Komarci

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Slo Burner
Posts: 5359
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#1 Komarci

Post by Slo Burner »

Raja kako se stitite od ovih napasnika, sprej, čarobne lampe, hepek koji se ukljuci uticnicu, sta vam se pokazalo najefikasnije?
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#2 Re: Komarci

Post by ovo_malo_duse »

Slo Burner wrote: 23/07/2020 23:12 Raja kako se stitite od ovih napasnika, sprej, čarobne lampe, hepek koji se ukljuci uticnicu, sta vam se pokazalo najefikasnije?
Nema sta nismo probali.. Dijete se svako jutro probudi sa 2-3 nova uboda. Bukvalno sam sobu prevrnuo 2-3 puta i nadjem 1 ili 2. Nevjerovatno je kako se sakriju dok ne ugasis svjetlo i opet nakon zujanja oko glave upalis i nestane..

I onda slucajno kupim ovo...

[media]https://shop.lilly.rs/srpski/proizvod/a ... sivac-5492[/media] . Nisam kupio ovdje, ovo samo za opis proizvoda mislim da ga mos kupit svugdje...


Mirise fino kao krema, 7 dana nema uboda osim jednog na nozi pored malog prsta na djelu koji nismo namazali.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5359
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#3 Re: Komarci

Post by Slo Burner »

I ja ovaj autan koristim, probao sam sa nekom lampm koja ih kao privlaci, ali 0 bodova. Ne znam kako su se pokazali oni hepeci koji se ukopcaju u uticnicu ?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23278
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4 Re: Komarci

Post by Sanjarko »

Slo Burner wrote: 24/07/2020 10:25 I ja ovaj autan koristim, probao sam sa nekom lampm koja ih kao privlaci, ali 0 bodova. Ne znam kako su se pokazali oni hepeci koji se ukopcaju u uticnicu ?
Onako. Sto se tice ujeda mazat korektorom se davno nekad pokazalo kao uncikovito. Valjda sto je antiseptik, sta li vec.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#5 Re: Komarci

Post by Hercegoviina »

pa gore je zujanje nego da me ujede
User avatar
Slo Burner
Posts: 5359
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#6 Re: Komarci

Post by Slo Burner »

Hercegoviina wrote: 24/07/2020 11:00 pa gore je zujanje nego da me ujede
Ma mene inace nece, dok god ima neko dugi u sobi :D
Ali klince iskasapise
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#7 Re: Komarci

Post by dezurni_ucenik »

Neku noc, 3 sata je, ja ganjam komarce po sobi. Dvojicu ubijem. I odem spavat - kad taman da utonem u san cujem bzzzzzzzzz. Pa odakle se to vise pojavljuje nije mi jasno.
User avatar
Lily1234
Posts: 7442
Joined: 16/08/2019 16:21
Location: Tu i tamo...

#8 Re: Komarci

Post by Lily1234 »

Mreže na prozore...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#9 Re: Komarci

Post by Nekako s proljeća »

Navodno je ženka primarno krvopija a ne komarac. Ono što nas peče ili svrbi na tijelu, je posljedica ujeda ženke, koja rilicom prodre kroz kožu i ispljune nešto svoje što sprječava ili usporava koagulaciju tj zgrušavanje krvi.Zgrušavanje krvi je odbrambeni mehanizam našeg organizma koji uljeza pokušava preventivno spriječiti da nam u krvotok ubaci nešto štetno, bolest tipa malarije i sl.
Mreže ili tzv komarnici su solidna zaštita od komaraca unutar zatvorenog prostora, a lagana odjeća do članaka ruku i nogu je dobra preventiva tokom boravka vani, naročito kada je vlažan vazduh.
Nije sveto slovo al' ja nakon ujeda insekta jako istisnem mjesto ujeda do pojave krvi, a onda namažem rivanol-om ili med-om. Preventivno pred spavanje pobijem ili istjeram vani sve od uljeza i krvopija što primjetim u sobi.
User avatar
Lily1234
Posts: 7442
Joined: 16/08/2019 16:21
Location: Tu i tamo...

