Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#1 Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by DearJohn »

Evo,

sjedio sam neki dan sa ljepsom polovinom i pokusavali smo da sracunamo koliko nas kosta stan u odnosu na nase mjesecne prihode, da li je pretjerano ili malo. Stan kupljen na kredit. Prema racunici kosta nas otprilike 35% nasih neto primanja. bilo bi interesantno da i ostali forumasi sa slicnim iskustvima napisu kako to izgleda u njihovom slucaju. Mozda smo mi previse zagrizli :-)
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#2 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by JoseMujica »

mi nismo u kredi .....rentamo stan i košta nas 7,5% od naših ukupnih prihoda
kemal21
Posts: 142
Joined: 30/10/2010 22:59

#3 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by kemal21 »

Moji roditelji daju 800 KM mjesecno za stan, mislim rata kredita
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#4 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by atko »

Takodje sam u vise navrata sjedao sa ljepsom polovinom i problem krova nad glavom smo "bacali" na pair

I ovo sto danas vrli finansijski strucnjaci rade doktorate i pisu knjige o tome mi smo davno zakljuclili:
kredit ni u ludilu, ekonomski je isplativije rentati stan
Last edited by atko on 25/01/2011 21:27, edited 1 time in total.
MC_82
Posts: 154
Joined: 11/08/2006 11:26

#5 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by MC_82 »

@atko: možeš li malo obrazložiti zašto je ekonomičnije rentati stan nego kupiti vlastiti stan na kredit? nije ni rentanje jeftino koliko ja znam.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#6 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by karanana »

evo neke okvirne racunice po kojoj i ja mislim da je u ovim nasim okolnostima rentanje bolja opcija:

dvosoban stan renta: 300 KM
isti taj stan, hajmo racunati da kosta 100.000, rata kredita (bez ucesca - ako se moze i dobiti pod ovakvim uslovom): cca. 900 KM na 20 godina. znaci kad ga otplatite dali ste 216.000 KM.

usteda rentanjem u ovom slucaju je 600 KM mjesecno. stavljajte tih 600 KM mjesecno u banku i za 20 godina cete imati 144.000 KM + kamate. sad je pitanje hoce li taj isti stan za 20 godina kostati vise od ove napravljene ustedjevine. ja mislim da nece, i fino ga prodavcu za 20 godina samo iskeshirate. jer i da cijene stanova porastu, banka ce u tom slucaju sigurno dici kamatu i morali bi ga vise mjesecno placati.

generalno odnos/cijena rente i kredita je velika i ide oko 1:3. rente su posljednjih godina pale jer su stranci otisli a ima dosta praznih stanova cije su gazde vani, pa im je najbitnije stan izdati radi troskova rezija a ne da nesto zarade. vjerovatno onako odokativna procjena je da se ne isplati nista uzimati dok nije 1:2

e naravno, jebada sa rentanjem je da nisi miran sto se seljenja tice. gazda moze svaki dan doci i dati ti otkaz pa se seljakaj. ali u isto vrijeme je to i pozitivna stvar. dosadi ti alipasino, odes malo do grbavice. muka ti jer nema parkinga pa odselis malo na ilidzu....
hadzun
Posts: 120
Joined: 19/07/2009 19:54

#7 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by hadzun »

sve ovisi koja je polazna tacka, i sta se moze priustiti. pokusacu bit objektivan, mada ove stvari svak gleda iz svog ugla i poprilicno smo iskljucivi (ko bosanci)
-rentanje u smislu slabijih plata i bez rizika od kredita (i sta uz to ide) je jeftinije...ali i dalje nemas svoj stan, i ne znas koliko ces zaradjivat (i dokad! ovo mnogi zaboravljaju!!!!!)...s druge strane mozes vozat bolje auto npr :D
-kupovina nekretnine je investicija, gdje ti ulozis (racunaj i kamatu) ali nakon 5-10 godina (idealno 5 8) ) imas svoju nekretninu, koja (u normalnim uslovima) vrijedi barem priblizno isto, i u slucaju potrebe iams mogucnost da je prodas i vratis (barem dio) sredstava, za razliku od onog koji renta :roll:

ukratko, kupovina je skuplje i kvalitenije rjesenje, a rentanje zasigurno jeftinije... :!:

u mom slucaju rata je 50% mojih primanja, i direktna posljedica je vozanje loseg auta npr.... :run:
kredit za stan na 15-20 godina, nikad!!!!ni ne pomišljaj
User avatar
udwarach
Posts: 121
Joined: 21/10/2010 20:17

