Koliko trosite?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

VMG
Posts: 70
Joined: 18/07/2006 16:44

#76

Post by VMG »

A za cigane,niko nista da izdvoji. :sad: :sad: :sad:
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#77

Post by vesela »

registrovan wrote:Cudo nam se dijaspora ne javlja.
Kada vide sa koliko dnevno mi prolazimo, vjerovatno im dode da zaplacu :D :D

ma evo ja citam redom, odmicem i primicem naocale, ne mogu da vjerujem da je u SA tako jeftino, a ja onolike pare saljem li, saljem! :-)
borat
Posts: 48
Joined: 03/01/2007 02:24
Location: kazahstan

#78

Post by borat »

Simplay wrote:Bas sam maloprije pokusavao "staviti na papir" svoje troskove, jer mi uvijek novca fali, i odlucan sam raditi nesto po tom pitanju, kad naletih na ovu temu. Taman, mozete vidjeti kako zivi i koliko trosi jedan zaposlen momak od 22 godine, koji uz to i studira...

Ako govorimo o mojim prosjecnim dnevnim troskovima , onda to ide ovako, nekako...

Troskovi od 8 do 16 (dok sam na poslu):

Cigare - 3 KM
Dorucak - 3-4 KM
Sok - 1 KM
Gorivo - 5 KM
Kafa - Besplatno

Troskovi od 16 do 21 (poslije posla najcesce idem u grad na kafu i na rucak/veceru...)
Cigare - 3 KM
Rucak ili vecera - 7-8 KM
Sokovi, kafe - 4 KM
Gorivo - 2-3 KM

Troskovi od 21 do 8 (vecer, noc...)
VARIJANTA A
2-4 KM iznajmljivanje jednog ili dva DvD-a
4-5 KM grickalice, sok

VARIJANTA B
15 KM izlazak u grad ili van grada (prosjecna cijena gorivo + pice + eventualno "upad")


Dnevno trosim od 35 do 50 KM na gore navedeno...
Skoro svaki dan je isti, odnosno svaki podrazumjeva gore navedene sadrzaje, ili varijante istih...

Vikendom je potrosnja oko 45 KM i podrazumjeva:
6 KM za cigare
20 KM za jelo i pice
15 KM za izlazak
5-6 KM za gorivo

Pusim dvije kutije cigara dnevno, izlazim svako vecer, trosim jako mnogo goriva... (vikendom najcesce idem negdje van grada)

Za vecinu ovih aktivnosti potrebno je drustvo, koje nekad i nije u najboljoj matejalnoj situaciji, pa ih treba "pogurati", bilo da se radi o prijateljima, djevojci, ili cak njihovoj rodbini...
Zivim s roditeljima, placam svoje i bratove racune (internet, zajednicki troskovi domacinstva)...

Na odjecu trosim malo, ali zato kupujem poklone drugima (djevojci) do 50-100 KM mjesecno...

Dakle, mjesecno to iznosi oko 1500 KM (ukljuceni troskovi za: jelo, pice, gorivo, zabava, racuni, pokloni)
Nisu ukljuceni "nepredvideni" troskovi, kao sto su: servis automobila, posjeta stomatologu, itd...
Nisu ukljuceni troskovi skolovanja (u posljednje tri godine, godisnji prosjek je nesto iznad 1000 KM za skolovanje)
Troskovi mobitela su, srecom, pokriveni od firme...

Nikad nista ne uspjevam ustediti, cak zaradjujem dosta manje nego sto trosim, iako cesto radim i od kuce ili u tudjim kucama (instrukcije)...
U posljednjih dvije godine, napravio sam dug prema mami od oko 3000 KM, jer sam od nje uzimao novac kad mi je trebao, a kojeg bih polako trebao vracati...)

Zivim zaista dobro, i nikad necu ovu zemlju napustiti. Radim u BH firmi koja usluge (moje intelektualno vlasnistvo) pruza strancima... To podrazumjeva povremene odlaske u inostranstvo, kako pri pruzanju tih usluga, tako i u svrhe skolovanja...
Ja zaista znam zaraditi novac, ali ga nikad nisam znao, a kako stvari stoje, necu ni znati, dugo zadrzati u svojim rukama...
To je razlog sto u dzepu nemam nikad vise od 100-200 KM (osim nekoliko dana poslije plate).
To je razlog sto vozim auto staro skoro kao i ja...

Ako neko ima neki savjet, bujrum...
Sta se tebi ovdje cini suvisno? Na cemu se usteda moze napraviti?
Cini mi se da i sam znam odgovor, ali nemam volje da to i uradim...

