći prije bajrama ima viška - preko svojih elementarnih potreba - 3 kilograma otprilike neke hrane karakteristične za to područje ( u doba Poslanika pšenica , hurme i sl.) u naše , brašno , sol , šećer i sl.

Primjera radi , ako neko ima petočlanu porodicu , u ime njih i na nijjet sadekatul - fitra udjelit će nekome u potrebi 15 kilograma hrana tj 3 kilograma po članu porodice ( poželjno one hrane koja se ne kvari brzo ). 1 sa’a = cca po našem 3 kilograma
Neki hanefijski učenjaci su odoborili i udjeljivanje sadekatul - fitra i u novcu , što naravno nije na levelu sunneta ali je i dalje bolje od totalnog promašaja IZ i njihovih blokova. Ne da nema utemeljenja u sunnetu , nego i to što se udjeli , da li se udjeli siromasima do klanjanja bajram namaza hmmm teško

debelo je diskutabilno što oni rade sa tim parama, a ako ih opravdavaju ajetom koji se veže za zekat i onih 8 kategorija, pa to nije bilo poznato ni jednoj generaciji muslimana da je se tako radilo , osim kod nas naravno od 1970tih , na šta će boomeri meni reći " pA oD uViJeK Je KoD NaAS TaKO kroz BlOKovE" , naravno da nije. Za zekat vrijedi propis tih 8 kategorija , za sadekatul - fitr drugi propisi ,



sportski pozdrav
jos to treba prilagoditi vremenu u kom se zivi.
ja sam bio protiv da vitre dajem u dzamiju(radije nekom ko je vjernik a u takvim je potrebama da bi mu to dobro doslo), medjutim ubijedili su me da i iz ima svoje potrebe(pored hodzarine), da i oni daju u humanitarne svrhe i t.d.
tesko je biti protiv citavog sistema, lakse se prilagoditi.
Ja i moja porodica bas suprotno. Pogotovo nakon Fatmirovih emisija o IZ.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7748
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#398 Re: Kome dati vitre?

Post by Idemedosumom »

Je li ovo došlo vrijeme opet :-D
User avatar
dembele
Posts: 2717
Joined: 19/06/2014 09:15

#399 Re: Kome dati vitre?

Post by dembele »

Pa za nekih mjesec i po valja razmišljati i o tome.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7748
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#400 Re: Kome dati vitre?

Post by Idemedosumom »

Još nisi odlučio, da li ćeš dati u bejtulmal, ili nekom siromahu iz okruženja?
Post Reply