#8 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by udwarach »

Najbolje je kupiti stan za kesh, bez kredita :-)
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#9 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by karanana »

hadzun wrote:sve ovisi koja je polazna tacka, i sta se moze priustiti. pokusacu bit objektivan, mada ove stvari svak gleda iz svog ugla i poprilicno smo iskljucivi (ko bosanci)
-rentanje u smislu slabijih plata i bez rizika od kredita (i sta uz to ide) je jeftinije...ali i dalje nemas svoj stan, i ne znas koliko ces zaradjivat (i dokad! ovo mnogi zaboravljaju!!!!!)...s druge strane mozes vozat bolje auto npr :D
-kupovina nekretnine je investicija, gdje ti ulozis (racunaj i kamatu) ali nakon 5-10 godina (idealno 5 8) ) imas svoju nekretninu, koja (u normalnim uslovima) vrijedi barem priblizno isto, i u slucaju potrebe iams mogucnost da je prodas i vratis (barem dio) sredstava, za razliku od onog koji renta :roll:

ukratko, kupovina je skuplje i kvalitenije rjesenje, a rentanje zasigurno jeftinije... :!:

u mom slucaju rata je 50% mojih primanja, i direktna posljedica je vozanje loseg auta npr.... :run:
kredit za stan na 15-20 godina, nikad!!!!ni ne pomišljaj
ja, ali malo nas je koji mozemo priustiti otplatu od 60 mjeseci na stan od 80-90 hiljada. tu bi ti mjesecna rata bila 1800-2 milje
hadzun
Posts: 120
Joined: 19/07/2009 19:54

#10 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by hadzun »

nisam ni ja na 60...vise je :roll: zato sam i stavio 8) da je za cooler-e :D
i kupio prije nego se desilo poskupljenje.... :-D
al znam jednog da je na 20god uzeo, i kad mi reče proračun, def se ne isplati.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#11 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by JoseMujica »

karanana je dobro ovo gore sračunao...istom smo se logikom ja i hanuma u mene vodili...a iskreno nismo ni izbora imali jer nema šanse da dignemo kredit od 80-90 tisućica, sa kojima realno nemreš ni kupiti stan kako treba.

zato nam je daleko rentabilnije rentat dvosoban na grbavici za 300 KM nego platit 80-90 tisuća boba za malo veći jednosoban.

dugoročni plan je otpočeti gradnju kuće za nekih 5-6 godina
User avatar
SadaMeHuseine
Posts: 281
Joined: 15/12/2010 10:14
Location: Rajvosa

#12 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by SadaMeHuseine »

Sedam godina x 12 mjeseci = 84 mjeseca ,smo bili podstanari....kirija je bila 300 Km od početka x 84 mjeseca ,što u konačnici iznosi 25.200 KM datih para drugim ljudima....
Eh sad, porediti rahatluk renatanja i vraćanja kredita je neuporedivo....ovamo strepiš (ako imaš lošeg gazdu) da ćete zvati odmah prvog u mjesecu za kiriju,a banke te odmah zovu i prijete....Sve je to relativno, ali što neko maloprije reče, u ovoj konstalaciji konstantnog variranja cijena nekretnina, nisam pametan šta čovjek da uradi.
Da li da kupi stan realne vrijednosti nekih 60 k - 70 k i za njega keširati taj novac i banci dati još nekih 60 k kamate, ne bih rekao da je pametno.
Takva nekretnina nikad neće doživjeti porast od nekih 150 % da bi čovjek eventualno zaradio na tome.

