kolonoskopija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#151 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

alica.k wrote:Moji su bolovi setali po desnoj strani, a najvise me je bolilo pored pupka i ispod rebra, i to konstantno, a onda jos i oko srca, po sredini. To za srce sam pretpostavljala da je kiselina, jer su mi nalazi srca dobri bili. Svijetla, svjeza krv u stolici.

Na pregledu je ispalo da imam hipersekreciju stomacne kiseline (nicim uzrokovan, jednostavno je tako), jako dug zeludac (neuobicajeno ali normalno), izuvijano debelo crijevo (znaci puuuuuno duze nego sto je normalno i svukud ga ima, isto tako cisto anatomska varijacija) gdje su se zadrzavali na prevojima gasovi i to je u stvari sta me je toliko bolilo. Krv, mali analni hemoroidi, od sjedenja. Inace zdravo debelo crijevo da zdravije ne moze biti (bukvalno rekao, ko kod bebe).
Ranibos, espumisan a ako sam bas u bolovima, colospa. Medjutim colospu jos nijednom nisam morala piti od tada, espumisan sve rijesio. Malo sam i ishranu promijenila pa me ni kiselina toliko ne muci.
Hvala na odgovoru.

To na desnoj strani ispod rebra i pored pupka imam i ja. Imam i po lijevoj malo manje i novijeg je tipa. Naredne sedmice pregled.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#152 Re: kolonoskopija

Post by alica.k »

Sretno!
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#153 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

Evo da i ja konacno prenesem svoja iskustva.

Sto se tice ciscenja koristio sam MOVIPREP. Pomalo gadna stvar ali podnosljivo. Slano i slatko istovremeno s ukusom limuna. Podsjeca malo na cedevitu s okusom limunu. U oba slucaja, posto sam pio podijeljenu dozu, popio sam po 0,9L, jer nisam vise od toga kolicinski mogao. Da si olaksam stvar, nakon svakog pijenja te hemije, uzeo bih gutljaj, dva bistrog soka od jabuka da ubijem ukus moviprepa. I odlicno je funkcionisalo.

Ciscenje je bilo manje vise ok.

Eh onda pregled. S obzirom da sma imao krv u stolici, setajuce bolove i sta sve ne, ozbiljno sam se prepao. Ne toliko pregleda nego vise nalaza. Naravno ocekivao sam najgore... Psihicki sam totalno unisten. To je po meni gora stvar od bilo kakvog pregleda ili nalaza.

Pregled je bio manje vise rutinski. I hvala bogu nalaza je bio sasvim uredan. Nikakvih polipa, nikakvih biopsija nista. Za moje cudo nikakvog izvora krvarenja :shock:

Na moje pitanje doktoru kako je to moguce, odg je bio da su crijeva apsolutno cista i da je moglo biti neko grebanje stijenke usred unosa hrane, tvrde stolice i sl. Ali da sigurno nema nista. To sma dobio napismeno tj nalaz tako da se ta prica tu zavrsava.

Covjek sumnja na najgore jer takvi su simptomi ali oni su opceniti za sva moguca stanja.

Mogu samo reci radite taj pregled, ne oklijevajte. U vecini slucajeva je, ukoliko ne spadate u rizicne skupine, nalaz uredan.

Sretno svima i hvala na podrsci!
Num_Lok
Posts: 26
Joined: 25/04/2019 15:42

#154 Re: kolonoskopija

Post by Num_Lok »

Super, drago mi je da su nalazi OK...:)

Sad se psihički rastereti i idemo dalje...:)
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#155 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

Num_Lok wrote:Super, drago mi je da su nalazi OK...:)

Sad se psihički rastereti i idemo dalje...:)
Tako je! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
EME91
Posts: 344
Joined: 13/05/2018 20:28
Location: https://zdravljeizdravzivot.com/

#156 Re: kolonoskopija

Post by EME91 »

Ranni wrote:
Num_Lok wrote:Super, drago mi je da su nalazi OK...:)

Sad se psihički rastereti i idemo dalje...:)
Tako je! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
gdje si radio kolonoskopiju?
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#157 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

EME91 wrote:
Ranni wrote:
Num_Lok wrote:Super, drago mi je da su nalazi OK...:)

Sad se psihički rastereti i idemo dalje...:)
Tako je! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
gdje si radio kolonoskopiju?
Poliklinika Srce Sarajeva
Dr. Sanjin Glavas
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#158 Re: kolonoskopija

Post by alica.k »

Drago mi je da je sve dobro proslo! I sta bijahu bolovi na kraju? Gasovi?
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#159 Re: kolonoskopija

Post by no_sikiriki »

