Kome dati vitre?

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#1 Kome dati vitre?

Post by amalia »

Dragi forumasi,

blizi se vrijeme Bajrama, znaci vrijeme kad se daju vitre i zekat. Ima vas dosta koji ste stvarno aktivni kad su u pitanju humanitarne akcije, svaka cast :thumbup: .
To je i razlog zasto se obracam vama: imate li neki prijedlog kome dati vitre/zekat, nekome kome bas treba? Voljela bih da ta osoba ima svoj racun, da mogu direktno prebaciti novac. Do sad smo slali preko sadake.org, ali (nek' mi Bog oprosti ako grijesim) sam ja poprilicno skepticna po pitanju tih organizacija.

Nadam se da mi mozete pomoci (a vjerovatno ima jos raje iz dijaspore sa slicnim problemom), unaprijed hvala na odgovorima.

Pozdrav,

Amy

P.s. izvinjavam se moderatoru ako sam profulala podforum, ni sama nisam bila sigurna gdje "smjestiti" ovu temu.
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#2 Re: Kome dati vitre?

Post by Dori »

Narodna kuhinja - tetka Zilha :thumbup:
*mima*

#3 Re: Kome dati vitre?

Post by *mima* »

Dena wrote:Narodna kuhinja - tetka Zilha :thumbup:

:thumbup: Dala si mi prijedlog .........i ja sma bila u dilemi.
User avatar
zastoqsviram
Posts: 851
Joined: 29/05/2008 10:52
Location: kao kod elektrona

#4 Re: Kome dati vitre?

Post by zastoqsviram »

nisam musliman, al' bih volio znati sta je vitra a sta zekat, do sada nisam za to cuo...
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#5 Re: Kome dati vitre?

Post by x0z0y0 »

predlazem nekog penzijonera
toliko ih je oko nas koji trebaju pomoc..da nema sanse da ce ti biti tesko naci jednog :(
uz duzno postovanje...vecina ce vjernika dati pomoc ovim institucijama...od IZ do narodne kuhinje
ne osporavam ali sam misljenja da je bolje pomoci konkretnom covjeku..nekome ko se pita kako ce zimu pregurati :(
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#6 Re: Kome dati vitre?

Post by Dori »

mima wrote:
Dena wrote:Narodna kuhinja - tetka Zilha :thumbup:

:thumbup: Dala si mi prijedlog .........i ja sma bila u dilemi.
Ja tamo dajem svake godine i vitre i zekat......
Tetka mi je rekla da ima neka nana kojoj soferi iz kuhinje voze hranu. Uci, klanja....
Tetka ostavi pare u posebnu kovertu i posalje nani, ali nana nece sadaku (ono kad joj posaljes para "onako"), pa joj uglavnom kazem da je za Ja'sin ili nesto tek toliko da se osjeca da je nesto uradila za to :)
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#7 Re: Kome dati vitre?

Post by Citizen-X »

zastoqsviram wrote:nisam musliman, al' bih volio znati sta je vitra a sta zekat, do sada nisam za to cuo...
Vitr je danak u hrani, zitaricama, i slicno (uglavnom kod nas tradicionalno daju parama mada to nije propisano u islamu da se daje zlatom npr) i vitr se smatra vise obaveznom bajramskom sadakom - ne sjecam se tacno propisane mjere koliko treba dati.

Zekat je godisnji novcani porez od 2,5% propisan na imovinu, ustedjevinu i kompletno na ono sto se posjeduje u smislu imetka.
amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#8 Re: Kome dati vitre?

Post by amalia »

Imate li brojeve racuna tetke Zilhe ili nekog penzionera kojem treba pomoc? Nemam drugog nacina da posaljem nego preko racuna.
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#9 Re: Kome dati vitre?

Post by x0z0y0 »

Citizen-X wrote:
zastoqsviram wrote:nisam musliman, al' bih volio znati sta je vitra a sta zekat, do sada nisam za to cuo...
Vitr je danak u hrani, zitaricama, i slicno (uglavnom kod nas tradicionalno daju parama mada to nije propisano u islamu da se daje zlatom npr) i vitr se smatra vise obaveznom bajramskom sadakom - ne sjecam se tacno propisane mjere koliko treba dati.

