Koliko smo mi u stvari nepismeni i zašto (zbog koga) ?!?!?!?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Krhljo
Posts: 69
Joined: 05/06/2007 08:41
Location: Cazin - Sarajevo

#51

Post by Krhljo »

Eh evo mene opet. Uglavnom slazem se sa nekim stavovima i sve, lijepo je kada covjek ode u Japan i njesto nauci i ja znadem poneku japansku sada ne znam da pisem ali cu parafrizirati :D Nihongoga skosi vakarimas :D. Ja sam jedan od onih kojima Sarajevo nije njihov grad ali sta ja tu mogu ne mogu reci da se ne trudim. Probao sam svasta tokom godina na faksu ali jednostavno te guse kako prof tako i resto okoline. Eto bila je jedna inicijativa podavno da se u BiH na Masinskom fakultetu napravi jedan projekt pod nazivom Formula Student i ja sam se svojski trudio da ista napravim od ideje ono kolege kazu da ce sa mnom raditi i to ali samo masu usima i cekaju kada ce leci mak na konac, ali mene to nije bilo briga bilo mi je bitno da se krene pa kako god i nije mi bilo bitno sto bi ja iznio sav teret pokretanja pa cak i da se ne spomenem kasnije samo da radim na tome. Uglavnom prilikom posjete u SLO tamo njihovim laboratorijama i svemu mene su 2 dana vodali njihovi profesori sa rijecima ma krenite samo nema veze kako bitno je da nesto napravite i da odete a kasnije sve samo ide jer su oni vec tada isli 4-ti put na to takmicenje. Eto kada sam se vratio BiH raspolozenje mojih asistenata i profesora je splahnulo i ono ostavili su me na cijedilu tako da se nisam mogao oficijelno osloniti na faks a ko bi mi onda dao 20 000 KM koliko treba za taj projekt. Eto sve u svemu tada sam pravo bio razocaran ali evo i danas se trudim da makar ljudi koji sada idu na faks da oni to pokrenu i da makar neko ode, to mi je neki licni san da jednom vidim da sarajevsko masinstvo ode i predstavi svoj bolid pa makar bio napravljen od bureta limenog :D.

E jos jedan mali epilog, fakat mi je doslo na vrh k... ono neko dodje iz inostranstva i on je ono bog i batina on je nesto sto niko ne moze zabici i onda neki drugi studenti i ljudi koji bi mozda radili i bolji posao ili barem isto padaju na konkrusima samo zato sto je on zavrsio negdje u inostranstvu i on je beton a ovamo stvarnost je drugacija ja npr. ucim takve ljude da se koriste nekim programima koje sam ja sam naucio sam sa mukom i patnjom. Jebiga to je ono sto je najgore. Ne kazem da ima nekih potencijala ali siguran sam da ima i ovdje, evo me honorarno radim u firmi i moja sefica ne zna sta je template ono daj nemoj me jebat i ja joj moram praviti 1000 stvari :D.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#52

Post by Truba »

Krhljo wrote:Nihongoga skosi vakarimas
prije ce biti

watashi wa nihongo ga wakarimasen :D :D :D
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#53

Post by uvjek dobar gost »

encian wrote:jos jednom da ponovim: slazem se sa tvojim bottom line-om, ali ne i sa "studenti vi ste vaki i naki". ja se sva iznerviram kad cujem opet: 0,5% GDP-a na nauku, svjetski prosjek 3%. ali ima fondova, ima nekih sporazuma na koje se moze prijaviti za projekat, pa se moze provuci onaj ko hoce da radi.

meni je npr. najgori stav profesora prema onima koju su zavrsili vani. nece da ih zaposle na fakultetu jer se boje za svoje stolice. u svijetu ima bosanaca koji su objavili clanaka sami vise nego sto prosjecan fakultet ima skupa, znaci priznati su u svijetu nauke, a nase guzonje nece da podrze WUS-ov projekat da ti isti ljudi dodju i odrze jedno predavanje iako WUS snosi sve troskove a ovi nasi samo trebaju da apliciraju! cuh od jednog naseg momka kako kaze da ce MOLITI ljude da se vrate i skupa naprave nesto. kad ce oni sa etf-a npr tako razmisljati? nikad.

