koliko ste upoznati sa pravoslavnom doktrinom i obicajima

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#1 koliko ste upoznati sa pravoslavnom doktrinom i obicajima

Post by hrabren miloradovic »

dajte komentare i misljenja(bez mrznje molim)[/list][/url]
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#2

Post by daduli_sa »

Dovoljno toliko da nam vjerska desavanja u pravoslavnim objektima ne predstavljaju metu za izivljavanje. kamenovanje i pokazivanje licnih (nacionalistickih) frustracija. Vjerovatno isto onoliko koliko nam je bilo potrebno da shvatimo da i u ratnim uslovima bogomolja neke (druge) konfesije ne predstavlja objekat koji treba porusiti, spaliti, zatrati sa zemljom i onda deceniju kasnije se jos truditi da se ospori njena obnova.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#3

Post by hrabren miloradovic »

daduli_sa wrote:Dovoljno toliko da nam vjerska desavanja u pravoslavnim objektima ne predstavljaju metu za izivljavanje. kamenovanje i pokazivanje licnih (nacionalistickih) frustracija. Vjerovatno isto onoliko koliko nam je bilo potrebno da shvatimo da i u ratnim uslovima bogomolja neke (druge) konfesije ne predstavlja objekat koji treba porusiti, spaliti, zatrati sa zemljom i onda deceniju kasnije se jos truditi da se ospori njena obnova.
Mislim daje tema jasna, nije kriva crkva nego" ljudi" koji cine zlodela ako imas sta reci o temi reci ovo sto si naveo je poznato.
Hteo ne hteo to ti je komsiluk i ne mozes ga izbaciti iz vidokruga samo je pitanje u koga gledas. :) pozdrav!
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#4

Post by Haqqani »

"A KADA MELEKI (ANĐELI) REKOŠE: "O MERJEMA (MARIJO) ALLAH (BOG) TI JAVLJA RADOSNU VJEST, OD NJEGA RIJEČ, IME ĆE MU BITI MESIH, ISA SIN MERJEMIN (ISUS MESIJA SIN MARIJIN). BIĆE VIĐEN I NA OVOM I NA ONOM SVIJETU I JEDAN JE OD ALLAHU (BOGU) BLISKIH."

(Al-Imran:45)
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#5

Post by Haqqani »

"TI ĆEŠ SIGURNO NAĆI DA SU VJERNICIMA NAJLJUĆI NEPRIJATELJI JEVREJI I MNOGOBOŠCI; I SVAKO ĆEŠ NAĆI DA SU VJERNICIMA NAJBLIŽI PRIJATELJI ONI KOJI GOVORE: "MI SMO KRSCANI", ZATO ŠTO MEĐU NJIMA IMA SVEĆENIKA I MONAHA (OSOBA KOJE SU SE POTPUNO PREDALE BOŽIJOJ SLUŽBI) I ONIH KOJI SE NE OHOLE."

(Al-Ma`ida:82)
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#6 Re: koliko ste upoznati sa pravoslavnom doktrinom i obicajim

Post by zavrzlama »

hrabren miloradovic wrote:dajte komentare i misljenja(bez mrznje molim)[/list][/url]

Pa dragi Milorade ti mora da si mlada generacija...takvo pitanje u BIH za Bosance i Hercegovce je pomalo cudno...pa ako je se gdje upraznjavao vjerski blagdani svih vjera onda je to u BIH,tako da svi ljudi bez obzira na vjeru sve to znaju sto ti pitas.

Sve su vjere i religije dobre, ako ih pravi ljudi propagiraju.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#7 Re: koliko ste upoznati sa pravoslavnom doktrinom i obicajim

Post by hrabren miloradovic »

zavrzlama wrote:
hrabren miloradovic wrote:dajte komentare i misljenja(bez mrznje molim)[/list][/url]

Pa dragi Milorade ti mora da si mlada generacija...takvo pitanje u BIH za Bosance i Hercegovce je pomalo cudno...pa ako je se gdje upraznjavao vjerski blagdani svih vjera onda je to u BIH,tako da svi ljudi bez obzira na vjeru sve to znaju sto ti pitas.

Sve su vjere i religije dobre, ako ih pravi ljudi propagiraju.[/quot


Pa nisam bas toliko mlad nego sam postavio ovu temu zbog ratnog vakuma koji je prozet predrasudama i povrsnom znanju(naravno samo nekih i mladjih).
Postoji neka knjiga velike slicnosti pravoslavlja i islama koju su podrzali neki crkveni velikodostojnici i cini mi se muftija sandzacki Zukorlic(nemam link).
Nisam citao ali deluje zanimljivo s'obzirom da je i jedno i drugo istocni nacin dozivljavanja religioznosti [/img]
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#8 Re: koliko ste upoznati sa pravoslavnom doktrinom i obicajim

Post by Anka »

zavrzlama wrote:
hrabren miloradovic wrote:dajte komentare i misljenja(bez mrznje molim)[/list][/url]

Pa dragi Milorade ti mora da si mlada generacija...takvo pitanje u BIH za Bosance i Hercegovce je pomalo cudno...pa ako je se gdje upraznjavao vjerski blagdani svih vjera onda je to u BIH,tako da svi ljudi bez obzira na vjeru sve to znaju sto ti pitas.

