Koliko vas je u kreditu/ima?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

U kreditu ...

Jesam
26
57%
Nisam
15
33%
Namjeram biti uskoro
5
11%
 
Total votes: 46

User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#26

Post by Mahalac »

Krediti neee? :D , bio tu, vidio "got the T-shirt....odrali kozu.....fala i zivio.

kupam se samo u limitiranom limitu, kartica? kad mi bas ono nesto zapne
za oko, mada pazljivo 8)



ps. najgluplje po meni auto-kredit, tu si najdonji u svakom pogledu :oops:
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#27

Post by amrino »

Nikad u zivotu- haram i davat i uzimat kamatu!
:D
rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#28

Post by rashid »

danas wrote:eh, a ja mislila huda dijaspora dodje da se qurchi, a auto im na kredit :D no ne lezi vraze :-)

nego -- to vam je kapitalizam... iskali ste, eto vam ga :oops:
Bogati ... radis li ti ista? Osim supljiras?

A ti ga kao to nisi iskala ili jos bolje ... kao da si se ti pitala (misljeno kapitalizam)?

Suti bogati ... iskala si ti isto svasta, pa izgleda si sve dobila i po statusu tvoje bezposlenosti(broju postova) mozes se qurciti po forumu ...
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#29

Post by zlatan01 »

BihYankee wrote:Ma kakvi krediti , spoštovani @Fair Life. To izbjegavati ako ikako možeš.(možda onaj po šerijatskom principu bez kamata mada mi i tu nesto dismr). U nekim državama tebi uzimaju (umjesto daju) kamatu kad držiš pare na banci. Para je da se vrti pa ko zna napravi puta dva a ko ne zna( ko ja) puta minus dva. A naravoučenje: da bi neko zaradio(pravo) neko mora zijaniti( pravo). Samo da mi hoće neko reći kako naši ljudi,koji emigriraju( ama skoro pa baš svi) kupe i auto i kuću(stan) od plata koje im nisu baš toliko veće nego kod nas( proporcionalno troškovima života i cijenama nekretnina i "kretnina") a ovdje većina (mlađe) raje može samo sanjati kuću a stan im je garsonjera+/- koja sobica.
Mozes li reci o kojim se drzavama radi?

Posto zivim izvan BiH a i sam sam kupio stan u kojem zivim, mogu djelimicno odgovoriti na ovo pitanje. Stambeni krediti su vecini zemalja zapadne Europe relativno povoljni. Rok otplate je cesto 50 god kamate 4-5 % a grejs period cesto vise godina. Ako jos uzmete u obzir da je garancija sama nekretnina sto dakle iskljucuje trazenje ziranta, kao i relativno stabilnu licnu ekonomiju dobije se realno dobra osnova za kupovinu na kredit. Na sve ovo treba dodati jos jedno, poresku olaksicu (barem u Svedskoj) koja omogucava vracanje nekih 30% od uplacenih kamata nazad. U praksi ovo umanjuje kamatu sa recimo 4,5 na stvarnu 3,15 %. Nije bas tacno da svi kupuju kuce ili stanove, ima dosta ljudi koji su u iznamjljenim objektima. Neki ne zele da se vezu za mjesto ili da uzimaju kredite, neki nemaju mogucnosti jer nemaju stalno zaposlenje i td. Od naseg naroda ovdje kucu ili stan je kupilo vjerovatno nekih 50 % (licna procjena).
Post Reply