Zekat je godisnji novcani porez od 2,5% propisan na imovinu, ustedjevinu i kompletno na ono sto se posjeduje u smislu imetka.
da budemo precizniji Vitr se daje kako bi se iskupilo za sve ono sto se svjesno/nesvjesno zgrijesilo tokom Ramazana
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#10 Re: Kome dati vitre?

Post by Dori »

Nisam neki expert i vjerujem da ce drugi to bolje objasniti, ali koliko sam ja skontala vitre su davanje koje je namijenjeno siromasima i treba se izmiriti, tj. dati na vrijeme tako da i siromah osjeti slast Bajrama, a zekjat je obavezno davanje (ali nije porez) jednog dijela imovine iz viska imovine siromasnim muslimanima i islamskim institucijama. Daje se na novac, zlato i srebro, trgovacku robu, stoku i poljoprivredne proizvode i navodno kada bi se zekjat davao samo na navedeno nikada u islamskom svijetu ne bi bilo siromastva.

Ispravite me ako grijesim....
User avatar
zastoqsviram
Posts: 851
Joined: 29/05/2008 10:52
Location: kao kod elektrona

#11 Re: Kome dati vitre?

Post by zastoqsviram »

hvala svima na pojasnjenju, shvatio, samo bi dodao ako moze na temu...
Bogu je milija necija 1 marka ako je od srca, nego necije hiljade...
da ne zna lijevica sta mu radi desnica....
a kome dati, i to treba srce pitati....
User avatar
arbosan
Posts: 297
Joined: 04/07/2005 08:50
Location: Sarajevo

#12 Re: Kome dati vitre?

Post by arbosan »

Dena wrote:Nisam neki expert i vjerujem da ce drugi to bolje objasniti, ali koliko sam ja skontala vitre su davanje koje je namijenjeno siromasima i treba se izmiriti, tj. dati na vrijeme tako da i siromah osjeti slast Bajrama, a zekjat je obavezno davanje (ali nije porez) jednog dijela imovine iz viska imovine siromasnim muslimanima i islamskim institucijama. Daje se na novac, zlato i srebro, trgovacku robu, stoku i poljoprivredne proizvode i navodno kada bi se zekjat davao samo na navedeno nikada u islamskom svijetu ne bi bilo siromastva.

Ispravite me ako grijesim....
:thumbup:

100% si u pravu, dakle, naziv vitre je uzet od Sedakatul Fitre, i vremenom Fitre su postale vitre. A to u prevod znaci Sedaka koja se daje za ono sto se postilo, odnosno iftarilo.

A ovaj iznos od 2.5% za Zekat, isto je tacan za materijalne stvari koje posjedujete, dok za stoku i poljoprivredu, iznos nije 2.5%, nego drugi omjer se uzima, kao i trajanje vremena, kao recimo za usjeve, zekat se uzima za vrijeme zetve, ...itd.
cnermina
Posts: 380
Joined: 29/11/2006 09:32

#13 Re: Kome dati vitre?

Post by cnermina »

Evo par prijedloga:

- Nana Fatima Karabeg, Vratnik, Prijeka cesma 22, dedo i 31. godisnji sin preselili prije par godina. sad nema nikoga...

- Nana Fatima x (ne sjecam se prezimena), Pozegina 9, Vratnik (prodavala priglavke u Ferhadiji, sad nepokretna) ...

- Nana Sefika Srna, Buzimska 13, Buca potok, dedo bio nepokretan godinama, preselio prije par mjeseci, sad sama nana i s njom zivi 11 godisnja unuka Minela o kojoj se ona brine


imam jos par, ali ne bih javno, jer nisam trazila odobrenje od tih osoba, ali ako nekome treba jos, neka se javi na pp
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#14 Re: Kome dati vitre?

Post by jasminasab »

Datum: 23.09.2008.
Predmet: Sadekatul-fitr(Vitre)



DOBRO vam pomaže da dođete do ljudi kojima možete dati Sadekatul-fitr(Vitre)!


Udruženje altruista DOBRO će po prvi put omogućiti svima da na jednostavan način stupe u kontakt sa osobama kojima mogu dati Sadekatul-fitr (Vitre).

Za one koji ne znaju, Udruženje DOBRO je organiziralo brojne akcije za pomoć osobama u stanju socijalne potrebe, te pomoglo u brojnim apelima za pomoć oboljelim osobama širom Bosne i Hercegovine (više informacija na http://www.dobro.ba ).

