Koliko smo mi u stvari nepismeni i zašto (zbog koga) ?!?!?!?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#1 Koliko smo mi u stvari nepismeni i zašto (zbog koga) ?!?!?!?

Post by uvjek dobar gost »

Najlakše je završiti fakultet..... najjednostavnije je prodati dvije krave, par desetina ovaca... i upisati fakultet, pri tome vidjeti malo asfalta po kojem se može šepuriti... prohodati i malo protegnuti ekstremitete....

Tokom studija parola je ne zamjeraj se i što manje se ističi iz mase.... postavljaj što manje pametnih pitanja.. jer ona bole... ako ikako možeš ostani u gradu i radi neki posao .. pa makar i ne u struci... pri tome svemu... nema veze to što je studentski standard ... ne minimalan već ga nema... o ciframa koje nam trebaju za stan il neki pristojan autić... da ne pričamo... menzu studentsku ne spominjem kao što ne spominjem stvarnu cijenu studiranja u Sarajevu ili u bilo kom gradu u kojem ne živimo....

Ali da vidiš one dole kjolegice kakve fonasi ima... ili kakav onaj kolega mobitel ima a ima i auto...

Pomalo studenti postaju banalni, postaju površni i ne zanima ih gotovo ništa sem u se na se i poda se..... nisu ni malo solidarni i ne zanima njih ni "bolonja" ni zaposlenje ni posao u struci.... jer ko će skinut pogled sa nekih šminkera i šminkerica.... i njihovih epiteta i čega sve ne..

Pa sarajevski studenti sram vas bilo.... ne zaslužujete da vas se zove studentima... jer Vi ste jedna masa bez lica, bez ideja, bez cilja, ali istina je da Vas se ne može gledati izdvojeno iz ovog apatičnog i licemjernog društva....
Da Vi ste samo jedan dio tog društva koje više nema ni glavu, a ni rep....
Vas ne zanima zašto su Vam kolege iz Mostara jučer bili u Sarajevu..., a vi ste tad bili nakafama jer to je preče od svega ostalog... ma fakat nije asfalt samo da se hoda po njemu.... taj se asfalt mora i osjetiti nekad..., a Vi studenti niste najprogresivniji dio društva, već najpasivniji i najneproduktivniji..., ali zato Vam se mora priznati da ste najveći miševi...

Povinovali ste se režimu profesora i asistenata.... navikli ste se na nepotizam i korupciju.... idete linijom manjeg otpora ... samo se za kraj pitam zafali li Vam ikad vazelina......
Last edited by uvjek dobar gost on 18/01/2010 15:02, edited 8 times in total.
Joško
Posts: 92
Joined: 09/06/2007 22:17
Location: Novi Grad

#2

Post by Joško »

:roll: jebo sliku svoju, upravu si!
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#3

Post by Sogan »

Free update by Sogan: od 1968-e je proteklo tocno 39 godina :D
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#4

Post by Simply_Red »

za sve je kriv dernek.ba
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#5

Post by danas »

Sogan wrote:Free update by Sogan: od 1968-e je proteklo tocno 39 godina :D
al' reko dzoni vratice se opet... :-)
Aprilica
Posts: 34
Joined: 24/04/2007 21:49

#6

Post by Aprilica »

:-) nije mi dobroo, nije mi dobrooooo

e , a zato si ti tu unikat, jel tak 8)
popravljas prosjek
User avatar
zolloo85
Posts: 266
Joined: 21/04/2007 13:01

#7 Re: Mi studenti.... kome ili čemu????

Post by zolloo85 »

uvjek dobar gost wrote:Pa sarajevski studenti sram vas bilo.... ne zaslužujete da vas se zove studentima... jer Vi ste jedna masa bez lica, bez ideja, bez cilja,
Povinovali ste se režimu profesora i asistenata.... navikli ste se na nepotizam i korupciju.... idete linijom manjeg otpora ... samo se za kraj pitam zafali li Vam ikad vazelina......
Joško wrote::roll: jebo sliku svoju, upravu si!
odličan post.
User avatar
zolloo85
Posts: 266
Joined: 21/04/2007 13:01

#8

Post by zolloo85 »

moje tumačenje zašto je to tako.

interakcija

poslijartne depresije ,

prijašnjeg režima (u kojem su drugi mislili za nas),

sadašnjeg režima (u kojme drugi također misle za nas, i izrabljuju nas),

uticaj stranih interesnih grupa (koje ne dopuštaju da se ravijemo)

iz ovoga svega se rađa razmišljanje da ništa nemožemo promijeniti. zbog toga što ne možemo ništa promijeniuti ne radimo ništa. ne trudimo se. nego onda idemo linijom manjeg otpora: "hajde da se samo ovuda nekako provučem, da me niko ne primojeti da me ne zgazi"

i tako danas Bosna živi.


