koliko ste upoznati sa pravoslavnom doktrinom i obicajima

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
BHG
Posts: 1684
Joined: 03/07/2006 14:12

#26

Post by BHG »

mr__bosnjak wrote:Pa znam neke stvari. Npr. da je nastalo odvajanjem odvajanjem dijela hriscana od Vatikana koji su onda sebe nazvali pravoslavcima a sjediste im je postalo glavni grad Bizantije Konstantinopel(danasnji Istanbul) jer je bizanstijski car prihvatio pravoslavlje. Pravoslavna Crkva je imala sjediste u Konstantinopelu kasnije Istanbulu sto i danas ima, samo sto se sada naziva Grcko-Pravoslavna Crkva. S vremenom su neke se odvojile, kao npr. Srpska Pravoslavna Crkva koja se usko povezala s politikom i postala jedan od organizatora i podrzavaoca pa nekad cak i izvrsioca genocida ponajvise nad bosnjackim muslimanskim zivljem. Druge samostalne su npr. Ruska i Crnogorska itd. Licno mislim da bi BiH trebala imat svoju P. Crkvu jer SPC samo podstice homogeniziranje i negira genocid ili ga velica. Npr. u Trebinju zele zaustavit obnovu Begove Kuce na Buni sto je urbicid! SPC za svoje dobro mora izvrsit preokret za 360 stepeni! Jer ono sto ona danas praktikuje je ja mislim najmanje pravoslavlje. Cijelo vrijeme su optuzivali Bosnjake za vjerski fanatizam a oni su zapravo bili fanatici.

Inace nemam nista protiv same vjere Pravoslavlje i ponosan na to da je moj narod sacuvao njegove objekte na slobodnoj teritoriji(da su dzamije bar bile te srece :( ) a znam ponesto kao npr. da je Bozic 7 januara a Vaskrs sedmicu nakon katolicko-protestanstkog. Onda ne znam ako imate neku svoju Novu Godinu? Manje ikonujete Bogoridicu(po hriscanstvu) nego katolici ali zato cesto ikonujete svece i imate slave. I eto to bi bilo to... Koliko ti znas o islamu?
ako se okrenu za 360 stepeni zar onda nisu na istom???? :D
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#27

Post by Qler »

prva komsinica mi je pravoslavka vrata do mojih :) i u ratu sam se radovao vaskrsu :) jer cu dobiti kuhana jaja :) a i kuhala je kukuruz :) isto za neki blagdan. Vise manje je ista crkva kao katolicka sa tim da koriste drugi kalendar, da se popovi mogu zeniti.. i jos par razlika. e sad sto se spc petlja u politiku i sto je glavna za genocid to je njima na obraz a ne svim pravoslavcima... kad bi svi vjernici slijedili svoju religiju nikad se puska ne bi napravila a ne ovako da vjerske vodje otpremaju vojnike u genocid... :-?
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#28

Post by mr__bosnjak »

BHG wrote:
mr__bosnjak wrote:Pa znam neke stvari. Npr. da je nastalo odvajanjem odvajanjem dijela hriscana od Vatikana koji su onda sebe nazvali pravoslavcima a sjediste im je postalo glavni grad Bizantije Konstantinopel(danasnji Istanbul) jer je bizanstijski car prihvatio pravoslavlje. Pravoslavna Crkva je imala sjediste u Konstantinopelu kasnije Istanbulu sto i danas ima, samo sto se sada naziva Grcko-Pravoslavna Crkva. S vremenom su neke se odvojile, kao npr. Srpska Pravoslavna Crkva koja se usko povezala s politikom i postala jedan od organizatora i podrzavaoca pa nekad cak i izvrsioca genocida ponajvise nad bosnjackim muslimanskim zivljem. Druge samostalne su npr. Ruska i Crnogorska itd. Licno mislim da bi BiH trebala imat svoju P. Crkvu jer SPC samo podstice homogeniziranje i negira genocid ili ga velica. Npr. u Trebinju zele zaustavit obnovu Begove Kuce na Buni sto je urbicid! SPC za svoje dobro mora izvrsit preokret za 360 stepeni! Jer ono sto ona danas praktikuje je ja mislim najmanje pravoslavlje. Cijelo vrijeme su optuzivali Bosnjake za vjerski fanatizam a oni su zapravo bili fanatici.

