Koliko smo mi u stvari nepismeni i zašto (zbog koga) ?!?!?!?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#151

Post by uvjek dobar gost »

madner wrote:Nisam baš siguran da je sve tako crno. Znam dosta raje koja nije imala love, ali je studirala. Jel standard sjajan, nije. Ali je li lošiji od nekog jadnika što prima minimalac i još ima djecu, mislim da nije.

Poslje studija je prije studija, samo što su oni sad sposobniji, pametniji i zreliji. :-D

Što se tiče progresivnosti, to je strašno širok pojam. Recimo ja se progresivno zalažem za kazneno popravnu mijeru strijeljanja. 8)
Slaguvam se sa tobom, samo meni je kont da studenti bi trebali biti nešto kao motor promijena i napretka...
A minimalac je fakat minimalac....i po meni ti studenti bi se trebali boriti i da minimalac bude bar duplo veći....

Sa svim ostalim se slaguvam...

P.s

masa raje studira a mi imamo svega 3% visokoobrazovanih
User avatar
dark side of the moon
Posts: 468
Joined: 18/08/2006 15:23

#152

Post by dark side of the moon »

madner wrote:Hm, samo jedno pitanje, zašto bi neko ko je tek završio školovanje imao veća primanja od nekog ko radi 5-7 godina? I šta se imaš žalit što ideš svaki dan na posao, a neko leži i spava?

Nije država niti bilo ko drugi odgovoran za tvoj ili bilo čiji uspjeh, nego samo ti. Ako si se odlučio da studiraš, odabrao si neku solidnu opciju, koja normalno nije najprofitabilnija, jer je onako siheraška.
Svudgje se više cijeni kad neko pokrene posao, pa bio to i kiosk, jer on rizikuje puno više od nekog ko je zaposlen kod drugog.

Ali haj, za sve su drugi krivi i zla sudbina kleta. :shock:
Svaka cast!
Ljudi ba rede po citav dan ....a ti lagano iz banke kuci u 3 sata, saku pod glavu i mozak na pasu ...pa ti onda krivo sto komsija ima dobro auto :D
Pa studiro si da ti je lakse u zivotu a ne da imas vise para. Mislis da si pametniji? Danas kad su informacije dostupne svima i nije neki prioritet biti fakultetski obrazovan, nema vise privilegija nikome, ko hoce raditi moze zaraditi!
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#153

Post by madner »

Duplo veći minimalac iz čijeg đepa? :-D

Problem je što ti trebalo otpustiti višak radnika i postavljat firme na zdrave temelje. Onda to nebi bio problem. Ali onda bi taj isti došao i plakao kako je 20 godina radio u firmi i dobio otkaz. A to što je njegov doprinos bio ravan nuli, to nije bitno.

Studenti mogu biti motor društvenih promijena, samo to je dugoročni projekat.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#154

Post by uvjek dobar gost »

madner wrote:Duplo veći minimalac iz čijeg đepa? :-D

Problem je što ti trebalo otpustiti višak radnika i postavljat firme na zdrave temelje. Onda to nebi bio problem. Ali onda bi taj isti došao i plakao kako je 20 godina radio u firmi i dobio otkaz. A to što je njegov doprinos bio ravan nuli, to nije bitno.

Studenti mogu biti motor društvenih promijena, samo to je dugoročni projekat.

Trenutno... nema zakona u razvoju malih i srednjih preduzeća na nivou BiH... a ona trebaju biti motor razvoja... trenutno oko 30% budžeta se troši na plate činovnika i ministara... kad bi spustili njih na prosječnu platu, digao bih se minimalac i prosječna penzija...
Koncept je da sve oko nas propadne da bi neko došao u kupio bilo šta za par maraka... ako hoćete mogu vam postirati proekciju budžeta entiteta za 2008.mu... tuga da vas uhvati....
Budžeti su socijalni a nikako ne razvojni... znači ne daje se ljudi štap da sami upecaju ribu, već se samo stihijski gase požari.... i daje se raji usoljena riba da je cuclaju....