bitne stvake koje se odnose na fakultete su:

ljudi koji predju (profesori i asistenti) su se uhljebili i ustoličili tu i daju onoliko koliko bi trebalo da daju od sebe (znanja),

čini mi se da je malo profesora za koje se može reći da su kvalitetni i da nude nešto dobro ne samo studentim več i društvu (potrebno je da se u društvu za neke problweme čuje i glas intelektualaca).

ja sam mlad i nevidim stvari dobro ali i od drugih (bolje obrazovanih od mene) sam čuo da npr. moj fax, FF, nije dobar za odgoj duše. ja sam na odsjeku za psihologiju i saznao sam da imamo tovar psihologa koji ne znaju jedni sa drugima razgovarati a kamoli da nešto i naprave zajedno.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#9 Re: Mi studenti.... kome ili čemu????

Post by MUNAFIK »

uvjek dobar gost wrote:Najlakše je završiti fakultet..... najjednostavnije je prodati dvije krave, par desetina ovaca... i upisati fakultet, pri tome vidjeti malo asfalta po kojem se može šepuriti... prohodati i malo protegnuti ekstremitete....

Tokom studija parola je ne zamjeraj se i što manje se ističi iz mase.... postavljaj što manje pametnih pitanja.. jer ona bole... ako ikako možeš ostani u gradu i radi neki posao .. pa makar i ne u struci... pri tome svemu... nema veze to što je studentski standard ... ne minimalan već ga nema... o ciframa koje nam trebaju za stan il neki pristojan autić... da ne pričamo... menzu studentsku ne spominjem kao što ne spominjem stvarnu cijenu studiranja u Sarajevu ili u bilo kom gradu u kojem ne živimo....

Ali da vidiš one dole kjolegice kakve fonasi ima... ili kakav onaj kolega mobitel ima a ima i auto...

Pomalo studenti postaju banalni, postaju površni i ne zanima ih gotovo ništa sem u se na se i poda se..... nisu ni malo solidarni i ne zanima njih ni "bolonja" ni zaposlenje ni posao u struci.... jer ko će skinut pogled sa nekih šminkera i šminkerica.... i njihovih epiteta i čega sve ne..

Pa sarajevski studenti sram vas bilo.... ne zaslužujete da vas se zove studentima... jer Vi ste jedna masa bez lica, bez ideja, bez cilja, ali istina je da Vas se ne može gledati izdvojeno iz ovog apatičnog i licemjernog društva....
Da Vi ste samo jedan dio tog društva koje više nema ni glavu, a ni rep....
Vas ne zanima zašto su Vam kolege iz Mostara jučer bili u Sarajevu..., a vi ste tad bili nakafama jer to je preče od svega ostalog... ma fakat nije asfalt samo da se hoda po njemu.... taj se asfalt mora i osjetiti nekad..., a Vi studenti niste najprogresivniji dio društva, već najpasivniji i najneproduktivniji..., ali zato Vam se mora priznati da ste najveći miševi...

Povinovali ste se režimu profesora i asistenata.... navikli ste se na nepotizam i korupciju.... idete linijom manjeg otpora ... samo se za kraj pitam zafali li Vam ikad vazelina......
potpisujem svaku rijec....

Mi studenti smo najslabija karika ovog samog od sebe slabog drustva... Obicno stado stoke, gdje je onaj ko pokusa nesto za nekoga drugog uradit uvjek KRETEN I GLUP, onaj ko se malo po svom trudu i svom misljenju izdvoji od ostalih je uvjek DEBIL... a onaj ko kriticki pocne razmisljat o svemu tome je UVJEK DEBIL, KRETEN I LOPOV i LUD koji to sve radi radi NEKOG SVOG INTERESA..... koja smo mi stoka....
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#10

Post by nineac »

Moje misljenje je da su penzioneri daleko progresivnija grupa od studenata!
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#11

Post by triton »

nineac wrote:Moje misljenje je da su penzioneri daleko progresivnija grupa od studenata!
oni barem stoicki drmaju lozu :D
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#12

Post by uvjek dobar gost »

Hvala na podjeljenim razmišljanjima... ja sam bio isto student , mislim da ne mislite da ne znam o čemu vazim....