Inace nemam nista protiv same vjere Pravoslavlje i ponosan na to da je moj narod sacuvao njegove objekte na slobodnoj teritoriji(da su dzamije bar bile te srece :( ) a znam ponesto kao npr. da je Bozic 7 januara a Vaskrs sedmicu nakon katolicko-protestanstkog. Onda ne znam ako imate neku svoju Novu Godinu? Manje ikonujete Bogoridicu(po hriscanstvu) nego katolici ali zato cesto ikonujete svece i imate slave. I eto to bi bilo to... Koliko ti znas o islamu?
ako se okrenu za 360 stepeni zar onda nisu na istom???? :D
Nije mi matematika jaca strana :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#29

Post by Bosanac sa dna kace »

Hm, pa da znam mnogo toga o pravoslavlju!
Samo pitaj sta te interesuje jel cista teologija ili samo narodni obicaji! :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#30

Post by Bosanac sa dna kace »

mr__bosnjak wrote:
BHG wrote:ako se okrenu za 360 stepeni zar onda nisu na istom???? :D
Nije mi matematika jaca strana :D
mislim da je ovo ipak geometrija! :D
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#31

Post by ztluhcs »

Bosanac sa dna kace wrote:
mr__bosnjak wrote:
BHG wrote:ako se okrenu za 360 stepeni zar onda nisu na istom???? :D
Nije mi matematika jaca strana :D
mislim da je ovo ipak geometrija! :D
Kru¾no kretanje - fizika... :D
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#32

Post by mr__bosnjak »

Sta god da je, nije mi jaca strana... :D
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#33

Post by mala-i »

znam dosta o pravoslavlju.još neko pitanje,mislim konkretno?
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#34

Post by daduli_sa »

mala-i wrote:znam dosta o pravoslavlju.još neko pitanje,mislim konkretno?
Jok ba! idemo dalje! :D
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#35

Post by mala-i »

daduli_sa wrote:
mala-i wrote:znam dosta o pravoslavlju.još neko pitanje,mislim konkretno?
Jok ba! idemo dalje! :D
jesam li išta osvojila? :? :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#36

Post by Bosanac sa dna kace »

Evo mene konkretno interesuje na koju starnu mora biti okrenut oltar u P.C. i zasto?
Mislim da oltar uvijek mora bit okrenut prema sjeveru a vrata prema jugu, kolko se ja sjecam, ima neka caka oko toga, pa ako ima neko da nam objasni o tome...
Ana_Ana
Posts: 587
Joined: 04/09/2005 00:28

#37

Post by Ana_Ana »

Hriscanski hramovi se zidaju i postavljaju pravac Istok - Zapad. Istočni deo hrama je oltar.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#38

Post by Bosanac sa dna kace »

Ana_Ana wrote:Hriscanski hramovi se zidaju i postavljaju pravac Istok - Zapad. Istočni deo hrama je oltar.
ok, ali zasto?
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#39

Post by mr__bosnjak »

Bosanac sa dna kace wrote:Evo mene konkretno interesuje na koju starnu mora biti okrenut oltar u P.C. i zasto?
Mislim da oltar uvijek mora bit okrenut prema sjeveru a vrata prema jugu, kolko se ja sjecam, ima neka caka oko toga, pa ako ima neko da nam objasni o tome...
P.C.=Pravoslavna Crkva?
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#40

Post by mr__bosnjak »

Gdje je pokretac teme? Mi se bas ugrijali :D
Ana_Ana
Posts: 587
Joined: 04/09/2005 00:28

#41

Post by Ana_Ana »