sto se brojke nepismenih tice, to izadje na nekih 17% stanovnista. jesi li siguran da je toliko? meni izgleda previse.

takodjer, moras biti svjestan jedne stvari. vecina studenata u sarajevu nisu sarajlije. to je uredu. vecina tih studenata sto nisu sarajlije fakultet na kojem studiraju ne smatraju SVOJIM i boli ih briga sta se desava prije, tokom i poslije njihovog studija. to nije uredu. mislim da je to velika kocnica solidarnosti.
Bez pretjerane želje za replikama... samo par teza..

Nepismenih u BiH je oko 28%... sve je manje djece koja pohađaju škole... to je koncept vlasti da od nas napravi marvu... masu nepismenih ali vjernih i šutljivih ljudi...
Upravo o tim studentimaja i govorim i na njih se osvrćem jer asfalt nije samo da se hoda po njemu... isti se mora i osjetiti.... sit sam kvazi intelektualaca i studenata u zemlji sa svega 3% visokoobrazovanih... a sam prosjek je u opadanju jer oko 70% mladih bi sutra napustilo zemlju daim se pruži prilika....

Sve u svemu studenti umjesto da se organizuju i polupaju fakultet i rektorat... oni piju kafice... sama pomisao na studentski standard, mogućnost zaposlenja i kvadrat stana od skoro 2000 km..... ???'

Kad tome dodamo da smo generacija koja ćivi sa starcima...... pita li se iko išta... ovdje ili smo svi rahat od pameti....

A kad profesor Grebo na TV-u kaže ... 2 da imam manje trideset godina ja bi ljude pozvao na revoluciju..... "

Ja imam taman toliko manje godina i fakat vas sve pozivam na evoluciju uma i duha i na otpor ovoj vjersko-jaransko-političko-mešetarskoj mafiji... jer pitanje je fakat mi ili oni.....

P.S

Ovo sve uzmite sa rezervom ali ima pokazatelja koji i jesu egzaktni i lako dokazivi..., a ko je u prilici nek nađe i prelista sistem ranog upozoravanja.... mi smo po svim statistikama zemlja trećeg svijeta samo smo preblizu Europi i previše je para sprcano u nas pa se stide da priznaju i oni svoje greške....

http://www.undp.ba/
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#54 we

Post by Fiore »

Kad zavrse fax onda se okrenu i pljuju sve najgore.. o svom faxu.,grdau koji im je sve dao.. da to ste vi STUDENTI! 8-)
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#55

Post by obuca »

a je li trebam da govorim kako mi je bilo lijepo na tom poganom faxu. profe su tezi bolesnici asistenti im jos gori pa ti tu pokusaj ostati pametan. Mene je samo jedna osoba s odsjeka iz....li uzduz i poprjeko al zavrsavam i vraticu joj. Imam pravo da pricam dok god da prica odgovara cinjenicnom stanju na faxu. Licno mislim da na mom odsjeku samo masovno proizvode isfrustrirane ljude koji nece nakon diplomiranja biti voljni za dalje samoobrazovanje, jer sto bi isli jos u skolu da ih je.e opet neka budala. NAse skolovanje je cista reprodukcija onog sto ti postiraju i sto narede da naucis od rijeci do rijeci. Kod nas u skoli se razvija lijeno misljenje, nema tragalackog rada, nema kreativnosti, inicijative. Djeca su pasivni objekti.... itd. Prema tome, da zakljucim, nas NPP je povrac, i djeca i omladina nam odose u helac. I jos nesto, nista meni SA i moj fax nisu dali. Sve sam sama zaradila, finansirala te prema tome i sama sebi pruzila.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#56