Svi znamo da u svijetu 80 % populacije živi pod rentom,a da su stanodavci ipak GAZDE i da oni ubiru kajmak.Samo je na našim prostorima običaj da mi budemo vlasnici (i to ne nekretnine, kako mnogi misle), nego vlasnici etažnih stanova.Etažni stanovi nemaju ča ni svoju pripdajući KČ i kad logično razmišljaš, čega si vlasnika, etažnog stana koji nema zemljište ispod sebe....
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#13 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by gradskadjeca »

Rentaaaaanje, rentaaaaaaaanje, ren ta nje.

Ah nemam love da kupim stan, ni cashom ni kredom. ja na to gledam kako bih sebi olaksao na poseban nacin.

Tjesim se u sustini. Ako nemam svog stana i samo placam rentanje 300, a stekam mjesecno po 200-300 KM, u slucaju vatre, zemljotresa ili poplava ostanu mi pare a stan nije moj tako da ne odgovaram na stetu nego samo odem na drugu lokaciju i zdravo. :lol:

A sada ozbiljno. Pod ovakvim uslovima se definitivno ne isplati uzimati stan bar meni. Mogao bih nekako i navuci sve da sredim i da ga uzmem u roku od pola godine. Istina je da imam gazdu kojeg sam vidio 2 puta u 3 godine. Porodica smo sa jednim djetetom i komsiluk nas voli ( a gazda se valjda cuje sa njima ). Znalo se desiti da zakasnim i po 2 kirije pa i tri ali uredno namirim sve kad uspijem i gazda me niti jednom nije nazvao, zovnem ja njega da mu kazem da cu kasniti koji mjesec :-) i okej bude sve, valjda covjek cijeni sto sam iskren.

Sve u svemu ovakvim lihvarima ne dam pare, ne dam i tacka. Neko je gore spomenuo racunicu da je bolje visak para ostavljati po starni 20 godina a da mi se dijete fino odskoluje za te dvije decenije nego da imam stan a ne znam kako da djetetu platim troskove ako Bog da studija itd... Ima sada i jeftinih ponuda tipa 1 kvadrat 1100 KM ali covjek ne moze a da se ne zapita zasto je to toliko jeftino. Prodavac je dobar covjerk :lol: . Jeste klinac..... Imaju i opcije da se ne ide preko banke nego mi njemu nosimo pare kada mu odemo na kafu. Kako da ne. To mi je stvarno najpovjerljivija solucija.

Elem, bolje rentat nego se kreditirat.

Ako imas sve sredjeno u zivotu i solventnije roditelje ili zaradjujes 3-5 hiljada KM mjesecno onda ga mozes uzeti za 3 godine bez problema ako ustedis malo, ali takvi ( a da su bracni par i oboje imaju takve plate je malo ( ako postoje uopste ) ) vec imaju sredjeno pitanje i postavljaju pitanja tipa "Da li da rentam jahtu ili da je kupim :lol: .

Toliko
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#14 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by Klodovik »

karanana wrote:evo neke okvirne racunice po kojoj i ja mislim da je u ovim nasim okolnostima rentanje bolja opcija:

dvosoban stan renta: 300 KM
isti taj stan, hajmo racunati da kosta 100.000, rata kredita (bez ucesca - ako se moze i dobiti pod ovakvim uslovom): cca. 900 KM na 20 godina. znaci kad ga otplatite dali ste 216.000 KM.

usteda rentanjem u ovom slucaju je 600 KM mjesecno. stavljajte tih 600 KM mjesecno u banku i za 20 godina cete imati 144.000 KM + kamate. sad je pitanje hoce li taj isti stan za 20 godina kostati vise od ove napravljene ustedjevine. ja mislim da nece, i fino ga prodavcu za 20 godina samo iskeshirate. jer i da cijene stanova porastu, banka ce u tom slucaju sigurno dici kamatu i morali bi ga vise mjesecno placati.