Koncept...i jeste promjena društva je dugoročan proces samo nikako da počne....
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#155

Post by madner »

uvjek dobar gost wrote: Trenutno... nema zakona u razvoju malih i srednjih preduzeća na nivou BiH... a ona trebaju biti motor razvoja... trenutno oko 30% budđeta se troši na plate činovnika i ministara... kad bi spustili njih na prosječnu platu, digao bih se minimalac i prosječna penzija...
Koncept je da sve oko nas propadne da bi neko došao u kupio bilo šta za par maraka... ako hoćete mogu vam postirati proekciju budžeta entiteta za 2008.mu... tuga da vas uhvati....

Koncept...i jeste promjena društva je dugoročan proces samo nikako da počne....
Možda su promjene tako spore da ih ne osjetimo? Oko plata se slažem, ali zato treba ukinut bar jedan nivo vlasti. (recimo Republiku Mrsku) Ali opet, nije riješenje da zdravo tkivo hrani bolesno.

To je bio koncept, ali sad je već ono ko je jamio jamio. Kolko vidim, otvaraju se nove firme (recimo onaj potez do Mostarskog R. do Binježeva, sve nake fabrike nikle :-D ). A ovi veći kompleksi idu na pravu prodaju.

Tu projeckiju obavezno postavi. Što se tiče razvoja i posticaja, možda nema na državnom nivou, ali sigurno ima na kantonalnom. Ili je bilo ;)
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#156

Post by uvjek dobar gost »

1265066047 budzet

475440706 plate i doprinosi
20014880 ostali doprinosi
101148039 troskovi
29963080 oprema i stalna sredstva

626566705 plate, oprema i troskovi

0.495283789 %

463000

0.000365989 %

2000000 izvoz

0.001580945 %

77000000 poljoprivreda

0.060866387 %

650000 mala i srednja preduzeca i agencija

0.000513807 %

16800000 putevi

0.013279939 %

2600000 turizam

0.002055229 %

100000 zastita potrosaca

7.90473E-05 %

41704 Ekologija

3.29659E-05 %

24000000 socijalno zbrinjavanje radnika

0.018971342 %

400000 Zaposljavanje i stambeno zbrinjavanje mladih

0.000316189 %

1000000 Pomoc omladinskim organizacijama

0.000790473 %


Dom naroda porast plata 37 %, pausal 126 %

5485176 plate
350400 doprinosi

5835576

83 zaposlenih

70308.14458 po zaposlenom

317800 Matrijal i usluge

6153376 ukupno plate i materijal

74137.06024 Ukupno troskovi po zaposlenom


Predstavnicki dom porast plata 20%, pausal 66%

9348049
537750

9885799

123

80372.34959 po zaposlenom

421610 materijal i usluge

10307409 Ukupno plate i materijal

83800.07317 Ukupno troskovi po zaposlenom


... samo djelić.... pa da se čovjek ne zapita ko i kako nas voda....

pardon studentima za opstrukcijicu teme....

P.S

Za početak treba ukinuti FBiH.. da se krene iz naše avlije....
Last edited by uvjek dobar gost on 07/12/2007 13:57, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#157

Post by madner »

uvjek dobar gost wrote: P.s

masa raje studira a mi imamo svega 3% visokoobrazovanih
Bio sam na promociji ove godine Sarajevskog fakulteta. Izašlo je nekoliko hiljada (oko 6000 čini mi se) visokoobrazovanih. Fakultet ima oko 40 000 studenata.

Znači za 10 godina to je 60 000. Na 2 milijona to ti je 3%. Nije riješenje ni dat svakom diplomu, a ova bolonja je jedan veliki k.... što se tiče ne društvenih nauka.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#158

Post by uvjek dobar gost »

madner wrote:
uvjek dobar gost wrote: P.s

masa raje studira a mi imamo svega 3% visokoobrazovanih
Bio sam na promociji ove godine Sarajevskog fakulteta. Izašlo je nekoliko hiljada (oko 6000 čini mi se) visokoobrazovanih. Fakultet ima oko 40 000 studenata.

Znači za 10 godina to je 60 000. Na 2 milijona to ti je 3%. Nije riješenje ni dat svakom diplomu, a ova bolonja je jedan veliki k.... što se tiče ne društvenih nauka.
Bolonja ti je sad stvar pojedinih Univerziteta a ne koncept....

