Koliko plina trošite mjesečno

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#1 Koliko plina trošite mjesečno

Post by AdnanSA »

Sit sam priča od ljudi koji troše 20-30 metara kubnih mjesečno tako da bih volio da ćujem kakva je potrošnja kod forumaša.
Zagrijavam nekih 70 m2(samo jedan od 4 sprata kuće) i imam novi Vailant fasadni bojler od 32 kw kao i Vailant raijatore.
Kuća ima termo fasadu a i prozori su sasvim solidni pa opet mjesečno potrošim od 100-200 kubnih metara plina.
Izračunao sam da sam od 15. septembra do današnjeg dana znaći malo više od 3 mjeseca potrošio cijelih 580 metara kubnih plina.
Ne pretjerujem sa grijanjem i ono u principu radi samo 3-4 sata dnevno dakle od 18:00-22:00 sata pa ipak valja izdvojiti 200 KM mjesečno.
Kakva je situacija kod vas.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by nosara »

Trosis umjereno. E sad, cijena je pljacka, pa se "stoje" samo mnoze.

Nego, mislim da grijesis sto ne grijes konstantno, ali manje. Bolji efekat je nego uvijek zagrijavat ohladjen prostor.
Nekako mi logicno...
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#3 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by AdnanSA »

Pa neznam ako tokom ćitavog dana niko nije u kući onda mi je nekako logičnije da "naložim kada dodjem" jer u međuvremenu potroši više na održavanje neke temp. od 18-19C.
Ista stvar kao i sa el. bojlerom vječito pitanje jeli bolje da je non stop upaljen il ga po potrebi paliti.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#4 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by sheilak »

Ne bih ti znala odgovoriti na pitanje u vezi plina i sorry, stoo se javljam na ovoj temi. :-D

Samo nesto oko bojlera . Mi, na primjer, uvijek bojler drzimo ukljucen, ali ga trosimo samo kada je jeftina struja. Koliko je to dobro, moze li mi neko recI?
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#5 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by horns&drums »

Hm, zavisi. Ako je zima vise, ako je ljeto manje. :D

U biti, sve zavisi od kolicine pojedenog graha :D . Ali jedno mogu reci, kada plin krene trosi se nemilice :D :D
User avatar
Clint_Eastwood
Posts: 159
Joined: 01/09/2008 21:03
Location: Wild east

#6 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by Clint_Eastwood »

A trošim plina koliko natočim u auto :D.
A šta se žalite Sarajlije, imate plin, boli vas ono, ne morate misliti kako ćete nabaviti drva ili ugljen. Ja još nemam plin, ali radi se na tome i jedva čekam da proradi. Evo ti usporedba, vidio sam neko reče potroši 200KM plina. Da, potroši, ali se grije 5-6 mjeseci na godinu, možda ne i toliko, znači, na grijanje potroši najviše 1200KM.
Ja svake godine samo drva platim 1200KM, s tim što ovdje nije uključeno rezanje, cijepanje i skladištenje, ta bi se cifra s ovim još povećala za 30-ak posto. Uz ovih 1200KM drva potrošim još oko 6 tona uglja, znači, otprilike oko 900-1000KM uglja.
I onda dođe neki sarajlijica i žali se kako mu je puno dati 200KM na mjesec, i to plaća 200KM samo 5 od 12 mjeseci u godini. Mene grijanje svake godine izađe najmanje 2200KM, najmanje, s tim što se moram zajebavat s drvima (cijepanje, rezanje, slaganje), te mi još i smetaju, kao i ugalj, a da ne spominjem koliko su drva i ugalj prljavi. A dotični gospodin dođe, namjesti sebi temperaturu koliko hoće, izvali se, i još se nešto žali!!! Pa daj....
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#7 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