generalno odnos/cijena rente i kredita je velika i ide oko 1:3. rente su posljednjih godina pale jer su stranci otisli a ima dosta praznih stanova cije su gazde vani, pa im je najbitnije stan izdati radi troskova rezija a ne da nesto zarade. vjerovatno onako odokativna procjena je da se ne isplati nista uzimati dok nije 1:2

e naravno, jebada sa rentanjem je da nisi miran sto se seljenja tice. gazda moze svaki dan doci i dati ti otkaz pa se seljakaj. ali u isto vrijeme je to i pozitivna stvar. dosadi ti alipasino, odes malo do grbavice. muka ti jer nema parkinga pa odselis malo na ilidzu....
To je sve pod pretpostavkom da ćeš imati posao 20 godina i sve te godine stavljati tih 600 maraka razlike u banku svakog mjeseca. U praksi, moj najbolji prijatelj je prije šest mjeseci ostao bez posla, s tim da je dva mjeseca ranije uspio vratiti veliki sedmogodišnji kredit za stan. Da je rentao, sada bi imao još jedan problem više.

Čak i pod ovim niskim kamatama, ko ima 100.000 maraka može dobiti oko 4000 godišnje od banke. Pitanje je da li bi iznajmljivanjem stana kupljenog za taj novac čovjek imao toliki prihod.
User avatar
innovision
Posts: 729
Joined: 04/08/2009 19:06

#15 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by innovision »

pricao sam sa par ekonomista,
cijene stanova su nenormalno napuhane drzi ih samo to da nema neki kriticni broj novogradnje pa da radikalno obori cijene stanova,svi kazu da se isplati krediti do max 7 godina inace te kamate uniste
a o kreditima necu ni da pricam :lol: :lol: 5% godisnja kapata 15 godina jaoooooooooo:D

najbolja solucija je gradnja kuce
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#16 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by atko »

Matematika i cista logika jasno kazu to sto kaze ... sto ljudi sto nategnutih izgovora da su bas oni jedino i iskljucivo u pravu :roll: ... al neka razmisljanja su stvarno no comment :-)
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by drndalo »

SadaMeHuseine wrote:čega si vlasnika, etažnog stana koji nema zemljište ispod sebe....
Jesi li siguran u ovo ? Meni se cini da je kod staraca u ugovoru o kupovini stana u privatizaciji pisalo da su vlasnici i npr. 1/8 zemljista koje je tlocrtno pod stanom... Ali se ne smijem zakleti...
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#18 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by karanana »

Klodovik wrote:
karanana wrote:evo neke okvirne racunice po kojoj i ja mislim da je u ovim nasim okolnostima rentanje bolja opcija:

dvosoban stan renta: 300 KM
isti taj stan, hajmo racunati da kosta 100.000, rata kredita (bez ucesca - ako se moze i dobiti pod ovakvim uslovom): cca. 900 KM na 20 godina. znaci kad ga otplatite dali ste 216.000 KM.

usteda rentanjem u ovom slucaju je 600 KM mjesecno. stavljajte tih 600 KM mjesecno u banku i za 20 godina cete imati 144.000 KM + kamate. sad je pitanje hoce li taj isti stan za 20 godina kostati vise od ove napravljene ustedjevine. ja mislim da nece, i fino ga prodavcu za 20 godina samo iskeshirate. jer i da cijene stanova porastu, banka ce u tom slucaju sigurno dici kamatu i morali bi ga vise mjesecno placati.

generalno odnos/cijena rente i kredita je velika i ide oko 1:3. rente su posljednjih godina pale jer su stranci otisli a ima dosta praznih stanova cije su gazde vani, pa im je najbitnije stan izdati radi troskova rezija a ne da nesto zarade. vjerovatno onako odokativna procjena je da se ne isplati nista uzimati dok nije 1:2

e naravno, jebada sa rentanjem je da nisi miran sto se seljenja tice. gazda moze svaki dan doci i dati ti otkaz pa se seljakaj. ali u isto vrijeme je to i pozitivna stvar. dosadi ti alipasino, odes malo do grbavice. muka ti jer nema parkinga pa odselis malo na ilidzu....
To je sve pod pretpostavkom da ćeš imati posao 20 godina i sve te godine stavljati tih 600 maraka razlike u banku svakog mjeseca. U praksi, moj najbolji prijatelj je prije šest mjeseci ostao bez posla, s tim da je dva mjeseca ranije uspio vratiti veliki sedmogodišnji kredit za stan. Da je rentao, sada bi imao još jedan problem više.

