Kome dati vitre?

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#301 Re: Kome dati vitre?

Post by sadie_forever »

kabal1337 wrote:
sadie_forever wrote:dajem u dzamiju
dzamija daje islamskoj
Ja sam obavila svoje kod Allaha a oni sta god urade to je njihov grijeh,briga me moja
User avatar
Cossack
Posts: 7140
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#302 Re: Kome dati vitre?

Post by Cossack »

sadie_forever wrote:
kabal1337 wrote:
sadie_forever wrote:dajem u dzamiju
dzamija daje islamskoj
Ja sam obavila svoje kod Allaha a oni sta god urade to je njihov grijeh,briga me moja
U svakom slučaju si dobro postupila.

http://www.islamskazajednica.ba/vijesti ... o-ugrozene
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#303 Re: Kome dati vitre?

Post by travar »

kabal1337 wrote:
sadie_forever wrote:dajem u dzamiju
dzamija daje islamskoj
Ne svaka.
Barem se u Magribiji može napomenuti hoćeš li dati IZ ili u džamiju.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#304 Re: Kome dati vitre?

Post by sadie_forever »

travar wrote:
kabal1337 wrote:
sadie_forever wrote:dajem u dzamiju
dzamija daje islamskoj
Ne svaka.
Barem se u Magribiji može napomenuti hoćeš li dati IZ ili u džamiju.
kakav je to fazon da nece da daje IZ vec samo dzamiji ? pa ko place te imame ako ne IZ? kako izdrzavaju?
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#305 Re: Kome dati vitre?

Post by travar »

sadie_forever wrote: kakav je to fazon da nece da daje IZ vec samo dzamiji ? pa ko place te imame ako ne IZ? kako izdrzavaju?
Šta fali fazonu?
Koliko sam ja razumio, te pare ne ostaju imamu/džamiji već ih on prosljeđuje onome kome treba.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#306 Re: Kome dati vitre?

Post by sadie_forever »

travar wrote:
sadie_forever wrote: kakav je to fazon da nece da daje IZ vec samo dzamiji ? pa ko place te imame ako ne IZ? kako izdrzavaju?
Šta fali fazonu?
Koliko sam ja razumio, te pare ne ostaju imamu/džamiji već ih on prosljeđuje onome kome treba.
vidis to je problem nas muslimana,sve hoces ovako hoces onako.nece mozda taj imam,ali doci ce nekad neki imam koji ce uzet sebi ,i odmah eto smutnje.islam nije od toga.zbog toga trebaju da se postuju jasna pravila
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#307 Re: Kome dati vitre?

Post by travar »

sadie_forever wrote:
travar wrote:
sadie_forever wrote: kakav je to fazon da nece da daje IZ vec samo dzamiji ? pa ko place te imame ako ne IZ? kako izdrzavaju?
Šta fali fazonu?
Koliko sam ja razumio, te pare ne ostaju imamu/džamiji već ih on prosljeđuje onome kome treba.
vidis to je problem nas muslimana,sve hoces ovako hoces onako.nece mozda taj imam,ali doci ce nekad neki imam koji ce uzet sebi ,i odmah eto smutnje.islam nije od toga.zbog toga trebaju da se postuju jasna pravila
Neko nekad davno reče:
Ja sam obavila svoje kod Allaha a oni sta god urade to je njihov grijeh,briga me moja
:D
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#308 Re: Kome dati vitre?

Post by sadie_forever »

travar wrote:
sadie_forever wrote:
Neko nekad davno reče:

:D
To ti je ono zavezi kamilu pa cu ti je i Ja cuvati.eh tako i ovo .neka postoji neki red ..i ako ni jedan red nije savrsen i nepogresiv ,ali ne mozemo sad kao divljaci davati kome se cejfne meni.sljedece godine ce mi se zamjerit taj hodza nesto i onda ce vazit jel druga pravila :D
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#309 Re: Kome dati vitre?

Post by Qler »

Ja samo ne dam dzamiji i IZ... dam nekome kome treba... ovima ne treba...
ja71
Posts: 5388
Joined: 31/03/2006 14:45

#310 Re: Kome dati vitre?

Post by ja71 »

stalno na fejsbuku izlaze nekavi apeli za pomoci ljudima koji se moraju lijeciti vani.
Zar nije njima potrebnije ?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#311 Re: Kome dati vitre?