#10 Re: Komarci

Post by Lily1234 »

Nekako s proljeća wrote: 24/07/2020 12:58 Navodno je ženka primarno krvopija a ne komarac. Ono što nas peče ili svrbi na tijelu, je posljedica ujeda ženke, koja rilicom prodre kroz kožu i ispljune nešto svoje što sprječava ili usporava koagulaciju tj zgrušavanje krvi.Zgrušavanje krvi je odbrambeni mehanizam našeg organizma koji uljeza pokušava preventivno spriječiti da nam u krvotok ubaci nešto štetno, bolest tipa malarije i sl.
Mreže ili tzv komarnici su solidna zaštita od komaraca unutar zatvorenog prostora, a lagana odjeća do članaka ruku i nogu je dobra preventiva tokom boravka vani, naročito kada je vlažan vazduh.
Nije sveto slovo al' ja nakon ujeda insekta jako istisnem mjesto ujeda do pojave krvi, a onda namažem rivanol-om ili med-om. Preventivno pred spavanje pobijem ili istjeram vani sve od uljeza i krvopija što primjetim u sobi.
I onda se pojavi pčela ili osa... :lol:
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#11 Re: Komarci

Post by i agree »

Lily1234 wrote: 24/07/2020 12:14 Mreže na prozore...
ribarske :lol: mozda kakav saran zaluta :-)
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#12 Re: Komarci

Post by Nekako s proljeća »

Na iste mreże smo mislili, one sa rupicama oko 1x1 milimetra ili eventualno duplo. Jednostavna im je montaza i demontaza, a nisu ni neka pljacka u novcima cca nekoliko maraka. Mana im je što su fiksne nakon ugradnje , na prozor npr, dakle nema naginjanja kroz prozor. Tu su komarnici u prednosti, koji su u stvari mreža uramljena i može se lako ugraditi na baglamice i tako koristiti po potrebi.
@Lily1234 4 :lol: :thumbup: med je zakon, onaj prirodni.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#13 Re: Komarci

Post by stubrijez »

Stavio sam mreze u ponedeljak da ne spominjem da sam dogovorio i dao dvije trecine avans u subotu onu tamo znaci prije deset dana, kaze jebiga Bajram nije se stiglo guzva poso ovo ono.. haj nema veze. Design i izrada ko kurac, okolo ram aluminijski pa sredini jos dvije precage i jedna nakoso kao biva podrska ukoso bolje bi mr. Bean napravio. Bosnjacki javasluk i bezobrazluk klasicni. Zanitovani spojevi, bezveze. Malo se kuzim u majstorluk ovo je jadno. Kad su donjeli ne valjaju mjere, a kad sam narucivo reko mi taj gazda izmjeri ti ba da dzaba ne saljem ljude i ja otiso sa mjerama onako kako mi je receno. Znaci veliko... na jedan mali prozor fixni nekako ugurase ovaj jedan nikako a treci balkonski nategli bajagi haj moze proc (poslije vidim uvrno se profil kako su ga natezali vamo na sarkama pa zinulo od okvira prozora moze proc poveci mis). Odose vratice se al preksutra jer sutra moraju u Odzak. Nek je... jos se drzim cool ne dam ciganluku iz mene van. Preksutra nema ih ja nazovem kaze evo dok jedemo, sacemo... Dodju, ispravili taj jedan komarnik sto nije valjo, skratili ga, nemaju ljestve kako treba pa nemaju dje naslonit pa im smeta ovo pa ono, zure... kad su postavili opet nije leglo na prozor kako treba ima pri dnu skoro cent zinulo, ustimase nekako sve im lijepo sugerisem a sve bi im jebo po spisku. I onaj drugi prestimase fali ruckica haj donjece sljedeci, znaci treci put kad budu donosili venecijaner sto sam u jednoj sobi isto uzeo. Ni tu ne valja mjera hehehehe. I sad opet cekam kace doc da to postave sto je ostalo i kontam nikad bezveznije bacenih 315 KM. Preskupo, lose i nepotrebno, sinoc me glodju komarci ko i prije, on udje ba, udje na vrata, kad otvoris da izadjes na balkon, cuci krvopija ko i svaki dusman vreba sansu. Nemojte ljudi komarnike kupovat ja kontam kad ovi zavrse sve da zovem tog njihovog sefa i pred njim sve pocupam i vratim mu a pare nek ostavi taman moze kurban kupit na godinu.
Last edited by stubrijez on 07/08/2020 15:54, edited 1 time in total.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#14 Re: Komarci

Post by stubrijez »

...
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#15 Re: Komarci

Post by liaar »

Je l' još iko ima problem ovo ljeto, ujedi komaraca su nenormalno bolni, otiču uveliko i čak pomodre, a ujedaju kroz odjeću. I mene i suprugu su pojeli, njoj noge otekle od kuka dole, sve plikovi modri od ujeda komaraca...