Post by encian »

krhljo: ne govorim o studentima koji misle da su popili svu pamet svijeta time sto su zavrsili vani. ima nas momak tamo u americi npr. genijalac! clanaka i nagrada na pasija preskakala. naravno da ga nije niko pozvao da odrzi predavanje u BiH. na etf-u neke postdiplomske teme drze dodiplomci kojima je ta tema bila diplmoski rad. izvini, ali da bi se postao profesorom mora se i nauciti kako druge napraviti boljima od sebe, natjerati ih da rade, istrazuju i objavljuju, pa od nekog ce ispast nesto super. mi nemamo takvih profesora. imamo potencijala bruka, ali propadaju sa takvim profesorima. mozda zato treba dovesti ljude koji su zavrsili vani (cisto da nauce novu generaciju ljudi u bosni kako to svijet radi). ali naravno, ne one koji nemaju referenci.

tako da bih ja stvarno dala prednost nekome ko je doktorirao vani nad nekim ko je doktorirao u bosni. jer da bi doktorirao vani morao je uraditi nesto sto je priznala naucna zajednica a ne prepisati 10 knjiga i sazeti u 300 strana kako se to kod nas radi. ma ona jedna bisera na ekonomiji dvaput isto poglavlje uvalila. samo mu promijenila naslov i malo razmjestila slike.

@uvijek dobar gost: ja pristajem :lol: . hajmo mijenjat sve. mislim da treba. pogotovo stav prema obrazovanju a i sistem sam. daj ideju, ja cu stvarno pomoci, samo imaj na umu da nisam fizicki prisutna u SA trenutno :).

a profesorica razvoja je jasmina osmankovic (morala sam ici da joj provjerim ime i opet mi je pritisak porastao).
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#57

Post by encian »

obuca wrote:a je li trebam da govorim kako mi je bilo lijepo na tom poganom faxu. profe su tezi bolesnici asistenti im jos gori pa ti tu pokusaj ostati pametan. Mene je samo jedna osoba s odsjeka iz....li uzduz i poprjeko al zavrsavam i vraticu joj. Imam pravo da pricam dok god da prica odgovara cinjenicnom stanju na faxu. Licno mislim da na mom odsjeku samo masovno proizvode isfrustrirane ljude koji nece nakon diplomiranja biti voljni za dalje samoobrazovanje, jer sto bi isli jos u skolu da ih je.e opet neka budala. NAse skolovanje je cista reprodukcija onog sto ti postiraju i sto narede da naucis od rijeci do rijeci. Kod nas u skoli se razvija lijeno misljenje, nema tragalackog rada, nema kreativnosti, inicijative. Djeca su pasivni objekti.... itd. Prema tome, da zakljucim, nas NPP je povrac, i djeca i omladina nam odose u helac. I jos nesto, nista meni SA i moj fax nisu dali. Sve sam sama zaradila, finansirala te prema tome i sama sebi pruzila.
pa hajde kazi ko te zezao. zato sto ne govorimo, i nastavljaju to da nam rade. eno ja rekla, pa nek ona i dalje pokusava :D .
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#58

Post by obuca »

da jesi rekla kad si zavrsila i ispalila se. i ja cu reci za koji dan, mada jednom akademskom gradaninu ne prilici takav rjecnik kakav cu ja koristiti.
pokusala i da mjenjam i svadala se s njom otvoreno ali kad ne nailazis na podrsku vec pasivnost miseva koji tu lafo studiraju onda ne mozes nista uciniti.bila i u udruzenju za zastitu prava studenta i imenovala je ali opet NISTA. PA MAJKU IM VISE NJIHOVU :x :x :x
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#59

Post by obuca »

encian ja se izvinjavam mozda sam te zamjenila s nekim ko nije u BiH. sorry :)
User avatar
TareSA
Posts: 209
Joined: 02/11/2005 12:56
Location: Sarajevo

#60

Post by TareSA »

Znas kako bi trebali biti ti protesti...oni koji su dosli da protestvuju njih upisete negdje i date im rok da polazu, a oni koji nisu, nek i dalje sjede i cekaju da neko nesto uradi al ne mogu polagati heheeh.....znam vrlo utopisticka misao, jer mislim da je upravo suprotno, al hajd nadajmo se boljem sutra, ja sam iz sarajeva, al nisam sarajevski student, tj gdje god sam u sarajevu u zivotu dosao sa svojim indexom kao student sam,pa cu nesto postici s time(mislim ono popuste itd.) posalju me tamo gdje ne treba......al hajd nema veze......samo cu vam reci sretno, jer ova drzava, a ni studenti ni penzioneri, ni ovi ni oni ne idu nigdje.......a pitaju se sa vrha sto bjezimo vani......gospodo okrenite se oko sebe........
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#61