Sve su vjere i religije dobre, ako ih pravi ljudi propagiraju.
Slažem se.
A mislim da izraz doktrina nije baš primeren. Mislim da si trebao da pitanje formulišeš kao: Koliko ste upoznati sa pravoslavljem ?
Doktrina pravoslavlja :roll:
Ana_Ana
Posts: 587
Joined: 04/09/2005 00:28

#9 Re: koliko ste upoznati sa pravoslavnom doktrinom i obicajim

Post by Ana_Ana »

hrabren miloradovic wrote:
zavrzlama wrote:
hrabren miloradovic wrote:dajte komentare i misljenja(bez mrznje molim)[/list][/url]

Pa dragi Milorade ti mora da si mlada generacija...takvo pitanje u BIH za Bosance i Hercegovce je pomalo cudno...pa ako je se gdje upraznjavao vjerski blagdani svih vjera onda je to u BIH,tako da svi ljudi bez obzira na vjeru sve to znaju sto ti pitas.

Sve su vjere i religije dobre, ako ih pravi ljudi propagiraju.[/quot


Pa nisam bas toliko mlad nego sam postavio ovu temu zbog ratnog vakuma koji je prozet predrasudama i povrsnom znanju(naravno samo nekih i mladjih).
Postoji neka knjiga velike slicnosti pravoslavlja i islama koju su podrzali neki crkveni velikodostojnici i cini mi se muftija sandzacki Zukorlic(nemam link).
Nisam citao ali deluje zanimljivo s'obzirom da je i jedno i drugo istocni nacin dozivljavanja religioznosti [/img]
milooorade, koliko si ti upoznat sa obicajima?
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#10

Post by hrabren miloradovic »

Anka u pravu si "bez doktrine"

Dovoljno, stric mi je svestenik ali nisam vernik,interesuje me sa kulturno-istorijskog aspekta(kad kazem istorijski ne mislim na ova nasa balkanska ludovanja)
JA sam iz Srbije i za uzvrat bih voleo da mi neko da neki dobar link o islamu,nesto za pocetnike.
HVALA U NAPRED :-D :-D
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#11

Post by daduli_sa »

Hvala @Custos Morum, i sam sam htio da postam par slika kao odgovor na "tezu"
Mislim daje tema jasna, nije kriva crkva nego" ljudi" koji cine zlodela ako imas sta reci o temi reci ovo sto si naveo je poznato.
Hteo ne hteo to ti je komsiluk i ne mozes ga izbaciti iz vidokruga samo je pitanje u koga gledas.
Samo jos fali da se postavi neka slika "izbacivanja" komsiluka iz vidokruga koji se oslikavao rusenjem "nepodobnih" objekata i iseljavanjem dojucerasnjih komsija. (necu govoriti o ubistvima i slicnim stvarima, o svemu se vec dovoljno zna)
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#12

Post by daduli_sa »

Image

Image

Image

Vidis @hrabren miloradovic, nadam se da ces nekada u duhu svog imena imati dovoljno hrabrosti da sam sebi postavis isto to pitanje koje si postavio ostalima ovdje na forumu:
koliko SAM upoznat sa pravoslavnom doktrinom i obicajima?!

Da li ti obicaju i doktrina podrazumijevaju da se cijeli manastirski kompleksi (npr. Manastir Svetog Vasilija Ostroškog u Bijeljini, a cije slike vidis gore) grade u strogom centru grada na mjestu gdje su sve do ratne 1993.godine se nalazile kuce imucnih i starosjedilackih bijeljenskih NEpravoslavnih porodica koje su bile istjerane iz svojih domova, a njihove kuce sa svim uspomenama srusene da bi se izgradio cijeli manastir zajedno sa vladikinom kucom i imanjem?
Iskreno, nadam se da ces prvo moci naci odgovor na ovo pitanje pa tek onda ljude koji istinski ZIVE MULTIKULTURALNOST u svojim sredinama svaki dan, a ne samo kada im to treba, pitati koliko znaju o svojim prvim komsijama i njihovim znamenitostima koje ih svakodnevno okruzuju.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#13

Post by hrabren miloradovic »

Neznam sta sam napisao da mi ovo spocitavate,ja mogu reci da se stidim sta su uradili neki moji sunarodnici i da je to ljaga na mom narodu.
Medjutm nisu se ni ostale verske vodje pokazale kao mirotvorci .
Ne znam kakve veze ima sve ovo sto se navodi sa obicajima i iskonskim vrednostima jedne vere.
addo888
Posts: 242
Joined: 15/07/2006 20:42