Vodio je i u hitnu, neće injekciju da daju, dali joj Xados i kremu nekakvu, ništa ne pomaže...
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#16 Re: Komarci

Post by i agree »

stubrijez wrote: 07/08/2020 15:47 Stavio sam mreze u ponedeljak da ne spominjem da sam dogovorio i dao dvije trecine avans u subotu onu tamo znaci prije deset dana, kaze jebiga Bajram nije se stiglo guzva poso ovo ono.. haj nema veze. Design i izrada ko kurac, okolo ram aluminijski pa sredini jos dvije precage i jedna nakoso kao biva podrska ukoso bolje bi mr. Bean napravio. Bosnjacki javasluk i bezobrazluk klasicni. Zanitovani spojevi, bezveze. Malo se kuzim u majstorluk ovo je jadno. Kad su donjeli ne valjaju mjere, a kad sam narucivo reko mi taj gazda izmjeri ti ba da dzaba ne saljem ljude i ja otiso sa mjerama onako kako mi je receno. Znaci veliko... na jedan mali prozor fixni nekako ugurase ovaj jedan nikako a treci balkonski nategli bajagi haj moze proc (poslije vidim uvrno se profil kako su ga natezali vamo na sarkama pa zinulo od okvira prozora moze proc poveci mis). Odose vratice se al preksutra jer sutra moraju u Odzak. Nek je... jos se drzim cool ne dam ciganluku iz mene van. Preksutra nema ih ja nazovem kaze evo dok jedemo, sacemo... Dodju, ispravili taj jedan komarnik sto nije valjo, skratili ga, nemaju ljestve kako treba pa nemaju dje naslonit pa im smeta ovo pa ono, zure... kad su postavili opet nije leglo na prozor kako treba ima pri dnu skoro cent zinulo, ustimase nekako sve im lijepo sugerisem a sve bi im jebo po spisku. I onaj drugi prestimase fali ruckica haj donjece sljedeci, znaci treci put kad budu donosili venecijaner sto sam u jednoj sobi isto uzeo. Ni tu ne valja mjera hehehehe. I sad opet cekam kace doc da to postave sto je ostalo i kontam nikad bezveznije bacenih 315 KM. Preskupo, lose i nepotrebno, sinoc me glodju komarci ko i prije, on udje ba, udje na vrata, kad otvoris da izadjes na balkon, cuci krvopija ko i svaki dusman vreba sansu. Nemojte ljudi komarnike kupovat ja kontam kad ovi zavrse sve da zovem tog njihovog sefa i pred njim sve pocupam i vratim mu a pare nek ostavi taman moze kurban kupit na godinu.
jeftinije bi te doslo a i efikasnije da si otiso do jiska i uzo mreze pa montiro :lol:
mislim da je za 1 prozor oko 7-8km...dobijes mrezu i ljepljivu traku koju zaljepis...
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#17 Re: Komarci

Post by i agree »

liaar wrote: 10/08/2020 16:03 Je l' još iko ima problem ovo ljeto, ujedi komaraca su nenormalno bolni, otiču uveliko i čak pomodre, a ujedaju kroz odjeću. I mene i suprugu su pojeli, njoj noge otekle od kuka dole, sve plikovi modri od ujeda komaraca...

Vodio je i u hitnu, neće injekciju da daju, dali joj Xados i kremu nekakvu, ništa ne pomaže...
trazi sinopen kremu,uzmite i kalcijuma sumece tablete on je dobar za alergije...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#19 Re: Komarci

Post by stubrijez »

i agree wrote: 10/08/2020 16:20
stubrijez wrote: 07/08/2020 15:47 Stavio sam mreze u ponedeljak da ne spominjem da sam dogovorio i dao dvije trecine avans u subotu onu tamo znaci prije deset dana, kaze jebiga Bajram nije se stiglo guzva poso ovo ono.. haj nema veze. Design i izrada ko kurac, okolo ram aluminijski pa sredini jos dvije precage i jedna nakoso kao biva podrska ukoso bolje bi mr. Bean napravio. Bosnjacki javasluk i bezobrazluk klasicni. Zanitovani spojevi, bezveze. Malo se kuzim u majstorluk ovo je jadno. Kad su donjeli ne valjaju mjere, a kad sam narucivo reko mi taj gazda izmjeri ti ba da dzaba ne saljem ljude i ja otiso sa mjerama onako kako mi je receno. Znaci veliko... na jedan mali prozor fixni nekako ugurase ovaj jedan nikako a treci balkonski nategli bajagi haj moze proc (poslije vidim uvrno se profil kako su ga natezali vamo na sarkama pa zinulo od okvira prozora moze proc poveci mis). Odose vratice se al preksutra jer sutra moraju u Odzak. Nek je... jos se drzim cool ne dam ciganluku iz mene van. Preksutra nema ih ja nazovem kaze evo dok jedemo, sacemo... Dodju, ispravili taj jedan komarnik sto nije valjo, skratili ga, nemaju ljestve kako treba pa nemaju dje naslonit pa im smeta ovo pa ono, zure... kad su postavili opet nije leglo na prozor kako treba ima pri dnu skoro cent zinulo, ustimase nekako sve im lijepo sugerisem a sve bi im jebo po spisku. I onaj drugi prestimase fali ruckica haj donjece sljedeci, znaci treci put kad budu donosili venecijaner sto sam u jednoj sobi isto uzeo. Ni tu ne valja mjera hehehehe. I sad opet cekam kace doc da to postave sto je ostalo i kontam nikad bezveznije bacenih 315 KM. Preskupo, lose i nepotrebno, sinoc me glodju komarci ko i prije, on udje ba, udje na vrata, kad otvoris da izadjes na balkon, cuci krvopija ko i svaki dusman vreba sansu. Nemojte ljudi komarnike kupovat ja kontam kad ovi zavrse sve da zovem tog njihovog sefa i pred njim sve pocupam i vratim mu a pare nek ostavi taman moze kurban kupit na godinu.
jeftinije bi te doslo a i efikasnije da si otiso do jiska i uzo mreze pa montiro :lol:
mislim da je za 1 prozor oko 7-8km...dobijes mrezu i ljepljivu traku koju zaljepis...
ma ne valja to imo sam, treba mi da se otvara haj reko da uzmem da valja i eto vidi belaja...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#20 Re: Komarci