Upisah nekad 1996-1997 Ekonomiju... šta drugo.. završih je...dok sam studirao oko sebe sam gledao kojekakve ljude koji su imali totalno krive, odnosno iskrivljene stavove i pogleda na život poslije agresije na BiH... nikad nas se nije moglo skupit petoro da se nešto bunimo il ganjamo pravdu... jer su asistenti bili (i sad su) toliki licemjeri i provincijalci da se nekad nisu ni smjeli pomokrit bez da pitaju ... Azru H na primjer... ili Miru Š.B.

Danas je situacija ista sa fakulteta izlazi kolona "obrazovanih" ali ljudi bez budućnosti, bez perspektive... ja recimo znam diplomiranih pravnika koji rade za šankom, znam ekonomista koliko hoćeš da rade kao komercijalisti... znam kriminologa i politologa koji su na horsu..... ma znam masu svršenih studenata koji su skontali (kao i ja) da nam je bilo bolje 1997. godine otvorit piljaru il burekdžinicu... do danas bi bili Jet set... čitali bi o nama u nekim žutim časopisima....

No danas ja idem svaki dan na poso (super je to što radim), ali moje komšije alipašinci koji rade oko zgrade... vozaju bolje auto od mene.... mijenjaju ga redovno, namiruju neke super zgodne maloljetnice i gimnazijalke ponavljačice.... a nit se bude ujutro nit idu svaki dan na posao.... ali ko je mene tjerao da se obrazujem u ovom nakaradnom društvu....

E sad opet na temu... pa zašto šutite i sjedite po kafama... zašto među Vama nema solidarnosti... zašto je najveći problem ispitni rok kad nema posla poslije studija.... kad posao u struci.... možete dobiti ako Vam ga babo sredi il amidža ako ima firmu u redu je onda.... najveći Vaš problem je politički podoban i ohrndan profesor.... a pored njega mlad i nadobuda ali prilično glup i licemjeran sasistent....., a najveći problem je neupućen, nezainteresovan i letargičan student..... kojeg ne zanima ništa... a koji ništa i ne očekuje.....

Vrijeme je da se svi probudimo.... i krenemo... bio sam sa studentima ekonomije u Sarajevu prije godinu dana na protestima za rok.. iako sam tad već završio i uprkos osjećaju da od toga neće biti ništa..... energija koju smo i koju ste spremni osloboditi.. je velika i vrijeme je da probamo... jer ovako zvučimo kao nane il babe neke koje meze rahat lokum i piju kafu... bez da su išta probale samo govore... ma ne može se ništa....

Vidio bi ja kako se ne može kad bi barem pola studenata sarajevskog univerziteta... izašli na ulicu..., a sutra bi im se i druga polovina pridružila.... u traženju boljeg zakona o visokom obrazovanju, većeg ulaganja u obrazovanja i rješenje nekih bitnih egzistencijalnih problema (zaposlenje i stan... npr)....
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#13 Re: Mi studenti.... kome ili čemu????

Post by Umjetnik a »

uvjek dobar gost wrote:Najlakše je završiti fakultet..... najjednostavnije je prodati dvije krave, par desetina ovaca... i upisati fakultet, pri tome vidjeti malo asfalta po kojem se može šepuriti... prohodati i malo protegnuti ekstremitete....

Tokom studija parola je ne zamjeraj se i što manje se ističi iz mase.... postavljaj što manje pametnih pitanja.. jer ona bole... ako ikako možeš ostani u gradu i radi neki posao .. pa makar i ne u struci... pri tome svemu... nema veze to što je studentski standard ... ne minimalan već ga nema... o ciframa koje nam trebaju za stan il neki pristojan autić... da ne pričamo... menzu studentsku ne spominjem kao što ne spominjem stvarnu cijenu studiranja u Sarajevu ili u bilo kom gradu u kojem ne živimo....

Ali da vidiš one dole kjolegice kakve fonasi ima... ili kakav onaj kolega mobitel ima a ima i auto...

Pomalo studenti postaju banalni, postaju površni i ne zanima ih gotovo ništa sem u se na se i poda se..... nisu ni malo solidarni i ne zanima njih ni "bolonja" ni zaposlenje ni posao u struci.... jer ko će skinut pogled sa nekih šminkera i šminkerica.... i njihovih epiteta i čega sve ne..

Pa sarajevski studenti sram vas bilo.... ne zaslužujete da vas se zove studentima... jer Vi ste jedna masa bez lica, bez ideja, bez cilja, ali istina je da Vas se ne može gledati izdvojeno iz ovog apatičnog i licemjernog društva....
Da Vi ste samo jedan dio tog društva koje više nema ni glavu, a ni rep....
Vas ne zanima zašto su Vam kolege iz Mostara jučer bili u Sarajevu..., a vi ste tad bili nakafama jer to je preče od svega ostalog... ma fakat nije asfalt samo da se hoda po njemu.... taj se asfalt mora i osjetiti nekad..., a Vi studenti niste najprogresivniji dio društva, već najpasivniji i najneproduktivniji..., ali zato Vam se mora priznati da ste najveći miševi...