Na prijedlog nekolicine građana našeg grada, iz naše baze porodica kojima redovno pomažemo smo sastavili listu onih kojima je moguće dati Sadekatul-fitr i predstojeće praznike učiniti ugodnim i svečanim.

Sadekatul-fitr(Vitre) možete uručiti lično ili mi to možemo uraditi za vas. Ukoliko želite da pomoć uručite lično, mi ćemo vas povezati sa porodicama kojima je istu moguće dati. Pored toga, novac i namirnice možete dati nekom od naših volontera kako bismo mi vašu pomoć distribuirali porodicama kojima je potrebna.

Sve potrebne informacije možete dobiti na sljedeće načine:
putem našeg telefona 062/621-524
ili e-mail adrese [email protected] .


Udruženje DOBRO
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#15 Re: Kome dati vitre?

Post by semmy »

Dena wrote:Narodna kuhinja - tetka Zilha :thumbup:
ni u ludilu njoj nositi...znam iz prve ruke za koga ta zena kuha i sprema, pogotovo iftare za vrijeme ramazana...uzas bozji, da mi je znati kako ih nije strah boga...sve kao sirotinji a oni jadni najmanje i dobiju...gadi mi se ova zena..fuj
lelica
Posts: 83
Joined: 07/08/2008 07:45

#16 Re: Kome dati vitre?

Post by lelica »

besana wrote:Meni nešto nije jasno. Ta tetka Zilha svako, ali svako jutro ide na posao taksijem. Od Nedžarića, do kuhinje. Dakle minimalno 16 KM, a I obavezno ostavlja bakšiš taksistima. Dakle 20-ak KM. Ne znam ... meni to nije jasno. 20x30 (dana u mjesecu) = 600 KM. Ovo nije rekla kazala. Znam sigurno. Pa ne znam ... te vitre... tetka Zilha ....taxi... ma neću ništa reći :? Ali zaista ne razumijem zašto ta žena svako jutro ide taksijem. Vjerovatno idu i druge ali ne rade u javnim kuhinjama... meni je to malo....neprimjereno
potpuno se slažem............mislim da ta tetka Zilha, kao i većina nas koji radimo i "solidno" zarađujemo za ovaj vakat, ne može sebi priuštiti vožnju taxsijem od Nedžarića do Baščaršije svaki dan, još ako se vozi taxsijem i nazad kući, e onda je to previše.........tako i ja nisam za ta udruženja lično...............čak iz pouzdanih izvora znam da to ne ode onome kome je potrebno u 90% slučajeva................primjer je i kurban koji neki ljudi nose u razne domove za stare i djecu.........ja znam lično da su tete koje rade u tim domovima paketima meso donosile svojim kućama.........mislim da to nije pravo mjesto za vitre i zekat........mislim da je bolje da se vitre lično uruče onome kome je potrebno, pa ako ne znaš nikoga i to je lako završiti...........dovoljno je da odeš pred narodnu kuhinju i kome god daš mislim da nečeš pogriješiti jer niko tu nije došao zato što ima nego što ga je nevolja natjerala..........ja lično tako radim godinama i bogu hvala godina mi fino prođe.........kažu i to ima neke veze kome ćeš dati vitre i kako će ti biti tu godinu.......ne znam tačno ali stari ljudi tako pričaju.....
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#17 Re: Kome dati vitre?

Post by semmy »

@lelica u potpunosti se slazem s tobom...ima jako puno ljudi kojima je potrebno e ne da punimo usta onima koji vec i previse imaju
amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#18 Re: Kome dati vitre?

Post by amalia »

Znam i ja da u Bosni ima sirotinje na svakom koraku, ali problem je sto ja nisam dole. Znaci, vitre moram uplatiti nekome na racun. Opet cu morati preko sadake.org, mada bih voljela izbjeci te organizacije.

Hvala svima na odgovorima.

Pozdrav
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#19 Re: Kome dati vitre?