AdnanSA wrote:Sit sam priča od ljudi koji troše 20-30 metara kubnih mjesečno tako da bih volio da ćujem kakva je potrošnja kod forumaša.
Zagrijavam nekih 70 m2(samo jedan od 4 sprata kuće) i imam novi Vailant fasadni bojler od 32 kw kao i Vailant raijatore.
Kuća ima termo fasadu a i prozori su sasvim solidni pa opet mjesečno potrošim od 100-200 kubnih metara plina.
Izračunao sam da sam od 15. septembra do današnjeg dana znaći malo više od 3 mjeseca potrošio cijelih 580 metara kubnih plina.
Ne pretjerujem sa grijanjem i ono u principu radi samo 3-4 sata dnevno dakle od 18:00-22:00 sata pa ipak valja izdvojiti 200 KM mjesečno.
Kakva je situacija kod vas.
Ja recimo grijem prostor od cca. 200m2 podjeljen na dvije etaze, isto tako Vaillant bojler, radijatori...etc. Objekat ima fasadu ali na zalost ne termo, temperaturu konstantno odrzavam dan-noc na 21-22 stepena. Racun za novembar 400 KM racunajuci i zadnje poskupljenje od 29 posto. U ovo 400KM uracunata je i topla voda za kupanje, tusiranje...etc. Da nije bilo poskupljenja mislim da bi dobro prosao s obzirom na velicinu prostora. Sreca pa sam ljetos uplacivao veci iznos od onoga na racuna pa imam nesto pretplacenog novca. Ti Adnane probaj odrzavati tu temperaturu dan/noc na recimo 20 stepeni mislim da bi ti trebalo manje dolaziti s obzirom na kvadraturu prostora i termo izolaciju/fasadu.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 19/12/2008 19:37, edited 1 time in total.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#8 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by Alhemicarkaa »

Trosis normalne kolicine plina, meni racun dolazi oko 100 km, stan od 40 kvadrata. Znaci to je tu negdje.
Da li drzati jednu temperaturu konstantnu ili ukljuciti po potrebi, ma to je isto, u pet grama sto bi rekli :)
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#9 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by Alhemicarkaa »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Ti probaj odrzavati tu temperaturu dan/noc na recimo 20 stepeni mislim da bi ti trebalo manje dolaziti s obzirom na kvadraturu prostora i termo izolaciju/fasadu.
Moj brat ima stan od 70 kvadrata, odrzava temperaturu na 21 i placa 200 km
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#10 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Alhemicarkaa wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Ti probaj odrzavati tu temperaturu dan/noc na recimo 20 stepeni mislim da bi ti trebalo manje dolaziti s obzirom na kvadraturu prostora i termo izolaciju/fasadu.
Moj brat ima stan od 70 kvadrata, odrzava temperaturu na 21 i placa 200 km
Moguce, samo ja razmisljam ovako. Ako iskucis grijanje dok nisi u stanu temperatura konstantno moze padati zavisno kolika je vanjaska temperatura. Kada dodjes ukljucis bojler kada je temperatura vec pala na 17-18 stepeni i bojler punim kapacitetom grije da bi dostigao recimo 22-24 stepena. Dakel dok ne zagrije prostor potrebno mu je znatno vise nego da pomalo dogrijava prostor na 21 stepen. Ne znam, to je moja logika, mozda i grijesim. Ima jos jedna stvar, ispravnost i redovan servis bojlera i sistema grijanja to je isto tako vazno za optimalan rad i ustedu plina.
User avatar
Faruk
Posts: 889
Joined: 03/04/2004 15:57
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan kokuz drugi mu se ruga

#11 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by Faruk »

grijem 88m2
preko bojlera se griju radijatori, topla voda za kupatilo i kuhinju
živim u zgradi sa dobrom izlolacijom
prozori su stari 2 godine i opet sam u novembru platio 274 KM plina

doduše održavamo temp na nekih 24 C jer imamo kcerkicu koja se stalno igra po podu, pa malo hajcamo :D
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#12 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by starii »

pa ovako za stan od 62m2 prosle godine davao sam prosjeceno mjesecno oko 240KM (novembar,decembar,januar)..ove godine sam nabavio digitalni termostat, pa se samo grije stan od 16-22h i ujutro od 6-7..evo sad je za novembar dosao racun 150KM..na proljece mislim postaviti termofasadu pa mislim da nece dolaziti vise od 100Km..temperatura je podesena tako da ne pada ispod 19 C a kad grije da bude 22C...na internetu ima dosta info oko uštede plina pa pokušaj naći neke od njih...
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#13 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by gaius »

stan 75 m2.. alu-prozori.. baxi bojler sa radijatorima.. ne troši se topla voda (kancelarija).. od 8-15 na 21 stepen.. ostalo na 15.. dođe mjesečno max. 130 KM (februar 08) prije poskupljenja..
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#14 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by AdnanSA »