Post by encian »

obuca wrote:encian ja se izvinjavam mozda sam te zamjenila s nekim ko nije u BiH. sorry :)
ma nisam sad u bih, ali sam je imenovala i davno prije nego sam zavrsila fakultet. tako da ti komentar o tome da sam je imenovala kad sam zavrsila i ispalila se ne stoji :-) ne pozdravlja me ali uvijek one svoje velike oke izbulji u mene :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#62

Post by Truba »

ovdje nikad neće biti bolje

to je činjenica
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#63

Post by uvjek dobar gost »

Sedam dana ... protesta... nas jedno hiljada il pet..... sedmi dan bi se iz te skupine izdvojila grupa koja bi privukla veću pažnju... nas su ublehali mediji sa pričom (preuzetom od naših nana) da se ništa promijeniti ne može... medije plaćaju političke stranke i interesne grupe... a nane su ostarile....

A mi????
Prošlo nam je 15. tak godina života... jesmo li fakat spremni halaliti još bar toliko...????

Ja bih bio papak u prvom redu na protestima i jesam već sam bio... ali to nije cool... treba nam pomoć nekih muzičara... dubioza ... pojačaj .. i digni šaku u zrak.... svi u štrajk....

Karaktera i pozitivne energije nama fali... i da se povežemo malo na relaciji... Sarajevo-Tuzla-Mostar-Banja Luka.... i vidjeli bi tad francusku il mađarsku na našim ulicama...... ili sam fakat prevelik utopista....
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#64

Post by obuca »

koliko puta sam spomenula tu francusku i proteste tamo :( . Raji u BiH je bitno napucat sise, stavit kilu sminke i vjeruj mi obrazovanje im nije ni kraj pameti. Ne znam nekad imam osjecaj da bi se i moglo nesto napravit kada bi nas bilo vise dobri goste, a nakon svojih pokusaja jednostavno sam im rekla nek vas guze kad uzivate :( Tuzna je sudbina ove zemlje.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#65

Post by uvjek dobar gost »

obuca wrote:koliko puta sam spomenula tu francusku i proteste tamo :( . Raji u BiH je bitno napucat sise, stavit kilu sminke i vjeruj mi obrazovanje im nije ni kraj pameti. Ne znam nekad imam osjecaj da bi se i moglo nesto napravit kada bi nas bilo vise dobri goste, a nakon svojih pokusaja jednostavno sam im rekla nek vas guze kad uzivate :( Tuzna je sudbina ove zemlje.
Samo mala ispravka... zemlja će biti a mi ćemo proći...

a ja sam i sam protestvovao godinu dana kao aktivista pokreta dosta.... i dan danas se preispitujem jesam li sebe mogao uložiti više u sve to....???

Jel sjećam se smijeha ljudi dok šetali smo gradom ili nezainteresovanosti studenata sa filozofije dok smo stajali pred skupštinom ...

Mnogo je fakat pitanja ,a nas sve manje koji bi odgovorili....
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#66

Post by nineac »