Povinovali ste se režimu profesora i asistenata.... navikli ste se na nepotizam i korupciju.... idete linijom manjeg otpora ... samo se za kraj pitam zafali li Vam ikad vazelina......
1. dobro si počeo, mislio sam da je ovo još jedan pametan post, koji vrijedi pročitati

2.u pravu si za ove šminkere, neki debili ih gledaju i misle, recimo svašta (kao onaj psihopata sa virdžinije, pa im napravi pokolj)

3. za ovo istaknuto, nisi u pravu, ko skupilo se nekoliko studenata iz Mostara, čim sam pročitao o tome na SA-X.COM, znao sam da od toga ništa neće biti, a kad sam vidio bruke, ko neki protesti, skupilo ih se 60 (tako kaže na TV,mada ja toliko nisam vidio) i gledaj scene poslije, dolaze oni hrvati (bolje reći ustaše, Jović, Raguž... koji mjenjaju stranke kad im badne na pamet, sad smo u jednom HDZ, sad smo u drugom HDZ) i sad kao fol oni sa njima nešto pričaju, i na kraju "Vuk sit, ovce na broju" i ti to zoveš protestima, pa ti nemaš pojma šta su protesti
Da su to bili neki protesti došlo bi najmanje 5 autobusa,a ne 1 gdje može stati tih 60 studenata, došli bi studenti iz drugih gradova
Što ih nisu podržali sarajevski studenti, pa koje znao da će doći, treba se organizovati
Ovdje na balkanu (gdje seljaci vladaju) ti ne pale mirni protesti, skupi se nekoliko ljudi, drže neke transparente i to je to, kao da iko od političara i gleda na to
Ovdje ti pale oni protesti što su bili u Francuskoj prije 2 godine (nisam siguran, koliko vremena)

P.S.
Drugi post ti je mnogo bolji
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#14

Post by uvjek dobar gost »

To za korelaciju studenata iz Mostara i HDZ-a (ADZ-a) to je loše da lošije ne može biti... ali isto toliko je loša i naša nezainteresovanost generalno... Recimo kad su bili protesti protiv prodaje "maršalke" amerikancima... bilo je cirka 34.oro ljudi... pa kad sam bio sa studentima Ekonomije... bilo nas je u vrh glave 70. i ja sam mislio da nas ima....

Šta hoću da kažem.... protesti i parola kod nas je... hajte vi a kad vas bude 5000 doćiću i ja.... i to je loše i fakat se pitam šta da se desi pa da vidimo neke demostracije većeg obima.... u postojećoj situaciji...
Mada dok studentska populacija ne skonta da su svi isti i da su pripadnici istog plemena kojima je budućnost i egzistencija ugrožena.....

Kad pričamo o vrsti protesta... ja zastupam masovne ali mirne... mada ne bih bježao ni od "francuskog il mađarskog" modela....

Ali je problem u kvantitetu i kvalitetu studentske populacije.....
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#15

Post by uvjek dobar gost »

1968... 1971.... godine studentskih protesta u Zagrebu i Beogradu... te trzaji studenata u Sarajevu... zašto tad a ne sad...????

Danas kad na nauku izdvajamo 0.5% budžeta, kad imamo svega 3% visokoobrazovanih kadrova.... zašto danas nema nikakvih demonstracija...?

A ja danas je demokratija i nije socijalizam il komunizam il socijalističko samoupravljanje..... danas je mladima duplo teže.....

Zašto fakat danas studentska populacija šuti i guta priču koja im se servira, zar upravo oni ne bi trebali biti pokretač il bar katalizator nekih promjena... zar ne bi trebali oni nuditi vizije i bolja rješenja... kako kad znamo da 75% njih da može sutra bi se ispalilo.... ali opet kad znamo da ih 46% uopšte nema posla.. ili ako ima da rade za neadekvatnu naknadu... da ne mogu ni sanjati da sami sebi obezbjede krov nad glavom... kako onda išta zaista očekivati od te populacije, koja danas nema nikakve ideje... koja nam svima ne nudi ništa adekvatno il pozitivno, mada nude oni neki koncept koji prepričavaju jedni drugima na kafi...