Clint_Eastwood wrote:A trošim plina koliko natočim u auto :D.
A šta se žalite Sarajlije, imate plin, boli vas ono, ne morate misliti kako ćete nabaviti drva ili ugljen. Ja još nemam plin, ali radi se na tome i jedva čekam da proradi. Evo ti usporedba, vidio sam neko reče potroši 200KM plina. Da, potroši, ali se grije 5-6 mjeseci na godinu, možda ne i toliko, znači, na grijanje potroši najviše 1200KM.
Ja svake godine samo drva platim 1200KM, s tim što ovdje nije uključeno rezanje, cijepanje i skladištenje, ta bi se cifra s ovim još povećala za 30-ak posto. Uz ovih 1200KM drva potrošim još oko 6 tona uglja, znači, otprilike oko 900-1000KM uglja.
I onda dođe neki sarajlijica i žali se kako mu je puno dati 200KM na mjesec, i to plaća 200KM samo 5 od 12 mjeseci u godini. Mene grijanje svake godine izađe najmanje 2200KM, najmanje, s tim što se moram zajebavat s drvima (cijepanje, rezanje, slaganje), te mi još i smetaju, kao i ugalj, a da ne spominjem koliko su drva i ugalj prljavi. A dotični gospodin dođe, namjesti sebi temperaturu koliko hoće, izvali se, i još se nešto žali!!! Pa daj....
Eastwoode drži se ti svog divljeg zapada gdje još nemaš plina i svojih drva i uglja. Da griješ guzicu na plin došlo bi te 700 KM mjesečno puta 6 mjeseci u godini.
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#15 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by AdnanSA »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
AdnanSA wrote:Sit sam priča od ljudi koji troše 20-30 metara kubnih mjesečno tako da bih volio da ćujem kakva je potrošnja kod forumaša.
Zagrijavam nekih 70 m2(samo jedan od 4 sprata kuće) i imam novi Vailant fasadni bojler od 32 kw kao i Vailant raijatore.
Kuća ima termo fasadu a i prozori su sasvim solidni pa opet mjesečno potrošim od 100-200 kubnih metara plina.
Izračunao sam da sam od 15. septembra do današnjeg dana znaći malo više od 3 mjeseca potrošio cijelih 580 metara kubnih plina.
Ne pretjerujem sa grijanjem i ono u principu radi samo 3-4 sata dnevno dakle od 18:00-22:00 sata pa ipak valja izdvojiti 200 KM mjesečno.
Kakva je situacija kod vas.
Ja recimo grijem prostor od cca. 200m2 podjeljen na dvije etaze, isto tako Vaillant bojler, radijatori...etc. Objekat ima fasadu ali na zalost ne termo, temperaturu konstantno odrzavam dan-noc na 21-22 stepena. Racun za novembar 400 KM racunajuci i zadnje poskupljenje od 29 posto. U ovo 400KM uracunata je i topla voda za kupanje, tusiranje...etc. Da nije bilo poskupljenja mislim da bi dobro prosao s obzirom na velicinu prostora. Sreca pa sam ljetos uplacivao veci iznos od onoga na racuna pa imam nesto pretplacenog novca. Ti Adnane probaj odrzavati tu temperaturu dan/noc na recimo 20 stepeni mislim da bi ti trebalo manje dolaziti s obzirom na kvadraturu prostora i termo izolaciju/fasadu.
Drvosječa dotjeraj mi jedno 10 metara drva štoje sigurno sigurno. Nemože se ništa porediti sa drvima... Pozz
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#16 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by Dendrlix »

Taj digitalni termostat je iz raja izasao. Stvarno smanji potrosnju i za 30%
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#17 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by Wind »

...ja bi samo da dodam da je definitivno bolja opcija konstantnog odrzavanja temperature,
znaci sa sto manje oscilacija u toku dana. Ne pije vode to iskljucivanje tokom dana
pa onda hajcaj uvece...tako se vise trosi.
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#18 Re: Koliko plina trošite mjesečno

Post by walkabout »

pitanje...koliko mjesecno nakopate plina, zapakujete i donesete do sebe :roll: :zzzz:
Post Reply