Post by jasminasab »

Potpuno razumijem da se tako osjecate, i sama sam bila u istoj situaciji do nedavno. A onda sam se ukljucila u akcije ljudi s ovog foruma. Krenulo je od paketica, preko raznih obilazaka pojedinacnih porodica, da bismo izrasli u jednu efikasnu grupu koja zna sta hoce (http://dobro.ba/?page_id=6: Naša misija je stvaranje prostora gdje će se susresti oni koji žele i mogu pomoći i oni kojima je ta pomoć najpotrebnija. Omogućiti svima kojima je pomoć potrebna da se predstave na jednom mjestu, čime olakšavamo donatorima kao i svima zainteresovanim za naš rad da dođu do informacija o tome kako i gdje pomoći. Mnogi ljudi dobre volje i mnoge kompanije zaista žele pružiti pomoć. Međutim, nedostatak transparentne i cjelovite informacije o mogućnostima gdje i kako pomoći često obeshrabruje potencijalne dobročinitelje.). Udruzenje "DOBRO" cine vecinom ljudi sa ovog foruma. Nas je rad transparentan i svako se moze ukljuciti, bilo da dobije informaciju bilo da preko nas donira nesto (pa tako i Vitre), a za uzvrat po zelji moze dobiti izvjestaj. Mi cak preferiramo da donatori sami kontakitraju ljude, jer time mi imamo manje posla. Ali, tu smo i da preuzmemo na sebe ono sto treba.

Zasad je sistem online placanja uspostavljen jedino preko moneybookersa, a kako smo u fazi preregistracije Udruzenja, kasnimo sa svim formalnim stvarima, pa tako i ovom. To je iz razloga sto smo svi mi volonteri koji imaju svoje redovne poslove, a imamo i gomilu akcija na kojima se svakodnevno radi, pa jednostavno ne stizemo sve.

***

Naravno, ideja da se ode direktno pred kuhinju je takodjer jako dobra, samo imajte na umu da postoji nazalost mnogo ljudi koji ne mogu ni do kuhinje da dodju. :roll:

Amalia, ako sam dobro shvatila, ti bi bila voljna uplatiti na racun? Ako nije neophodno online placanje, nego mozes uplatiti i preko banke, onda pogledaj apele na http://www.dobro.ba - za svaki stoje podaci o racunu kao i kontakt osobe koja trazi pomoc.
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#20 Re: Kome dati vitre?

Post by beautyfool »

Ja mislim da komentarisanje ko ide i koliko si moze priustiti ili nemoze priustiti za taxi je suvisno, pogotovo od ljudi koji to ocijenjuju samo na osnovu vidjenja...mozda je taksista neki njen rod ili prijatelj,neko ko se je ponudio da je preveze bez novcane naknade, otkud nama pravo da osudjujemo zenu tako lahko !?!??!
A tema kao tema je zaista na mjestu :)
Svaki prijedlog je dobrodosao .
rmesa
Posts: 631
Joined: 14/02/2007 23:15
Location: Sarajevo

#21 Re: Kome dati vitre?

Post by rmesa »

Kome dati vitre????

Hajd da idemo redom.Po sunnetu Poslanika savs je da se prvo pogleda na siromasnu rpdbinu i komsije, ako tu nema ko za vitre onda ide IZ pod uslovom da je siromasna a nasa IZ je dovoljno bogata tako da i oni odpadaju, a nakon nabrojanog idu drugi (Kuhinje,bolesnici,razne ustanove...).

Danas nazalost ,mi kod nas imamo dosta tih mjesta kojima je neophodno odnjeti vitre poput kuhinje tetke Zilhe ili poput udruzenja koja se brinu o nasim bolesnicima....pa na koja god vrata covjek da pokuca i odnese vitre nece pogresiti ,ako Bog da.

Bitno je da se vitre dadnu prije klanjanja bajram namaza.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#22 Re: Kome dati vitre?

Post by semmy »

rmesa wrote:Kome dati vitre????

Hajd da idemo redom.Po sunnetu Poslanika savs je da se prvo pogleda na siromasnu rpdbinu i komsije, ako tu nema ko za vitre onda ide IZ pod uslovom da je siromasna a nasa IZ je dovoljno bogata tako da i oni odpadaju, a nakon nabrojanog idu drugi (Kuhinje,bolesnici,razne ustanove...).

Danas nazalost ,mi kod nas imamo dosta tih mjesta kojima je neophodno odnjeti vitre poput kuhinje tetke Zilhe ili poput udruzenja koja se brinu o nasim bolesnicima....pa na koja god vrata covjek da pokuca i odnese vitre nece pogresiti ,ako Bog da.