Neznam kako obrazovanje moze biti nekome na pameti?
Nase drustvo je postavilo drugacije vrijednosti. Generacije koje su rodjene poslije 1985 ili mozda i ranije nesjecaju se onog vremena, ili onih vrijednosti koje su zivjele u sjecanjima ljudi tokom rata ili neposredno nakon rata.
Danas je vrijednost Muhamed Ali Gasi, Naser kaljemendi, Fahrudin Radoncic itd. Ti ljudi imaju sve, auto od 100,000km, hacijende, najskuplju odjecu, najtirazniji dnevnik ih pravi jet-setom i onda vi ocekujete od nekog studenta da sa entuzijazmom gleda buducnost? Kod nas je na faxu bitno 6 dobiti, ali takav standard su profesori postavili, nedaju vise, jer boze moj, nekom moze pasti na pamet post-diplomski upisati.
Ja razumijem ljude koji imaju odredjenu rezervu prema ljudima koji su vani zavrsili fakultete, medjutim dana je BiH potrebno da postojecu garnituru profesora zamjene ljudi koji su vani magistrirali ili doktorirali. Ne zbog toga sto oni mozda znaju vise, mozda neznaju vise, nego zato sto sa sobom nose drugacije navike, navike koje su u BiH davno umrle na fakultetima. Svijet je otisao toliko daleko da ljudi u BiH zive u nekoj zabludi, ali vide rezultate tog svijeta, najnovija auta, odjeca, i naravno, uzor vise nisu doktori, advokati, sudije, inzinjeri, nego avazov "jet-set"!
Problem je u onih 28% nepismenih, medjutim ti isti studenti nemaju svog kritickog misljenja, a da negovorimo koliko njih ide da glasa. Ja sam isto studirao dole, znam kako to ide, poslije faxa kafica koja se pretvori u sjedeljku do 4 ujutro! Nasi studenti moraju dobro da razmisle gdje i kako, i moraju konacno da izraze svoje misljenje, jer sutra su oni buduci premijeri, gradonacelnici, sudije, doktori.
Stoga studenti, ako mislite da je studiranje sestica u indexu, onda sa srecom u zivotu, izvan granica BiH to jednostavno nepali!
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#67

Post by obuca »

o navikama se i radi. ovdje se jedan sekretar odsjeka ne moze udostojiti da te pogleda a kamoli da normalno s tobom razgovara. Dalje, vani je drugaciji pristup ljudima, jednostavno studenti imaju vise prava, i NE MOGU biti proganjani radi toga, jer ce profa da leti. Radi se i tome da ako kod hajvana pise na vratima da su konsultacije tad i tad, onda ona ili on MORA biti tu. pa pobogu to im je radno mjesto. Ali ne, krava ne dolazi i ne dolazi. Jer ko ce je sankcionisati????? Sto je najgore koliko god ucio, a to sam osjetila na svoj kozi, 10 nema, 9 vrlo rijetko, 8 tu i tamo, a 6 i 7 su plafon. Mogla bi ja pisati o nasem skolstvu i o tome da ne valja i o tome da zehru hubijar treba streljat zbog 9 godisnjeg skolovanja, jer se djeca ne igraju u 1 razredu vec rade jednacine itd., ali kome da pricam kad niko nece dupe da pomakne.
User avatar
Bl_ManiaC
Posts: 185
Joined: 14/02/2007 20:26
Location: zgrada u blizini mjesta odakle polecu avioni

#68

Post by Bl_ManiaC »

nineac wrote:Neznam kako obrazovanje moze biti nekome na pameti?
Nase drustvo je postavilo drugacije vrijednosti. Generacije koje su rodjene poslije 1985 ili mozda i ranije nesjecaju se onog vremena, ili onih vrijednosti koje su zivjele u sjecanjima ljudi tokom rata ili neposredno nakon rata.
Danas je vrijednost Muhamed Ali Gasi, Naser kaljemendi, Fahrudin Radoncic itd. Ti ljudi imaju sve, auto od 100,000km, hacijende, najskuplju odjecu, najtirazniji dnevnik ih pravi jet-setom i onda vi ocekujete od nekog studenta da sa entuzijazmom gleda buducnost? Kod nas je na faxu bitno 6 dobiti, ali takav standard su profesori postavili, nedaju vise, jer boze moj, nekom moze pasti na pamet post-diplomski upisati.
Ja razumijem ljude koji imaju odredjenu rezervu prema ljudima koji su vani zavrsili fakultete, medjutim dana je BiH potrebno da postojecu garnituru profesora zamjene ljudi koji su vani magistrirali ili doktorirali. Ne zbog toga sto oni mozda znaju vise, mozda neznaju vise, nego zato sto sa sobom nose drugacije navike, navike koje su u BiH davno umrle na fakultetima. Svijet je otisao toliko daleko da ljudi u BiH zive u nekoj zabludi, ali vide rezultate tog svijeta, najnovija auta, odjeca, i naravno, uzor vise nisu doktori, advokati, sudije, inzinjeri, nego avazov "jet-set"!
Problem je u onih 28% nepismenih, medjutim ti isti studenti nemaju svog kritickog misljenja, a da negovorimo koliko njih ide da glasa. Ja sam isto studirao dole, znam kako to ide, poslije faxa kafica koja se pretvori u sjedeljku do 4 ujutro! Nasi studenti moraju dobro da razmisle gdje i kako, i moraju konacno da izraze svoje misljenje, jer sutra su oni buduci premijeri, gradonacelnici, sudije, doktori.
Stoga studenti, ako mislite da je studiranje sestica u indexu, onda sa srecom u zivotu, izvan granica BiH to jednostavno nepali!
Potpisujem,i da dodam nesto "KO UCI ZNACE KO KRADE IMACE",bar u BIH.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#69

