Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
alpashino
Posts: 18
Joined: 01/03/2010 22:04

#1 Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by alpashino »

Pozz, eh ovako sve nesto racunam ali nikako da sa sigurnoscu nadjem neku cifru. Zanima me ako neka ima iskustva ili se i sam nalazi u tkvoj situcaiji da mi pomogne. Sa koliko novca mjesecno moze jedan momak zivjeti u Sarajevu, dakle sam u stanu od max 40 kvadrata, dakle koliko je novca potrebno samo za ono osnovno hrana i rezije, bez kirije mislim? Sta vi mislite? :D
User avatar
no_crnjak
Posts: 15306
Joined: 17/05/2009 17:42
Location: B block

#2 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by no_crnjak »

5-6 glava
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by PipiDugaDevetka »

U Sarajevu, poredeći Bosnu sa sličnim zemljama po BNP po glavuši stanovnika od oko $5.000 se živi najbolje!
Ovo je izjavio Goran Milić učestvujući na nekom seminaru ili nešto tome slično u Sarajevu.
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#4 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by headbanger »

alpashino wrote:Pozz, eh ovako sve nesto racunam ali nikako da sa sigurnoscu nadjem neku cifru. Zanima me ako neka ima iskustva ili se i sam nalazi u tkvoj situcaiji da mi pomogne. Sa koliko novca mjesecno moze jedan momak zivjeti u Sarajevu, dakle sam u stanu od max 40 kvadrata, dakle koliko je novca potrebno samo za ono osnovno hrana i rezije, bez kirije mislim? Sta vi mislite? :D
pa et skontaj sam
hajd neka bude danas cener za hranu x 30 to je 300KM samo hrana
plus nekih 200 rezije ( zavisi sta imas od rezija)
eto rekose ti da bi mogao zivjeti sa 5 ill 6 stoja
ali to je samo osnovno zanci da perzivis
gdje je gorivo, gdje su kafice ili po koja piva sa rajom
gdje su prnje
gdje je obuca
ima jos, sjetit cu se
da bi komotno, znaci bez ustucavanja, ono da se ne sikiras treba ti oko 1000,mozda i vise
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#5 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by Tranquilizer »

bez milje ti nema života, a sa 5 - 6 stoja bi mogao živjeti neki minimalizam, sretno u svakom slucaju :D
lajkujMe
Posts: 12228
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#6 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by lajkujMe »

iskreno ne slusaj ove gore koji nikad nisu zivjeli s malo, ako nemas kirije onda ide ovako, oko 200km za rezije i 200 km za hranu eto ga. To ne ukljucuje odjecu, izlaske, zabavu itd.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by Bloo »

meni je zimi znao racun za struju doci oko 200 KM jer se grijem na struju :roll: a ni ovi plinćeki nisu bolje prošli
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#8 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by Op3r4t0r »

U pm gospode, kakvih ba 600 maraka, kakvih ba 1000 maraka, jel ovaj lik od hiljadu maraka normalan???

Covjek je pitao koliko mu para treba za zivot u sarajevu, nije pitao koliko mu para treba za provod u sarajevu.

Jarane evo ti moje iskustvo, prije nekoliko godina sam zivio u sarajevu kao student sa ne bas dobrim financijama, rezije nisam placao tako da ti o tom ne znam, ali znam da sam sa hranom mjesecno izlazio od 70-100 maraka, jednom se desilo da mi je trebalo 120 maraka, vodio sam evidenciju, kuhao sam sam sebi i mogu reci da sam se prilicno dobro i zdravo hranio.