Čak i pod ovim niskim kamatama, ko ima 100.000 maraka može dobiti oko 4000 godišnje od banke. Pitanje je da li bi iznajmljivanjem stana kupljenog za taj novac čovjek imao toliki prihod.
pa kad izgubis posao isto ti ga dodje. ustvari, zamisli uzmes kredit na 15 godina i 10 godina placas stan i ostanes bez posla. dodje banka i uzme ti nesto sto si 2/3 otplatio.
dinno123
Posts: 8
Joined: 12/08/2008 13:18

#19 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by dinno123 »

matematika je jedno, zivot drugo
matematika kaze da ces za 20 god lafo imati 150k km, al ne kaze da tada stan koji bi sada platio 100k moze kostati 300k, da ces za 20 god imati 40-50 god zivota, mozda pare za neku baraku na periferiji preriferije, gace na stapu, i bolju polovinu koja je oronula jednako kao i ti
tada ce ti tih 150k trebati za doktore, lijekove i sl gluposti

doduse, uloziti te pare u neki biznis..... !!!????
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#20 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by plain vanilla »

karanana wrote:evo neke okvirne racunice po kojoj i ja mislim da je u ovim nasim okolnostima rentanje bolja opcija:

dvosoban stan renta: 300 KM
isti taj stan, hajmo racunati da kosta 100.000, rata kredita (bez ucesca - ako se moze i dobiti pod ovakvim uslovom): cca. 900 KM na 20 godina. znaci kad ga otplatite dali ste 216.000 KM.

usteda rentanjem u ovom slucaju je 600 KM mjesecno. stavljajte tih 600 KM mjesecno u banku i za 20 godina cete imati 144.000 KM + kamate. sad je pitanje hoce li taj isti stan za 20 godina kostati vise od ove napravljene ustedjevine. ja mislim da nece, i fino ga prodavcu za 20 godina samo iskeshirate. jer i da cijene stanova porastu, banka ce u tom slucaju sigurno dici kamatu i morali bi ga vise mjesecno placati.

generalno odnos/cijena rente i kredita je velika i ide oko 1:3. rente su posljednjih godina pale jer su stranci otisli a ima dosta praznih stanova cije su gazde vani, pa im je najbitnije stan izdati radi troskova rezija a ne da nesto zarade. vjerovatno onako odokativna procjena je da se ne isplati nista uzimati dok nije 1:2

e naravno, jebada sa rentanjem je da nisi miran sto se seljenja tice. gazda moze svaki dan doci i dati ti otkaz pa se seljakaj. ali u isto vrijeme je to i pozitivna stvar. dosadi ti alipasino, odes malo do grbavice. muka ti jer nema parkinga pa odselis malo na ilidzu....
a koliko ces za tih 20 godina platiti kirije?
ako je 20 godina po 300KM kirije, je 72.000 kirije..ako se ne varam
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#21 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by atko »

karanana wrote:
pa kad izgubis posao isto ti ga dodje. ustvari, zamisli uzmes kredit na 15 godina i 10 godina placas stan i ostanes bez posla. dodje banka i uzme ti nesto sto si 2/3 otplatio.
Ma ne dodje ti isto kad izgubis posao kad imas kredit, ni blizuuu ... onda si sto kazes pusiona il zajebi ziranta ako nije hipoteka :-)

Ako stedis i izgubis posao ... pa imas kesha, zrtvujes malo gotovine dok ne nadjes neki posao... 3-4 mjeseca ... nista strasno ... miran san ;)