Bosanac sa dna kace wrote:
Ana_Ana wrote:Hriscanski hramovi se zidaju i postavljaju pravac Istok - Zapad. Istočni deo hrama je oltar.
ok, ali zasto?
koliko ja znam valjda zato sto sunce izlazi na istoku. krst na crkvi je uvek okrenut takodje ka istoku. mislim da je zato. pitaj nekog popa ili ovog sto je postavio temu.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#42

Post by Vozdra_123 »

forUMASH wrote:
mr__bosnjak wrote:....SPC za svoje dobro mora izvrsit preokret za 360 stepeni!....
:D :D :D
covjek pravo poznaje geometriju :D
AZ
Posts: 115
Joined: 30/07/2006 13:18

#43

Post by AZ »

Mislim da nije zbog izlaska sunca, nego zbog podjele istocno/zapadno rimsko carstvo.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#44

Post by Nosferatu »

Mene interesuje po pitanju Biblije, kolike su razlike izmedju Katolika i Pravoslavaca? (po vjerovanju i po onome sto u bibliji stoji).

I da li ima neko link o Pravoslavnoj bibliji na nekom od nasih jezika?

I jos jedno pitanje. Vidim da Pravoslavna crkva praktikuje autonomije tj. integraciju crkve u naciju, odakle crkva postaje kicmeni stub nacionalnog identiteta. To je ta neka praksa crkve autonomije, pa me interesuje - da li postoji ikakav autoritet iznad SPC i koji je, kao i to gdje se nalazi. Mislim - ako uporedim sa Vatikanom i Katolickom Crkvom - da li postoji iole slicna institucija kod Pravoslavaca ili se Patrijah Pavle smatra najvisim vjerskim autoritetom po svim pitanjima SPC-a?

Isto me interesuje - na koji nacin moze SPC dati autonomiju crkvama u Crnoj Gori i po mogucnosti Pravoslavnoj Bosanskoj Crkvi (iako se ovo nece dogoditi, ali - postavljam hipotetsko pitanje...)

Hvala pokretacu teme i onim koji mi dadnu odgovore.
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#45

Post by mala-i »

quote="Nosferatu"]Mene interesuje po pitanju Biblije, kolike su razlike izmedju Katolika i Pravoslavaca? (po vjerovanju i po onome sto u bibliji stoji).

I da li ima neko link o Pravoslavnoj bibliji na nekom od nasih jezika?

I jos jedno pitanje. Vidim da Pravoslavna crkva praktikuje autonomije tj. integraciju crkve u naciju, odakle crkva postaje kicmeni stub nacionalnog identiteta. To je ta neka praksa crkve autonomije, pa me interesuje - da li postoji ikakav autoritet iznad SPC i koji je, kao i to gdje se nalazi. Mislim - ako uporedim sa Vatikanom i Katolickom Crkvom - da li postoji iole slicna institucija kod Pravoslavaca ili se Patrijah Pavle smatra najvisim vjerskim autoritetom po svim pitanjima SPC-a?

Isto me interesuje - na koji nacin moze SPC dati autonomiju crkvama u Crnoj Gori i po mogucnosti Pravoslavnoj Bosanskoj Crkvi (iako se ovo nece dogoditi, ali - postavljam hipotetsko pitanje...)

Hvala pokretacu teme i onim koji mi dadnu odgovore.[/quote]


evo pošto ti niko od pravoslavaca još nije odgovorio nadam se da ćeš se zadovoljiti mojim skromnim znanjem.
Koliko je znam osnovna razlika izmedju katolika i pravoslavaca je u tome što katolici smatraju da Duh sveti proizilazi iz Oca i sina,dok pravoslavci smatraju da Duh sveti proizilazi samo iz oca(za to si sigurno čuo kao sveto trojstvo) i samim tim na čelu crkve ne može biti niko osim oca,znači nikakav papa kao kod katolika.