No nisu toliko oni krivi koliku krivicu na leđima nose njihovi i moji roditelji... to su oni koji su trebali usaditi neku vrstu bunta u svoju djecu, a ne i na njih prenosti logiku svojih nena i baka.... ma dobro je nek je živa glava.....

Nekako i ja sam tad dok sam studirao mislio da su mi rokovi i ispitni termini početak i kraj... no kad završih pa kad su mi tražili plate da me zaposle ili da je izjasnim kao pripasnik određenog naroda ili kad su mi rekli evo ti posao ali nemoj talasati..... e tad sam skontao da sam trebao u znak protesta zapaliti index pred Ekonomijom, da sam trebao masu nekih stvari pokušati.... ali prošla su ta moja studentska vremena i sad kao ni mlad ni star...... žalim što Šehiću nisam rekao svašta kad se na mom ispitu drapao pod košuljom, što onom mišu asistentu kod Azre H. nisam pukao šamar.... ili još masa nekih stvari.... pored mase još jedne koju sam uradio za sebe i svoje kolege....

E sad na temu..... šta Vam znači diploma kad i završite,..--...--.....skoro pa ništa... moja šefica danas nema fakultet... ja imam..... nekad me to pravo nervira, jedino me tješi što uživam u svom poslu jer vidim konkretne rezultate istog što se ne lomim da prodam nešto i da ispunim plan....na šta se danas svodi većina poslova.... znajte da ova vlast ne nudi ništa Vama ni meni... i što prije pružimo otpor tom i takvom sistemu... prije će nam svima biti bolje... i za one koji sumnjaju.... iz 30 000 demonstranata... lako će se naći njih 50 da zapale nešto il prevrnu policijski auto......

P.S

Kad Vas poslije studija dočeka mrtvi kapitalizam u kombinaciji sa robovlasništvom shvatit ćete da su Vas kao i mene lagali profesori i asistenti......
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#16

Post by Lace »

zato pocnes raditi poslije srednje pa skontas da li da studiras ili ne uz rad...svako ima svoje motive...moj je da ga zavrsim i u knjizicu upisem VSS sto ce mi sigurno olaksati dobijanje nekih poslova...a nakon 11 poslova u radnoj historiji, ne mogu se pozaliti jer sam sa svakim poslom naucila nesto novo u razlicitim djelatnostima...radila za spektar poslodavaca od robovlasnika do korektnih (u periodu od preko 11 godina a na zadnjem poslu sam skoro 8 god.)...meni fax pocinje i zavrsava s ispitima :D i da, izabrala sam onaj koji uz posao mogu zavrsiti bez vecih poteskoca :D :D i nemam razloga da se bunim...meni je sve potaman :D et da se cujemo i mi koji ne idemo na proteste jer nemamo zasto protestovati :D

i napomena...nisam vjeciti student na grbaci roditelja...upisala 2002/03...imam 4 ispita do diplome ...stalno zaposlena :D i necu spaliti index niti prevrnuti policijsko auto...radi nekoga...necega... :D
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#17

Post by uvjek dobar gost »

..... OK... ima raznih mišljenja i razmišljanja što je i dobro... mada , možda iz razloga svog prevelikog utopizma i sve većim neslaganjem sa konceptom države u kojoj obitavam ja zastupam stav o potrebi masovnih okupljanja i ispoljavanja nezadovoljstva i neslaganja sa ponuđenim konceptom i nepravdom koja nas okružuje....... jer nas činjenice guraju u zemlje trećeg svijeta....
No slaguvam se sa rečenim niti smo svi za studiranje.... niti nam svima je loše...... :-) :roll: :shock: 8) :-?
bos
Posts: 538
Joined: 14/08/2006 00:51
Location: Sarajevo

#18

Post by bos »

Od kako je postalo moguce zaustavljati saobracaj i puteve kako i kome padne na pamet, vecini su se ta "masovna" okupljanja zgadila...mene moze pokrenuti samo ako dignu cijene cigara na nivo EU. :D
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#19

Post by MUNAFIK »

uvjek dobar gost wrote:Hvala na podjeljenim razmišljanjima... ja sam bio isto student , mislim da ne mislite da ne znam o čemu vazim....

Upisah nekad 1996-1997 Ekonomiju... šta drugo.. završih je...dok sam studirao oko sebe sam gledao kojekakve ljude koji su imali totalno krive, odnosno iskrivljene stavove i pogleda na život poslije agresije na BiH... nikad nas se nije moglo skupit petoro da se nešto bunimo il ganjamo pravdu... jer su asistenti bili (i sad su) toliki licemjeri i provincijalci da se nekad nisu ni smjeli pomokrit bez da pitaju ... Azru H na primjer... ili Miru Š.B.