Post by sadie_forever »

ja71 wrote:stalno na fejsbuku izlaze nekavi apeli za pomoci ljudima koji se moraju lijeciti vani.
Zar nije njima potrebnije ?

imas ti dobro da se nadajes akoces davat svakome kome ne potrebno samo sto ti je to sadaka a ne vitra i zekat
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#312 Re: Kome dati vitre?

Post by Female_Sa »

sadie_forever wrote:
ja71 wrote:stalno na fejsbuku izlaze nekavi apeli za pomoci ljudima koji se moraju lijeciti vani.
Zar nije njima potrebnije ?

imas ti dobro da se nadajes akoces davat svakome kome ne potrebno samo sto ti je to sadaka a ne vitra i zekat

PA vitre i zekjat se mogu dati muslimanu koji je u potrebi, da li za liječenje ili za hranu, skolovanje..bitno je da je neko u stanju potrebe. Ja godinama zekjat rasporedim tako sto dio dam nekom siromašnom, nekom bolesnom i jedan dio u dzamiju.

Vitre se mogu dati iskljucivo u Ramazanu, a zekjat tokom godine. Ne vidim zasto bi sadaka bila ako nekome u Ramazanu namijenis vitre..
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#313 Re: Kome dati vitre?

Post by red evil »

Zekat i vitr se daje institucionalno, to što vi date komšiji je sadaka a ne zekat. To je praksa Poslanika a.s.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#314 Re: Kome dati vitre?

Post by alibaba_i_30_godina »

Kad je zadnji rok da se uplate ove vitre? Jel' u ponedjeljak, dan prije Bajrama?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7747
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#315 Re: Kome dati vitre?

Post by Idemedosumom »

red evil wrote:Zekat i vitr se daje institucionalno, to što vi date komšiji je sadaka a ne zekat. To je praksa Poslanika a.s.
Znaci samo u bejtu-l-malO, inace nije kabul :lol:
zenit dozic
Posts: 2406
Joined: 07/09/2014 11:48

#316 Re: Kome dati vitre?

Post by zenit dozic »

red evil wrote:Zekat i vitr se daje institucionalno, to što vi date komšiji je sadaka a ne zekat. To je praksa Poslanika a.s.
Najgore je kad ne znas, a ne znas da ne znas :mrgreen:
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#317 Re: Kome dati vitre?

Post by Female_Sa »

zenit dozic wrote:
red evil wrote:Zekat i vitr se daje institucionalno, to što vi date komšiji je sadaka a ne zekat. To je praksa Poslanika a.s.
Najgore je kad ne znas, a ne znas da ne znas :mrgreen:

:thumbup:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#318 Re: Kome dati vitre?

Post by sadie_forever »

zenit dozic wrote:
red evil wrote:Zekat i vitr se daje institucionalno, to što vi date komšiji je sadaka a ne zekat. To je praksa Poslanika a.s.
Najgore je kad ne znas, a ne znas da ne znas :mrgreen:
Meni su najgori oni koji od vjere nemaju ama bas nista,.ali uredno on nadje nekoga da da vitre i zekjat,i misli nesto je napravio :D jos kritikuje onek oji drugacije rade covjek bi rekao ekspert po islamskim pitanjima
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#319 Re: Kome dati vitre?

Post by travar »

Image
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#320 Re: Kome dati vitre?

Post by alibaba_i_30_godina »

sadie_forever wrote:
zenit dozic wrote:
red evil wrote:Zekat i vitr se daje institucionalno, to što vi date komšiji je sadaka a ne zekat. To je praksa Poslanika a.s.
Najgore je kad ne znas, a ne znas da ne znas :mrgreen:
Meni su najgori oni koji od vjere nemaju ama bas nista,.ali uredno on nadje nekoga da da vitre i zekjat,i misli nesto je napravio :D jos kritikuje onek oji drugacije rade covjek bi rekao ekspert po islamskim pitanjima
Ko si ti da kažeš da nije ništa napravio ako je dao vitre i zekat, a ništa drugo? Valjda vjernik bi to trebalo dobro da zna da nije primjereno davati takve komentare.

Malo previše dajemo sebi za pravo da sve i svašta tumačimo.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#321 Re: Kome dati vitre?

Post by sadie_forever »

pa ne kazem ali ko su oni da kazu da moje vitre ne vaze ako sam dala u dzamiju'? znam zenu koja daje vitre porodici koja zaista nista nema,ali nema jer je muz alkoholicar i sve im potrosi na to.koliko je sad ispravno u takvu kucu dati vitre? ja sam prije za opciju da djeci i zeni das na samo ponesto kao sadaka,da on ne zna..jer on ce im oteti da kupi alkohol
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#322 Re: Kome dati vitre?