Onda ti postoji razlika u doživljavanju Djevice Marije kod katolika i bogorodice kod pravoslavaca.to ti ne znam tačno objasniti,mislim da ima veze s bezgriješnim začećem i smrću(katolici smatraju da je usnula ili tako nešto).Dalje ti je poznato sigurno da kod katolika svećenik ima mogućnost opraštanja grijehova što kod pravoslavaca ima samo Isus.
Pravoslavci ne priznaju čistilište.
Ustroj crkava ti je ovakav;Pravoslavne crkve priznaju sveti sinod s patrijarhom ili mitropolitom na čelu, dok je ustroj u Katoličkoj crkvi centralizovan i hijerharhijski i crkva je nadnacionalna.
Što se tiče toga ima li recimo nad SPC neko,moja znanja su prilično štura,neku ulogu je imao Vaseljenski sabor.mislim da i danas postoji vaseljenski patrijarh.
Mislim da SPC nije nadležna za davanje autonomije drugim crkvama.Crnogorci se godinama bore da dokažu da je njihova crkva bila
autokefalna (samostalna)ali je SPC ne priznaje i odbija joj vratiti imovinu na području CG.Mislim da u Bosni pr. crkva nije nikad bila autokefalna,pa nije ista situacija a ne znam kako to sa priznavanjem ide primjerice može te priznati makedonska,a ne priznati bugarska p.c.

evo,znam ja da će se sad na mene natovariti kojekakvi debili koji me već prozivaju po ovom forumu ali jednostavno sam morala podijeliti ono što znam,žao mi je što ne znam i više.
by the way,ako sam nešto pogrešno napisala izvinjavam se,nije bilo namjerno neka me neko slobodno ispravi,ipak sam religije slušala prije 4 godine...
Ana_Ana
Posts: 587
Joined: 04/09/2005 00:28

#46

Post by Ana_Ana »

Nosferatu wrote:Mene interesuje po pitanju Biblije, kolike su razlike izmedju Katolika i Pravoslavaca? (po vjerovanju i po onome sto u bibliji stoji).

I da li ima neko link o Pravoslavnoj bibliji na nekom od nasih jezika?

I jos jedno pitanje. Vidim da Pravoslavna crkva praktikuje autonomije tj. integraciju crkve u naciju, odakle crkva postaje kicmeni stub nacionalnog identiteta. To je ta neka praksa crkve autonomije, pa me interesuje - da li postoji ikakav autoritet iznad SPC i koji je, kao i to gdje se nalazi. Mislim - ako uporedim sa Vatikanom i Katolickom Crkvom - da li postoji iole slicna institucija kod Pravoslavaca ili se Patrijah Pavle smatra najvisim vjerskim autoritetom po svim pitanjima SPC-a?

Isto me interesuje - na koji nacin moze SPC dati autonomiju crkvama u Crnoj Gori i po mogucnosti Pravoslavnoj Bosanskoj Crkvi (iako se ovo nece dogoditi, ali - postavljam hipotetsko pitanje...)

Hvala pokretacu teme i onim koji mi dadnu odgovore.
biblija je ista kod katolika i pravoslavaca, nema nikakve razlike. sem u jeziku.

http://www.biblija.info/
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#47

Post by sarlo »

Podijelili su se (katolici i pravoslavci) zbog upotreba beskvasnog hljeba prilikom pricesti. Katolici kazu hosti, to je ona plocica što im fra/don ubaci u usta. Kod jednih je to brasno sa kvascem, a kod drugih nikako nesmije biti kvasaca. Papa je exhomunicirao (valjda se tako kaze) Carigradskog patrijarha a ovaj prvog zbog tog fundamentalnog razloga. Carigradskom patrijarhu su se prikljucili i Jerusalemski, Aleksandrijski i Antihonijski patrijarsi. Katolicka crkva je bila centralizovana pa su Pape mogle uvoditi razne inovacije. Celibat, Gregorijanski kalendar, smanjio je broj prstiju prilikom krstenja, ova razlicita tumacenja o prirodi duha svetog su se navodno pojavila jos u 8-9 vijeku ali mislim da potenciranje tih razlika novijeg datuma.. Na drugom Vatikanskom Koncilu K.C. izvrsila priznavanje vecine pravoslavnih obreda i pokusava izvrsiti priblizavanje svih krscana (ekumenizam), ali im to slabo uspjeva zbog jacanja Evangelizma i protivljenju prevelikom institucionalizmu vjere koja je prisutna kod Rimo-katolika.....
K'o da sam u Bogosloviju isao.
Ana_Ana
Posts: 587
Joined: 04/09/2005 00:28