Moze li mi neko pomoci da sam sebi pomognem? :-)
Moze,ozeni se i sve si ovo gore rijesio za sva vremena :)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#79

Post by Alfons Kauders »

a jesu ljudi skromni... 5-10 maraka :D ja se bez nekih 25 dnevno samo mogu objesit... :D a ako se ide u grad samo dodam jedan ispred 25 i to je to...:D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#80

Post by FFK as Lucy01 »

Ja se Titami vracam u Bosnu, koliko par godina :D
Pa yebo te, niko nema, tesko...kriza....a nema dana da ne vise po kafama, pitama, sendvicima i dzidzama-midzama :shock: :D...izlasci van grada, kupovine i derivati....

Mi u dijaspori radimo i dan i noc. Za rucak uglavnom napravimo par tepsija pite, pa na siniju i opleti :lol:, rukama se jagmi...

Cigare (ko pusi 8-) ) strogo motanje....i to nam jedan iz Herzegovine (ovdje je lokalni marshal :lol: ) pojeftino donese kad dodje...

Bez zezanja, trosim (ne racunajuci $200 za gorivo samo do posla i nazad)....znaci na dorucak, rucak, snack, vodu....oko $250-$300 mjesecno.
Nemam vremena da kuham (osim ako se kod mame ne uvalim, pa citava mi porodica jede :lol: ) tako da rijetko ili nikada ne donosim hranu na posao, a radila sam to jedno vrijeme i moze se lijepo novca ustediti...
Jedem u kafeteriji ovdje na poslu, ponekad odem vani a i to poslovno i taj rucak je na racun firme...
Odlasci na kafe ili udaljene restorane u vrijeme radnog vremena.....zaboravi.
rashomon
Posts: 1107
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: "Bolestan; gostima pozdrav s poštovanjem!"

#81

Post by rashomon »

Klinac, ovi primjerci što vise po netu i nisu reprezentativni...

Ko ima mjesečno izvaliti 40 KM-ica za net (što je neki optimum za ove aktivnije forumaše, uključujem i sebe), gubi pravo da se žali...

Mislim da generalno u Sarajevu situacija i nije toliko loša...U manjim gradovima su pravi problemi...
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#82

Post by chuchumbamayumbe »

vesela wrote:
registrovan wrote:Cudo nam se dijaspora ne javlja.
Kada vide sa koliko dnevno mi prolazimo, vjerovatno im dode da zaplacu :D :D

ma evo ja citam redom, odmicem i primicem naocale, ne mogu da vjerujem da je u SA tako jeftino, a ja onolike pare saljem li, saljem! :-)
Samo ti salji ba, potrosice se! :D :D :D
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#83

Post by Dori »

Lucy01 wrote:Ja se Titami vracam u Bosnu, koliko par godina :D
Pa yebo te, niko nema, tesko...kriza....a nema dana da ne vise po kafama, pitama, sendvicima i dzidzama-midzama :shock: :D...izlasci van grada, kupovine i derivati....

Mi u dijaspori radimo i dan i noc. Za rucak uglavnom napravimo par tepsija pite, pa na siniju i opleti :lol:, rukama se jagmi...

Cigare (ko pusi 8-) ) strogo motanje....i to nam jedan iz Herzegovine (ovdje je lokalni marshal :lol: ) pojeftino donese kad dodje...

Bez zezanja, trosim (ne racunajuci $200 za gorivo samo do posla i nazad)....znaci na dorucak, rucak, snack, vodu....oko $250-$300 mjesecno.
Nemam vremena da kuham (osim ako se kod mame ne uvalim, pa citava mi porodica jede :lol: ) tako da rijetko ili nikada ne donosim hranu na posao, a radila sam to jedno vrijeme i moze se lijepo novca ustediti...
Jedem u kafeteriji ovdje na poslu, ponekad odem vani a i to poslovno i taj rucak je na racun firme...
Odlasci na kafe ili udaljene restorane u vrijeme radnog vremena.....zaboravi.
Hvala na iskrenosti...Imamo ovdje nekih "dijasporaca" koji pricaju raji da je tamo med i mlijeko. Haman pa sve djaba. Samo dodjes i uzmes :D
CHICAGO
Posts: 106
Joined: 23/05/2007 18:27

#84 EVO I ODGOVORA IZ DIJASPORE...

Post by CHICAGO »

dosao u Chicago 96 - bio u ratu...
samo sam zivio do prije 3 godine ... diplomirao i magistrirao kao redovan student... za vrijeme redovnih studija sam radio puno vrijeme 40-50 sati sedmicno...

e vako...