Post by uvjek dobar gost »

Ili ko je jamio jamio je.......
Indie88
Posts: 16
Joined: 16/06/2007 19:30

#70

Post by Indie88 »

Evo informacija zbog kojeg bi ne trebalo, vec bi se moralo organizovati proteste.

Rijec je o studentima koji pohadaju paralelni studij odnosno koji se sada zove redovni studij - student se sam financira. Zadnjih godina su studenti koji su uspjeli upisati drugu godinu postali redovni studenti koji vise nisu morali da placaju skolarinu od 1800 KM, a sada je situacija drugacija. Kakav god da si student svake godine placas 1800. Pa ko ce to vise izdrzati.

Evo ja sam se upravo upisao ETF i valjda cu se nekako snaci za te novce, ali postoje i studenti koji to nece biti u stanju.

Ovo je bezobrazluk nevideni

:x :x :x
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#71

Post by nineac »

pogledajte samo omalovazavanja kojima smo mi skloni! nesto najgore sto mogu cuti jeste "mis mo raja". ma mi smo k...! Mi smo jedna od najnetolerantnijih nacija na svijetu. Kod nas student nece da radi kao konobar jer je to ispod nivoa! Kojeg jebote nivoa, boli nekog za nivo! Trebaju vidjeti bosanski studenti kako bosanski studenti zive u americi. Ja kad dodjem dole svi govore, joj lako je tebi, jebote ko da ovdje pare sa drveca rastu. Ja sam ovdje radio od konobara, do bas boy-a (onaj ispod konobara, sto samo cisti stolove i kupi sudje), cuvo cuke i mace, zaljevo travnjake, siso zivicu, i to sve pored svog standardnog posla.
Tako se to radi na zapadu, a meni nije ni trunke zao, cak sta vise, drago mi je sto sam sve to iskusio, i vidio gdje je svijet a gdje je BiH.
Zapitajte se kako postupate prema konobarima kod nas? Koliko vas je ostavilo konobaru 15% od ceha?
Najlakse je sjediti po kafama i cekati da se nesto desi. nasim studentima su svi krivi, od medjunarodne zajednice, politicara pa do profesora, ali oni, ma ni da mrdnu guzicom, a da negovorim o politickoj odgovornosti ili kritici koja mora postojati medju studentima u svakom drustvu koje hoce naprijed.
E sad pitanje je da li nasi studenti hoce naprijed?
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#72 Re: Mi studenti.... kome ili čemu????

Post by spongebob »

uvjek dobar gost wrote:Najlakše je završiti fakultet..... najjednostavnije je prodati dvije krave, par desetina ovaca... i upisati fakultet, pri tome vidjeti malo asfalta po kojem se može šepuriti... prohodati i malo protegnuti ekstremitete....

Tokom studija parola je ne zamjeraj se i što manje se ističi iz mase.... postavljaj što manje pametnih pitanja.. jer ona bole... ako ikako možeš ostani u gradu i radi neki posao .. pa makar i ne u struci... pri tome svemu... nema veze to što je studentski standard ... ne minimalan već ga nema... o ciframa koje nam trebaju za stan il neki pristojan autić... da ne pričamo... menzu studentsku ne spominjem kao što ne spominjem stvarnu cijenu studiranja u Sarajevu ili u bilo kom gradu u kojem ne živimo....