Da li ko ima iskustva sa Moviprepom u kontekstu poboljsanja simptoma nakon uzimanja istog i kolonoskopije? Imam kolonsokopiju zakazanu za mjesec dana, ali ozbiljno razmisljam da "odradim" Moviprep ovih dana samo onako da vidim da li ce mi pomoci jer znam par ljudi ciji su simptomi prosli nakon kolonoskopije, sto je pretpostavljam bio rezultat ciscenja crijeva Moviprepom.
User avatar
Optimus09
Posts: 3010
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#160 Re: kolonoskopija

Post by Optimus09 »

.
EME91
Posts: 344
Joined: 13/05/2018 20:28
Location: https://zdravljeizdravzivot.com/

#161 Re: kolonoskopija

Post by EME91 »

no_sikiriki wrote:Da li ko ima iskustva sa Moviprepom u kontekstu poboljsanja simptoma nakon uzimanja istog i kolonoskopije? Imam kolonsokopiju zakazanu za mjesec dana, ali ozbiljno razmisljam da "odradim" Moviprep ovih dana samo onako da vidim da li ce mi pomoci jer znam par ljudi ciji su simptomi prosli nakon kolonoskopije, sto je pretpostavljam bio rezultat ciscenja crijeva Moviprepom.
Odradi ti moviprep , ali ako ti bude "bolje" garantujem da ces otkazati kolonoskopiju.
Odradi moviprep ali se dogovori sa sobom da odes na pregled kada ti je zakazan.
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#162 Re: kolonoskopija

Post by no_sikiriki »

Pa u tome i jeste poenta, naravno da ne bih isla na kolonoskopiju kad bi se stvari poboljsale :D i sam dr. mi je dao par stvari da probam i rekao da planiram kolonoskopiju, pa ako se stvari poboljsaju da ju je "lako otkazati" :D u svakom slucaju nije mene toliko strah kolonoskopije jer je mislim raditi u sedaciji/anesteziji, vise se pitam kako cu prezivjeti 2 dana bez hrane i Moviprep :D
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#163 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

alica.k wrote:Drago mi je da je sve dobro proslo! I sta bijahu bolovi na kraju? Gasovi?
Najprije Hvala, pao mi je kamen sa srca...

A bolovi... Niko ne zna...
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#164 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

EME91 wrote:
no_sikiriki wrote:Da li ko ima iskustva sa Moviprepom u kontekstu poboljsanja simptoma nakon uzimanja istog i kolonoskopije? Imam kolonsokopiju zakazanu za mjesec dana, ali ozbiljno razmisljam da "odradim" Moviprep ovih dana samo onako da vidim da li ce mi pomoci jer znam par ljudi ciji su simptomi prosli nakon kolonoskopije, sto je pretpostavljam bio rezultat ciscenja crijeva Moviprepom.
Odradi ti moviprep , ali ako ti bude "bolje" garantujem da ces otkazati kolonoskopiju.
Odradi moviprep ali se dogovori sa sobom da odes na pregled kada ti je zakazan.
Slazem se. Ne odlazi...
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#165 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

no_sikiriki wrote:Pa u tome i jeste poenta, naravno da ne bih isla na kolonoskopiju kad bi se stvari poboljsale :D i sam dr. mi je dao par stvari da probam i rekao da planiram kolonoskopiju, pa ako se stvari poboljsaju da ju je "lako otkazati" :D u svakom slucaju nije mene toliko strah kolonoskopije jer je mislim raditi u sedaciji/anesteziji, vise se pitam kako cu prezivjeti 2 dana bez hrane i Moviprep :D
Ciscenje uopce nije neki prob. Doduse, zavisi i kako ko podnosi glad...
Ja sam 24h prije prestao jesti tj zadnj obrok (Kolonoksopija u 17h). Prvu dozu Miprepa oko 19 popio, drugu ujutro u 7.
Generalno Moviprep nije strasan uopce. Meni je vise smetalo sto nisam mogao tolike kolicine tecnosti da uzmem.
Jos jedan dobar savjet koji sam i sam negdje procitao ili mi je neko ovdje rekao (ne sjecam se - starost gazi), posle svakog pijenja moviprepa, uzeti malo bistrog soka od jabuke. Lakse se podnosi. I ne mora se odmah cijela casa popiti - ako ne mozes. Pijuckas koliko mozes, ali u roku od sat do sat i 15 min da popijes taj litar...
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#166 Re: kolonoskopija

Post by no_sikiriki »

hvala na savjetima, mene brine glad jer sam tip osobe koji mora nesto jesti svaka 2,3 sata, ali sta je tu je. nazalost ne mogu piti sok od jabuke i sl. jer sam na anti-candida dijeti, tako da ce sutra biti zanimljiv dan sa vodom i Moviprepom, bez hrane 36 sati, bas da vidim kako cu izdrzati :D taman vjezba za ako odem na tu kolonoskopiju za mjesec dana, da znam sta me ceka :D
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#167 Re: kolonoskopija

Post by alica.k »

Provjeri ti malo, upitaj i procitaj smijes li taj moviprep dvaput u mjesec dana uzimati.
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#168 Re: kolonoskopija

Post by no_sikiriki »