Benzin (tour-retour) oko $10
neki dorucak (voce, jogurt, pahuljice) - $5
rucak (salata, ili nesto mexicko (jer im kuhinja ima istu "bazu" kao i nasa - sto znaci "prvo stavis ulje i razbijes pet jaja pa tek onda razmisljas sta ces napraviti) - oko $8 - $10...

baj d vej, ovdje je bakshish APSOLUTNO OBAVEZAN - minimalno 15%, ali se ocekuje 20% i vise...

neko picence - $5

teretana (placam mjesecno) ali po danu je recimo oko $3

vecera (nekad kuha zena mi, a nekad ja) - oko $15

sumo sumare - oko $50 ( i to niti pusim i samo recimo vikendom pijem)...

a za vikend mozes bez problem ada potrosis oko $150 - $250... i to bez "grananja"...

pravim nekih $4000 mjesecno (poslije taxe)...

sretan sam ako mogu ushtekati par stoja svaki mjesec...
VMG
Posts: 70
Joined: 18/07/2006 16:44

#85

Post by VMG »

Zena mi U mene i ja 3000 € mjesecno, hiljada u stek a ostatak za prezivljavanje. :roll: :roll: :roll:
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4836
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#86

Post by duh_sa_sjekirom »

Ne vodim racuna o tome... :) Pare su da se troše...
Uglavnom znam da što ih više imam (para) više ih i trošim....
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#87

Post by mamica papucarka »

Lucy01 wrote:Ja se Titami vracam u Bosnu, koliko par godina :D
Pa yebo te, niko nema, tesko...kriza....a nema dana da ne vise po kafama, pitama, sendvicima i dzidzama-midzama :shock: :D...izlasci van grada, kupovine i derivati....

Mi u dijaspori radimo i dan i noc. Za rucak uglavnom napravimo par tepsija pite, pa na siniju i opleti :lol:, rukama se jagmi...

Cigare (ko pusi 8-) ) strogo motanje....i to nam jedan iz Herzegovine (ovdje je lokalni marshal :lol: ) pojeftino donese kad dodje...

Bez zezanja, trosim (ne racunajuci $200 za gorivo samo do posla i nazad)....znaci na dorucak, rucak, snack, vodu....oko $250-$300 mjesecno.
Nemam vremena da kuham (osim ako se kod mame ne uvalim, pa citava mi porodica jede :lol: ) tako da rijetko ili nikada ne donosim hranu na posao, a radila sam to jedno vrijeme i moze se lijepo novca ustediti...
Jedem u kafeteriji ovdje na poslu, ponekad odem vani a i to poslovno i taj rucak je na racun firme...
Odlasci na kafe ili udaljene restorane u vrijeme radnog vremena.....zaboravi.
i ja sam primjetila da Austrijanci najvise motaju duhan :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#88

Post by danas »

duh_sa_sjekirom wrote:Ne vodim racuna o tome... :) Pare su da se troše...
Uglavnom znam da što ih više imam (para) više ih i trošim....
:D :D :D
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#89

Post by felichi »

mene odrase KONZUM i MERKATOR
da nema njih jos bi se nesto kao i moglo ustekati
ovako...
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#90

Post by mamica papucarka »

ja sam nedavno uporedjivala cijene u Bosni sa austrijskim. I skoro je sve isto. Jedino je pijaca jeftinija u BiH i cigarete. Ostalo je sve tu negdje.
Nekada sam kupovala u BiH pelene za djecu, a sad ponesem odavde :-)
User avatar
mrs. zurbrigen
Posts: 364
Joined: 11/01/2007 22:25

#91

Post by mrs. zurbrigen »

trosim - previse.
ali srecom ne trosim vise nego sto imam. to je jedino sto mi je vazno... ali bas i nemam sanse nesto usparati...
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#92

Post by FFK as Lucy01 »

Dena wrote:
Lucy01 wrote:Ja se Titami vracam u Bosnu, koliko par godina :D
Pa yebo te, niko nema, tesko...kriza....a nema dana da ne vise po kafama, pitama, sendvicima i dzidzama-midzama :shock: :D...izlasci van grada, kupovine i derivati....

Mi u dijaspori radimo i dan i noc. Za rucak uglavnom napravimo par tepsija pite, pa na siniju i opleti :lol:, rukama se jagmi...

Cigare (ko pusi 8-) ) strogo motanje....i to nam jedan iz Herzegovine (ovdje je lokalni marshal :lol: ) pojeftino donese kad dodje...