Ali da vidiš one dole kjolegice kakve fonasi ima... ili kakav onaj kolega mobitel ima a ima i auto...

Pomalo studenti postaju banalni, postaju površni i ne zanima ih gotovo ništa sem u se na se i poda se..... nisu ni malo solidarni i ne zanima njih ni "bolonja" ni zaposlenje ni posao u struci.... jer ko će skinut pogled sa nekih šminkera i šminkerica.... i njihovih epiteta i čega sve ne..

Pa sarajevski studenti sram vas bilo.... ne zaslužujete da vas se zove studentima... jer Vi ste jedna masa bez lica, bez ideja, bez cilja, ali istina je da Vas se ne može gledati izdvojeno iz ovog apatičnog i licemjernog društva....
Da Vi ste samo jedan dio tog društva koje više nema ni glavu, a ni rep....
Vas ne zanima zašto su Vam kolege iz Mostara jučer bili u Sarajevu..., a vi ste tad bili nakafama jer to je preče od svega ostalog... ma fakat nije asfalt samo da se hoda po njemu.... taj se asfalt mora i osjetiti nekad..., a Vi studenti niste najprogresivniji dio društva, već najpasivniji i najneproduktivniji..., ali zato Vam se mora priznati da ste najveći miševi...

Povinovali ste se režimu profesora i asistenata.... navikli ste se na nepotizam i korupciju.... idete linijom manjeg otpora ... samo se za kraj pitam zafali li Vam ikad vazelina......
aferim za post...od federalnih studenata samo su jos gori oni iz RS. u SVAKOM normalnom drustvu su studenti pokretaci promjena, ali samo u nasem idu uz dlaku vladajucoj eliti i sto je jos gore, daju da ih zastupaju bahtijari i slicni sateliti-junose vladajucih stranaka. napravili su mazge od ljudi...Ovakva vlast, kakva je na grbaci jadnog naroda nema da brine za buducnostpored ovakvih studenata..Bojim se, bice poslije, kukaj, pomagaj, ne vole nas sto smo balkanci, bosnjaci, srbi, blabla...sto posijes to i pozanjes.dragi moji, ovako se ne ide u civilizaciju.zivio etnicki feudalizam.
sure_alma
Posts: 237
Joined: 25/07/2005 23:42
Location: USA

#73

Post by sure_alma »

dok sam studirala u sarajevu bila sam student koji je isao na predavanja svaki dan i provodila sate na kafi kod Davora...nista nisam naucila sto bi bilo vazno za moju profesiju...bilo je samo sjebavanje i padanje na razno raznim ispitima pa cak i nakon mjeseci i sati ucenja...priznajem da nisam bila napametnija ili najjaca studentica al sam bila zlatna sredina...ma napatila se sto se tice skolstva na mom faxu...sto se tice raje i faxa to je uvijek bilo gotiva al onda me pocelo ubijati u pojam sto dane i svoj zivot bacam tek tako a mogu mnogo vise...
evo dodjoh u Usa i ovdje sam student...ovdje rintam svaki dan al makar znam zasto ga rintam...i ovdje nisam najpametnija al sam opet zlatna sredina...ucim ono sto ce mi trebati u mojoj struci i ako znam nema padanja...ako ne znam onda se skupe profe da naprave sastanak kako da mi pomognu jer vide da nisam mentalno zaostala...znaci ili je do njih ili nisam shvatila gradivo...i onda se i to rijesi...
sad znam da dosta moje raje je zavrsilo isti taj fax na koji sam ja isla...oni sretnici imaju neki poslic za 300 maraka i super su zadovoljni s time...ne do Bog gore...oni nesretnici i dalje kukaju i pricaju kako su fakultetski obrazovani a niko im neda posao...kako su sandze i albanci pokupili sva radna mjesta...a oni ni guzom da mrdnu da apliciraju za posao...pa Boze moj ako se ne dobije posao nakon prve aplikacije...ili ima drugih varijanti kako izaci iz bosne i kako mozda napraviti nesto u drugim EU-zemljama...
eh to je to sto mene nervira...i ako bosna nema perspektive, imaju druge zemlje...pa jeb ga pokusat se nekako izvuci i napraviti nesto od zivota...a ne mazati oci raji i sebi kako si fakultet zavrsio a niko ti ne da posla, dok ti se plazas na stolicama strosmajerove...

pozdrav...
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#74

Post by MUNAFIK »

Protest je krajnje sredstvo.....