Osim toga ... stediti se isplati 3-4 godine max... inace inflacija pojede vrijednost novca ... uporedite sta se moglo prije 5 godina klupiti za marku a sta sad moze ;) pa cete steci osjecaj koliko i kesh moze da izgunbi na vrijednosti...

za 3-4 godine stedeci sa partnerom moze se ustediti 30-40 kKM ... onda uzmes kredita 10-15 kKM na par godina i kupis garsonjeru/mali stancic ... mali kredit, malo godina ... podnosljivo ... dodatno oslobodis i kiriju i preusmjeris u to ... onda mozes i placat malu ratu mozes i ustediti i normalno zivjeti i putovati ...i vrlo brzo si TEK vlasnik garsonjere ... poslije nastavis stediti pa prodas mali stan i kupis veci ...

Sad ce neko reci ... ja 3-4 godine podstanar 4-5 godina u stancicu ... ja hocu namjesten trosoban stan sa novom kuhinjom, kupatilom, stolarijom i spavacom ... pa i tata bi sine :D kad stvaras iz nule imas koliko imas i preostaje ti umjece moguceg ... na ovakav nacin si uvijek na cistom i izbjegao si lihvarsko pljackanje od banke i sto je najvaznije .... SLOBODAN ... ti kad sarnes kredu na 20 godina to je robija ... ko moj jaran ... 130 kKM na 20 godina uz ratu 1070 KM = 257kKM ... i to u kad su cjene bile na vrhuncu :-)
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#22 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by atko »

plain vanilla wrote: a koliko ces za tih 20 godina platiti kirije?
ako je 20 godina po 300KM kirije, je 72.000 kirije..ako se ne varam
Pa neces stediti 20 godina i pri tome biti podstanar ... niko normalan to ne radi ... al kredit moras placati 20 godina i to mnogo skuplje nego sto je kirija....

OVdje je osnovni problem cini m ise sto niko ne sagledav asvoje mogucnosti nego kaze "ja moram imat stan po svaku cjenu" pa zviz kredit ... a cjena je skuuupaaaa ;)
Last edited by atko on 25/01/2011 15:56, edited 1 time in total.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#23 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by Alhemicarkaa »

Eh da vidim tog ko će stavljati 600 KM u stranu mjesečno jer je izračunao da je to razlika od kredita i rentanja :shock:
Teško mi i 50 KM ostaviti na stranu...
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#24 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by plain vanilla »

atko wrote:
plain vanilla wrote: a koliko ces za tih 20 godina platiti kirije?
ako je 20 godina po 300KM kirije, je 72.000 kirije..ako se ne varam
Pa neces stediti 20 godina i pri tome biti podstanar ... niko normalan to ne radi ... al kredit moras placati 20 godina i to mnogo skuplje nego sto je kirija....

OVdje je osnovni problem cini m ise sto niko ne sagledav asvoje mogucnosti nego kaze "ja moram imat stan po svaku cjenu" pa zviz kredit ... a cjena je skuuupaaaa ;)
Pa on je dao primjer stednje od 20 godina i kredita na 20 godina. Samo kazem da i trosak kirije treba uracunati tu, osim ako ne stanujes kod roditelja. A slazem se ja za ove kredite..Ne znam kako ljudi navecer mogu zaspati kad znaju da ih ceka ovoliko duga, kamata..
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#25 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by atko »

Alhemicarkaa wrote:Eh da vidim tog ko će stavljati 600 KM u stranu mjesečno jer je izračunao da je to razlika od kredita i rentanja :shock:
Teško mi i 50 KM ostaviti na stranu...
E pa u tome je problem ... a kad dodje rata kredita kako ces onda ??? Onda ces reci pa tada MORAM ... pa jel ti isplatnije biti samodisciplinovan ili da MORAS sto te dodje mnogo skuplje...

Inace svako ko razmislaj o kreditu ... nek napravi trajni nalog da mu se s plate skida na stedni racun i samo tri mjeseca proba pa ce vidjeti jeli se i koliko precjenio u svojim kreditnim mogucnostima :D ...
Post Reply