Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
oldplague
Posts: 1534
Joined: 21/03/2009 09:45

#151 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by oldplague »

Ne izučava se vjeronauk onako kako se izučava nauka. Mislim da je očito zašto se to ne može porediti. Vjeronauk se apsorbira, usvajaju se dogme, rituali i propisi učenjem napamet, jer drugačije ne ide. Zapravo bi pokušaj da se djeci usadi "razumjevanje" teoloških pojmova ili temelja vjere bio uzaludan, to je prezahtjevno i za odrasle i opismenjene ljude. Oni će biti praktikanti religije, a ne vjeroučitelji. Kad bi se vjeronauk izučavao kao biologija, na primjer, onda bi to dovelo do propitivanja i sumnje, a tome u vjeronauku nema mjesta.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#152 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by TheMule »

alica.k wrote:
zelenashica wrote:Kakva su vaša iskustva,ako ih imate po ovom pitanju?
uf joj. ja bi mogla o ovome do prekosutra.

moja mala sestra je sada 4. razred, ali je mene bukvalno rspzdla njihova uciteljica vjeronauke prosle godine. pocevsi od izjava tipa "samo su muslimani ljudi vrijedni postovanja", pa do prica o djedu mrazu koji je zavezao i zaklao jednu mladu porodicu.
nikad necu zaboravit kad mi rece sestra da se ona boji djeda mraza...:S koje se to dijete boji djeda mraza??????????

uglavnom, jedva izvukoh iz nje to, pricala im je kako je djeda mraz jedne novogodisnje noci dosao i zavezao i zaklao mladu porodicu sa malim djetetom. ono sto me sokiralo je sto je pricu nastavila "ALI ZAAAATO djed hidzra nije nikom nikad naudio" i bla bla. uglavnom sjecam se neke fraze da on nosi zelene "kratke pantalone kao u vehabije". e tu mi je puko film i otisla sam joj i malo je falilo da je ubijem. ove godine im je druga uciteljica, vidjecemo kakva ce ona biti.

nisam neka vjernica, ali postujem kad neko vjeruje i religiozan je, ali da neko trpa djeci glavu ovakvim GLUPOSTIMA, to mi je nepojmljivo. inace sam u okruzenju gdje je dosta pravih (po nekoj valjda definiciji) muslimana, i cesto se sokiram njihovim izjavama i razmisljanjima...al da ne ulazim u to sad jer nije tema.
.
Ovo je stvar ne obrazovanja doticne mualime, a ne odraz na vjernauku kao predmet. Ne smije se dozvoliti da skole postanu mjesto ispiranja mozga i to pogotovo lazima, slicno pojedinim skolama u arapskim zemljama. A na to mogu samo roditelji uticati. Umjesto da se prestane ici na vjeronauku i dozvoli da ovakvi nastavnici predaju drugoj djeci, treba uticati da se isti izbace.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#153 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by tempora »

zelenashica wrote:
Ne znam šta da ti kažem,ja sam ipak i prosvjetni radnik sa iskustvom,pa vjerovatno malo bolje poznajem metode usvajanja.Uopšte nisam protiv rada raditelja u nastavi i sama sam to praktikovala.Ali jesam protiv pristupa djeci koji nema veze sa pedagodijom.U suštini svaki nastavni predmet se svodi na usvajanje gradiva po određenim metodičkim pristupima,razvoju i grananju tema.Metodika nastave je srodna disciplina samoj didaktici koja se bavi metodama,oblicima i tehnikama rada,koju nažalost vjeroučitelj mog djeteta ne primjenjuje.
Metodika je nauka koja se mora poštovati u radu ne bitno koji je nastavni predmet u pitanju.
Zelanasice, ako kazes da problem nije u vjeronauci vec u pedagogiji, interesuje me slijedece. Da li postoje problemi sa nastavnim kadrom u BiH? Procitala sam na ovoj temi da danas bivsi "pekari i drvosjece" vaze za nastavnike i predaju u osnovnim skolama - valjda zbog manjka nastavnog kadra?? Ako sam dobro razumijela? I ako postoji taj problem, moze li se on povezati i za kadar vjeronauke ili je problem kompletan sistem,znaci postojanje vjeronauke u skolama i njena primjena? I zadnje pitanje, sta ces uraditi po pitanju svoga djeteta sto se tice pohadjanja te vjeronauke?
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#154 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zelenashica »