Bez zezanja, trosim (ne racunajuci $200 za gorivo samo do posla i nazad)....znaci na dorucak, rucak, snack, vodu....oko $250-$300 mjesecno.
Nemam vremena da kuham (osim ako se kod mame ne uvalim, pa citava mi porodica jede :lol: ) tako da rijetko ili nikada ne donosim hranu na posao, a radila sam to jedno vrijeme i moze se lijepo novca ustediti...
Jedem u kafeteriji ovdje na poslu, ponekad odem vani a i to poslovno i taj rucak je na racun firme...
Odlasci na kafe ili udaljene restorane u vrijeme radnog vremena.....zaboravi.
Hvala na iskrenosti...Imamo ovdje nekih "dijasporaca" koji pricaju raji da je tamo med i mlijeko. Haman pa sve djaba. Samo dodjes i uzmes :D
Nije valjda da me je neko ozbiljno shvatio za pite i motanje duhana :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ja se fakat moram prestat' zayebavat s narodom :lol: :lol: :lol: :lol:

E ovo je sve ozbiljno: Nije dzaba, ali neke stvari skoro pa da jesu. Hrana je izuzetno jeftina (ond. u zavisnosti gdje zivis, neke stvari su skupe-recimo ako zivis na Floridi, riba, skoljke,....sve je jeftino, ali je zato u unutrasnjosti US papreno skupo).

Ovo za benzin se nisam zezala. Samo ja (ne racunajuci muza) potrosim oko $200 dolara na vozanje do posla i nazad, ne racunajuci odlazak u kupovine, izaske vikendom, odlazak starcima svake sedmice (zive 50 milja od mene) i muzeve troskove za auto.
Hranu o kojoj sam pricala trosim dok sam na poslu, ali i kod kuce moram da jedem (to ne racunam), izlaske u restorane bar jednom sedmiceno-ne racunam, rostilje sa rajom i familijom-ne racunam i sl....

Ovo naravno iskljucuje sve ostale troskove, kao sto su:
-mortgage
-car loan
-struja, voda, gas, telefon
-cable i Internet
-school loan
-Kreditne kartice
-Insurance (za auta, za kucu...)
-Entertainment (koncerti, izlozbe, odlazak na jezero/team park...)
-Stednja (investment,...)

i ostalo....sto moze ukljucivati razna clanstva (gym, base-jumping club i sl.)

I ovo je za US, ne za Austriju :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#93

Post by danas »

aj lucynda, daleko plantaza, jel'... :-) :-) :-)
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#94

Post by FFK as Lucy01 »

danas wrote:aj lucynda, daleko plantaza, jel'... :-) :-) :-)
Suti 8-), a i pamuk slabo rodio :lol:
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#95

Post by pesak »

Malo trosim dnevno. Ne znam tacno. Samo za hranu. Ne idem u pozorista, bioskopi i nisu tako skupi...ali sve ostalo jeste. Ne idem na koncerte. Nigde ne idem. Ne kupujem knjige. Placam internet. Kod nas su komunalije..struja i td skupi...sve je skupo. Izlazila sam do sad na ulicna politicka desavanja. To je besplatno, a i mogu da se upoznaju zanimnjivi ljudi...nekad. :roll:
Glupi su politicari. Treba podici nivo zivota ljudi, njihov materijalni polozaj, i onda mogu da rade sta hoce...ovako im ljudi izlaze na ulice i zbog toga sto nemaju para da izadju bilo gde drugde...
User avatar
trimi68
Posts: 1591
Joined: 11/03/2004 00:00
Location: East Sarajevo
Grijem se na: Plin
Horoskop: Stirjelac

#96

Post by trimi68 »

oko 600 km mjesečno
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#97

Post by Dori »

pesak wrote:Malo trosim dnevno. Ne znam tacno. Samo za hranu. Ne idem u pozorista, bioskopi i nisu tako skupi...ali sve ostalo jeste. Ne idem na koncerte. Nigde ne idem. Ne kupujem knjige. Placam internet. Kod nas su komunalije..struja i td skupi...sve je skupo. Izlazila sam do sad na ulicna politicka desavanja. To je besplatno, a i mogu da se upoznaju zanimnjivi ljudi...nekad. :roll:
Glupi su politicari. Treba podici nivo zivota ljudi, njihov materijalni polozaj, i onda mogu da rade sta hoce...ovako im ljudi izlaze na ulice i zbog toga sto nemaju para da izadju bilo gde drugde...
A kakve su plate u poredjenju s nama?
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#98

Post by malizeleni »

Ne znam smijem li poceti heh :)

Kutija cigara 10€.
Struca panje 3€.
Litra mlijeka 1.5€.
Litra benzina skoro 2€.

Hamburger ili sendvic + sok 10ak€.

I ustedi :)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#99

Post by Alfons Kauders »

trimi68 wrote:oko 600 km mjesečno
jah sirotinje... :D deder mi sinko racun da ti prebacim stoju... :D
Post Reply