Odoh sad pa se čitamo... ali u načelu se slaguvam sa tobom... jer danas studenti sa fakulteta izlaze kao neznalice .. fali im znanja, prakse i šlifa...(generalno)..........
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#159

Post by madner »

uvjek dobar gost wrote: Bolonja ti je sad stvar pojedinih Univerziteta a ne koncept....

Odoh sad pa se čitamo... ali u načelu se slaguvam sa tobom... jer danas studenti sa fakulteta izlaze kao neznalice .. fali im znanja, prakse i šlifa...(generalno)..........
Pa kakva je ovo tema da se samo slažemo! Nedžad Branković je najveća faca i moj idol, aj sad se složi! 8)

:-D

To ti je od fakulteta do fakulteta. Recimo treba srezat onaj korov što raste iz saobračajnog.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#160

Post by Vozdra_123 »

ja kakvih gluposti ovdje nacitah :-)

1. diploma nije garancija nizasta
2. fax te nikada nece nauciti sve sto moras znati da bi radio posao, fax ti daje jedno osnovno znanje a na tebi je da se obrazujes i furas dalje
3. zavrsen fax je odraz tvojih sposobnosti da nesto nabubas, ali nikako nije odraz tvojih sposobnosti da se probijas dalje i da nesto postignes sa svojim zivotom
4. vazda je bilo ljudi koji bez ikakve skole (burekdzija, sportista, itd) imaju vise love od "akademika" - zato to prihvatite jer ce vas stomak manje boliti

eto samo toliko
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#161

Post by teletrader »

Ja sam studirao zato sto se bojim fizickog rada.. :)
I diplomirao sam i sve..
Al' me jos uvijek hatra fizickog rada..
:)
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#162

Post by Comrad »

Vozdra_123 wrote:ja kakvih gluposti ovdje nacitah :-)

1. diploma nije garancija nizasta
2. fax te nikada nece nauciti sve sto moras znati da bi radio posao, fax ti daje jedno osnovno znanje a na tebi je da se obrazujes i furas dalje
3. zavrsen fax je odraz tvojih sposobnosti da nesto nabubas, ali nikako nije odraz tvojih sposobnosti da se probijas dalje i da nesto postignes sa svojim zivotom
4. vazda je bilo ljudi koji bez ikakve skole (burekdzija, sportista, itd) imaju vise love od "akademika" - zato to prihvatite jer ce vas stomak manje boliti

eto samo toliko
Situacija kad si bez diplome je tek prava garanacija nizasta :D
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#163

Post by uvjek dobar gost »

madner wrote:
uvjek dobar gost wrote: Bolonja ti je sad stvar pojedinih Univerziteta a ne koncept....

Odoh sad pa se čitamo... ali u načelu se slaguvam sa tobom... jer danas studenti sa fakulteta izlaze kao neznalice .. fali im znanja, prakse i šlifa...(generalno)..........
Pa kakva je ovo tema da se samo slažemo! Nedžad Branković je najveća faca i moj idol, aj sad se složi! 8)

:-D

To ti je od fakulteta do fakulteta. Recimo treba srezat onaj korov što raste iz saobračajnog.
Nikako se ne mogu složiti da je Branković faca.... meni lično više liči na zmijsku glavu.....

A čuo sam da se "osnovalo" il da su se neki ljudi okupili u krovnu organizaciju studenata na nivou Sarajevskog Univerziteta... pa možda oni krenu sa adekvatnim radom u interesu studenata njihove budućnosti i sadašnjosti.........
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#164 we

Post by Fiore »

Prisutni... Idemo studirati i lagati jedni druge... dok se mnogi gaze po fakultetima u Bosni.. guzonje fino skoluju svoje vani.. :x I bas njih briga za omladinu u Bosni... sve prodase... :x
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#165

Post by uvjek dobar gost »

Samo da provjerim jel se šta promijenilo... kod studentske populacije, mislim vodim se onom nova godina nova nafaka????
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#166 Re: we

Post by uvjek dobar gost »

Fiore wrote:Prisutni... Idemo studirati i lagati jedni druge... dok se mnogi gaze po fakultetima u Bosni.. guzonje fino skoluju svoje vani.. :x I bas njih briga za omladinu u Bosni... sve prodase... :x
Zar nisi skontao hajvanu bosansko-hercegovački da se sve vrti u krug-... političari lažljivi sa pozicije na poziciju iz vlade u skupštinu iz skupštine u kanton iz kantona u opštinu il obratno dok se njihova djeca treniraju da zauzmu njihove pozicije... i da i oni sami (jer su kvalifikovaniji od nas koji smo se obraztovali ovdje) zauzmu njihove pozicije.....