Pokusala sam naci neki info o tome, ali nisam uspjela. Dobro pitanje u svakom slucaju, a s obzirom da sam skontala da i dobre i lose bakterije nastradaju tim postupkom mislim da odustajem od "probnog" Moviprep-a, iako sam se nadala da bi mi to moglo rijesiti probleme :(
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6752
Joined: 20/02/2013 14:14

#169 Re: kolonoskopija

Post by Cherry-Cherry »

Ako se najviše debljam na području stomaka i kada mršam, sve smrša osim stomaka, da li to znači da mi nešto sa crijevima nije u redu i trebam li raditi kolonoskopiju? Da li to može raditi svako ko želi ili samo ko mora iz zdravstvenih razloga?
Ima u klinici Srce 169 KM.
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#170 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

Cherry-Cherry wrote:Ako se najviše debljam na području stomaka i kada mršam, sve smrša osim stomaka, da li to znači da mi nešto sa crijevima nije u redu i trebam li raditi kolonoskopiju? Da li to može raditi svako ko želi ili samo ko mora iz zdravstvenih razloga?
Ima u klinici Srce 169 KM.
Cao,

Potrebno je najprije uraditi ljekarski pregled i shodno tome reagovati. Kolonoskopija jeste najpouzdanija metoda ali nije uvijek i najnuznija.
User avatar
dulekrele
Posts: 3818
Joined: 10/04/2014 18:25

#171 Re: kolonoskopija

Post by dulekrele »

Cherry-Cherry wrote:Ako se najviše debljam na području stomaka i kada mršam, sve smrša osim stomaka, da li to znači da mi nešto sa crijevima nije u redu i trebam li raditi kolonoskopiju? Da li to može raditi svako ko želi ili samo ko mora iz zdravstvenih razloga?
Ima u klinici Srce 169 KM.
U drzavnim ustanovama da bi radila kolonoskopiju moras imati preporuku od specijaliste i uputnicu od svog porodicnog ljekara. Privatno ti to ne treba jer ces direkto ici kod gastroenterologa.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#172 Re: kolonoskopija

Post by JanuaryJones »

Cherry-Cherry wrote:Ako se najviše debljam na području stomaka i kada mršam, sve smrša osim stomaka, da li to znači da mi nešto sa crijevima nije u redu i trebam li raditi kolonoskopiju? Da li to može raditi svako ko želi ili samo ko mora iz zdravstvenih razloga?
Ima u klinici Srce 169 KM.
Provjeri nivo kortizola
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6752
Joined: 20/02/2013 14:14

#173 Re: kolonoskopija

Post by Cherry-Cherry »

JanuaryJones wrote:
Cherry-Cherry wrote:Ako se najviše debljam na području stomaka i kada mršam, sve smrša osim stomaka, da li to znači da mi nešto sa crijevima nije u redu i trebam li raditi kolonoskopiju? Da li to može raditi svako ko želi ili samo ko mora iz zdravstvenih razloga?
Ima u klinici Srce 169 KM.
Provjeri nivo kortizola
Radila nedavno kompletnu krvnu sliku, ali nema kortizol. A preko pedeset parametara, nema šta nema. Još privatna poliklinika, nije dom zdravlja. Možda to niko i ne radi kod nas.
User avatar
dzejkej
Posts: 746
Joined: 16/03/2011 16:17

#174 Re: kolonoskopija

Post by dzejkej »

Cherry-Cherry wrote:
JanuaryJones wrote:
Cherry-Cherry wrote:Ako se najviše debljam na području stomaka i kada mršam, sve smrša osim stomaka, da li to znači da mi nešto sa crijevima nije u redu i trebam li raditi kolonoskopiju? Da li to može raditi svako ko želi ili samo ko mora iz zdravstvenih razloga?
Ima u klinici Srce 169 KM.
Provjeri nivo kortizola
Radila nedavno kompletnu krvnu sliku, ali nema kortizol. A preko pedeset parametara, nema šta nema. Još privatna poliklinika, nije dom zdravlja. Možda to niko i ne radi kod nas.
Posto sam se nasla u prvom opisu za debljanje oko stomaka i jos u nekim opisima vezanim za povisen nivo kortizola, uradim nalaz. Sve ok. Cak je i blizi donjoj granici.
Uradila sam nalaz u Prolab-u. 30 KM. Nalaz mi poslali mailom. Ima dosta laboratorija u Sarajevu koje nude ovu uslugu pa pogledaj.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#175 Re: kolonoskopija

Post by JanuaryJones »

Taj korizol za debljanje oko struka se mora raditi iz sline ili iz krvi u noći, ili iz urina 24h. Pretpostavljam da su ti uzeli 30 KM za nalaz iz krvi ujutro.
The three most common tests are measurement of midnight plasma cortisol or late-night salivary cortisol, 24-hour urinary free cortisol test, and the dexamethasone suppression screening test.
Post Reply