Nama studentima nista drugo i ne preostaje mi smo davno dovedeni do dna!!!!

Kad vec ovdje ovako pisemo hajmo pokusati nesto evo npr mi koji zivimo i radimo ili studiramo u Sarajevu, hajde da se mal organizujemo, ima Unija studenata(koja neradi nisata osim organizovanja brucosijada) pa i nju ukljuciti ili napraviti REVOLUCIJU u toj uniji i onda krenuti dalje.

Ja sam uvjek za da se nesto pokusa uraditi, a znam jos raje( sa nekoliko fakulteta) koja je takodjer za, ali treba nesto konkretno, nesto veliko javno i vidljivo fino organizovano!!!
A nama nesmije biti nikakva smetnja nacionalna, vjerska, stranacka ili bilo koja druga pripadnost, niti nam treba biti smetnja kakav je ko student sa kojeg faxa i koliko studira, trebamo imati taj zajednicki cilj ili ciljeve i uraditi nesto da se oni ostvare!!!

evo sada ide nova godina, i na mom faxu vec povecavaju cijene studija, a ev upravo si izmislili jos nacina kak da nam uzmu sto vise para, a vjerujem da je isti slucaj i na drugim fakultetima, a to je samo jedan djelic problema....

Treba se organizovati pozvati i profesore i asistente i prosvjetne radnike da svi zajedno pokusamo nesto, ovako fakat ne ide...
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#75

Post by Tesssa »

sure_alma wrote:dok sam studirala u sarajevu bila sam student koji je isao na predavanja svaki dan i provodila sate na kafi kod Davora...nista nisam naucila sto bi bilo vazno za moju profesiju...bilo je samo sjebavanje i padanje na razno raznim ispitima pa cak i nakon mjeseci i sati ucenja...priznajem da nisam bila napametnija ili najjaca studentica al sam bila zlatna sredina...ma napatila se sto se tice skolstva na mom faxu...sto se tice raje i faxa to je uvijek bilo gotiva al onda me pocelo ubijati u pojam sto dane i svoj zivot bacam tek tako a mogu mnogo vise...
evo dodjoh u Usa i ovdje sam student...ovdje rintam svaki dan al makar znam zasto ga rintam...i ovdje nisam najpametnija al sam opet zlatna sredina...ucim ono sto ce mi trebati u mojoj struci i ako znam nema padanja...ako ne znam onda se skupe profe da naprave sastanak kako da mi pomognu jer vide da nisam mentalno zaostala...znaci ili je do njih ili nisam shvatila gradivo...i onda se i to rijesi...
sad znam da dosta moje raje je zavrsilo isti taj fax na koji sam ja isla...oni sretnici imaju neki poslic za 300 maraka i super su zadovoljni s time...ne do Bog gore...oni nesretnici i dalje kukaju i pricaju kako su fakultetski obrazovani a niko im neda posao...kako su sandze i albanci pokupili sva radna mjesta...a oni ni guzom da mrdnu da apliciraju za posao...pa Boze moj ako se ne dobije posao nakon prve aplikacije...ili ima drugih varijanti kako izaci iz bosne i kako mozda napraviti nesto u drugim EU-zemljama...
eh to je to sto mene nervira...i ako bosna nema perspektive, imaju druge zemlje...pa jeb ga pokusat se nekako izvuci i napraviti nesto od zivota...
a ne mazati oci raji i sebi kako si fakultet zavrsio a niko ti ne da posla, dok ti se plazas na stolicama strosmajerove...

pozdrav...
znaci, ti mislis da je rjesenje otici?

Meni je to jos veca linija manjeg otpora, nego sjediti po kafama citav dan, kao sto si navela.
Post Reply