Danas je situacija ista sa fakulteta izlazi kolona "obrazovanih" ali ljudi bez budućnosti, bez perspektive... ja recimo znam diplomiranih pravnika koji rade za šankom, znam ekonomista koliko hoćeš da rade kao komercijalisti... znam kriminologa i politologa koji su na horsu..... ma znam masu svršenih studenata koji su skontali (kao i ja) da nam je bilo bolje 1997. godine otvorit piljaru il burekdžinicu... do danas bi bili Jet set... čitali bi o nama u nekim žutim časopisima....

No danas ja idem svaki dan na poso (super je to što radim), ali moje komšije alipašinci koji rade oko zgrade... vozaju bolje auto od mene.... mijenjaju ga redovno, namiruju neke super zgodne maloljetnice i gimnazijalke ponavljačice.... a nit se bude ujutro nit idu svaki dan na posao.... ali ko je mene tjerao da se obrazujem u ovom nakaradnom društvu....

E sad opet na temu... pa zašto šutite i sjedite po kafama... zašto među Vama nema solidarnosti... zašto je najveći problem ispitni rok kad nema posla poslije studija.... kad posao u struci.... možete dobiti ako Vam ga babo sredi il amidža ako ima firmu u redu je onda.... najveći Vaš problem je politički podoban i ohrndan profesor.... a pored njega mlad i nadobuda ali prilično glup i licemjeran sasistent....., a najveći problem je neupućen, nezainteresovan i letargičan student..... kojeg ne zanima ništa... a koji ništa i ne očekuje.....

Vrijeme je da se svi probudimo.... i krenemo... bio sam sa studentima ekonomije u Sarajevu prije godinu dana na protestima za rok.. iako sam tad već završio i uprkos osjećaju da od toga neće biti ništa..... energija koju smo i koju ste spremni osloboditi.. je velika i vrijeme je da probamo... jer ovako zvučimo kao nane il babe neke koje meze rahat lokum i piju kafu... bez da su išta probale samo govore... ma ne može se ništa....

Vidio bi ja kako se ne može kad bi barem pola studenata sarajevskog univerziteta... izašli na ulicu..., a sutra bi im se i druga polovina pridružila.... u traženju boljeg zakona o visokom obrazovanju, većeg ulaganja u obrazovanja i rješenje nekih bitnih egzistencijalnih problema (zaposlenje i stan... npr)....
Tako je to ja se nadam da ce se to promjenutii i ja sam prvi spreman da UCESTVUJEM u tome!

Ja sada studiram ekonomiju u Sarajevu, po ovoj nasoj BOLonji i zna se kako to ide... licno sam ucestvovao u tim protestima za taj rok, i tuzno je da od 2000 ljudi , kojima je taj rok izuzetno VAZAN, na protestu se pojavi njih 70-100, a ovi ostale, sute, boje se il sta vec, al i to je dobro jer ima onih koji se BORE protiv nas koji protestvujemo ( et ko fol mi nismo ucili, ili brukamo FAKULTET)... i nakon 3-4 izlaska na protest naravno sa svakim protestom je bilo sve manje ljudi MI USPIJEMO da izganjamo septembarski rok I dobijemo priliku da polazemo predmete u septembru...

TAJ ROK JE NAJMANJI PROBLEM koji studenti imaju ali, et pogledaj koliko se odazvalo studenata na protest za ROK , a to se LICNO TICALO NJIH i to je ono sto im je u tom trenutku bilo potrebno... E sad kako pozvat studente (ovakve kao sto su opisani) da se dignu za bolje stanje u drzavi, kantonu, opcini, ili za bolji zakon o obrazovanju???
Ja sam uvjek za akciju i naravno nekoliko ljudi sa mnom, ja licno nemam sta izgubiti i nemam se cega bojati, ak cu nesto kalkulisati i bojati se sa svojih 20 godina onda nek me grom opali!!! i naravno za ono sto uradim nikad netrazim zahvalu MASE koja je dokazano obicno stado!!!
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#20

Post by mIRCerka »

bos wrote:Od kako je postalo moguce zaustavljati saobracaj i puteve kako i kome padne na pamet, vecini su se ta "masovna" okupljanja zgadila...mene moze pokrenuti samo ako dignu cijene cigara na nivo EU. :D
cak i kad hljeb bude 20 maraka a plata 15, tesko da ce se iko ovdje dici...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#21

Post by uvjek dobar gost »

MUNAFIK wrote:
uvjek dobar gost wrote:Hvala na podjeljenim razmišljanjima... ja sam bio isto student , mislim da ne mislite da ne znam o čemu vazim....