tempora wrote:
zelenashica wrote:
Ne znam šta da ti kažem,ja sam ipak i prosvjetni radnik sa iskustvom,pa vjerovatno malo bolje poznajem metode usvajanja.Uopšte nisam protiv rada raditelja u nastavi i sama sam to praktikovala.Ali jesam protiv pristupa djeci koji nema veze sa pedagodijom.U suštini svaki nastavni predmet se svodi na usvajanje gradiva po određenim metodičkim pristupima,razvoju i grananju tema.Metodika nastave je srodna disciplina samoj didaktici koja se bavi metodama,oblicima i tehnikama rada,koju nažalost vjeroučitelj mog djeteta ne primjenjuje.
Metodika je nauka koja se mora poštovati u radu ne bitno koji je nastavni predmet u pitanju.
Zelanasice, ako kazes da problem nije u vjeronauci vec u pedagogiji, interesuje me slijedece. Da li postoje problemi sa nastavnim kadrom u BiH? Procitala sam na ovoj temi da danas bivsi "pekari i drvosjece" vaze za nastavnike i predaju u osnovnim skolama - valjda zbog manjka nastavnog kadra?? Ako sam dobro razumijela? I ako postoji taj problem, moze li se on povezati i za kadar vjeronauke ili je problem kompletan sistem,znaci postojanje vjeronauke u skolama i njena primjena? I zadnje pitanje, sta ces uraditi po pitanju svoga djeteta sto se tice pohadjanja te vjeronauke?
Naravno da postoji problem i sa ostalim kadrom,pošto je moje dijete tek prvačić ja još nisam došla u nedoumice po pitanju rada ostavih nastavnika.Učiteljica i nastavnik engleskog jezika su hajde da kažem korektni po pitanju rada,bar po mom mišljenju.
A sad,šta ću uraditi vjeruj još razmišljam.... :sad: prva solucija koja mi je naumpala je da uputim žalbu nekome od nadležnih,ali imajući u vidu kako prolaze žalbe protiv većih od tebe sumnjam i pozitivan ishod iste :sad: ...a druga solucija je prebaciti dijete u drugu školu,međunarodnu ili nešto slično...vjeruj ni sama još ne znam...ipak sačekam ponedjeljak pa krenem u akciju obvljanja razgovora od vjeročitelja,direktora,Pedagoškog zavoda.....a i budem otišla u druge škole po informacije,,,
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#155 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by tempora »

Postoji li mogucnost da je "jednostavno" ispises iz vjeronauke? I da li je to tehnicki izvodljivo? Te sta je moguci crni scenario ako bi to i ucinila? Mislim koje bi posljedice bile za tvoju djevojcicu?
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#156 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zelenashica »

tempora wrote:Postoji li mogucnost da je "jednostavno" ispises iz vjeronauke? I da li je to tehnicki izvodljivo? Te sta je moguci crni scenario ako bi to i ucinila? Mislim koje bi posljedice bile za tvoju djevojcicu?
Sinoć sam razgovarala sa direktorom susjedne škole,naime po nekom pravilu(mada ni sama ne znam kojem)nije moguće dijete ispisati sa vjeronauke jer sam sama potpisala saglasnost za pohaćanje iste, na početku školske godine.Čak sam upoznata sa činjenicom da ukoliko dijete jednu školsku godinu pohađa vjeronauku po nekom nepisanom automatizmu se smatra da će pohađati i sljedeću,te se upitinici čak i ne potpisuju,ovisi od direktora. U svakom slučaju teška je odluka predamnom.
A o crnom scenariju ne želim da razmišljam,jer najcrnji je scenario se već desio.....jednostavno na način bahatosti i straha pristupiti djetetu je za mene ne oprostivo.Djetetu od 6 godina reći kako mu je majka šejtan ako nosi hlače,ili kako će joj narasti grba na leđima ako ne nosi mahramu je van svake pameti.Takav pristup djeci nije ni pedagoški ni metodički potkovan...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#157 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by HAVANA »

zelenashica wrote:
tempora wrote:Postoji li mogucnost da je "jednostavno" ispises iz vjeronauke? I da li je to tehnicki izvodljivo? Te sta je moguci crni scenario ako bi to i ucinila? Mislim koje bi posljedice bile za tvoju djevojcicu?
Djetetu od 6 godina reći kako mu je majka šejtan ako nosi hlače,ili kako će joj narasti grba na leđima ako ne nosi mahramu je van svake pameti.Takav pristup djeci nije ni pedagoški ni metodički potkovan...