Začarani krug.., ali nema veze vidi sifona onoj u drugom redu....il vidi mi mobitela !
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#167

Post by suncica24 »

Ima li ovdje iko da studira zato sto ga zanima oblast, struka i nauka, ili su samo pare u pitanju :-)
Zato jesmo i ovdje gdje jesmo, svi studiraju zbog love, polozaja, ugleda, a malo ko zbog znanja i iz ljubavi. Zato nam i nauka i drzava jesu tu gdje jesu.
U tunguziji :D
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#168

Post by uvjek dobar gost »

.. Bolonja ili Glabonja (glabaona)....

To je princip u BiH... biće tako sve dok studenti ne prepoznaju potencijal u sebi samima, kad shvate da je sistem tu zbog njih a ne obratno možda se šta i promijeni... pa samo u Sarajevu ima oko 50 000 studenata, kad bi oni skoro svi samo na jedan dan pokazali zube.... aaa... bili se šta promijenilo, bil skočio standard studentski, bil dobili menzu na nivou Univerziteta, bil asistenti smanjili doživljaje a profesori bili pristupačniji...

Ali neeee..... ko će to.....
drug_komesar
Posts: 113
Joined: 04/04/2007 18:51

#169

Post by drug_komesar »

stvarno covjek moze svasta procitati.
trenutno sam druga godina studija po bolonji, sve zavrsio u roku, jedna devetka od svih ispita.
ko god kaze da se ne moze naci posao, laze. to govorim iz prve ruke. da sam diplomirao sigurno bih u posljednje dvije godine nasao posao u struci, a hrpa mojih kolega jeste. samo treba volje, truda i rada. a upravo to nam fali.
sto se tice protesta za rokove, nisam izasao da podrzim raju niti cu. na nasim fakultetima ne postoji mehanizam selekcije, cak ni onaj prirodni. bunite se protiv sminkera i pozera, a pitate se zasto im ne omogucimo jos ispitnih rokova. ko ne moze da polozi u dva roka bilo koji ispit nije za studija. svugdje u normalnom svijetu je to tako. probaj na oxfordu pasti pet puta i jos dici bunu zasto nema jos rokova. pa streljali bi te za dobrobit nacije.
najveci je problem sto je fakultet kod nas postao trend pa i kunto i panto upisuju samo da bi mogli reci da studiraju.
neko rece pa u sarajevu ima 50.000 studenata. tacno, ali tu je najmanje gradjana, a clan univerziteta mora biti prvo kulturan i odgojen.
ovo ispade prica o elitizmu, ali nije. drazi mi je sto puta seljak iz nekog mjestasca bogu iza tregera koji je prodao kravu i sada uci da bi znao, od nekog sanera sa vratnika koji je upisao fax da ne bi ispao glup u raji, ili sto mu je prerano da se zaposli, pa u pola semsetra prebije profu ili trazi stele.
ko hoce da uci njemu nista ne smeta, ni sistem, ni kolege, ni profe, jer nije tu ni zbog sistema, ni zbog kolega, ni zbog profa vec zbog znanja.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#170

Post by uvjek dobar gost »

Da se ne citiramo i licitiramo.... donekle se slažem ali generalno ne stoji konstatacija da ko god završi fakultet može naći posao u struci, sretnika nije ni deset procenata jer danas napreduju podobni a ne sposobni. Završio sam ja fax nagledao se svega i svačega tokom tog procesa, od strane profesora, asistenata , ali i studenata....