#14

Post by addo888 »

pa nemam pojma jer sam musliman.Znam nesto malo,npr Bozic imate kad su svi drugi vec imali,dakle slijedite neki strani kalendar i to je to
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#15

Post by hrabren miloradovic »

file://localhost/E:/MUZIKA/Downloads/slike/central_balkan_ref01.jpg[/url]
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#16

Post by hrabren miloradovic »

addo888 wrote:pa nemam pojma jer sam musliman.Znam nesto malo,npr Bozic imate kad su svi drugi vec imali,dakle slijedite neki strani kalendar i to je to

To je tzv. stari kalendar ili bolje receno julijanski.
Njega se drze srpska,ruska,carigradska P.C
Sve je u principu isto samo 13 dana razlike kad se poredi sa zvanicnim(gregorijanskim)
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#17

Post by hrabren miloradovic »

file://localhost/E:/MUZIKA/Downloads/slike/central_balkan_ref01.jpg
addo888
Posts: 242
Joined: 15/07/2006 20:42

#18

Post by addo888 »

A sta ti znas o islamu hrabrene? :-D
quantum
Posts: 227
Joined: 12/10/2005 19:17

#19 Koliko ste upoznati sa pravoslavnom doktrinom i obicajim

Post by quantum »

Nedovoljno. Ako imas nesto ukratko i zanimljivo da opises ne bi bilo loshe.
Custos Morum
Posts: 95
Joined: 04/07/2006 16:48

#20

Post by Custos Morum »

zoom66 wrote:drzite se teme!!!

TNX!

:-)
Ne vidim zasto se brisu fotografije Patrijarha Pavla i Arkana, Karadzica ili Mladica...

Srpska pravoslavna crkva je bila jedan od pomagaca i ideoloska pozadina genocidu i agresiji u BIH i Hrvatskoj.
Dokle god se to ne uvidi upravo od strane vjernickog puka, nema srece ni za Srbe ni za pravoslavce.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#21

Post by mr__bosnjak »

Pa znam neke stvari. Npr. da je nastalo odvajanjem odvajanjem dijela hriscana od Vatikana koji su onda sebe nazvali pravoslavcima a sjediste im je postalo glavni grad Bizantije Konstantinopel(danasnji Istanbul) jer je bizanstijski car prihvatio pravoslavlje. Pravoslavna Crkva je imala sjediste u Konstantinopelu kasnije Istanbulu sto i danas ima, samo sto se sada naziva Grcko-Pravoslavna Crkva. S vremenom su neke se odvojile, kao npr. Srpska Pravoslavna Crkva koja se usko povezala s politikom i postala jedan od organizatora i podrzavaoca pa nekad cak i izvrsioca genocida ponajvise nad bosnjackim muslimanskim zivljem. Druge samostalne su npr. Ruska i Crnogorska itd. Licno mislim da bi BiH trebala imat svoju P. Crkvu jer SPC samo podstice homogeniziranje i negira genocid ili ga velica. Npr. u Trebinju zele zaustavit obnovu Begove Kuce na Buni sto je urbicid! SPC za svoje dobro mora izvrsit preokret za 360 stepeni! Jer ono sto ona danas praktikuje je ja mislim najmanje pravoslavlje. Cijelo vrijeme su optuzivali Bosnjake za vjerski fanatizam a oni su zapravo bili fanatici.

Inace nemam nista protiv same vjere Pravoslavlje i ponosan na to da je moj narod sacuvao njegove objekte na slobodnoj teritoriji(da su dzamije bar bile te srece :( ) a znam ponesto kao npr. da je Bozic 7 januara a Vaskrs sedmicu nakon katolicko-protestanstkog. Onda ne znam ako imate neku svoju Novu Godinu? Manje ikonujete Bogoridicu(po hriscanstvu) nego katolici ali zato cesto ikonujete svece i imate slave. I eto to bi bilo to... Koliko ti znas o islamu?
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#22

Post by forUMASH »

mr__bosnjak wrote:....SPC za svoje dobro mora izvrsit preokret za 360 stepeni!....
:D :D :D
nesvrstan
Posts: 278
Joined: 21/01/2005 12:14

#23

Post by nesvrstan »

Ja znam i previse. Pogotovo mi je poznato "preosvestenstvo" sjeverne Bosne.

Vladika Kacavenda je niko drugi do sam Necastivi (pogledajte mu pazljivije facu)
Njegov potomak - mladjahni pop Milidrag iz Doboja je glavni narko diler i makro.

Raspitajte se malo kod obicnog svijeta (pravoslavaca) u Doboju, zaista nije rijec o antipravoslavnoj izmisljotini.
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#24

Post by privremeni »

Postavljacu teme, iz prilozenih odgovora mozes zakljuciti koliko je "krhko znanje" :-)
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#25

Post by NIN »

Blago onima koji se ponose svojim neznanjem!

Cestitam na gluposti!

Pozdrav...
Post Reply