:shock: :-) :evil:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#158 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zelenashica »

HAVANA wrote:
zelenashica wrote:
tempora wrote:Postoji li mogucnost da je "jednostavno" ispises iz vjeronauke? I da li je to tehnicki izvodljivo? Te sta je moguci crni scenario ako bi to i ucinila? Mislim koje bi posljedice bile za tvoju djevojcicu?
Djetetu od 6 godina reći kako mu je majka šejtan ako nosi hlače,ili kako će joj narasti grba na leđima ako ne nosi mahramu je van svake pameti.Takav pristup djeci nije ni pedagoški ni metodički potkovan...


:shock: :-) :evil:
da HAVANA nije valjda do sad nisi čuo za to ;-) ,ama bolan drugi put ponavljam jer mi je to prelilo čašu :-) :x
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#159 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by black »

tempora wrote:
Zelanasice, ako kazes da problem nije u vjeronauci vec u pedagogiji, interesuje me slijedece. Da li postoje problemi sa nastavnim kadrom u BiH? Procitala sam na ovoj temi da danas bivsi "pekari i drvosjece" vaze za nastavnike i predaju u osnovnim skolama - valjda zbog manjka nastavnog kadra?? Ako sam dobro razumijela? I ako postoji taj problem, moze li se on povezati i za kadar vjeronauke ili je problem kompletan sistem,znaci postojanje vjeronauke u skolama i njena primjena? I zadnje pitanje, sta ces uraditi po pitanju svoga djeteta sto se tice pohadjanja te vjeronauke?
problem nije u nastavnom kadru, vech u kvaliteti istog, kadra je 'nashtancano' toliko da jako teshko dolaze do posla (jer ih je i previshe), slichna stvar je i sa vjerouchiteljima, poslom sam djelimichno vezan za shkole, pa znam kako to hoda, i kakvog "kadra" sve ima da je to zalosno (o nachinu zavrshavanja, korupciji itd. na mostarskoj pedagoskoj akedemiji, prije par godina se govorilo u shtampi, ali 'ujeo vuk magarca') tako da je problem najvishe u cjelokupnom sistemu shkolstva
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#160 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by al_akhisari »

oldplague wrote:Ne izučava se vjeronauk onako kako se izučava nauka. Mislim da je očito zašto se to ne može porediti. Vjeronauk se apsorbira, usvajaju se dogme, rituali i propisi učenjem napamet, jer drugačije ne ide. Zapravo bi pokušaj da se djeci usadi "razumjevanje" teoloških pojmova ili temelja vjere bio uzaludan, to je prezahtjevno i za odrasle i opismenjene ljude. Oni će biti praktikanti religije, a ne vjeroučitelji. Kad bi se vjeronauk izučavao kao biologija, na primjer, onda bi to dovelo do propitivanja i sumnje, a tome u vjeronauku nema mjesta.
Slazem se..."U religiji se preferira pristup srca, a ne razuma"....parafraziram...Dakle, kako sam vec spomenuo u vezi protivljenju uvodjenja vjeronauka u vrtice, radi se o potpunoj apstrakciji i kao takva, na uzrastu o kome govorimo, nema mjesta...

Opet isticem da slucaj koji je predmet rasprave, kao ni postupci spomenutih, ne odredjuje sve vjeroucitelje...Zivi sam svjedok tome...