No moja poenta je da su studenti nesolidarni da izuzetno skupo plaćaju studije poslije kojih im je budućnost sve samo ne izvjesna... izuzetci su oni koji studiraju elektrotehniku, informatiku il neki drugi "nepopularan" studij...

Ako uporedimo recimo Univerzitet u Sarajevu sa bilo kojim iz okruženja (a da ne spominjem EU) ... šta možemo zaključiti.... kojiko je Univerzitet u službi studenata... a koliko u službi zgrtanja para od strane fakulteta il samog Univerziteta.....
Za to svo vrijeme studenti su jedna letargična masa koja se povela za pričom kako se ništa ionako ne može promijeniti....

Da sad ne polemiziramo mnogo o nagradi za studiranje, kupovini stana... il čemu već..... a možemo i o tome....
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#171

Post by Fiore »

drug_komesar wrote:stvarno covjek moze svasta procitati.
trenutno sam druga godina studija po bolonji, sve zavrsio u roku, jedna devetka od svih ispita.
ko god kaze da se ne moze naci posao, laze. to govorim iz prve ruke. da sam diplomirao sigurno bih u posljednje dvije godine nasao posao u struci, a hrpa mojih kolega jeste. samo treba volje, truda i rada. a upravo to nam fali.
sto se tice protesta za rokove, nisam izasao da podrzim raju niti cu. na nasim fakultetima ne postoji mehanizam selekcije, cak ni onaj prirodni. bunite se protiv sminkera i pozera, a pitate se zasto im ne omogucimo jos ispitnih rokova. ko ne moze da polozi u dva roka bilo koji ispit nije za studija. svugdje u normalnom svijetu je to tako. probaj na oxfordu pasti pet puta i jos dici bunu zasto nema jos rokova. pa streljali bi te za dobrobit nacije.
najveci je problem sto je fakultet kod nas postao trend pa i kunto i panto upisuju samo da bi mogli reci da studiraju.
neko rece pa u sarajevu ima 50.000 studenata. tacno, ali tu je najmanje gradjana, a clan univerziteta mora biti prvo kulturan i odgojen.
ovo ispade prica o elitizmu, ali nije. drazi mi je sto puta seljak iz nekog mjestasca bogu iza tregera koji je prodao kravu i sada uci da bi znao, od nekog sanera sa vratnika koji je upisao fax da ne bi ispao glup u raji, ili sto mu je prerano da se zaposli, pa u pola semsetra prebije profu ili trazi stele.
ko hoce da uci njemu nista ne smeta, ni sistem, ni kolege, ni profe, jer nije tu ni zbog sistema, ni zbog kolega, ni zbog profa vec zbog znanja.
Bas bih volio da te upoznam i da vidim to tvoje idealno studiranje.. bas me interesuje kako si to postigao.. :)
drug_komesar
Posts: 113
Joined: 04/04/2007 18:51

#172

Post by drug_komesar »

Fiore wrote:Bas bih volio da te upoznam i da vidim to tvoje idealno studiranje.. bas me interesuje kako si to postigao.. :)
red
rad
i disciplina

:D
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#173

Post by uvjek dobar gost »

...... ja završih svoje studije tako da mi savjeti sad služe samo kao spoznaja...
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#174

Post by madner »

drug_komesar wrote:
Fiore wrote:Bas bih volio da te upoznam i da vidim to tvoje idealno studiranje.. bas me interesuje kako si to postigao.. :)
red
rad
i disciplina

:D
Štreber klasični uparen sa dozom elitizma i malo snobizma. :shock:

Kakvo je to razmišljanje, pa ne studira nas previše nego premalo. Treba odvostručit broj studenata.
Selekcija se vrši u stvarnom svijetu, gdje nikog ne zanimaju ocjene nego samo rezultati.

Probaj na Oxfordu održat ispit gdje je prolaznost 2%. Ako je prolaznost 90% u tri roka to je 99.9%!
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#175

Post by Lace »

teletrader wrote:Ja sam studirao zato sto se bojim fizickog rada.. :)
I diplomirao sam i sve..
Al' me jos uvijek hatra fizickog rada..
:)
jesi ti cuo za onu staru "uvijek te stigne ono od cega bjezis" :D
Post Reply