Upisah nekad 1996-1997 Ekonomiju... šta drugo.. završih je...dok sam studirao oko sebe sam gledao kojekakve ljude koji su imali totalno krive, odnosno iskrivljene stavove i pogleda na život poslije agresije na BiH... nikad nas se nije moglo skupit petoro da se nešto bunimo il ganjamo pravdu... jer su asistenti bili (i sad su) toliki licemjeri i provincijalci da se nekad nisu ni smjeli pomokrit bez da pitaju ... Azru H na primjer... ili Miru Š.B.

Danas je situacija ista sa fakulteta izlazi kolona "obrazovanih" ali ljudi bez budućnosti, bez perspektive... ja recimo znam diplomiranih pravnika koji rade za šankom, znam ekonomista koliko hoćeš da rade kao komercijalisti... znam kriminologa i politologa koji su na horsu..... ma znam masu svršenih studenata koji su skontali (kao i ja) da nam je bilo bolje 1997. godine otvorit piljaru il burekdžinicu... do danas bi bili Jet set... čitali bi o nama u nekim žutim časopisima....

No danas ja idem svaki dan na poso (super je to što radim), ali moje komšije alipašinci koji rade oko zgrade... vozaju bolje auto od mene.... mijenjaju ga redovno, namiruju neke super zgodne maloljetnice i gimnazijalke ponavljačice.... a nit se bude ujutro nit idu svaki dan na posao.... ali ko je mene tjerao da se obrazujem u ovom nakaradnom društvu....

E sad opet na temu... pa zašto šutite i sjedite po kafama... zašto među Vama nema solidarnosti... zašto je najveći problem ispitni rok kad nema posla poslije studija.... kad posao u struci.... možete dobiti ako Vam ga babo sredi il amidža ako ima firmu u redu je onda.... najveći Vaš problem je politički podoban i ohrndan profesor.... a pored njega mlad i nadobuda ali prilično glup i licemjeran sasistent....., a najveći problem je neupućen, nezainteresovan i letargičan student..... kojeg ne zanima ništa... a koji ništa i ne očekuje.....

Vrijeme je da se svi probudimo.... i krenemo... bio sam sa studentima ekonomije u Sarajevu prije godinu dana na protestima za rok.. iako sam tad već završio i uprkos osjećaju da od toga neće biti ništa..... energija koju smo i koju ste spremni osloboditi.. je velika i vrijeme je da probamo... jer ovako zvučimo kao nane il babe neke koje meze rahat lokum i piju kafu... bez da su išta probale samo govore... ma ne može se ništa....

Vidio bi ja kako se ne može kad bi barem pola studenata sarajevskog univerziteta... izašli na ulicu..., a sutra bi im se i druga polovina pridružila.... u traženju boljeg zakona o visokom obrazovanju, većeg ulaganja u obrazovanja i rješenje nekih bitnih egzistencijalnih problema (zaposlenje i stan... npr)....
Tako je to ja se nadam da ce se to promjenutii i ja sam prvi spreman da UCESTVUJEM u tome!

Ja sada studiram ekonomiju u Sarajevu, po ovoj nasoj BOLonji i zna se kako to ide... licno sam ucestvovao u tim protestima za taj rok, i tuzno je da od 2000 ljudi , kojima je taj rok izuzetno VAZAN, na protestu se pojavi njih 70-100, a ovi ostale, sute, boje se il sta vec, al i to je dobro jer ima onih koji se BORE protiv nas koji protestvujemo ( et ko fol mi nismo ucili, ili brukamo FAKULTET)... i nakon 3-4 izlaska na protest naravno sa svakim protestom je bilo sve manje ljudi MI USPIJEMO da izganjamo septembarski rok I dobijemo priliku da polazemo predmete u septembru...

TAJ ROK JE NAJMANJI PROBLEM koji studenti imaju ali, et pogledaj koliko se odazvalo studenata na protest za ROK , a to se LICNO TICALO NJIH i to je ono sto im je u tom trenutku bilo potrebno... E sad kako pozvat studente (ovakve kao sto su opisani) da se dignu za bolje stanje u drzavi, kantonu, opcini, ili za bolji zakon o obrazovanju???
Ja sam uvjek za akciju i naravno nekoliko ljudi sa mnom, ja licno nemam sta izgubiti i nemam se cega bojati, ak cu nesto kalkulisati i bojati se sa svojih 20 godina onda nek me grom opali!!! i naravno za ono sto uradim nikad netrazim zahvalu MASE koja je dokazano obicno stado!!!
Takvog razmišljanja nam fali.... mediji i političari su u nama ubili energiju u stvari stalno nam vaze da se ništa ne može... i nikad ni pokušali nismo kanalisati i na mudar način iskoristiti svu energiju naših mladih ljudi....
Kad bi se samo djelić ljudi udružio i iskomunicirao.... niko zaustaviti ne bi mogao tu rijeku nezadovoljstva koja bi bila katalizator i u mnogome bi doprinjela raspetljavanju čvora koji se danas zove imenom Bosna i Hercegovina.....
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#22