#48

Post by Ana_Ana »

mala-i wrote:quote="Nosferatu"]Mene interesuje po pitanju Biblije, kolike su razlike izmedju Katolika i Pravoslavaca? (po vjerovanju i po onome sto u bibliji stoji).

I da li ima neko link o Pravoslavnoj bibliji na nekom od nasih jezika?

I jos jedno pitanje. Vidim da Pravoslavna crkva praktikuje autonomije tj. integraciju crkve u naciju, odakle crkva postaje kicmeni stub nacionalnog identiteta. To je ta neka praksa crkve autonomije, pa me interesuje - da li postoji ikakav autoritet iznad SPC i koji je, kao i to gdje se nalazi. Mislim - ako uporedim sa Vatikanom i Katolickom Crkvom - da li postoji iole slicna institucija kod Pravoslavaca ili se Patrijah Pavle smatra najvisim vjerskim autoritetom po svim pitanjima SPC-a?

Isto me interesuje - na koji nacin moze SPC dati autonomiju crkvama u Crnoj Gori i po mogucnosti Pravoslavnoj Bosanskoj Crkvi (iako se ovo nece dogoditi, ali - postavljam hipotetsko pitanje...)

Hvala pokretacu teme i onim koji mi dadnu odgovore.

evo pošto ti niko od pravoslavaca još nije odgovorio nadam se da ćeš se zadovoljiti mojim skromnim znanjem.
Koliko je znam osnovna razlika izmedju katolika i pravoslavaca je u tome što katolici smatraju da Duh sveti proizilazi iz Oca i sina,dok pravoslavci smatraju da Duh sveti proizilazi samo iz oca(za to si sigurno čuo kao sveto trojstvo) i samim tim na čelu crkve ne može biti niko osim oca,znači nikakav papa kao kod katolika.

Onda ti postoji razlika u doživljavanju Djevice Marije kod katolika i bogorodice kod pravoslavaca.to ti ne znam tačno objasniti,mislim da ima veze s bezgriješnim začećem i smrću(katolici smatraju da je usnula ili tako nešto).Dalje ti je poznato sigurno da kod katolika svećenik ima mogućnost opraštanja grijehova što kod pravoslavaca ima samo Isus.
Pravoslavci ne priznaju čistilište.
Ustroj crkava ti je ovakav;Pravoslavne crkve priznaju sveti sinod s patrijarhom ili mitropolitom na čelu, dok je ustroj u Katoličkoj crkvi centralizovan i hijerharhijski i crkva je nadnacionalna.
Što se tiče toga ima li recimo nad SPC neko,moja znanja su prilično štura,neku ulogu je imao Vaseljenski sabor.mislim da i danas postoji vaseljenski patrijarh.
Mislim da SPC nije nadležna za davanje autonomije drugim crkvama.Crnogorci se godinama bore da dokažu da je njihova crkva bila
autokefalna (samostalna)ali je SPC ne priznaje i odbija joj vratiti imovinu na području CG.Mislim da u Bosni pr. crkva nije nikad bila autokefalna,pa nije ista situacija a ne znam kako to sa priznavanjem ide primjerice može te priznati makedonska,a ne priznati bugarska p.c.