S obzirom da su cijene malo vece nego prije par godina ti planiraj na 100-150 maraka za hranu, naravno ako planiras sam sebi praviti, ako planiras jesti po gradu to je neka druga prica i zavisi od toga gdje bi ti jeo :), a na ove babine sinove od hiljadu maraka koji nikad nisu zivjeli sami ili ne znaju ispeci ni jaje slobodno zaboravi :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by Bloo »

struja 50
voda 5
plin 2 (ovo su ljetni rezimi plina i struje :D)
hrana 150/200
rezije tam vamo kablovska internet odvoz smeca i sve te komunalije osim struje i vode 50
ulosci tamponi 10 ako si zensko :D
deterdzent i omeksivac svaka 2 mjeseca 10
wc papir 3 km
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#10 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by jutarnji »

Bloo wrote:hrana 150/200
Dobro, a za 150 do 200 km mjesecno u Sarajevu mozes pojesti, sta?
ne mora sad u bobu, moze i odokativno :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by Bloo »

jutarnji wrote:
Bloo wrote:hrana 150/200
Dobro, a za 150 do 200 km mjesecno u Sarajevu mozes pojesti, sta?
ne mora sad u bobu, moze i odokativno :)

pocni kuhar kod kuce i nosat sendvice od kuce :D

mene zaklalo jedenje vani jer mi je bilo mrsko kuhat sebi samoj :D

i onda sam skontala

salama 3 km
sir 3 km
puter 2,5

to mi je 3 dorucka na poslu, umjesto gadnog sendvica od 3 marke kojeg sama mogu napravit :mrgreen:

pa se okreni tjestenini i povrcu :D

ja ne jedem meso osim piletine tak da me ne izade puno hrana
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by Truba »

ne mogu me oni malo platiti koliko ja mogu malo potrošitit :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#13 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by Ma.Le.Na »

Bloo wrote:
jutarnji wrote:
Bloo wrote:hrana 150/200
Dobro, a za 150 do 200 km mjesecno u Sarajevu mozes pojesti, sta?
ne mora sad u bobu, moze i odokativno :)

pocni kuhar kod kuce i nosat sendvice od kuce :D

mene zaklalo jedenje vani jer mi je bilo mrsko kuhat sebi samoj :D

i onda sam skontala

salama 3 km
sir 3 km
puter 2,5

to mi je 3 dorucka na poslu, umjesto gadnog sendvica od 3 marke kojeg sama mogu napravit :mrgreen:

pa se okreni tjestenini i povrcu :D

ja ne jedem meso osim piletine tak da me ne izade puno hrana
hraniti se vani je fkt preskupo..pogotovo za kvalitet koji dobijes :roll:
u slucaju da zivim sama mislim da bih se i ja..konacno..dala na kuhanje
ako nista draze mi je jesti moju salatu nego tudju koja stoji negdje 2 dana i upitno je oprana :-?
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#14 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by mrtva kokoš »

User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#15 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by jutarnji »

Bloo wrote:salama 3 km
sir 3 km
puter 2,5

to mi je 3 dorucka na poslu
8.5 Km za dorucak 3 dana X 10 = 85 Km mjesecno za dorucak. Pa cek, nije valjda samo sir, salama i puter?
De sad rucak i veceru.
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#16 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by headbanger »

Op3r4t0r wrote:U pm gospode, kakvih ba 600 maraka, kakvih ba 1000 maraka, jel ovaj lik od hiljadu maraka normalan???

Covjek je pitao koliko mu para treba za zivot u sarajevu, nije pitao koliko mu para treba za provod u sarajevu.

Jarane evo ti moje iskustvo, prije nekoliko godina sam zivio u sarajevu kao student sa ne bas dobrim financijama, rezije nisam placao tako da ti o tom ne znam, ali znam da sam sa hranom mjesecno izlazio od 70-100 maraka, jednom se desilo da mi je trebalo 120 maraka, vodio sam evidenciju, kuhao sam sam sebi i mogu reci da sam se prilicno dobro i zdravo hranio.

S obzirom da su cijene malo vece nego prije par godina ti planiraj na 100-150 maraka za hranu, naravno ako planiras sam sebi praviti, ako planiras jesti po gradu to je neka druga prica i zavisi od toga gdje bi ti jeo :), a na ove babine sinove od hiljadu maraka koji nikad nisu zivjeli sami ili ne znaju ispeci ni jaje slobodno zaboravi :)
ovo boldirano i uvecano je kljucno
da bi shvatio za sto sam mu ja i jos pojednini rekli 600KM
ja u stanu od 60 kvadrata placam rezije 300KM, mogli bi se to spustiti na nekih 200 do 250 KM
pa smao grijanje preko citave godine placam ok 80KM
i ti sada kao student zivio u SA nisis placao rezije i zdravo se hranio kazes da ja nisam normalan
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#17 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by atko »