Post by Pooll »

Nisu bas ni studentski nemiri 1968 poceli preko noci... Bilo je prvo par "pokusaja" : 1952, jesen 1953, 29.10.1954 (zbog povecanja cijena smjestaja i pokvarene hrana u studenjaku :P ) , 1959 u Zagrebu (neki od ucesnika zavrsili na G. otoku)

Studenti i mlada inteligencija su uvijek bili strah i trepet... (sta je sve Mira Markovic uradila za studente jer je bila svjesna sta bi se moglo desiti)

U BIH to izgleda nije tako... mladi su letargicni.. i svi se vode onom: ma sta ja sam mogu uciniti... nista!

I tako u krug... ili ce se nesto mijenjati ili cemo prihvatiti kako rece uvijek dobar gost: "Kad Vas poslije studija dočeka mrtvi kapitalizam u kombinaciji sa robovlasništvom shvatit ćete da su Vas kao i mene lagali profesori i asistenti......"
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#23

Post by uvjek dobar gost »

Upravo tako.... a da sad ne spominjemo baš sve razloge zbog koijh bi studenti ne trebali već morali izaći na ulice.....

Životni standard studenske populacije... mogućnost samofinansiranja studija

Uslovi studiranja i nivo znanja koji im se prenosi

Sistem u kojem žive i obrazuju se

Mogućnost zaposlenja u struci

O osnivanju porodice i stambenom zbrinjavanju.... dali da pričamo...

Nepotizam i korupcija na univerzitetima....

itd....
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#24

Post by Pooll »

Sad nesto razmisljam... nije islo preko noci, trebaju sazrjeti uslovi...

Ako sad nije vrijeme kada ce biti?! Situacija je nepodnosljiva... ili mozda ipak nije?

Ljudi koji bi se trebali bojati odavno su vec rahat... zasto?
Pa vide da od omladine, studenata nikakvog "hajra".. sto ih vise gazis... oni su vise kao bubice... valjda smo mazohisti :cry:
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#25

Post by MUNAFIK »

a ima i ona da su najveci protivnici, da se studenti malo podignu, sami studenti... Mi smo sebi najveci neprijatelji, ima uvjek ona grupa koja svaku akciju maksimalno banalizuje, ismijava i naravno pokusava potpuno unistiti...

A hajmo malo o studentskim organizacijama!!! Unija studenata u Sarajevu koji su oni faktor? Sta oni rade? znam i predsjedika i potpredsjednika i jos raje koja su u toj Uniji.... i iskreno sa takvom unijom TESKO CE SE ISTA!!! Sve dok se ti ljudi uvlace u guzu rekoru, dekanima i ostalima, i drze jezik za zubima da bi sacuvali, A JA STVARNO NEZNAM STA IMAJU SACUVATI, al et da bi sacuvali nesto... ti se tamo ljudi PRODAJU ZA MALE PARE...

Studenti jednostavno moraju natjerati i dekane i rektore i ministre i vlasti da ONI dodju studentima na razgovor... A do tad ce se nastavit ona suplja prica eto ''kod mene u kabinetu su vrata uvjek otvorena moze doci svaki student i reci probleme i mi cemo ih rijesiti'' i tako ti suplji klisei koje izvaljuju dekani, rektori ministri i ostali!

Ja sam et spreman pokusat, i znam da ima jos raje koja je spremna, sa nekoliko fakulteta UNSA al naravno to nije dovoljno... treba imati za to vecu podrsku!!! i naravno jednim protestom se nista ne dobija... to treba vise dana i vise protesta da se vidi da nema zezanja, i da studenti imaju stav koji nece napustiti, tek tada se pocinju zahtjevi ispunjavati!!! Nasa vlast je slaba, uprave fakuteta su slabe, uprave Univerziteta su slabe, sve su to ljudi koji jedva komuniciraju jedni sa drugima, kako zbog licnih interesa i svadja tako i zbog nacionalnih i stranackih pripadnosti...
Post Reply