Zelim reci da sve ovo o cemu mi pisemo, evo vec nekoliko dana, u stvari je samo logicna posljedica nakaradno postavljenog sistema odgoja i obrazovanja...Slika i prilika drustva...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#161 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by vjesticanametli »

koliko ja znam vjerobauk nije obavezan predmet i svake godine roditeljima MORAJU biti dati upitnici da se izjasne da li zele da njihovo zlato ide na istu...............ja ne kontam sta se desava u toj skoli i ko ti je rekao da mora ici :? cula sam i ja da ne mozes djete ispisati ako si je upisala ali samo za tu godinu................to ne znaci da mora ici i narednu............NIJE OBAVEZA I NE DAJ DA TE LEVATE...............ukoliko u skoli ima produzeni boravak trazi da mala za vrijeme tog sranja boravi u produzenom boravku i da se igra ...........a to za ispisivanje provjeri jer te niko ni na sta ne moze tjerati i ako ti kao roditelj smatras da je stetno za malu onda je ne dovodi vise ili promijeni skolu.............fuj sta rade
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#162 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by tempora »

zelenashica wrote: Sinoć sam razgovarala sa direktorom susjedne škole,naime po nekom pravilu(mada ni sama ne znam kojem)nije moguće dijete ispisati sa vjeronauke jer sam sama potpisala saglasnost za pohaćanje iste, na početku školske godine.Čak sam upoznata sa činjenicom da ukoliko dijete jednu školsku godinu pohađa vjeronauku po nekom nepisanom automatizmu se smatra da će pohađati i sljedeću,te se upitinici čak i ne potpisuju,ovisi od direktora. U svakom slučaju teška je odluka predamnom.
A o crnom scenariju ne želim da razmišljam,jer najcrnji je scenario se već desio.....jednostavno na način bahatosti i straha pristupiti djetetu je za mene ne oprostivo.Djetetu od 6 godina reći kako mu je majka šejtan ako nosi hlače,ili kako će joj narasti grba na leđima ako ne nosi mahramu je van svake pameti.Takav pristup djeci nije ni pedagoški ni metodički potkovan...



Uzas. Naravno da ces sama odluciti sta i kako, no nema te skole, te drzave i tog zakona koji bi mi dijete zadrzao u toj ucionici. Bolje neka bude izdvojena od svojih vrsnjaka, nego da neko takvih nadzora - koje opisujes= dovede dijete do psihickih tegoba pa da imas jos veci problem.
Interesuje me taj zakon automatizma- tj pravila da dijete automatski i slijedecu godinu pohadja vjeronauku ukoliko je vec pohadjalo taj predmet? Mozes li proslijediti nesto konkretno po tom pitanju?
U Holandiji roditelj ima pravo da trazi oslobadjanje obaveze ( cjelokupnog) skolovanja prije no sto je dijete navrsilo 5 godina tj postalo obavezno da pohadja skolu. Na osnovu zivotnih nadzora ili religioznih. Ukoliko je dijete vec krenulo u skolu a roditelji se pozivaju na ovaj zakon, takvo sto se u vecini slucajeva odbija, no neki slucajevi su dobiveni i putem suda.
Ako vjeronauka nije obavezna ( je li?) zasto se ne mozes povuci iz iste - bez obzira sto si dala saglasnost o pohadjanju?
Ne znam sta ce ti donijeti razgovor sa nastavnikom te skolskom direkcijom - te se nadam rjesenju, ali iskustvo mi govori da u ovakvim slucajevima, cak i kada dodje do dogovora, dijete je ipak na gubitku. :(
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#163 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by udrch »

Kako se sve slične teme na kraju pretvore u javni linč, to je čudo..nije bitno ko je, šta je, kakav je..mi ovdje na SA-X razapnemo bilo koga ko vješticu..
Ja ću iz svog iskustva reći sledeće:

Tema je krenula sa pitanjem dali dijete treba učiti sure dok ima svega 6,7 godina..Odgovor je - DA i to obavezno.. - ZAŠTO: - upravo zbog onoga što većina vas smatra problemom što se to djetetu stavlja kao obaveza..strani jezik, pa tako i arapski jezik nije lahak..ono što čovjek od sura iz Kurana nauči kao dijete to će mu ostati kroz čitav život, ono što nauči kasnije, ako ikako bude htio da nauči lahko se zaboravlja..isto kao i sa sladunjavim pjesmicama koje mi znamo još iz prvog razreda osnovne škole..s obzirom da sam i sam roditelj, znam da će tvoje dijete godišnje dobiti obavezu da nauči maximalno 3,4 sure i to one najkraće..nemoj da ti bude problem pomoći mu da to svlada..ja sam kao dijete u mektebu naučo sure do Ve-dduha..poslije sam naučio čitav zadnji džuz, ali danas znam opet samo ono što sam naučio kao dijete, plus dvije sure koje su mi onako bile posebno drage..ovo nije slučajno..
O nekim stvarima koje ovdje pišete i sami u njih ne vjerujete, ali ipak pišete, nije to dobro..vjeroučitelji nisu ništa bolji od ostalih nastavnika, ali nisu ništa ni gori..u većini škola danas su vjeroučitelji sa fakultetom (u gradovima) ili sa akademojom ( u ruralnim sredinama )..ako je vjeroučitelj vašeg djeteta sa SSS, krivite prvo direktora, pa onda njemu podređenog..zakon je jasan po pitanju stručne spreme, ostalo je samovolja direktora, da na toj poziciji drži neodgovarajuću osobu..
Pedagoške metode svih nastavnika danas su upitne..djeca su danas katastofa živa ( ravnjam se po svom djetetu ) i teško je naći pravi način da djecu danas usmjeriš u pravcu kojim bi ti želio..radio sam jednu godinu u školi i znam sa čim su se nastavnici suočavali..najveće probleme sa djecom imali su nastavnici sa najviše radnog iskustva,vrhunski pedagozi, stručni u svom poslu..zakon o obrazovanju je takav da je nastavnike doveo pred zid..nemoguće se snaći..pogotovo ljudi koji nisu navikli da ih djeca ucjenjuju..ja znam da je na svakom nastavničkom vijeću najmanje jedan nastavnik oplako sjednicu..direktorica čita zakon, a zakon nejasan..recimo djeca su kod mene bila deset puta bolja nego namatematici, hemiji, bosanskom, a ja sam predavao neobavezni predmet i nemam nikakvo pedagoško iskustvo..
Zamisli ti sebe da si vjeroučitelj, predaješ neobavezan predmet, djeca danas mašallah, zakon nedorečen, status vjeronauke upitan, ostale kolege te gledaju kao nižerazrednu osobu jer ti si za njih hodža i ništa više..nije baš sve crno/bijelo
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#164 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zelenashica »

vjesticanametli wrote:koliko ja znam vjerobauk nije obavezan predmet i svake godine roditeljima MORAJU biti dati upitnici da se izjasne da li zele da njihovo zlato ide na istu...............ja ne kontam sta se desava u toj skoli i ko ti je rekao da mora ici :? cula sam i ja da ne mozes djete ispisati ako si je upisala ali samo za tu godinu................to ne znaci da mora ici i narednu............NIJE OBAVEZA I NE DAJ DA TE LEVATE...............ukoliko u skoli ima produzeni boravak trazi da mala za vrijeme tog sranja boravi u produzenom boravku i da se igra ...........a to za ispisivanje provjeri jer te niko ni na sta ne moze tjerati i ako ti kao roditelj smatras da je stetno za malu onda je ne dovodi vise ili promijeni skolu.............fuj sta rade
Tu informaciju o nemogućnosti prekida vjeronauke sam dobila od direktora susjedne škole,jer kako on kaže ja sam se već izjasnila,formirane su norme sati i bla bla(što mi nema logike,jer šta se dešava ako se neko dijete odseli sa tog škoskog područja).I naravno ifromacija da MORAJU svake godine dati upitnike je tačna,ali i informacija da se neke škole ne drže tog pravila je tačna,to mi je rekao dotični direktor,naglašavajući na šta sve mogu naići u praksi.
Nažalost škola nema produženi boravak,....a o promjeni škole fkt razmišljam.....
tempora wrote:

Uzas. Naravno da ces sama odluciti sta i kako, no nema te skole, te drzave i tog zakona koji bi mi dijete zadrzao u toj ucionici. Bolje neka bude izdvojena od svojih vrsnjaka, nego da neko takvih nadzora - koje opisujes= dovede dijete do psihickih tegoba pa da imas jos veci problem.
Interesuje me taj zakon automatizma- tj pravila da dijete automatski i slijedecu godinu pohadja vjeronauku ukoliko je vec pohadjalo taj predmet? Mozes li proslijediti nesto konkretno po tom pitanju?
U Holandiji roditelj ima pravo da trazi oslobadjanje obaveze ( cjelokupnog) skolovanja prije no sto je dijete navrsilo 5 godina tj postalo obavezno da pohadja skolu. Na osnovu zivotnih nadzora ili religioznih. Ukoliko je dijete vec krenulo u skolu a roditelji se pozivaju na ovaj zakon, takvo sto se u vecini slucajeva odbija, no neki slucajevi su dobiveni i putem suda.
Ako vjeronauka nije obavezna ( je li?) zasto se ne mozes povuci iz iste - bez obzira sto si dala saglasnost o pohadjanju?
Ne znam sta ce ti donijeti razgovor sa nastavnikom te skolskom direkcijom - te se nadam rjesenju, ali iskustvo mi govori da u ovakvim slucajevima, cak i kada dodje do dogovora, dijete je ipak na gubitku. :(
Već pojasnih gore kako funkcioniše po riječim tog drugog direktora u praksi,nažalost....

Ja ću se potrudi da moje dijete bude najmanje na gubitku,ono što trenutno nailazim na problem s djetetom je pokušaj hajde da kažem njenog pristanka za prelazak u drugu školu,što ide jako teško,jer dijete se tek upoznalo sa školskim drugovima i jako je traumatično učiniti i korak prelaska u drugu,moram pokušati to uraditi na za nju najbezbolniji način....naravno upravu si,nažalost je dijete uvijek na gubitku....
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#165 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zonbirile »

glavno i osnovno u sekularnoj državi nema vjeronauka šta da traži u javnim školama.Hiperprodukciju kadra svešteničkog uvaljivati školi,na buđet, je hinjski.Vjeronauk,da,ko hoće naravno,van škole o svom trošku u svom prostoru.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#166 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zelenashica »

udrch wrote:Kako se sve slične teme na kraju pretvore u javni linč, to je čudo..nije bitno ko je, šta je, kakav je..mi ovdje na SA-X razapnemo bilo koga ko vješticu..
Ja ću iz svog iskustva reći sledeće:

Tema je krenula sa pitanjem dali dijete treba učiti sure dok ima svega 6,7 godina..Odgovor je - DA i to obavezno.. - ZAŠTO: - upravo zbog onoga što većina vas smatra problemom što se to djetetu stavlja kao obaveza..strani jezik, pa tako i arapski jezik nije lahak..ono što čovjek od sura iz Kurana nauči kao dijete to će mu ostati kroz čitav život, ono što nauči kasnije, ako ikako bude htio da nauči lahko se zaboravlja..isto kao i sa sladunjavim pjesmicama koje mi znamo još iz prvog razreda osnovne škole..s obzirom da sam i sam roditelj, znam da će tvoje dijete godišnje dobiti obavezu da nauči maximalno 3,4 sure i to one najkraće..nemoj da ti bude problem pomoći mu da to svlada..ja sam kao dijete u mektebu naučo sure do Ve-dduha..poslije sam naučio čitav zadnji džuz, ali danas znam opet samo ono što sam naučio kao dijete, plus dvije sure koje su mi onako bile posebno drage..ovo nije slučajno..
O nekim stvarima koje ovdje pišete i sami u njih ne vjerujete, ali ipak pišete, nije to dobro..vjeroučitelji nisu ništa bolji od ostalih nastavnika, ali nisu ništa ni gori..u većini škola danas su vjeroučitelji sa fakultetom (u gradovima) ili sa akademojom ( u ruralnim sredinama )..ako je vjeroučitelj vašeg djeteta sa SSS, krivite prvo direktora, pa onda njemu podređenog..zakon je jasan po pitanju stručne spreme, ostalo je samovolja direktora, da na toj poziciji drži neodgovarajuću osobu..
Pedagoške metode svih nastavnika danas su upitne..djeca su danas katastofa živa ( ravnjam se po svom djetetu ) i teško je naći pravi način da djecu danas usmjeriš u pravcu kojim bi ti želio..radio sam jednu godinu u školi i znam sa čim su se nastavnici suočavali..najveće probleme sa djecom imali su nastavnici sa najviše radnog iskustva,vrhunski pedagozi, stručni u svom poslu..zakon o obrazovanju je takav da je nastavnike doveo pred zid..nemoguće se snaći..pogotovo ljudi koji nisu navikli da ih djeca ucjenjuju..ja znam da je na svakom nastavničkom vijeću najmanje jedan nastavnik oplako sjednicu..direktorica čita zakon, a zakon nejasan..recimo djeca su kod mene bila deset puta bolja nego namatematici, hemiji, bosanskom, a ja sam predavao neobavezni predmet i nemam nikakvo pedagoško iskustvo..
Zamisli ti sebe da si vjeroučitelj, predaješ neobavezan predmet, djeca danas mašallah, zakon nedorečen, status vjeronauke upitan, ostale kolege te gledaju kao nižerazrednu osobu jer ti si za njih hodža i ništa više..nije baš sve crno/bijelo
Da malo pojasnim meni nije mrsko raditi sa svojim djetetom,ja uistinu radim....od stvari vezanih za ostale predmete tako i za vjeronauku,nije mi mrsko skupljati pomoćne materijale tipa lišća,kamenja,i kojekavih pomagala niti pomagati da pravi osnovne geometrijeske figure od kartona,niti radi bilo šta....čak sam i sama za učionicu napravila policu pa obuću,šila paravane za učionicu,ja fkt nisam majka koja očekuje da dijete odvede u školu i kraj priče......saradnja sa učiteljicom je korektna,ona uvijek ima podršku roditelja njenih đaka ne samo mene,.....ali poenta je u biti vjeronauke kao vjeronauke za klince,....ok je učiti sura ali ne sad,ne kad dijete jednostavno ne shvata ni bit vjere,ne siliti ga da uči riječi koje ne razumije niti poentu istih,...ama vjeronauka se uči s dušom i pomeni je posao vjeroučitelja da vjeru uvuče djeci u dušu a ne da ih mentalno sili....pa bolan sam pristup djeci je bitniji od materije koja im se prenosi,njegov posao je da djeca jedva čekaju čas s njim a ne da jedva čekaju da se čas završi,ako je već htio da djeca nauče sure,onda mi je logičnije da je to on prezentirao na način blizak djeci,ilustrativno,slikovnicom,tipa igraonice a ne :eh evo vam papir i hajte na učenje,a ostatak časa provesti "silovanjem djece"kojekakvim nebulozama :roll: ....ja ipak stojim i držim se teze da jednostavno neki ljudi nisu dorasli pozivu kojim se bave...

I ok je,upravu si glede dešavanja u školama,sjednicama nastavničkog vijeća i stručnim aktivima,ali to nije moj problem nego poroblem sistema,moj problem je moje dijete za koje ja samo želim da izraste u mentalno normalnu i stabilnu osobu....zar puno tražim?


ps.I da saznala sam vjeroučitelj moje kćeri je "nastavnik".....toliko ja kao roditelj od direktora škole smijem znati o obrazovanju dotičnog gospodina,koji uči moje dijete :?
User avatar
rado_vidjen
Posts: 1387
Joined: 26/10/2008 22:27

#167 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by rado_vidjen »

joj kad se sjetim svog vjeroucitelja u osnovnoj...ganjali se oko stolova :lol: prolupo nakon par casova i nije vise dolazio...
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#168 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zonbirile »

@zelenašice
srećom i ja i moje dijete smo završili škole bez tih pritisaka,ali to je nacionalni program i tu teško da češ moći nešto učiniti.Jednostavno češ obilježiti dijete i kod nastvanika i kod djece,ideš protiv oficijelnog stava.Da li je vjeronauka prvi,ili zadnji čas ,baš me interesuje,možeš mi odgovoriti?
KREMEN
Posts: 398
Joined: 10/09/2009 18:25

#169 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by KREMEN »

Ako mi moze ko odgovoriti, sta rade ostala djeca koji nisu muslimani, za to vrijeme, jel i oni imaju svoju vjeronauku, nije mi nesto jasno?!
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#170 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zelenashica »