Post by stubrijez »

...
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#21 Re: Komarci

Post by bingov buraz »

Ko radi stolariju komarnici nisu skupi nipošto.
Ja sam odradio u dnevnom boravku i sad žalim što nisam i po sobama.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#22 Re: Komarci

Post by zposao »

bingov buraz wrote: 11/08/2020 11:25 Ko radi stolariju komarnici nisu skupi nipošto.
Ja sam odradio u dnevnom boravku i sad žalim što nisam i po sobama.
Relativno je lako napraviti fiksne komarice. Ja sam sebi napravio za par maraka. Kupio one plasrične samoljepljive kanalice za električne kablove i plastičnu (nipošto metalnu) mrežicu.
Od plastičnih kanalica napravio okvir i zalijepio sa vanjske strane prozora. Potom skineš poklopce sa tih kanalica i razapneš plasticnu mreživu i onda poklopiš opet tim poklopcima. Sve stoji lijepo zategnuto, nigdje ne mrda. Čak nije ni grdno za vidjeti.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#23 Re: Komarci

Post by bingov buraz »

zposao wrote: 11/08/2020 12:35
bingov buraz wrote: 11/08/2020 11:25 Ko radi stolariju komarnici nisu skupi nipošto.
Ja sam odradio u dnevnom boravku i sad žalim što nisam i po sobama.
Relativno je lako napraviti fiksne komarice. Ja sam sebi napravio za par maraka. Kupio one plasrične samoljepljive kanalice za električne kablove i plastičnu (nipošto metalnu) mrežicu.
Od plastičnih kanalica napravio okvir i zalijepio sa vanjske strane prozora. Potom skineš poklopce sa tih kanalica i razapneš plasticnu mreživu i onda poklopiš opet tim poklopcima. Sve stoji lijepo zategnuto, nigdje ne mrda. Čak nije ni grdno za vidjeti.
Solidno rješenje.
Velika prednost ugradbenih je što ih dižeš i spuštaš kao roletne,ustvari i budu zajedno sa roletnama u sanduku.
Tako ne blokiraš prozor za naginjanje :mrgreen: i trajno je rješenje.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#24 Re: Komarci

Post by zposao »

bingov buraz wrote: 11/08/2020 15:13
zposao wrote: 11/08/2020 12:35
bingov buraz wrote: 11/08/2020 11:25 Ko radi stolariju komarnici nisu skupi nipošto.
Ja sam odradio u dnevnom boravku i sad žalim što nisam i po sobama.
Relativno je lako napraviti fiksne komarice. Ja sam sebi napravio za par maraka. Kupio one plasrične samoljepljive kanalice za električne kablove i plastičnu (nipošto metalnu) mrežicu.
Od plastičnih kanalica napravio okvir i zalijepio sa vanjske strane prozora. Potom skineš poklopce sa tih kanalica i razapneš plasticnu mreživu i onda poklopiš opet tim poklopcima. Sve stoji lijepo zategnuto, nigdje ne mrda. Čak nije ni grdno za vidjeti.
Solidno rješenje.
Velika prednost ugradbenih je što ih dižeš i spuštaš kao roletne,ustvari i budu zajedno sa roletnama u sanduku.
Tako ne blokiraš prozor za naginjanje :mrgreen: i trajno je rješenje.
Slazem se, ali eto ko nema mogucnost kupiti ugradbene, vrlo jednostavno i jeftino moze napraviti fiksne komarice.
User avatar
Mereema
Posts: 28
Joined: 31/01/2013 20:34

#25 Re: Komarci

Post by Mereema »

autan onaj deo-stick pa po rukama namazem gdje najvise bockaju :(
Post Reply