evo,znam ja da će se sad na mene natovariti kojekakvi debili koji me već prozivaju po ovom forumu ali jednostavno sam morala podijeliti ono što znam,žao mi je što ne znam i više.
by the way,ako sam nešto pogrešno napisala izvinjavam se,nije bilo namjerno neka me neko slobodno ispravi,ipak sam religije slušala prije 4 godine...[/quote]

na celu srpske pravoslavne crkve je patrijarh srpski, njega bira sveti arhijerejski sabor, koji se sastoji od arhijereja srpske pravoslavne crkve. srpska pravoslavna crkva je podeljena na eparhije. svaka od njih ima svog arhijereja (episkopa - vladiku), koji je njen neposredni poglavar. za davanje autonomije drugim pravoslavinim crkvama mislim da nije do SPC to je do PC. mislim da svestenik moze da da mogucnost prastanja kada odes na ispovest. nisam ni ja nesto upucena znam jako malo.
Ana_Ana
Posts: 587
Joined: 04/09/2005 00:28

#49

Post by Ana_Ana »

sarlo wrote:Podijelili su se (katolici i pravoslavci) zbog upotreba beskvasnog hljeba prilikom pricesti. Katolici kazu hosti, to je ona plocica što im fra/don ubaci u usta. Kod jednih je to brasno sa kvascem, a kod drugih nikako nesmije biti kvasaca. Papa je exhomunicirao (valjda se tako kaze) Carigradskog patrijarha a ovaj prvog zbog tog fundamentalnog razloga. Carigradskom patrijarhu su se prikljucili i Jerusalemski, Aleksandrijski i Antihonijski patrijarsi. Katolicka crkva je bila centralizovana pa su Pape mogle uvoditi razne inovacije. Celibat, Gregorijanski kalendar, smanjio je broj prstiju prilikom krstenja, ova razlicita tumacenja o prirodi duha svetog su se navodno pojavila jos u 8-9 vijeku ali mislim da potenciranje tih razlika novijeg datuma.. Na drugom Vatikanskom Koncilu K.C. izvrsila priznavanje vecine pravoslavnih obreda i pokusava izvrsiti priblizavanje svih krscana (ekumenizam), ali im to slabo uspjeva zbog jacanja Evangelizma i protivljenju prevelikom institucionalizmu vjere koja je prisutna kod Rimo-katolika.....
K'o da sam u Bogosloviju isao.
kod pravoslavaca na pricesti je hleb i crveno vino ( kao krv isusova)
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#50

Post by sarlo »

Ana_Ana wrote:
sarlo wrote:Podijelili su se (katolici i pravoslavci) zbog upotreba beskvasnog hljeba prilikom pricesti. Katolici kazu hosti, to je ona plocica što im fra/don ubaci u usta. Kod jednih je to brasno sa kvascem, a kod drugih nikako nesmije biti kvasaca. Papa je exhomunicirao (valjda se tako kaze) Carigradskog patrijarha a ovaj prvog zbog tog fundamentalnog razloga. Carigradskom patrijarhu su se prikljucili i Jerusalemski, Aleksandrijski i Antihonijski patrijarsi. Katolicka crkva je bila centralizovana pa su Pape mogle uvoditi razne inovacije. Celibat, Gregorijanski kalendar, smanjio je broj prstiju prilikom krstenja, ova razlicita tumacenja o prirodi duha svetog su se navodno pojavila jos u 8-9 vijeku ali mislim da potenciranje tih razlika novijeg datuma.. Na drugom Vatikanskom Koncilu K.C. izvrsila priznavanje vecine pravoslavnih obreda i pokusava izvrsiti priblizavanje svih krscana (ekumenizam), ali im to slabo uspjeva zbog jacanja Evangelizma i protivljenju prevelikom institucionalizmu vjere koja je prisutna kod Rimo-katolika.....
K'o da sam u Bogosloviju isao.
kod pravoslavaca na pricesti je hleb i crveno vino ( kao krv isusova)
E jeli kod njih beskvasan ili kod katolika. Mislim da jeste, jer ih zovu ortodoksima a mislim da se u Starom Zavjetu to pominju i Jevreju u svojim obredima jedu takav hljeb. Kvasac simbolise djavola, nesto u vezi nadimanja. A Jevrejima je pod Faraonom bilo zabranjeno da jedu hljeb sa kvascem.
Post Reply