Bitno je da se vitre dadnu prije klanjanja bajram namaza.
ne slazem se samo sa davanjem zilhi u narodnu kuhinju...dajte ljudi prestanite vise toj gaduri nositi jer evo nisam jedina koja prica sta ona stvarno radi s novcem i hranom koju dobiju za siromasne...stati pred kuhinju i licno uruciti ljudima koji tamo idu je druga stvar ali zilhi u ruke ni slucajno....
User avatar
South Blue Mama
Posts: 13962
Joined: 17/07/2008 15:18
Location: Juzna strana srcem odabrana

#23 Re: Kome dati vitre?

Post by South Blue Mama »

beautyfool wrote:Ja mislim da komentarisanje ko ide i koliko si moze priustiti ili nemoze priustiti za taxi je suvisno, pogotovo od ljudi koji to ocijenjuju samo na osnovu vidjenja...mozda je taksista neki njen rod ili prijatelj,neko ko se je ponudio da je preveze bez novcane naknade, otkud nama pravo da osudjujemo zenu tako lahko !?!??!
A tema kao tema je zaista na mjestu :)
Svaki prijedlog je dobrodosao .
Onda ona ima jako puno rodjaka i prijatelja koji su taksisti. Svaki dan i odlazi i dolazi sa taksijem, moze se desiti da nekada bude isti, ovo tvrdim jer vidim svojim ocima. Dakle, zaobilaziti u sirokom luku direktno davanje novca. Mi smo imali obicaj otici u kuhinju i pitati koliko ima postacha, i onda dati namirnice, ali isto tako i doci na iftar.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#24 Re: Kome dati vitre?

Post by vjesticanametli »

beautyfool wrote:Ja mislim da komentarisanje ko ide i koliko si moze priustiti ili nemoze priustiti za taxi je suvisno, pogotovo od ljudi koji to ocijenjuju samo na osnovu vidjenja...mozda je taksista neki njen rod ili prijatelj,neko ko se je ponudio da je preveze bez novcane naknade, otkud nama pravo da osudjujemo zenu tako lahko !?!??!
A tema kao tema je zaista na mjestu :)
Svaki prijedlog je dobrodosao .
ooooo treba i te kako da se kaze i da se zna ko sta i kako radi.............hvala na info semmy :thumbup:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#25 Re: Kome dati vitre?

Post by mIRCerka »

Zasto ne uplatiti vitre i zekat na ovaj racun
jasminasab wrote:http://www.sarajevo-x.com/clanak/080923006

U blizini Prijedora, u gotovo u potpunosti obnovljenom povratničkom naselju Ćele, živi 77-godišnji Meho Terzić, jedan od rijetkih koji nisu uspjeli obnoviti svoju kuću ali nema gdje drugo otići jer je na svom.

Image

Meho je samac, nikog nema, osim sestričine u Bihaću kojoj ode preko zime na dva mjeseca da pregrmi najveće hladnoće. Ipak, kada vidite u kakvim uslovima živi, srce se stegne. Ograđen hodnik 3 sa 1, ruševine nekadašnje kuće bez krova, ali sa improvizacijama od pritki i najlona. Krevet nije krevet nego nekoliko jorgana u koje se ušuška.

Image

Neke su komšije grižnju savjesti rješili visokim čempresima, ali naši prijatelji nisu - pokrenuli su humanitarnu akciju. Dolazili su političari i o tome Meho ima hrpu članaka, kao truhlih obećanja.

Edin i Amela Kamberović iz Tuzle odlučili su pomoći, te otvorili račun u Intensa Sanpaolo Banci (stara Upi banka) sa brojem računa:

561291-22-20745 sa naznakom za svrhu: Pomoć za Terzić Mehu.

Image

Našli su i majstore koji će se odreći naknade za rad, uz naplatu materijala za obnovu Mehine kuće.

Cilj je postavljen: 10.000 KM za obnovu jedne sobe od 20 kvadrata i WC-a. Do sada je skupljeno oko 3.000 KM. Burekblog vas poziva da se priključite akciji.

Da ne bude zabune, nuđeno mu je da se iznajmljuje soba i daje mjesečno nešto novca, ali Meho je odlučan da ostane na svom po svaku cijenu.

Image
Image

Jer fakat, Merhametovih kuhinja se IZ i ostale institucije sjete uglavom samo oko bajrama, njima pomazemo kad ih svi zaborave...
Post Reply