Op3r4t0r wrote:prije nekoliko godina sam zivio u sarajevu

Sto napade covjeka ... prije nekoliko godina i danas je drasticna razlika vjeruj ;)

800-1000 KM je minimum minimuma da kazes eto zivim na granici normale, 600 je da malo pripazis na sve zivo ... moze se ono i na 400 KM spustiti ... moze i na 300 ako iznajmis sobu na periferiji, kuhas sam sebi, i nikad ne izadjes da popijes kafu ...


Nas narod je u tome maher ... zna sebi pojeftiniti zivot ... iance bi svi poskapali da nije tako ... ali momacki zivjeti u SA znatno skuplje nego u ostatku BiH ... naravno SA pruza priliku i da se zaradi vise nego u ostatku BiH
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#18 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by Op3r4t0r »

jutarnji wrote:
Bloo wrote:hrana 150/200
Dobro, a za 150 do 200 km mjesecno u Sarajevu mozes pojesti, sta?
ne mora sad u bobu, moze i odokativno :)
evo ti primjer za tjesteninu, odokativno, kesa makarona 1 marka, pola kile fasiranog 3 marke, trunka kecapa, trunka soli i ulja nek je 50 feninga, za 4,5 marke mozes da napravis minimalno 3 jako dobre porcije tjestenine sa sosom od fasiranog mesa, znaci dobar rucak te kostao marku i po, u gradu platis bar 3 puta vise
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#19 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by jutarnji »

Op3r4t0r wrote:evo ti primjer za tjesteninu, odokativno, kesa makarona 1 marka, pola kile fasiranog 3 marke, trunka kecapa, trunka soli i ulja nek je 50 feninga, za 4,5 marke mozes da napravis minimalno 3 jako dobre porcije tjestenine sa sosom od fasiranog mesa, znaci dobar rucak te kostao marku i po, u gradu platis bar 3 puta vise
Ok, za rucak eto mogu makaroni 30 dana, izadje 45 Km + dorucak 85 KM, 130 KM, dodamo veceru, lupicemo, 50 KM,
sve skupa 180 KM. Znaci, cetveroclana porodica u Sarajevu treba 720 KM da bi se prehranila, i to samo salama, puter,
sir, makaroni, malo kecapa, malo fasiranog i malo ulja.
Nesta ovdje ne stima :?
User avatar
travar
Posts: 2763
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#20 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by travar »

Ko ne zna granicu u trošenju, malo mu je i 2000 mjesečno, tako da ti sve zavisi od toga šta si spreman žrtvovati:
pare za "provod" ili "provod" za pare.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#21 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by Op3r4t0r »

atko wrote:
Op3r4t0r wrote:prije nekoliko godina sam zivio u sarajevu

Sto napade covjeka ... prije nekoliko godina i danas je drasticna razlika vjeruj ;)

800-1000 KM je minimum minimuma da kazes eto zivim na granici normale, 600 je da malo pripazis na sve zivo ... moze se ono i na 400 KM spustiti ... moze i na 300 ako iznajmis sobu na periferiji, kuhas sam sebi, i nikad ne izadjes da popijes kafu ...


Nas narod je u tome maher ... zna sebi pojeftiniti zivot ... iance bi svi poskapali da nije tako ... ali momacki zivjeti u SA znatno skuplje nego u ostatku BiH ... naravno SA pruza priliku i da se zaradi vise nego u ostatku BiH
Ja samo mogu reci blago tebi kad ti je 1000 maraka granica normale i jako mi je drago da nisi imao gorih iskustava, ali vjeruj mi da se u sarajevu i sa 150 maraka moze jako lijepo zivjeti sto je bar 5 puta manje od tvojih prohtjeva.

Naravno u to ne spadaju izlasci od pon-ned sto ima samo u bosni, odlasci na nekoliko kafa dnevno, odlasci na udarna mjesta da se bude vidjen.