Post by alibaba_i_30_godina »

sadie_forever wrote:pa ne kazem ali ko su oni da kazu da moje vitre ne vaze ako sam dala u dzamiju'? znam zenu koja daje vitre porodici koja zaista nista nema,ali nema jer je muz alkoholicar i sve im potrosi na to.koliko je sad ispravno u takvu kucu dati vitre? ja sam prije za opciju da djeci i zeni das na samo ponesto kao sadaka,da on ne zna..jer on ce im oteti da kupi alkohol
Pojma nemam da je neko komentario ovo što sam boldirao, zato sam ono gore i napisao. Ti si svoje obavila, šta ima ko da komentariše gdje si dala. Poznajem ja tako ljude koji daju svojim roditeljima, braći i sestrama a dužnost bi im bila da im svakako pomažu ukoliko im je pomoć potrebna i da se ne dovedu u takvu situaciju. Ali svako sebi, jel' tako?!

Opet ne bih ni komentarisao to da li je ispravno dati negdje vitre ili nije, jer kada odlučiš da daš nešto od srca onda se nadaš da će to poslužiti u prave stvari. Nikada se ne zna hoće li taj neko oteti novac ili ne. Sve i jeste i nije moguće.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10258
Joined: 30/09/2011 07:49

#323 Re: Kome dati vitre?

Post by TAFKAP »

User avatar
TAFKAP
Posts: 10258
Joined: 30/09/2011 07:49

#324 Re: Kome dati vitre?

Post by TAFKAP »

alibaba_i_30_godina wrote: Pojma nemam da je neko komentario ovo što sam boldirao, zato sam ono gore i napisao. Ti si svoje obavila, šta ima ko da komentariše gdje si dala. Poznajem ja tako ljude koji daju svojim roditeljima, braći i sestrama a dužnost bi im bila da im svakako pomažu ukoliko im je pomoć potrebna i da se ne dovedu u takvu situaciju. Ali svako sebi, jel' tako?!

Opet ne bih ni komentarisao to da li je ispravno dati negdje vitre ili nije, jer kada odlučiš da daš nešto od srca onda se nadaš da će to poslužiti u prave stvari. Nikada se ne zna hoće li taj neko oteti novac ili ne. Sve i jeste i nije moguće.
Nije tako, svako sebi, ako znaš da postupak nije komforan sa šerijatskim pravom i sunnetom, onda si dužan da upozoriš na nepravilnost.

Zekat/Vitre se NE mogu davati prvoj uzlaznoj / nizlaznoj liniji familije (ocu/majci, dijetetu,...) jer smo zaduženi da izdržavamo familiju.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#325 Re: Kome dati vitre?

Post by alibaba_i_30_godina »

TAFKAP wrote:
alibaba_i_30_godina wrote: Pojma nemam da je neko komentario ovo što sam boldirao, zato sam ono gore i napisao. Ti si svoje obavila, šta ima ko da komentariše gdje si dala. Poznajem ja tako ljude koji daju svojim roditeljima, braći i sestrama a dužnost bi im bila da im svakako pomažu ukoliko im je pomoć potrebna i da se ne dovedu u takvu situaciju. Ali svako sebi, jel' tako?!

Opet ne bih ni komentarisao to da li je ispravno dati negdje vitre ili nije, jer kada odlučiš da daš nešto od srca onda se nadaš da će to poslužiti u prave stvari. Nikada se ne zna hoće li taj neko oteti novac ili ne. Sve i jeste i nije moguće.
Nije tako, svako sebi, ako znaš da postupak nije komforan sa šerijatskim pravom i sunnetom, onda si dužan da upozoriš na nepravilnost.

Zekat/Vitre se NE mogu davati prvoj uzlaznoj / nizlaznoj liniji familije (ocu/majci, dijetetu,...) jer smo zaduženi da izdržavamo familiju.
Neka uzmu i čitaju, nemam ja šta da govorim prosječnom čovjeku po nekoliko puta šta i kako da radi, a pogotovo ovim starijim s kojima se više ne može normalno ni diskutovati. I odmah ona priča "šta ti znaš, ja sam ovako godinama, pojma ti nemaš, svakako nisi u vjeri" i tako kojih sam se naslušao.

E pa eto onda. Zato sam i napisao, svako sebi, tj. za sebe daje i nada se najbolje. Valjda.
Post Reply