KREMEN wrote:Ako mi moze ko odgovoriti, sta rade ostala djeca koji nisu muslimani, za to vrijeme, jel i oni imaju svoju vjeronauku, nije mi nesto jasno?!
I ostali pohađaju vjeronaku bilo katoličku ili pravoslavnu,već sam rekla u razredu mog djeteta nema ni jedno dijete koje pohađa religiju.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#171 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zelenashica »

zonbirile wrote:@zelenašice
srećom i ja i moje dijete smo završili škole bez tih pritisaka,ali to je nacionalni program i tu teško da češ moći nešto učiniti.Jednostavno češ obilježiti dijete i kod nastvanika i kod djece,ideš protiv oficijelnog stava.Da li je vjeronauka prvi,ili zadnji čas ,baš me interesuje,možeš mi odgovoriti?
Vjeronauka je posljednji čas,....ali nakon njega je trening karate-a tako da baš nije lako uzeti dijete i za 45 minuta ga odvesti kući,pa ga opet vratiti.....još imajući u vidu činjenicu da radim...
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#172 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by popajic »

@udrch
...Tema je krenula sa pitanjem dali dijete treba učiti sure dok ima svega 6,7 godina..Odgovor je - DA i to obavezno.. - ZAŠTO: - upravo zbog onoga što većina vas smatra problemom što se to djetetu stavlja kao obaveza..strani jezik, pa tako i arapski jezik nije lahak..ono što čovjek od sura iz Kurana nauči kao dijete to će mu ostati kroz čitav život, ono što nauči kasnije, ako ikako bude htio da nauči lahko se zaboravlja..isto kao i sa sladunjavim pjesmicama koje mi znamo još iz prvog razreda osnovne škole..s obzirom da sam i sam roditelj, znam da će tvoje dijete godišnje dobiti obavezu da nauči maximalno 3,4 sure i to one najkraće..nemoj da ti bude problem pomoći mu da to svlada..ja sam kao dijete u mektebu naučo sure do Ve-dduha..poslije sam naučio čitav zadnji džuz, ali danas znam opet samo ono što sam naučio kao dijete, plus dvije sure koje su mi onako bile posebno drage..ovo nije slučajno...
Kao sto sam rece, ti si sure ucio u mektebu - pravo mjesto za vjeronauku !Oduvijek se islo i u mekteb...zasto ne i danas ???
Kad djeca od 6 god. uce sure na arapskom, uce ih napamet i pojma nemaju ,niti mogu imati o tome "sta je pisac htio reci ".U cemu je onda poenta?
(ozbiljno pitam-ne provociram)
recimo djeca su kod mene bila deset puta bolja nego namatematici, hemiji, bosanskom, a ja sam predavao neobavezni predmet i nemam nikakvo pedagoško iskustvo..
Ti mozes biti dobar covjek, dobar hodza, ali za rad sa djecom u skoli se MORA biti i dobar, skolovan pedagog.
KREMEN
Posts: 398
Joined: 10/09/2009 18:25

#173 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by KREMEN »

Necu da sad budem na strani ni jedne vjere, ali reci da je majka sejtan ako nosi hlace, ili ako ne nosi maramu da ce joj grba izrasti mislim da ne moze normalan covjek..i jos uci djecu :-) pitao bi prave vjerenike muslimane jel za nji to normalno, i kako bi to objasnili?
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#174 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zonbirile »

@kremen
šta te čudi to što govore djeci,kada slične gluposti valjaju nama odraslima.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#175 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by alica.k »

popajic wrote: Kao sto sam rece, ti si sure ucio u mektebu - pravo mjesto za vjeronauku !Oduvijek se islo i u mekteb...zasto ne i danas ???
Kad djeca od 6 god. uce sure na arapskom, uce ih napamet i pojma nemaju ,niti mogu imati o tome "sta je pisac htio reci ".U cemu je onda poenta?
(ozbiljno pitam-ne provociram)
i na ovo se zelim osvrnuti. evo ja studiram arapski jezik i sad sam redovno sva u cudu jer sve sto su me ikad ucili te sure i to :S sve znam pogresno (izgovarati, odmah da se razumijemo).

sjecam se i da smo nekad radili prevod fatihe...o tome necu ni da pricam...

jedno dijete od 5-6 godina apsolutno ne moze to pravilno nauciti...i onda vako ko ja, citav zivot zna pogresno.
Locked