U to spada normalan zivot, kuhanje sam sebi, drustvo s kojim ponekad odes na kafu u grad a vrlo cesto se druzis privatno gdje jednu casu cole ne platis 2-3 marke nego za toliko para kupis dvolitru pa pocastis cijelo drustvo kad ti dodje

Tebi je mozda granice normalnog zivota 1000 maraka, a ja ti pricam pricu s one strane, a to je da se moze zivjeti i sa puno manje, vjeruj mi iz iskustva znam
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#22 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by Op3r4t0r »

jutarnji wrote:
Op3r4t0r wrote:evo ti primjer za tjesteninu, odokativno, kesa makarona 1 marka, pola kile fasiranog 3 marke, trunka kecapa, trunka soli i ulja nek je 50 feninga, za 4,5 marke mozes da napravis minimalno 3 jako dobre porcije tjestenine sa sosom od fasiranog mesa, znaci dobar rucak te kostao marku i po, u gradu platis bar 3 puta vise
Ok, za rucak eto mogu makaroni 30 dana, izadje 45 Km + dorucak 85 KM, 130 KM, dodamo veceru, lupicemo, 50 KM,
sve skupa 180 KM. Znaci, cetveroclana porodica u Sarajevu treba 720 KM da bi se prehranila, i to samo salama, puter,
sir, makaroni, malo kecapa, malo fasiranog i malo ulja.
Nesta ovdje ne stima :?
Pobogu odkud ti dodje na dorucak na 85 maraka? jel to doruckujes u hotelu?

Galon od kilu marmelade ima sigurno kupiti za marku, 2 kile mjesecno, da jede po pola hljeba za dorucak to je 15 hljebova, i eto ga mjesecni dorucak za 17 maraka, naravno ne mora jesti samo marmeladu, kupi ponekad pastetu, nekad pavlaku, galon eurokrema, uglavnom za 30 marki moze imati super dorucke

I jos da dodam, ovo je sve neka brza vrsta hrane i nije najjeftinija, ja sam sebi vrlo cesto kuhao grah npr, pola kile graha 2 km, 30 deka mesa s kostima jeftinijeg jer je za grah svejedno 2-3 marke, za 4-5 maraka napravis sebi minimalno 7-8 porcija graha gdje na cijenu graha i mesa dodas kruh izadje te dobra porcija graha 1 marku
Last edited by Op3r4t0r on 26/04/2011 11:58, edited 1 time in total.
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#23 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by Entropio »

500KM za normalan, skroman život.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#24 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by Alfons Kauders »

alpashino wrote:Pozz, eh ovako sve nesto racunam ali nikako da sa sigurnoscu nadjem neku cifru. Zanima me ako neka ima iskustva ili se i sam nalazi u tkvoj situcaiji da mi pomogne. Sa koliko novca mjesecno moze jedan momak zivjeti u Sarajevu, dakle sam u stanu od max 40 kvadrata, dakle koliko je novca potrebno samo za ono osnovno hrana i rezije, bez kirije mislim? Sta vi mislite? :D
ispod 800 nemoj ni razmisljati, osim ako nisi mazohista... realno gledajuci za komotan zivot treba ti milja

bez kirije na rezije ti ide nekih 150-200... (grijanje 60, struja 40, odrzavanje, voda, odvoz smeca, kablovska i sl 40, internet 30, i jos ti ostaje telefon...)

hrana i kucne potrepstine minimum 400 maraka mjesecno, bez cigara i alkohola... hrana nije jedini trosak, mjesecno ulupas barem stoju na sredstva za ciscenje, deterdzente, sapune, sampone i picke materine...

prevoz do grada i sl. 50-100km ovisno o navikama...

znaci samo s tim najosnovnijim stvarima izlazis na oko 700, a uvijek ti treba vise i uvijek izlete neki dodatni troskovi...
User avatar
Filter
Posts: 8013
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#25 Re: Koliko novca za zivot u Sarajevu?

Post by Filter »

prostri se koliko ti je jorgan dug...
kuhaj sebi, bolje ti je i zdravije u svakom slucaju.

cetveroclana porodica pregrmi sa par stoja mjesec, neko ni sa cvajom (tisucica) ne dobaci do sljedece place.
Post Reply